DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN GEMEENTERAAD VAN SCHIEDAM 52ste Jaargang STADSNIEUWS de ontvangers- benoeming Zaterdag 28 September 1929 No. 15530 dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. R. K. VOLKSUNIVERSITEIT. UIT SCHIEDAM'S VERLEDEN AGENDA. UIT KETHEL. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. 68085 ABONNEMENTEN: per 3 maanden 3.25, per maand 1.10, per week 25 cent Franco Per post 3.75 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 ct. Postchèque en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regeJs ƒ1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. per regel. Kleine advertenties: 30 woorden 25 ct, elk woord meer 6 ct. tot 'n max. van 50 woorden Kabouter-advertenties 5 regels 0.50.10 regels 0.75,15 regels 1.- Incassokosten worden berekend Gratis-Ongevallenverzekering: 500 bij overlijden door een ongeval; 500 bij verlies van beide handen, voeten o£ oogen; 2oQ by verlies van één hand, één voet of één oog; 150 bij verlies van een duim; 75 bii lies van een wijsvinger; 50 twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden af ed ver- edrukt. In de ra&dwvergadering van gisteren is een nitïüwe gemeen te -o n tv anger gekozen. Le stemming heeft een verrassend en een ^termate spannend veryloop gehad. Zooals bekend waren op de aanbeveling door li- en W. geplaatst de heeren S. J. Kleyn en 8. Nipius. Niet minder dan vier stemmingen "ijn er noodig geweest, alvorens de nieuwe- 'hnctionaris was aangewezen. Hot verloop der stemming was als volgt: Kleyn Nipius Meyer stemming 11 7 9 stemming 9 9 9 - stemming 10 8 9 stemming 13 14 Naast de aanbevolen candidaten was al dadelijk de heer P. J. M. Meyer mede in de tenning en behalve de stemmen van de acht katholieke raadsleden heeft hij van de eerste lemming af ook den steun van een niet- kathoüek verkregen. De wedloop tusschen de Zeereu Kleyn en Nipius werd eerst hij de derde "lemming beslist, toen de laatste met twee "temmen minder dan dte eerst-aanhevodene teoest uitvallen. He laatste race, thans tusschen de heeren Kleyn en Meyer was al even spannend. Aan- Vankeiijk scheen de eerste de overhand te "Uilen behouden, maar bij de eindspurt liep heer Meyer geleidelijk in, om tien slotte Miu concurrent met één punt meerderheid te kloppen. Van de stemmen die op den heer Nipius waren uitgebracht bleken er vijf op heer Meyer te zijn overgegaan. We verheugen ons over dezen uitslag, waar op we nauwelijks meer hadden durven hopen, te bijzondere mate. De aanbeveling van B. en had in onze kringen groote verontwaardi ging gewekt. Ze heeft men hoeft de stem ming over die aanbeveling maar na te gaan het In te ziien tot moeilijkheden aan- teiding gegeven, welke hadden kunnen wor- *®en voorkomen, en welke, ook in het belang Öer aanbevolenen zelf, heter voorkomen wa- *en. Laten we Intusschen niet verder naplelten. He gemeente Schiedam heeft een gemeente, "atvauger gekregen, die de verantwoordelijke Maat®, waarop hij is gesteld, ten volle waardig tel blijken. Onize stad en de nieuwe functio naris mogen beide worden geluk gewenscht. Men rekent op u! Om ook de katholieken van Schiedam ge makkelijker in de gelegenheid te stellen zich ais lid of cursist te laten inschrijven, zullen "aast het inschrijfbureau bij den heer Henri Hebers, Hoogstraat 146 op a.s. Zondag 29 ®6pt. van 11 tot 1 uur in den R. K. Volks- °ad, Lange Haven 71, enkele heeren aanwe- te; zijn om nieuwe leden of cursisten in te ®chrijven, en desgewenscht inlichtingen te ver tehaffen. He leden en zij die zich Zondag nog als 'ld 'aten inschrijven, kunnen tegelijkertijd op tertoan hunner lidmaatschapskaart drie plaat- te® ad 90 ets. reserveeren voor den avond ten de wereldberoemde Don Kozakken 'atoff op Donderdag 3 Oct. a.s. Het uitvoe- programmaboek, waarin alle cursussen bijzonderheden staan vermeld, is gratis ten het genoemde bureau verkrijgbaar. /Hen verdere aanbeveling om in groote ge.. j6 van deze gelegenheid gebruik te maken overbodig. Katholieken van Schiedam, de IC. Volksuniversiteit rekent ook op U! FEESTWEEK R. K. VOLKSBOND He r. k. Volksbond houdt zijn jaarlijksehe tetweek van 1220 Oct. Degenen, die aa i feestweek willen meewerken en daar- X* Seen oproeping mochten hebben ontvan- v°n, worden verwacht, zich Woensdag 2 Oot. -vonds om 8 uur aan het gebouw van den v--<jtsn>0,nd te willen vervoegen. SCHEEPVAART Jj, v 28 Sept. Aangekomen Brazi- te J3t>' Almiiranlte Jaceguay met stuk- e7'- van Santos via Antwerpen: Noorsch dolfiS0,r" -1®rsta,a> ledig van Rotterdam cm te te ir. de Wil-helminahaven. ALASTRIM U Hen tweede geval in onze gemeente 81fto en Wt<r<l teT gemeenbesecretarlo aan- gedaan va-n een tweede geval van Hetzq1."1' htwelk zich heeft voorgedaan in te'.-J.', '^e Perceel, gelegen aan de Visschers- Kev-, daarin ©enigen tijd geleden het eerste riy voorkwam. Is n Patiënt, een meisje van zeventien jaar, «ve1,„a,r ('e tijdelijke barak in de Nieuwstraat racht, terwijl het perceel 13 ontsmet. Een nieuwe gemeemte-ontvanger. Grottdverkoop tot een half millioen. Salar'ieverhooging voor onzen tuin architect. In de gistermiddag onder voorzitterschap van den burgemeester gehouden raadszitting waren alle leden aanwezig. Aan mej. H. M. M. Mendel eu den heer A. Berg werd onderscheidenlijk als onderwij zeres en als onderwijzer eervol ontslag ver leend. In handen van B. en W. om advies werden gesteld: schrijven van de Centrale Esperanto Propa ganda Commissie, houdende verzoek het daar heen te leiden, dat van gemeentewege aan leerlingen der hoogste klassen der Lagere Scholen gelegenheid wordt gegeven tot liet facultatief volgen van een één-jarigen Es- peranto-cursus; schrijven van de Vereeniging voor Gere formeerd Schoolonderwijs, houdende verzoek gelden beschikbaar te willen stellen tot aan schaffing van een naaimachine met tafeltje in verband met de inrichting van een zevende leerjaar aan de Groen van Prinster-school voor Lager Onderwijs aan den Singel 241 schrijven van de St. Willi bordusstichting, houdende verzoek ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 een bedrag van 275 te harer beschikking te stellen ten be hoeve barer school aan het Edlsonploin 1 voor het aanschaffen van leermiddelen, be- noodigd tengevolge van de aanzienlijke uit breiding van het 7e leerjaar en de vorming van een 8e jaar; schrijven van de St. Willibrordusstichting houdende verzoek ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, de benoodigde gelden toe te staan ten behoeve van die aan schaffing van nieuwe school meubelen en leermiddelen voor een parallel le klas van de school aan de Nassaulaan 42 en ten be hoeve van de aanschaffing van nieuwe gor dijnen in eenige lokalen van de school aan de Nieuwe Haven 121; adres van den heer M. Sluijters en 42 an dere bewoners van de Lange Haven, hou dende het verzoek het daarheen te lelden, dat de hinder en last, die ondervonden wordt van de steeds doorloopende motoren van schepen, die in den laten avond en nacht de bruggen en sluizen passeeren eu vaak lang moeten wachten alvorens doorgelaten te kun nen worden, wordt weggenomen. Dan was nog ingekomen een adres van den heer D. van Schie, waarin wordt geklaagd over den onhoudbaren toestand als gevolg van de vervulling der sio-oten, in den tuin der voormalige Schiedamsche Officieren Ver eeniging en waarin wordt verzocht daarte gen maatregelen te nemen. De heer COLL drukte er zijn verwondering over uit, d;at, waar de ambtenaren blijkens de rapporten door hen uitgebracht, in deze buurt zijn geweest en voor esn vermeend feit ten onrechte zeer actief optraden, waar bij B. en W. maling bleken te hebben aan deze hen in den Raad gedane toezeggingen. De Voorzitter roept den heer Collo tot de orde. De heer COLL merkt op, dat B. en W. voor zulke beschuldigingen geen aanleiding moesten geven, en gaat dan voort met te be- toogen dat hier open riolen liggen die een geweldigen stank verspreiden en dat er in de straten in die omgeving groote gaten zijn. De Voorzitter zegt toe, dat bij het uitbren gen van het advies mot de opmerkingen van den heer Collé rekening zal worden gehouden. Het adres wordt in handen gesteld van B. en W. om praeadvies.* Nadat het bedrag van de door den nieuw te benoemen gemeente-ontvanger te stellen zekerheid is vastgesteld op ƒ30.000, wordt overgegaan tot benoeming van een gemeente-ontvanger Op de aanbeveling zijn geplaatst: 1. De heer S. J. Klein, commies, plaats vervangend Gemeente-Ontvanger, 2. De heer S. Nipius, hoofdcommies ter Ge meente- Secretarie, afdieeüipg Bevolking. Bij eerste stemming won-den uitgebracht op den heer Kleyn 11 stemmen; op den heer Ni pius 7 stemmen; op den heer P.J. M. Meyer 9 stemmen. De weede vrije stemming levert op 9 stemmen -"oor den heer I-Cieyn, 9 voor don heer Nipius en 9 voor don heer Meyer. Daar alle drie de candidaten evenveel stemmen hebben verkregen wordt opnieuw tot een vrije stemming overgegaan. Het resultaat daarvan is, dat de heer Kleyn 10 stemmA verkrijgt., de heer Nipius 8 en de heer Meyer 9; zoodat thans een herstemming moet plaats hebben tusschen de twee candidaten die het grootst aantal stemmen verwierven, de heeren Kleyn en Meyer. De heer Kleyn krijgt dan 13 stem men, de heer Meyer 14, zoodat deze luatsi.w gekozen is. Alvorens wordt overgegaan tot de benoe ming van een lid in de commissie van beheer der fondsen van het voormalig Oude Manhul3, ter voorziening in de vacature ontstaan door het ontslag van den heer van den Bovsnkamp, waarvoor worden aanbevolen de heer A. Hoek en de heer F. A. C. Lechner, merkt de heer DINKELAAR op, dat de commissie straks zeer belangrijke besluiten heeft te nemen, de ar beiders betreffende en spr. geeft de commis sie in overweging eens te zoeken of er niet ook andere menschen zijn dan burgemeesters, ingenieurs en notarissen om In deze commis sie zitting te nemen. Gekoizen wordt da heer A. Hoek met 16 van do 27 uitgebrachte stemmein. T«t lid van het burgerlijk Armbestuur wor den nadat de hoer COLLE er voor heeft ge pleit, dat in deze commissie eiindeiijk eens iemand wordt benoemd, die rekening houdt met het arbeidersbelang, herbenoemd, de hee ren T. Stablie en J. M. van Pelt. Tot lid der commissie tot wering van Schoolverzuim ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van den hoor P. A v. Zeiand, wordt gekozen de heer A. \V. Strik, hoofd der R. K. School aan do Langs Singelstraat. Het college van B. en IV. wordt vervolgens gemachtigd om in het vierd-e kwartaal van 1929 kasgeüd op te nemen tot een bedrag van 1.000.000.—. Bij het voorstel tot aankoop, voor een bedrag van 3GOO.—van het vroonhuis en erf aan de Nieuwe Haven no. 25, vraagt de heer WIEKENKAMP, waarom de gemeente dit huisje wil koopen. De heer KOOPMAIS meent dat door dezen koop de gemeente een behoorlijken toegang krijgt tot de Hagastraat. Wethouder HOUTMAN antwoordt den heer Wiekenkamp, dat er geen andore oplossing was. Het huls is ongeveer aan zijn waards; wordt het niet gekocht; dan blijft er een on ooglijke toestand. Wat er met het huisje ge beuren zal, staat nog niet vast. Grondverkoopirtgen Alsdan wordt overgegaan tot verkoop van een 25-tal perceel en bouwgrond tot een geza menlijk bedrag van 498.223.75, alzoo voor bijna een half mllliorm, den grootsten verkoop Van bouwgrond, in één raadsvergadering af gedaan. Bij een dier verkoopiiiigen merken de heeren KOOPMANS en KAVELAARS op .dat zij niet veel voelen voor woningen met vier verdiepin- 1 gen. Wethouder HOUTMAN antwoordt ,dat liet hier een breeden boulevard betreft. Da gread is duur en voor bet aspect van da straat ls hoogbouw gewenscht. Er komen overigens in deze woningen maar drie gezinnen. De verknopingen werden een -oogenblik on derbroken. door de beëediging van den gemeente-ontvanger De heer Meyer legt in handen van den burgemeester de vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht hem daarop geluk en hoopt dat hij zijn ambt zal vervullen, zooals de heer Koper dat heeft gedaan. Zulks zal hom strekken tot eer en de gemeente tot voordeel. (Applaus). Salarisherziening tuin-arehitect Aan de orde ls dan het voorstel tot ver hooging van het salaris van den tuinarchitect met 400 en in verband daarmee tot wijziging van de ver-ordening regelende de bezoldiging der ambtenaren. De heer BROUNTS zal tegen dit voorstel stemmen, omdat indertijd is gezegd, dat de titel van tuinarchitect geen financieel bezwaar voor de gemeente zou meebrengen. De heer COLLé meent, dat als waar ls, dat de werkzaamheden van den heer Dominions zoo zeer toenemen, men beter zou doen een anderen ambtenaar naast hem te zetten. Wordt zijn salaris veThoogd, moet dan ook niet dat van de opzichters le, 2e en 3e kias verhoogd wor den? De werkzaamheden worden niet enkel verricht door de hoofdambtenaren; er zijn ook nog andere personen in gemeentedienst. Wethouder HOUTMAN meent, dat het ai een jaar of vijf, zes geleden is, dat de heer Domini ons den titel van tuinarchitect verkreeg. In tusschen heeft vergelijking met andere ge meenten uitgemaakt, dat ook bij deze gratifi catie zijn salaris niet royaal is. B. en W. zijn vooral met salarissen zeer voorzichtig. Den heer Dominions worden groote eischen gesteld, Het voorstel is in de commissie voor gemeente werken rijpelijk overwogen. Do heer COLLé repliceert en meent, dat. als er salarisverhoogingen moeten zijn, de salaris sen van het geheele gemeentepersóneel moeten woteen herzien. Da lieer DINKELAAR merkt op. dat het gemeentepersóneel in het georganiseerd over leg zijn rechten op salarisverhooging naar voren kan brengen; de hoofdambtenaren kunnen dit echter niet. Ze zitten in het Georganiseerd Overleg niet voor zichzelf, maar namens het Gemeente-bestuur. Spr. acht iederen ambtenaar, ook den hoofdambtenaar zijn salaris waard. Wethouder VAN VELZEN vindt het te be treuren, dat tegen dit voorstel wordt ge opponeerd. Spr. weef te goed, wat deze ambte naar voor de gemeente praesteert, om niet te moeten betreuren, dat deze man den Indruk zou kunnen krijgen, dat zijn waardevolle werk niet voldoende gewaardeerd zon worden Na repliek van den WETHOUDER wordt het voorstel aangenomen met 23 tegen 3 stem men. Aangenomen worden eveneens de voorstellen van B. en W. om gunstig te beschikken op het verzoek der vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs om ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet geiden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van gordijntjes ten be hoeve va-n de Dr. A. Kuyperschool aan de Stad houderslaan en om gunstig te beschikken op het verzoek van de St. Willibrordusstlchting om gelden beschikbaar te stellen voor de aan schaffing van nieuwe kachels ten behoeve van haar scholen aan de Nieuwe Haven 121 en VOOR VIJFTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Sch. Ort." van 1 October 1879 Geboren 27 September: Heinrich Be-rnardus Antonius, zoon vam H. J. Bertels en E. C. S. Thieman, Dam. Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 5 October 1879 Bij de aanbesteding van verschillende artike len vanwege het Ministerie van Marine, werd het minst ingeschreven voor de levering van 7000 liter Jenever door de firma A. Houtman en Co., alhier, a 69.07 '4 per hectoliter. Uit. hetzelfde nummer: Aan de ondernemingszucht van den heer F. J. Smit alhier,- gesteund door den van kunst- ziin getuigend-én' gefest van den ontwerper, den haer C. Zoetmulder, hebben we het te danken, dat. een gebouw, hetwelk reeds te lang den in gang der stad ontsierde, is weggeruimd en ver vangen door een ander, dat volkomen in staat is het onooglijke „Dijkziicht'' te doen vergeten. In Oud-Hollandachen stijl opgetrokken, ver toont dit nieuwe pand een aanblik, waarop het oog na de algeheele voltooiing zeker met wel gevallen rusten zal. Terwijl het benedengödeel. te wordt ingenomen door drie nette winkelhui zen, bestaat het bovendeel uit een zelfde aan tal woningen. VOOR VIJF EN TWINTIG JAAR. Uit de „Nieuwe Sell. Crt." van 28 Sept. 1904: Gisterochtend met de trein te 9.19 (spoortijdl is de Burgemeester, de her A. J. Versteeg, met den wethouder, don heer M. L. Honneirlage Gnete en den secretaris, den heer Mr. V. Sic- lcenga, naar Amsterdam vertrokken ter audiën tie hij H. M. de Koningin. Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 29 Sept. 19P4: De Ned. Kath. Journaiisten-vereeniging. heild Zondag te 's Hertogenbosch in hotel Noord-Brabant ha-ar eerste jaarvergadering. Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 30 September lBÖ-1: De ZeerEerw. pater J. M. Langewen, paistooi der kerk O. L. Vrouw van deu A. H. Rozenkrans aan den Singel, herdenkt heden den dag waar op hij vódr 40 jaren de religieuze gelofte tu de St. Dominions Orde heeft afgelegd. Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 1 Oct. 1904: Met dit nummer besluit de heer B. G. G. Ver hoeve zijn werkkring aan dit blad, waaraan hij circa achttien jaar verbonden was. Uit de „Nieuwe Sch. Crt." van 4 October 1904 Hedennacht om 12 uur is het weirk aan de glasblazerij -n te dezer stede stopgezet. De staking die een ordelijk verloop heeft, omvat hier dus de glasblazerij „Da Schis" en de fabriek van Van Deventer en Co. aan den Bui tenweg. DUIVENSPORT Liefdadigheids wedvlucht De postduivenvereniging „De Blauwe Dof fer" houdt morgen 'n liefdadigheidswedvlucht ten hate van de vereeniging „Zwakzinnigen zorg". De wedstrijd wordt gehouden van 01- denzaal, afstand 178 K.M. De uitgebreide col lectie schitterende prijzen, welke voor dezen wedstrijd zijn beschikbaar gesteld, is te bezich tigen in het café v«n den heer S. Rosman, Stadhoaulersiaan. Warande 150. Het voorstel van B. en W. om terug te komen op het raadsbesluit van 25 Januari j.l. betref, fende het leggen van een bouwverbod op gro-n den gelegen tusschen Baan en Grofbaan ten Noorden vau de Baanstraat ontlokt den heer KOOPMANS de vraag welke de motieven zijn voor B. en W. om bet eens genomen raads besluit thans weer ln te trekken. Wethouder VAN VELZEN' antwoordt dat in derdaad de toestand in de Baan wel voor ver- botering vatbaaf is; de voordeelen bij ont eigening waartoe zou moeten worden overge gaan, zijn echter to gering om de daaraan verbonden financieeie bezwaren op den koop toe te nemen. De lieer FETTER meent dat bij onteigening de grond zou komen op 100 de M2. Wethou-lm VAN VELZEN kan aan zijn eerste verklaring niets toevoegen: Inderdaad is slechts een financieeie reden aanleiding tot intrekking van het eertijds genomen besluit Alvorens in bespreking te nemen het voorstt l van B. en W. om te besluiten tot verkeer in rechten tegen' den eisch van den heer F II. J. Sas tot nietigverklaring van het beslag ten behoeve van de gemeente, gelegd op de panden 51, 53 en 55 ten laste van de N.V. Maatschappij Odéon (directeur de heer J. Sas), gaal ie raad over in Comité-generaal Dit comité-generaal duurt ryim een uur. Na heropening stelt de VOORZITTER voor hel besluit tot verkeer in rechten tegen den eisch van den heer F. H. J. Sas aldus aan te vullen. De raad besluit fot verweer in rechten tegen bovenganoemden eisch en desnoodig een eisch dn te stellen tegen de N.V. Mij. Odéom resp. J. Sas, resp. F. H. J. Sas, een en ander zoowel in eersten aanleg, als zoo noodig ln hooger beroep. Nadat dit voorstel met algemeen* stemmen was aangenomen, sloot de voorzitten te jhalf zeven die vergadering. Bij verstopping, spijsverteringsstoringen, maag- branden, congesties, algemeen gevoel van onwel zijn, neme men 's ochtends op de nuchtere maag een glas natuurlijk „Franz-Jossf"-bitterwater. Vo.gens de in klinieken voor inwendige ziekten opgedane ervaringen is 't „Franz-Josef"-\v ater een uiterst weldoend afvoermiddel. Bu apoth. verkrijgb. Red. 442S 7 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St, Ambrosius 8 uur. R. K. Volksbond. Iederen Maandagavond clubavond R. K Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Zaterdag 2S September. Uitvoering mondbarmontca-vereeniging „Symphonia"^ Gebouw „Musis Sacrum". Aan vang 8 uur. MUZIEKUITVOERING Het Stedelijk Muziekkorps, Dir. de heer IL H. van Vleuten, geeft morgenmiddag om 1 uur in de Plantage zijn laatste uitvoering tn dit seizoen. Het programa luidt als volgt: I. Marche Triomphale (op verzoek) B. T. W. Valkesteyn. 2. Ouverture Willem Teil, (op verzoek), G. Rossini, 3. G©schichten aus dem Wienerwald, Wals, Joh. Strauss, 4. Scènes Pittoresques (4deelen), (1. Mars- che; 2. Air de Ballet; 3. Angelus; 4. Fete Bohème), Jul. Massenet. E; La Chanson des Nids, Fantasie, Polka voor 2 clarinetten, (uit te voeren door de hee ren P. RRuseler en J. van Schijndel), v. Buot. - j; 6. Op Schiedam's Welvaren, Marsch H. H. van Vleuten, BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 24 September.. Theodoras Hen- dricus Marius, z. van H. R. Bierhuizen en J. M. M. Coster, Overschieschestraat. 108. Ma ria, d. van J. A. A. Broxks en E. van der Kamp, Warande 2. 27 Sept. Simon, z. van A. van Buuren en A. M. Zonneheld, D" Nol. Iètstraat. SUBSIDIE MUZIEKVËREENIGINGEN Door de besturen der muziekvereenigingon „St. Radboud" en „Kunst en Vriendschap" is een adres gericht aan B. en W., waarin een subsidie wordt gevraagd van 300 voor beide vereenigingon. Adressanten betoogen dat, zon der steun van gemeentewege het voortbestaan hunner vereenigingen ernstig wordt bedreigd. COÖPERATIEVE BRANDWAARBORG MAATSCHAPPIJ In de gisteravond gehouden algemeene ver gadering der Coöperatieve Brandwaarborg Maatschappij „Kethel en Omstreken" sprak de voorzitter, de lieer J. de Jong zijn voldoening uit over het buitengewoon gunstige jaar voor de Maatschappij. Door den secretaris-pr, lirig- meester den heer E. W. Lindeijer, werd een uitgebreid verslag van balans, winst- en ver liesrekening uitgebracht. Het totaal verzekerd bedrag is 3.964.549.De schade-uitkeerin- gen bedragen in het afgeloopen jaar 90.25. Het winstsaldo bedraagt 4.920.56. Aan premie werd betaald 3.616.46. Aan interest ontvangen 3.984.10^2- Door koersverlies van effecten werd een nadeelig saldo geboekt van 1.382.—. Kapitaal en reserve op 31 Aug. 1929 bedragen 87.879.82. De controle-commissie adviseerde tot décharge van den penningmeester. Een bestuursvoorstel om een blanco crediet toe te staan voor verandering in de wijze van boekhouding( kaartsysteem) werd mede op aan dringen van den heer J. L. Verveen, met alge meene stemmen goedgekeurd. Bij de hierna gehouden bestuursverkiezing werd de heer J. de Jong herkozen en in de vacature J. Nootenboom, diie die gemeente had verlaten, gekozen de heer N. Doelmnn. Tot controlecommissie voor het volgend jaar werden benoemd de heeren A. C. v. d. Loo, Q. van Lindt en J. van de Wildt. Als plaatsver vangers A. fan der Eik, J. C. F. Olsthoorn en J. de Jong. Bij de rondvraag werd door den heer C. v. d. Loo naar aanleiding van de vele groote bran den in het afgeloopen jaar gevraagd, hoe het bestuur er over denkt, nu drie vijfde der leden premie-vrij is, wanneer ook na eenige jaren ook da overige pain:.;-vrij zullen komen, wat gedaan moet worden om bij een eventueelen grooten brand een massa-ontslag van premie- vrije leden te voorkomen. De voorzitter betoogde, dat door verwisseling van roerende goederen steeds betalende leden blijven bestaan en dat bovendien een Mij. met een verzekerd kapitaal van 4.000.000 met een reserve van ruim 80.000 een garantie biedt van ruim 2 pet. wat bij geen enkele maat- t schappij het geval is. Bovendien voorziet het reglement in ongunstige gevallen, zoodat hij een belangrijke daling der reserve de betalin gen der premiën kunnen worde hervat. Een voor&tel van den heer J. Verspeek om de controlecommissie af te schaffen nu de be scheiden van den penningmeester door een rijksaccountant worden gecontroleerd, werd niet ondersteund. Aan het elude der vergadering sprak burge meester Verveen als tolk van alle aanwezigen eenige waardeereude woorden tot het bestuur, dat steeds de belangen der Maatschappij op sulk een buitengewone wijze heeft behartigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1