INSCHRIJVINGSLIJST. FEUILLETON DE VALSCHE MUNTER. ROTTERÜAMSCHE RECHTBANK VRIJDAG 4 OCTOBER 1929 2ti DE RADIORAAD. INTERN. RADIOTELEGRAAF- VERKEER. POSTVLUCHT NAAR NED.-INDIë. DE SPOORWEGEN DIEFSTAL NA INSLUITING. UITWINSTBEJAGVERVOERD. NOG EEN MEDEPLICHTIGE. ONDANK IS 'S WERELDS LOON. EEN SCHIPPER MET FANTASIE. UITSPRAKEN VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. IN BALLINGSCHAP Een uit de lucht gegrepen mededeeling De heer A. v. d. Deure, voorzitter van de Ned. Chr. Radiovereeniging heeft Dinsdag voor de microfoon medegedeeld, dat het gerucht loopt, dat dr. de Visser er aan denkt ontslag te nemen als voorzitter van den Radioraad, omdat het zich zou laten aanzien dat de pogingen, tot stichting van een nationalen omroep niet uit voerbaar bleken. In tegenstelling hiermede wordt thans gemeld, dat deze mededeeling al len grond mist en als uit de lucht gegrepen moet worden beschouwd. Bekrachtiging van het verdrag van Washington Ten vervolge op de mededeeling in de Ne- derlandsche Staatscourant van 2 Mei 1929 no. 85 maakt het ministerie van Buitenlandsche Zaken bekend, dat blijkens bericht van de Ame- rikaansche Regeering de volgende landen te Washington hebben nedergelegd hun akten van bekrachtiging van het aldaar op 25 November 1927 gesloten internationaal radiotelegraafver- drag met daarbij behoorende reglementen, t.w. Australië op 3 April 1929, Siam op 1 Juli 1929, Bulgarije op 22 Juli 1929, Portugal op 25 Juli 1929, Duitschland op 22 Augustus 1929 en Ve nezuela op 10 September 1929. De meegenomen zending Met het vliegtuig dat gisterochtend van Schiphol naar Ned.-Indië is vertrokken, wer den 34 zakken luchtpost vervoerd, met een tctaal gewicht van 229 Kg. 850 gr. bruto en 219 Kg. 150 gram netto. De zending bevatte 9783 brieven. 1475 brief kaarten, 75 drukwerken, 41 postwissels en 1 monster, totaal 11.393 stuks. Hiervan werden aangeteekend verzonden 632 brieven, 9 briefkaarten en 1 drukwerk, totaal 642 stuks. Het derde vliegtuig in Boedapest Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het derde postvliegtuig gisteren 2.05 uur te Buda pest is aangekomen. Alles is wel. Heden wordt de tocht voortgezet. Ontvangsten in de maand Juni Definitieve ontvangsten van de maand Juni 1929 (incl. die der geëxploiteerde spoor- en tram wegen). Reizigers Bagage Brief- en pakketpost Goederen, rij- en voertuigen en rollend spoorwegmaterieel Levende dieren en IUken Diversen 6.866.249,70 164.864,82 251.245,94 6.493.091,23 113.988,79 230.555,45 Totaal 1929 14.119.995,93 1928 Ontvangsten over Juni 14.119.995,93 14.397.428,89 Tot. ontvangsten van 1 Januari af 85.827.097,74 82.445,043,90 Gemiddeld aantal K.M. in exploitatie van 1 Januari af 3.687 3.690 Dus ontvanst per dagkilomter 128,62 122,78 NEDERLAND EN DE ANTWERPSCHE WERELDTENTOONSTELLING Groote belangstelling Bij het bestuur der wereldtentoonstelling is bericht binnengekomen, dat de aanbesteding van het Nederlandsche paviljoen volgende \freek zal plaats vinden. Het paviljoen zal een oppervlakte hebben van 8500 M2.; zooals men weet gaf het oorspronkelijk plan een bebouwde oppervlakte van 2500 M2. Men heeft steeds maar uitgebreid, omdat de belangstelling in Nederland buitengewoon groot is. Nu reeds is het op te richten gebouw tot den laatste n meter bezet. Op 18 en 19 October a.s. zal het Neder- landsch uitvoerend comité tezamen met de Nederlandsche pers aan de terreinen der ten toonstelling een bezoek brengen. MELK-CONTROLESTATION Wij ontvingen het verslag over de werkzaam heden van het Melkeontrólestation van de af- deeling melkhygiëne der vereeniging voor Zui velindustrie en melkhygiëne voor het tijdvak 1 Juni 192830 Juni 1929. Uit dit verslag blijkt dat 18 bedrijven bij het station zijn aangeslo ten en dat niet minder dan 92.385 monsters melk onderzocht werden. Zij hadden verstand van bont In den nacht van 14 op 15 Juni hadden de 30-jarige schilder G. S. en de 22-jarige suiker werker J. A. H. J. recidivist, beiden gedetineerd, zich laten insluiten in het pand aan den Cool- singel, dat in gebruik is bij de firma Fakler. Daar hadden zij een groote partij bontjassen, vossen, bontvellen in koffers gepakt. Den vol genden dag was een handwagen voorgereden, waarop de koffers werden geladen, en wegge reden. Wegens diefstal in vereeniging hebben S. en J. terechtgestaan. Beiden legden een volledige bekentenis af. De president mr. Canes: Jullie schijnen ver stand van bont te hebben gehad, want alleen de dure soorten hebben jullie meegenomen. Verdachte S.: We hadden den tijd, en een schooljongen kon wel zien wat goed en wat minderwaardig bont is. De president: Jullie hebt ook blijk gegeven over eenigen humor te beschikken. Jullie hebt immers een soort vertooning gegeven, door van bontvellen een pop te maken en bij deze het kistje sigaren te plaatsen, dat je bij de buren had gestolen. Verdachte S. merkt op, dat hij van het begin af sterk tegen het plan is geweest, dat van Piet K., die hierna moest terechtstaan wegens medeplichtigheid, was uitgegaan. Hij had er zelfs met dezen ruzie over gekregen. Waarom heb je je er dan toe geleend? Door maatschappelijke omstandigheden. Het pak kleeren dat ik aan heb, is niet eens mijn eigendom. Niets dan een paar schoenen met gaten er in kan ik mijn eigendom noemen. Als vrijgezel zou het je toch niet zoo moeilijk gevallen zijn, wat te verdienen. Voor een vrijgezel is het moeilijker werk te krijgen dan voor iemand, die getrouwd is. Dat begrijp ik niet. Verdachte zegt dan van alles geprobeerd te hebben om werk te krijgen. Hij heeft gepoogd bij de werkverschaffing te worden geplaatst, maar omdat hij ongehuwd is, kwam hij niet in aanmerking. Waarom heb je dan niet geprobeerd om geplaatst te worden bij de werkverschaffing van het Leger des Heils. Daar neemt men wel ongehuwden. Dat is nu het eenige, waaraan ik niet gedacht heb. Verdachte vertelt verder dat ook mr. IJssel de Schepper en de commandant van de Rijksveldwacht tot wie hij zich in zijn nood gewend had, hem niet hadden kunnen helpen. De president: En verdachte J. u hebt lang ontkend, maar bent toch eindelijk door de mand gevallen. Hoe bent u tot die daad ge komen? Verdachte J.: Och door omstandigheden. Getuige M. Fakler had des morgens gecon stateerd, dat er bij hem was ingebroken. Het weggenomen bontwerk vertegenwoordigde een inkoopwaarde van 15.000. Getuige heeft het gestolene bij de politie teruggezien. Het was toen in beslag genomen in een pakhuis aan de Tweede Diergaardestraat. De verdachten moe ten zich des avonds omstreeks 7 uur hebben laten insluiten. Daarna wordt een getuige gehoord, in wiens pakhuis het gestolene in beslag is genomen. P. K. had hem gevraagd om wat in zijn pak huis te mogen opbergen, 's Morgens om fi uur was bet handwagentje voorgereden. De president: En hebt u toen niet begrepen, dat de zaak niet pluis was. Ik begrijp niet waarom u niet- vervolgd is. In het vervolg zou ik ma-a' een beetje beter oppassen. V. rdachte S. meent, dat de schuld van dezen getuige wel vaststaat. Hij wist, dat de koffers met de goederen gestolen waren. Toen ik 's mor gens kwam, om het goed weg te halen heeft hij mij manden en zakken gegeven, om het goed over te pakken. Het O. M-, waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, achitter heit feit zeer ernstig. Eisch tegen ieder der verdachten 2 jaar gevange nisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Mr. H. van Riezen, optredend voor verdachte S. merkte op, dat deze zich gedurende 10 jaren voorbeeldig gedragen heeft. Armoede heeft hem tot zijn daad gedreven, doch eerst nadat hij alle pogingen had aangewend om aan werk te komen. Pleiter dringt op een clemente straf aan. Mr. J. v. d. Berg pleitte clementie ten op zichte van verdachte J. Opzetheling aanwezig'? Vervolgens heeft terechtgestaan de 35-jarige schillenophaler P. C. H. J. A., wien ten* laste was gelegd, het uit winstbejag vervoeren van het gestolene. Verdachte beweerde niet geweten te hebben, dat zijn diensten werden gebruikt voor het vervoer van gestolen goed. Hij had het ook niet begrepen. Des nachts omstreeks 12 uur was K. bij hem gekomen met de vraag of hij iets wilde verdienen. Verdachte moest dan des morgens om half zes met een handwagentje op den Coolsingel komen. Op den Coolsingel had verdachte K. getroffen, die dadelijk naar een pand was. toegeloopen. Even daarna kwamen twee mannen uit het pand, die twee groote koffers en twee tasschen op zijn wagen laad den. Daarop waren zij weggereden. K. was tij dens het opladen op den hoek van Coolsingel en Kruiskade blijven staan. Of bij daar op den uitkijk stond had verdachte niet geweten. Hij ontkende ƒ1.25 te hebben ontvangen wegens huur van zijn wagen. Het O.M.: Waarom heb je je eigen wagen niet gebracht? Zeker omdat daar een nummer op staat. Verdachte: Mijn eigen wagen was nog vol met schillen. Daarom heb ik een anderen wagen gehuurd. De verdachte S., die nu als getuige gehoord werd, zegt verdachte 1.25 to hebben gegeven. K. heeft hem toegezegd, dat hij 's middags nog wat krijgen zou. Het O. M. meent dat hier opzetheling bewe zen is. Indertijd heeft het O. M. zich verzet tegen de Vrijlating van dezen verdachte. Het acht hem even schuldig als de anderen. Toch wil het afzien verdachte's onmiddellijke gevan genneming te vragen, maar in geen geval kan het meegaan met het over verdachte uitge brachte reclasseeringsrapport, dat tot een gun stige conclusie komt. Wel wil het er rekening mee houden, dat verdachte nog nimmer is ver oordeeld. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. W. J. Jongeneel verweet het O. M. inconsequentie, nu het den man die het goed verborg buiten vervolging heeft ge laten en dezen man wel heeft vervolgd. Volgens pleiter zou hier slechts schuldheling bewezen zijn, reden waarom pleiter op een voorwaarde lijke straf aandrong. Van wien ging het plan uit? Ten slotte heeft terecht gestaan de 27-jarige P. Ph. K., commissionnair, gedetineerd, wien medeplichtigheid aan den diefstal subs, heling was ten laste gelegd. Volgens verdachte was het onwaar dat het plan van hem was uitge gaan. Hij geeft toe des morgens op den Coolsin gel bij het pand te zijn geweest. Het kan mo gelijk zijn geweest, dat hij geklopt heeft tegen de deur, waarachter S. en J. zich bevonden, Ook kon hij wel tegen die deur geduwd hebben, maar zeker is het niet zoo, dat hij op den uit kijk heeft gestaan. Nadat ook hier de medeverdachten als ge tuigen zijn gehoord, zegt het O. M. het al van heel weinig beteekenis te achten, of verdachte wegens medeplichtigheid, dan wel wegens he ling veroordeeld zal moeten worden. Volgen3 het O. M. moet het feit der heling gekwalifi ceerd worden en het eischt ook tegen hem 2 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventie ve hechtenis. Mr. J. A. v. Everdingen pleitte clementie. Uitspraken 15 October. Verduistering in dienstbetrekking De 62-jarige reiziger J. J. M. gedetineerd, heeft zich te verantwoorden gehad ter zake van verduistering in dienstbetrekking. De man was in dienst geweest bij den drukker H. W. Köne- man te Schiedam, die hem op een dag in Augus tus bad uitgezonden met een kwitantie van f 45, die hij in Rotterdam moest gaan innen. Hij had den reiziger niet meer teruggezien en het geld had hij al evenmin ontvangen. In een neerslachtige bui had M. het op een drin ken gezet en daarmee was het geld van den patroon opgemaakt. Dat was heelemaal niet netjes geweest van M. zooals hij nu ook moest toegeven, want de drukker was altijd een goed patroon geweest. Hij had hem netjes in de klee ren gestoken en hem zelfs met zijn verjaardag nog een cadeautje gegeven. Al die goedheid was nu zeer slecht beloond geworden. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter eischte 8 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. G. L. Willinge Gratema pleitte clementie. Ook 'n soort onmensch? De 25-jarige schipper J. C. S., gedetineerd, had zich in Brussel al heel slecht gedragen. Hij lag daar met zijn schip de Hendrika Johanna en had pas van den ->gent te Antwerpen van de Maatschappij, wa, an het schip was, 1000 francs gekregen om daarmee verschillende be talingen te doen. Drie dagen daarna was hij weer bij den agent gekomen en had daar het verhaal opgehangen, dat zijn vrouw er met het geld, dat de agent hem gegeven had, vandoor gegaan was. Zij was later teruggekomen in het gezelschap van vier mannen, die hem hadden geslagen en hem van het schip hadden gegooid. Hij had met het geld nog niet de betalingen gedaan, die hij moest doen en vroeg nu aan den agent hem andermaal 1000 francs te ge ven. Hieraan had de agent voldaan, doch later was gebleken, dat verdachte het geheele ver haal verzonnen had en dat hij zelf het geld had opgemaakt. Verdachte hield ter terechtzitting vol, dat zijn vrouw zich Biecht gedragen had. Het ver haal, dat hij gedaan had was waar geweest, maar hij moest ook toegeven, dat hij het tweede bedrag, dat hem verstrekt was, ten eigen bate had aangewend. De president had echter inlichtingen waaruit bleek, dat verdachte een soort onmensch is, die zijn vrouw mishandelt en het ook met den huwelijkstrouw niet zoo nauw neemt. Het O. M. waargenomen door mr. J_ S. Loke eischte terzake verduistering 8 maanden ge vangenisstraf met aftrek der voorloopige hech tenis. De verdediger, mr. Willinge Gratema wees er op, dat ten onrechte in de dagvaarding ver zuimd is te vermelden, dat verdachte Neder lander is. Ten aanzien van het bewijs met be trekking tot de gepleegde verduistering was pleiter het met het O. M. eens. Hij voerde eenige verzachtende omstandigheden aan en vroeg oplegging van een clemente straf. In de zaak van A. C. K. 33 jaar chauffeur te Schiedam, appellant van een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij wegens over treding van de Motor- en Rijwielwet op 23 Februari had bij met zijn auto in de Lange Nieuwstraat te Schiedam de vrijheid en de veiligheid van het verkeer belemmerd en in gevaar gebracht, door op een punt, waar de weg niet meer dan een breedte heeft voldoende voor twee auto's en bovendien een flauwe bocht maakt een anderen in dezelfde richting rijdenden autobus te passeeren zonder reke ning te houden met het overige verkeer, door welke handeling gevaar was ontstaan voor twee fietsers, die zich alleen maar konden redden de een door zich tegen het trottoir te drin gen en de ander door van zijn fiets te sprin gen was veroordeeld tot 60 boete subs. 30 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het von nis vernietigd en op nieuw rechtdoende ver dachte veroordeeld tot 30- boete sub. 6 da gen hechtenis. In de zaak van C. J. W., 37 jaar garagehou der alhier, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waarbij hij we gens overtreding van de Motor- en Rijwielwet hij had op 4 Januari in de gemeente Overschie op de brug over de Rotterdamsche Schie in den Delftweg een aanrijding veroorzaakt met een bus van de R. E. T. door met zijn auto de brug op te rijden, toen de bus zich reeds daar op bevond was veroordeeld tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw Rechtdoende verdachte vrij gesproken. In twee zaken van A. v. D., 35 jaar caféhou der te Lekkerkerk, appellant van twee vonnis, sen van den kantonrechter te Schoonhoven, waarbij hij wegens overtreding van de Leer plichtwet hij had een schoolplichtig kind niet bet onderwijs laten volgen was veroor deeld tot resp. 15 boete subs. 10 dagen hech tenis en 5 boete subs. 2 dagen hechtenis heeft de rechtbank de vonnissen vernietigd en op nieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 2 geldboeten resp. 2. en 1., subs. 1 dag hech tenis voor iedere boete. In de zaak van W. C. L., 35 jaar landbou wer te Sommelsdijk, appellant van een vonnis van den kantonrechter aldaar, waarbij hij we gens overtreding van de Motor- en Rijwielwet hij had te OÓltgensplaat de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht, door bij een krui sing niet den voorrang te laten aan een van rechts komenden fietser, waardoor deze door verdachte's auto was aangereden was ver oordeeld tot 12 boete subs. 6 dagen hechte- is heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrij gesproken met niet ontvankelijk verklaring van den fiet ser in zijn civiele vordering. In de zaak van den 28-jarlgen paardendrave- A. K. appellant van een vonnis van den kan tonrechter alhier, waarbij bij wegens het on beheerd laten staan van een paard was ver oordeeld, heeft de rechtbank appellant niet ontvankelijk verklaard in zijn hooger beroep. In de zaak van A. R. huisvrouw H. J. Y. ap pellante van een vonnis van den kanton rechter alhier, waarbij zij veroordeeld was we gens overtreding van de Leerplichtwet tot 1 dag hechtenis heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en opnieuw rechtdoende verdachte vrijgesproken. In de zaak van A. v. R. huisvrouw H. R. appellante van een vonnis van den kantonrech ter alhier, waarbij zij wegens eenzelfde overtre ding was veroordeeld tot 12 boete subs. 4 da gen hechtenis heeft de rechtbank het vonnis bevestigd met uitzondering van de straf, die bepaald werd op 3- boete subs. 1 dag hech tenis. In de zaak van L. v. S. 37 jaar broodbakker, die in hooger beroep had terechtgestaan van een vonnis van den kantonrechter alhier, waar bij hij was vrijgesproken van een hem tenlaste gelegde overtreding van de Adbeidswet, van welk vonnis de ambtenaar van het O. M. in appel was gegaan, heeft de rechtbank het von nis bevestigd. In de zaken van X. v. B. en C. appellanten van vonnissen van den kantorechter alhier, waar bij zij wegens overtreding van de verordening op de winkelsluiting waren veroordeeld, heeft de rechtbank de vonnissen resp. bevestigd, doch geen straf opgelegd en vernietigd en op nieuw rechtdoende verdachte veroordeeld tot 2 gldboeten van 0.50 subs. 1 dag hechtenis. i,De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen" Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotter dam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretorialaan, Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 10 371.S7 Th. v. B., Rotterdam 1. J. C. v. R., Wijk bij Duurstede5. L. W., Culemborg 5. A. K. t. D40.— N. N., Rolduc 5.— L. J. S., Hilversum 2.50 A. IC K., Den Haag 2.50 J A. v. d. E., Zierikzee 1. J M. v. d. V., Den Haag2.50 J. v. d. M., Teteringen 5. L v. P., Vlaardingen 5. N. N., Baarn 2.50 F. J. G. J., Bussum 2.50 A. J. L. J. L., Den Haag 1. A. G., Nijmegen 25. J H. A. P., St. Janssteen 5. J. L., Amsterdam 2.50 F. M. J. V., Den Haag 1.— W. M. M., Rotterdam, tot zekere intentie 5. J. S. Bussum 5. N. N., Buggenum 50. A. v. d. L., Rotterdam 10. J. A., Alkmaar 10. Kerkbestuur Parochie H. Antonius Abt, Scheveningen 25. C. R., Hillegom 1. A. J. B. M. P., Den Haag10. A. J. N., Rotterdam 5. II. v. K., Tilburg 5. A J. v. A., Breda 1. A J. M. K., Den Haag1. N. N., Berg en Dal 10. J I. B., 's-Bosch 10.— J. L. S.. Houtrakpolder 2.50 A. F. te N1.50 S. P. v. A., Voorburg 2.50 J. C. H., Hillegersberg 1. Retraitenhuis „Loyola" Vught 10. J, F. A., Rotterdam 1. N N., Den Haag5, Pater familias, Maastricht 15. W. H. v. d. L., Rotterdam 10. C., Eindhoven 10. H. W. J. D., Den Haag1.— D. R., Heinkenszand 1. N. N., Hillegom 2. Past. v. A. te B. U10. D. R., Dordt 1.— A. R. D., Den Haag 5. P. V., Helmond 1. N. N., te Cuyk 10. W., Neerloon 10. A. M. K2.50 N. N.. Laren 2.- N. N., Den Haag, ter eere van de H. Theresia 1. K. C., Den Haag 2.50 N P. L.. Amsterdam 25. J v. S., Utrecht 2.50 C F. J. v. B-, Oosterhout5. S., Delft 2.50 N. N. te Hoorn 1. N. N., Zevenaar 50. J. J. B., Amsterdam 5. C. R., Sittard, tot zekere intentie 2.50 Wed. S., Rotterdam 5. C M. en P. V., Rotterdam 2.50 C LPrincenhage 1. J H. S„ Hengelo 1.50 B. O. W„ Hengelo 3.50 Patiënten Paviljoen B. Sanatorium Horn (L.) 1.50 G. M. D., Roermond 5. Van Jan, Paul en Henri B. te Amstenrade (L.) 2.50 J M. S., Geleen (L.) 10.— Wed. E., Dordrecht 2. Mevr. C.. Dordrecht 2.50 P. C. F., Roosendaal 10. A v. L., Roosendaal 5. li. A. V., Roosendaal 10. W. L., Bergen (Lb.) 1. N. N„ Afferden 5.— J. N. L., Alkmaar 5. N. N. te Heeze 5. K. A. R., Utrecht 1. A- D., Hilvarenbeek 2.50 H. A. J., Bussum 2.50 C S., Rotterdam 1.50 Mevr. M. A., Den Haag. als 2e gift 150. H. V., Amsterdam 1-— A. A. B., Rhoon 1-8® P. F. v. W„ Tiel. 10.-' J. B., Vught 25.-' J. D., Kethel 1." A. O., Overveen 5.-' .énna en Jaap, Nijmegen 2.5® J. K. D„ Amsterdam 10.— J, V., Raalte 2.5® N. N„ Zeeland 25.— N. N., Wernhout 2.5® V. D. te B5.— J B., Heemstede 10.— R. D.. Haarlem 5 B. J. v. G., Rotterdam 2.5® L. H., Gorinchem 2.5® A. B., Rotterdam l-*"" T. S. V2®° C., Heerlen 2-8® R., Groesbeek 5-"" Th. L., Warmond 5.— Van 4 kiesgerechtigden te Schie dam L— A. N., Zegwaard I*-* H. W. H„ Helmond 3 0.'- H. J. S„ Voorburg 1-^ O J. S., Zwolle 25.— J. v. K., Poeldijk 3 0 H„ Tilburg 10--" C. G. M., Voorburg 10.— A. v. G., Moergestel 5.— J. C. v. d. S., Moergestel 5.— N. N.. Culemborg 25.— M. v. d. G., Gorcum 2.5® Tb. v. D., Utrecht 3..-* Th. F., Leiden 1- Wed. A. J. D., Gouda I-"" K. S., Reeuwijk 5.— F. van E., Den Bosch 10.— N. N.. pr. 's-Bosch10.-j" L J. V., Nijmegen2.50 G., Den Haag 5.— D. W. L.. Lisse 2.5» P. K., Amsterdam 2-B® I, H. L., Hoek van Holland 1.5° N. N., Hoogezand 10.-' C. J. H. P.. Maastricht 4-— J H., Beek bij N., ter eere van O. L. Vrouw Rozenkrans 1-— H. A. B. d. L., Oudewatèr 2 H. M„ Den Haag 5.— Zusters Franciscanessen, Heerlen 5.— A. W., Maastricht Lr- Pensionaat Notre Dame des Anges Ubbergen I®-'-' J. B. de G., Geesteren5.-- A. H. D., Almelo 2-5° jyi. S., Eindhoven 3.0.-' N. N„ Scheveningen _2-5® P. J. J., Nederweert 10.— J. S., Helmond 25-~> A. V. 5 P. D„ Vlaardingen L— J F. H., Hilversum 20 R. v. S., Den Haag 50.-" F. Th. J. B., Bussum 100.— D. G. R., Hillegom 1*-" N. N., No. 30 A. 50.— Wed. L. S.. Rotterdam 2.5® J. M., Rotterdam 10.— M. H., Lage Zwaluwe 10.— A. J. O., Bergen op Zoom 10.— H. N. v. d. G.. Den Haag1.— J. R., Raalte 10--" H. M. J., Rotterdam 10.— W. A. N., Nijmegen lO.-j B. A. P., Veenhuizen 2-5° F. W., Groningen P. P., Oudenbosch 3..01 M. H. v. O., Blitterswijk 10.— W. O., pastoor te O2-**' B. P. S., Kloosterburen 3.-- Mr. K. te N. N. L. te S25-"" S. te 10-^ N. N., Roosendaal 25.— M. C., Den Haag. Met leedwezen en verwondering over 't geringe animo, mijn 2e gift 5.— A. H., Maasland N. N., Rotterdam 2.50 V. D. J. M., Rotterdam 4.— N. N., Rotterdam 1-"^ J. v. R., Rotterdam Z. C., Rotterdam 2 Fam. J. S.. Rotterdam 2.rtf Mevr. V., Rotterdam 1-— H Z., Rotterdam E v. Z. K., ter eere van de H. The resia van het Kindje Jesus 3.50 L. J. S., Rotterdam 2 50 A. J. F., Rotterdam 2-6(l K. J., Rotterdam 1- X. Y. Z., Rotterdam l-"" Eroer en Zus, Schiedam H S., te Sch10 N. N., Rotterdam 1-"^ Th. J. T., Rotterdam1- N. W., Rotterdam !•-' P. J. te Ri-50 N. N., Rotterdam L G. H. L., Rotterdam 5.— B. H., Rotterdam, tot zekere intentie 5.— N. N., Rotterdam. Uit dankbaarheid 5.— Totaal 11.937.8® Gisteren verantwoordden wij B. B. te H-< met 5.dit moet zijn 2.50. Door R. DOMBRE. Vertaald door A. VERSCHUUR. Eerste Deel 6.) Ja zeker, een valsche munter! Wie zou dit ooit van Figuérès gedacht hebben? Doch goed beschouwd, misdeed hij nu zoo. veel met die geldmakerij? Het in omloop brengen van eenige duizenden zilverstukken méér, bracht eerder geluk aan, kon tenminste niemand schade doen, behalve dan den Staat En zou dat het welzijn van den Staat aanmer kelijk verminderen? De graveur werd er zich plotseling bewust van dat zijn gedachten naai- den verkeerden weg afdwaalden en hij drong ze terug te kee- ren. Op dat oogenblik werd er als door een beleefd, welopgevoed iemand, zacht op de deur geklopt. Wacht, dacht Cabriant, daar komt hi] naar zijn prooi kijken. Eerst wilde hij niet anewoorden, maar hij bedacht dat hij den Spanjaard noodig had, wat er ook gebeuren mocht. Hij verzocht den vroe gen bezoeker eenige oogeublikken te wachten, kleedde zich haastig aan en opende de deur. Figuérès stapte badaard naar binnen. Met een enkelen oogopslag vermoedde hij welken strijd zidh in zijn vriend afgespeeld had Zoo, begon hij luchtig, staat u nu pas op? Toch niet ziek hoop ik? Enfin ik begrijp wel dat u een goeden nacht wilde nemen na de emoties van gisteravond. Carbriant stak hem werktuigelijk de hand toe. Ik heb niet te best geslapen. En u? Uitstekend. Dat ben ik trouwens zoo ge woon. Gelukkig mensch! Dat komt zeker omdat u geen zorgen kent. Die heb ik vroeger ook gehad, maar mijn Vindingrijkheid heeft een einde gemaakt aan dien tijd. Vindingrijkheid, zei Carbriant bij zich zelf, wat een type! Daarop zocht hij naar de juiste woorden om zijn vriend te bekennen dat een ernstig na denken hem er toe besloten deed den rechten weg te blijven volgen. Maar Figuérès was hem voor, zei op onverschilligen toon: Zeg Carbriant, ik heb nog eens nage dacht over mijn voorstel van gisteren.... ik had u daar niet over moeten spreken. Wat? vroeg de graveur verbaasd. En waarom niet? Ik had u niet moeten trachten over te halen tot Iets wat ik zoo kwaad niet voor u vond, maar dat u" misschien anders beoordeelen kunt. Ziet u, ik zou niet willen dat u ooit spijt kreeg mijn raadgevingen opgevolgd te hebben.. Je kunt nooit weten Juist, antwoordde Carbriant nadenkend, zooeven zei ik al bij me zelf, dat ik me niet verbinden moest tot ieits waaraan de gedachte alleen reeds mijn gei^ton in opstand brengt. Het mijne niet, onderbrak Figuérès terwijl hij een sigaar aanstak. Maar ik begrijp uw angstvalligheden volkomen, want u hebt zich nog niet goed rekenschap kunnen geven van de zaak. Enfin, laten we maar denken dat Ik niets gezegd heb Er volgde een lang zwijgen slechts onder broken door eenige zuchten van Carbriant. Maak u zich verder niet ongerust over hetgeen u me schuldig bent, hernam Figuérès goedhartig. Die schuld zal ik u betalen, antwoordde de graveur levendig. De ander keek hem met een eenigszins iro nieken glimlach aan. Mijn arme vriend, nog eens, maak u daarover geen zorgen. Vooreerst kan ik het heel goed bulten dat sommetje stellen. Dan begrijp ik te goed dat u nooit in staat zult zijn dat geld terug te geven. Denk eens aan! Zeker u kunt u weer ergens als graveur plaat sen, maar eerst moet u nog naar een betrek king zoekenNu is het voor uw vak juist een slechten tijd, zoodat u nog lang werkloos kunt blijvenMaar gesteld dat u in uw pogingen slaagt, wat verdient u dan nog? Voor u, die nu aan en ruim leven gewend bent, wordt dat een ellendig bestaan. En dan uw vrouw... Arm schepsel, ik be klaag haar, want dat zal haar zwaar vallen. Dat hindert me juist zoo! zuchtte Leo opnieuw. Zonder dan nog te denken aan uw kin deren, uw lievelingen, die u zoo graag goed zoudt willen doen! Een slecht ander druk te snik beantwoordde den sluwen bekoorder. Enfin, bij gebrek aan geld, Iaat u hun een smetteloozen naam na. Bij die ironieke woorden hief Carbriant niet eens het hoofd op. Gaat maar weer rustig naar huis terug beste vriend. Vergeet echter niet dat mijn beurs voor u open blijft. Reken op mij als ooit de beproeving komt, bijvoorbeeld in den vorm van ziekten, wat altijd te vreezen is als men kin deren heeft, als men slecht gevoed en gehuis vest is, als men zich van 's morgens vroeg tot 's avonds laat uitslooft en zich zelfs de noodige rust en ontspanning ontzeggen moet om het huishouden staande te houden!.... In den toestand waarin Carbriant zich be vond moest die taal dien armen man wel in 't hart treffen. Hij was reeds bang geweest dat Pablo zich voor goed van hem zou afwendien, maar nu kwam hij hem integendeel tegemoet met open hart en open handen. De ongelukkig keerde zich om, teneinde zijn ontroering te verbergen en greep een brief die geopend op zijn bed lag. Terwijl hij dat schrijven aan den Spanjaard overhandigde .stamelde hij: Alstublieft.... voor u heb ik geen ge heimen. U bent voor mij als een broer. Lees dien brief maar eens dan kunt u zien in welken vreeselijken toestand ik mij bevind, veel erger dan u vermoeden zult. Na een oppervlakkig weigaren dat door bet aandringen van Carbriant spoedig overwonnen werd, begon Figuérès met een geheimzinnigen glimllach om de fijne lippen te lezen. Toch niet, dat verwondert me niets; zoo stelde ik 't mij voor, zei hij na het schrijven, ingezien te hebben. Arm vrouwtje! Meer dan ooit beklaag ik baar.... maar u beklaag ik nog meer, omdat u haar den geweldigen, mis schien dhherstelbaren slag toe moet brengen door haar het fatale nieuws der verloren erfenis aan te kondigen. Ik? riep Carbriant verslagen. Wel zeker mijn arme vriend, dait moet! Denk eens aan dat uw echtigenoote zich daar ginds in schuld gestoken heeft in afwachting der toegezegde nalatenschap. Al die onkosten moetien betaald worden. Maar hoeveel jaren zult u moeten werken voor alles vereffend is, indien u weigert uw toevlucht te nemen tot uw meest oprechten vriend? Dat was te veert. Pablo, stamelde de graveur met doffe stem, beschouw mij maar als uw compagnon U kunt op me rekenenZeg nu vandaag niet neen, want gisteren kwam u mij uit eigen beweging vragen, ,v ,y,r Thans smeekte hij bijna, zoa bevreesd was hij dat die Spanjaard zijn medewerking zou versmaden. Figuérès wachtte zich er echter wel voor, hem van zich af te stooten, want hij achtte zich gelukkig met het gunstige resultaat van zijn sluw berekenden opzet. Nu behoort hij mij gansch en al toe, dacht hij. Hij liet zich echter bidden, deed alsof het hem geenszins aanstond den ander tot zijn medeplichtige te maken. Als met weerzin stemde hij eindelijk toe. Na een pijnlijken inwendigen strijd was. Carbriant ten prooi gevallen van den Span jaard. Nu het besluit eenmaal genomen was, wilde hij er niet langer over mijmeren. De ver wijten van z'n geweten trachtte hij tot zwij gen te brengen door er zich van te overtuigen dat hij niets afkeurenswaardig gedaan had. Hij legde de laatste Ihand aan zijn toilet en volgde zijn vriend die hem meenam naar een deftig restaurant, waar een krachtig ont bijt genomen werd. Eerst twee uur later ston den ze van tafel op, waar hun werkplan was tot stand gekomen. Carbriant begaf zich naar hiet postkantoor om zijn vrouw te schrijven dat alles naar wensch ging, dat hij weldra in 't bezit zou zijn van de erfenis en dat zij daarop rekenen kon, was er ook gebeuren mocht. VI. VEREENIGD IN HET KWAAD. Na zijn vriend vijfduizend francs te hebben voorgeschoten, oordeelde Figuérès het nuttig zijn voorraad zilverstukken aan te vullen. Bovendien wildie hij Carbriant niet werke loos laten, want dan zou deze wel eens van gedachten kunnen veranderen. In één woord: Ihij wilde zijn compagnon aan zich verbinden door een begin te maken met de onderneming. Later, als zij in Parijs waren, zouden ze hun werkwijze vervolmaken, door zich stalen gietvormen, te maken- De Spanjaard besloot dan zijn medewerken mee naar Nizza te nemen. Daarheen had hij juist een belangrijke partij zilver laten sturen- Samen zouden ze een aantal vormen maken eü dan d9 fabricatie beginnen. Op die manier zou Carbriant geen tijd heb- ben om na te denken en dus wellicht ook nie' tot andere gedachten komen. Figuérès deed bovendien zijn best om te beletten dat Car briants geweten ontwaakte en hij slaagde daarin volkomen. Die taak werd bovendien zeer vereenvoudigd door het fertt dat de nieuw^ medewerker tamelijk zorgeloos was en ge makkelijk te verstrooien. Da gTaveur verklaarde zich aanstonds bè1 reid zijn vriend naar Nizza te vergezellen- Om elf uur verlieten zij Marseille, gebruikten een copdeuzen maaltijd in den restauratiewagen» brachten het overige der reis door met het rookein van geurige sigaren en 't drinken van fijne likeuren. In die weinig beklagenwaardige omstandig' beden reden zij het station van Nizza binnen* Na het overige van den dag met een b0* haaglijk niets-doen te hebben gedood, werden den volgenden morgen de handen aan 't werK geslagen. 'Voor Carbriant was de nieuwe bezigheid eerder spel dan arbeid. Eerst werd het voldoende aantal vormen ver* vaardigd, daarna het zilver gesmolten, in vormen gegoten en de munten in salpeterzuuf gezuiverd. Na den glans van het metaal waf getemperd te hebben, waren de zilverstukke^ gereed om in omloop gebracht te worden. Al die werkzaamheden waren niet vermoeiend en de afwisseling maakte hen bijna tot een aad' gename bezigheid. Het kwam geen oogenblik in Carbriants ë1^ dachten op, dat het verwerkte metaal niê' voldoende zilver bevatte Toch was dit he® geval en daarin juist lag de voornaamste winsi der munitvervalsching. (Woa-dt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6