FEUILLETON INSCHRIJVINGSLIJST. SèbèëI^ KABOUTER Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeioes BfflDjnhardt's ZenuwfahBetten DE VALSCHE MUNTER. - V lilSÖ DE SPREKENDE FILM. jp> "ifp ZATERDAG 5 OCTOBER 1929 23 ST. JOSEPHS-GEZELLEN- VEREENIGING- HOE MEN ER IN ENGELAND OVER DENKT VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. HET BURGERGASTHUIS TE AARDENBURG Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. HET R. K. JUVENAAT. WERKZAAMHEDEN IN DE PATRONATEN EEN SPECIALE RETRAITE Men schrijft ons: Het Centraal Verband der St. Josephs-Ge- zellen-Vereeniglng organiseert van 5 tot 8 Oc tober een speciale retraite voor de Senioren en Commissarissen Van de onderscheidene aan gesloten Vereenigingen, in het Retraitenhuis te Bergen N.H. 81 commissarissen nemen er aan deel, zoodat de retraite geheel voltallig is. Voor de deelnemers individueel achten wij deze dagen van beteekenis, van groot belang als zij zijn voor de versterking en verdieping van het godsdienstig leven. Maar zij zijn tevens van groote waarde voor de Gezcllen-vereeniging zelf; dit temeer, daar de retraite zal worden geleid door den Z.E. Pater P. C. Biesta O.P. die als oud-praeses zoo veel en zoo verdienstelijk werk heeft verricht, en door den Centraal praeses J. Th. van Galen, die er tevens een welkome gelegenheid heeft om het contact met seniores en commissarissen te versterken. Heeft de uitvinding een toekomst? Op het oogenblik, nu in de voornaamste steden van ons land de lang verbeide sprekende films draaien en veel belangstelling trekken, is het wel interessant, eens na te gaan, hoe in de landen, waar de „talkie" al sinds eenigen tijd is ingeburgerd, zoodat het nieuwe er van af is, over de nieuwste uitvinding op cinemato grafisch gebied gedacht en gesproken wordt. Nu eens heet het, dat de sprekende film heeft afgedaan en b.v. de groote bioscopen van New- York geen talkies meer draaien, dan weer hoort men van een schitterende toekomst, die voor haar is weggelegd. Ter staving van deze laatste bewering troffen we dezer dagen in oen be- n/.U«GTrln/i> v»«« r\ n 7onr\ol i n tuovqI d l'OI Q floOP ifl Tl >,De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen" Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart. Vorig bedrag 11.917.88 R. K. Studenten-Ver. Sanctus Lau- rentius, Rotterdam, bij een Inau guratie 9.40 N. N., Rotterdam, ter eere van de TT TLouftciio 1 rr 0 Mogen de deelnemers er nog weer beter aan voelen het godsdienstig-sociaal program hunner vereeniging; moge de retraite onder Gods zegen en St. Joseph's voorspraak worden tot een blij succes. Het besluit tot opheffing door Ged. Staten van Zeeland goedgekeurd Het op 15 Maart 1929 door de betrokken cor poraties genomen besluit tot opheffing van het Burger-Gasthuis en Weeshuis te Aardenburg (Z.-Vl.) is thans door Gedeputeerde Staten goed gekeurd. De bezittingen der instellingen, ten bedrage van 800.000 gulden, zullen overgaan aan de verschillende plaatselijke armbesturen. SAMENSTELLING VAN GEMENGDE VEEVOEDERS Een wettelijke controle? De heer Van Rappard heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist dat het comité in zake veevoeder opgericht in Januari 1928 door belanghebben den bij den handel in gemengde veevoeders, in overleg met den directeur van het Rijksland- bouwproefstatïon voor veevoederonderzoek te Wageningen, een plan heeft ontworpen tot vrij willige controle op de samenstelling van ge mengde voeders en dat dit plan aan Uwe Ex cellentie is aangeboden ter omzetting in een Koninklijk besluit? Zoo ja, zou Uwe Excellentie dan willen be vorderen, dat over den inhoud van dit ontwerp de centrale landbouworganisaties worden ge hoord, alvorens dit ontwerp zonder meer tot Koninklijk besluit wordt verheven? EXPEDITEURS CONTRA A.T.O. Een werkplan vastgesteld Donderdagmiddag werd te Amsterdam de ver- volgvergadering gehouden van het opgerichte Anti A.T.O. actie-oomité. De vergadering was bezocht door een 60-tal expediteurs en verschillende afgevaardigden van vereenigingen op het gebied van vervoer te land en te water uit alle deelen des lands. Als voorzitter fungeerde de heer A. Glazer te Amsterdam, deze deelde mede, dat besloten was den naam van het comité te wijzigen in studie-comité ter verzameling van klach ten. Een definitief comité zou worden gevormd, waarvan het echter niet noodzakelijk ie, dat de gekozenen voor het voetlicht treden. Hoofdzaak is, dat de beide uitvoerders van het comité op den noodigen steun van diverse per sonen en bonden kunnen rekenen. Alsnu stelde de voorzitter voor de algemeene vergadering te sluiten en direct in huishoude lijke vergadering over te gaan. Spr. - -rzocht hun, die niet met het doel sympathiseerden de vergadering te verlaten. Hieraan werd door den vertegenwoordiger van een der expeditie firma's voldaan. Op deze vergadering werd vastgesteld op welke wijze het comité zal wer ken. Door verschillende personen werd het woord gevoerd, waarna met algemeene stem men het plan de campagne werd goedgekeurd. ÖL.111 ij V tuig, UO - Duitschen journalist Max Geisenheyner een merkwaardige uitspraak aan. Deze hoorde van den bekenden Duitschen regisseur Ernst lu- bitsch te Hollywood, dat daar, dus op het moment, bijna uitsluitend sprekende films worden gemaakt en dat tijdens zijn recent ver blijf te New-York in de bioscopen alleen talkies gingen. De cinema-medewerker van de „Daily Ex press" constateert dat de „stille" filmen, die door menigeen reeds ten doode opgeschreven waren, plotseling weder tot nieuw en krachtig leven teruggekeerd zijn. In sommige gevallen verschaffen zij den bioscopen ontvangsten, welke zelfs de schitte rende recettes uit de eerste dagen van den „boom" der spreekfilmen overtreffen. De spreekfilm verkeert, volgens de „Express" in ernstige moeilijkheden, en vindt in de goede stille film een geduchten mededinger. Ofschoon het waar is, 'dat niets op een grooter succe's rekenen kan dan een goede „talkie", is 't even waar, dat niets zoo volmaakt mislukt als een slechte „talkie". Wat het spreken, den dialoog aangaat, is een middenweg niet moge lijk. Het moet volstrekt goed zijn. De spreekfilm is aan 't wankelen, doordat er te weinig goede dialoogschrijvers en nog minder goede dramaturgen zijn. Alvorens de interessante beschouwingen van de „Express" verder te volgen, willen wij op merken, dat er onder hen, die in nauw contact staan met Engelsche filmkringen, velen zijn, die van den beginne nog al sceptisch gestaan hebben tegenover de spreekfilm. Te Eistree, het Engelsche filmcentrum, heeft men zich de laatste maanden hoofdzakelijk op talkies toe gelegd, maar men heeft 't nooit als een uitge maakte zaak beschouwd (zooals overal elders Red.), dat de stille film tot 't verleden be hoorde. Deskundigen gaven geruimen tijd ge leden reeds tegenover mij als hun meening te kennen, dat de Amerikaansche film-industrie zich met zulk een geestdrift op de „talkie" geworpen, en de stille film afgeschaft had, alleen omdat zij aldus de krachtig oplevende concurrentie in Duitschland, Engeland en Frankrijk hoopte te breken. Duitschland is voor de film-industrie 't belangrijkste land van Europa; toe.' is het in de verste verte niet in staat, materieel datgene te presteeren, wat Amerika kan doen. De samenwerking tusschen de Duitsche, Engelsche en Fransche industrieën is evenwel hechter geworden. De Engelsche industrie begint, dank zij beschermende maat regelen, in Europa weer mee te tellen. Maar noch zij, noch de Duitsche zou bij machte zijn, zich binnen afzienbaren tijd zoodanig te reor- ganiseeren, dat zij op 't gebied van „talkies" Amerika noemenswaardige concurrentie zou kunnen aandoen. Een in Duitschland gemaakte spree! ra is alleen dan voor export geschikt, wanneer hij ook opgenomen wordt in minstens één vreemde taal, i. c. Engelsch. Dan kan hij verkocht wor den aan Amerika, dat meer bioscopen relt dan alle Europeesche landen tezamen, verder aan Engeland en aan de Engelsche Dominions. Een derde opneming in 't Fransch zou noodig zijn om Frankrijk, België en Franseh-Zwitserlar.d te bereiken. De kleinere aangrenzende Ger- maansobe landen (Nederland, Scandinavië) zouden 't met de oorspronkelijke Duitsene op neming kunnen doen, en in Italië, Spanje enz. zou men 't voor een zeer beperkt publiek met de Fransche opneming kunnen probeeren, maar 't is twijfelachtig of de resultaten hiervan ook maar eenigszins bevredigend zouden zijn. Het maken van een film in drie talen brengt zeer hooge kosten met zich, terwijl een aldus opge nomen Duitsche film een kleiner afzetgebied zou vinden dan een stille Duitsche film. Afgezien daarvan zouden Duitschland en ook i DE KLANKFILM stelt voor hiet opnemen der geluiden en het weren van bijgeluiden bijzon dere eischen. Een opname-apparaat, dat in verband met den omvang der onderdeelem op een auito is gemonteerd, waardoor het gemak kelijk verplaatst kan worden. Frankrijk waarschijnlijk nooit de beschikking hebben over een voldoend aantal Engelsch- (en Fransch- of Duitsch-) sprekende film-artisti-n. Was de film-industrie eenmaal omgezet in een talkie-industrie, dan zouden deze beide lauden de concurrentie weldra geheel moeten opgeven, terwijl Engeland, dat wat de taal betreft, in een even gunstige positie zou verkeeren als Amerika, te zwak was om zich, vooral zonder samenwerking met de twee continentale landen, tegenover Los Angeles te handhaven. Of de Amerikaansche producenten werkelijk vertrouwen gehad hebben in de toekomst van de „spreekfilm", is hoogst twijfelachtig. Maar zij hebben klaarblijkelijk gemeend, door middel van een overweldigende reclame, en door het uitspreken van den ban over alle stille films, juist lang genoeg de manie voor talkies gaande te kunnen houden, opdat de Duitsche, Fransche en Engelsche producenten zich gedwongen zou den zien voor goed te likwideeren. Dit is, in hoofdlijnen, de voorstelling, welke personen uit Eistree mij eenige maanden ge leden reeds van den Amerïkaanschen toeleg gaven, en van die zelfde zijde werd voorspeld, dat de „talkie", als 't nieuwtje er eenmaal af was, in gebreke zou blijven de groote massa van 't publiek te interesseeren. Hetgeen de „Daily Express" thans weet te vertellen, schijnt hen in 't gelijk te stellen. De producenten van talkies, zegt het blad worden gekortwiekt door de reusachtige be dragen, welke gevraagd worden voor de be staande opvoerings- en muziek-copyrechten. Zij hebben zelfs bedragen van. 20 duizend pond te betalen. Bioscoop-eigenaren hebben geweldige sommen neer te leggen voor spreekfilmen, zoo dat die slechts bij hooge uitzondoring een bevredigend recette-saldo waarborgen. Er zijn producenten, die niet minder dan 80 procent van de recette geëisebt hebben. Verder zijn er nog maar heel weinig talkie- stars ontdekt geworden. Goede microphoon- stemmen blijken zeldzaam te zijn. Talrijk zijn de technische moeilijkheden, welke den opvoeringen in den weg staan. Goede operateurs zijn er slechts weinigen; het onder houd en herstel der machinerieën levert veel bezwaren op en Is kostbaar, en bet verschil in electrischen stroom tusschen de verschillende gemeenten heeft de opvoeringen in vele provin cie-steden ernstig geschaad. Bioscoop-directies zijn tot de ontdekking gekomen, dat vele hun ner vaste begunstigers het gesprokene niet of slecht verstaan. Al deze bezwaren zullen in den loop van den tijd wel overwonnen kunnen wor den, maar voor 't oogenblik hebben zij het élan van de spreekfilm gestuit. De Londensche bioscopen erkennen den hier boven omschreven toestand. De Metro-Goldwyn Company heeft aangekondigd, dat op haar pro gramma voor de volgende 12 maanden 47 stille films zullen voorkomen. Soortgelijke aankon digingen zijn gedaan door de Universal Com pany en de Fox-organisatie. Zeven-en-veertig groote films is meer dan zelfs Hollywood In een jaar produceeren kan, zoodat de Metro-Golwyn een aantal films, dat zij toen de rage voor talkies begon, op non activiteit gesteld had, te voorschijn gehaald heeft. Evenals de Engelsche bioscoop-onder nemers kunnen thans de Amerikaansche dlrec- tiés van de inzinking dc talkies gebruik maken om de niet gebruikte stille films te vertoonen. Aan den anderen kant is er te veel geld in de talkies gestoken, dan dat dezen niet, naast de stille films, een belangrijke rol zullen blijven spelen. Alleen in Engeland hebben producenten en bioscoop-directies meer dan 2.000.000 be legd in de benoodigde electrische apparaten. Maar ook dit geld gaat voor 't grootste deel naar Amerika. Do overgroote meerderheid van 't Engelsche publiek heeft thans duidelijk doen blijken, dat het de talkie als een technische curiositeit geapprecieerd heeft, maar overigens de voor keur geeft aan de stille film. P. H., Rotterdam 4. B., Rotterdam 1— Ter eere van de H. Theresla, R'dam 3. F. J., Rotterdam. Volhouden! Steeds meer Wie volgt?2.50 W. P., Rotterdam 2.50 Fam. v. E., Rotterdam, ter eere van de H. Theresia 5. Ter eere van de Kleine H. Theresia van het Kindje Jesus, opdat God zegene onze Katholieke Espsranto- Beweging. Van N.N., den Briel 10. Mr. C., Rotterdam 10.— A. K., Delft 2.50 C W., Delft 2.50 B. T., Schiedam 1 M. K., Schiedam 5. N. N. te Veur 2.50 Met hoop op een algeheele gene zing. Rotterdam 2. Ter eere van het H. Hart, R'dam 1. Uit Heerlen 10. X. Y. Z., Rotterdam 5. N. N. L.. Rotterdam, tot zekere in tentie 2.50 N N., Vlijmen 1. A J., Rotterdam 10. J. R. v. d. W., Haarlem 5. F W. v. E., Bussum 2.50 O A. H. M., Amsterdam 10. J. J. M., Breda 1 A. J., Breda 5. F v. d. S., Weert 10.— H. B. G., Den Haag 10. C. J. H. D., Dordt 2.50 K., Broekhoven, Tilburg 2.50 H. J. J. B., Wassenaar2.50 A. L., Nijmegen 2.50 B. en D., Leiden 2.50 J. T., 'sHeerenberg 15. Van E. L„ Ut. „De Maasbode" schrijft: „Als alle Katholieken één dubbeltje Accoord! Maar dan „wat moer" door degenen die „wat meer kun nen doen". Op hoop van navol ging! 2.50 J. G. L., Bergen op Zoom 2.50 G H. H. te G3.— B. L., Purmerend 1. N. V., Delft 1- B. J. t. B., Schiedam 10. J. L. D., Voorburg 7.50 C. J. M. J. P., Bussum5. J. F. B„ Bussum 2.50 v A. H25.— L. v. O. V., Delft 5.— Mevr. N. N., Terh2.50 N. N., Den Haag 1. P. A. F. B., Bergen op Zoom1. D. C. v. P., Eindhoven, ter eere van de H. Theresia 1-50 A. F. E. M. G., Rijswijk 2.50 E L„ Hulst 10.— C D. Jzn., Rotterdam 25. ,T. P. J. K.. Bloemendaal 5. C. v. D., Rotterdam. Gaat volko men accoord met den Pater fami- lias Neomagensis 5. P. G. B., Rotterdam 25.— A, G., Hillegom 1- H. A. J. N., Den Haag5. N N., Leiden 50.— J. S. M. K„ Den Haag 5. J P. J., Honselersdijk 5. N. N., Haarlem 5. V. M. D., Oldenzaal 10. D. V.. Veghel 2.50 P. V., Rotterdam 25. Overste Pensionaat „Mariëngaarde" Aarle-Rixtel 25. H. S., Berkel1.— A. D. P., Koewacht 5. Dr. N. O., Amsterdam 100. Van Eska, Amsterdam 13. N. N., Voorburg 5. Fam. L., Katwijk a. d. R12.50 N. N., Arnhem 1. L. S., Schimmert (Lb.) 2.50 W. P.. Sliedrecht 1.50 N N., 's-Boscli 5. In het Bisdom Haarlem Het R.K. Juvenaat in het bisdom Haarlem houdt zijn jaarvergadering op Woensdag 9 October in het gebouw St. Bavo te Haarlem. De agenda bevat o.m. een bespreking van het Instituut der R.K. Verkenners, waarhij Kapelaan P. J. Maas uit Rotterdam „Het Paedagogisch Element" zal inleiden, terwijl de heer W. Froger uit Den Haag „De practi- sche uitvoering" behandelt. Voorts houdt Rector B. H. de Groot een .inleiding over „De uitbouw van onze Patronaatsbeweging in haar centrale leiding en verschillende organen". Voorzien moet worden in de bestuursvaca- ture van Pater A. Corver S.C.J. als vertegen woordiger van het S. F. L., als diens opvolger wordt Pater C. A. Went S.C.J. te Amsterdam door het bestuur voorgesteld. Aftredend zijn verder de Zeereerw. heeren Pastoors J. A. Rube en W. L. van Adrichem, waarvan alleen de eerste herkiesbaar is. Pastoor van Adrichem meende dat zijn bestuursfunctie heter kon worden overgedragen aan een, die zich bevindt midden op het veld van de praktijk. In bespreking komt voorts het jaarrapport van de werkzaamheden in de patronaten van het bisdom, welk verslag van de hand van den secretaris Rector S. Braakman te 's-Graven- hage reeds is verschenen. In afwijking van het gebruik in vorige jaren is het overzicht districtsgewijze gehou- houden als een samenvatting van hetgeen van de verschillende distritsbonden te vermelden valt. De samensteller zegt hiertoe te zijn ge komen niet alleen door den steeds verderen uitbouw van het Patronaatswerk, waardoor een totaal overzicht van de zoo verschillend samen gestelde Patronaten niet weinig bemoeilijkt wordt, maar vooral door het groeiend besef van de gewichtige rol, welke goed functionee- rende Districtsbonden hij het Patronaatswerk vervullen. Deze decentralisatie van actie toch bleek voor het Juvenaat een krachtig middel voor verhoogde werkzaamheid, omdat de wenschen van het hoofdbestuur aldus beter hun bestem ming bereikten, krachtiger konden worden door gevoerd en naar gebleken behoeften in eigen kring konden worden aangevuld. Beter dan het Juvenaats-bestuur kennen de Districtsbo- stuurders de nooden in de hun onderhoorige Patronaten, waarvoor districtsgewijze samen werking mogelijk en nuttig is. De vergaderin gen dragen niet weinig bij tot onderlinge voor lichting, waardeering voor elkanders werk en aanmoediging bij gelijke teleurstellingen. Ver langens van de afdeelingen komen beter ge formuleerd en met meer aandrang bij het hoofdbestuur. De Districtsbonden vormen aldus een noodzakelijke schakel tusschen het Juve naat en de aangesloten Patronaten. In Amsterdam werd de Patronatenbond reeds in 1907 opgericht, in den loop der volgen de jaren kwamen er meerderen, totdat in 1917 het diocees In 19 districten werd ingedeeld, waarvan er 14 bleken levensvatbaarheid te be zitten. Zij omvatten meestal een Dekenaat, 1Ü N.-Holland echter een geheel gewest, terwijl In Zeeland om de verre afstanden zelfs de districtsactie moeilijk uitvoerbaar blijkt. De Districtsbonden zijn; Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Gouda, Schiedam, Delft, 'Alkmaar, Leiden, Noordwijk, Voorschoten, Beverwijk, "Westland en West-Friesland. Het Juvenaat als zoodanig heeft zich dit jaar niet uitgebreid, maar het aantal van 172 Patronaten met ongeveer 11000 beschermelin gen blijft gehandhaafd, iets wat bij de uit breiding van het aantal parochies in het Bis dom niet normaal is. Het aantal onderhoorige Patronaten is bij de verschillende Districtsbonden over het alge meen onveranderd gebleven. Het aantal vergaderingen door het bestuur èn de gezamenlijke commissieleden met hun directeuren gehouden, varieert van 2 tot 6 maal. Een enkele klaagt over te weinig deelname yan de commissieleden. In vier Districtsbonden werd het nieuwe werkprogram voor Patronaten min of meer uitvoerig besproken. Eenigen melden zoover nog niet te zijn gekomen. Wederom is gevraagd op welke wijze de districtsbond propaganda voert onder de jon gens voor.de vakorganisatie. Amsterdam heeft voor dat doel een spreker yan het Werkliedenverbond laten optreden. Hetzelfde weten we van Rotterdam, Den Haag, Ledden en Gouda Over het Retraite-werk wordt meegedeeld, dat de retraite-commissie van Amsterdam drie retralte's voor hare beschermelingen heeft laten houden, in Delft namen de jongens deel aan de jaarlijksche jeugdretraite van de congre gatie in eigen huis. Rotterdam, Leiden, Alkmaar en Westland hielden ieder een retraite, terwijl in Den Haag en in Gouda een commis sie daarvoor werd ingesteld Door R. DOMBRE. Vertaald door A. VERSCHUUR. Eerste Deel IN BALLINGSCHAP 7) In zijn vrijen tijd begon Carbriant met de Vervaardiging der stalen vormen. De bedde mannen werkten den ganscheei dag, soms zelfs een gedeelte van den nacht en zij verlieten hun kamers niet dan om in een naburig res taurant te gaan eten. Als eindelijk het gewenschte aantal geldstuk ken gereed was, werd er overlegd hoe ze van de hand gedaan zouden worden. Op een middag namen ze den trein voor Monte-Carlo.ruim voorzien van zilverstukken, volgens de methode van Figuérès. Zonder moeilijkheden kwamen zij in het Casino. Maar hoewel Carbriant zijn nieuwe rol met succes vervulde en er in geslaagd was de stem van zijn geweten tot zwijgen te brengen, toch werd het hem zonderling, bang te moede toen hem, bij het aanschaffen van de kaarten voor de speelzaal, de gebruikelijke vragen ge steld werden en hij moest weerstaan aan een paar scherpe, onderzoekende oogen. Als men had kunnen vermoeden wat zij, de valsche munters, in het Casino kwamen doen.... Gelukkig gaf de ongedwongen houding van figuérès hem het noodige zelfvertrouwen en kon hij op alles antwoorden zonder zich te verraden. U moet aan de speeltafel een plaats uit zoeken die zoover mogelijk verwijderd is van den croupier en den surveillant; had de Span jaard hem gezegd. U doet dan of het spel u interesseert en waagt nu en dan iets op de lagere nummers. Terwijl de andere spelers dan geheel in beslag genomen worden door hun spel haalt u geleidelijk de stapeltjes zilverstukken uit uw zakken en legt die naast u neer. De croupier zal u daarvoor zonder bezwaar goud of papieren geld in de plaats geven.... Trouwens ik zal u eerst een voorbeeld geven! Even later stond Carbriant achter zijn vriend die aan een roulettetafel zat, leerde van hem hoe hij moest handelen. Daarop ging hij aan een andere tafel hetzelfde doen. Tegen den avond was al het zilver tegen goud en papiergeld verwisseld. De beide mannen vier den hun succes in een deftig restaurant, keerden na het diner weer naar de speelzaal terug om, In afwachting van hun trein, naar het interes sante spel te kijken. Carbriant stelde zich echter niet met „kijken" tevreden, hij legde zelf eek in, was zoo gelukkig te winnen. Voldaan voede hij zich daarop weer bij zijn vriend. Even later zaten ze een weinig ler zijde op het terras van een café. Nadat de kellner hen bediend had, greep Carbriant in zijn zakken en begon zijn geld te tellen. Wat, zei hij plots, met een stem die hij voorzichtig inhield, is 't mogelijk?.... Wacht nog eens tellen. Ja. dat kan toch niet andiers; ik had tweehonderd zilverstukken meegenomen en bezit nu twintigduizend francs in goud en blijetten. Hij kon bijna niet gelooven dat hij zoo'n be langrijke onverwachte som rijk was en keek zijn vriend met verbazing aan. Met de goedhartigheid van een meester die tevreden is over het werk van zijn leerling, 2el Figuérès glimlachend: Heel goed, heel goed! Ik ben zoo rijk niet, want ik heb maar voor den vorm gespeeld en niet meer dan tien gouden Louitjes gewonnen. Het succes van hun spel, gevoegd bij de omgewisselde zilverstukkeu, vertegenwoordigde te zamen ongeveer veertig duizend francs. Dat is dus voor ieder twintig duizend merkts Carbriant op en meteen begon hij met. da verdeeling. Doch de Spanjaard legde de hand op zijn arm en zei vriendelijk: Pardon, mijn beste Carbriant, ik sta er op dat u dc grootste helft neemt, dat wil zeggen dertig duizend francs. Ik hen ruimschoots te vreden met tienduizend, want in Nizza hebben we nog een voorraad zilveren wieletjes. Kom 't wordt tijd om op te stappen; de trein zal weldra aankomen.... en u zult die niet graag willen missen, Is 't niet? Want u ver. langt natuurlijk naar uw vrouw en kinderen. Morgen kunt u naar Parijs terugkeeren. Morgen?.... vroeg Carbriant verrast, ter wijl zij op weg gingen naar het station. Ja morgen, vriend. Bij uw vertrek uit Marseille hebt u naar huis geschreven dat het einde van het proces nabij was en dat u on- dertusschen naar Nizza ging om daar een zaak te bestudeeren die buitengewoon veel succes beloofde, en waarin u een groot ge deelte der erfenis dacht te steken. Nu zijn we hier bijna twee weken en zouden zoo noodig nog eenige dagen gebleven zijn om onze waar aan den man te brengen. Het buitenkansje van vandaag stelt ons echter in staat eerst een poosje vacantie te nemem.Morgemochtend maken we de noodige toebereidselen voor de reis. In den namiddag gaan we even naar Monte Carlo terug om nog een paar zilverstukken te wisselen en dam vertrekken we met den nachttrein naar Parijs. De graveur voelde zoo'n uitbundige vreugde losbreken in zijn binnenste, dat hij niet eens meer luisterde: „overmorgen, dacht hij, zal ik bij vrouw en kinderen zijn, hen met allerlei cadeautjes verrassen en hen een gelukkige toe komst beioven! Wat was dat geluk niet waard' O zeker het leven was schoon, en wat had hij er goed mee gedaan door niet te luisteren naar de angstvalligheden van zijn geweten. De vreugde der thuiskomst was onbeschrij felijk. Carbriant 3telde zijn vriend Figuérès voor aan Jeanne en Beatrix. Het stralende gelaat van den graveur bevestigde het uit Marseille gezonden telegram, waaruit de huis- genooten vernomen hadden dat alles naar wensch was gegaan. Nadat Carbriant eindelijk rustig was gaan zitten begon hij te vertellen. Nu en dan bracht een lastige vraag hem in verlegenheid, maar Figuérès waakte en redde hem telkens uit den nood. Alleen Beatrix hs- merkte de aarzelingen en ontwijkende ant woorden van haar broer en verwonderde zich daarover. Reeds den volgenden dag werd de verhuizing begonnen. Leo toonde?' zich zeer voldaan over de woning in de Rue de DöUai, ofschoon hij heimelijk van meening was d»t zijn vrouw te veel onkosten gemaakt had voor de meubi leering. Drommels! dacht hij, wat zal ik een zilverstukken moeten maken om dat leven te kunnen volhouden! VII. SCHIJNGELUK. Neen dokter, die Spanjaard staat me niets aan; vooral zijn oogen niet en verder geheel zijn houding. Leo beweert dat we hem veel verschuldigd zijn, dat hij zonder dien man er zich nooit uit had kunnen redden.omdat de geldigheid van het testament betwijfeld werd. Ja, mompelde Dr. Méralda, hij heeft ons dat alles zóó goed verteld, dat Ik er niets van begrepen heb. En ik niet veel, zuchtte Beatrix naar den grond starend. En nadenkend voegde ze erbij: 't Schijnt dat die mijnheer Figuérès veel voor Leo gedaan heeft, eerst door nem geld voor te schieten, vervolgens door hem een prachtige belegging te verzekeren van het geld dat de eigendommen opgebracht hebben. Ik hen eerder bang voor te mooie geld beleggingen. Bovendien heeft Leo aan hem die betrek king te danken Ook alweer zoo buitengewoon mooi, want hij hoeft nu en dan maar te werken en ver dient toch veel geld.... Als die man hem maar niet in een valstrik lokt om hem zijn vermogen te ontfutselen. Mijnheer Méralda stak zijn meening niet onder stoelen of banken en telkens als er spra ke was van den Spanjaard werd hij bitter en somber gestemd; zijn woorden verrieden dan duidelijk zijn slecht bedwongen ontstemming. Beatrix gaf zich daarvan rekenschap, leed er onder, maar begreep de houding van den dokter niet goed. Dokter, u moet Leo niet verkeerd beoor- deelen, zêi ze toen mijnheer Méralda ook jegens haar broer wantrouwen toonde. U weet wel dat hij veel van u houdt, 't Kan best zijn dat hij nu wat koel is tegenover u.ik weet niet waar ik dat aan toe moet schrijven en zou haast zeggen dat hij een geheim heeft 't welk voor ons verborgen moet blijven. Dat laatste woord deed den dokter opsprin gen. Een geheim, juist een geheim.,., dien indruk heb ik ook. Leo voelt zich hier niet op zijn gemak, hij Is dezelfde niet meer van voor heen. Vroeger verborg hij mij niets, nu draait hij er om heen als ik hem iets vraag. Neem me niet kwalijk juffrouw, dat ik ronduit mijn meening zeg, maar ik ben hang dat die bewuste -DU Onder jaloersche buren: „Zie je wel, dat de onze grooter is. 't Scheelt maar effetjes 3 centimeter „LONDON OPjNION." V. v. d. B., Kaalheide (L.) 2.50 A. O., Utrecht 1.— M. S. te 's-Bosch 10. N. N., Apeldoorn 10. C. A- J. B., Bornerbroek 2.50 Uit Tilburg van E. B"00. A J., Schiedam 5. Fam. D., Oosterhout 5. J. M. de V., Den Haag 10. N. N., Baarle-Nassau 2.50 v. d. V., Amsterdam 1. A. Z., Dordrecht 1.50 N. N., Nieuwerke a. d. XJssel 10. J. v. A., Hulst 1.— N N., Venlo 1.— Fam. E. M., Amsterdam 2.50 N. N. te Z. 10.— N. N., Den Haag, voor vooruitgang in zaken 5. J. V., Heerlen 1.— W. de G., Goes 3.— M. M., Haarlem 40. Directie St. Nicolaas-Gesticht. Oss 5. M. S., Gouda 2.50 A E. S., Arnhem 2. A. v. L., Leur 2.50 H. S., Haarlem 5. J. C. V., Oudewater 15.— A. F. M. S., Roermond 5.— N N., Wijlre 2.— F. v. A., te R., ter eere van fr. An dreas 0.50 G. v. A. te R., ter eere van den H. Clemens Maria Hofbauer 2. V. F., 's-Bosch 1. C. H., Rotterdam 2.50 A. D., Roosendaal 2. A. J. B., Roosendaal 2.50 de B., Den Haag 1. C J. v. cl. Z., Den Haag 100. V., Reuver 5. C. W., Rotterdam 1. Nelle, Utrecht 4.— J. F. L., Zandvoort 75.— A. v. W., Amsterdam 1. N. N., Amsterdam 1. A. J. V.. Vlaard.-Ambacht 1. A. J. v. E., Overschie 2.50 A. J. C., Axel 2.50 A. B„ Dordt 2.— F. K., Bergen op Zoom 2.50 J M. v. D., Rotterdam 1. Wed. J. C. IC., Rotterdam 1. J. R.. Rotterdam 2.50 A. A. H„ Deventer 50. C. E. V., Den Haag'....5.— A L. H., Rotterdam 1.— C. G. L., Oisterwijk 1. N. N., Rotterdam 10. N. N. te L2.50 Wed. C. A. M., Dordt 2 Ave, Den Haag 5. P. B., Amsterdam 100. J S., Waddlnxveen 1. Pr., Voorburg 5. Wed. J. A. v. d. S., Rotterdam, ter eere van de H. Theresia2.50 J. v. M., de Meern 2.50 A. O., Venlo 2.50 N. N., Rotterdam 0.25 G. G., Enschedé 25. N. N., Pijnacker. Uit dankbaarheid 10. P. A. K., Rilland 2.50 R F. H. B., Heino 10. Th. K., Amsterdam 5. M., Rotterdam, ter eere van de H. Theresia 10. T. K., Rotterdam, tot zekere intentie 5.— J. B. T., Rotterdam 10. C. S., Schiedam, voor zegen in het huisgezin 2. Een weduwe te Schiedam 1.— Mej. J. P. te Schiedam5.— Totaal 13.259.03 BEN GOEDE HOND STAAt VOOR GEEN SLOOT. MAAR EEN KOMT ER OOK WEL OVERHEEI^ vennoot of hem afzet, of hem in verdachte za ken betrekt. U maakt me bang dokter, als u eens met hem praatte? Mijnheer Méralde maakte een afwijzend ge baar. Dat nooit meer. U weet hoe hij mij ont ving toen ik hem eens tot voorzichtigheid aan spoorde. Na die weinig geruststellende woorden stond de geneesheer op om afscheid te nemen. Bij 't verlaten van het salon keerde hij zich even. om, keek het vertrek rond en merkte lachend op: U bent er niet op achteruit gegaan. Lieve hemel wat een weelde! 't Lijkt hier wel de woning van een millionair. Het meisje antwoordde met een wat hitteren glimlach. Ik hen niet gesteld op zooveel rijkdom, zuchte zij, maar moet me dat wel laten wel gevallen, omdat ik er niets tegen kan doen. Ik heb meer uw smaak dokter; ik leef lievea" eenvoudig en ben met weinig tevreden. Hij antwoordde niet, maar genoot in stilte van dat gezegde dat hem bijzonder zoet was: Ik heb meer uw\smaalc dokter. O als zij gewild hadals zij haar leven met het zijne had willen vereenigen! Zij schenen elkaar zoo goed te begrijpen, zouden elkaar zeker gelukkig gemaakt hebben. Enfin ais God dat niet wikle.... Maar heel zijn leven zou hij daaronder lijden. Beatrix stem hoewel toch zacht en wellui dend, deed hem opschrikken. Waarom blijft r. niet dinesren, dokter? Juffrouw kort geleden nog was het mij een genoegen plaats te nemen aam uw tafel, maar nu zijn de dingen veranderd. O dokter!.,.. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6