De Hanze in het Bisdom Haarlem INSCHRIJVINGS LIJST Verbetering in den algemeenen economiscben toestand M'S^AAD OF ZELFMOORD WOENSDAG 9 OCTOBER 1929 NAAR EEN TIJDPERK VAN NIEUWEN BLOEI. VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. TRAGISCH GEVAL VAN GASVERSTIKKING. GEDKIEëN MAAKTEN ZIJ RUZÏE. 1YAR3AOJOGH 3Cra33DNIJ3D 3<3 TE DEVENTER. PAARD OP HOL GESLAGEN. M 451* STAATSLOTERIJ. PRIJZEN VAN 70. NIETEN. I VERGADERING VAN DEN CENTRALEN RAAD In de toekomst moet gestreefd worden naar nauwere samenwerking tusschen yak- en stands- organisatie „THANS DE HANDEN AAN DEN PLOEG" Gisteren "vergaderde in kasteel „Oud-Wasse naar" te Wassenaar de Centrale Raad van „De Hanze" in het bisdom Haarlem. Nadat om half 10 in de parochiekerk van Vanaf de openbaarmaking van de voor den Goeden Herder te Wasseaar een plechtige gezongen H. klis was opgedragen tot intentie van de levende en overleden hondsleden, werd om half 11 de Centrale Raadsvergadering in kasteel „Oud-Wassenaar" geopend door den yoorzitter, den heer C. J. G. Struycken. De voorzitter verleende onmiddellijk het woord aan den heer G. J. van Leeuwen, voor zitter van de afdeeling Wassenaar van de Hanze, die een kort welkomstwoord sprak en de beste wensehen uitte voor het welslagen van deze vergadering. De voorzitter, de heer Struycken, sprak een bijzonder woord van welkom tot burgemeester .Wiegman, tot den heer v. d. Lee, yoorzitter van de neutrale niiddenstandsvereeniging in Wasse naar, den geestelijk adviseur van de Hanze in Wassenaar, kapelaan Bottelier, pastoor Mey- sing, rector Bots geestelijk adviseur van den Bond, en den heer Leenen, secretaris van den Limburgschen R.K. Middenstandsbond. Openingsrede De gewoonte getrouw releveerde de voorzit ter vervolgens de jongste gebeurtenissen op Iniddenstandsgebied en de meest actueele pun ten in het kort. Op de eerste plaats herinnerde spreker aan het rapport, dat onlangs is uitgebracht door de Subcommissie uit de Commissie voor de Eco nomische Politiek, over de toestanden in het kruideniersbedrijf. Dit rapport is min of meer een opzienbare gebeurtenis geweest, en het komt mij voor, dat hieraan in de kringen van den georgani- seerden middenstand nog niet voldoende aan dacht wordt gewijd. Het „Kruideniersrapport" toont afdoende aan, dat de winstmarge in dezen tak van kleinhandel geenszins te hoog is, verre ya daar een serieus onderzoek in tal van zauen heeft uitbewezen, dat een zeer belangrijke groep van deze' winkeliers, „onderbeloonmg geniet, laf de meerderheid van deze zelfstandige on- Srnemers een Inkomen heeft, dat nog bedui- dend beneden het gemiddeld inkomen van den gewonen arbeider blijkt te liggen. Als een bewijs van belangstelling bij de re- geerlng memoreert spr. de instelling' van (len ,Middenstandsdie nst"Spr. wijst hierbij op bet groote aandeel dat Dr. van Beurden iu de totstandkoming van dezen dienst heeft ge- bad. Eindelijk heeft de middenstand eenige bevre diging verkregen voor zijn reeds jaren gekoes terd rechtmatig verlangen naar een behoorlijke vertegenwoordiging in de 2e Kamer. Mogen de beide gekozenen, de heeren Mr. Hubar en Locke- feer, in ons wetgevend college veel en vrucht baar voor den middenstand kunnen werken. Het is thans zaak, in onzen kring de politieke belangstelling levendig te houden; wij moeten eens en voor goed onmogelijk maken, dat men weer eens probeere den middenstand af te sche pen met de helft van waarop liij recht heeft. Maar van den anderen kant zijn wij aan liet prestige van onze organisatie verplicht, met het- zelfde°élan waarmede onze mannen bij de ver kiezingen blijk hebben gegeven te kunnen werken, nu aan den slag te gaan om onze stand- én vakorganisatie fe versterken, in Ie- dental en in innerlijke kracht. De commissie, door het Federatiebestuur in gesteld tot bestudeering van de verhouding tusschen stands- en vakorganisatie, ls met haar arbeid gereed gekomen en heeft een rapport Uitgebracht dat thans bij de onderscheidene hoofdbesturen in behandeling is. Zonder op dit yapport vooruit te loopen, kan worden gezegd dat in de toekomst gestreefd moet worden naar ven nauwere samenwerking tusschen vak- en Btandisonganisatie. Na te hebben gewezen op de stichting van een eigen hedrijfsvereeniglng ingevolge de Ziekte wet en de viering van het zilveren priesterfeest van Dr. van Beurden, constateerde spreker dat er blijkens de faillissementsstatistiek, eindelijk eenige verbetering valt te bespeuren in den algemeenen economiscben toestand: bedroeg het aantal faillissementen in do eerste 9 maanden Van het vorig jaar 2544, dit jaar waTen het er 2088 of 458 minder. Waar de achteruitgang in de na-oorlogsche jaren van zoo beteekenenden invloed is geweest op het terugloopen van het ledental der organisaties, mogen wij misschien thans verwaéhten, dat met de stuiting van dien achteruitgang, ook voor de organisaties het keerpunt is gekomen en wij thans weer een tijdperk van nieuwen bloei tegemoet gaan. Het ledental van onzen Bond is thans ge stegen tot ruim 5700 en gaat langzaam maar gestadig vooruit. Aan het Centraal Hanze-Bureau werd een an dere werkverdeellng getroffen, waarover ter voorzittersvergadering uitvoerig mededeeling ls gedaan. Na voorlezing te hebben gedaan van bet schrijven, dat Mgr. Aengenent ter aanmoediging zond, eindigde spreker zijn rede met de opwek king: Besturen en afgevaardigden: ge weet wat we gaan ondernemen, ge hebt het bisschoppelijk woord gehoord dat onze pogingen steunt en ze gent: thans de handen aan den ploeg! Jaarverslag 1928 !Aan het jaarverslag 1928, dat vervolgens door den hondssecretaris, den heer W. Boon, Werd uitgebracht, is het volgende ontleend: Waren wij ten vorige jare „dankbaar maar niet voldaan", aldus de secretaris, van 1928 Wensehen wij te getuigen op gevaar af voor een onverbeterlijken optimist te worden aan gezien dat het een begin liet bespeuren van de opgaande lijn die na de stormen van de laatste jaren schijnt te willen voeren naar een tijdperk van nieuwen bloei voor onze orga nisatie. Vanaf de openbaarmaking van de voor ontwerpen in 1927 zijn de wet op de Winkel sluiting en het Werktijdenbesluit voor winkels voortdurend in onze organisatie aan de orde geweest. Op een aantal detailpunten werden afwijkende regelingen bepleit, en toen ln 1928 het definitieve wetsontwerp verscheen, deed het ons genoegen te kunnen vaststellen, dat bijna alle door onze organisatie geuite wensehen hierin tot hun recht waren ge komen. Wij blijven van meening, dat alsnog zooveel mogelijk dient te worden gestreefd naar een gelijktijdig in werking treden van werktijden besluit en winkelsluitingswet. Het zoo belangrijk vraagstuk van de ver houding tusschen de gemeente en den distri- bueerenden middenstand heeft in het verslag jaar een alleszins gunstige wending onder gaan. Succesvol was de actie tegen het ontwerp op de N. V., voor zoover betreft het bezwaar van den middenstand: de voorgeschreven publicatie der jaarstukken ook voor de „be sloten" N.V.'s. Het verslag wijst op de goede resultaten, die kunnen worden behaald door actie tegen de personeels-coöperaties en het kortingstelsel. Met belangstelling wordt in breeden kring uitgezien naar het resultaat van den arbeid der staatscommissie-van Wijnbergen tot onder zoek inzake het cadeauxstelsel. Omtrent het ontwerp der nieuwe Bisschoppe lijke voorschriften inzake bouwwerken werd door de betrokken commissie opnieuw in over leg getreden. Dit overleg is intusschen be ëindigd. Naar het resultaat ervan wordt met zeer veel belangstelling uitgezien. De samenstelling van het hoofdbestuur in 1928 ongewijzigd. De heer Chris Jans< werd als directeur van het Centraal Bureau opgevolgd door mr. F. J. H. Bach. De financieele resultaten van het fonds „Uitkeering bij overlijden' zijn thans zeer gunstig te noemen. Het informatie- en ioasso- bureau heeft een resultaat, dat veilig naaiS de cijfers van welk ander bureau gesteld mag wor den. De glasverzekering is als instelling het best bij onze leden ingeburgerd, en brengt zoowel de verzekerden als onzen bond financieele voordeelen van beteekenis. De „collectieve brandverzekering" daarentegen wordt nog niet met de noodige voortvarendheid aangepakt in vele onzer afdeelingen. S.A.N.T.O.S. behaalde in 1928 in ons diocees de totale som van 11.969 aan bloemendag opbrengsten en vaste en toevallige bijdragen, of ruim 1900 meer dan bet voorafgaande jaar. Het aantal aangesloten vereenigingen be droeg begin 1928: 84. De afdeeling Berkel en Rodenrijs werd opnieuw opgericht. Het aantal leden bedroeg aan het begin van het jaar 1928: 5235, terwijl wij 1928 konden afsluiten'met een ledental van 5658. Zoo moge, aldus de heer Boon, het jaarver slag ook in u de overtuiging vestigen, dat onze organisatie na de stormen der afgeloopen jaren, zich thans weer beweegt in een zeer besliste en hoopgevende opgaande lijn. De heer de Wolf deelde mede, dat het Fonds Uitkeering bij overlijden in 1928 een gunstig jaar heeft gehad. Op de premies werd 17 pet. bespaard. Verwacht wordt, dat 1929 niet zoo gunstig zal zijn door de betrekkelijk vele sterf gevallen in het begin van dit jaar. Dank zij de propaganda van den inspecteur is in de eerste 9 maanden van dit jaar reeds voor 80.000 verzekerd. Over de glasverzekering bracht de heer van Rest verslag uit. Spr. spoorde de afdeelingsbe- sturen aan de glasverzekering meer onder de aandacht der leden te brengen. Het boekjaar sluit men een batig saldo van 1833. De reser ve bedraagt 9000. Verzekerd is een bedrag van 700.000 over 2425 polissen. Besprekingen zijn gevoerd om te komen tot een landelijke verzekering. Over het Santosfonds werd verslag uitge bracht door den penningmeester, den heer v. d. Waarden uit Nijmegen. In 3 jaar tijds van 1926 tot 1928 steeg het fonds met 24.000. In 1926 werd aan steun uitgegeven 4300, in 1927 f 11.200 en in 1928 11.500. De heer Peters bracht verslag uit over het Informatie- en Incassobureau. Geklaagd werd over te weinig medeleven met deze instelling. In 1928 werd geïncasseerd 'n bedrag van 5600. De penningmeester, de heer P. J. M. van Te- tering bracht het financieel verslag uit. Het vorig jaar achtte de penningmeester zich ver plicht in krasse bewoordingen zijn afkeuring uit te spreken over die afdeelingen van den Bond, welke niet of slechts gedeeltelijk haar financieele verplichtingen jegens den Bond na kwamen. Dit alles is nu zoo goed als over de heo'le linie veranderd! Een alleszins verblijdend teeken is zeer ze ker, dat de daling der contributie-inkomsten tbans gestuit is. Wij geven 't volgend overzicht: kleine t met /Het 1 voorsl r bleejf van 7 Jansen hrm 1924 1925 1926 30.029,- 1927 27.S57.85 ƒ23.214,50 1928 22.297,90 25:435,82 De voorteekenen zijn niet ongunstig, en wan neer straks de groote propaganda-actie door heel ons Bisdom zal losbreken, dan moge deze voedsel geven aan de verwachting, dat wij, zoo als weleer, er weder in zullen slagen ons leden tal tot de 10.000 op te voeren. De rekening over 1928 sloot met een batig saldo van 4.360, Het financieel verslag werd goedgekeurd. Gedurende de pauze werd een auto-tocht ge maakt door Wassenaar, aangeboden door het bestuur der afdeeling Wassenaar, waarna ge meenschappelijk de lunch werd gebruikt in „Den Ouden Deyl". Tegen half vier werd de vergadering in kasteel „Oud-Wassenaar" voortgezet. De voorzitter verwelkomde mr. J. A. G. van Hellenberg Hubar, directeur van het Nationaal Hanzebureau die de middagvergadering bij woonde. Aan de orde was de behandeling van de Bondsbegrooting voor 1930. De heer Dresmë, den Haag, vroeg eerst het voorstel omtrent het uitgeven van een orgaan te behandelen, omdat dit van invloed kan zijn op de begrooting. Het hoofdbestuur nam dit voorstel over^ zoodat eerst het uitgeven van een orgaan werd behandeld. Mr. Bach deelde mede, dat het hoofdbestuur van meening is, dat het uitgeven van een orgaan voor de organisatie van grooter belang is dan het niet komen tot een contributie verlaging. We' kunnen niet komen tot een mas sa-organisatie wanneer we niet hebben een eigen algemeen orgaan. Zoolang er geen orgaan is, mag aan contributie verlaging niet gedacht worden. Het loopende begrootingsjaar zal zoodanig overschot bieden, dat daaruit de uitgaven van het orgaan in 1930 kunnen worden bestreden. Voor "contributie verhooging tengevolge van de uitgifte van een orgaan behoeft *niet te worden gevreesd. Na repliek werd het. bestuursvoorstel tot uitgifte van een algemeen orgaan in stemming gebracht en aangenomen met alleen de stem men tegen van de afdeelingen Rotterdam, Be verwijk, en Boskoop en de voorzitter van de afdeeling Amsterdam. De afdeeling den Haag stemde blanco. Een tweede voorstel van het hoofdbestuur luidde: De afdeelingen verplichten zich, zoo noodig ten laste van de afdeelingskas, voor al hare bestuursleden met ingang van 1 Januari 1930 een abonnement te nemen op het „bijblad" van het algemeen orgaan, op de basis van 2. per abonnement. Dit bijblad is bedoeld als lei ders-orgaan.. Door eenige afgevaardigden van kleinere af deelingen werd dit voorstel voor de kleinere afdeelingen wat al te bezwaarlijk geacht, daar het 10 per jaar zal kosten. Mr.. Bach deelde mede, dat het hoofdbestuur iets voelt voor het bezwaar der kleinere afdee lingen en zijn voorstel aldus wijzigt, dat af deelingen met 20 leden en minder zich slechts behoeven te verplichten tot het nemen van 3 abonnementen. Met algemeene stemmen werd ten slotte het gewijzigd bestuursvoorstel aangenomen. Aan de orde was hierna de behandeling der begrooting. Deze werd aan inkomsten en uitgaven op een bedrag van 29.900 goedgekeurd. Aan het Hoofdbestuur werd voorts overge laten de plaats voor de volgende jaarvergade ring te bepalen. Aan de orde was vervolgens een voorstel van de afdeelingen Alkmaar, Schagen en Spierdijk om ïïet Hoofdbestuur uit te breiden met 2 of 3 leden, te kiezen uit leden-winkeliers van de kleinere afdeelingen. Het Hoofdbestuur meende aanneming van dit voorstel te moeten ontraden, omdat het aantal Hoofdbestuursleden voldoende is voor het uitvoeren van zijn taak. Evenwel kan aan het verlangen der afdeelingen tegemoet gekomen worden door binnen de grenzen van dit aantal het Hoofdbestuur zoo samen te stellen dat alle belangen, die de organisatie heeft te dienen, be hoorlijk tot hun recht komen. Mr. Bach voegde na toelichting van het voor stel Alkmaar aan het praeadvies van het Hoofd bestuur nog toe, dat bij de periodieke verkie zingen de afdeelingen steeds bevoegd zijn om andere vertegenwoordigers in het Hoofdbestuur te kiezen. De belangen van de kleinere mid denstanders moeten en zullen steeds op de eer ste plaats de aandacht van het Hoofdbestuur bezig houden. Het voorstel Alkmaar werd verworpen met alleen de stemmen der afdeelingen Alkmaar. Beverwijk, 's Heerenhoek en Noordwijkerhout er voor. De twee aftredende hoofdbestuursleden, de heeren G. Dekker uit Amsterdam en P. J. M. van Tetering uit Haarlem, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Een voorstel van Amsterdam kwam ter sprake, om uit te spreken, dat coöperatieve Inikoopvereenigingen zich alleen en uitsluitend dienen te beperken tot het inkoopen van die artikelen, welke hare leden in verwerkten of onverwerkten toestand in hunne zake vevkoo- pen. De voorzitter kon zich met dit voorstel ver- eenigen, mits het ook geoorloofd zij, artikelen, welke voor de exploitatie van het bedrijf noodig zijn, coöperatief in te koopen. Na eenige gedachtenwisseling werd op voor stel van mr. van Hellenberg Hubar besloten het voorstel-Amsterdam ter nadere bestudeering aan te houden. Bij de rondvraag werd aangedrongen op snel recht voor het incasseeren van vorderingen van den midenstand. Na een dankwoord sloot de voorzitter de ver gadering te ongeveer 7 uur op de gebruikelijke wijze. UIT HET HAVENBEDRIJF Staking te Amsterdam EEN VOORMAN DIE NIET GEWILD WAS. In de houthaven te A'dam is 'n staking uit gebroken omdat een bootwerker, die in Zaan dam tijdens de staking aldaar had gewerkt, thans als voorman werd aangenomen. De havenarbeiders wenschten met dezeai man niet te werken. Toen hij niet werd. verwijderd, gingen zij in staking. Gistermiddag heeft de Centrale Bond van transportarbeiders zich met het geval bemoeid. Er is een vergadering gehouden en heden ochtend zal het bestuur zich ln verbinding stellen met de Scheepvaartvereeniging Noord. De staking omvat pl.m. 250 man. UIT HET STEENZETTERSBEDRIJF De strijd te Amsterdam EEN BASIS GEVONDEN, WAAROP DE KWESTIE KAN WORDEN OPGELOST. Ten kantore van het R. K. Werkliedenver bond te Utrecht, liee-ft eene bespreking plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van hst N. A. S. en de Landelijke Federatie van Bouwvakarbeiders eenerzijds en het R. K. W. V. en den R. IC. Bouwvakarbeidersbond anderzijds over den reeds ongeveer 7 maan den duren-den strijd in het Steenaiettersbedrijf te Amsterdam. Beiderzijds werd de ernstige wil uitgespro ken, om een einde aan het conflict te maken, omdat het voortduren van den strijd voor de arbeiders in het bedrijf funest werd geacht. Na ampele bespreking werd een basis ge vonden, waarop de hangende kwestie zou kunnen worden opgelost. Het resultaat der besprekingen zal aan de betrokken ledenvergaderingen worden voorge legd, waarna hopelijk beide groepen in vrede naast elkaar zullen kunnen werken. GOEDERENWAGEN ONTSPOORD Vertraging in het verkeer Amsterdam-Rotterdam Gistermorgen o-m half negen is' hij het sta tion te Leiden ter hoogte van de Gevangen laan een goederenwagen die door een locomo tief werd gerangeerd, ontspoord. Aangezien de ontsporing plaats vond op het hoofdspoor AmsterdamRotterdam moest het verkeer in deze richting ter plaatse worden omgeleid, wat nogal vertraging gaf. Te ruim half elf was de stagnatie opgeheven en kon het verkeer weer over het hoofdspoor plaats vinden. Een vondst in een bosch MENSCHENGERAAMTE MET EEN REVOLVER IN DE HAND m Men meldt ons uit Bergen op Zoom: De boschwachter van het buitengoed „de Wouwsche Plantage", heeft gistermorgen een lugubere vondst gedaan. Tijdens een wandeling door de uitgestrekte bosschen vond hij in een langs een dreef loopende droge sloot een men- scbengeraamte, dat nog gedeeltelijk in kleede ren was gehuld. Nadat de boschwachter het mos "en de dennennaalden had verwijderd, zag hij, dat in een van de handen een revolver rustte. Men weet niet, of hier ipisdaajd dan wel zelfmoord in het spel is. Vast staat, dat de man met een schot in het hoofd om het leven is gekomen, want de schedel was doorboord. De politie werd onmiddellijk van het gebeu ren in kennis gesteld. De dame zou binnenkort in het huwelijk treden Gisternacht heeft, naar de „Res. Bode" meldt in de Willem van Outsiioornstraat te 's-Gra- venhage een gasverBtikking plaats ge-had. In deze straat drijft de heer V. een winkel in emaille-werken. Zijn 28-jarige verloofde, waarmede hij binnenkort in het huwelijk zou treden, slaaptydaar des nachts. Ook is er dan een hond in huis. Gisternacht heeft door onbekeude oorzaak de gaskraan opengestaan, waardoor de slaap kamer met gas gevuld werd. Gistermiddag te 1 uur ging men op onder zoek uit, daar men geen leven in de kamer bespeurde. Toen bleek dat er een gasverstik- king liad plaats gehad. De Geneeskundige Dienst en de politie wor den onmiddellijk gealarmeerd, doch men kon slechts bij de dame deii dood constateeren. Ook de hond is den verstikkingsdood gestor ven. De politie, onder leiding van commissaris Kramer, stelt een onderzoek naar de oor zaak in. Ernstige mishandeling HET SLACHTOFFER OVERLEDEN Reeds geruimen tijd was een woning in de Bloemstraat te A'dam het to-oneel geweest van ruziepartijen tusschen het echtpaar en een kost ganger, die van beroep glazenwasscher was. Verladen week ontstond wederom twist en deze liep dit keer zco hoog dat op gegeven moment de heer des huizes werd opgepakt en door het raam naar huiten gesmeten. Ongelukkigerwijs kwam hij met z'11 hoofd op de straatsteenen te recht. Met een schedelbreuk werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar bij, na een operatie te hebben ondergaan, aan de gevolgen is bezweken. Tegen den kostganger, die er van verdacht wordt de mishandeling gepleegd te hebben, is thans een vervolging ingesteld. De man is door de politie gearresteerd. Het lijk is door de politie voor het justitieel onderzoek in beslag genomen. Cassatie tegen een arrest Naar we vernemen, is namens G. J. J. S., kantoorbediende te Deventer het vrijwillig slachtoffer van den gefingeerden roofoverval te Deventer cassatie aangeteekend tegen het arrest van het Arnhemsche Gerechtshof, waarbij hij wegens verduistering van 15000 die hij in zijn dienstbetrekking onder zich had, werd veroordeeld tot 4 maanden gevan genisstraf. In de zaak tegen den mede-verdachte S., moet de uitspraak nog plaats hebben. MAN GEWOND EN JONGEN GEDOOD De zoon van den boomkweeker v. d. W. reed met paard en wagen en vergezeld van zijn 11-jarig buurjongetje, zoontje van den melk- s'ijter V. te Maarsen, naar het land, toen eens klaps het paard op hol sloeg. v. d. W. rolde van den wagen en kreeg de wielen over de beenen, waardoor'hij ernstig werd gewond. Een eind verder viel de kleine V. ook van den wagen. Deze werd bewusteloos opgenomen. De dokter, ijlings ontboden, kon slechts den dood constateeren. De arme kleine had bij den val den nek gebroken. TEGEN EEN AUTOBUS OPGEREDEN. Motorrijder ernstig gewond Dinsdag reed de motorrijder, de heer G., uit Ermelo, op den Nijkerkschen weg, even buiten de kom van het dorp Barneveld. in volle vaart tegen de hem tegemoetkomende autobus AmersfoortBarneveld, van de Gebr. Tolboom, aan. Met een ernstige beenwonde werd de mo torrijder opgenomen. Den chauffeur van de autobus treft geen schuld. LIJK AANGESPOELD. Identificatie niet mogelijk? Tusschen de betonblokken nabij den Noord- pier te IJmuiden ls 't ln een staat van verre gaande ontbinding verkeerend lijk van 'n onbe kend manspersoon, vermoedelijk 'n zeeman, aan gespoeld. Nadat het lijk was opgehaald, werd het naar de Algemeene Begraafplaats aldaar overgebracht. Het zal niet mogelijk zijn de identiteit van het gevonden lijk te kunnen vaststellen omdat elk kenteeken of anderszins ontbrak. DR. J. METZELAAR f In Amrika is plotseling de bekende vissche- rijdeskundige, dr. J. Metzelaar overleden. ■.De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen".... Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nedcrl. Bedevaart. Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda- en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne in ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorig bedrag 15.969.80 DR. K. MEINSMA. t In den ouderdom vau 64 jaren Is te Zutfen hedennacht overleden Dr. IC. O. Meinsnm, sedert Juli 1896 conrector en leeraar in het Nederlandsch en de geschiedenis aan het gym nasium te Zutfen en archivarit der St. Wal- burgskerk. 5.— 2.— 2.50 1.— 1 5.— II 2.50 2.— 1.— 10.— N.N., Dordrecht, ter eere van de 2.50 2.50 Fam. Sch. en K., Dordt 3.50 10.— Ter eere van 0. L. Vrouw, Dordt 1.— 4.— N.N., 's Bosch, A.M.D.G. 5.— 10.— Een paar arme jongens, R'dam 4.— Een groot gezin. R'dam 1.50 S P., Waalwijk 1» 10.— J v. d. M., Middelbeers tt 2.50 2.50 3.— 2.50 2.50 tl 10.— 2.50 Mevr. D. W., A'dam II 5.— 2.50 1.— 10.— 2.— G. P. J. W., Den Haag 2.— 5.— II 2.50 2.— J. D., Huizen •1 .1.— S. V., N.-Sluis. gem. Breskens *1 2.— N.N. te L. (N.-B.) »l 2.50 2.50 Gok, Noordwijk I» 10.— A. A. J. V., Hoogerheide 10.— M. B. A. M., Dedemsvaart 5.-~ 5.— 10.— N.N., Scheveningen, „Hollandia tt 2.50 N.N., IJzendijke (Z.) II 7.50 N.N., 's Bosch II 1.— 1.— 1.— M., Adam 2.50 A. v. S., Heinkenszand 5.— N.N., Tilburg II 10.— R. te W 2.— N.N. te H 5.— 1.— N.N., B 5.— N.N., Hoorn 10.— 10.— 1.— 2.50 N.N., Ketliel 5.— M. W., Overscbie, om gebedsver- 11 1.— N.N., Delft 5.— 1.— 10.— C. H., Hardinxveld to CJ1 0 St. Joseph-S-tichting, Apeldoorn 5.— 5.— 1,— P. F. V., ICloosterzande, ter eere van frater Andreas, als bijstand van 5. 5.— J. Th. 5V., Groningen 25 H. v. d. IC., Culemborg 5.— Van Hansjen 7.50 A., Leiden 10.— W. H. B. S., Nijmegen 5.— 5.— 1.— 10.— 25.— Mevr. D.v. L., 's Bosch 25.— 2.50 L. L. E. E. M. M., Den Haag 1.50 10.— Anton P., Enschedé 2.50 N.N., Geldrop, op hoop van zegen 5.— 2.50 A. H., St. Michiels-Gestel 25.— J. P. W. te S 1.— 5.— J. P. A. S., ICethel 10.— W. G., Venlo, omdat ook Venlo" in deze rubriek meer dient voor te komen H. L., Oirschot J. M. v. d. V., Olland Th. Sch., Den Haag, voor succes in zaken N.N., Gendt Van Jan, Peter, Marius. Zus, Paul, Martin en Riki te Heerlen G. v. d. L., Wormerveer P. v. d. V., Deurne M. P. v. Th., Beek en Donk N.N., Maasland L. R. A. B., R'dam, als jubileum- gave voor Z. H. den Paus, tot intentie: dat God geve, dat een onzer kinderen daar nog eens zijn 5.— 5.— 5.— 3.— 2.50 5.— 1.50 100.— 10.— 5.— Priesterstudies moge voltooien 5.— Instituut Ste. Marie, Huijbergen li 25.— 1.— 1.— 3.— 1.— 2.50 3.— 2.50 II 4.50 10 Het penningske der weduwe, R'dam II 0.25 G. H., R'dam, tot zekere intentie II 2.— li 20 2.50 J. J. te R'dam, ter eere van den H. Ignatius van Loyola tt 5.— Volgens Pausen's wensch voor het Nederl. Priester-college 11 5.— J. G. H., Pijnacker, voor de be keering der zondaren II 1.— J. S., Hillegersberg, tot zekere int. II 5.— M 5.— Totaal 16.703.55 Vijfde Klasse. Vijftiende Lijst. Trekking van 9 October. 10.000 No. 1527. 1000 No. 8341, 9516, 9975, ÏOKA 16437, 20325. 400 No. 11, 10211, 13814, 13976. 200 No. 4723, 6445, 9498, 15637, 16284, 18144. f 100 No. 49, 1556, 1718, 2422, 4102, 4283, 4896, 8831, 8897, 9703, 11662, 11829, 13575, 17336, 19520. 14S 201 093 224 307 337 461 517 532 712 719 915 1023 1112 1141 1160 1165 1458 1514 1759 1S67 1961 2067 2074 2115 2231 2270 2349 2-567 2571 2688 2747 2874 2940 2969 3025 3233 3239 3250 3427 3566 3922 3967 4253 4303 4309 4579 4627 4667 4724 4796 4863 5073 5283 5339 5378 5490 5555 5571 5576 5592 5625 5654 5815 6012 6022 6083 6175 6287 6315 6499 6535 6574 6721 6742 6756 6778 6814 6S40 6S81 094-5 7007 7019 7050 7143 7485 7521 7650 7757 7S10 7829 7843 7855 8056 8063 8142 8216 8246 8369 8398 8407 8561 8635 8858 8894 8S96 9011 9274 9459 9724 9912 9956 10092 10231 10432 10517 10531 10617 10718 10732 10838 10S64 10899 10967 1100S 11032 11173 11330 11677 11719 11732 11928 12099 12111 12256 1232-1 124-84 12530 12614 1279.3 12833 12921 13064 13066 13098 13164 13165 13222 13296 13391 13616 13921 14134 14147 14212 14351 14522 14577 14599 14752 14821 14834 14911 14979 14965 15022 15049 15053 15106 15159 15214 15293 15493 1,5563 15633 15673 15695 15725 15734 15743 15799 15811 15986 16019 16332 16364 16370 16478 16581 16657 16735 16841 16950 17049 17146 17252 17368 17371 17663 17736 17898 18054 18174 1S233 18314 18366 18407 18462 18492 18498 18554 18632 18771 18787 18887- 18990 19013 19071 19132 19316 19392 19455 19474 19557 19659 19S22 19957. 20028 20206 20430 20552 20739 2078? 20S17 20947 12 2992 5734 8605 11483 13843 13 3019 5755 8628 11528 13843 58 3071 5765 8695 11540 13S77 89 3006 5812 8710 11542 13009 95 3126 5828 8765 11-5-57 13910 189 3135 5834 8799 11559 13917 265 3158 5870 8800 11626 13933 278 3178 5SS5 8837 117:30 13945 327 3184 5893 SS70 11737 13916 352 3217 5941 8910 11798 13949 357 3224 5964 8921 11799 13951 463 3269 5956 9001 11858 13074 524 3271 5973 9020 11892 139.SÖ 526 3292 5984 9159 11911 14039 533 3310 5092 9176 11918 14006 .564 33-39 6004 9246 1:1992 14081 661 3350 602-3 9259 12011 14118 71-5 3447 6031 9276 12013 14161 722 3467 6039 9297 12Q2S 14171 731 3512 6053 9313 12086 14239 761 3616 6134 9335 12115 14253 776 365-3 6167 9413 12-131 14257 78-5 3660 6202 9441 12-152 14284 788 3681 6250 9568 12162 142S8 796 3691 6277 9596 12166 14321 815 3719 6302 9662 12212 14324 853 3795 6347 9093 12227 14329 861 3316 6413 9759 1221,1 1-1338 870 3821 6426 9775 12270 14366 872 3827 6537 9S08 12297 14448 940 3884 6556 9312 12302 14467 973 4036 6563 9844 12309 14-46-3 1038 4051 6.58-3 98-30 12323 14534 1055 4096 6629 9,399 12333 14542 1057 4204 6637 9917 12335 1456-8 1152 4243 6631 9923 12338 14590 1255 4315 6632 9941 12341 1-1602 1271 4318 6736 9965 12350 14603 1324 4397 6746 9983 12364 14624 1342 4399 6787 9998 12396 14635 1421 4401 6821 10012 12410 14639 1431 4412 6888 1003Ö 12435 14640 1435 4418 6924 1C059 12528 14642 1-562 4461 6943 10075 12529 14668 1583 4462 6963 10097 15-539 14671 1600 4465 7035 10105 12547 14685 1633 4505 7086 10149 12591 14093 1653 4512 7113 19163 12592 14701 1664 4518 7135 10200 12622 14739 1721 4530 715S 10227 12685 14761 1761 4533 7203 10206 12686 14775 1769 4636 7209 10279 12722 14777 1772 4650 7231 10281 12769 14788 1781 4679 7278 10291 13305 14813 1797 4745 7300 10337 12848 14820 1852 4750 7320 10398 12888 19827 1874 4S23 7336 10425 12S99 14878 1893 4851 7353 10564 12929 14S90 1924 4905 7334 10.580 12930 14922 1926 4941 7388 10588 12939 14990 1982 4952 7389 10021 12960 15010 1985 4979 7457 10625 13014 15101 2015 4983 7467 10685 13022 15113 2062 4985 7495 10687 13030 15128 2075 50-12 7589 10700 13032 15129 2079 5078 7649 10?07 13348 15142 2085 5119 77-56 10737 13090 15144 2094 5127 7764 10778 13102 15175 2133 5129 7775 10794 13125 13209 2160 5158 7823 10809 13144 15236 2161 5188 7961 10840 13239 152-53 2192 5221 7989 10890 13252 15304 2218 5243 8002 10950 13325 1-5,334 2267 5262 S004 10951 13854 15335 2391 5291 8016 11019 13431 153.37 2462 5364 804-5 11050 13-" 86 1 5360 2475 5376 8190 11057 13493 15415 2513 5390 8228 11072 13501 15420 2561 5422 8259 110"3 1352S 15459 2589 5428 8285 11154 13564 15464 2591 5430 8293 11172 13614 1-5473 2607 5445 8304 11230 13650 15497 2608 5448 8310 11325 13679 1.5499 2643 .54.54 8328 113.39 13702 15510 2663 5455 8427 11353 1,3709 15531 2671 -5569 8443 11362 1 371S 15562 2675 5579 8448 11379 13780 15573 2728 5642 8493 11402 1.3795 1-5623 2804 5648 8514 11416 13808 15626 2848 565.3 8516 14453 13823 15638 2903 5663 85.37 114-58 13843 15670 2949 -5678 8577 15672 18306 15709 18323 15765 1S376 15835 18-112 15349 18485 1.5870 18-508 1 15893 18513 15915 18609 15041 18616 15976 1S631 15993 18684 15998 18743 1602*2 18766 16064 18815 16067 18845 16184 18846 16290 18853 16303 18377 16324 1S90O 16341 1S903 10423 18964 16429 19040 16492 19056 16496 19005 1 165120 19103 16534 19123 16542 19166 16591 19167 16614 19170 '16644 19197 16656 19229 16684 1D24S 16703 19252 16748 19278 16760 19279 16780 19307 16S09 19373' 16813 19378 10849 19441 16939 19442 169S7 19453 16996 19484 17061 19517, 17085 1952S 17108 19536 17129 19587 17157 19614 17159 19651 17162 19656 17179 19676 17201 19724 17215 198-57 17236 19908 17245 19913 17361 19914 17402 19916 17428 19966 17436 20164 17469 20186 17472 20916 17483 20204 17504 20211 17507 20219 17509 20256 17534 20279 17536 20400 17582 20434 17593 20481 17701 20483 17725 20508, 17776 26522 17781 20529 17783 26539 17795 2054.3 17S32 20,556 17843 26584 17864 20773 17892 20787, 17958 20796 17973 20798 17984 20800 18016 20806 18048 20825 18084 20848 18091 20868 18121 20874 18124 20911' 18139 20943 18149 20971 18167 20973 IS248 20974 NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND Het 60-jarig bestaan In de bestuursvergadering van het Verhond op 5 October te Amsterdam gehouden, werd in plaats van prof. P. H. van Moerkerken, die als voorzitter had bedankt, gekozen prof. Dr. J. H. Scholte, Hoogleeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan de Universiteit te Amsterdam. Tevens werd in deze vergadering principieel besloten om het 60-jarig bestaan van het Ver bond in 1930 te Den Haag te vieren en verge zeld te doen gaan van een tweedaagsch Too- neelcongres, zulks in samenwerking met de uitgevers van het tijdschrift „Het Tooneel" de heeren A. J. G. Strengholt en Albert de Lange te Amsterdam. Er zal worden getracht een uitgebreid eere comité en een congres en jubileumcomité te vormen. Het doel is een jubileumfonds bijeen te bren gen, daar de 60-jarigs Tooneelscho-ol, en het Verbond zelf bij lange na niet over voldoende middelen beschikken om te doen wat noodig is voor de Tooneelschool en de Tooneelwereld. Men hoopt in regeerings-, industrieele- en kunstkringen ruime medewerking en steun te vinden. DIEFSTAL VAN. 1500 Twee jaar en zes maanden geëiacht Voor de Arnhemsche rechtbank heeft Dins dag terecht gestaan de koopman N. R. uit Arn hem, beschuldigd van diefstal van ƒ1500 uit een directiekeet van de gemeente. Het O. M. eischte tegen verdachte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9