n Overbruggen BEZWAREN OUDE COURANTEN SOCIALISTISCH BIJZONDER ONDERWIJS. ROOS v.d. KOLK f f Kantoorbediende. EENIGE FLINKE JONGENS FLINKEN JONGEN te koop a 5.50 per 100. 26.25 per 500 en ƒ50- per 1000 K.G. Bloemenmapazijn „GQRÖNA" Hoogstraat 75 KABOUTERS Advertentien RBAKHUÏ5&ZONEMOL5r MAANDAG 14 OCTOBER 1929 EERSTE BLAJU. PAGINA. 4. „DE NEUTRALE VOLKSSCHOOL" TE HEERLEN. ZIJN LIMBURG'S KATHOLIEKEN PARAAT GETROUWD: P. J. LUCARDIE, CATHARINA LUCIA BURCKSEN, :n.| P. J. LUCARDIE, P. J. LUCARDIE, P. J. LUJARDIE, CHRISTIANUS JACOBUS, ADRIANUS VINCENTiUS VAN TURNHOUT, Er biedt zich aan een GEMEENTE SCHIEDAM. N.V. v.h. JAC. MAK NA ADVERTEEREN KOMT ZONNESCHIJN Haarden en Kachels. enz. enz. 6 Lange Pannekoekstraat 6 Goudschesingel 176. ongebruikte exemplaren SINDS EEN EEUW In verband met den toestand der open bare school in sommige gemeenten van Limburg, waardoor het karakter van het openbaar onderwijs wordt aangetast, heeft de commissie uit S.D.A.P. en N.T.7. tot onderzoek van de toestanden in Limburg de mogelijkheid overwogen, om door in grijpende maatregelen te trachten, het openbaar onderwijs meer steun te geven in deze provincie. Na herhaalde en ernstige besprekingen in den Algemeenen Raad en met het hoofd bestuur van den Bond van Ned. Onder wijzers, is den 25en September j.l. te Heerlen een stichting in het leven ge roepen onder den naam „De neutrale Volksschool", welke zich ten doel stelt scholen te stichten, waar onderwijs zal worden gegeven, geheel op de basis van volstrekte neutraliteit. Aldus meldde „Het Volk" in zijn nummer van 30 September j.l. Opnieuw blijkt uit dit citaat, dat bet socia listisch hoofdorgaan niet over Limburg en de Limburgers schijnt te kunnen schrijven, zonder zich aan onbewuste of bewuste on juistheden schuldig te maken. In sommige gemeenten van deze provincie zou dus een toestand heerschen, waardoor het karakter van het openbaar onderwijs wordt aangetast. Al begrijpen we niet goed, hoe een „karak ter" kan worden „aangetast" door een „toe stand", toch is, ondanks de manke uitdruk kingswijze, de bedoeling duidelijk genoeg. Jammer voor den schrijver, dat hij met zijn gTief circa een jaar of twintig bij den tijd ten achter is. Inderdaad huldigde men in de vorige en nog in het begin van deze eeuw, aan een groot aantal Limburgsche openbare scholen een soort van halve neutraliteit, die wettelijk nauwelijks door den beugel kon. maar in de praktijk tot bevredigende resultaten leidde. Officieel waren deze scholen openbaar en dus neutraal, maar in streken, waar alle onderwijzers en alle kinderen katholiek waren kon het niet anders, of het onderwijs moest doordrenkt worden van den katho lieken geest. In theorie moest de onzijdigheid regel blijven, maar in de praktijk baden de onder wijzers met de kinderen vóór en na de klas, leerden hun Bijbelsche geschiedenis, zongen met hen Kerst- en Maria-liederen en gaven veelal den pastoor gelegenheid om na af loop der lesuren in de school catechismus te houden. Dit ging goed, zoolang Limburg voor 97 percent katholiek was. Maar toen, in het begin dezer eeuw, met de ontwikkeling der nijverheid, de vreemde werkkrachten van heinde en verre toestroom den en vooral in Zuid-Limburg de uit sluitend-katholieke gemeenten witte raven werden, toen moest het aldra gedaan raken met deze zoogenaamde „relatieve" neutrali teit. Wel bleven er nog een aantal dorpen over, waar de andersdenkenden ofwel geheel ont braken, ofwel een te verwaarloozen minder heid vormden, maar dit aantal slonk voort durend en zoodra een half dozijn protes- tantsche kinderen hun intrede hadden ge daan in een openbare school, was het on vermijdelijk gedaan met het katholiek ,-achet van het onderwijs en bleef hoogstens een vaag Christelijk tintje over, waarmee geen oprecht-geloovige genoegen nemen kon. Toch, hoewel ieder katholiek het onbe vredigende van dezen staat van zaken be sefte, aarzelde mem om velerlei redenen de noodige hervormingen door te voeren. En zoo stonden nog in '0 slechts 142 bijzondere scholen in Limburg tegenover 182 openbare, die werden bezocht door 28.536 leerlingen tegenover 22.725 leerlingen van het bijzonder onderwijs. Geen wonder, dat van hooger hand krachtig w'erd aangedrongen, om >n dit klaarblijkelijk tekort te voorzien. Geen won der, dat in het tweede decennium dezer eeuw links en rechts katholieke scholen ver rezen, wier aantal groeide naar mate van regeeringswege ruimer en billijker subsidies werden toegestaan. Toch was op 1 Januari 1921, bij de In werkingtreding der Lager Onderwijswet van 9 October 1920, de toestand nog verre van rooskleurig. Wèl waren de meisjes in groote massa overgegaan naar tal van oude en nieuwe zusterscholen, maar de jongens bleven voor verreweg de grootste helft leerlingen van het openbaar onderwijs, dat gaandeweg de volstrekte neutraliteit hoe langer hoe meer nabijkwam. Sinds 1921 is intusschen over heel de linie een flinke vooruitgang van het katholiek onderwijs tot stand gekomen. Voor en na werden tal van openbare scholen in bijzondere „omgezet", waarbij vooral ten plattelands heel het personeel en nagenoeg alle leerlingen mede plachten over te gaan. En zoo stonden aan het einde van 1927 tegenover 28.212 leerlingen van de openbare school, niet minder dan 46.931 leerlingen der bijzondere school. Toch bewijst het voorbeeld van Noord- Brabant overtuigend, dat men in Limburg nog niet. is waar men wezen moet. In het buurgewest immers telde men slechts 22.065 leerlingen van de openbare en 98.904 leerlingen van de bijzondere school. Hoewel het feit, dat in Noord-Brabant het percentage der andersdenkende inwoners vanouds aanzienlijk hooger was dam in Limburg en ginds dus de relatieve neutrali teit op vele plaatsen van den beginne was uitgesloten, ongetwijfeld een rol van be- teekenis speelt bij de verklaring van dit enorme verschil, valt het toch niet te ont kennen, dat Limburg in zake het katholieke onderwijs een achterstand heeft te be treuren, die zoo spoedig mogelijk dient te worden ingehaald. Gelukkig verstaan over het algemeen zoowel geestelijken als leeken hun plicht. En het is bijzonder troostrijk te kunnen vast stellen, dat in de mijnstreek en met name te Heerlen, waar de tegenstelling tusscben geloof en ongeloof het scherpst naar voren treedt, de beste resultaten te boeken vallen. Als daar straks de socialisten hun eerste bijzondere school, „geheel op de basis van volstrekte neutraliteit" gaan openen, 1) dan vinden zij het katholieke onderwijs in blakenden welstand. Om dezen welstand onder cijfers te bren gen behooren wij terug te gaan tot het begin van 1921, toen de nieuwe Lager Onderwijs wet pas in werking was getreden. Destijds telde men te Heerlen 26 scholen, waarvan 13 Katholieke, 7 openbare. 6 Her vormde en 3 zoogenaamde Nuts-scholen. In deze scholen werd onderwijs gegeven aan 5396 leerlingen, waarvan 2355 de Katho lieke, 1758 de openbare, 879 de Hervormde en 404 de Nutsscholen bezochten. Verhoudingsgewijs bezochten du3 43.6 percent der kinderen de Katholieke. 32.6 percent de openbare, 16.3 percent de Her vormde en 7.5 percent de Nutsscholen. Op het laatst van 1928 toonde de Heer- lensche schoolbevolking een heel ander beeld. Het aantaJl scholen was linmiiiddels ge stegen tot 37, waarvan 20 Katholieke, 4 open bare, 8 Hervormde. 2 Gereformeerde en 3 Nutsscholen. En het totaal-aantal leerlingen was toegenomen tot 8045, waarvan 4969 de Katholieke, 738 de openbare, 1250 de Her vormde. 287 de Gereformeerde en 801 de Nutsscholen bezochten. Ondanks de absolute en relatieve ver meerdering van het aantal andersdenkende inwoners, is dus de verhouding gewijzigd ten gunste van het Katholiek onderwijs. Van de totale schoolbevolking behoort thans 61.8 percent tot de Katholieke, 9.2 percent tot de openbare, 15.1 percent tot de Hervormde, 3.6 percent tot de Gereformeerde en 9.9 percent tot de Nutsscholen. Deze verhouding wordt nog gunstiger, als men rekening houdt met de kinderen uit andere gemeenten, die te Heerlen de scholen, vooral die der andersdenkenden, bezoeken en wier aantal sinds 1921 verdrievoudigd is door de uitbreiding der electrische tram- en bus-verbindingen. Brengt men deze leerlingen in mindering, dan stijgt heft percentage voor de Katholieke scholen tot 69.7 en voor de openbare tot 10.5, terwijl het daalt voor de Hervormde tot 11.4, voor de Gereformeerde tot 1.7 en voor de Nutsscholen tot 6.7 percent. In het algemeen kan men dus zeggen, dat zoowel het geloovig-protestantsche als het vrijzinnige onderwijs sinds 1921 percents gewijze ongeveer stationnair is gebleven, terwijl het Katholieke sterk is vooruitgegaan en het openbare nog schieliiker is achteruit geloopen. En deze bevredigende ontwikkeling gaat nog steeds haar gang. In den loop van dit jaar zijn weder twee openbare scholen van gemeentewege samen gesmolten, terwijl van Katholieke zijde drie nieuwe in aanbouw zijn, waardoor haar aan tal tot 23 stijgt, terwijl dat der openbare tot drie is gedaald. Als de socialisten dus eerlang met hun „strikt neutrale" volksscholen beginnen, vinden zij het Katholieke volksdeel geenszins onvoorbereid. Wellicht zal hun actie een nog sterker inkrimping van het openbare onderwijs ten gevolge hebben, wellicht zullen zij aan de vrijzinnige Nutsscholen een aantal leerlingen ontfutselen, maar stellig zullen zij er niet in slagen den groei van het Katholieke onder wijs ernstig te belemmeren. Want men vergete het toch niet: om scholen te bevolken zijn kroostrijke gezin nen een onmisbaar vereischte. Welnu, vooral in het Zuiden herkent men de socialisten aan hun benepen kindervrees. Wie in dit katholieke land „geen kinderen wil" en dus onvermijdelijk „last krijgt in den biechtstoel", zooals het euphemistisch heet, wordt haast vanzelf in het roode kamp gedreven. En alwie socialist is of wordt, be perkt bijna altijd zijn kindertal. Maar wie zijn kindertal beperkt, is een poovere aanwinst voor de roode paedagogen, wien mèt de jeugd ook de toekomst ontgaat. En ook daarom is in Limburg de toekomst der katholieke school verzekerd en die der socialistische hoogst problematisch. Wij ontveinzen ons niet, dat er vooral ten plattelande op dit gebied nog veel werk voor den boeg staat, maar ontegenzeglijk zijn wij thans in het goede vaarwater. En met Gods hulp zullen wij het doel bereiken en den aanval op het katholieke schoolkind even vastberaden te keer gaan als wij onlangs dien op den Roomschen kiezer glansrijk afsloeg- i R. L. De stamvader der valsche munters. Het vervalschen van bankbiljetten komt te genwoordig nog sporadisch voor. 't Is trou wens een weinig loonend baantje. Je werkt er dag en nacht voor. Je moet zorgen voor goed gereedschap en dan loop je elke seconde kans, dat de dieven-equipage voor je deur stilhoudt om je gelegenheid te geven tot een gratis ritje want ze zijn er tegenwoordig bliksems vlug bij met het ontdekken van vervalschingen. 1) Dat deze „volstrekte neutraliteit" niets anders beteekent dan een volstrekte camouflage van het roode gevaar, behoeven wij, na de eigen bekentenis van „Voorwaarts", in het nummer van 4 October, niet nader aan te toonen. Me dunkt dat het veel en veel aanlokkelijker moet zijn, bankzwendel-affairetjes op touw te zetten. Er zijn altijd onnoozele halzen te vinden die er met pleizier invliegen, wanneer er maar flink met hooge procenten en klinkende na men wordt gezwaaid. Je kunt trouwens op die manier tamelijk lang knoeien, voor ze je in de gaten hebben. Ziedaar de reden, waarom er wat malaise heerscht bij het gilde der valsche munters en waarom er zoo'n opgewekt leven is in allerlei sinistere bankzaakjes achter op het eerste ge zicht soliede voorgevels. Sommigen wijten de valschemunters-malaise aan de gecompliceerde teekening der bankbil jetten, doch het hierbij afgedrukte plaatje be wijst het tegendeel. We zien een dollarbiljet zooals het er eertijds uitzag (boven) en zooals het er thans uitziet (onder). Bij vergelijking ziet men dat de kansen op een welgeslaagde vervalschlng stijgen! Maar we hadden het over bedrijfsslapte. In één opzicht is de huidige gang van zaken zeker te betreuren: de bankzwendel is te sterk prozaïsch, er zit zoo weinig poëzie en geen greintje romantiek in! Dan de valsche munters met hun roemrucht verleden! Daar heeft de stamvader van het gilde niet weinig toe bijgedragen. Die vervalschte, puur uit liefde, bankbiljetten van 20 Pond Sterling. De bakermat der valschemunterij stond in Engeland. En „Old lady", zooals men de bank van Engeland graag noemt, heeft op dit punt al heel wat te verduren gehad. Want de brutale vervalschers kwamen haar zelfs in haar eigen apartementen valsche bankbiljetten ter ver zilvering presenteeren. Gelukkig voor de re putatie der oude dame zijn ze er nooit in ge slaagd, die grapje ongestraft uit te halen. Maar we dwalen af van den romantischen stamvader. Deze heette Richard William Vaughan. Vaug- han, die secretaris van een advocaat was, deed aanzoek om de hand van de dochter zijns pa troons. Maar schoonpapa-in-spé wilde van een bruiloft niets hooren, tenzij de aanbidder een flink pak bankbiljetten mee ter bruiloft bracht. Men ziet: niets nieuws onder de zon! Vaughan gaf zijn liefde niet op, maar inplaats van zich grijs te werken om dat pakket te verdienen, verzon hij er een ander middel op. In 1758 gaf hij twee Londensche graveurs, met name Cour- bould en Fourdrinier, onafhankelijk van elkaar opdrachten. Courbould moest den regel „I promis tot pay" en den Brittaniakop in koper graveeren. Four drinier kreeg opdracht den regel „For the Governor and Company of the Bank of Eng land" te etsen. Door combinatie van beide koperplaten verkreeg Vaughan de gewenschte cliché en terstond* vlogen de bankbiljetten uit zijn drukmachientje. Vaughan gaf zijn niets kwaads vermoedende bruid de biljetten in be waring met het voornemen, om na de bruiloft de papieren te verbranden. Had Vaughan nu maar een wijze voorzich tigheid in acht genomen, dan zou alles nog als een kapitale grap beschouwd zijn, waarbij hoog stens de schoonvaderlijke sympathie werd in geboet, maar Vaughan vond tenslotte dat hij te keurig werk had geleverd om het zoo maar te verbranden. Daarom gaf hij twee biljetten uit om te zien, of men ze zou accepteeren. Maar de eerste de beste zag al terstond, dat het ver valschingen waren. De verdenking viel natuur lijk op den fabrikant, die wanhopig poogde, ze weer in handen te krijgen. Hij raakte er zoo De zucht naar vergetelheid. Wij schreven onlangs over het nachtleven in New York en het overmatige clandestiene ge bruik van alcohol, sinds Amerika is droogge legd. Er bestaat echter nog een ander gevaarlijk en veel verbreid misbruik, dat daarbij nooit zoo sterk op den voorgrond is getreden, dat juist na de droog legging, n.l. dat van verdoovende middelen. Reeds sinds onheuglijke tijden hebben er verdoovingsmiddelen bestaan en wel vooreerst het eenvoudigste, de alcohol, die zich gemak kelijk door een gistingsproces uit allerlei stof fen laat winnen en tegenwoordig is er, volgens de onderzoekers, bijna geen enkel volk meer, dat niet onder den een of anderen vorm' alco hol gebruikt, uitgezonderd de Mohammedaansche wereld, die ee nplaatsvervanger vindt in een ander vergif: de cafeïne en ook in de zoo ge vaarlijke haschisch, een verdoovingsmiddel, dat uit hennep wordt bereid. Van alle vergiften, behalve de alcohol, is opium wel het meest bekend, omdat dit bruine papaverproduct voorkomt in alle schakeeringen der literatuur; het is behandeld zoowel door den ouderwetschen romancier als door den modernen schrijver van filmscenario's. Het gebruik van opium is sinds de oudste tijden, vooral in Indië en China, tot in Mands- joerije toe, sterk verbreid geweest, in het bizon der echter in Nederlandsch Indië. In tegenstelling met Java, waar de opium wordt gegeten, wordt het in China gerookt. Hiertoe wordt een soort breinaald boven een speciaal daarvoor samengestelde spirituslamp warm gemaakt en op die naald wordt een ko geltje opium vastgestoken. Dit balletje wordt eveneens in de vlam warm gemaakt, zoodat het begint op te borrelen. Deze massa brengt de rooker in een klein pijpekopje en houdt dit dan weer in de spiritusvlam, terwijl hij aan het einde van den steel den rook opzuigt, welke in zijn longen dringt. Opium-rooken gebeurt in China gewoonlijk niet in de z.g. opium-holen, maar na een Chi- neesch diner wordt den gasten een opium- pijp toegereikt. Natuurlijk zijn er, vooral in de havensteden, wel opiumkitten, die door het volk en vooral door havenarbeiders worden bezocht. Het vaak ondervoede lichaam van deze men- schen kan de schadelijke werking van het ver gif echter zelden verdragen. In het Oosten is maar één land, dat vrij is van het opiumgebruik, n.l. Japan. Hier wordt het met een draconische scherpte gestraft. Reèds de onschuldige reiziger kan de grootste moeilijkheden krijgen, wanneer hij door onbe kendheid een opiumpijp die hij misschien in China als een curiositeit gekocht heeft, op zijn doorreis in Japan brengt. Betrekkelijk zwak in zijn werking is het opium in vergelijking met de morphine, die in de geneeskunde zulke groote diensten be wijst. Morphine is in veel sterkere mate dan het opium in staat, de mensehen te verplaatsen in een fantastisch paradijs. Juist om deze laat ste redenen is niettegenstaande alle maatrege- en het aantal morphinisten legio. In geringe hoeveelheid is morphine voor het ichaam minder schadelijk dan zuivere opium, maar des te erger zijn de gevolgen bij mis bruik. Het geregelde morphine-gebruik ver woest onmiddellijk het geheele zenuwstelsel. Zij, die er dan ook aan verslaafd raken, komen zeer gemakkelijk tot misdaad, vooral wanneer het alleen door een misdaad mogelijk is, het dierbare vergif te krijgen. Het modernste en ergste van alle verdoo vingsmiddelen is de cocaïne, dat gemaakt wordt uit de bladeren van een Zuid-Amerikaansche struik, de erythrooxlon coca. D^ Indianen van Zuid-Afrika plachten deze bladeren te kauwen als middel tegen vermoeidheid, vooral in de hooge streken van de Cordilleras de los Andes, evenals de Zuid-Tiroler gidsen soms wel het nog gevaarlijker arsenicum gebruiken. De cocaine bezit een eigenschap, die haar voor de menschen bizonder gevaarlijk maakt. Zij, die er aan verslaafd zijn, bezitten bijna allen een soort ziekelijke behoefte, om oner- varenen, die er geen gebruik van maken, juist er toe over te halen en zoo sterk is deze eigen schap, dat een cocaïne-gebruiker dikwijls het aatste restant van zijn vaak duur gekocht ver gif zal weggeven, om iemand, die het nog niet kende ervan te laten „genieten". van overstuur, dat schoonvader-in-spé meende, zijn dochter niet aan zulk een zonderliug jong- mensch te moeten toevertrouwen en.... de huwe lijkstoestemming werd weer ingetrokken. Een dag later werd Vaughan gevangen ge nomen. En vier dagen na den termijn, waarin het huwelijk zou zijn voltrokken hing het lijk van Vaughan aan de galg. (v. S.) De buitengewone schadelijkheid van al dl® verdoovingsmiddelen doet de politie van all® landen met de grootste energie tegen het rui®" bruik optreden, doch dikwijls niet met het g®" wensehte gevolg. Altijd weer zinnen de smokkelaars op nieuwe trucs, waartegen de politie dan weer op haaf beurt nieuwe maatregelen moet bedenken. 1° Australië b.v. worden alle schepen, die eep haven binnenloopen, onmiddellijk gevolgd doof twee motorbooten, die moeten controleeren, d»t niets, zooals halfleege flesschen, blikka» loosjes, of iets dergelijks, overboord geworpph wordt. Het is gebleken, dat hiermede vroegfp verdoovingsmiddelen werden binnengesmok" celd. Zoodra het schip gepasseerd was, werden leze voorwerpen door handlangers van de smok kelaars opgevischt. Somtijds kunnen degenen, die aan verdoo vingsmiddelen verslaafd zijn, genezing vinden n een sanatorium, waar door geleidelijke ont- ïouding het gebruik wordt afgewend. Wanneer lien hiertoe plotseling overgaat, zou het leven van den verpleegde ondraaglijk worden. Het Ipbeurt dikwijls, dat de patiënt later toch weef terugvalt in zijn oude kwaal. Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat Maria Orska, een bekende Weensche tooneel- peelster, uit een sanatorium te Keulen, waar ij als morfiniste werd behandeld, is ontvlucht. Ze is één der tallcozen. Het toenemende gebruik van verdoovings middelen is wel een van de meest sinistere uitingen van onze hypermoderne beschaving- W. S. New-York, die hrave stad. New York is de braafste grootstad van de wereld, heeft Mr. Summer dezer dagen betoogd- Mr. Summer is sinds zestien jaar voorzitter van De New Yorksche vereeniging tot bestrij ding van den laster. New York, zei hij, is moreel de zuiverste vah alle groote steden, want de zedelijkheid horer inwoners wordt nergens zoo beschermd, zelf® niet in de meest puriteinsche dorpen. Niet minder dan drie duizend vereenigingeu zijn in New York druk bezig, om .de NeV Yorkers steeds braver te maken en den laster uit de wereld te helpen. De heele zoogenaamde New Yorksche ver dorvenheid wordt dagelijks in scène gezet, om h - Een idyllisch hoekje van New-York. de vier k vijf honderd duizend bezoekers in de gelegenheid te stellen, thuis op te snijden over hetgeen ze in het bedorven New York hebben gezien. 1 De films, die in New Yorksche misdadigerS- milieu's spelen, zijn de grootste lastertongen (de beeldspraak gaat hier op, nu de sprekende films ons New York's lof verkondigd hebben, te beginnen met „Broadway Melody".) Bijzonder onrecht wordt voorts den jonge lieden gedaan, die door romanschrijvers en filmauteurs als de baarlijke boosheid worden voorgesteld. Volgens Mr. Summer zijn de flap pers, die in romans en films het New Yorksche meisje schandaliseeren, in werkelijkheid aar dige, kleine meisjes, die geen ander ideaal hebben, dan zoo gauw mogelijk in het huwelijks bootje te stappen. Het is te hopen, dat Mr. Summer gelijk heeft- Gezien de feiten schijnt hij echter over een verbazingwekkende fantasie te beschikken. Of zijn de prachtige sensatieverhalen, die ons ge regeld uit Amerika bereiken, brutale verzin selen? Dan zijn die brave Amerikanen sterk in het liegen. En dat is geen goed toeken.... AMBROSIUS SCHULINCK Wedn. van Antonia van Rijn en CAROLINE SE VINK. De Heer en Mevrouw SCHULINCKSEVINK beluigen hun bartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Utrecht, 14 October 1929. 63722 12 Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te geven va het overlijden van den Heer Directeur onzer Vennootschap. N.V. DISCONTO-1 MAATSCHAPPIJ. Rotterdam, 12 October 1929. 63741 De Heer en Mevrouw BOEKELMAN—VAN BEST geven met vreugde kennis van de geboorte van hun Zoon WILLEM ANTONIUS. Utrecht, 12 October 1929. Mauritsstraat 45. 63700 7 De Heer en Mevrouw H. BAUDUIN—WEVE geven kennis van de geboorte van hun Zoon PAUL. Eijgelshoven (L.), 12 October 1929. Eenige kennisgeving. G3734 7 In plaats van kaarten. Heden overleed, na een langdu rig en geduldig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Mej. in den ouderdom van ruim jaren. Rotterdam, 13 October 1920. JacoB Loisstraat 12a. Uil aller naam Familie BURCKSEN 69 Met groote droefheid geven wij kennis van het overlijden van den Heer Directeur onzer Bank. Namens Commissarissen der N.V. DISCONTO-MAATSCHAPPIJ PHS. VAN OMMEREN Jr., President. Rotterdam, 12 Octobqj 1929. 63742 Met diep leedwezen geef ik ken nis van het overlijden van mijn geachten Collega, den Heer H. J. KLAAR, Directeur der N.V. DISCONTO-MAATSCHAPPIJ Rotterdam, 12 October 1929. 63743 Met diep leedwezen geven wij hiermede kennis van het over lijden van onzen geachten Di recteur, den Heer Procuratiehouders en Personeel de N.V. DISCONTO-MAATSCHAPPIJ. Rotterdam, 12 October 1929. 63735 1 63744 Tot onze spijt overleed heden ons Kindje in den leeftijd van drie dagen. C. J. DE KONING A. DE KONINGKramers. I Kethel, 13 October 1929. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te geven van het overlijden van onzen dier baren Vader, Behuwd- en Groot vader, den Weled. Heer Weduwnaar van Mevrouw Maria Teresia Dorothea Verschraage- meermalen voorzien van de Ge nademiddelen der H. Kerk, in den ouderdom van ruim 77 jaar. Breda, 13 October 1929. Uit aller naam JOS. A. M. VAN TURNHOUT. De plechtige Uitvaart zal plaats hebben op Donderdag 17 October om 10 uur in de Parochiekerk van het II. Hart, Baronielaan, waarna de begrafenis. Geen bezoek. ""63745" Leeftijd 20 jaar. in het bezit van diploma M. U. L. O. boekhouden en stenografie, op de hoogte van moderne talen en ma- chineschrijven Reeds drie jaren als zoodanig op een groot kantoor hier ter stede werkzaam geweest. Kan eventueel direct in diensttreden. Br. no. 63613 bur. van dit blad. 15 Van onderstaande geldleeningen zijn aflosbaar gesteld de volgende obligatiën: A- van dé 3 pet. geldleening Ao 1895 tegen 1 Januari 1930 de Nos.- 213, 262, 394, 409, 42U, 464, 603, 762, 804. 864, 1004/ 1153, 1208. 1240, 1262, 1399, 1450 en 1495 ten kantore van den GEMEENTE ONTVANGER alsmede bij de KAS- VEREENIGING te Amsterdam en bij de firma OPl-'EMHEiM VAN TILL te 's-Gravenliage; B. van de V/2 pet- geldleening Ao- 1917, tegen 1 Februari 1930 de Nos.: 107, 244, 294, 372, 441, 459, 465, 613, 677, 768, 910. 920. 928, 935, 960, 964, 1082, 1083, 1116, 1163, '1226, 1391, 1400, 1404, 1468, 1590, 1672, 1749, 1838, 1853, 1885 en 1943 ten kantore van den GEMEENTE ONTVANGER alsmede bij de IN CASSO-BANK te Amsterdam. Schiedam, 14 October 1929- 5356S 30 Bij de N V. METAALBUIZENFABR. MAATIJ. „EXCELSIOR", Buiten havenweg 52, Schiedam, kunnen nog worden geplaatst van 16 tot 18 jaar, tegen hoog loon. Aanmelding in persoon aan de fabriek. 5355S 15 Wij vragen een voor loop- en winkelwerk. GROENELAAN 103. Aanmelden 's avonds na 8 uur. 5358S 10 door U op zeer voordeelige voorwaarden Uw Meubelen en KBeeding te leveren, tegen scherpconcurreerende prijzen Thans vestigen wij Uw speciale aandacht op onze ruime sorteering diverse merken Voorts onze rijke keuze in Wollen en Gestikte Dekens Af te halen aan het bureau van DE MAASBODE, Groote Markt 30, Rotterdam. Speciaal adres voor Uw Brusdsbouquet, Bloeimaanden, Bouquetlen, Grafkransen en Graftakken Aan afwerking wordt de meeste zorg besteed 488S 10 FABRIIAAAT LET OP HET LOODJE. nETOEn MMrt 5357S 29 DENKT OM DE wanneer gij in eenigerlei raak hulp of bijstand ran noode hebt ETERNITPLAAT op uw aanrecht, onder Uw gasstel, kookstel en geen last meer van vuile boel. Th. J. L« v. d. Berg, Makkerstr. 8, Schiedam. 4599(3 Er biedt zich aan nette WERKSTER voor Maandag, Woensdag en Za terdag. Brieven onder no. 4597C bur. Nieuwe Schicdamsche Crt., Koemarkt 4 FI.TNKE WERKSTER gevraagd, i middagen per week. Te bevragen: Persoon, Ylaardingerstraat 7. 4601G BONTWERK. Goedkoop, vakkundig repareeren, modelleeren, verande-en, van alle soorten pelswaren. Verven en bijkleuren van bontmantels, met garantie. T. B. Gödde, bontwerker, Fabristraat 54b. 460^(3 Gapsulefabr T-ToUwnd". JONGENS EN MEISJES GEVRAAGD van 4 jaar en ouder. Loon minstens f 6 perf week- Aanmelding dagelijks, kantoor Schie 88b, Schiedam. 4564C

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 4