DAGBLAD WO&M SCHIEDAM EN ÉÉI Wandgedierte STADSNIEUWS Uitbreiding van het Sint Liduinagesticht. WAT 'T WEER BRENGT VEREENIGINGSLEVEN BEURS VAN SCHIEDAM KUNST EN VERMAAK. 52ste JAARGANG. DONDERDAG 17 OCTOBER192S No. 15546 ■m Kreymborg-coupe BELASTING-VERLAGING IN UITZICHT Mandolinegezelschap „o. n. i." BPfÉft SHIS INZEGENING DOOR DEN HOOG.EERW. HEER DEKEN duurt het langst DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN Laat nu uw woning zuiveren van W. VAN LOON ZUIVERAARS van gebouwen en schepen Kamerlingh-Onneslaan 124a, Schiedam NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT L- BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75, p. kwartaal. Afz. nummers 5 ct. Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 15 regels 1.55, Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max. van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. Gratis-Ongcallenverzekering f 500.Lij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of "nger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies van eiken oogen- 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75. by verHes van een wijs- anderen vinger De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur DRANKWET Burgemeester ern Wethouders vam Schiedam Jtengen ter openbare kennis, dat bij hen is hgekom®n een verzoek van G. J. Verhoeckx, hier om verlof voor den verkoop van aicohol- oudenden drank, anderen dan sterken drank, gebruik ter plaatse van verkoop in de be- hedenvoorlocaliteit van het perceel Groote arkt 8en herinneren, dat binnen 2 weken a deze bekendmaking tegen het verleenen van r ef* Terlof bij hun College schriftelijke bezwa- B kunnen worden ingebracht, bchieidam, 17 October 1929. ARBEIDSBEURS In verband met art. 9 der Verordening op 0 Arbeidsbeurs, hetwelk bepaalt, dat de leden Tan die Commissie van Toezicht op die beurs oor dien Gemeenteraad worden benoemd op aanbeveling van patroons en werkliedenorga- aties, wordt hiermede ter kennis gebracht te-a de organisaties, die van de bevoegdheid het doen van aanbevelingen gebruik wil- maken, dat zij tot den lsten November 1929 lg de gelegenheid zijn voor de op 1 Januari 30, ontstane vacatures aanbevelingen aan "hrgemeester en Wethouders in te zenden voor e benoeming van: I lid patroon (vacature Th. N. S. Naring); I lid werkman (vacature J. de Raaf). Schiedam, 17 October 1929. DE FEESTWEEK IN DEN R. K. VOLKSBOND Zaterdagavond zal het harmonie-orkest Si. Atnbrosius, dat lederen avond zoo verdienstelijk de feestweék in den R. K. Volksbond opluistert, w<iderom en muzikale rondwandeling maken je stad. Voor de deelnemers aan het ,,Rad van Avontuur" zijn nog verscheidene mooie prijzen beschikbaarterwijl een te verloten klok naar keuze eveneens aller belangstelling verdient. KINDERVERLAMMING Naar wij vernemen, ia de toestand van het lh de Dr. Nolet-stic-hting opgenomen meisje eh in het Gem Ziekenhuis verpleegde jongetje Vrij gunstig. Nieuwe gevallen van kinderver lamming hebben zich sinds onze mededeeliing Van gisteren niet voorgedaan. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 16 Oct. aangekomen Italiaansch ®-8- Dottois Paoli, ledig van Rotterdam om e dokken in de Wlltonhaven. SCHIEDAM, 16 Oct. Vertrokken Grieksch eA Pot in i Carras, lediig naar Huil; Engelsch ®-a- Baron Belhaven ledig naar Cardiff. SCHIEDAM, 17 October. Vertrokken En- Selsch 8.S. Marpessa tankboot ledig naar Key Weet. De algemeene toestand der gemeente gunstig Onder geweldig® belangstelling gaf gister avond het in onze stad zoo populaire mando- Bhegezelachap „O. N. L" een buitengewoon ^^laagde uitvoering. Na een kort openings- ^°rd door den directeur B. Hakkert werd ^Sonnen met de afwerking van het uitvoe- vis programma. Het spel van O. N. I. is er 0tl laats ten tijd hard op vooruit gegaan. Het 6etelscha.p is versterkt met een 4-tal violen at aan het geheel zeer ter go-ede komt. Os kinderclub had zooals altijd veel succes. ®6n drabbel kwartet met piano-begeleiding atl den heer Johan Al-bers kan eveneens op geslaagd optreden terugzien. Het ,,Sym- ®~cmia"-kWartet speelde met begeleiding van Wa.no ©n viool het Chanson Trlste van Tsjai- weki in een te waardeeren uitvoering. Eerliti; gezegd konden we ons niet voorstel- d deze muziek op een dergelijke cor- tecte wijze op mondharmonica's kan worden Uitgevoerd. Oe heer W. Stnaatmans kracht een trom petsolo ten gehoore, waarvoor hij een ovatie 11 Ontvangst had te nemen. Rest nog te vermelden da t de heer en mejuf- v°uw Hakkert, onderscheidenlijk vleugel en looi voor een uitstekende begeleiding van de 'terse nummers zorgden. Oe heer L. de Bruin zorgde voor het hu- öhMTstische gedeelte van d©n avond, welke be- oioten werd miet een geziellig samenzijn, Waarbij een orkest onder leiding van den heer droeg. G. Hakkert voor pirima muziek zorg DE HEER P. VAN DER VLIES Tien jaar directeur van het Burgerlijk Armbestuur Be heer P. v. d. Vlies herdacht heden den waarop hij 10 jeren geleden tot directeur Yan het Burgerlijk Armbestuur werd aange beld. DOOR ZIJN FIETS GEZAKT De 14-jarige C. de G. uit de Stationstraat is Östermlddag tegen half 2 in de Lange Nieuw- Slraat met zijn fiets aangereden door een drie- Wielig transportmotorrijtuig, bestuurd door C. ten K., uit Rotterdam. De jongen slingerde ten zijn fiets en kwam terecht op dein bak van het motorrijtuig. Hij kwam met den schrik teij. Aanvankelijk constateerde hij, dat slechts «enige spaken van zijn fiets waren vernield. Toen hij later op de Nieuwe Haven kwam, sak-te hij echter door zijn rijwiel, waarbij bleek, dat het frame gebroken was. (Vervolg). Daar staat evenwel tegenover, dat volgens de uitkomsten van 1928 de winsten der Tech nische Bedrijven 86.500.— honger konden worden geraamd.. Hieiruit kan men dus de gevolgtrekking maken, dat, op een bedrag na van plm, 20.000 als men de abnormale posten uitschakelt, wij tihams eem sluitend budget hebben. Waar op gelijke wijze berekend, de laatste jaren, toein men de bedrijven niet zoo hoog durfde te ramen, aanzienlijke tekorten deden zien, al bleven deze ook door d-e hoo-ge saldo's verborgen, is dit iets, dat met dankbaarheid mag worden geconstateerd. Uit het bovenstaand-e kan worden opgemaakt, dat dit een gevolg is: le. van het gunstig accres der algemeeue iukomstenposten tegenover dat der uitgaven; 2e. van een gunstigen teruggang dor lasten van de werkloosheid; 3e. en niet in die laatste plaats, van de gTootere productiviteit van de bedrijven. Uit dit alles is op te maken, dat een betere toestand is ingetreden, een opleving na de zware crisistijden. Evenwel moet worden geconstateerd, dat de belasting, hoewel die gaandeweg e-enlgszins is verlaagd van 1 tot 0.9 - toch nog veel te hoog is. Waar echter het budget nog niet eens ten volle in evenwicht is, zou er in gewone om standigheden geen sprake kunnen zijn van belastingverlaging. Nu komt edhter, zij het dan ook niet meer in die mate als In de vorige jaren, toch nog een. groot saldo de-n dienst van 1930 ten goede. De mogelijkheid voot verlaging is derhalve nog daar, als men ook de raming der bedrijven opvoert op de basis van de uitkomsten van 1928. Onder gewone omstandigheden zou hiervoor geen reden zijn, daar men een belastingverla ging niet kan baseeren op een abnormaal be drag, dat men in «enig jaar ontvangt. Dat dit niot aangaat, gevoelt men dadelijk, als men bedenkt, dat. men het volgend jaar weder zou moeten verhoogen. En men zal het wel algemeen met ons eens zijn, dat in de belasting zooveel mogelijk vas-the-id moet zijn. Thans echter verkeeren wij in een andier geval, waar 1 Mei 1931 de nieuwe wet op de financieele verhouding in werking zal treden en deze ongetwijfeld een zeer belangrijke be lastingverlaging zal medebrengen. Doo-r de Re- geerimg is reeds bij de berekeningen aan de kamer overgelegd, voor onze Gemeente een gunstig cijfer genoemd, doch wij zouden hui verig zijn, daarvan thans reeds uit te gaan; al kan men wel als vaststaande aannemen, dat de wet voor ons groote verbetering zal bren gen, daar de toepassing van het beginsel van draagkracht, dat in de wet is opgenomen, voor Gemeenten als de onze, uiteraard gunstig moet zijn. Overigens bedenke men, dat zelfs, al kon het cijfer van de opcenten op de Gemeen tefondsbelasting, dat de Gemeente zou moeten heffen, met juistheid worden vastgesteld, daarbij geen rekening zou zijn gehouden met liet feit, dot een her-classificatie van de Perso- neele Belasting reeds laag gewenscht is. Onder de nieuwe wet zullen de Gemeenten, behoudens. Kaninkl. goedkeuring, vrij zijn zich zelf te classificeeren; zij zullen daarvan echter ook het geheel© verlies dragen, daar nu de getoeele belasting a.an de Gemeenten wordt af gestaan. Bij de lier classificatie is derhalve voorzichtigheid geboden. Vóór 1 September 1930 zal hierover een be slissing moeten worden genomen, evenals over de opcentenreigeling betreffende deze belasting, die nader onder het oog zal worden gezien, mede met het oog op het voorstel van den heer van der Hoek. Doch ook zoo zal In- elk geval de nieuwe wet een belangrijke belastingverlaging brengen. Trouwens ook een her-classificatie voor de Personeel® Belasting zou even goed een be lastingverlaging b-eteekenen, zij het in anderen vorm. In deze omstandigheden is er alles voor om ook in 1930 weder een verlaging van de Inkom stenbelasting toe te passen en daartoe de ra ming van de bedrijven op te voeren, al is het dat men dan ook tweemaal die winsten In d|P begrooting brengt, n.l. éénmaal bij d-e raming en andermaal In den vorm van een groote overwinst, in het beginsaldo begrepen. Men behoeft ook niet bevreesd te zijn, dat 1931 niet met een behoorlijk saldo zal begin nen, daar, vooral ook met het oog op de Tech nische Bedrijven, verwacht mag worden, dat 1929, dat het saldo levert aan 1931, een be hoorlijke uitkomst zal geven. Wij meenen derhalve, dat de algemeene toe stand en de vooruitzichten tot tevredenheid, stemmen, al zal men in het voteeren van nieuwe uitgaven groote voorzichtigheid moeten betrachten, daar het steeds moeilijker zal wor den, het accres der uitgaven miet dat der al. gemeene Inkom-stenpostra bij te houden. Wat de bijzondere punten betreft, mogen wij wijzen op de mededecling door ons ge-daan in het advies op de motie van de hee-ren van der Hoek c.s., betreffend a het graven van een haventje in het Sterrehosdh, waarbij wij de financieele moeilijkheden van een boschplan in bet Jicht stellen in verband met de aan groeiingen van de winstreserve van het Grond bedrijf. Nader zal onder het oog moeten worden ge zi-em, hoe deze zaa.k moet worden geregeld, waarbij in elk geval vooropstaat, dat zoo spoedig mogelijk de bedoelde baten moeben worden gereserveerd. Nog merken wij op, dat in den la.atste.il tijd de noodzakelijkheid is gebleken, een Fonds te vormen voor extra afschrijving op de met priemlehypatlheek gebouwde woningen. Dit vraagstuk zal moeten worden bezien in verband met den algemeienen toestand van onze reserves. EEN DER BINNENPLAATSEN der nieuwe afdeeling van het St. Liduinagesticht DE AFDEELING VAN GEHUWDEN BEBOUWDE OPPERVLAKTE MEER DAN VERDRIEDUBBELD In het jaar 1S49 werd de Sint Vincentius- vereenigiing in otnze sitad door een milde schen king in staat gesteld in de Korte Kerkstraat een tehuis te stichten voor ouden van dagen van het vrouwelijk geslacht. Twee jaar later reeds ging het bestuur over tot de stichting van een gebouw voor 24 vrouwen aan de Nieuwe Haven, het' Sint Liduinagesticht. En zoo is to-t in 1908 toe in dien volksmond het Sint Liduina gesticht genoemd en feitelijk ook geweest: heit oude-vrouwenhuis. In een algemeene vergade ring der Sint V-inc-entiusvereeniging bepleitte in dat jaar Deken Verhoeven zaliger d-e wsn- schelijkheid, 4.1 de dringende noodzakelijkheid van de gesticütsverzorging ook voor oude man nen. Zijn woorden, vonden instemminghet gebouw werd met twee vleugels uitgebreid en zoo groot was de toeloop van gegadigden, dat liet gesticht, dat van deze uitbreiding af 110 ouden van dagen kon herbergen, steeds vol geweest is; zoo dat er altijd meer liefhebbers waren, dan konden worden, opgenomen. En thans staan wij voor do voltooiing van een weer nieuwe grootsche uitbreiding, een uit breiding welke een geheel nieuwe afdeeling aan het complex toevoegt, een afdeeling voor ge huwden. We hoeven Uier de beteeke-nis van deze nieuwe afdeeling niet te schetsen. D-e zorg voor d-e ouden van dagen is niet voile-dig, zoolang die zich niet ook to-t gehuwden, hen latend in eikanders bijzijn en zooveel mogelijk in eigen omgeving, uitstrekt. En de Sint Vincentius- vereeniging, aan welke geen terrein waarop <ie charitas zich kan ontplooien vreemd is, mag met blijden trots er op neerzien, dat zij ook de zorg voor de gehuwde ouden van dagen in gesticktsverpleging bij haar reeds zooveel om vattende charitatieve werkzaamheid heeft kun nen betrekken. Op 24 Augustus vain het vorige jaar bad vol gens d-e plannen van de architecten Roovers en Kramers de aanbesteding plaats. Laagste in schrijver w-as d-e heer A. Buur te Alkmaar, voor een bedrag van 124.800, aan wien het werk werd gegund. De oude afdeeling beslaat een oppervlakte van ongeveer 925 M2., de nieuwe meet bijna 2000M2.; de bebouwde oppervlakte is dus bijna verdriedubbeld. De nieuwbouw is opzettelijk laag gehouden, om d-e verpleegden voor trappen klimmen te vrijwaren en om de zon gelegen heid te geven aan alle kapten vrijelijk binnen te treden. De gelegenheid, dat volop getimmerd en ge metseld moest wordien bracht er als vanzelf toa ook de oude afdeeling voor zoover zulks mogelijk zou zijn, te moderniseeren. Zoo zullen gebrekkigen en zieken in de nieuwe afdeeltns worden ondergebracht; daar vinden de zusters die zich met een veel te klein» eet- en recreatie zaal moesten behelpen, voorloopig ook een bet-ere gelegenheid voor het nuttigen van haar maaltijden en het nemen van een korte ver- poozing. Veranderingen en verbeteringen waren oorzaak dat in bet oude gesticht 25 personen meer zullen kunnen worden gehuisvest. De nieuwe afdeeling bevat een zestiental kamers voor gehuwden, nagenoeg alle 't is een der voornaamste zorgen van de architecten geweest om dat te bereiken op het Zuiden gericht. Daartoe zijn een tweetal binnenplaat sen gemaakt, aangelegd deels als tuin, deels als straat, zoodat het koesterende zonnetje in haast alle kamertjes vrijen toegang heeft. We komen straks op deze kamertjes terug Bij het dagverblijf voor vrouwen uit de oude afdeeling is een ruime serre, eveneens op het Zuiden, kunnen worden bijgetrokken, waardoor deze afdeeling een belangrijke verbetering on derging. De verbinding van de oude met de nieuwe afdeeling wordt, voorloopig althans, gevormd door de gang van de mannenafdeeling. Archi tectonisch sluiten deze gangen geheel aan el kander aan, zoodat de overgang van oude in nieuwe afdeeling in het geheel niet opvalt. Wat wel opvalt zijn de beerlijk-laT,;e. breede, lichte men, waarin de ouden van dagen, wanneer het weer hun het uitgaan belet, rustig kunnen wandelen, zonder dat ze bij elke tien passen zich om moeten keeren. Het spreekt vanzelf, dat in toiletten, bad kamers enz. in ruime mate in voorzien. In twee dier kamers wordt er voor gezorgd, dat de verpleegden hun maaltijd op perfecte wijze krijgen opgedischt. Rolwagentjes brengen het eten van de keuken naar deze dienkamers over. Op verschillende plaatsen zijn ingebouwde vuil. pisbakken aangebracht, iets van den modernen tijd, wat buitengewoon practisch blijkt te zijn. We zeiden reeds, dat de refter en de recreatie zaal van de Zusters voorloopig in de nieuwe afdeeling zijn ondergebracht. Deze zalen waren eigenlijk voor de gebrekkige mannen bedoeld, zoodat we maar willen zeggen, dat met deze nieuwe afdeeling het Sint Liduinagesticht nog lang niet wat men noemt af is. - Zooals men weet is het Sint Liduinagesticht in beheer bij de Sint Vincentiusvereeniging en heeft deze aan een commissie uit haar midden de dagelijksche leiding van het gesticht opge dragen. Deze commissie, onder voorzitterschap van den heer Adr. Zoetmulder, voor wien met zijn ijverige medeleden deze dag er een moet zijn van groote voldoening, loopt al weer met grootscheepsche plannen voor weer verdere uit breiding rond. In de nieuwe afdeeling zijn ook een tweetal flinke ziekenzalen ondergebracht. Voor de waakzuster is tusschem d-e beide zalen een cel gebouwd, waaruit zij op de zalen uitzicht heeft. In de kamertjes voor de gehuwden vinden we een flinke legkast en dito hangkast. Moeder kan dus haar eigen serviesje en de spulletjes waaraan haar hart haar leven lang gehangen heeft, meebrengen. Ook voor eigen meubels zal het echtpaar dienen te zorgen; alleen een flinke tafel wordt dor»- het gesticht geplaatst In een ruime slaapnis vindt men het twee persoons-ledikant met Aupings-gezondbeids- matras. Ook de waschgelegenheid met warm en koud stroomend water, een spiegel boven de kom, bevindt zich in een nis. Beide nissen worden door een gordijn in een stemmige, bij de kamer passende kleur gehouKi, afgesloten. D-e vloeren zijn met zwaar linoleum, waaronder estrich, bedekt Electrisch licht, een schemer lampje boven de waschtafel, en een stopcontact hooren al mee tot de kameruitrusting. Tevens is in elke kamer een vaste consul aangebracht, waarop een beeldje kan worden geplaatst. Som mige kamertjes hebben een erker, andere een terras. De ramen openen voor het onderste deel naar buiten, boven zijn het tuimelramen Een der verpleegden heeft voor het oude gedeelte het gesticht met een radio installatie verblijd. Voor het nieuwe gedeelte wordt gelijk tijdig radii o aangelegd; in alle kamers is een stopcontact voor den loudspeaker aangebracht. Er zou nog veel van de nieuwe afdeeling te vertellen zijn. Zoo vermelden we nog, dat de le klas zaal voor mannen naar deze afdee ling is overgebrachtdat d-e ziekenzalen., het spreekt eigenlijk vanzelf, ook op hot Zuiden uitzien; dat wij in deze afdeeling ook een twee tal kamertjes vimten voot vrijgezellen; dat er een ruiime spreekkamer is, waar de verpleeg den bij feestelijke gelegenheden een eenigs- zins groote familie in initiemen kring kunnen ontvangen; dat een frissche verf alles in vroo lijke tinten heeft gezet; dat de overkapping van het gTootste deel dier afdeeling het ge sticht van zolders heeft voorzien, die een ge weldige bergruimte vertegenwoordigen De aannemer heeft zich voor het omvangrijk werk alleszins berekend getoond. Men den op. zichter, d-en heer Waque werd op prettige wijze samengewerkt. Onder de voornaamste leveran ciers noemen we nog: d-e firma Vincent voor de centrale verwarming; de N.V. Hease's Loodgietersbedrijf voor waterleiding, wastóh- tafels en verdere sanitaire artikelen; de firma do Mol Jam-sen voor de electrisohe verlichting; de firma Getor. Bertels voor linoleum, vloer bekleding, bedden enz.; de firma Joosten te Haarlem voor het schilderwek; de firma A. v Poppel te Eindhoven voor het stucadoors- ring; de firma Stomi te Rotterdam voor de terra zo-vloer en. De aanleg van de waterleiding is het w-ark van de firma Meyer en Stegman. Plechtige inzegening en opening Hedenmorgen heeft dan door den HoogEerw. Heer Beken A. J. C. Schraag de plechtige inzegening van de mi-eu-we afdeeling plaats gehad. Onder d-e aanwezigen merkten we onder meer op den ZeerEerw. Heer pastoor T. J. G. Schaab, en vele eerw. heeren geestelijken der stad, de algemeene Overste der congregatie van de Zusters Dominicanessen van Voor schoten, den heer burgemeester H. Stulemeijer; een groot aantal loden der Sint Vin-centius- vereeniging; mr. M. M. van Veilzen, wethou der; den heer P- van der Vlies, directeur van' het Burgerl. Armbestuur; den heer Jos. A. M. Meyer, vertegenwoordiger van het Bur gerl. Armbestuur; .den heer J. A. J. Nolet, namens het parochiaal armbestuur, en mede met dr. E. H. M. Geerdes en mr. M. J. C. M. Kavelaars namens de dr. Noletstichting, terwijl de burgemeester, de heer Meyer en de beer v d. Vlies ook het college van regen ten van het Sint Jac-obs-gas-thuis vertegen woordigden. Na de inzegening heette de heer J. Th. J. Melchers voorzitter van den Bijzonderen Raad van den H. Vincentius van Paulo, de aanwezigen wel kom en richtt-o een bijzonder woord van dank tot den HoogEerw. Heer Deken voor de in wijding en voor de gebeden die hij over het nieuwe gebouw heeft willen uitspreken. Spreker merkte op, dat deze uitbreiding steeds heeft gewacht op het noodige geld. De commissie voor het St. Liduinagesticht bleef echter diligent; de heer J. M. A. Lindeman, secretaris van den Bijzonderen Raad, wist op aannemelijke voorwaarden aan het noodige geld te komen. Spr. herinnerde aan het huisje in de Korte Kerkstraat, waar 4 oude vrouw tjes werden verpleegd, terwijl straks 170 ver pleegden, buiten de zoo toegewijde Zusters in dit gebouw huisvesting zullen vinden. Spre ker opende dan de nieuwe afdeeling met den wensch dat Gods zegen op dit gebouw zou blij ven rusten. (Applaus). Vervolgens nam de president van de com missie voor het Sint Liduina-gesticht. door de (a. Reel. 4215S15 betegelde gangen met uitzicht op groen en bloe- werk^ de firma J. J. Exler voor de meubiloe- de heer Adr- Zoetmulder het woord; allereerst gaf hij een kort over zicht van de geschiedenis van ons St. Liduina gesticht. Spr. merkte dan eveneens op, dat uitbrei ding steeds op de financiën afstuitte. De toe gezegde gelden nit het Fabrifonds boden nog -geen zekerheid. Maar vooral moeder Odilia wist de geopperde gezwtaren te weerleggen. De onderhandelingen met het gemeentebestuur terzake het vervallen van. den straataanleg over het terrein van het gesticht leverden gunstige resultaten op. Spreker gaf dan een uiteenzetting van de Indeeling van het nieuwe gebouw, en bracht hulde aan de architecten voor de wijze waar op zij de plannen hebben ten uitvoer doen brengen. Eveneens dankte spreker den aannemer, den heer Ruur, den opzichter den heer Waquédan ook aan de algemeen© overste, priorin Odilia en de eerw. zusters. Ook spreker riep Gods zegen onder de voor spraak van de H. Liduina over dit nieuwe gesticht af. Vervolgens bracht de h-ooreerw. Heer Deken A. J. C. Schraag een woord van dank op de eerste plaats aan de Sint Vincentiusvereeniging. Haar is geen liefdewerk vreemd en zoo ook niet het liefde werk tot steun van ouden van dagen. Dit lief dewerk is gegroeid en heeft gebloeid. Het is eenlge jaren gel-eden, dat het 75-jarig be staan van dit huis werd gevierd. Van ver schillende zijden werd toen op uitbreiding van dit gesticht aangedrongen en ondanks de groote moeilijkheden hebben de Vincentianen dit werk aangepakt. Dank brengt spreker ook aan de Eerw. Zu i-a, die de ware naastenliefde op zoo schitterende wijzv hebben beoefend. Moge Gods zegen in bijzondere mate ondier de be scherming van d-e H. Li-duin-a op dit huis rusten. De burgemeester merkte op dat hij hier is in verschillende kwaliteiten en wel als katho liek burger van Schiedam, als burgemeester vertegenwoordigend met den heer van Veil zen het college van B. en W., als voorzitter derde-na van het collega van regieniten vam het Sint Jaooibs-gasthuis. e central© der katholieke liefdadigheid in Schiedam aldus spr., is de St. Vlnoentlus vereenlgiug en hij hoopt dat Kath. Schiedam nog jaren, zij het tot het einde der tijden, zich in -een vereeniging van dergelijke vitali teit mag verheugen. Als burgemeester ziet hij met groote vol doening, dat een deel der sociale taak van de gemeente door particulieren op zoo uitsteken de wijze is vervuld. Als voorzitter van het ooilege van regen-ten van het St. Jacobsgasthuiis Is spr. jaloersoh, dat het St. Liduinagesticht zich mag verheu. gen in een zoo uitstekend modem ingericht gebouw voor de verzorging van ouden van dagen. Spr. vindt hierin een aansporing om ook vor het Si-nt Jacobagasthuis met bekwa men spoed de noodige voorzieningen te hel pen treffen. En spr. zal zich gaarne beijveren voor zoover van hem afhangt, gelden van hef Fabri-fonds welke ook het St. Jacobsgast- huis van no-ode heeft, zoo spoedig mogelijk aan het St. Liduinagesticht zullen toevl-oeiien. Spreker wenscht dan de St. Vinoentius-Vre- eenlging en Katholiek Schiedam geluk met dit mooie gesticht. Architect C. Kramers dankte namens ax chitecten het bestuur van het Sint Liduinage sticht en den hijzonderen raad van hun mede werking en hoopt dat de geuite wenschen in vervullin mogen gaan. Vervolgens werd de koffie rondgediend, waarna de nieuwe afdeeling ln oogenschouw werd genomen. Verwacht wordt: Meest matige Z.-W. tot W. of N.-W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke op klaringen, waarschijnlijk aanvankelijk eenige regen, zelfde temperatuur. De barometer verandert op den vo -r middag weinig. Fietsers en motorrijders lichten op van des avonds 5.33 tot des morgens 5.58, lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Heden en volgende avonden Feestweek in den R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Zaterdag 19 October Zangvereeniging Gemengd Koor. Feestavond in Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Buur-tvereemiging „Gusto". Tooneeluitvoering in het gebouw Eendracht. Aanvang 8 uur. Zondag 20 October S.V.V.-supportersvereeniging Door Weer en Wind. Feestavond in Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Maandag 21 October Vergadering afd. Schiedam van de diocesa. me-vereeniiglng van R. K. Onderwijzers. In- tallatie geestelijk adviseur en causerie met lichtbeelden over bijen. Gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half acht. Dinsdag 22 October Ledenvergadering afd. Schiedam Nederl. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph", ge bouw R. K. Volksbond. Aanvang half acht. SCHIEDAM, 17 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van KoophandeL Moutwijn Moutwijn 46 pet. 16.— per H. L. Spiritus Melasse-splrltus 29.— per H. L. SCHIEDAM, 17 Oct. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.per H.L. Spoeling i Noteering 2,60. TE ROTTERDAM 18 Oct.: Groote Schouwburg, Tien ure heit de klok (Rott. Hofstadtooneel) 8.15 uur. 19 Oct.: Groote Schouwburg, Aïda, (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Tivoli- Schouwburg, Die vrouwen toch! (Schouw- tooneel) 8 uur (voor volwassenen) Geb. v. K. en W., 2e pop. concert Rott. Phllh. Orkest (solist Jacques Urlus) 3 uur. 20 Oct.: Groote Schouwburg, De man ln da monnikspij (Rott. Hofst.tooneel) 2 uur; Boefje (Rott. Hofst.tooneel) 8.15 uur Groote Doele- zaal, le middagconcert Residentie-orkest, half 3 Gebouw v. K. en W., concert Don Kozakken- koor „Platoff", half 3 uur. 22 Oct.: Groote Doelezaal, piano-avond Serga Rachmaninoff, 8 uur. Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en en met Donderdag 17 dezer in Royal; Thalia (voor volwassenen); Grand (voor vol wassenen); W. B. theater (voor volwassenen): Luxor (voor volwassenen)Centraal (voor vol wassenen). EEN RIJWIELFRAME TEGEN HET HOOFD Dinsdagmiddag om half 5 was de 70-jarige arbeider H. Z. op de binnenplaats van de rij- wielfabriek van de fa. Hulsman aan den Buiten- havenweg bezig met het uitzoeken van oud ijzer, toen een paar jongens op de heining van de fabriek klommen om den ouden man een oud frame van een rijwiel te vragen. Deze gooide daarop een oud rijwielframe over de schutting waar het ongelukkigerwijze terecht kwam tegen het hoofd van de 5-jarige D. B., woonachtig in een woonwagen, die op het Pijpenland aan 't spelen was. De jongen be kwam een wonde op voorhoofd en neus, welk* door dr. Ris werd gehecht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1