Een Nederlandsch huis voor Kunsten en Wetenschappen te Rome DE ZEPPELIN-TOCHT BOVEN ONS LAND HET TOTAAL VAN DE PLANNEN. RADIONIEUWS. INVAL IN SMOKKELHOLEN. GEEN HALF WERK EN DUS OOK VAKORGANISATIE. DE WOELINGEN IN PALESTINA. DE GEBEURTENISSEN AFGHANISTAN. IN NOG STEEDS ONZEKERHEID. EEN CORRUPTIEPROCES IN RUSLAND. MOORD OF ZELFMOORD OVERSTELPENDE EMOTIES STRENGE STRAFFEN WEGENS SCHIETEN OP TREINEN. gehad hebben MAC DONALD IN AMERIK^ EEN GELEIDELIJKE ONTWIKKELD^ rf Nieuw gebouw voor het Ned. Historisch Instituut Men verzoekt ons opname van het volgende: „Wie onzer landgenooten, die ftome bezocht, kwam niet in aanraking met dien voorpost op het gebied van Kunst en Wetenschap, die zijn land in de Eeuwige Stad gesticht heeft onder den naam van „Het Nederlandsche Kunst-His torisch Instituut"? Wie hunner heeft niet ge noten van de voortreffelijke leiding, welke dr. Hoogewerff en zijn medewerkers geven met woord en daad aan een ieder, die in de kunst schatten van de stad wil doordringen, doch hetzij den sleutel tot diepere kennis of waar deering mist, of wel bang is door de overdaad van al hetgeen zijn belangstelling heeft den weg kwijt te raken of zich op zijsporen te laten verlokken? En voorts, wie, die in hetgeen in Rome op dit gebied kan bieden belangstelt, kent niet de „Mededeelingen", welke het insti tuut regelmatig publiceert, dan wel de verdere geschriften, die, van de hand der leden van het Instituut, het licht zagen? Hun allen zal het ongetwijfeld ter harte gaan te vernemen, dat sinds meerdere jaren gevoeld werd, dat de wijze, waarop het institiiut zich, sinds het begin van zijn bestaan in 1904, heeft kunnen huisvesten, niet in elk opzicht voldoet aan die eischen van inrichting en zekerheid, waarop deze instelling naar veler meening aan spraak mag maken. Zoo ontstond het plan om voor het Instituut een eigen gebouw te stichten, waarin het niet alleen blijvend gehuisvest maar ook zoo danig ingericht zou kunnen worden als men meende, dat het meest zou strooken met de be hoeften der instelling, ook in de toekomst. Weldra echter rees de vraag of in zulk een gebouw niet tevens ruimte geschapen moest worden om een aantal, bij voorkeur Nederland sche, kunstenaars en geleerden of studeerenden in staat te stellen onderdak en werkgelegen heid te vinden en hen zoodoende te vrijwaren tegen de bezwaren, die men te Rome in beide opzichten thans ondervindt. In de eerste plaats dacht men hierbij wel aan hen, die den „Prix de Rome" der Rijksacademie voor Beeldende Kunsten verwierven, en die niet zelden de grootste moeite hebben een zelfs aan beschei den eischen voldoend atelier te vinden tegen een redelijken prijs. Er verzamelde zich een Comité, dat zich tot taak stelde de uitvoerbaarheid dezer plannen te onderzoeken en deze plannen nader uit te werken. Na voorbereidende onderzoekingen, bespre kingen, enz. constitueerde zich dit Comité in het begin van 1927, onder zijn leden o.a. ver tegenwoordigers tellend van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Am sterdam, de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam en het Nederlandsche Kunst-Historisch Instituut te Rome. Bit Comité nu kwam tot de slotsom, dat het plan zooals dit nader uitgewerkt was, uitvoer baar was, zij het onder bepaalde voorwaarden. Daar men echter tevens kon constateeren, dat een zeer redelijke kans bestond dat aan deze voorwaarden zou kunnen worden voldaan, be sloot het Comité op 13 Juli 1929 over te gaan tot het oprichten van een Vereeniging, die de uitvoering der plannen verder ter harte zou nemen. Deze Vereeniging zou den naam dra gen: „Het Huis voor Kunsten en Wetenschap pen te Rome" en haar doel zou in het kort zijn aan den Nederlandschen Staat aan te bieden een gebouw, geschikte ruimte biedende voor de huisvesting van het Nederlandsch Historisch Instituut en voorts eenlge ateliers en kamers bevattende ten gebruike van een aantal kun- stenaaars en studeerenden, bij voorkeur Neder landers, en in de eerste plaats de winnaars van den „Prix de Rome". De Vereeniging verwierf op hare Statuten de Koninklijke goedkeuring bij K. B. van 2 Novem ber 1928. Zij mocht intusschen grooten steun ondervinden bij de uitvoering harer voorne mens en wel vooral door twee oorzaken. In de eerste plaats toch mocht zij verschillende bij dragen, dikwijls op de meest royale wijze te harer beschikking gesteld ontvangen, terwijl daarnaast de Regeering der Stad Rome een geschikt terrein aan de Nederlandsche Regee ring ten gebruike voor het doel der Vereeni ging aanbood. Het staat thans vast, dat de bovengeschetste plannen verwezenlijkt zullen worden, en inder daad zijn deze reeds zoover gevorderd, dat de eerste steenlegging niet lang meer op zich zal laten wachten. Het is der Vereeniging bekend, dat In bree- den kring belangstelling voor haar streven be staat, en zij is er erkentelijk voor, dat haar de gelegenheid gegeven wordt op deze wijze aan haar doel, haar werkzaamheid en aan hetgeen reeds bereikt werd meerdere bekendheid te geven. De belangstellende lezer dezer regelen zij echter indachtig, dat de Vereeniging elk blijk van sympathie met hare plannen ten zeer ste op prijs stelt, hetzij dit tot uiting wordt gebracht door giften, legaten of andere bijdra gen, hetzij door aanvragen tot het Lidmaat schap. Ter leidraad zij meegedeeld, dat Dona teurs der Vereeniging zijn zij, die een bedrijge van minstens 250 ter beschikking stellen, ter wijl de contributie der leden aan ieders oordeel wordt overgelaten, doch met een minimum van 5 per jaar. Moge de vereeniging den steun en de mede werking deelachtig worden van ieder, die mét instemming haar streven begroet" Dit communiqué was onderteekend als volgt: E. Heldring, voorzitter, prof. P. J. Blok, onder voorzitter, mr A. van Kleffens, secretaris, R. Vinkeleskade 58, Amsterdam, Edwin von Rath, penningmeester, D. W. H. Patijn, P. Visser, mr. H. K. Westendorp, prof. A. W. Bijvanck, H. H. van Dam A.Czn., dr. J. C. J. Bierens de Haan, mgr. dr. B. Eras, dr. C. Fledderus, prof. R. N. Roland Holst, mr. dr. A. B. G. N. van Rijcke- vorsel, mr. W. E. baron van Till en mr. P. J. van Wijngaarden. Proefuitzendingen Pho- hi-zender. Proefuitzendingen van den Phohi-zender te Huizen zullen plaats vinden op de navolgende data en uren: Maandag 21 October 11,3016 GMT. Woensdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 Zaterdag 26 Zondag 27 13 13 13 13 13 —15,30 —16 —16 —16 —16 De golflengte is 16,88. meter. De nieuwe zender te Boekarest „draait proef'. Sinds enkele weken geeft de nieuwe zender te Boekarest op de golflengte 394 M. (761 Kilo- (Hertz) proefuitzendingen met een energie van 12 KW. De aankondigingen geschieden in de Roemeensche, Fransche, Duitsche, Italiaansche en Bongaarsche taal. Fransche stations. In de Fransche omroepwereld hebben de vol gende veranderingen plaats gehad: De particuliere zender St. Etienne is voor goed buiten bedrijf gesteld. Ook de uitzendin gen van den zender te Juan-les-Pins zijn stop gezet, daar in de nabijheid een staatsomroep- dender gebouwd zal worden. Radio Vitus zal van eind October af met een grootere energie werken. De experimenteele kortegolfzender van het ^Journal des 8", het tijdschrift der Fransche zendamateurs, zendt In de toekomst in plaats Tan op 47 op 55 M. Radio Catalana zendt weer. Nadat de zender Radlo-Catalana gerulmen tijd buiten dienst is geweest, heeft men thans de uitzendingen weer aangevangen. De golf lengte van het station is 275 M. (1090 Kilo- Hertz), zoodat interferentie met Koningsbergen en Turijn niet te vermijden is. Record-aantallen luiste raars. De Vereenigde Staten kunnen er zich op be- xoemen het land te zijn met het hoogste percen tage luisteraars, n.l. 10 pet. Daarop volgen Denemarken met 7,3 pert., Zweden met 6,8 pet., iGroot-Brittannië en Noord-Ierland met 6,2 pet., terwijl geschat wordt, dat Nederland 5,2 pet. luisteraars telt. „Atttieke" Radiotoestel len in Amerika. Trokken tot voor eenlgen tijd de luidsprekers verborgen in quasi antieke z.g. „Pilgrim father"-scheepjes de aandacht, thans meent Dien den publieken smaak te moeten streelen idoor een ander monstrueus anachronisme. De laatste schepping van Amerikaansche toestel- leonstructeurs is de z.g. „treasure box" ontvan ger, die uitwendig een antieke zeeroovers schat kist moet voorstellen. Het ding is beslagen met Toestigo ijzeren banden en is voorzien van de •voor „antiek" zoo gewenschte wormsteken. Verandering aan de an tenne van Koningsber gen Sinds eenigen tijd klagen de radio-luisteraars In Oost-Pruisen erover, dat de uitzendingen van h«,rgen daar niet goed worden ontvan- —"nnr'n easaeèering aan het antennesysteem hoopt men de straling te ver- hoogen en zoodoende betere ontvangst mogelijk te maken. Siam op de kortegolf. Te Bangkok is een tweetal ultra-kortegolfsta- tions opgericht. Ze zijn beide in handen van de P.T.T. Het voornaamste station is HS-1PJ, dat met 20 KW. input werkt. De golflengte is 16,9 meter en de experimenteels uitzendingen vin den 's Zondags plaats van 12.0014.30 en van 18.0020.00 G.M.T. Het andere station werkt met een geringer energie op 37 M. op de volgen de dagen: Dinsdags van 13.0015.00 en van 18.0020.00 en Vrijdags van 13.0015.00 G.M.T. De aankondigingen geschieden in de Engelsche, Fransche, Duitsche en Siameesche taal. Een paar jaar na het verschijnen van „La peur de vivre" erkende de schrijver zelf, Henri Bordeaux, dat hij niet had kunnen vermoeden dat het publiek zoo gretig zou gegrepen hebben naar dien roman, waarin een eenvoudige fa milie-tragedie werd uitgebeeld, met een oude be proefde vrouw als heldin. Maar zijn boek gaf aan Frankrijk wat het noiodlg had: het predikte het geloof aan een oude maar vergeten waarheid het geloof aan de goedheid van het leven want het leven is goed, het leven Is altijd mooi genoeg om het te aanvaarden met al zijn lasten en vol vertrouwen op de toekomst. Welk hedendaagsch letterkundige zou zoo'n boek eens willen schrijven voor onzen midden stand, een roman van den sterken man, die het hedendaagsche leven verstaat en dat leven aandurft achter de toonbank of in de werk plaats? Want ook de middenstander dreigt den moed te verliezen, hij voelt zich in zijn be staan bedreigd en acht zich verongelijkt door deze maatschappij, door het grootbedrijf, door de overheid, door de arbeiders. Velen voelen zich reeds als een stervend soort, zij gelooven blijkbaar niet meer in de levenskracht van hun stand en hevelen hun kinderen over naar een „veilige" positie. Dit is de fatale levens vrees van onzen middenstand Nu kan men kwalijk beweren, dat die vrees maar ingebeeld is, want de feiten spreken een harde taal. In de oorlogvoerende landen bleek geen groep zoo weinig béstand tegen de na-oorlogsche de pressie als juist de middenstand. Maar ook hier te lande is zijn toestand niet rooskleurig, fzooals nog kort geleden bleek bij de steekproef, door de overheid ingenomen in het kruidenlersbedrijf. Ook de cijfers die voorhuiden zijn over loo- nen en inkomsten, wijzen er op ,,dat de alge- meene stijging der laatste jaren het minst aan de sociale middengroepen ten goede is gekomen, zoodat de welvaartspositie der arbeiders die der middengroepen dichter is genadefd". Kuiper noemt dit in „Leering en Leiding" zelfs een verbetering in de sociale verhoudingen, om dat het ook een verzwakking is der sociale tegenstellingen, die aan het geheel ten goede komt. Als deze toenadering enkel bereikt was door de groeiende welvaartspositie der arbeiders zou geen middenstander daartegen bezwaar kunnen maken, maar nu staat het er anders voor, zijn positie loopt terug^ De proteststaking kalm verloopen. LONDEN, 17 October. (H.N.) In Jeruzalem is de proteststaking der Arabieren gisteren kalm verloopen. Zoowel Arabieren als joden hielden hun zaken gesloten. Des morgens hielden de Engelsche troepen met muziek voorop een demonstratiemarsch door de stad. LONDEN, 17 October. (H.N.) Ook de laatste berichten geven nog geen duidelijk beeld van den toestand in Afghanistan. Volgens een bericht van het radiostation te Kaboel is thans ook de citadel van' Kaboel door de troepen van Nadir Khan bezet. Het is Habiboellah gelukt naar zijn geboorteplaats te ontkomen. Het bericht dat Nadir Khan tot koning is uitgeroepen, is nog niet bevestigd. Te Londen wijst men er op, dat Nadir Khan in geheel Afghanistan groot aanzien geniet en als een vriend van Engeland bekend staat. Als een goed uitgevoerde militaire manoeuvre. NEW YORK, 17 October. (R.O. Met de nauw gezetheid van goed uitgevoerde militaire ma noeuvres hebben de federale drankwet-ambte naren gisterenavond gelijktendig op 32 plaatsen, zoowel in de stad New York als in andere plaat sen langs de kust, nivallen gedaan in schuil plaatsen van dranksmokkelaars. Deze huiszoekingen die met name gericht wa ren tegen een der grootste smokkelaarsbenden van het land, hadden da arrestatie tengevolge van 32 personen, waaronder de zoogenaamde „koning der smokkelaars". Tevens werd een zeer groote hoeveelheid al coholhoudende dranken in beslag genomen. Een woonhuis gelegen op de heuvels van New Jersey, dat als algemeen hoofdkwartier en ar senaal diende, bevatte o.a. mitrailleurs en an dere wapens, benevens een groote hoeveelheid munitie. Het had ook onderaardsche gangen waardoor de gesmokkelde dranken ln het huis werden gebracht. Door een geheim draadloos zendstation wer den in code gestelde telegrammen afgezonden aan de smoklcelaarsvloot en deze telegrammen brachten de drankwetambtenaren op het spoor van het station. Verklaard wordt, dat deze smokkelaarsbond werkte met zes schepen die gewapend met mi trailleurs en kleine kanonnen alcohol vervoer den van de Bermuden naar andere plaatsen. „PASSING SHOW". „Ik ben er zeker van? dat er mot die luid spreker Iets niet in orde Is. Nou heb Ik al een week lang slechte ontvangst". „Is het waar, lieveling? Dat doet me aan iets denken. Verleden week zag ik Jantje die trompet met zand vullen". De vrees der middenstanders is dus begrij pelijk, maar als hij nu de schuld gaat geven aan dezen tijd met zijn gewijzigde verhoudin gen, dan ia dat maar betrekkelijk waar; want verdwijnen zal alleen die middengtand, die weigert te veranderen en zich aan te passen aan het hedendaagsche leven. Dit is nu juist de fout van een aanzienlijk deel van onzen middenstand: dikwijls onbewust hangt zijn hart nog geheel aan een tijdperk van een 50 jaar terug, die beruchte periode van „vrij heid voor den sterkste". Met dien vrijheidszin zijn de middenstandera eigenlijk zoowat erfelijk belast, want de goede middenstanders zijn van huis luit veel meer revolutionnair dan ze wel vermoeden. Maar de tijden zijn Intusschen veranderd, de oude vrij heidsmuts staat misschien nog heel aardig bij een maskerade, maar in het werkelijke leven is het een onding geworden, want de heden daagsche maatschappij groeit in organisch ver band. Het Is de worsteling van de oud-christelijke gedachte, die den arbeid weer dienstbaar wil maken aan den mensch en de menscben in hun arbeid weer dichter wil brengen tot elkaar Duizenden zijn er dan ook, die God danken, dat we beginnen te breken met die z.g. vrij heid en die zich er hartgrondig over verheugen, dat een stroom van saamhoorigheid zich tracht te wringen in onze verbrokkelde samenleving. Maar zoo staat de middenstander in onze he dendaagsche samenleving nog niet, het leven dige streven op sociaal en economisch terrein doet tenminste een deel van hen onsympathiek aan en zij beluisteren er in een vijandigheid tegen hen. Zij vergissen zich: ook voor onze moderne samenleving is de middenstand een onontbeer lijk element, maar in onze orga ilsch-groeiende maatschappij zijn het ook vooral de organen, die de groote maatschappelijke levensfuncties vervullen en zoolang dus de middenstanders voor een groot deel eenlingen blijven, zal het maatschappelijk leven voor een groot deel ge leid worden bulten hen en daardoor onwille keurig tegen hen. Dit slag middenstanders zijn hun eigen vij and: willen zij voor hun stand een volwaardige plaats winnen in deze maatschappij, dan moe ten zij beginnen zelf orgaan te worden en dus saam te groeien tot. sterk-aaneengesloten stand. Durven vele middenstanders niet, missen ze den levensmoed, hun tijd te verstaan en zich aan te passen aan de omstandigheden? Als echte Hollanders hebben vele onzer middenstanders lang gewacht, te lang, maar als echte katholieken zullen ze nu toch de ver wachting niet beschamen, dat de groeiende be langstelling in onze sociale organisaties nu zal uitloopen op een massale toetreding. Maar als echte zakenlui zullen ze nu ook geen half werk willen doen. Zij zullen gaan treden uit hun isolement, goed, zij zullen de handen ineenstaan tot een krachtig oderling verband om aldus als levend orgaan te gaan deelnemen aan het groote maat schappelijke leven, prachtig! Maar nu opge past dat men weer geen half werk gaat doen, want daar is gevaar voor. Tamelijk veel middenstanders, dikwijls ten slotte bezweken voor den drang der propaganda zijn enkel toegetreden tot de standsorganisatie, „de Hanze" terwijl mgr. Aengenent speciaal aandringt op toetreding bij de katholieke vak organisatie. Speciaal van dien organisatievorm wordt de noodzakelijke opbouw van onze maat schappij verwacht. Men behoeft daaruit volstrekt niet te lezen dat het werk der standsorganisatie niet wordt geteld maar haar taak is nu eenmaal van heel anderen aard. Naast de behartiging van alge meen-stoffelijke belangen heeft zij vooral tot taak de standsvorming, een probleem dus voor al van opvoeding en cultuur. Niemand zal be weren, dat dit werk overbodig Is bij een groep als deze, waar het standsbegrip zoo verwaterd is en da saamhoorigheid zoo verzwakt. Maar op het maatschappelijk leven zelf zal zij voor namelijk slechts zijdelings invloed kunnen uit oefenen, in zooverre zij er n.l. in slaagt- de in- dlvidueele leden geestelijk te verheffen. Haar invloed gaat tenslotte slechts zoover alsde leden zelf willen. De ondervinding zelf dwingt hier tot zeer groote bescheidenheid. Maar de vakorganisatie doet haar greep meer ln de zaken dan op de personen, ook bij minder goede gezindheid is zij in staat de leden te be wegen zich aan te passen bij gewichtige sociaal- economische hesluiten en maakt tevens door de practijk haar leden meestal ook vertrouwd met onze sociale beginselen. Zoo grijpt de vak organisatie rechtstreeks in in ons maatschap pelijk leven, zoodat mgr. Aengenent er van kon getuigen: „Ik beschouw de vakbeweging als de machtigste en meest belangrijke beweging 21 doodvonnissen. ASTRAKAN, 16 October. (W.B.) Het Sovjet- telegraaf agentschap meldt: Een reeds zes we ken durend proces tegen een aantal particu liere vischhandelaars en staatsambtemaren heeft het bewijs geleverd, dat de beklaagden zich hadden toegelegd op een onrechtmatige ondersteuning der particuliere vischindustrie, waardoor de staat voor 12 milli-oen roebel is benadeeld. De vischhandelaars hebben aan de aange klaagde ambtenaren 30.000 roebel betaald. Het O.M. eischte tegen 21 beklaagden de doodstraf, tegen de overige 108 beklaagden ge vangenisstraffen en confiscatie van hun bezit tingen. Ee*i slachtoffer der Gepoe Uit Warschau wordt gemeld: Dinsdagnacht vond een nachtwaker op het Bankplein te Warschau een goed gekleeden man van middelbaren leeftijd bewusteloos met een ernstige snijwonde aan den hals liggen. Op een paar passen afstand lag een. bebloed scheermes. De wachter waarschuwde terstond de poli tie, die den toestand ter plaatse opnam en den zwaargewonde naar het ziekenhuis liet over brengen. De man kon tot nu toe niet worden ver hoord, daar hij, na tot bewustzijn te zijn ge komen, niet wilde spreken of schrijven. Ook was een operatie terstond noodig. In een zijner zakken werd een Russische pas ten name van Ambow of Lampow gevonden, waaruit blijkt, dat de man zich op de terugreis van Parijs naar Moskou bevond. Het is nog niet duidelijk of men hier met een poging tot moord of zelfmoord heeft te doen. De kleeding draagt sporen, welke er op wijzen, dat een worsteling heeft plaats gehad, doch de wonden wijzen, volgens de geneeshee- ren, op een poging tot 'zelfmoord. Een gewone roofoverval heeft in ieder geval niet plaats gehad, daar op den gewonde nog een porte feuille met Poolsch en Amerikaansch geld werd gevonden. De Poolsche bladen vermoeden, dat er ver hand bestaat tusschen deze zaak en die van Bessedowskl. Een blad gelooft, dat de man tot het "perso neel van het gezantschap te Parijs behoort en naar Moskou was ontboden. Hij zou dan de hand aan zichzelf hebben geslagen uit vrees voor bet lot, dat hem te wachten stond. Een ander blad neemt aan, dat men met een politieken moordaanslag heeft te doen en de gewonde een in ongenade gevallen persoon is, die op last van de Gepoe uit den weg geruimd moest worden. In hoeverre deze vermoedens juist zijn zal eerst kunnen blijken, als de man wordt verhoord. De geneesheeren koesteren hoop, hem in het leven te kunnen behouden. Eenige herinneringen aan de reis. Van onzen specialen correspondent.) Eén beklaagde ter dood veroordeeld, 4 anderen tot elk 30 jaar tuchthuis. POLA, 16 "October. (N.T.A.) Een Stefan! be richt meldt: In het proces voor het speciaal gerechtshof ter bescherming van de staat is tegen Wladi- mir Gorton en vier andere inwoners van Vermo, die aangeklaagd waren wegens deelneming aan de schietpartijen tegen treinen met kiezers, die zich uit de gemeente Treviso voor het vervul len van hun kiezersplicht naar Pislno begaven, werd heden vonnis geveld. Gorton werd ter dood veroordeeld, de vier overige beklaagden tot elk 30 jaar tuchthuis. van onze dagen, die recht heeft op steun van allen, omdat het van de vakbeweging zal af hangen, hoe de maatschappij in de toekomst er uit zal zien". Voor de leden der vakorganisatie is krach tens voorschrift van het Nederlandsch Episco paat de toetreding tot de standsorganisatie ver plichtend gesteld, maar voor de Hanzeleden bestaat dergelijk voorschrift niet in omgekeer den zin. Daarom is dit woord van mgr. Aengenent hier nog eens onder de aandacht gebracht; laat de organisatie van den middenstand geen half werk worden, hij zoeke verband niet alleen bij zijn stands- maar ook bij zijn vakgenooten en bij zijn geloofsgenooten! Ja, want als de organisatie zoo machtig in grijpt in deze maatschappij, dan is het juist, om dat ze door ons katholiek beginsel wordt be zield en dat beginsel inplant in deze samen leving. Christus terug in onze maatschappij! jawel, maar dan moeten we niet verzuimen aan onze maatschappij dien vorm te geven, waarin de geest van Christus levend worden kan. J. F. A. BOTS, Pr. Geestelijk-Adviseur van de Hanze ln het Bisdom Haarlem. Berlijn, 15 October 1929 Bijna alle passagiers die de sprookjesachtige vlucht van het groote luchtschip over Duitsch- land en Nederland meegemaakt hebben, zijn naar huis vertrokken. Ze lieten met begrijpe- lijken trots op hun koffers het gele etiquet plakken, dat verklapt, dat ze „passagiers van de Zeppelin" geweest zijn. En ik neem aan, dat ze thuis wel het middel punt van de belangstelling zullen zijn en dé eerste weken niet uitgepraat zullen raken. Wij, het kleine groepje uitverkorenen, dat de reis meemaakte, waren het er gisteren, toen we één rustigen nacht achter ons hadden na al die opwinding, gloeiend over eens, dat de emoties eenvoudig overstelpend geweest zijn. Én de vermoeienis niet minder. Maar nu we uitgerust zijn, blijven als gewoonlijk natuurlijk in hoofdzaak de aangename herinneringen. De machtigste Indruk was wel de periode van zeven uur 's ochtends tot tegen half een 's mid dags het traject over ons vaderland. Wij zullen die zes uren in de Zeppelin boven Nederlandsch grondgebied stellig ons leven lang niet meer vergeten. We hadden geen oogen genoeg, om alles waar te nemen en het was nu eenmaal niet te vermijden dat zeer veel aan onze aandacht ontsnapt is. In het salonnetje konden aan elk der vier vensters vier per sonen goed waarnemen. De overigen moesten zich met de veel kleinere kijkgaatjes ln de ca bines tevreden stellen. Wie een vensterplaats had, dacht er natuurlijk niet aan die op te geven. Maar het gevolg daarvan was, dat men bijna uitsluitend gezien heeft wat zich aan die zijde afspeelde. Het luchtschip werd, merk waardig genoeg, steeds zoo bestuurd, dat het bijna uitsluitend de grootere steden van ons uit gezien hoven de rechtsche buitenwijken na derde om dan een cirkel om de Btad heen te beschrijven. Het gevolg daarvan was, dat zij, die de vensters aan stuurboord bezet hielden, bijna uitsluitend buitenwijken te zien gekregen hebben, aangezien op enkele uitzonderingen na linksom gecirkeld werd. Nu ik het toch daarover heb: wij hebben al gemeen betreurd, dat dr. Eckener in den vroe gen ochtend voor kleinere steden zooveel tijd over heeft gehad, dat later Den Haag, Lelden, Haarlem en Amsterdam ons ten hoogste vijf tot tien minuten te zien gekregen hebben en de teleurstelling daarover bij de honderdduizen den toeschouwers stellig groot geweest moet zijn. Ik kreeg bovendien den indruk, dat het luchtschip boven Schiphol, Amsterdam, Utrecht en Nijmegen opvallend hoog vloog (tot 700 m.) terwijl toch Brabant ons nog op een hoogte van 120 tot 150 m. te zien gekregen had. Maar daar zal het commando wel bijzondere redenen voor De impressies, die we van deze In waarheid historische vlucht boven ons vaderland ge kregen hebben, zijn geweldig en zullen wel voor het leven blijvend zijn. Men zal zich op aarde misschien afgevraagd hebben of wij daarboven werkelijk alles konden waarnemen. Ja, dat kon den we. We hebben er zelfs verstomd van ge staan,hoeveel bijzonderheden we, vooral als we goede kijkers bij ons hadden, zien konden. Veel meer dan uit een vliegtuig. We hadden veel meer ruimte en konden ook loodrecht naar be neden zien zonder onze halsspieren uit te trek ken. Zooiets is alleen in de kajuit van een luchtschip mogelijk. Men moet zich echter in het waarnemen oefenen. Observatie vanuit de hoogte stelt bij zondere eischen. Maar is men eenmaal aan die zeer bijzondere visie gewend, dan heeft men geen oogen genoeg om de dingen op te nemen. Boven de Nederlandsche steden hebben we, door onze luide uitroepen van verrukking en verbazing, elkaar op het merkwaardige van zelf attent gemaakt. Lieve hemel wat een menschen; op de daken daar, daar op dat platte dak. Honder den. Neen, daar links op die brug, dat Is toch levensgevaarlijk. Kijk, wat 'een gedrang. Het Buitenhof lijkt wel een mierennest. Hoeveel schatten jullie? Zeker wel tienduizend. Het is geweldig. En kijk, op de torens, boven de omgan gen van de kerktorens.... Ze wuiven. Ze wui ven! Maak 's gauw een raam open jongens. Zakdoeken naar bulten en terugwuiven.... Zou den ze dat kunnen zien. Ja, kijk maar, ze hebben het gemerkt en nu zwaaien ze als dol. Leuk niet....? Het is enorm, zegt een der oudjes onder ons. Daarmee is alles gezegd. Het is enorm, We kunnen er geen woorden meer voor vinden. We slaken telkens weer kreten van vreugde, en we voelen ons eigenlijk erg trotsch, dat wij met z'n vier en twintigen, Nederlanders, deze historische oogenbliklcen in de Zeppelin zelf te mogen meemaken en dat stellig honderddui zenden daar beneden ons benijden. Ik denk vooral aan al die jongens daar onder ons, die flinke Hollandsche jongens met een avontuurlijk hart, dat nu wel bonzen zal van opwinding. Daar in te zitten ln dat gondeltjes onder de geiveldige zilveren sigaar en boven het juichende, dringende koortsachtig bewogen Nederland voort te snorren! Ze zullen wel allen in gedachte bij ohs geweest zijn....! Aan een Van mijn jonge vrienden in Amster dam, met wien ik dezen zomer op de i.Gelria" te zamen was, heb lk van de lucht uit een prentbriefkaart gezonden, die in Schiphol naar beneden gekomen Is. Ik hoop maar dat die hem bereikt heeft en dat hij ze goed zal bewaren. Ze was aan hem geadresseerd, maar eigenlijk gericht aan al die Hollandsche kerngezonde sportjongens, die met brandende oogen de Zep pelin nagestaard hebben. Ik wilde er maar mee zeggen, dat ik hun allen dit reisje In den gondel zoo. van harte gegund had. Maar er was nu eenmaal zoo weinig plaats. En toch hadden we in ons kleine reisgezelschap één Hollandschen schooljongen, die al zijn kameraden moest ver tegenwoordigen en een Hollandsch schoolmeis je, dat naast haar broer, het neusje tegen een cahinevénster plat drukte. Ik heb getracht er achter te komen, welke indrukken ze gekregen hadden. 't Was fijn! zelden ze in koor. Ik geef dien „indruk" hier weer. Onze Hol landsche kinderen houden niet van dikke woorden.... In den loop van den dag heeft men ons, twee aan twee, in de gelegenheid gesteld, het luchtschip in alle details te zien. W mochten in de stuurkamer achter den roerganger staan en de navigatie-officieren bij het werk gade slaan. Daar konden we vaststellen, hoe bewon derenswaardig het reusachtige schip op de kleinste wendingen der stuurinrichtingen reageert. Ik trof het, dat ik een roerganger kon waarnemen, die blijkbaar nog een beginneling was. HU bediende bet (hoogteroer, en enkele on handige bewegingen hadden het resultaat, da^ we plotseling volkomen ongemotiveerde spron gen omhoog maakten of met den kop naar aarde doken, zoodat de passagiers in den saio naar de vensters liepen om vast te stellen of c iets bijzonders op til was. Maar het was alW® maar de jeugdige roerganger, die het fun gevoel voor het evenwicht nog niet in de vinge toppen had. Veel tijd voor excursies in bet lichaam va_ onzen luchtreus hebben we echter niet gehad. We moesten al onze aandacht aan het gebeuie op de aarde besteden. En boven Nederlandse grondgebied hebben de meeste passagiers, heusch geen moeite gedaan hebben hun begi'M" pelijke ontroering te verbergen, zich niet een tijd gegund om te genieten van de heerlij kb®* den, die de dikke, gemoedelijke kok met Z«" witte ballonmuts voor ons toebereid had eu (i' de hofmeester ons voorzette. U wilt. aliic weten, wat we alzoo te eten gekregen hebben- Nu het was eenvoudig, maar gezien de Pr* mitieve hulpmiddelen in het keukentje, smake lijk toebereid. Tegen elf uur 'u ochtends, du tusschen Rotterdam en Amsterdam, kregen bouillon met sandwiches, en tusschen Amster dam en Nijmegen het volgende menu: Vorspeisen. Kraftbrühe mit Einlage Ungarischen Gulasch Nudel in Butter Dessert. Uit 20 verschillende soorten wijn en champagne konden we een keuze doen, negen likeuren ston den ter beschikking. En natuurlijk „plenty mineraalwater. We zouden ons volkom0 „senang" gevoeld hebben, indien er bovendien gelegenheid geweest ware de eenigszins doo zooveel emoties geschokte zenuwen door een sigaar, een pijp of een sigaretje tot rust brengen. Enkele onder ons, die uit gewon"1 sigaren op zak haeden (men had ons in 8°®, vertrouwen op de Hollandsche eerlijkheid n e eens gevisiteerd!) hebben moeilijke oogenbl) ken gehad. Uit macht der gewoonte grepen naar hun koker, om dan nog tijdig, niet zond® hartkloppingen, tot de werkelijkheid terug keeren en even er over na te denken, wel t ramp het gevolg van hun onvoorzichtigheid ha kunnen zijn! Het was merkwaardig, dat zelfs de journ® listen, de jarenlang geoefende waaruem®' onder ons, bekennen moesten, dat de indru ken op deze vlucht te overtalrijk, te nieuw te geweldig waren om ze den eersten dag "a®ü behooren te kunnen verwerken. We wisten 11 eenmaal, dat men reisbeschrijvingen van on verwachtte en we hebben ook in den na® van Zaterdag op Zondag en later, op het traje® Keulen-Friedrichshafen ingespannen zitte" schrijven, wat in de kleine hokjes, temidd® van het opgewonden geschreeuw der mede-i® zigers en het onophoudelijk pijnigend gedreu der motoren een ware beproeving voor ons g* weest is. Maar dio eerste impressies zullen stel lig geen meesterstukken van reportage gewot' der zijn. Ze hebben oogstens, de verdienste d® eerlijkheid. Mooischrijverij zou toch mlsMK zijn. Die korte, heftige indrukken zullen de" lezer wellicht iets van de stemming gebrach hebben: al was het maar, dat onze innerlijk opwinding en verwarring er uit te lezen v Ten slotte zijn wij verslaggevers ook ma** menschen, die gelukkig niet „blasé" geiW^j' zijn om të bekenden, dat zé dóór zult ff beleven even uit den rc-tine-köers geworj)®" zijn. Later, van Keulen af, krijgen we ander* indrukken. In Keulen was feest. Een nieuwe RJjnbr"' werd ingewijd. Men had dr. Eckener verzoek» daarom boven de stad en de brug te verschu nen en de feestelijke stemming nog te verbol gen. Dat is ook gebeurd. En de wijze, waarop de bevolking reageerde, was onroerend. Mek schoot kanonnen af, liet de scheepsfluiten g'1' len, de sirenes huilen. Het was een lawaai va" je welste. En alles wuifde! Een oceaan va" zakdoeken. Een geestdrift, die alle perkeü t0 buiten ging. Zoo was het boven Nederland natuurlijk in® De Duitschers juichten hun luchtschip toe' de Nederlanders bestaarden een Duitsch ltiok schip. Maar hij ons zal men toch wel gevoel hebben, dat zoo'n luchtschip meer is dan e® nationaal bezit. Dat het een triomf is van me"" schelijk genie, de tot werkelijkheid geworde" droom van vorige geslachten. Komende generaties zullen nog heel wat ande* te beleven krijgen. En hier denk ik aan de raketten-vliegtuig®" en aan de vliegscliepen In zulk een vliegschip, een Dornier-SuperW® voor 100 passagiers en met 12 motoren, heb lK gisteren gezeten, en ik zal er straks het e®" en ander over vertellen. Voor heden moge de brave „Zepp" het teI" rein beheerschen. „Der Graf hat seine Schuldigkeit getan, d®" Graf kann gelTn". TORONTO, 16 October. (R.O.) Mac. Don»';? bracht, vergezeld van Ishbel, zijn dochter, e® bezoek aan het congres van de Amerikaanse^ federatie van den arbeid, dat de Vereenig® Staten en Canada omvat. In een toespraak tot het congres zeide Donald o.m. dat de georganiseerde Britsche 1" dustrieele arbeidersklasse een grootsche pub'' k« filosofie uitwerkte, niet met revolution'11*, middelen, die voorbestemd waren van ken aard te zijn, doch met evolutionaire mid® len, die de kans hadden van duurzaamheid- De revolutie, waarin wij gelooven, aldus S11 Mac. Donald voort, is de revolutie van de steD^ bus. Indien men geen veranderingen kan stand brengen door een beroep op de rede het gezond verstand, kan men geen duurza"^ veranderingen verkrijgen ln de sociale str" tuur der volken. TORONTO, 16 October. (R.O.) Mac. Dop*'" voerde heden het woord aan een dejeuner va de Canadeesche club. Hij zeide dat de taak rijksregeering en die der dominions is, een geeringsstelsel uit te werken, dat nooit zijn aan een lid van het rijk kan opleggen teg® diens zin, doch dat niettemin samenwerki"3 zou verzekeren. LONDEN, 17 October. (H. N.) Preside"4 Hoover heeft een telegram tot Mac Donald 8®" richt, waarin hij verklaart dat de ontvang® welke Mac Donald in de Vereenigde Staten t® deel is gevallen, slechts de voldoening u' drukt, welke het gehcele land gevoelt over feit, dat door het bezoek van Mao Donald vriendschappelijke betrekkingen tusschen Vereenigde Staten en Engeland nog innig® zijn geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10