INSCHR1J VINGS LIJST FEUILLETON DE VALSCHE MUNTER. DE PO TVLUCHTEN DE PORTI-VERLAGING VRIJDAG 18 OCTOBER 1929 2 A INTERN. TENTOONSTSELLING LUIK 1930 DE NEDERLANDSCHE DEELNEMING DE R. K. UNIVERSITEIT HET EERSTE VLIEGTUIG TERUG. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE DE TOESTAND TE MAASRICHT. DE RIJKSWATERSTAAT DE NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL De nat onate omroep HET ST. BERNULPHUSGILDE DE PATERS CONVENTUEELEN. NED. PELGRIMS TE ROME- VOOR HET NEDERLANDSCH COLLEGE TE ROME. Verschillende commissies ingesteld. Bij Kon. besluit zijn voor de deelneming van Nederland aan de In 1930 te Luik te houden Internationale Tentoonstelling van Industrie. Wetenschappen en hare toepassing ingesteld eene centrale commissie, een uitvoerend comi té, een bijzondere commissie voor de afdeeling der wetenschappen en een bijzondere commissie voor de afdeeling der muziek. En zijn benoemd: a. in de centrale commissie, tot lid en voor zitter. tevens commissaris-generaal, de heer mr. dr. W. F. J. Frowein, directeur-voorzitter der Staatsmijnen in Limburg; tot lid en onder voorzitter de heer P. H. M. Regout, industrieel: tot lid en penningmeester de heer mr. E E. Menten, bankier; tot lid en secretaris de heer H. F. R. Snoek, secretaris-penn. der Neder- iandsche Vereeniging voor Tentoonstellings- belangen: tot leden de heeren Hugo Andries.se, J. P. J. Asselbergs, J. G. Bellaar Spruyt, T. H. Bernsen, F. L. v. d. Bom, S. Bottenheim, A. Ch. M. H. Canoy, P. M. Cochius, J. van Enge lenburg L.-Czn., ir A. Fokker, H. A. M. Grasso, mr. C. H. Guépin, ir. G. de Haas, Chr. J. Haff- mans, C. J. van Helden, prof. dr. J. van der Hoeve, M. H, Hofstede van Son, A. J. M. Huls man, C. W. Jacob, W. F. H. Jansma v. d. Ploeg, M. Janss, P. L. Janssen, E. Kaars Sijpesteyn, ir. J. A. Kalff, ir. G. A. Kessler, ir. H. I. Keus, ir. D. J. Klink, prof. ir. J. Klopper, ir. A. A. H. W. König, E. H. Krelage, ir. E. de Kruyff, J. A. Lauwereins, jhr. G. L. van der Maesen de Sombreff, M. A. Meuwissen. E. L. Michel, dr. J. A. Nederbagt, jhr. ir. L. M. de Nerée tot Babberich, Emile van Oppen, J. C. Redelê, Alfred Regout jr., Joseph F. E. Regout, J. W. H. M. Regout, mr. dr. L. F. H. Regout, mr. H, van Romburgh, mr. J. F. vam Roijen, Jules Schaepkens van Riempst, W. J. B. Schweitzer, H. M. F. Smeets, L. Smulders. C. Springer, Hugo Stokvis, It. J. A. Stoop, J. B. Vink, dr. Joh. Wagenaar, H. Wolters, W. F. Zeegers: b. in het uitvoerend comité, tot lid en voor zitter de heer mr. dr. W. F. J. Frowein; tot lid en ondervoorzitter de heer P. H. M. Regout; tot lid en penningmeester de heer mr. E. E. Nenten; tot lid en secretaris de heer H. F. R. Snoek; tot lid de heer ir. E. de Kruyff; c. in de bijzondere commissie voor de af deeling der wetenschappen, tot lid en voorzit ter de heer prof. dr. J. van der Hoeve; d. in de bijzondere commissie voor de af deeling der muziek: tot lid en voorzitter de heer dr. Joh. Wagenaar; tot lid en gedele geerde de heer S. Bottenheim. Bepaald is dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de overige leden van de bijzondere commissies voor de afdee'ing der wetenschappen en die der muziek zal aan wijzen. Als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, H. en N, is bij de genoemde commissie aangewezen de heer F. K. J. Heringa, admi nistrateur, chef der afdeeling Handel en Nijver heid van het Ministerie van Arbeid, H. en N.; als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, K. en W. de heer P. Visser, refe rendaris, chef der afdeeling Kunsten en Weten schappen van het Ministerie van Onderwijs, K. en W. N Aangewezen is als gedelegeerde in België van het uitvoerend comité de heer tr. E. de Kruyff. De gedelegeerde in België wordt belast met de zorg voor de werkzaamheden ter plaatse; hij treedt op als gevolmachtigde van het uit voerend comité hij het bestuur der tentoonstel ling en hij gedraagt zich bij de uitvoering van zijne taak naar de aanwijzingen van het uit voerend comité. Aan den voorzitter der centrale oommissie wordt de bevoegdheid verleend bijzondere com missies voor bepaalde onderdeelen der deel neming, met uitzondering van de afdeelingen der wetenschappen en der muziek, in te stellen. Zesde ,,Dies natalis" Bij gelegenheid van den zesden Dies Natalis der R. K. Universiteit werd gistermorgen in de St. Augustinuskerk te Nijmegen een plech tige H Mis opgedragen door den ZeereeTw. Pater prof. J. B. Kors OP. geassisteerd door den Zeereerw. pater J. W. G. Brouwer O.P. en A. J. A. van Rijn O.P. De professoren woonden in aralv'gewaad deze H. Mis bij, terwijl ook een aantal studenten aanwezig was. Op de gewone voortreffelijke wijze zong het koor der priester-studenten de Gregoriaansche gezangen. Gistermiddag had in de kleine zaal van het Concertgebouw „de Vereeniging" de traditio- neele Academische zitting plaats, ter gelegen heid der Diesviering. De Rector Magnificus, mr. P. Bellefroid, sprak daar 'n rede uit over; „de minnelijke schikking". Een tusschenlanding te Arnhem DE AANKOMST OP SCHIPHOL Het eerste postvliegtuig de P. H. A. E. ,Z. heeft gisterenmiddag om kwart voor drie nabij Huize Vrijland te Arnhem een tusschenlanding moeten maken wegens gebrek aan benzine. De landing geschiedde vlot. Doordat het vliegtuig bij Neurenberg met hevige winden te kampen had gehad, was de benzine voorraad, toen de Nederlandsche grens was gepasseerd uitgeput. De Arnhemsche vertegenwoordiger van de Shell kreeg onmiddellijk opdracht het vlieg tuig van twintig bussen benzine te voorzien en spoedig steeg de P. H. A. E. Z. weer op om het laatste gedeelte van de reis af te leggen. Om 4,38 uur werd op Schiphol geland, waar mede de eerste der geregelde postvluchten Ne derlandIndië vice versa was volbracht. Tegen twee uur waren er op het vliegveld reeds vrij veel belangstellenden, die de komst van de piloten Smirnoff en Beekman, den me canicien Veenendaal en den eersten passagier uit Indië, den heer Grabau, chef van de firma Wellenstein, Krause Co. te Weltevreden, af wachtten. Te ruim kwart over drie kwam op Schiphol het bericht binnen van de landing te Arnhem. Geruimen tijd hoorde men dan weer niets; tot te half vijf het bericht de ronde deed: de P. H. A. E. Z. Is te 4,20 uur Soesterberg gepasseerd. Eenige minu ten later reeds liet de sirene van het vliegveld drie korte stooten hooren: het sein, dat de P. H. A. E. Z. in zicht was. Vlak daarop snorde de groote Fokker hoven de gebouwen, om te 4?38 uur vlot te landen. Vlug en vroclijk stap ten de bemanning en de passagier uit het toe stel. De postzak werd te voorschijn gebracht en even later vertrok de auto der posterijen haast-je-rep-je naar Amsterdam, aangezien het in de bedoeling lag de post nog met de avond bestelling mee te geven. Nadat de douane-for maliteiten vervuld waren, kreeg de heer Ples- man, dir.ecteur der K. L. M., gelegenheid om voor de douaneloods de bemanning en den heer Grabau een oogenblik toe te spreken. Op dat moment zag de heer Grabau zijn verlangen: niet officieel op eenige foto te komen, waartoe hij reeds een nek-aan-nek-race met een legertje fotografen had moeten volbrengen, in rook ver vliegen, want van het dak van de loods af werd hij ettelijke malen „genomen".' De heer Plesman wees er op, dat de K. L. M. geen bijzondere aandacht aan de thuiskomst had willen schenken, indien de P. PI. A. E. Z. niet den eersten passagier uit Indië behouden had overgebracht. Het verheugde spr. dat de heer Grabau ondanks het weinige gerief, dat thans nog te bieden valt, over zijn reis tevre den is. Spr. zegde toe, dat In de toekomst de K. L. M. alles in het werk zal stellen om de accomodatie te verbeteren. Ervaringen van den eersten passagier Wij hebben nog gelegenheid gehad den heer Grabau naar zijn indrukken der vlucht te vra gen. Ik kan U mededeelen, dat ik een buitenge woon sportieve reis heb gehad, aldus de heer Grabau. Indien men zulk een tocht niet als sport opvat, dan kan ik wel zeggen, dat een dergelijke vlucht in verhand met de onvol doende accomodatie nog niet als een ideale passagiersvlucht gelden kan. Ik wil daarmee zeggen, dat het opstaan lederen morgen om vier uur vrij vermoeiend is, terwijl daarnaast de inrichting der vliegtuigen zelf nog niet op lango vluchten is berekend. Des nachts heeft men op de verschillende plaatsen een vrij scha mel onderdak; den eersten nacht b.v. hebbc wij te Kohlak in een militair kampement door gebracht. Ik stel echter voorop, dat ik gedu rende den geheelen tocht geen moment van en- zekerheid heb gevoeld; het vliegen van de K. L. M. lijkt mij buitengewoon veilig. Ook be stond er tusschen mij en de bemanning van het vliegtuig een buitengewoon prettige ver houding. Voor het overige hebben zich tijdens de lange vlucht de indrukken zoo opgestapeld, dat ik niet speciaal kan zeggen, wat mij het meest heeft getroffen. Indien dit door omstandigheden niet onmogelijk was, zoo be sloot den heer Grabau, zou ik gaarne de terug reis weer met een vliegtuig der K. L. M. onder nemen. Piloot Smirnoff vertelde ons nog, dat de geheele reis van een gezellig en sportief karakter was geweest. Piloot Beekman ten slotte vertelde ons nog, dat men aan boord van de PH.A.E.Z. van een der andere Indië-vliegtuigen gedurende de gan- sche terugreis niets heeft waargenomen. „DE LUCHTER". Binnen enkele maanden zal bij Hijman, Sten- fert Kroese en van der Zande te Arnhem een nieuw halfmaandelijksch periodiek aan kunst gewijd verschijnen, onder den titel „De Luch ter". Het vierde postvliegtuig van Schiphol vertrokken EEN MEDICUS AAN BOORD Als vierde poetvliegtuig naar Nedeirlandseh- Indië is gistermorgen de P.H.A.G.B. van Schip, hol naar Batavia vertrokken. Het vliegtuig startte fe 6.25 en heeft 262 K G. post aan boord. Een bijzonderheid van deze vlucht is, dat één der vliegers een medicus is. Dr. Jongbloet van de militaire vliegdienst van Soesterberg is vlie ger-medicus. De heer Plesman heeft gemeend, dat het noo- dig is niet alleen het materiaal voor den dienst op Indië zoo goed mogelijk te doen zijn, doch dat het ook noodzakelijk is, dat onderzocht wordt, welke eischen aan den physieken toe stand van de vliegers voor den dienst op Indië moeten worden gesteld. Het is om deze reden, dat Dr. Jongbloet als vlieger met de P.H.A.G.B de vlucht naar Indië medemaakt. De ziekte van den mécaniclen Walewijn ge durende de vlucht van het derde vliegtuig be wijst wel, dat een dergelijk onderzoek noodig is. Het stond echter reeds, voordat de heer Wale wijn ziek werd, vast, dat de heer Jongbloet deze vlucht zou medemaken. Met het vliegtuig <lat gisterochtend van Schiphol naar Ned.-Indfë is vertrokken, wer den 30 zakken luchtpost vervoerd, met een totaal gewicht van 262 K.G. bruto en 249.32 K.G. netto. De zending bevatte 8973 brieven, 1245 brief kaarten, 38, drukwerken, 26 postwissels en 10 monsters, totaal 10.292 stuks. Hiervan werden aangeteekend 597 brieven, 33 briefkaarten, 6 drukwerken en een monster, totaal 637 stuks. De P. H.A- G. B. te Boedapest aangekomen Het persbureau Vaz DIas deelt mede. dat het vierde postvliegtuig naar Indië, de P H. A.G.B., dat gistermorgen van Schiphol is ver trokken, gistermiddag te 12.40 (Amsterdam- schen Tijd) te Boedapest is aangekomen. Eenige kleine charges DE TOESTAND VAN DEN AGENT IS HOPELOOS Gisteren is het in de stad rustig gebleven. Van alle kanten is politie-versterking gekomen, o.a. van de politietroepen uit Amsterdam. Aan stedelijke politie, rijksveldwacht en ma rechaussee zijn momenteel ongeveer 300 man in actie. Gisterenavond kwam het op den hoek Kleine StaatMaastrichter Brugstraat eenige malen tot kleine charges. Over den toestand van den agent Houten, die het slachtoffer werd van zijn plicht, vernamen wij, dat het geval hopeloos was. Het eenige middel, om hem in het leven te behouden, was bloedtransfusie, waartoe zich spontaan aan bood zijn collega A. Muller, van welk aanbod dankbaar gebruik Is gemaakt. Bij Kon. besluit van 22 Juni 1929 (Staatsblad no. 328a) is in het Koninklijk Besluit van 17 Juli 1920 (Staatsblad no. 612), tot vaststelling van de inrichting van den Rijkswaterstaats dienst een zoodanige wijziging gebracht, dat het algemeene beleid van den dienst, met in gang van een nader te bepalen dag, wordt op gedragen aan den directeur-generaal. Het ligt in de bedoeling in die betrekking te benoemen ir. J. A. Ringers, directeur-hoofduit voerder der Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M. U. Z.), hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat met verlof. KON. NAT. VEREENIGING TOT STEUN AAN MILICIENS. Wat het jaarverslag' meldt De Koninklijke Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens, welke vereeniging tot doel heeft zooveel mogelijk te voorkomen, dat militieplichtigen, ten gevolge van de vervul ling hunner verplichtingen als zoodanig hun betrekkingen verliezen en hulp te verleenen aan hen, die ten gevolge van de vervulling hunner militieplichten, hun broodwinning ver loren en na hun verblijf onder de wapenen dientengevolge in behoeftige omstandigheden verkeeren, heeft haar 25ste jaarverslag uit gebracht. Uit dit verslag lichten wij de vol gende statistische gegevens: 1928 (1927) Bij 't verkrijgen van werk geholpen 292 (108) Geldelijk geholpen 83 91) Op andere wijze geholpen 41 35) VAN AMSTERDAM UIT IS HET MILITAIRE TEAM voor den Ster rit van Barcelona ver trokken; van links naar rechts: majoor Rövekamp, luit. Verhuist, overste Zeeman en luit. Seyffardt. EEN OFFICIEUS DéMENTl Totaal 416 234) De vereeniging telt 42 afdeelingen. De V.A.R.A. wendt zich tot den voorzitter van den Radio-Raad Het Ned. Correspondentiebureau te 's-Gra- venhage meldt: Van zeer bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat alle tot nu toe in de pers verschenen be richten betreffende wijziging en verdeeling der zenduren onjuist zijn. Naar wij vernemen, heeft het dag. bestuur van de V.A.R.A. zich in verband met de be richten in de „.Telegraaf" omtrent de regeling van den zendtijd, gisterenmiddag gewend tot den voorzitter van den Radio-raad, met ver- zeek het noodige te willen verrichten cm te voorkomen, dat opnieuw ernstige moeilijkheden zullen worden geschapen, die een spoedige regeling op omroepgebied in den weg staan. Het gedenkboek 1919—1929 In het begin der volgende maand versohijnt, als een aflevering van „Het Gildeboek", orgaan van het jubileerende St. Bernulphusgllde, een gedenkboek, gewijd aan de kerkelijke kunst der laatste tien jaren. Het Gilde, dat den 28en Nov. zijn 60-jarig bestaan viert, gaf in 1919 een herinneringsboek uit, dat, wegens de toen malige moeilijke omstandigheden, niet kon worden wat de samenstellers er zich van had den voorgesteld. Thans is van de gelegenheid gebruik ge maakt, welke de opbloei, ook op het gebied der gewijde kunst, overvloedig bood, om een hoek samen te stellen dat met rijke illustraties (niet minder dan 425 afbeeldingen) laat zien, wat de werkers op het terrein der aan de Kerk dienst bare kunsten in de laatste tien jaren hebben gewrocht. Medewerkers aan dit Gedenkboek zijn: archi tect J. M van Hardeveld, die tevens de samen steller van het boek is, pater R. van Bergen O.P., Joan Coliette, dom. J. van der Moy O.S.B., Eug. Lücker, J. E. Brom, architect A. J. Prin- senberg, mej. W. Kraemer en dr. Vroom. Het Gilde heeft deze feestgave niet willen be perken tot zijn 800 leden, en het vond de actieve „Ars Catholica" te Leiden bereid om deze publi catie, maar dan ontdaan van een paar occasion- neel Gilde-feestelijke elementen, in den handel te torengen. Over den titel „Ars Sacra" zal het in actueele openbaringen van religieuze kunst belangstellend publiek, dit boek dus weldra onder de oogen krijgen. E. J. H. Hun eerste bisschop Pater Al-oysius Bondoni, provinciaal der Pa ters Conventueelen te Constantinopel, is door Z.H. den Paus benoemd tot vicaris apostojicus der Armenen, met den titel van Bisschop van Beyrouth. Zondag a.s. zal monseigneur in de kerk der Twaalf Apostelen te Rome de bisschopswijding ontvangen uit de handen van kardinaal Sin- cero. MET INGANG VAN 1 NOVEMBER Nader vernemen wij, dat de op 1 November a.s. in overweging zijnde tariefverlaging zeer waarschijnlijk haar beslag zal krijgen. Al zijn nog niet alle voor de vaststelling daarvan noodige instanties doorloopen, mag thans met reden worden verwacht, dat de door P. T. T. ontworpen verlagingen voortgang zullen heb ben. Deze zijn: Verlaging van het binnenlandsch brief- posttarief voor een gewicht van niet meer dan 20 gram van 7j^ cent tot 6 cent; op gelijke wijze te handelen voor brieven welke uit Nederland naar Ned.-Indië, Surina me en Curasao, alsmede in het grensverkeer met feelgië en Duitschland worden verzonden; invoering van een nieuw tarief voor binnen- landsche brieven van een gewicht boven 20 gram en niet meer dan 40 gram van 12 cent (thans 15 cent), zulks om te voorkomen, dat men anders goedkooper zijn brieven in deze ge- wichtstrap zou kunnen splitsen; het minimum post voor akten per zeepost verzonden naar Ned.-Indië, Suriname en Cu rasao, te verlagen van 7y, tot 6 cent; het minimum port voor monsters in het bin nenlandsch verkeer van 5 tot 3 cent te verla gen, met als gevolg, dat voor een gewicht bo ven 30 tot 10Ó gram het tarief 4 cent zal be dragen; op gelijke wijze te handelen voor monsters verzonden per zeepost naar Ned-Indië, Surina me en Curasao. Met de administraties van Suriname en Cu rasao, alsmede van België en Duitschland is op de punten, welke mede haar dienst betreffen overeenstemming verkregen. Van de Nederlandsch-Indische postadmini stratie staat nog niet vast, dat zij met de voorgestelde verlagingen instemt, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat deze eventueel op een ander tijdstip zullen ingaan. Overigens ligt het in de bedoeling alle ver lagingen als hiervoren aangegeven op 1 No vember a.s. te verwezenlijken, al blijft het uiteraard mogelijk, dat de tijd te kort is om alle voorbereidingen alsdan gereed te hebben, in welk geval de datum van ingang nog enkele weken zal moeten worden verschoven. Audiëntie bij den Paus cn Kardinaal van Rossum Een gezelschap van 27 Nederlanders heeft onder leiding van het reisbureau Centropa een reis naar de Eeuwige Stad ondernomen. Maan dag woonde ze een H. Mis bij, welke door Mgr. dr. Jan Olav Smit op het graf van St. Pieter voor de pelgrims werd opgedragen. La ter op den dag werd men door Z.Ern. Kardi naal van Rossum, in particuliere audiëntie ont vangen. Ook werd men door Z. H. den Paus in par ticuliere audiëntie ontvangen. >,De gouden keten, die Rome en Nederland bindt, zal door het Nederlandsch priester-college te Rome in glans en hechtheid nog toenemen" Paus Pius XI in Zijn toespraak tot de Nat. Nederl. Bedevaart Giften worden aan ons kantoor te Rotterdam en aan onze Bijkantoren te Amsterdam, Den Haag, Dordrecht, Schiedam, Gouda en Pretoria- laan Rotterdam, tegen kwitantie gaarne ln ontvangst genomen, alsmede per giro onder no. 11735 Rotterdam. Vorige bedrag 20.566.05 J. A. K-, Gouda H. A., Udenhout J. J. M., Schiedam 2.50 N. N. te Leiden 2.50 J. H. v. D., Bergen (N.-H.) 1—- J. J., Wijnbergen R. E. S., Roosendaal, tot zekere in tentie W. J. B., Reeuwijk 2.50 N N„ Varsselder-Veldhuisen 2.50 Fam. v. d. M., Delft 2.50 N. N„ Vlaardinger-Ambacht 2.50 N. N., Zalt-Bommel S, P., Rotterdam 1-50 A. M. D. G.. Tilburg 25.— N, N., -Haastrecht L— N. N., Overschie. Tot Jesus eer1.— A. A. T., Den Haag, ter eere van het H. Hart van Jesus, Christus- Koning 2- O. G., Vlaardingen 1-~" D. W. d. W., Arnhem, ter eere van Maria N. N„ Hippolytushoef 2.50 Uit dank en om nieuwen zegen 5- H. S., Den Haag 25.— Th. E. J. B., Almelo 10.— A. M. K., Den Haag 2.50 Fraterhuis Papenhulst, 's-Hertogen- bosch 25.— F. W., Rotterdam.- Uit plichtsbesef 1.— C. B., Amsterdam 1- J. P. L. N„ Nijmegen 3.— N. N., Heemstede 2.50 G J. J. W., Leeuwen Beneden; ter eere van de kleine H. Theresia 2.50 P Th. K., Bussum L— N. N. te IJ., voor de zielerust van mijn overleden Biechtvader2.50 Fam. N. N. te IJ., ter o- van O. L. Vrouw van Altijdduic.den Bij stand tot zekere intentie 5.— M W., Rotterdam 1 J. L-, Rotterdam 1-— Wed. H. M., Rotterdam. Op hoop van zegen 3.— J. de J., Rotterdam 5.— M. K., Rotterdam M M-, Rotterdam 5. M. v. S., Rotterdam 20.— X. Y. Z.. Rotterdam 2.50 W. M., Reijen 5.-* M. W, Rotterdam 10.— N. B., te Schiedam 1.— N. N., te Schiedam, tot intentie van de Geloovige Zielen 1-50 D. H. M. J. M. te R2.50 Totaal ƒ20.789.55 „GöTZ". „He, als zoo'n vrouw piano kon spelen!" Te oordeelen naar zijn gezicht kon hij vijf- en-vijftig a zestig jaar zijn. Zijn haren en baard waren grijs, bijna wit; zijn tint was geel, had iets van een taankleur welke er diep ingetrok ken scheen. Da uitdrukking van zijn oogen wa3 bijzonder droef en «enigszins gebogen was zijn hooge gestalte, niet door lichaamszwakte maar door een moreele vermoeidheid, dezelfde die er in zijn oogen lag. Zijn kleeding was proper, maar hoogst een voudig; de man had trouwens 3e klas gereisd. Als eenige bagage droeg hij een valies van bruin, verschoten leder. Er was een tijd geweest, waarop deze man het hoofd Her kon opheffen, thans was dat niet meer het geval. Hij verontschuldigde zich wanneer men hem op de voeten trapte, vroeg nooit iets,leefd» teruggetrokken om anderen niet te hinderen. In het scheepsjournaal stond hij ingeschreven onder den naam van: Leopold Lebreige, han delsreiziger. Eindelijk betraden zijn voeten weer den vasten grond. Eenige oogenbiikken bleef hij staan op de witsteenen kade, strijdend met den hevigen wind. Dan keek hij naar het westen als iemand die ter plaatse bekend ls. Ginds op die kale hoogte stak de kerk van Notre Dame de la Garde tegen de blauwen hiemel af en onverstoorbaar bleef het gouden Mariabeeld daar dein stormwind trotseeren. Het hart van den handelsreiziger begon tie kloppen. Dat beeld, op grooten afstand zicht baar, was hem als een symbool van vrede, troost en hoep. En een vurige bede walde op in zijn hart. bracht de tranen in zijn oogen. Ais versuft zocht hij langs de huizenrij tegen den Machtigen wind, liep voorbij de stand plaats der taxi's en besloot een kietn hotel te zoeken waar hij tenminste een nacht rustig kon slapen. Plotseling bleef hij onthutst staan, miet wijd geopende oogen starand naar een koperen plaatje. Daar zag hij een naam die een menigte oude herteneringen wakker riep en zijn bevende lip pen spelden; MERALDE. Geneaslieer. Op de 3e verdieping. Spreekuur lederen dag van 1 tot 3 uur. Zijn magere wangen verbleekten. George!Zou hij dat kunnej zijn?.... Aarzelend bleef hij staan. Zou hij naar boven gaan, zou hij 't wagen? George Méralde is altijd erg goed voor me geweest, dacht hij, zelfs toen ik slechts ver. achting en verwijten verdiende. Waarom zou hij me dus nu niet ontvangen? Hij duwde de aanstaande deur open, liep de trap op. Op de derde verdieping zag hij een bordje a's beneden met den naam van den dokter. Wat zenuwachtig klopte hij op de deur, we'.ke door een dienstbode geopend werd. Kan ik dokter Méralde spreken? Zij liet hem die spreekkamer binnen, keek hem met wantrouwende blikken aan, want kan men in Marseille wel ooit weten of men niet met verkeerde bandieten te maken heeft? Eenige minuten later kwam ze terug, ging den bezoeker voor naar de spreekkamer. Zoodra deze den blik van den laten patiënt ontmoette, kreeg hij een eigenaardige gewaar wording. Ik heb dien man reeds eerder gezien, dacht hij, maar waar en wanneer? En, begon hij bemoedigend, wat scheelt er aan" Lebreige had zijn valles in de wachtkamer gelaten. Eerst was hij van plan geweest een ziekte voor te geven om het gesprek te openen, maar toen bij het open goedhartige gezicht van den dokter zag, dacht hij daar niet meer aan. Hij durfde mijnheer Méralde de hand niet toesteken, stamelde bleek ais een doode: Ik ben niet ziek dokter..., George! kent u me nogkent u me nog? De and-er verschrok, keek den bezoeker on derzoekend aan en Het een verrast, ah! hoo ren. Maar vergis ik me niet, mompelde hij. Hoewel die trekken,die stem. Dan legde hij zijn handen op de schouders van den man, hernam: Ben Je misschien Leopold?., mijn vriend? Als eenlg antwoord sloeg Lebreige de oogen Hé Leopold?.Vriend Carbriant? Nu zie ik het! Ja ik ben zoo veranderd, dat niemand mij meer herkennen zal. Zijn stem trilde. Wat zouden gevolgen van dit onderhoud zijn. Wat zou er nu gebeuren? Hij kende zijn vroegeren nog maar slecht, dat hij aan zijn trouw en genegenheid durfde twijfelen. Terwijl zijn handen op de schouders van den bezoeker bleven rusten, zei mijnheer Méralde met zijn zware, au door de emotie heeach ge worden stem; Och arme Leo, wat ben je veranderd; dat ik je toch herken is wel een bewijs dat we nog altijd als goede vrienden van elkaar houd-sn. Voor Lebreige was de verrassing zoo groot en zoet tegelijk, dat hij zijn oogen niet droog kon houden. Arme Leo, herhaalde Dr. Méralde mede lijdend, vertel me toch eens gauw wat van je ellendig leven daargindsmaaT ik hoop dat dat de kinderen niets Is overkomen? Maar Ik weet heel niet hoe ze het maken en ik wou u Juist vragen Nu dan kan ik je gerust stellen: uit het laatste nieuws dat ik van hen ontvangen heb mag ik opmaken, dat ze goed gezond zijn en geen Magen hebben, haastte de dokter te zeg gen, dat was tenminste voor eenlgen tijd ge leden nog zoo. Maar vertel me eens hoe heb je mijn adres hier gevonden? Dat is -een louter toeval. Ik ben met de Orénoque meegekomen Ik zag die boot juist de haven binnen- loopen. Als ik toen geweten had dat jij je daarop bevond.... Ik liep voorbij uw huis en zag toevallig uw naambordje En je bent daarop naar boven gekomen, dat snap ik! zei Méralde opgewekt. Hij belde, bestelde aan de dienstbode: Breng twee Bordeauxglazen en wat koek jes, Mélita, want ik wil met een verreaene klinken. Leo's oogen waren gedroogd; zijn gezicht straalde. Hij voelde zich zóó op zijn gemak hij dezen goeden vriend, dat 't scheen of er nooit iets gebeurd was. En toch kwam een angst zijn geluk bedrel ;on: als Méralde wist.... De dokter zag het wolkje van onrust? Is er nog iets Leo? Deze antwoordde niet Wat nu, ben je bang voor me geworden? Dat niet.en toch. Maar vraag me daar niet meer naar. Straks zal ik u de reden van mijn onrust zeggen Als Mélita terugkwam, beval de dokter: Wilt u voor ons beid© dekkenen zorg voor een welvoorziene tafel hé? Niet Leo, je zult wel eens graag willen proeven hoe ze in Marseille koken? Lebreige wachtte totdat de dienstbode ver trokken was, greep toen ontroerd de handen van zijn vriend. George, mijn goede George, wat bent u goed, o u bent nog steeds dezelfde En wilt u wel gelooven, dat ik zooeven aar zelde om bij u aan te kloppen. Wat, durfde je niet? Neen. Je was bang dat er twee dokters Méralde heetten? Neen, u begrijpt me niet. Ik vroeg me af hoe u mij ontvangen zoudt. O! o! Wel ja, u -had reden te over om me niet te willen ontvangen en mij de deur uit te jagenmaar u behandelt me als een broer. O George, dat alleen reeds doet me de lange Jaren van,ellende en kwelling vergeten. Kom hemel mie nu niet te zeer op. Dus je dachtKijk dat zou de eenige reden zijn om boos op je te worden Denk eens aan wie ik ben! Een ongelukkige. E?o banneling die Z- g, vernoem dat woord niet meer. Nie mand behoeft te weten waar je vandaan komt. Dat moet een geheim blijven tusschen ons bei den. want anders zou het leven een foltering worden. En je moet nu ongetwijfeld in je eigen levensonderhoud voorzien, als de memschen dus wistenWat mij betreft, wees er van over tuigd dat lk niet meen: aan het verleden denk. Ik ken Je; weet verder dat Je ruimschoot* voor je fout geboet hebt, na die eerst reed* betreurd te hebben. God had Je reeds vergevet* vóór je Frankrijk verliet; welnu je zult toch niet villen dat ik strenger ben dan Onze Liev0 Heer? In u vind ik den besten aller vrienden terug, George! U kunt er verzekerd van wezen dat u alleen mijn avonturen zult kennen. D« anderen zijn mij trouwens vergeten: twaalf jaar, dat is een heel stukje leven.en ik be® geheel veranderd! Ook heet ik nu niet me®1- Carbriant, maar Leopold Lebreige. Dat ls verstandig van je dat je een and0" ren naam aangenomen hebt. Straks zuls u zien dat Ik onmogelijk ander* had kunnen doen. Al mijn papieren dragen die® naam. Terwijl de schemering viel, de sterren be gonnen te schitteren aan den zuiveren hem0!» bleven de bedde vrienden doorpraten, verteld®® elkander hun leven Zij gingen daarin op dat de dienstbode tweemaal moest konx«® waarschuwen dat de tafel gedekt was. II. DE ONTVLUCHTING. In het begin van zijn ballingschap had Car briant vreeselljk geiled-en. Daar was vooreer*1 de verwijdering der zijnen, het gebrek aa» nieuws, de ongerustheid over hun lot en tav®00 de wroeging en spijt over zijn misdrijf. Mas' zwaar vooTal ook woog het gedwongen leva® te midden van de diepst gezonken wezens, hal- schuim dor maatschappij, menschen door on deugd verwilderd. (Wordt vervolgd). Door R. DOMBRE. Vertaald door A. VERSCHUD'u Tweede Deel 17)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2