4=21= ML m m g?rn: ^'075 jeisgonskleeding /lm ttm m 9.50 11.50 0.25 7.75 2.90 3.50 5.50 6.50 4.50 5.75 Duizenden Moeders weten uit jarenlange, eigen onder vinding, dat het „C. A. is toch voordeeliger" ook voor onze goede en mo derne Kinderkleeding gel^t. Waarom zoudt ook U de proef niet eens nemen? In iederen prijs toch, dien U denkt te besteden, biedt C. A. U immers méér keus en méér voordeej! V Pciconné Veio. Mantel m. Nutriëtte kraa9 jp ^75 er. man- Et gé' chet,9j. Manteltjes in dit genre ook reedsvoor Prima Velours de Laine Manteltje, ge- Aardige Ratiné Kin dermantel gegarn.m. im. bont. In j 7c Bleu, Rosé, Vert,v.4V'j- 0"xamm Manteltjes v. warme Winterstof v. slechts Keurige Ratiné Jek ker, dichte krul, met handgebor- duurd goud anker v. 6 j. Manteltjes in dit gen re ook voor slechts Geheel 'gevoerd Pluche Manteltje in echt-kin- derlij ':e tin- ten, v. 5 j. ^sjj^ Fantasie Manteltjes met bontgarn., voor Aardige Jekkers v. prima blauw Ratiné m. mooie, dichte krul en warm flanel gevoerd, ook met tres geboord, vanaf slechts Degelijke Jongens Ulsters van Velours en Fantasies in div. tin ten en dessins,m. gewatteerd-zij den voering;ookin blauwRatiné u i&ftsiaottg. üea vo.dracht üj, ^Lo. aésartoi. SOïïSCtenca:; dan?» Ir loer/- ró'i -nn-3*\ VOLKENBOND EN VREDE UIT BOSKOOP. UIT HAASTRECHT. Kift UIT REEUWIJK. UIT WADDINXVEEN. JjA -> if?.: PU Ejarre. Alle mm» tinten, 5 }/i j. %gg^ Deze Manteltjes m. echt bont ook voor TOURNEES VAN „G. EN W." Bekende danseressen en sprekers Het Algemeen Secretariaat van Geloof en '®tsnscliap verzoekt ons te melden: I Het Algemeen Secretariaat van Vereenigin- "i11 .Geloof en Wetenschappen", R.K. Volks- /'-lUverslteiten en soortgelijke lichamen, waar- ''j titans 60 van dergelijke instellingen zijn 'Prestoten, organiseert in den loop van den '■'"'titer v/ederóm verschillende tournées. Na liet succesvol optreden van de Duitsche logeres Olga Schwind voor enkele aangeslo ft' vereenigingen in den afgeloopen winter, feft op aanstichting van het Secretariaat deze "Serea zich gecombineerd met de in Ascona '-witsarland) woonachtige Katholieke danse- Charlotte Eara. Ta zarnen zullen zij in ver- lliUende plaatsen voor Vereenigingen „Ge- lor P° Wetenschap" e-d- optreden. Hst zal in zijn een avond van inwijding tot l0°»heid der Middeleeuwen in zang en - tis. ,.^'sa Snhw'pd vertolkt hij eigen luitbegelei- ''"i". verschillende uiterst merkwaardige mid- 1 'eeuwsche liederen, die zij ten deele zelf in 1 ,u°sterhibH0tiieken heeft gevonden. De dansen iu Charlotte Eara een danseres van Hropeesche reputatie, die ook in Nederland 1 waardeering heeft gevonden zijn sterk mspiraerd op middeleeuwsche motieven. De :''UrnéJ van Olga Echwind en Charlotte Bara eft plaats van 5 tot en met 14 October, '-htereenvolscne treden zij op, voor bij het "'8- Socretarla«t aangesloten vereenigingen, 1 's-Hertogonhoseh, Roermond, Eindhoven, ;'a'hbem, Venlo, R<Kendaal, Tilburg, Utrecht Haarlem, terwijl Zondag 10 November 'Oor beiden medewerkirrs wordt verleend aan te Rotterdam plaats vindende opvoeringen an het Spel van Rotterdam" <Het Bissehops- sïei). aansluiting op deze touinéo nog een J''Uaii(ierlijlt9 tournee plaats van Oiga «obwind, 2al optreden te 's Gravenhage, Rotterdam .'lveraum en Nijmegen, en voorts voor den R. 0. Ten deele heeft dit optreden plaats ."°r afdeelingen tier Nederlandsch-Duitschc "■'eeniging, die in dezen samenwerkt niet het V Secretariaat, oorts wordt. voor de vierde maal, een .'•'trn.'a georganiseerd voor den Gentsehen "o.gleeraar dr. A. Brssemons, die met zijn ,'Jrdracht over het Spiritisme van 1922 avetnbsr zal optreden te Geertruidenberg, "'sterdam, Leeuwarden en Enschede. °er gewoonte getrouw zijn ook dit jaar ''"kels rondreizen van buitenlandsone sprekers "rganiseerd. Pater Friedrich Muckermann S.J.. de be- ''3de Gra'-rcdaeUur, spreekt in Januari over 'as Ringen des deutschen Kathoüzismns im 'ltuilab'en der Gegefiwart" voor de aange- 1,'ten vereenigingen te Amsterdam, Arnhem, 'nrlem en Venlo. Voorts houdt de bekende kanselredenaar van da Notre Dame te /'Is, Pêre Sanson. te Amsterdam, Haarlem ^leir.Ter'.inr niet de V.u, i .runiiv-ïe van - Werkliedenverbond werden de tooneel- es van het Frits Bouwmecsfcr-enscmble arderdy oorts z9l mede op initiatief van het Alge- a Secretariaat van O. en W., en in samen- 'V'"S mei andere landelijke organisaties verschillende kleur vermoedelijk in 'ari een tdurnée worden georganiseerd voor alther BHchetta Spiele, een vermaard ge- 'hap DuitsVhe leekeuspelers, om aan het Aerlandsche dilettantendom een beeld te s'JVen van het zuivere Duitsche leekenspel. Algemeene vergadering ARBITRAGE, VEILIGHEID, ONTWAPENING Te Ha'arlem werd Zaterdag de jaarlijkschc algemeene vergadering gehouden van de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede. Prof. Anema hield de openingsrede. Een alge meene beweging als de vredesbeweging heeft, zeide spr., behoefte aan een korte leuze, om haar ideeën-wereld in enkele woorden saam te vatten, en zoo is sinds het Protocol van Genève voor de vredesbeweging als saam vatting van haar actie de zinspreuk ontstaan: arbitrage, veiligheid, ontwapening. Spr. ging dan na hoe het besef is doorgedron gen, dat de leuze van arbitrage, veiligheid en ontwapening haar bekroning alleen kon vinden in het meer naar den voorgrond brengen der gedachte van de positieve volkerengemeenschap voor do internationale samenwerking. De te leurstelling met de voorbereidende ontwape ningsconferentie gaf den grootsten stoot in deze richting. Zoodra in het hart der volkeren het besef zich zal hebben gevestigd, dat er krachtige cen trale gemeensohaps-organen zijn, om wat ge meenschappelijk is, op vruchtbare wijze te rege len, dan, maar ook eerst dan, zal een gevoel van veiligheid en vertrouwen ontstaan. De we- reld-anarchie moet worden vervangen door een wereid-eonstitutie. Er moet ook in de volkeren gemeenschap worden geregeerd, zij het dan ook door federatieve organen. Dan komt het gevoel van veiligheid vanzelf en daarmee moreels en materieels ontwapening. Dat zal veel tijd en groote inspanning kosten, daarover zich ilus- sies-maken Is dwaasheid. Om aan dat Volkenbondswerk naar de mate otizer krachten mede te werken zijn wij ook thans saamgekomen. Wij weten dat die kracht een zeer bescheidens is, ook in dezen zin, dat onze Vereeniging nog lang niet in ons vader land dien moreelen en materieelen steun vindt dien zij toch zoozeer verdient. Stevige propagan da is noodig om ons volk in al zijn groepen en kringen te doen beseffen, dat ook voor Neder land op internationaal gebied de mogelijkheid voorgoed verdwenen is om zich afzijdig te hou den in rustige zelfgenoegzaamheid: met het lichten van den dag der internationale saam- hóorigheid en saam werkzaamheid is de tijd voor dommel en dut eens voor al voorbij. Alleen dit besef moet nog velen worden bijgebracht, dat te doen is de bezielende taak voor onze pro pagandisten. Op do woorden van den heer Anema volgde een'dankbaar applaus. Volgens het jaarverslag van den algemeen secretaris, den heer H. Ch. G. J. van der Man- dero werd een aantal nieuwe afdeelingen van de "vereeniging in den loop van liet verslagjaar opgericht, in het hijzonder in Twente, terwijl daarnaast de afdeelingen Veendam, "Wildervank en Eergen op Zoom Vermeld dienen te worden. Ook het aantal correspondentschappen breidde zich uit, zoodat de vereeniging thans beschikt over 58 afdeelingen en 24 correspondentschap pen. Het ledental nam naar evenredigheid toe. In het jaarverslag worden dan verder de werkzaamheden der vereeniging vermeld. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester over 1928 sluit met een bedrag van 19.331.93. Nadeelig saldo 811.16. Na een enkele opmerking werd het jaarver slag goedgekeurd. Bij de bespreking van de propaganda deelt de heer Willemse mede, dat 18 Mei gehandhaafd wordt als Volkenbondsdag. Er zal een autotocht worden georganiseerd, waarin de internationale beteekenis van den Volkenbond zal uitkomen. De behoefte wordt gevoeld aan een bureau voor het verstrekken van persberichten en het geven van inlichtingen, terwijl men het voorts gewenscht acht vergaderingen aan het Kellogg- pact te wijden. De heer Van de Mandere hoopte, dat men op 10 Januari heit 10-jarig bestaan van den Volken bond zal herdenken. Het hoofdbestuur zal hier toe een bijeenkomst beleggen te Den Haag en Amsterdam, waar sprekers van naam uit Duitschland, Frankrijk en Engeland het woord zullen voeren. Ook zal eventueel aandacht worden gewijd aan den dag waarop de Haagsche verdragen zul len worden geteekend. Aan minister Beelaerts van Blokland werd door den heer van Raalte, namens de betreffen de commissie uit het hoofdbestuur, hulde ge- braoht voor wat Z.Exc. gedaan heeft voor het vraagstuk der nationale minderheden. Om kwart voor twaalf werd de vergadering geschorst voor do officieele ontvangst van de Vereeniging ten Stadhuize van Haarlem. De gasten werden ontvangen door den heer Maar schalk, burgemeester, omringd door eenige wet houders. Tot leden van het Hoofdbestuur werden bij acclamatie herbenoemd de heeren J. J. C. Ament, Prof. mr. A. Anema, Mevrouw H. van Biema Hijmans, Ir. J. van Dusseldorp, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Jan Schellens, Mr. G. van Slooten en Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Ook de voorzitter Prof. mr. A. Anema werd her kozen. Aangenomen werd het volgende voorstel: „De Vereeniging voere een kfactige actie voor een vergaande internationale vermindering van bewapening en dringe er bij de Union op aan, dat ook in andere landen deze actie gevoerd worde, een en ander met inachtneming van art. 8 van het Volkenbonds-verdrag en met de verplichting van iederen Staat tot hanhaving van de internationale rechtsorde." De afd. Den Haag stelde voor: „Het Hoofdbestuur onderneme een krachtige actie om het publiek te doordringen van het nut van de werkzaamheden van het Internatio naal Arbeidsbureau, de technische organisaties en de verdere commissies van den Volkenbond, alsmede van de noodzakelijkheid hiervoor de benoodigde gelden niet te onthouden." Het voorstel heeft de instemming van het Hoofdbestuur, de motie werd daarna met alge meene stemmen aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling, op voorstel van de Haagsche en Roterdamsche afdeelingen, de vraag welk standpunt Nederland moet in nemen ten aanzien van arbitrage in z.g. belan- gengeschillon en dus of Nederalnd al dan niet moet toetreden ook tot Hoofdstuk III van de Algemeene Acte van Arbitrage van Genève van 1928. Het hoofdbestuur had Mr. A. M. Joekes te 's-Gravcnhage, lid van de Tweede Kamer, be reid gevonden dit punt voor de vergadering in te leiden. Besloten werd 18 Mei 1930 (een Zondag) in verschillende kerken te doen herdenken. De vergadering werd daarna gesloten. TERECHT. KON. MILITAIRE ACADEMIE Toelating als cadet (OFFICIEEL). Tot de Kon. Mil. Academie zijn dit jaar als cadet toegelaten met bestem ming om te worden opgeleid voor den dienst bij het wapen der: a. infanterie hier te lande: P. J. Corne- lissen, E. Ch. J. M. v. d. Laarschot, R. M. E. F. Sevenstern, J. C. Zuidema, J. Serré, W. H. v. d. Grinten, L. W. Brouwers, J. P. v. d. Graaf, M. H. F. Hakbijl, A. v. d. Werf, J. F. A. Kersjes, H. G. M. Bouwman, J. W. Pik, B. F. M. Wijtenburg, H. F. H. v. Boekhout, C. J. M. Nass, H. H. Janssens, J. H. Heimei, P. J. C. v. Hootegem; b. cavalerie hier te lande: J. L. Maris, P. j. B. Ruys de Perez, P. J. Dotmar; c. artillerie hier te lande: F. E. Lagerwerff, H. L. Th. Ubbink, L. E. Brouwer, A. J. W. Becht, L. W. C. Adank, H. Kerkkamp, S. H. Hoogterp, K. W. M. Brantjes, S. Kort, N. v. d. Brandhof, H. Ch. Kremer; d. genie hier te lande: H. Cool, A. Note- boom, J. Kroes. W. van Dijk, H. J. v. d. Hage, J. H. Hogeudoorn, P. C. Vroom, J. H. Acker staff; e. infanterie in Ned.-Indië: J. A. Freuden- berg, J. Ch. L. Stoll, G. v. Asperen Kervenne, D. H. Stephan, F. M. F. Claassen, J. Postma, F J. A. Was, J. L. J. M. Geelen, K. B. A. Blom, W. Spiering, A. Bos, R. v. d. Leest, A., A. M. v. Rest, L. E. HInrichs, J. W. Zijlstra. F. H. Sangster, P. de Bruin, D. J. A. Wester huis, M. P. A. den Ouden, H. J. Schrader, H. W. Gerth v. Wijk, J. v. Zuylen, J. H. Cox, C. D. Winter, D. Ph. de Vos tot Nederveen Cap- pel, S. Da Costa, IJ. Meeter, H. Sippel, J. Stuker, F. G. P. Stuker, J. L. W. Rhaesa, P. A. Coors, D. H. Couwenberg, H. van Vleuten, E. R. d'Engelbronner, E. A. Feytes en E. V. F. Toers Byns; f. cavalerie in Nederlandsck-Indië: M. H. van der Poel en M. Bassa; g. artillerie in Nederiandsch-Indië: P. A. van Rossum, H. A. Maurenbrecher en B. Andringa; h. voor genie in Nederiandsch-Indië: J. L. van der Vliet, A. van Houwelingen, W. F. J. van Dun en B. W. J. van der Linden. Voorts werden de volgende cadetten opgeleid voor het dienstvak der Militaire Administratie van het leger in: i. Nederland: H. B. IJdo, A. H. S. Tieleman, M. Klok en J. J. F. Reeringh; j. Nederiandsch-Indië: H. G. J. de Leeuw, H. Ch. C. H. Kuipére, G. Ferguson, C. L. Steenbergen en G. J. Ebbink. De 17-jarige H. B. te Leiden, die sinds eeni ge dagen werd vermist, is Zaterdag door de politie te Schiedam aangehouden; VERBETERING VAN LOONEN EN SALARISSEN RIJKSPERSONEEL. Men verzoekt ons opname van de volgende motie: Het bestuur der „St. Willibrordusfederatie, Federatie van Alg. Dioc. vereenigingen van R.K. Bijz. Onderwijzers in Nederland", bijeen in ver gadering op' 26 October 1929, kennis genomen hebbende van het voorstel met toelichting van de vertgenwoordigers der „R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidsperso neel" aan de „Centrale Commisise voor Georga niseerd Overleg in Ambtenarenzaken", betref fende verbetering van loonen en salarissen van het rijkspersoneel, betreurt ten hoogste, dat in de toelichting tot het voorstel in het geheel geen rekening is ge houden met de noodzakelijkheid van meerderen steun aan de groote gezinnen, en dat zij - el langs het program der R.K. Staatspartij. MGR. C, A. VAN SON Zilveren pastoors-jubileum Gisteren was het 25 jaar geleden dat Mgr C. A. van Son, Deken te Nijmegen tot pastoor werd benoemd. Van die 25 jaar is Mgr. van Son het grootste gedeelte in Nijmegen werk zaam geweest. In den middag werd de hoogeerw. jubilaris verrast met een bezoek van Z. D. H. Mgr. A. Diepen en diens secretaris, die hem kwamen gelukwenschen. Ofschoon op uitdrukkelijk ver langen van den jubilaris het feest in alle stilte werd herdacht, mocht hij toch van'vele zijden bloemstukken en felicitaties ontvangen. GROENE KRUIS. „i>U BLOEDVERGIFTIGING. De boomkweeker v. L. kréég onder zijn werkzaamheden een rozenprikkel in de hand, waarop hij aanvankelijk weinig acht sloeg. Hand en arm begonnen echter op te zwellen, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De dokter constateerde bloedvergiftiging. Door krachtig ingrijpen werd erger voorkomen. - RIJWIELEN ONTVREEMD. Hoe onvoorzichtig het is, om rijwielen on beheerd te laten, is dezer dagen weer gebleken, daar van twee inwoners hun fietsen, welke op den openbarem weg stonden, zijn ontvreemd. BURGERLIJKE STAND, Geboren: Jaeomina Johanna, d. van J. G. Bak en S. Toremvlied Antje, d. van J. J. Buiten- huls en N. v. d. Knvjff Petronella, d. van B. J. v. d. Nieuwendijk en J. Rodenburg. Gertrouwd: J. Th. do Wit en W. M. Benschop J. G. Bernijen en A. M. van Leeuwen C. Koetsier en M. J. de Rijk. Overleden: Agatha v. d. Heijden, eelitg. van T. van Leeuwen 54 j. Alida Straver 22 j. NUTSDEPARTEMENT. Op de jj. Vrijdag gehouden algemeene verga dering waren buiten het bestuur slechts 5 le den tegenwoordig. Onder de ingekomen stukken bevond ziich een schrijven van de dames-patro- nessep der Naaischool inzake het gebruik der school voor andare doeleinden, dat voor kennis geving werd aangenomen. Het aftredend be stuurslid de heer M. Bakker, en de aftredende directeur der Spaarbank weiden Pelden bij ac clamatie herkozen en namen deze benoeming aan. Op voorstel van het bestuur werd, daar het reglement geheel verouderd was, en niet meer nageleefd wend, voor de Nuts.naaisehod êen nieuw reglement vastgesteld, waarbij het te genwoordig bestuur als zoodanig gehandhaafd blijft. Blijkens hte verslag van den Penning meester beliepen de ontvangsten 2325.43%, de uitgaven 1971.03%, batig slot 354.40, ter wijl uit het verslag van de Naaischool blijkt dat haar batig slot bedraagt 627.— Voorts werd mededeeling gedaan van hat accountants- rappoit betreffende de Nuts-spaarbank, welke een netto-winst behaalde van 365.96%, het geen aan de reserve is toegevoegd. Vervolgens wend het a.s. Winterseizoen besproken. Donderdagavond vergaderde de afd. Haas trecht van „Het Groene Kruis" dn het Htoel „Huis den Hoek". In behandeling kwam de be schrijvingsbrief voor de algemeene vergadering te Rotterdam, waarbij punt 17, het reglement voor pensioneering van rijksverpleegster een uitgebreid© discussie uitlokte. Aan de afgevaar digden werd ter zake blainco mandaat verstrekt Tot afgevaardigden werden aangewezen: Zt. Woutman en dr. Hakkenberg; als hunne plaats vervangers de heeren M. Bakker en P. v. d. Linde Sr. Bij de rondvraag besprak de heer v. d. Linde uitvoerig de T. B. C-bestrijding, ge noemde heer werd ultgeno-odigd In de plaatse lijke T. B C-commissie dit onderwerp nader te bespreken. N. H. KERK. V. til Ds. Landstra alhier heeft een beroep ontvan gen uit Warsum bij Leeuwarden. AUTO TE WATER. Zaterdag voormiddag geraakt© een personen auto aan den Middelburgschenweg alhier in de sloot, doordat de stuurinrichting plotseling de fect geraakte. De bestuurder wist zich door het portier spoedig in veiligheid te stellen en kwam er met een paar natte voeten af. De auto werd gedurende den dag door den auto-ondernemer v. d. Meer te Boskoop op het droge gebracht en naar de garage gesleept. GOUDEN BRUILOFT. Op 5 Nov. a.s. hopen onze plaatsgenooben dj heer H. van den Berg en zijne echtgenoot© mej N. Moraal hunne 50-jarige echtvereenlging te vieren! Het zal dit zeer geziene echtpaar ze ker niet aan blijken van belangstelling ontbre ken. -•> gfes» BEKEURD. Door de politie werd dezer dagen eene vróuw zekere J. O. uit HeilevoetsMs betrapt op het. venten zonder vergunning. Zij is terzake ge verbaliseerd. Tevens Is proces-verbaal opge maakt tegen C. A. v. E. terzake overtreding van het Binnenaanvaringsreglement. BOUWVERGUNNING. Door B. en W. is bouwvergunning verleend aan den heer J. de Ron alhier tot den bouw van een warenhuis op een perceel' grond sectie G. no. 1412 en aan den heer M. Hijkoop, vrachtrij der alhier tot den bouw van een woonhuis én garage op een perceel in sectie D. no, 1124 alhier. WEES TOCH VOORZICHTIG! VS»» De 12-jarige J. d. G. die achterop een auto was geklommen viel er doondietn de wagen plot seling ging rijden af. De jongen kwam met het achterhoofd op den weg terecht en bekwam een lichte hersenschudding. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. SCHOORSTEENSCHOUW, V Dezer dagen Is alhier een schoorstëemBChouw vanwege de gemeente gedreven. Het bleek niet tevergeefs te zijn. Verscheiden hulzeneigenaars moesten worden aangeschreven, gi^oratieenen te restauxeergn 0$ t§ laten, vaten. -•

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 3