I 0 X ill Psychologie van de damestasch CTroost <Directoir v dames Win terman te Is (Recepten voor de keuhen Lits-jumeaux, een modern geheel oJVbode en baby Wenken en raadgevingen mm M DONDERDAG 31 OCTOBER 1929 Voor corpulente dames Op verzoek OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Goedkoope Patronen I» Er Is een tyd geweest, dat Je de blouse van een Hoilandschen jongen maar behoefde om te keeren, ten einde precies te weten wat voor e?:i slag de bengel, of misschien was het geen aergel, eigenlijk was. Die blouse kon al naar gelang van den tijd van het Jaar, alles be val-en. Tegenwoordig zie Je jongens met golf- u, iiei-.en en blazers, al is dat nog geen teeken, c, t het echte ras van de Hollandsche jongens nar meer bestaat. Er zijn bovendien ook nog v. blouses, en goed beschouwd zal dikwijls <- ;i verplaatsing van de jongensingredlënten i! .Tten worden geconstateerd. Wat eertijds onmiskenbaar bij een Jongen kon worden vastgesteld, geldt nu van de damestasch; van de groote damestasch. Zoo Irb ik eens een heer hoeren beweren: „Laat even een damestasch inspecteeren, en ik zal je zeggen, wie zij lsl" Het was niet k - aad bedoeld. Hij wilde er geenszins mee zogpen, dat hij er onaangename of onprettige .karaktertrekken door zou willen vaststellen. Wat hij wel bedoelde was dit: Iedere dame h :it nccdige, minder noodige cn onnoodige duigen of snuisterijen in haar tasch. Het moet ai heel vreemd zijn als er niet naaigerei in acnwezlg is in grootere of kleinere hoeveelheid. Waar het geheel ontbreekt, daar wil dat zegden, dat de dame in kwestie niet op even tualiteiten bedacht wil zijn, of dat zij nooit voor langeren tijd van huls is, en dus het benoodigóe toch wel bij de hand heeft. Anders was het al met de sehoonheids- of toiletartikelen. Het percentage dames, die poe der in haar tasschen bergen, is aldoor grooter geworden. En daartegenover is minder ge worden het percentage dames, die daar haar neus voor optrekken. De waardeering van de ijdelheid is in dat opzicht minder geworden. Een kwaad ding is het, wanneer er een volledig garnituur voor slgarettenrooken in de damestasch gevonden wordt. Dat verraadt een gewoente-rookster, en nu is het een feit, dat een gewoonte-rookster heel spoedig wordt een meisje of een vrouw, die aan sigaretten verslaafd is. En dat is betreurenswaardig, om dat het bij een vrouw zoo slecht past, en meer nog omdat het voor de vrouw zoo nadeelig is. Zoo af en toe een sigaretje vinden we zoo erg niet meer. Ook daarin zijn we veranderd. Maar 'n vrouw, die 't sigaretten rooken noodlg heeft ais een prikkel, die er al haar huiselijke bezigheden mee begint en eindigt en desnoods de vaat staat te doen met een sigaret in haar mond, dat is zoo iets onnatuurlijks, dat we er wel nooit aan zullen wennen. En toch, zij zijn er, die dat doen. De damestasch zeide mijn kennis hierin heel veel, al behoeft men geen menschenken- ner te zijn om uit zulk een tasch gevolg trekkingen te willen maken. Een damestasch is een onmisbaar ding. Er gaat zoo heerlijk van alles in en er kan zoo heerlijk van alles worden meegedragen. Het heerlijkste is nog wel, dat we er alle dagen in laten wat we heelemaal niet en misschien wel nocit noodig hebben. Eén ding heb ik nog gemist. Het is mogelijk, dat ik me vergis. Maar waar reeds zooveel in zoo'n damestasch wordt meegedragen, zelfs een parapluie, een klokje enz., heb ik tot dusverre een ingebouwd radio-toestelletje nog niet aangetroffen. Voor op reis, en voor kleinere uitstapjes wordt dat haast onmisbaar in onzen tijd. In een dames tasch gaat immers van alles in! CORRY UYTENDOORN. Zoo nu en dan gaan er geruchten, dat de slanke lijn niet heelemaal meer nleuw-modlsch is. v'oor velen misschien een troost; voor de dtunes in kwestie althans. Toch zullen vele gezette dames haar gezetheid een ergernis vinden. Laten we trachten haar een troost- v. xrd toe te sturen. Een galant geschiedvorscher is tot de con clusie gekomen, dat een Imposante reeks historische schoonheden allen een opvallende gezetheid vertoonden en toch door de eeuwen '"een haar reputatie als schoone, lieftallige en bevallige vrouwen hebben weten te handhaven. IDe Indrukwekkende stoet wordt geopend rr°t: Cleopatra, die eens het lot van de we reld in handen had door den invloed, welken zij uitdelende op Antonius. Zij was klein van eestslt.e en zoo vet als een traditioneeie Kerst paus. Maar een gansje was zij daarom alles behalve. Laura, de schoone Avignonsche, die Petrarca tot Zijn heerlijke sonnetten inspireerde, en die èn voor zichzelf èn voor haar dichter de onsterfelijkheid verwierf, was blank en blond en meer dan gevuld. Koningin Elisabeth was schoon en dik. Margaretha van Panna bekoorlijk en dik. En dan denke men, als men corpulent is, maar eens aan de troostende gedachte, dat de vrouwen, die door een Rubens en een Titiaan op het doek werden gebracht, verre van ma ger waren. En toch zijn hun stukken beroemd geworden. Josephine de Beuahamais was gezet en toch vond Napoleon dit geen bezwaar haar kei zerin van Frankrijk te maken. Ook Marie Antoinette was groot van lichaamsomvang. Uit eigen omgeving zal ieder voorbeelden kunnen aanhalen, om te bewijzen, dat een vrouw, om lieftallig te zijn, niet persé mager en slank behoeft te wezen. M. H. (Heupwijdte 110 cM., lengte 54 c.M.). Of we dezen winter evenveel bontjassen zullen zien dragen als vorige jaren, is een vraag, die we nog niet met zekerheid kunnen beantwoorden voor sneeuw en ijs hun intrede hebben gedaan. Toch is er alle reden om aan te nemen, dat wie zich niet de weelde kan veroorloven van een persianer, breitschwanz of nutria bontjas, liever een wollen mantel, versierd met kraag en manchetten van bont zal nemen, dan een goedkocpen namaalcpels. De nieuwe wintermantels met de geaccen tueerde taillelijn, den grooten opstaanden punt- kraag en de ballonvormige manchetten zijn dan ook uiterst elegant. Wat de kleuren betreft, hebben we wel niet die ruime keus als in den zomer, maar seizoen en mode laten ons toch nog voldoende gele genheid om er in harmonie met de natuur en met onzen leeftijd uit te zien. Zwart is nog steeds zeer gezocht door oude, zoowel als door jonge dames. Fig. 5267 b.v. is van zwart velours met Benoodigd: 2y, el lingerie-katoen van 86 c-M., 2',-j el elastiek van één c.M. breedte. De ueup wijdte is genomen om het breedste ge- ueeite der heup, terwijl de lengte op de zijde gtineten. vanaf de taille tot even boven de mie, Wnnter men deze directolr wil maken, dan tet-eot n.en eerst het patrocn op de aan^e- itvcn maten, waarna men het op de stof .-pi. Beven en onder aan de pijpen knipt men a c.M. voor zoom bij, terwijl men voor- en ach- t:rnaaü, benevens den ronden kruisnaad met een c 1,1. naad uitknipt. Het naaien is hee! eenvoudig. De voor- en achtemaad worden geslikt en platgestikt, tot op 3 c.M. vanaf den onderkant. Nu maakt men zoowel bovenaan, als onder m de pilpen een zoom van 2 c.M. ortedte, wtike wordt ingestlkt. Het kan mo gelijk zijn, dat bovenaan bij den zijkant hier voor even kleine knipjes gegeven moeten wor den, voor het bijrekken. Beide zoomen worden vanaf de vouwen op yi c.M. nogmaals gestikt, zoodat de stiksels op 1 'A c.M. afstand van elkaar liggen. Hierdoor wordt het elastiek gehaald, waardoor men dan een aardig staand randje zoowel aan de pijpen als aan den bo venkant heeft. Het elastiek neemt men voor den bovenkant 72 C.M. lang, voer de pijpen 48 c.M., terwijl men het even over elkaar naait. Het is sterk aan te raden 't elastiek bij 't wasschen er uit te halen, daar dit door het opengebleven naadje heel gemakkelijk kan en bij veelvuldig wasschen lang zoo gauw niet slap wordt. DINY, Antwoord op een vraag, gesteld door een der lezeressen aangaande de onlangs geplaatste spreien De toeren van den rand, worden niet, zooals die van het blok, recht overgebreid. De om slagen in een voorgaanden toer vallen steeds in steken in den te breien toer, zoodat de om slagen op deze manier toch overgebreid wor den. Ook wat een ribje breien is, wordt in den eersten toer medegedeeld: er -taat n.l. tus schen haakjes (d.i. één steek recht breien maar op den naald laten staan; dan met den volgenden cteek nog eens samen breien, zoo dat er toch 2 steken blijven). De twee steken blijven dus twee steken. DINY «I» oets modeller (be genummerd zilts boven 4000* din ver krijg bui aai. »Het Patronen kantoor", Poer- boa N<w u Haarlem Onberispelijke coupe. Dames- kkvtlini in <3* maten 88, 96, 104 bovenwijdte, l f 0.55 Kinderklceding, alleen voor den in d* beschrijving genoemden leeftijd k f 0.39. Bij elk patroon handlei- voof het knippen en naaien, beneven» een vtt* Franeo roezending, direct na ontvangst van bessct Ung, met hei verschuldigde bedrag van poRzctth ingesloten, waarbij vermeldi naam cn adres, nauw van het model en het blad, waarin het voorkomt, ea bovenwijdte. Men meet deze maat rondom het lichaam recht ondei de armen doot, gewoon glad son dee extn 'toegift lichtkleurige bontgameering voor jongere en zwart persianer voor oudere dames. De ge schulpte biezen zijn van dezelfde kleur als het bont. Fig. 5270 toent ons een gezellige jas, tail- leurmodel, van donker-beige velours anglais met origineele shawl van skunk. Bizonder chiqu^ is fig. 5272 dat we ons in verschillende combinaties kunnen denken; zooals groen met petitgris kraag en manchet ten en paarsrood, z.g. dahlia, dezen winter door Patou gelanceerd, met versiering van Amerikaansch opossum. Natuurlijk zijn we heelemaal niet verplicht om zulke „echte" bontsoorten te nemen. De imitaties zijn werkelijk zoo mooi en bedrieg lijk „echt", dat menigeen het verschil hoofd zakelijk in den prijs zal zien en waarschijnlijk ook wel in de duurzaamheid, maai- wij vrouwen houden toch immers van wat afwisseling! POLA. CROQUETTEN VAN ZWEZERIK IN CHAMPIQNONS 1 zwezerik I busje champiqnons 2% d.L. bouillon van den zwezerik en rham- pignonsnat met A d.L. room. 8 blaadjes gelatine 25 gram boter 20 gram bloem 1 eidooier peper zout - el om mee te paneeren. paneermeel frituurvet Bereiding: Zet den zwezerik, zoodra men hem in huls krijgt, in een kom met koud water om hem blank te houden. Blancheer den zwezerik, d.w.z. zet hem op met koud water, breng hem aan de kook, giet hem af, overspoel hem met koud water, zet hem op met zooveel koud water, dat hij juist onderstaat en kook hem gaar in dit water met kruiden, gedurende 'A uur. Neem vervolgens den zweaerik uit het water, overgiet hem met koud water en ont doe hem zorgvuldig van vet en vellen. Bewaar den zwezerik in het kooknat, tot het sausje voor de croquetten gereed is. Zet de gelatine in ruim koud water te weeken. Vermeng bo ter en bloem in een klein pannetje op het vuur; voeg wat zwezeriikbouUlon vermengd met champignonnat toe, laat de massa onder goed roeren binden, voeg weer wat bouillon toe en ga zoo voort tot de saus gaar is en vrij dik gebonden. Voeg de room toe, laat deze mee doorhalen en los er de geweekte en goed uitge knepen gelatine in op. Maak deze saus af niet een eierdooier, peper en zout. SnijTl den zwezerik en champignons in stuk ken en vermeng ze met de saus. Spreid de massa uit op een bord en laat ze stijf worden. Vorm van deze massa met 2 lepels croquet ten, wentel ze door fijn licht paneermeel; fat soeneer ze met de hand en zorg dat alle barstjes er goed uit verwijderd zijn. Wentel ze vervolgens door ei of eiwit, dat met wat water en slaolie is losgeklopt; rol ze vervol gens weer door paneermeel. Herhaal deze bewerking desgewenscht nog eens. Maak het frituurvet heet, dat er een flinke blauwe damp afkemt. Laat in dit dampende vet eenige choquetten glijden en bak ze in een paar minuten goudbruin en knappend. Laat ze uitlekken op grauw papier en doe ze op een schotel met een gevouwen vingerdoekje bedekt, in den vorm van een pyramide, versierd met gebakken peterselie. HAM-CROQUETTEN 200 gram gekookte magere ham 200 gram gaar kalfsvleesch 2 d.L. bouillon 2d.L. melk 50 gram bloem 60 gram boter 4 blaadjes gelatine 2 lepels fijngehakte ui peper 1 2 eieren peterselie paneermeel frituurvet Bereiding: Ontdoe de ham van het vet, het kalfs vleesch zoo noodlg van velletjes; hak ze ver volgens beide zeer fijn. .Fruit de gesnipperd® ui in wat boter zacht gaar, maar niet brui®' Voeg de overige boter toe en roer er met bloem en het vocht op de bekende wijze ee® sausje van, vrij dik. Los hierin de in kou® water geweekte en goed uitgeknepen gelatin® op. Maak de saus af met 1 of 2 eierdooiers, p®' terselie. Roer hierdoor het fijngehakte vleesch en voeg zoonoodlg nog zout en peper toe. Spreid de massa uit op een schotel, laat haar koud en stijf worden. Vorm van deze massa met 2 lepels op de boven beschreven wijze croquetten, paneer ze en bak ze als boven is aangegeven. CATHARINE Ik geloof, dat onze eigen simpele, practische dracht van tegenwoordig neg lang niet zóó verschilt van de gemetselde massa's stof, die onze arme grootmoeders, als overladen kap stokken, torsten, als de hedendaagsche „be weegbare" baby afsteekt bij de ongelukkige baker-mummie van vroeger, met z'n drie mutsjes op en z'n „putties", die 'm van z'n kin tot z'n teentjes omzwachtelden, en de he mel weet, wat nog meer! We zien tegenwoordig zooveel nieuwigheden op het gebied van baby-artikelen, tot de ellen dige en schadelijke gummibroekjes toe, dat we werkelijk b^na niet meer weten, wat te kie zen! Het gewicht en de betcekenis van doelma tige ldeeding begint nog maar slechts kort tot de jonge moeders door te dringen. Misschien komt nog eens de dag, dat reeds de kinderen niets dan opvoedend speelgoed krijgen; dat poppen volkomen correcte Meertjes zullen aan hebben, ter ruste zullen worden gelegd, in strikt hygiënische wiegjes en ook overigens verzorgd zullen worden volgens de regels in de moedercursussen aangegeven. Gelukkig zijn we zoo ver nog niet. Maar intusschen moeten de jonge moeders toch verschil leeren maken tusschen hun kostbaren baby en het keurige porceleinen speelgoed-kind, dat zoo zoet kan zijn, nooit koufl of lastig of hongerig ie en nooit z'n kleertjes kreukt. Babies zijn nu een maal geen poppen, en bij het samenstellen van hun uitzetje moet de gezondheid allereerst, het practische op de tweede plaats en de ijdelheid pas op de derde komen. De functies van de huid en hun nauw ver band met de gezondheid moeten we steeds onze aandacht schenken. De training van de warmte-regelende centra, waardoor het kind een goede bloedsomloop verzekerd wordt en waardoor het de temperatuurswisselingen ten slotte nauwelijks meer voelt, is van groot be lang, maar dikwijls wordt dit over het hoofd gezien. De ve.voeienis en depressie, veroorzaakt door te zware, stugge kleeding, belet verkeerde stoffen het lichaam te verlaten, belet ook alle frissche lucht of zonneschijn, het te be reiken; en ze is de oorzaak van méér zwakte, nervositeit en ongenietbaarheid, dan de meeste moeders beseffen. Vóór we dus het vraagstuk van snit en verslering onder het oog gaan zien, moeten we allereerst uitmaken of het materiaal, dat we op het oog hebben, poreus is, hitte en keu slecht geleidt, warmte geeft zonder dik en zwaar te zijn, en niet te licht kreukt, zoodat 't voortdurend gestreken en gewasschen moet worden om baby er frisch te doen uitzien. De „wollen" baby is erg in de mode en zeker valt er heel wat in zijn voordeel te zeggen. Zijn kleertjes passen zich aan bij zijn per soonlijke lichaamsvormen en zitten hem daar door behaaglijk en prettig: ze zijn licht, en de losjes-gebreide mazen zorgen dat de lucht goed kan circuleeren. De nadeelen van deze eenvoudige wijze van Meeding zijn: eerstens, dat tocht en koude wind te gemakkelijk tot op het lichaam doordringen, en ten tweede, de practische mogelijkheid, 'dat niet iedere moe der een goede breidster is. Het eene kleedingstuk kan korter uitvallen dan het andere, van dunnere wol gebreid zijn, kan gekrompen of gerekt zijn bij het wasschen en zoo is het kind niet dag voor dag gelijk matig gekleed. De verzoeking om de Meertjes te doen afdragen ook nadat ze te klein gewor den zijn, is heel groot, en wanneer ze zonder veel kennis van zaken gewasschen worden, kunnen ze hard en vilt-achtig worden en zoo hun goede eigenschappen ten eenen male ver liezen. Gedurende de eerste maanden, wanneer baby zoo snel groeit, zoo teer is en nog niet gewend is aan wisselende temperaturen, is het daarom beter, het uitzetje van materiaal te hebben, waarvan u snit en dikte volkomen in de hand hebt, en dat voortdurend de kuip in kan, zonder dat tallooze voorzorgen bij het wasschen noodig zijn. Wanneer daarna de eerste jurkjes te klein geworden of versleten zijn, zullen gebreide pakjes heel goed hun plaats kunnen innemen, als het. ware „gevoerd" door de onderMeer- tjes: een lijfje van zachte flanel of dergelijk materiaal, waarop een luierbroekje wordt ge knoopt van dezelfde stof. Viyella, hoewel niet zóó warm, heeft het voordeel, dat het prach tig wit blijft, wat een gróót voordeel is, wan neer de witte bovenkleertjes het ondergoed eenigszins laten doorschijnen. De jurkjes verheugen zich bij de meeste moeders in de warmste belangstelling, en ze moet van te voren bij zichzelf uitmaken, of die gedurende het heele eerste jaar „mee moe ten", óf dat ze liever nieuwe wil maken als baby groeit. Het gewone model uitzet-jurkje met stukje en afgepaste lintjes voor halsje en polsjes, houdt niet voldoende rekening met den groei; of, indien 't gemaakt wordt met 't oog op 'n baby van "n maand of acht, zal de pasgeborene er eenvoudig in verdrinken. Wan neer we bovendien bedenken, dat baby's ge wicht bij zijn geboorte kan varleeren van vijf tot twaalf pond, zullen we zien, dat een een voudig los patroontje, dat zich gemakkelijk laat aanpassen, wei het beste is. Er is heel wat keuze van toelaatbaar mate riaal. De moeder moet voor den jongen baby doorschijnende jurkjes, die het dragen van een katoenen broekje daaronder noodig maken, vermijden, en verder alle dichtgeweven stof fen, zooals katoen, keper, dril enz. Ze moet goed onthouden, dat drie laagjes alles is, wat baby dragen mag (twee in den zomer is beter) en dat daarom elk van deze laagjes flink be- schutting moet bieden en behaaglijk warm zijn. Visylka (viyella met zij doorwerkt) is heer lijk in het dragen en krimpt niet. Oelanese laat de ultra-violette stralen floor en Ja op merkelijk warm In spijt van zijn koel „uit zicht". NURSE. De dubbele bedden, lits-jumeaux, naast el kaar geplaatst, vormen vaak tegenwoordig een goed ontworpen, modern meubelschema. Pas in de laatste jaren leeren we de kunst kennen, om een slaapkamer zoo comfortabel mogelijk in te richten. In deze moderne dagen zonden we het ouderwetsche bed met zijn onhygiënische, stoi- verzamelende gordijnen, vallen en strooken, niet meer accepteeren. Een heden modem-ouderwetsch ledikant in een goed geventileerd vertrek is natuurlijk ge heel iets anders. Een enkele lichte ruche of strook zal ons thans niet hinderen, daar we bijna in ieder huis een stofzuiger vinden, die de stof opzuigt; in tegenstelling met vroeger, toen we met schuier en blik bezig waren en alle stof opjoegen, welke juist in bedgordijnen en strooken een geliefkocsde verzamelplaats vond. We verstaan thans de kunst van gemak. We vinden in de slaapkamer één of twee gemak kelijke, bekleede armstoelen of een crapaud een bijzettafeltje of boekenplank, waar een paar lievelingsboeken op geplaatst worden, dicht onder bereik. Onze teekeningen toonen een paar ontwer pen door meubelkunstenaars. Een lit-jumea één geheel vormend door het hoofdeindbor®' Het effect is aesthetisch voldoende, het maa" één groot voornaam geheel, een harmonie® verband. De bedden, nachtkastje en een han dig tafeltje worden alle tegen het gro®£» hoofdbord geplaatst, hetgeen een idee gee van één enkel meubelwerk. De bedden e kastjes zijn evenwel verplaatsbaar, voor gemak. We zien schitterende voorbeelden ln ver schillende vormen, van plataanhout, en &Se' legd wortelnotenhout, en ook mooi "jtRgffc en donker en wit eiken. De donkere s,aa0 donker eiken, wortelnoten en mahorne, bewonderenswaardig tegen een effen lie L wand van beige. Een beige karpet met kleuren en een sprei- van perzik- of abrikozentint. Doch veelal zien we hiervoor moderne be spreien van zijden ribstof in fraaie kleur zooals beige, zeebruin, goudkleur, zachtgro geweven in moderne patronen. Dezelfde s wordt dan toegepast voor stoelbeMeeding poefkussens. ANEMOOr1' Versche koffie-, thee- of cacao-vlekken in linnengoed kan men direct verwijderen door de bemorste plek losjes over een bakje of kom te spannen en er ruim kokend water over te gieten. Nagespoeld met koud water en de vlekken zijn verdwenen. Ingedroogde vlekken laten zich later moeilijker verwijderen. Men zorge dus er gauw bi) te zijn. Anthraciet vermengd met een derde geMopte cokes geeft veel meer warmte en minder sin tels.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10