O30I&ÜCB Onverstandige QV^Ioeders ®nze kinderpatronen Onderjurk voor dames Voor alle uren van den dag Recepten voor de keuken c'Bloeiendetakken in den winter Gekleurd linnen in de mode h VRIJDAG 8 NOVEMBER 1929 Onbilijke eischen a a a ünnejr. bedsprri Veel van wat tot de opvoedende taak der moeder benoort, wordt niet onderwezen en ook nooit met vooropgezette bedoeling geleerd. Voer alles wordt in onzen tijd gevraagd, dat men zich van te voren er in zal bekwamen ot er zich door cursus of studie, of practijk toe zal voorbereiden. Voor alles, behalve voor de levensvraag hoe de kinderen moeten worden groot gebracht. Dit laatste niet enkel naar het lichaam, wat gewoonlijk al heel eenvoudig lijkt, maar vooral naar den geest. Dezer dagen las ik een zin, welke een zee van waarheid en als een oceaan van klachten bevat. Hij luidt aldus: „De onverstandige moe der eischt van de school, dat dié weer goed maakt, wat zij zelf heeft verbroddeld." Hier zou ik kunnen zeggen of schrijven: denk daar nu maar eens goed over na en ge zult zelf wel ervaren, dat alles wat daarin staat, zoo is en niet anders. Er behoeft eigenlijk geen letter te worden bijgeschreven. Toch is het goed, de zaak eens nader te bekijken. Hoe gaat het in een gewoon huishouden in den regel toe? Wordt daar volgens een be paald opvoedkundig stelsel te werk gegaan u: de karaktervorming van het kind? Men zal glimlachend de schouders ophalen en mis schien wel zeggen: „Opvoeden dat gaat immers van zelf en wat thuis niet wordt ge leerd, moet de schcol maar zien bij te spij keren." Bleef het daar nog maar bij, al is er veel tegen in te brengen. Het wordt echter nog veel erger, als we zien, dat onverstandige moe ders van de school gewoon zijn meer te eischen. Thuis zijn zij in de opvoeding der kinderen en in het uitroeien van verkeerde neigingen, trekken en eigenschappen niet dan uiterst slap. Zij geven toe, weten geen maat te doen houden, zijn de kinderen geen baas. Niet om dat de kinderen een kwaad karakter hebben, maar omdat zij zelf geen doortastendheid genoeg bezitten om in de karaktervorming lei ding bij die kinderen te geven. Karaktervor ming? Er wordt niet bij nagedacht en als het tot hen doordringt, dat er toch wel zoc-iets moet bestaan of moest worden betracht, wel, dan maken zij zich er af door te zeggen: „Dat moet op school maar worden nagegaan,en desnoods wordt daar gevraagd of men op dit ef dat eens goed wil letten. Dit laatste kan zijn goede zijde hebben, maar er aan vooraf moet gaan, dat men zulks vraagt in het leven dig besef, dat de opvoeding thuis en die in school elkander hebben aan te vullen. Wanneer dit laatste voldoende werd beseft, 1 zou al veel zijn gewonnen. In plaats daarvan zien wij echter een ander euvel, dat eveneens onverstandige moeders typeert. Dit Is, als bij alles wat op school door leeraar of onderwij zer wordt gedaan of gezegd, persé de zucht naar bedillen loskomt, en men daar op school wel even de les zal gaan lezen. Meent ge, dat ge ergens over spreken moet, laat het dan zijn om door onderlinge bespreking en in ge zamenlijk overleg tot een goed resultaat te geraken. Laat er dan echter de leerlingen, uw eigen kinderen dus, onkundig van. Niets is zoo nadeelig voor een goeden geest op school, dan wanneer de leerling weet, dat men het thuis met wat deze of gene onder wijskracht op school doet, fijn niet eens is. In plaats van 'n dergelijke gesteldheid moest er veeleer goede harmonie en samenwerking zijn, in het levendig besef, dat de opvoeding thuis en in schoei eenheid vraagt en niet alleen aanvullend moet werken, maar eigenlijk is een zeer nauw in elkander grijpen. Dit besef heerscht vanzelf bij verstandige moeders. Nu behoeft men om tot de verstandige moeders te worden gerekend lang niet altijd veel te hebben geleerd of wat men noemt zelf een goede opvoeding te hebben genoten. Da mes, die de beste scholen hebben bezocht, kunnen zeer goed zeer onverstandige moeders en het eenvoudige meisje uit het volk, dat thuis verstandig in allen eenvoud is opgevoed, kan zeer goed later een zeer verstandige moe der blijken te zijn, juist doordat zü een gezond verstand heeft en weet na te denken, 't Zou er met de wereld en de maatschappij vreemd uit zien, wanneer verstandige moeders enkel kon den voortkomen uit bepaalde kringen. Daar zijn andere eigenschappen voor noodig, en het meest is daarbij het karakter van de moeders zelf in tel. Behalve dat karakter, hetwelk op zijn beurt vorming eischte, is er echter de be wuste voorbereiding tot moederlijke verzor ging in opvoedkundigen geest, door bijtijds vragen van opvoeding met de jonge meisjes, van wie mag verwacht worden, dat zij daar toegankelijk voor zijn, te bespreken. Door voordrachten, cursussen desnoods en wat daar mee gelijk kan worden geacht. Wat later tot onverstand zou kunnen uitgroeien, wordt dan voorkomen. De eigen taak en die van anderen wordt er gemakkelijk door gemaakt en vooral, men stelt geen eischen, welke tot te erger on billijkheden moeten worden gerekend, naar gelang zij op het eigen en dan onverstandige hoofd terug vallen. CORRY UIJTENDOORN. Het is ons een werkelijk genoegen te bemerken, hoezeer de patronen van onze medewerkster „Diny" door onze lezeressen gewaardeerd worden, maar dal genoegen wordt wel een beetle getem perd door de onmogelijkheid waarin wij vaak verkeeren, om aan de persoonlijke wenschen onzer lezeressen te voldoen. Wij ontvangen n.l.zooveel verzoeken, om van dit oj dat speciale kteedingstuk een patroon te geven, en dan gewoonlijk mei de bijvoeging „Mag ik het a.s. Vrijdag in de blad zijde voor de vrouw tegemoet zien" dat we, waar elke week slechts een patroon geplaatst kan worden, daaraan onmogelijk steeds gevolg kunnen geven. Wij zullen, ai zal men wel eens wat moeten wachten, alvorens zijn ve'zoek ingewilligd te zien, doen wat wij kunnen, om zoovelen mogelijk ter wille te zijn, maar alle gevraagde patronen geven ts onmogelijk. Men ttrage daarom ook niet hei onredelijke Als er bijvoorbeeld de eene week een patroon in onze rubriek staat van een man teltje voor een metste van acht jaar, dan kome men niet met de vraag, er nu de volgende week een in te zetten voor een meisje van tien mar, zooals meermalen is gebeurd dergelijke ver zoeken moeten we in elk geval zonder meer ter zijde leggen. Men vrage gerust kan het, dan geven wij het gevraagde. Maar men worde niet boos. wanneer het eens wat lang duurt.... of heelemaal niet komt. Het onmogelijke is nu eenmaal ook voor ons niet mogelijk. De Redactie. Lengte 105 c.M. bovenwijdte 96 c.M. (Op verzoek) 1 Eenoodigd: 2 M. of 3 el lingeriekatoen van pLm. 80 c.M. breedte. De lengte is gemeten vanaf het hoogste schouderpunt tot 2 c.M. boven den onderkant der japon. De boven wijdte is genomen rond het lichaam, onder de armen. Wanneer men bovenstaande onderjurk wil maken, teekent men eerst het patroon op de aangegeven maten, waarna men het op de vaste lijnen uitknipt. Ook de 5 c.M. breede schouder wordt dus voor en achter afgeknipt, waarna men deze beide stukjes aan den schouder V, c.M. over elkaar legt, en dit even vastplakt of speldt. Nu legt men het patroon op de stof, waarna men het geheel met één c.M, naad uitknipt. Onderaan rekent men nog 6 c.M. zoom bi). Nu kan men de beide schou dertjes van de uitknipsels maken; men neemt ze van dubbele stof, zoodat ze 28 c.M. lang en 12 c.M. breed geknipt worden. Nu kan men de zijnaden met een platten naad verbinden, waarna men onderaan den 6 c.M. breeden zoom instikt. Nu de inknip. Hiervoor Is de onderjurk tot op 13 c.M. vanaf middenvoor en midden achter ingeknipt. Nu kan men het rokje A c.M. vanaf den bovenkant inrimpelen, waarna het aan het lijfje wordt gestikt, zóó, dat de zijnaden op elkaar vallen en de rafels naar den verkeerden kant. Deze worden met een biesje, dat op de onderjurk wordt platgestikt, weggewerkt. De eenlgszins rond inloopende bovenkant van hals en armsgaten wordt afge werkt met een schuine bies, welke na afwer king 2 c.M. breed is. De bies wordt aan en naar den verkeerden kant toe overgestikt. De schouders stikt men dubbel, zóó, dat de naad in het midden van den achterkant valt, waar na men dezen op den goeden kant nog even doorstikt ter versiering. Nu worden de schou dertjes op de daarvoor bestemde plaatsen aan den bovenkant tegen en aan den achterkant afgezoomd. DINY. OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Pig. 5231. Een wan- delcoetuum van gerui te wollen stof. Het opstaand kraagje ein digt in een strik en is gevoerd met effen stof. De taille, evenals het golvende rokje is ge spleten en toont een smalle reep van het garneerend materiaal. De zakjes op taille en rok worden van de ruit In andere richting ge maakt. Zeer modern is de lange manchet die in een punt ein digt. 'n Blauwe en grijze ruit met panneblauwe versiering zal zeker een goede combinatie vormen. Fig. 5261. Avond- of namiddagjapon van zwart velours-chiffon. De rond den hals ge drapeerde kraag ein digt van LChteren in een afhangende slip. De platta plooien loo- pen naar onderen klokkend uit. Op de heupen wordt de stof 'n weinig gedrappeerd, wat mede een der eischen is van de mode van het oogenblik. Wij zien hier een zeldzaam voorbeeld van gekleed toilet, waarbij de rok van onderen gelijk valt. Voor wie niet van al die punten houdt, een uitgezocht model. Fig. 5246. Complet van tweed, wat dit seizoen bijzon der in de mode is. De japon, evenals de man tel is versierd met biezen van dezelfde stof. die er deels recht, deels in punten zijn op gestikt. Het ge heel Is gedacht in havannatint met kraag en manchetten van donker biberet- te. FOLA. Wie In den- winter graag mooie bloesemtak ken in huis heeft, ter opvroolijking van zijn of haar kamers, moet daarvoor nu reeds gaan zorgen. Verschillende fruitboomen worden nu om dezen tijd gesnoeid. Men neemt, vooral van kersen en afbrikozenboomen, eenige takken en plaatst deze, niet te dicht op elkaar, in vazen met water. Dagelijks giet men zóóveel frisch water bij, als de takken hebben opge dronken. Als men er nu voor zorgt, dat de vazen ongehinderd op haar plaats blijven staan, dan zal men omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar de fraaiste lentebloesems hebben, die mooi deen en leven brengen in de som bere triestheid der donkere December- en Januaridagen. SYLVIA. Van den Berg had het zich gemakkelijk gemaakt in de bescheiden zitkamer van het bescheiden villaatje, dat hij reeds sinds zijn trouwen bewoonde. Hij had een half uur vol strekte rust genoten, toen mevrouw Van den Berg binnentrad, met een eigenaardigen glans in haar oogen en een opgewonden kleur op ds wangen. „Je bent vroeg," zei ze, prettig verrast. Ze ging zitten en wuifde zich koelte toe met de handschoenen, die ze inmiddels had uitgetrokken. „O, zei ze, lk heb een reuzen-prettigen middag gehad. Nu je docr de directie naar Gelderland verplaatst bent, heb ik een stelletje vriendinnen bezochten ik heb ze allemaal ronduit gezegd, wat ik van ze dacht. Dat is een van de genoegens als je verhuizen gaat. Eerst ben ik naar mevrouw Lammers gegaan, je weet welals je d'r op straat tegenkomt met een vriendin, doet ze .net of ze niks ziet, maar als je haar thuis alleen treft, is ze een bonk vriendelijkheid. Toen ik bij d'r in de kamer zat, zei ik: „ik begrijp eigenlijk niet goed, waar uw man den moed vandaan haalt om die fcalkeieren voor versche te verkoopen. Iedere andere man, die met zoo'n vrouw getrouwd was, had allang het bijltje erbij neergelegd." Ik zei d'r ook, dat de vriendinnen over haar het meeste kletsten, en dat ze vast en zeker met het grootste genoegen morgen zou sterven, als er in de krant zou komen te staan, dat ze een van de nuttigste leden in de maatschappij was geweest." „Goeie hemel, Marie, dat heb je toch niet allemaal gezegd?" stamelde haar ver schrikte echtgenoot. „Ja, dat heb ik allemaal gezegd," vervolgde mevrouw van den Berg triomfantelijk, „toen ik haar verliet, had ze een lichte beroerte. Daarna ben ik naar mevrouw Maurits gegaan, je weet wel, de vrouw van den dokter, je weet wel, die alleen maar bij ons op visite komt als het donker is, omdat de andere menschen niet mogen zien, dat ze zich met zulke mindere menschen ophoudt. Ik zei: De praktijk van uw man zou er niet beter op worden als de menschen wieten, hoe u je neus ophaalt voor de mindere menschen, temeer omdat hij maar een gewone volksdokter is, die het van de arbeiders moet hebben. De menschen schijnen onder zijn behandeling liever te sterven dan te leven onder de behandeling van een ander. Jadat heb ik 'r allemaal fijn gezegdo, je weet niet hoe ik genootIk„Maar ben je dan krankzinnig gewerden...." stotterde Van den Berg, „jeje„Wacht, ik heb je nog niet verteld, hoe het met mevrouw Hamers is afgeloopen. Je weet, dat ze altijd zoo vriendelijk voer ons was, maar dat was alleen maar omdat haar overleden zuster een vriendin van me was. Ik zei: „U bent een ordinaire en slecht gemanierde vrouw. Meer zeg ik niet, omdat ik te welopgevoed ben om de woorden te gebruiken, die daarvoor noodig zouden zijn. Je hebt geld, maar daar blijft het dan ook bij. Als je in je auto zit, trek je een gezicht of je het altijd zoo gewend bent geweest. Ba." zei ik, „ik veracht jeen het is alleen uit eerbied voor je overleden zuster, dat ik me zoo inhoud. „Ik „In 's hemelsnaam, laat me ook even wat zeggen," stamelde haar echtgenoot, „wat jij gedaan hebt, is allerverschrikkelijkst. Ik wou je juist vertellen, dat de directie van plan veranderd is en dat ik niet naar Gelderland word overgeplaatst. Ik blijf hier, maar mijn positie wordt aanmerkelijk beter, zoodat we veel ruimer kunnen levenen als jij van- Verder hoefde Van den Berg niet te gaan. Mevrouw van den Berg lag reeds bewusteloos. r,"" M TT. EVERSHAOT. PATRIJS EN SNIP BRADEN Patrijzen behoeven niet adellijk te zijn om den wilasmaak te doen uitkomen. Ze moeten met zorg en niet te lang gebraden worden. Wasch ze, zout ze, bedek ze met plakjes spek en wikkel ze dan in groene wingerdbladeren, bind deze met garen vast en braad dan de vogels in een gesloten braadpan met pl.m. 100 gram boter voor 2 stuks. Bedruip ze elke vijf minuten. Verwijder na een half uur de wingerdbla deren en braad de patrijzen nog y, uur na, zonder deksel. Giet telkens een scheutje bouil lon bij de jus. Deze bereidingswijze geldt voor jonge patrij zen, die te herkennen zijn aan de geelachtige pootjes. Oude patrijzen, te herkennen aan grijze pooten, moet men eerst een uur zacht jes laten koken in bouillon met boter, braad ze daarna. Hang snippen eenige dagen in een luchtige koele ruimte, omdat ze geschikt zijn om ge braden te worden. Veeg ze na het plukken van buiten af met een vochtigen doek, van binnen niet, daar ze voor de liefhebbers niet uitgehaald mogen worden (een snipje met zijn drekje!). Bedek snippen met een stukje spek en braad ze als patrijs. Men kan de snippen ook uithalen; hak dan de ingewanden, de lever en het hart fijn. ver meng dit met wat peper en zout en fruit het gaar in een beetje boter. Bestrijk met dit mengsel stukjes gebakken brood en garneer de schotel met snippen met deze croütons. PATRIJZEN IN KOOL 2 patrijzen 80 gram boter 3 d.L. geurige bouillon 100 gram spek 1 middelmatige savoye kool 250 gram gezouten varkensvleesch ongeveer 16 saucijsjes Bereiding: Laat in 50 gram bruin gesmolten boter (In een diep ijzeren potje) de gewasschen patrijzen rondom vlug bruin worden; voeg eI* dan de bouillon bij en het spek, zet een deksel op het ijzeren potje en laat de patrijzen zacht jes gaar worden (ongeveer uur). Zet te gelijkertijd ook de in vieren gesneden savoye kool op met het gezouten varkens vleesch en zooveel water, dat de stukken kool juist bedekt zijn. Laat de kool bijna g®®r worden in ongeveer 'A uur; leg ze op fen vergiet, om uit te lekken en breng ze dan over in het ijzeren potje bij de patrijzen. Laat ver der alles samen gaar worden nog ongeveer p minuten en bak in dien tijd de saucijsjes n> 30 gram van de boter mooi bruin. Snijd de P®" trijzen in de lengte doormidden. Leg de helf ten weer tegen elkaar aan op een verwarmde11 vleeschschotel, leg de kool er omheen, die 151 nette gelijke stukken is verdeeld, giet er liet tot jus ingedampte kooknat over en leg tus- schen de stukken kool telkens paarsgewijs de gebakken saucijsjes. PATRIJZEN IN ASPIC 8 Patrijzen 100 gram boter 1 L. lichtbruine aspic Russische sla c mayonnaise Bereiding: Bedek de patrijzen met een reep spek en braad ze óf in een gesloten pan óf in een braadslee gaar. Laat ze koud worden, halveer ze en verwijder het vet. Doe de helft van de aspic in 'n grooten ringvorm, Iaat ze bekoelen, leg daarop de halve patrijzen en bedek deze met de rest des aspic. Keer den rand op een grooten schotel; leg er een goede hoeveelheid Russische sla omheen. Russische sla bestaat uit allerlei jongs groenten, in zout water gaar gekookt en aan gemengd met eieren, olie en azijn of lekkerder met getruffeerde mayonnaise. Als groenten komen in aanmerking: wortel tjes, doperwtjes, stukjes bloemkool, ciléri, prin- sesseboontjes en zelfs wel biet, maar heel wei nig daarvan om de kleur. CATHARlNA. Het nieuwe linnen damast is bij 't aan schouwen betooverend. Het ingeweven motief schijnt te leven. Schotland, zoo conservatief van aard, heeft zijn fantasie laten gelden bij de fabricatie van het linnen damast. Men kan wel zeggen, dat over de geheele wereld geen mooier tafel linnen gemaakt wordt, dan in Schotland. Er zijn menschen, die werkelijk niet om mooi tafellinnen geven. Een gedekte tafel is toch zoo aantrekkelijk, indien ze met moei linnen is belegd, het geeft een zekere luxe. Het prachtige damast is schitterend overdag, maar komt bij kunstlicht nog meer tot volle glorie. Voor het ontbijt zien we de mooie ge kleurde damaslakens met bijpassende vinger doekjes, en vaak gebruikt men voor de thee weer een ander stel; een vierkant laken in een vroo'*»s kleur met kleine vingerdoekjes. Vele stellen zijn thans vierkant, berekend op de ronde tafel, welke meer en meer in ge bruik genomen wordt. Zelfs gekleurde linnen bedspreien zijn modern en een sprei in de goudkleur staat vooral bij wortelnoten- of donker eiken mooi. Vroeger hadden we groote tafellakens noo dig voor de groote verstelbare tafel, groote lakens voor de groote bedden, welke laatste nu ook door smalle lakens vervangen worden, speciaal voor de smalle bedden der litsju- meaux. Er worden smalle tafelservetten aan de markt gebracht, die niet voortdurend door hun grootte op den grond glijden, maar rustig op den schoot blijven liggen. Ook kunnen we een handig klein vierkant servet koopen, val lend tusschen een vingerdoekje en het oude formaat servet in. Het effen witte laken wordt verdrongen door de tafellakens met gekleurden rand, ruit, of gekleurd motief. De echte linnen damastlakens, gekleurd of eiken, behouden hun wonderen glans, al wer den ze dikwijls gewasschen. Ze blijven, hoewel soepel, .stevig ritselend, als men ze door d® vingers laat glijden, hetgeen met katoenda mast niet het geval is, dit wordt vlug slap en verliest den mooièn glans. Echte linnen damastkleeden zijn nog®* duur van aanschaffing, dit komt ook door de prachtige patronen. Het weven van een nieuW ontwerp kost wel 1000 gulden en sommige van de linnenfabrieken hebben een archief vol ontwerpen. We kunnen het linnen koopen in verschil lende ouderwetsche patronen, passend bij den ouden stijl meubels, we zien moderne ontwer pen, van distel, wilde roos, chrysant enz. ®n ultra-moderne ontwerpen van wilde decoratie zonder een bepaald motief. Een goudkleurig laken staat bizonder nw°l 's avonds bij kunstlicht en een oud rose la" ken, 's morgens bij het ontbijt; groen geef" een bepaalde gezelligheid en ook zacht lü® voldoet. Licht blauw kunnen we wat kleur betreft minder aanbevelen, daar het niet fÜ° staat èn het weinig levendig van kleur is, zoo min 's avonds als overdag. Wanneer u geld uitgeeft voor echt linnen, onderzoek dit dan bij het koopen, let er pp, dat de garens gelijk zijn, onregelmatige garens veroorzaken propjes en 't weefsel zal daar spoedig slijtage vertoonen. Vermijdt ook linnen, dat losse einden a®n 't oppervlak heeft; deze einden zijn overge bleven van knoopen en maken, dat er bij het wasschen vlug gaten in komen. Lakens met zulke defecten, worden veel verkocht als 2de kwaliteit, dus u accepteert ze volstrekt niet als le. Om te weten of 't goed een groote hoeveel heid stijfsel (pap) bevat, om het moed te doen lijken, hetgeen men opmaken noemt, wrijven we Een klein hoekje tusschen de vingers, alsof we het wasschen, men ziet dan direct of het weefsel opgemaakt is, of dat het inderdaad mooi van kwaliteit is. ANEMOON.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10