*1 üf4 V" Il txhv* Ipi RIJKSBEGROOTiNG 1930 MAANDAG 25 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA 2» „Monseigneur" en zijn laatste wijdingen i KON. NED. LANDBOUWCOMITE IR. L. A. FRUYTIER DE BRAND IN DE ZUID-HOLL. BIERBROUWERIJ DE POSTVLUCHTEN. VAN EEN DRONKEMANSRUZIE FIETSER DOOR AUTOBU? GEGREPEN 452* STAATSLOTERIJ. Arbeid, Handel en Nijverheid ONVERGETELIJKE OOGENBLÏKKEN Nog eenmaal verzamelde hij al zijn krachten: „Ik wil" Een seminarist schrijft ons omtrent de laatste levensuren van Mgr. van de Wetering o.m. nog het volgende: Beurtelings knielen nu de wijdelingen voor hun Bisschop neer, en ontvangen achtereen volgens de mindere wijdingen, waarna zij hun plaatsen voor subdiaconandi en diaconandi ontruimen. Met volle krachtige stem bidt Monseigneur met dezen samen de Litanie van alle Heiligen. Een geestdriftige, bezielende kracht gaat van dien hoogbejaarden man uit in de harten van de wijdelingen die in alle deemoedigheid op den grond voorovergebogen neerliggen. Een heilig enthousiasme laait tenslotte in hen op, wanneer de Hoogeprlester met staf en mijter zich naar hen keert, en voor hen driemaal tot God smeekt: Ut hos electos benedicere, sancti- ficare et consecrare digneris: To rogamus audi nos En andermaal treden nu de wijdelingen voor den wijdenden Bisschop, om ieder de essenteele wijdingen van hem te ontvangen. Het is thans den Bisschop wel aan te zien, dat hij zich werkelijk vermoeit. Hoe kan het trouwens ook anders? In onafgebroken rij treden vóór hem de wijdelingen, om ieder hun waardigheid te kunnen ontvangen. Het is dan ook geen won der als we Monseigneur een enkelen keer even zien wachten om op adem te kunnen komen. Maar wat is dat? Plotseling stokt Monseig- neur's stem geheel en al. En als een dor troon- diakens hem vraagt: „Bent u niet goed?" ant woorden slechts twee glazige oogen, onbe wogen starend angstige stilte. Nog geen seconde later valt het lichaam achterover, op gevangen in de armen van de twee troon- diakens. In het gereutel van den Bisschop raeenen allen den dood te hooren naderen: professor van de Loo ziet men dan ook de hand opheffen ter absolutie. jntusschen zijn in die oogenbliklren van alge- meene consternatie enkele professoren naar voren geijld en ondersteunen nu mede het lichaam van den Bisschop. Onbeweeglijk als ware het reeds een lijk in al zijn pontificale pracht wordt nu de Bisschop op het faldisto- rium in de Sacristie gedragen: een oogenblik zóó aangrijpend en geweldig, zóózeer impo neerend, dat slechts vage indrukken achter bleven van al hetgeen daaromheen geschiedde. In de Sacristie verraadt alleen een regel matig gereutel, dat Monseigneur nog in leven was. Velen wanen reeds het einde nabij. Doch zie, Monseigneur opent weer de oogen. Alles leeft in hem weer op, nu hij ziet wat er ge schied is. Typeerend voor hem is. dat een van zijn eerste wenschen is, dat het toch vooral niet bekend zal worden. Onmiddellijk ook wil hij weer naar het altaar om de H.H. Wijdingen te beëindigen, het H. Misoffer voort te zetten, de H. Communie aan de wijdelingen uit te reiken. Hiervan is aanvankelijk geen sprake, doch na eenig overleg besluiten de professoren hem de wijdingen te laten beëindigen. Nu breken enkele onvergetelijke oogenblik- ken aan, zoowel voor de wijdelingen als voor de omstaanders, nooit zal dat beeld uit het geheugen worden weg-gewiseht: terwijl zijn natte haren nog tegen het klamme voorhoofd plakken, zijn lippen trillen en zijn handen beven, terwijl elk woord hem moet worden voorgezegd, terwijl zijn oogen staren nu eens op het boek, dan weer op de voor hem neer knielende wijdelingen, als voelt hij dat zij zijn laatste wijdelingen zijn, zet Monseigneur de wijdingen weer voort: Accipe... signum... Daar zit de eens zoo stoere reus, die nim mer zwakte of vermoeidheid heeft gekend, nu krachteloos gemaakt als een lam. Daar 2it de eens zoo fiere herder, meewarig thans zijn schaapjes beschouwend, die bezorgd naar hém opzien. Daar ligt de zware eik: geveld Neen nog niet; eenmaal verzamelt hij al zijn kraohten met een uiterste inspanning; met een „Ik wi 1" zóó forsch en uitdrukkelijk dat alle tegen-aandraug nutteloos blijkt rijst de Kerkvorst op uit zijn zetel, om volgenB het Ritueel zijn pasgewijde Levieten staande toe te spreken: Amici Carissimi Als de wijdingen beëindigd zijn, beweert Monseigneur aanhoudend, dat hij zich weer best gevoelt, dat hij absoluut niets mankeert; hij meent zelfs nog steeds het H. Misoffer te kunnen voortzetten. Alle overredingskracht is noodig om hem daarvan te doen afzien en tenslotte berust hij er ook in. De zin voor humor, die hem zoo buitenge woon kenmerkte, heeft hem ook nu niet ver laten. Want meermalen doet hij van uit zijn diepen leunstoel, waarin men hem intusschen geplaatst heeft, een schaterlach door de om standers gaan. Als intusschen door een der professoren de H. Communie is uitgereikt, aan de wijdelin gen, besluit men Monseigneur te doen overbren gen naar de kamer van den Hoogeerw. Praeses. Eenige stevig geschouderde studenten worden gerequireerd om Monseigneur In zijn stoel te vervoeren: op zijn laatsten tocht gedragen door „zijn jongens!" „Een aardig vrachtje hè?" weet hij nog te schertsen. Ziedaar het einde van een zoo heerlijk be gonnen werk. Een gedrukte stemming hangt er in de nog feestelijk versierde aula. De uitbun dige feestjubel van een „diakendag" moet ver stommen, nu der studenten Vader in hun mid den ziek Ugt. De stilte vervangt het feestge zang, wanneer allen in de kapel worden opge roepen, omdat aan Monseigneur de laatste H.H. Sacramenten gaan worden toegediend. En, al leeft later de hoop weer óp, al 'schijnt zelfs alles weer te wijzen op een spoedig herstel van den Bisschop, de vreugde blijft getemperd, de feeststemming kan niet weerkeeren. Een schok gaat door de studenten, als den volgenden morgen de Praeses in de kapel naar voren treedt en moet mededeelen, dat Monseig neur zoo juist onverwacht is overleden. Wanneer dan wederom om 9 uur een plechtige Hoogmis aanvangt, hangt er geen feestelijke stemming, dan is er geen versierd altaar, dan zien wij geen bisschoppelijke para menten. Neen, dan staan er twee nieuw-gewijde diakens klaar om hun eersten dienst als zoo danig aan het altaar te verrichten tot Intentie van hun overleden „Wij-BisSchop", dan hult het altaar zich in diepen rouw, dan vinden wij slechts de zwarte kleör van rouw in de kasui- fels en dalmatieken. En het seminarie treurt bij het heengaan van zijn aartsbisschop. MEMORIE VAN ANTWOORD. Do Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer doen toekomen bij een schrijven waarin hij mededeelt dat hij daarbij zijn Memo rie van Antwoord inzendt met een Nota van Wijzigingen, een gewijzigd ontwerp van wet eu een beschikking betreffende de in 1929 toe- ekende subsidies ter bestrijding der tuber culose. In die beschikking komen niet voor een subsidie aan het Limburgsche Groene Kruis ad 98.202.31 en aan Herwonnen Levenskracht ad 84.163.62, welke bedragen bij afzonderlijke miuisterieelé beschikking werden toegekend, Aan de Memorie van Antwoord wordt het volgende ontleend De Minister moet opkomen tegen de ver onderstelling dat zijn vroeger ambt zijn opvat tingen omtrent hetgeen in 's lands belang is zou bepalen. Over de economische politiek van den Minister heeft de gedachtenwisseling bij Hoofdstuk I der Rijksbegrooting reeds licht verspreid. Is alle politiek in zekeren zin welvaartspoll- tiek, dan zeker die waarvan de verzorging tot 's Ministers Departement behoort. Er waren leden die in het Verslag een be zwaar uitten tegen een eventueele aanstelling van een directeur-generaal. Zij grondden het echter op een bedenking, welke naar 's Minis ters oordeel niet juist is. Immers zulk een aanstelling behoeft allerminst tot gevolg te hebben een scheiding tusschen de afdeelingen van Handel en Nijverheid eenerzijds en Arbeid met Arbeidersverzekering anderzijds- Samenvoeging van die afdeelingen tot een Departement heeft naar 's Ministers meening meer voordeelen dan bezwaren. De Minister vertrouwt dat de bespreking van Hoofdstuk I der Rijksbegrooting bezwaren zal hebben weggenomen voor die leden welke blij kens het Verslag een belangrijken achterstand constateeren in de sociale wetgeving. Aan de leden die den wensch uitspraken dat de Minis ter zich zou laten leiden door eerbied voor de wet en door juiste beginselen, wordt geant woord, dat de Minister al zijn streven er op heeft gericht. ArbeidsinspectieMet het oog Op de in voering van het werktijdenbesluit voor win kels is de arbeidsinspectie dit jaar uitgebreid met 11 controleurs van den arbeid en 11 admi nistratieve ambtenaren. De bezwaren tegen de invoering van het ver- plegingsbesluit zijn van veel geringer beteeke- nis gebleken dan door sommigen gevreesd werd. De vraag of het toezicht ten plattelande be langrijk achterstaat bij dat in de steden wordt ontkennend beantwoord. Huisindustrie. Wanneer de minister het advies van den Hoogen Raad van Arbeid omtrent het vóórontwerp eener wettelijke rege ling betreffende de huisindustrie zal hebben ontvangen, zal hij zijn standpunt terzake be palen. Stuwadoor sicet. De minister vertrouwt dat het wetsontwerp tot wijziging van de Stuwadoorswet binnen enkele maanden zal kunnen worden ingediend. Yacantie voor arbeiders. De minister is be reid het vraagstuk van een wettelijke regeling der arbeiders-vacantie in onderzoek te nemen. VakvercCnigihgswezén. Dèn minister is voor alsnog niet gebleken dat aan een wettelijke re geling der vakvereenigingen van werkgevers en arbeiders behoefte zou bestaan. NIEUW TYPE SCHEEPSMACHINE Süt&f "y f, m «w-V rP W$.'wm% Mm wk m r' '4$&> -. JiEN MEHKir AAKDiOE EOT t VAN DE HAZENJACHT. Twee hazewinden hun prooi uu-u p-h af te snijden; het haasje tracht dan door een zijwaartscho beweging zijn achtervolgers kwijt te raken ALGEMEENE VERGADERING Terug bij de arbeidsinspectie? OPLICHTING VAN EEN ECHTPAAR De Rechtbank te Middelburg heeft anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt tegen W. N. J raadslid van Oost en West Souburg wegens oplichting van een bejaard echtpaar voor een belangrijk bedrag. Overicerkvergunningen. De minister schaart zich aan de zijde der leden die van oordeel wa ren dat bij het verleenen van overwerkvergun- ningen zeer oordeelkundig wordt te werk ge gaan Het groote aantal vergunningen, in de achter ons liggende jaren, op grond van ongun stige economische omstandigheden verleend, bewijst wel dat er bij ons gewaakt wordt te- ;en het te gronde gaan van bedrijven door te strenge handhaving van den achturigen ar beidsdag. Naar gelang de economische toestand verbeterde is het aantal der z.g. armoedever- gunningen ingekrompen. De tegenwoordige toestand in het borstelma- kersbedrijf rechtvaardigt niet meer het verlee nen van z.g. armoedevergunningen. Arbeidsgeschillenwet. De minister kan niet inzien, dat de Rijksbemiddelaar in het noorden des lands niet de geschikte persoon zou zijn voor het door hem bekleede ambt. Gewetensbezwaren. Bij de herziening der sociale verzekering zal worden overwogen of de verhooging van 25 ten honderd welke de werkgevers met gemoedsbezwaren voor de so ciale verzekeringen, met uitzondering van de Ziekteverzekering moeten betalen geheel of ten deele kan vervallen. Ongevallenverzekering. De door eenige leden geuite klacht Over de voortdurende herziening door de Rijksverzekeringsbank van de toege kende ongevallenrenten acht de minister niet gegrond. De minister zal gaarne het denkbeeld over wegen om den werkgever de verplichting op te leggen, den arbeider, die geen rentekaart blijkt te hebben, bij den Raad van Arbeid aan te melden. Het ligt in het voornemen van den minister om de wettelijke ziekteverzekering met ingang van 1 Maart a.s. geheel in werking te laten treden, behoudens de bepalingen van de artike len 48 en 124 der Ziektewet, welke verband houden met de wettelijke regeling van het zie kenfondswezen. Uitstel van de Invoering acht hij niet gemotiveerd. De minister wil zich bezig houden met het denkbeeld der stichting van een Rijkskinder- fonds. Wettelijke regeling van de werkloosheids verzekering, acht de minister gewenscht, zon der haar urgentie hooger aan te slaan dan die van de herziening der invaliditeits- en ouder- domsverzekering. Anderzijds acht hij ze op af doende wijze te regelen. Een wettelijke rege ling zal daarom worden voorbereid, waarvan de minister zich de verschillende phasen van behandeling denkt na de overeenkomstige be- handellngsstadia van de herziening der invali diteitsverzekering. De staatscommissie inzake onvolwaardige arbeidskrachten is met haar onderzoek begon nen, dat, naar aangenomen mag worden, gerui- men tijd zal vorderen. Wellicht zal het haar mogelijk zijn, in afwachting van de voltooiing van haar taak, over bepaalde onderdeelen ver slag uit te brengen. De minister vertrouwt, dat hij het in voorbe reiding zijnde ontwerp eener nieuwe Merkenwet in den loop van dit zittingsjaar zal kunnen in dienen. Met het vraagstuk der moederschapszorg houdt de minister zich bezig. Hij is verder voornemens in onmiddellijke aansluiting aan de invoering der Ziektewet ter hand te nemen het ontwerp tot regeling der ziekenfondsen. Hij zal dan nagaan in hoeverre het gewenscht zal zijn het ontwerp te wijzigen in verband met art. 12| der Ziektewet. De regeeringsbemoeiing met den landbouw Vrijdag Is in het Gebouw der Eerste Ka mer de algemeene vergadering begonnen van het Kon. Ned. Landbouwcomité, onder voor zitterschap van den heer J. L. Nysingh. Deze heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder mr. Wintermans, inspecteur van het landbouw onderwijs en mr. Smeenge, lid der Eerste Kamer. De voorzitter deed hierna mededeeling van het besluit van ir. V. R. Y. Croesen, die wegens gezondheidsredenen ontslag nam als voorzitter. De heer Croesen verblijft in het buitenland ter herstel zijner gezondheid. Met voorziening in de vacature zal worden gewacht totdat de heer Croesen voldoende hersteld zal zijn om met hem overleg te plegen. Het jaarverslag, dat reeds gedrukt en rond gezonden was, werd zonder discussie goedge ketird. De begrooting werd vastgesteld. De voorzitter heette nog welkom den heer I. G. Kakebeeke, inspecteur van den land bouw. De heer J. Wuite stelde aan het hes-tuur eenige vragen aangaande de wereldtentoonstel ling in 1930 te Antwerpe'n. Ir. S. L. Louwes uit Zwolle hield hierna een voordracht over „de regeeringsbemoeiing met den landbouw nu en in de toekomst." Internationaal is tegenwoordig het verschijn sel, zeide spr., dat de landbouw op zijn regee ring drang uitoefent om hem in den moeilijken bestaansstrijd bij te staan. In de meeste lan den neemt dit den vorm aan van een streven maar protectie of versterking der reeds be staande bescherming. Spr. meende de bescherming als algemeenen maatregel voor regeeringssteun aan den land bouw In Nederland wel buiten beschouwing te kunnen laten, wijl deze practisch toch niet te verwezenlijken is. In Nederland behoort een vierde der bevol king tot den landbouw, maar in werkelijkheid IS het aantal personen, dat hij den land- en tuinbouw betrokken is veel grooter, omdat deze 'n groot deel van onzen export uitmaakt. Het Nederlandsche publiek onderschat die be- teekenis en interesseert zich daarvoor weinig. Die belangstelling zou wël komen als het eens misliep met ónzen export. Maar dan zou het te laat zijn. De vraag is nu: zal de Nederland sche boer té allen tijde de intensiteit van zijn bedrijf kunnen handhaven? Zou men deze vraag bevestigend beantwoorden, dan behoefde men er verder niet over te praten. Men zou gerust kunnen zijn. Het resultaat van een verkeerde politiek wreekt zich in een ontvolking van het platte land. Onze regeering heeft de methode gevolgd den landbouw meer efficiënt te maken. Hier mede is bereikt, dat een voldoende groote be volking op het platteland is gebleven, al heeft niet in de eerste plaats de landbouwer, maar wel de gemeenschap ervan geprofiteerd. Hier hebben wij gekregen een groote intensiveering van de bodemcultuur, wat wel gebleken is uit de groote ontwikkeling van den tuinbouw. In het buitenland benijdt men onze positie en men tracht onze afzetgebieden te veroveren. Opdrijving der tolmuren door het buitenland kan voor ons lastig zijn maar dit is op den duur niet gev-aarlijk. Gevaarlijker is als men de productiekosten gaat verminderen voor de artikelen, die wij voortbrengen. Daarin mogen wij dus niet achter op raken. Hoe staat het nu met hegeen de regeering op dit engere gebied voor den landbouw doet? Men moet erkennen, dat de regeeringsmaat- regelen voor den landbouw van groote betee ken is zijn geweest. Echter is spr. voor de toe komst niet gerust. Wanneer de loonen voor den arbeid te plattenlande zooveel blijven ver schillen van die in de steden zal men het weg trekken van het platteland biet kunnen tegen houden. De spanning mag niet te groot blijven. Men zal het moeten zoeken in het beter maken der bedrijven. Op dit gebied is er nog steeds achterstand. Bij toepassing van goede hulp middelen zal men de landbouwers moeten hel pen. Voldoet aan deze dingen onze tegen woordige staatsbemoeiing? Naar sprekers mee ning niet. Hier is karigheid van de zijde van den Staat absoluut misplaatst. De voorlich tingsdienst voldoet niet aan de eischen, die men er aan mag stellen. Aan de directie van den landbouw is de laatste jaren vrij wel niets veranderd, behalve, dat het hoofd daarvan is verdwenen. De tegenwoordige outillage van de onthoofde directie is zeer onvoldoende. De geheele bemoeiing met den landbouw dient van eenheid te worden doortrokken. Daarom moet er weer komen een hoofd van dien dienst. De taak der inspecteurs moet worden verlicht. Na eenige gedachtenwisseling sloot hierop de voorzitter de vergadering na de verzekering te hebben gegeven dat het bestuur diligent zal zijn in de heden besproken kwestie. Zaterdagochtend werd de algemeene vergade ring van het Koninklijk Nederlandsch Land bouwcomité voortgezet. In deze vergadering hield de heer H. J. Claassen, chef der atdeeling telefonie bij het hoofdbestuur der P. T. T. een rede over de ontwikkeling van de telefonie ten plattelande. WEDEROM IN ZIJN OUDE FUNCTIE. Naar de Te) verneemt, ligt het in de bedoe ling Ir. L. A. Fruytier oud-gouverneur van Curasao, weer' te benoemen bij de arbeids inspectie en wel als hoofdinspecteur van den arbeid, in dezelfde functie dus, die hij vóór zijn benoeming in Curasao bekleedde. DE SCHADE RUIM 500 000.- Het bedrijf kan gewoon doorgaan en het vermoeden van brandstichting ongegrond Als eindindruk van den omvang van den brand, die Vrijdagavond in een gedeelte van de gebouwen der Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij heeft gewoed, hebben wij Zaterdagochtend kun nen vaststellen dat deze :is beperkt gebleven tot de zolderverdieping, waarvan over 'n lengte van 60 k 70 meter de kapconstructie is vernield, ter wijl van de duizenden houten kisten, die daar opgestapeld stónden het overgroote deel in de vlammen is opgegaan. Van een voorraad stroo hulzen, die eveneens op genoemde zolders ge borgen was, is uiteraard veel door den brand verloren gegaan. Verder is een groot nieuw plaatijzeren waterreservoir, beboerende bij de koel-installatie, als blik verbogen, terwijl eenige motoren zijn vernield. Het nieuwe gebouw zelf, dat, zooals gemeld, geheel van steen, beton, en ijzer is, bleef be houdens de zolverdieping, intact. De betonvloe- ren hebben niet noemenswaard geleden. Het bedrijf der brouwerij kan gewoon door gaan. De schade beloopt vermoedelijk Tuim 'm halve ton. Ongeveer terzelfder tijd, dat de brand op den kistenzolder van de Z. H. Bierbrouwerij uit brak, werd ook een klein brandje geconstateerd in de kleedkamer van deze fabriek. Dit kleine brandje, dat vermoedelijk door het achteloos neerleggen van een brandende sigaret was ontstaan werd door personeel met een mlni- max gebluscht. Deze coïncidentie heeft het ver moeden van brandstichting doen rijzen. Het onderzoek van de politie heeft echter uitge wezen, dat daaraan niet moet worden gedacht. De groote brand is naar alle waarschijnlijkheid ontstaan door kortsluiting tengevolge van een „lek" in de electrische geleiding. Het zesde postvliegtuig Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 6e postvliegtuig Zaterdagochtend te 11.50 van Allahabad vertrokken en te 16.20 te Con- stantlnopel aangokomen is. Alles wel, heden verder. VERDUISTERING DOOR EEN COMMISSIONNAIR De zaken waren schromelijk in de war DOOR MESSTEKEN GEWOND Tien maanden geëischt tegen den vermoedelijken dader In den avond van 9 Juni 1.1. ging het in een café aan de van Ostadestraat te Amsterdam nogal rumoerig toe. Op een geven oogenblik begaf een deel der clientele, dat door het ge bruik van grove woorden en veel bier in ietwat opgewonden staat verkeerde, zich naar buiten, om wederzijdsche grieven door een kloppartij uit de wereld te helpen. Zoo geschiedde dan ook, waarna het vechtlustige gezelschap het café weer binnenging en tot het sluitingsuur tamelijk rustig bij elkaar bleef. Maar aangezien de gemoederen nu eenmaal min of meer door den drank waren verhit, laaide, toen de klanten voor goed huiten stonden, de twist weer op. Opnieuw werden er slagen uitgedeeld en rolden tenslotte drie halfdronken kerels vechtende en schreeuwende in een troep. En toen geschiedde het, dat een der herrieschoppers de kracht van zijn vuisten verving door de scherpte van zijn mes. Met dit wapen bracht hij zijn hoofd vij and, een metaalbewerker, een aantal steken toe. De getroffene kwam eerst in het ziekenhuis weer bij kennis. Ongeveer tien dagen is hij daar verpleegd, waarna de genezing der kwets uren nog acht weken in beslag nam. De vermoedelijke dader van deze steekpartij, 'n 36-jarig loswerkman, heeft Donderdag wegens poging tot doodslag en subsidiar wegens zware mishandeling, terechtgestaan voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam. Ofschoon hij oorspronkelijk voor den officier een vol ledige bekentenis had afgelegd, was hij bij den rechter-oommissaris op dit spontane ge baar teruggekomen, met het gevolg dat hij ook Donderdag aan deri president, Mr. van Royen. te kennen gaf, dat hij heelemaal niet meer wist dat hij gestoken had, zoo dronken was hij ge weest! 't Kon best dat een ander de wonden had toegebracht! Het O. M. Mr. de Blécourt, achtte gehoord de verklaringen der getuigen bewezen dat verd. zich aan zware mishandeling heeft schuldig gemaakt. Eisch: tien maanden gevangenisstraf. Uitspraak 5 December a.s. EEN JAAR EN ZES MAANDEN GEÖISCHT Op 2 Juli 1.1, heeft voor de vacantiekamer der A'damsche Rechtbank terechtgestaan een com- missionnair in effecten wegens een drietl ver duisteringen, in het tijdvak Mei tot September 1928 gepleegd. Volgens de tenlastlegging verduisterde hij: lo. een aandeel Kon. Petroleum nominaal 1000, dat hem in onderpand was gegeven voor den aankoop van 5000 aandeelen Soe- ban Ajam; 2o. een obligatie Amersfoort 1921 nom. 1000, rentende 6 li pet., die hij ontvan gen had als onderpand voor den aankoop van drie aandeelen Gaboes; 3o. twee aandeelen Al lan Co., die bij voor en ten behoeve van een Duitscher had gekocht en gehouden was af tc leveren. Uit de behandeling der zaak bleek, dat ver dachte op S Augustus 192S door de Rechtbank te Amsterdam in staat van faillissement was verklaard.^"Ér was een passief van 150.000, terwijl het actief 3000 groot was en hoofdza kelijk uit meubilair bestond. Reeds vóór het faillissement waren de zaken van verdachte schromelijk in de war. Verdachte erkende geweten te hebben, dat er vóór de fail lissementsaanvraag een tekort van 60.000 was, geld dat hij met speculeeren verloren had, doch dat hij gehoopt had te kunnen terug betalen uit de winst, te behalen met de uitgifte van aandeelen eener Engelsch-Amerikaansche combinatie. De verdachte bleek zich tot de Ontvang- eu Betaalkas te hebben gewend met verzoek om als tusschenpersoon te willen optreden. Nadat er echter in de finaucieele bladen tegen de En gelsch-Amerikaansche combinatie en door Duit- sche bladen tegen verdachte zelf was gewaar schuwd, kreeg de Ontvang- en Betaalkas den indruk, dat het geknoei was en brak zij de relatie af. Verdachte verklaarde 2000 van de En gelsch-Amerikaansche combinatie te hebben ter bestrijding van onkosten, enz. Volgens de tenlastelegging had de verdachte de stukken verkocht en de opbrengst ten eigen bate aangewend, maar daartegenover voerde verdachte aan, dat hij op grond van de alge meene voorschriften voor rekeninghouders mocht doem wat hij gedaan heeft. Ten opzichte van de derde tenlastelegging bleek, dat hij de daarin bedoelde stukken nooit gekocht had en dus ook niet verduisterd kon hebben, en met het oog hierop trok het O.M., mr. Overbosch, de derde tenlastelegging in, zoodat de zaak tot de beide eerste tenlaste leggingen beperkt werd. De rechtbank besliste, dat het vooronder zoek niet volledig is geweest en dus de verdere behandeling ervan, voor zoover de beide eerste punten betreft, geschorst moest worden. De Rechtbank wees hierop de zaak naar den rech- ter-commissaris terug, lo. om te onderzoeken hoe de vermogenstoestand van verdachte is geweest in of omstreeks Mei 1928; 2o. om een onderzoek in te stellen naar de geestvermogens van verdachte. Een verzoek om verdachte uit de preventieve hechtenis te ontslaan, werd door de Rechtbank afgewezen. Vrijdag zette de vacantiekamer de behande ling der zaak voort. Drs. H. J. Overbeek en S. P. Bakker, zenuw artsen, die het psychiatrisch "onderzoek instel den, concludeerden, dat ds feiten, Indien be wezen, den verdachte kunnen worden toegere kend. Bijzondere afwijkingen vonden zij bij ver dachte niet. Het O. M., mr. Overbosch, den ernst der fei ten in aanmerking nemend eischte een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van zes maanden preventieve hechtenis. Uitspraak 6 December a.s. te 10 uur v.m. KIND VERBRAND De moeder was even afwezig Te Staphorst is een balf-jarig kind van R. P., dat in de wieg lag, levend verbrand, door dat het bedje in aanraking was gekomen met de kachel. De moeder was even afwezig ge weest, j En onmiddellijk dood Onder Sassenheim ls eem 20-jarlge monteur J. H., wonende aan de HeerenstTaat te Leiden, die op den rijksstraatweg fietste, door eem auto bus aangereden en op slag gedood. JONGEN DOOR EEN AUTO AANGEREDEN Levensgevaarlijk gewond Een 14-jarige jongen O., die te Sassenheim achter een melkwagen liep, is door een auto aangereden en zoodanig verwond, dat de knaap in levensgevaarlijke toestand naar het Zieken huis soest worden vervoerd» Voor de vereeniging van Technici op Bcbeep" vaartgebied te Rotterdam hield prof ir. G. BroU" wer dezer dagen een voordracht met licht" beelden over een nieuw type scheepsmachine,^ geconstrueerd met lagedruk-geHjkstroomcyl'0 ders. Om de evolutie in constructie te laten werd eerst, ter inleiding, stilgestaan bij enke bestaande scheepsstoomwerktuigen. Enkele min der gunstige eigenschappen van de overigens too beproefde en betrouwbare triple-expansie 01A' chine werden nagegaan. Ook de zoo keurig uitgevoerde dubbele com" pound Lentz-seheepskleppenmachines vertoonon» wat de zuinigheid betreft, nog enkele zwakk plekken. De eveneens in één trap werkende senii-8®" Ujkstroommachine Vereiseht voor den uitlea nog een afzonderlijk orgaan en heeft hoog etangendrukken. De kans op zuinigheid wordt beter en stangendrukken worden veel lager bij de com pound machine met één gelijkstroom lagedru cylinder, doch ook hier is de lagedruk cyllnd0 nog niet zoo zuinig als wel wenschelijk is. H*' type leent zich, om verschillende redenen, mid' der goed voor de voortstuwing van schepen. Bij de constructie van de nieuwe machine3» welke daarna werden besproken heeft bij 6®" spreker, geleid door de gedachte aan steed grooter economie, de bedoeling voorgezeten me eenvoudige middelen een machinetype 1,10 zuiniger werking te verkrijgen, dat ook ver^® kan voldoen aan de algemeene eischen, a' regelmatige gang, betrouwbaarheid, gemakkelu manoeuvreeren, gelijkheid van stangendruk e gelijkheid in ontwikkeld vermogen der ver* schillende cylinders. Voor dén regelmatig0" gang werden drie krukken aangehouden, doe de expansie vindt plaats in twee trappen. D machine is geschikt om met oververhitten stoo te werken, doch kan ook bij verzadigden stoom» voor de dan heerschende omstandighelden, 300 zuinig zijn. De hooge druk cylinder werkt vol gens het wisselBtroombeginsel, doch het proc0 blijft geheel in het oververhittingsgebied, da*^ de warmteval klein is. Dit laatste houdt vC band met het, voor een compound macbin0» kleine vermogen van den hoogedruk cylinde Het thermodynamisch rendement van dezen W* Under wordt hoog. - De contructie van een dergelijke macbin werd besproken en de resultaten van uitvoerig proefnemingen medegedeeld, mede aan de b"" van opgenomen indicateurdiagrammen en va het entropiediagram. Bij de gehouden proefn0* mingen bleek niet alleen de groote zulnigh0' bij werking met overhitten stoom, doch de Pr0^ ven wezen tevens uit, dat de hesparing bij "C gebruik van verzadigden stoom in verhoudW® nog grooter zoude zijn. Ook het mechanic0 nuttig effect der machine was zeer gunstig. de door de Machinefabriek Gebr. Stork te Hengelo, uitgevoerde machine van 500—!55 I'.K. werd de stóomverdeeling verkregen doo binnenladende zuigerschulven voor alle dr cylinders, welke schuiven werden aangedreve door Stephenson scharen, die voor het manoe vresren worden doorgetrokken. Daarna werden enkele speciale toepassing0 genoemd, o.w. een kortgebouwde machine voo een sleepboot met zeer gunstige eigenschapP® van de stoomverdeeling. Spreker stond vervolgens stil bij een nieu methode -van de Machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo voor het hydraulisch beweg0 van de kleppen. Reeds meerdere malen toeg past op stationaire gelijkstroommachines, le0"^ ze zich uitstekend voor scheepsstoomwerktuig0 zooals hiervoor genoemd met een klein aan kleppen. Vergeleken worden de verbruikscijfers, l"" gelicht met entroplediagrammen, van een trip expansie-machine, een dubbele compound penmacbine van Lentz en van het nieuwe steem, waarbij het laatste een aanmerkelijke l' sparing geeft. Intusschen wordt ook de mogelijkheid g0 den om een bestaande triple expansie mach'" te verbouwen volgens het nieuwe driekruke pound systeem. Ook hierdoor onstaat een aa merkelijke hesparing, terwijl het ook mogeW^ is om tien tot vijftien procent meer vermog® te kunnen ontwikkelen met dezelfde ketels- D® de triple expansie machine geen oververhitti°® en wordt deze gelijktijdig met de verbouwiP toegepast, dan is voor gelijk vermogen een b sparing aan brandstof van 35 pCt. te verwacht0 OUDE MAN TE WATER GERAAKT En aan de gevolgen overleden Eerste Klasse. Eerste LijsT- Trekking van 2ê November. 20.000 No. 20875. 1000 No. 20747. 400 No. 17041. 200 No. 1365, 20721. 100 No. 9548, 12951, 13104, 19688. PRIJZEN TAN 20. 56 3205 6399 11G 3212 C4U4 120 3-90 6438 188 361I 6447 197 3617 6626 •200 3620 6653 250 3703 6654 261 3807 6662 380 3829 6721 453 3837 6730 527 3883 6764 566 3917 6766 611 39.2 6795 630 4074 6809 652 4091 6918 Üö9 4130 6929 8571 11328 13859 16010 8582 11350 13893 16024 lgEi 8871 Vl563 13952 16134 l9^ 8619 IÏ378 13894 16038 8861 11489 13944 16110 l4*^* UgJffl 8638 11426 13905 10056 |»Lj. 8666 11478 L3920 16063 1*55' 8723 11481 13931 16104 8912 11632 13969 16216 fgftf 8915 1165b 13963 16222 y 8938 11703 13969 16229 9042 11708 14004 162S3 9052 11806 14012 16433 lg®! 9078 11830 14028 16492 fy.A 9098 11888 14051 16561 9136 11924 14070 16504 14081 16600 HIJ LEED AAN DUIZELINGEN Vrijdagmiddag omstreeks half vier dwer langs den Market'tenweg te Dordrecht een oude man te water gevonden. Men bracht hem op het droge en door het personeel van het abat toir werd onmiddellijk kunstmatige ademhaling toegepast. Toen de man na ongeveer tien mi nuten teekenen van lezen gaf, werd hij naar het gemeente-ziekenhuis overgebracht. In den afgelooipen nacht ls hij daar echter gestorven. Het bleek te zijn de 82-jarige L. J. K., die aan duizelingen leed. HOE EEN FAMILIEKWESTIE WF.ItD UITGEVOCHTEN Koeien en paarden meegenomen Vrijdagavond ls te Schaphaisterzijl bij Win- sum een familietwist op niet-alledaagsche wijze uitgevochten. De familie R. leefde reeds ge- ruimen tijd in onmin met haar verwantan. Gisterenavond ls een rierta.1 familieleden naar Schaphaisterzijl gekomen. Zij rammelden de deur, die voor hen gesloten bleef, rekenden op hardhandige wijze met de bewoners af en vertrokken daarna weer met medeneming van alles wat van hun gading was o.a. een aantal koelen, een paard en een naaimachine. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. 1030 4175 7026 9436 119Ï5 14210 looi® {^39 1211 4179 7051 9454 12037 14237 lö6o2 j^3? 1243 4194 7122 9479 12069 14270 1666Ö 1^1 1366 4223 71o2 9511 12096 14310 166'? 19£>1® 1367 4300 7193 9537 12103 14415 16688 1379 4334 m>2 9543 12124 14424 16742 1304 4475 7299 9559 12139 14469 16048 1^4 1493 4486 7'462 9701 12191 14487 L029 1535 4557 7464 9916 12212 14518 17050 1540 4562 7466 9989 12239 14526 17088 1565 4564 7503 10042 12263 14601 1'090 1^ 1574 4737 7517 10147 12377 14633 17097 Wgj Hm 4784 7598 10161 12393 146o8 17161 1^ 1670 4819 7609 10221 1239» 14718 17269 bUJ, 1733 4835 7629 10269 12405 14734 17334 1742 4983 7704 10284 12498 14/58 17368 1834 5035 7710 10314 12550 14767 17469 ,^8 1847 5068 7789 10409 12627 14837 17498 1856 5088 7798 10433 12645 14872 17591 jjt 1862 5151 7842 1Ü501 12651 14886 176^9 1972 5185 7870 10613 ,c"*co 1 177"® 2031 5198 7906 10ÖÏB 2153 530.5 7917 10636 2158 5385 2174 5408 2235 5415 7986 iuo»o iz»b* ww» i'VAa 2303 5452 8021 10794 .3037 15137 1797| 2327 5544 8099 10810 13172 15146 18062 ^\k 2404 5567 8116 10811 13332 15243 181*6 ^l7 2444 5659 8118 10817 13350 15316 18177 ^$3 •2509 5765 8142 10834 13352 lo421 1818^ 2530 5790 8175 10960 134'8 15452 1822U ^7* 2632 5805 3185 109/9 13481 15o44 1|hï 20 2093 5828 8194 10991 13485 15603 18220 2760 5845 8243 11027 13492 I066/ 1822" ^56 2797 5936 8291 11090 13558 15712 8-33 jfaSQ 2897 6041 8351 11103 13655 15732 1827 2944 6112 8353 11120 13717 15807 8426 3024 6203 8402 11169 13743 15873 18513 ^98 3046 6204 8430 11211 13752 lo884 1|5»W 3050 6273 8477 11305 13776 15949 13o57 ^f9 3060 6316 8484 11308 13.83 159o6 |8o83 3064 6354 84S5 11322 13811 15961 1801» 3161 6361 6568

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6