BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW 1 m m m if? mm WmÈm v Moderne slaven i W| teöERDAG 28 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA 1. Het oostersch kerkelijk RECHT PATER JOS COOLS O P. tlET R. K. WERKLIEDENVERBOND DE NAJAARSVERGADERING <W T 8b Opschrijving van de burgers; de Boscoopwet; Werkloosheid en werkverschaffing „MISSCHIEN AAN DE INTREDE VAN EEN BELANGRIJKE WIJ- ZIGIGING IN DE BEDRIJFS- CONJUNCTUUR" HET BESTAAN EN DE TOEKOMST VAN DRENTHE HET ST. BERNULPHUSGILDE r-: II MENSCHEN EN MEENINGEN ONTPLOFFING IN EEN BENZINE TANK i kunnen niet diep genoeg doordrongen het groote bezit, dat een mensch heeft vrijheid. r'i zijn! dat wekt niet zonder reden als toverwoord, want het raakt het beste, Uieest. eigene in den mensch. Hiermee natuurlijk niets uit te staan de opvat- ^8 Van vrijheid, die aan den dag komt in teening: alles mogen, alles durven, zich I j? biets of niemand gehoeven te storen. 0:1 die vrijheid gaal grootendeels de zeer ^.tchtvaardigde strewing der werknemers kis er één groep van mensehen bestaat, ,e 'h het gewone dagelijksche leven, be- e'Sd wordt in haar menschelijke vrijheid, 's het deze. "kt een ellende kwam er voor jaren terug l voost uit de gedwongen winkelneering, Practisch weer moeten besteden van oen gedeelte van het loon in zaken van den ktroon. ^_^atuurlijk kan zoo'n systeem wel eens Werken, ook voordeelig voor de werk- kiers maar de gevaren van misbruik van het overwicht, dat een patroon hezat, lagen maar al te zeer voor de hand. °°r patroon en voor werknemer verdient aanbeveling, de vrijheid van den werk *"«r zoo onaangetast mogelijk te laten. t>ië vrijheid, die onafhankelijkheid, komt 1 do Katholieken tot uiting ook in den zooveel mogelijk den - werkman tot 0 oigen huis doen komen. ^ern den naturlijken grondslag van die yheid bezorgen: eigendom, at van andere zijde dien eisch wordt af lezen en zelfs op een lang niet fatsoen- lj^9 manier, zegt niets. We meenen werke- dat er voor de vrijheid van den arbeider 'evaren bestaan, redelijke gevaren in den "P zich zelf heel mooien opzet, dat groote ""hernemingen huizen bouwen voor hun "Son arbeiders. ^oker, dat kan voortkomen uit een echt tfaile opvatting dat kan voortkomen jj'1 goed zakenbesef; de menschen kort bij Werk te hebben, zoodat ze meer kunnen P^teeren; de menschen goede woningen te ez°rgen, zoodat ze meer waard zijn voor onderneming. Maar het is en blijft een gevaarlijk ding: 4 krbeiders, het personeel komt in een erg "ofke afhankelijkheid van de firma. Waht als er staking zou komen voor zeer ^ohtvaardige eischen? Zou zoo'n toestand dan niet te groot over- ^cht in de schaal werpen? We vreezen, dat moderne slaven krijgen: een mooie kooi, '"kar dan toch „geboeid" en niet vrij- Instelling eener codificatie-commissie Men seint ons uit Rome: „Osservatore Romano" meldt, dat Z. H. Paus een commissie heeft Ingesteld ter ""hificatie van het Oostersche kerkelijk recht. B. TH. DE WOLF t v Gisterenmiddag is, na nog volffïien te zijn "k de H.H. Sacramenten der Stervenden, na kortstondige ongesteldheid overleden, de 9r B. Th. de Wolf, oud-raadslid en bekend ktholiek propagandist te Amsterdam. KANUNNIK DËSSENS öe toestand van den Hoogeerw. Heer Ka- "ktik P. L. Dessens, oud-deken en pastoor Lelden, is steeds achteruitgaande. C WelEerw. Pater Jos Cools O.P. is aan het jj"'legio Angelico te Rome geslaagd voor het "khtiaat in de Bijbelwetenschappen. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING .Naar wij vernemen heeft het Z. H. den Paus i "aagd ir. J. R. A. M. Schmutzer te benoemen r," Hdder in de orde van den H. Gregorius den "boten. .Öe najaars-Verbondsvergadering van 't R. K, j^^kliedenverbond zal gehouden worden op f eu 18 December a s. in het Jaarbeurs-Restau te Utrecht, b» agenda vermeldt o.m.: erklezing van 6 adviseerende leden van him Partijraad der R. K. Staatspartij. Aftre- zijn de heeren J. Andriissen, H. F. Tim ^."rinans en J. A. Schutte, die herkiesbaar zijn de drie aftredenden zijn candldaat ge j 'd de heeren J. W. v. d. Akker, J. Grnffen A. Kolkman, W. Mooijman, Alb. Mos, H '^ulink en J. A. de Zwarf. Verkiezing van een lid der commissie voor ^olksgezondhei<l, waarvoor alleen candidaat Sesteld de hedr H. B. Haver, zoodat deze bij enkele candidaatstelling is gekizeD ubehandellng en vaststelling der begrootiug voor het Verbond, Herwonnen Levons- "cht en het sanatorium Berg en Bosch. behandeling der statuten ontworpen voor 9 N.V. Nederlandsche Arbeidershank behandeling van het rapport der commissie ^°r de sociale arbeidershoogeschool, met het "vulkmd financieel rapport der commissie, k boor den heer Jos. Maenen uit Heerlen (Ver- jbkdgbestuifrder en lid van Ged. Staten van ^'tnburg) zal een inleiding worden gehouden jk" het onderwerp: „De taak der Gemeente opzichte van het kinderrijke gezin Oe vergadering begint den eersten dag des ?0r8«ns om half 11, den tweeden dag om kw. TWEEDE KAMER LUIDSPREKERS VERSTERKEN ZWAKKE STEMMEN Betere vakopleiding voor de jeugd gevraagd Nieuwe heeren, nieuwe wetten. Gezeten op zijn hoog-verheven gestoelte be- heerscht de voorzitter niet slechts de discus sies in de Kamer maar hem rest ook alle tijd te overpeinzen, hoe aan de volksvertegenwoor digers (sters) hun taak kan worden vergemak kelijkt. De afgetreden voorzitter heeft ingrij pende veranderingen laten aanbrengen in de aankleeding van de Kamer. President var. Schaik blijft niet achter en laat de modernste middelen aanrukken om de leden en de mar ginale leden van de Kamer te gerieven. Voor het spreekgestoelte verhief zich Woensdagmid dag een microfoon en de president zag met speurenden blik op den jongen toovenaar vóór hem, die de technische installatie op zijn wen ken bediende. De Kamerleden hadden schik in het geval en de vaders van het huis, mon seigneur en mr. Heemskerk, kwamen van nabij de tafel met lichtjes en batterijen monsteren. De president verliet zelfs zijn zetel, die intus- schen bezet werd door den derden voorzitter, den heer Beumer, die de discussies leidt, me', dezelfde tijger-achtige tegenwoordigheid van geest als waarmee hij uit zijn bankje de betoo- gen volgt. Mr. van Schaik posteerde zich op alle hoeken van de Kamer, beklom zoowel de voor hoven van de journalisten als de publieke tribune en ondervroeg burgers en orde-bewaar ders, over het effect van de „uitzending". Het schijnt dat deze in hoogere regionen nog beter voldoet dan in de Kamer zelf. Typisch is ook, dat men den indruk heeft .alsof da speker geen geluid uitstoot wanneer de luid- spekers zijn geluid overbrengen. Maar, dit kunnen wij wel zeggen: spekers, die anders nooit of slecht verstaanbaar zijn, waren nu uitstekend te volgen. Anderen daarentegen spraken te hard, zoodat nog kleine instructies dienen gegeven. Het is ook te hopen, dat geen Kamerlid, die met zwak stemgeluid is begif tigd, de microfoon zal versmaden. Als de voorzitter nu nog de luchtverver- sching volgens nieuw systeem invoert, is zijn naam, althans voor de waarneming van dit deel van zijn ambt, gemaakt. De Kamer debatteerde allereerst over de vraag: moet bij de bevolkingsboekhouding het stelsel worden ingevoerd, waarhij de personen afzonderlijk op kaarten worden opgeschreven of dient het huidige, bijna algemeen gevolgde stelsel van de gezinskaarten behouden te blij ven? De regeering wil op 1 Januari 1933 net eerste stelsel algemeen invoeren volgens het idee, gelanceerd in 1890 door mr. de Voogt, destijds chef van de bevolkingsregisters te Rot terdam. Zijn idee is lang bestudeerd en aan bevolen door de meerderheid van de in 1928 ingestelde „Commissie van de bevolkingsboek houding". In het voorgedragen stelsel zal door raad pleging van de persoonskaart van het hoofd van het gezin, dus van één kaart, over bijna alle gegevens betreffende de gezinsleden wor den beschikt, welke thans vermelding kunnen vinden op de gezinskaart. Het gezinsverband blijft bij de nieuwe boekhouding in ieder op zicht bestaan. De verbulsbiljetten, zooals die thans bestaan, zullen, door het verzenden van de persoonskaarten tusschen de gemeenten on derling, vervangen worden. Bij het onderzoek in drie groote gemeenten is gebleken, dat in 90.7 pet., 85 pet. en 78 pet. der gevallen naar gezinsgegevens niet werd gevraagd. De kosten van invoering zijn geraamd op ƒ600.000; zij zuilen alleen door het Rijk worden gedragen. De Kamer was blijkbaar nog lang niet ge wonnen voor het denkbeeld van de regeering. Van links en rechts daagden bestrijders en aar zelaars op. De vrijz. dem. heer Oud wil de volledige gezinsboekhoading behouden; hij zag achter het nieuwe stelsel niets anders dan de zucht tot steeds meer willen weten van be oefenaars der schoone statistiek. De katholiekee burgemeester Kampschöer meende dat het nieuwe stelsel wel degelijk de gezinsboekhouding aantast en zelfs vervangt. De a.r, heer de Wilde, die oud-wethouder van den Haag is, ontwikkelde eveneens practische en financieele bezwaren en tegen directe invoe ring verklaarden zich ook al de heeren Rutgers v. Rozenburg en Bierema. Alleen de soe. dem. heer Hiemstra verdedigde het nieuwe stelsel, gesteund door het gezag hebbend woord van den heer Aalberse. Deze oud-minister meent, dat de bezwaren denkbeel dig zijn maar, aangezien er geen haast bij de zaak is, adviseerde hij de regeering den post aan te houden lot het volgend jaar. Alle advie zen zijn dan biifnen, de bezwaren kunnen nog eens worden bekeken en de Kamer za! dan gemakkelijker over het princiep kunnen be slissen. De minister Ruys was het in dubblen zin met' zijn oud collega eens, ofschoon hij den goeden grond van zijn voorstel handhaafde, wilde hij de Kamer nu niet voor een beslissing stellen. Het bioscoopconflict in het Zuiden bijge- legjl dank zij minister Ruys' bemiddeling, waar voor dank gebracht werd uit de Kamer had sommige leden aan den Minister de vraag doen steflfcn of deze bereid zou zijn aan de gemeente besturen in het Zuiden te kennen te geven, dat de, krachtens de Bioscoopwet door hen te oefe nen controle, plaatselijk behoort te geschieden. De bioscoopwet sluit nakeuring in centraal verband echter niet uit zooals de c.h. heer Rut gers van Rozenburg op juridische gronden be toogde. Maar wil de minister een eind maken aan het afkeuren van cultuurfilms? vroeg de lieer Wijn koop op dreigenden toon. Wil de beer Wijnkoop, dat ik zelf als opper- censor optreed? vroeg minister Ruys heel oolijk. De centrale keuringscommissie, veelzijdig sa mengesteld, doet haar werk goed. Dat deze commissie zeker niet overdreven streng te werk gaat, bewees de soc. dem. dr. v. d. Heide, die er zelf lid van is. Hij ontkende I pertinent, dat in de laatste jaren één cultuur film Zou zijn afgekeurd. Het veto werd slechts uitgesproken over 29, van de 8000 gekeurde fjlms! Wat er in de pers geschreven wordt over de afkeuring, aldus deze soc. dem. afge vaardigde, is schromelijk overdreven. Daar kan „Het Volk", dat meer dan eens ook op de commissie (wier voorzitter eveneens sociaaldemocraat is) schamperde, het mee doen. pe mogelijkheid van het verkrijgen van be trouwbare statistische gegevens over de ver deeling van het grondbezit, wordt onderzocht en van de uitkomst van dit onderzoek zal ken nis worden gegeven door de regeering, du- eveneens inlichtingen hoopt te verstrekken over de hypotheek, welke op de landelijke eigendommen berust. De liberale dr. Vos achtte drie inspecteurs voor het krankzinnigenwezen nog niet voldoen de. Maar dokters zijn het weer oneens zijn socialistische collega mevr. de Vries meent, dat de heeren het wel afkunnen mits ze niet te veel administratief ^'erk moeten doen. Daar zullen we aan denken, zei de minister, die toen vele wenschen inzake „werkverschaffing" te aanhooren kreeg. Tegenover optimistische becijferingen van den liberalen dr. Vos, wees de bezadigde eri zeer deskundige dr. v. d. Tempel er op, dat wij in Nederland „misschien aan de intrede van een belangrijke wijziging in de bedrijfs- conjunctuur staan". De recente catastrofe aan de beurzen schijnt zich reeds in veel bedrij ven, zoo in luxe-winkels en in bedrijven, van Indische bestellingen afhankelijk, vooral, te laten gevoelen. In aansluiting op den, door mgr. Nolens in zijn groote rede reeds uitge sproken wenseh, vroeg ook dr. v. d. Tempel om betere vakopleiding voor de jeugd. In Amster dam krijgt SO pet. van de kinderen der werk- loozen geen vakopleiding. Met den katholieken leider vroeg de soc. dem. afgevaardigde aan de EEN ZESTIGJARIGE „Het blijft een voorrecht van het Gilde, geleerden en kunstenaars samen te omvatten" II. (Slot). Mag Mgr. Borret al meermalen gelijk gehad hebben met zijn fijne aanmerkingen over een archaïzeren, dat hem, geboren en getogen ar cheoloog, in de praktijk te machtig was, ten slotte kan de gedachte makkelik veelzijdiger zijn dan de spontane daad. En Mgr. van Heuke- lum heeft de beslissende daad gesteld met de stichting van het Gilde, waaruit zoveel leven is voortgekomen, al is 't door zijn eigen toe doen niet zo vlot en niet zo rijk als hij waar schijnlijk bedoelde. Het houdt voorgoed een indrukwekkende waarde, dat zestig jaar geleden op de eerste Zondag van de Adventzoals met Thijms gevoel voor liturgie en traditie, met Thijms bewust-' zijn van een toekomstige zending, met Thijms orde en zwier uitdrukkelik werd vastgesteld, de Gildebroeders bijeenkwamen onder de zegen van de Primaat en onder de bezieling van de geniale persoonlikheid, die een primaat voor onze eigen cultuur mocht vervullen. Schaepman zette de taak van Alberdingk Thijm oorspronfeelik voort. De leek had verlangend uitgezien naar pries ters om het heiligdom te zuiveren. Hij gaf hun bovendien als een erfenis de liefde voor een in heemse beschaving volgens katholieke hdfeinse- len mee. Het Gilde was van 't begin af gewor teld in onze eigen aard, gebouwd op een grond slag van Nederlandse baksteen, gevestigd op de verering van vaderlandse heiligen. Was deze basis wat eng uitgevallen, hij stond dubbel vast door een trouwe gehechtheid aan het mid deleeuws verleden. Langzamerhand zouden de verkenners deze stroom van de middeleeuwen hooger opvaren tot zijn oorsprong toe. Ons staat de baziliek misschien nader dan de dom, ons is het oudchristelike dieper vertrouwd dan de periode vlak vóór de hervorming. Maar de ro mantiek wilde bepaald herstellen wat door re naissance en reformatie was afgebroken, dus aanknopen aan 't laatste moment van de ker- kelike eenheid Deze min of meer polemies ge stemde reactie zocht stelselmatig kontakt met de late gotiek, die tijdelik het dichtste bij stond en Volgens de leer van de romantiek het hoog tepunt in de ontwikkeling zou gevormd heb ben. Dat het proces van de geleidelijke terug winning van ons eigen verleden bepaald daar beginnen moest, is even aannemelik als dat het U tl V tl UUl' UtZlLV ERBN GILDE-KETENgemaakt door Jan Brom en als feest geschenk van het St. Bernulphusgllde aangeboder, aan Mgr. G. W. van Heukelum bij diens zilveren jubileum ala daken van hst Gilde in 1894*Deze keten, die nog steeds bij officieele gelegenheden gedragen wordt, is een interessant product uit het bloei tijdperk der neogothiscliV goudsmeedkunst. MGR. DR. ANI'RRAS -JANHEN, aau wien de herleving van het St. Bernulphusgilde in 1911 te danken was. Schets van W v. d. Heuvel regeering om bedenking betreffende het stop wetje. Tevens legde hij nog eens nadruk op den tegenover den Minister van Waterstaat reeds door den lieer van Voorst tot Voorst ge- uiten wenseh; dat de overheid ook de pogin gen tot werkverruiming in eigen land (van de commissie-Nolens) zou steunen. Baron van Voorst tot Voorst bracht hulde aan den minister, die in zijn vorige ambtspe riode zoo krachtdadig den ophouw van Dren the had voorbereid en aan oud-minister Kan, die hier zoo verdienstvol verder arbeidde. De Katholieke afgevaardigde drong echter sterk aan op volledige voortzetting van dit werk, dat alleen in staat is aau Drenthe een goede toekomst en aan zijn bewoners een duurzaam en flink bestaan te verschaffen. daar onmogelijk kon eindigen. Niet toevallig is de herleving van het Gilde te danken aan een geschiedkundige, niet toeval lig ook aan een leerling van Mgr. van Heuke lum. Als iemand de tegenwoordige deken, die de tweede vader van het Gilde heten mag, uit sluitend probeert te herleiden tot de omstan digheden, dan verdienen onder die omstandig heden vooral zijn aanleg en zijn toewijding mee geteld te worden. Er zijn veel kapelaans in Jutfaas geweest, maar er is niet meer dan één Rientjes vandaan gekomen met de geestdrift en de werkkracht, die het voorbeeld van zijn pas toor hem meedeelde of tenminste hielp aan kweken, zooals het Mgr. Graaf, de Haarlemse vertegenwoordiger van het oude Gilde, maar ge geven was een enkele Van der Loos te vormen. Het blijft een voorrecht van het Gilde, ge leerden en kunstenaars samen te omvatten. Wat de „Nieuwe Gids" ons vcflk 'n rampzalig verlies bezorgde door de scheiding van wetenschap en kunst, is volgende geslachten pijnlik voelbaar geworden en ten overvloede in Huizinga's voor naam opgevat leven van Jan Veth duidelik ge maakt. Een dergelike schade is katholiek Ne derland tot dusver bespaard gebleven, al werd het ongezond overwicht van de archeologie op de architectuur sinds de neogotiek gelukkig te boven gekomen. Het leven in zijn volle actuali teit kan de leidejjs niet langer voorbij gaan. Des te eigenaardiger is het feit, dat, nu de kenners zich een bescheiden terughouding leer den opleggen tegenover praktiese vragen van de schoonheid, allerlei liefhebbers met geleerde omhaal beginnen op te treden. Behoefte aan houvast bij de zwakkeren, drang tot heerszucht bij de sterkeren schijnt wel eens te neigen in de richting van zelfgemaakte dogma's. Nauwe- liks werden wij van de neogotieke leerstellin gen bevrijd, of andere, veel willekeuriger regels dreigen ons opgedrongen te worden. De een ver- oordeelt, Roomser dan de paus, iedere koepel- I houw, de ander gaat zich aan nog verregaan der verkettering te buiten. Machtwoorden als ra tionalisme en.weet ik wat voor onbegrepen of onverklaarde monsterachtigheden vliegen van weerskanten, alsof we vroeger heus nog geen ideologie genoeg gehad hebben! Mag een kun stenaar voor zioh zelf een vaste bepaling van zijn inzicht nodig hebben, hij hoeft daarom de opvatting van een ander niet uit te sluiten. Laat ieder in zijn zin verzekerd zijn, zegt de apostel. Niets zou dodeliker werken dan een kunstmatige eenheid in theorie, door het drij ven van de een of andere partij afgedwongen. Geruststellend doet in dit opzicht de feest uitgave van het Gildeboek aan, met zooveel illustraties een welkome krachtproef, die de beschikbare energieën volstrekt niet gespannen heeft, integendeel door het uitblijven van rijpe kunstenaars als de bekeerling P. C. de Moor een nog n4et volledig beeld van de gun stige toestand blijkt te leveren. De belofteh zijn vooral vervat in de heilige ontevredenheid, die eenstemmig op ieder gebied wordt uitgespro ken en die zo gelukkig afsteekt bij de zelfvol doening, waarin het Gilde omstreeks 1900 tij delik was weggezakt. Een algemeene' overtui ging, dat het heter kan en beter moet, verhoogt de voldoening over menige mooie uitkomst. Hulde voor de inhoud, waarvan het peil door een ernstige keus gewaarborgd^ werdHeil in één adem aan het Gilde, dat zo'n levensteken hij zijn zestigste verjaardag wist'te geven! GERARD BROM. XXI Er uil! Professor Mannoury en de heer Carelsen hebben van de leiding der communistische, de wasecht-Moshousche -partij een briefje ge kregen met de complimenten netjes de dwa, lingen, die ze voorslaan, af te zweren, of anders de biezen te pakken. l)e heeren hebben geweigerd te teekenen en kregen hun ontslag thuis: zij werden uit de echte communistische partij gezet. Iets, wal ons koud laat als een heelc poel vol kikkers. Siberisch-koud. Wc vinden zoo- iels zelfs doodgewoon. IV'e geven daarbij de leiding van de echt-Russische partij groot gelijk. 1 Vel drommel, als een kegelclub, een kaartclub, een beugelclub, een bond van A. J. C.'ers, alle mogelijke sport- en andere vereenigingen in hun statuien zich het recht hebben voorbehouden leden aan te nemen of te weigeren, leden te ontslaan of den raad te- geven te bedanken waarom dan niet de communistische partij? Niemand laat in zijn kring iemand wetens en willens loc, die het gemunt heeft op af braak van die clubdie zich niet houdt aan de daar geldende voorschriften. Begaat één der 1 eden zoo'n dommiteit of bewuste mis stap. dan krijgt hij natuurlijk een vermaning. Heeft- men ernstigen twijfel aan zijn recht zinnigheid of goed-c bedoelingendan neemt men hem als eerlijk man een verhoor af, en is er geen land mee te bezeilen, dan zet men zoo iemand buiten! Eruit!! Nu krijgt men de rare geschiedenis, dal ieder zooieU gewoon acht. Doch als de Katholieke Kerk dat doet met haar leden, dan begaat ze „terreur"; dan is ze „onver draagzaam"; dan krijgt zij de schuld, oat de buitengcslotcnen niet meer binnen haar veste zijn. Een redeneeringdie alles op zijn kop zet,of getuiat van een stemming: in ieder geval moet de\atholieke Kerk de schuldige zijn. Barbertje moet hangen! Wij geven de communistische partij Hol land groot gelijk, dat zc degenen buiten zet, die haar werk saboteeren. Dat is eerlijk! Een rangeerder gewond Omstreeks half een gistermiddag wilde da 51-jarige rangeerder A. v. Aken, wonende te Tilburg zich ervan overtuigen, of er in een benzinetankwagen, staande op het stationsem placement te Tilburg al dan niet nog benzine zat. Hij nam daarom een petroleum-lantaarntja en klom op den wagen. De tank was weliswaar leeg, doch nauwelijks was het vuur van de lamp met de in de tank nog aanwezige dampen In aanraking gekomen of deze ontploften met een geweldigen knal, welke in de geheels stad en ver in de omgeving werd gehoord. De man werd van den wagen geslingerd. Hij bekwam aan ge laat, beide handen en armen brandwonden door de vlammen die uit de tank sloegen, terwijl hij bovendien door den val zijn borstkas kneusde. De ijlings ontboden geneesheer achtte den toestand van den man niet levensgevaarlijk. AUTODIEF GEKNIPT. >1' DE VUGHTERUEIDE t!LJ ÜENHuHGU zijn oefeningen gehouden, om de soldcueu en autoriteiten vertrouwd te maken mei demaatregelen, die bij een event ueelen gasaanval getroffen moeten warden. Hoe 'n loopgraaf er tuit zag tijdens deze demonstraties, die iu uiterlijk de werkelijkheid zeernabij kwamen, toont onze foto. De jonge man gaf voor, zijn portefeuille met geld verloren ie hebben Te Asten (N.B.) vervoegde zich bij den hotel houder van Rooy een jonge man, die voorgaf zijn portefeuille met geld te hebben verloren. Hij bood daarom zijn nieuwen auto in pand aan tegen eenig geld. De hotelhouder, die het zaakje niet ver trouwde, stelde de marechaussee met het ge val in kennis. Deze was spoedig ter plaatse en kou den jongen man nog aanhouden. Bij nadere inspectie van den wagen werden daarin papieren gévonden ten name van een Nederlandschen koopman uit Antwerpen. Aan de politie te Antwerpen werd om inlichtingen gevraagd, waaruit bleek, dat daags te voren de auto aan het Centraal-station was ont vreemd. De aangehoudene bekende nu den diefstal te hebben gepleegd. Het bleek te zijn de 20- jarige chauffeur A. S. geboortig uit Helmond, wonende te Antwerpen. Hij werd naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht BRANDSTICHTING, WAARBIJ 3 PERSONEN ZIJN OMGEKOMEN Om een verzekeringssom MKDAN, 27 Nov. Ecu hadji is gearresteerd, die verdacht wordt van brandstichting te Rampah, waarbij drie personen omgekomen zijn De brand is gesticht om de verzekering* som machtig te worden (Aaetajj j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5