FEUILLETON EEN PARIJSCHE IDYLLE. HET PACHTVRAAGSTUK A DONDERDAG 28 NOVEMBER 1929 TWEEDE BLAD. PAGINA 2: DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIE BEGROOTING VAN WATERSTAAI VELERLEI KLACHTEN VAN VELE KANTEN WONINGBOUW. De moord te Grootegast De moord op den heer Hengst LAFFE AANVAL OP EEN MEISJE JONGEN ONDER EEN AUTOBUS Naar 's aardrijks ingewand DE HERZIENING DER TELEFOONTARIEVEN VISSCHERIJ. 452' STAATSLOTERIJ. prijzen van 20. Meneer Charnot boog, uit gefwoonte. Vergadering der Hollandsche Mij. van Landbouw BESPREKINGEN OVER HET ONTWERP-PACHTWET In verband met bet door de regeering aan hangig gemaakte wetsontwerp tot wijziging van het pachtrecht, heeft "Woensdag onder lei ding van dr. H. J. Lovink in Krasnapolsky te Amsterdam een buitengewone algemeene ver gadering plaats gehad van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Het pacht vraagstuk werd ingeleid door den heer A. van Wijnen te Gouda, voorzitter van den Bond van Kaasproducenten. De heer van Wijnen becritiseerde de verschillende bepalin gen van het wetsontwerp en concludeerende, zeide hij, dat de pachters zich wel goed mogen bedenken alvorens hals over kop te springen in een regeling, die voor hen wel eens een dood vonnis zou kunnen zijn. Zooals de pachtwet thans is, zal de Tweede Kamer met het aanne men ervan zich niét kunnen gelukwenschen. Het ontwerp zal weinig, heel weinig brengen. Wat spreker zou wenschen is een eigen minis terie van Landbouw met een minister, die de landbouw-economie tot in het hart en nieren kent. De volgende spreker, de heer H. S. van Hou ten, secretaris van den Bond van Landpach- ters, toonde aan de hand van cijfers aan, dat over het geheele land de inkomsten der pach ters uiterst gering zijn. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat de uitgaven sterk stegen en soms verdubbelden, waartegenover een veel geringer stijging aan inkomsten stond. Als oorzaak daarvan noemde spr. onder meer het stelsel der ongebreidelde vrije concurrentie. Ook inzake de pachtvoor- waarden vallen gruwelijke misstanden te con- stateeren. Zonder eenige overdrijving mag ge zegd worden, dat de toestand op pachtgebied onhoudbaar is. Spr.'s meening over het wets ontwerp was dat het de allerergste misstanden zal wegnemen. Hij was daarom dankbaar maar niet voldaan. De derde en laatste spreker, prof. Minder- houd uit Wagetingen, wees erop, dat het pacht stelsel aan felle critiek is blootgesteld, en dat de pachter in Nederland zich is gaan beschou wen als een verdrukte in de maatschappij. Het ls daarom zeer begrijpelijk dat de regeering zich verplicht acht wijziging in het pachtrecht voor te stellen. Spr. meende echter, dat men het pachtvraagstuk uitsluitend van het stand punt van het algemeen belang moet bezien. Doet men dit, dan heeft het huidige pachtstel sel wel eenige voordeelen. Ons pachtstelsel, zeide spr. voorts, is nog niet zoo slecht, of er kan door onoordeelkundige overheidsmaatregelen nog heel wat aan worden bedorven. Radicale amendementen in de Tweede Kamer, zouden in dit verband funesten invloed kunnen hebben. Aan de hand van een reeks van cijfers concludeerde spr., dat de gemiddelde pachten in ons land niet te hoog moeten wor den geacht; bij vaststelling van een maximum- pacht van overheidswege zal deze in enkele jaren overal dé pacht worden. Vaststelling der pachten door de overheid zai hoeve voor hoeve moeten geschieden, maar waarop zulks geba seerd moet zijn, is een uiterst moeilijke kwes tie, aangezien de vrije concurrentie dan zal zijn uitgeschakeld. Zoodra men van overheidswege den pachtprijs gaat drukken, vaststellen, dus op een lager niveau dan waarop hij door de kwestie van vrije vraag en aanbod wordt be taald, zal men evenals in den distributietijd het geval was, den toestand krijgen, dat er met sleutelgeld wordt gewerkt. Vaststelling van de pacht van overheidswege kan alleen gepaard gaan met recht van continuatie en daartegen had spr. bezwaren. Ofschoon principieel verkeerd, zou spr. het wetsontwerp willen aan vaarden. Hij betreurde het echter, dat in dit ontwerp geen indirecte dwang wordt uitgeoe fend om den zittenden pachter een voorsprong te geven op den nieuwen pachter. Wat spr. wilde is; geen continuatierecht, maar vergoe ding wegens niet verlenging van de pacht. i Spr.'s eindoordeel was, dat het ontwerp een niet onverdienstelijke poging is om te berei ken, wat er te bereiken valt. De P. H.-A. G- R. te Bandoeng aangekomen Het zesde postvliegtuig vertrok gisteroch tend om 5 u. 35 (pl. tijd) uit Medan en kwam om 11 u. 35 te Palembang aan. Het startte te 12 u. 40 te Palembang en arriveerde 15 u. 50 te Batavia; steeg daar om 16 u. 10 op en landde om 16 u. 50 te Bandoeng. Het derde retonrvliegtuig Het derde retour-vliegtuig is gistermorgen om 6.15 uur uit Busblr vertrokken en om 9.15 uur te Bagdad gearriveerd. TWEEDE KAMER SPOOR- EN TRAMWEGEN Afcleeling V, omvattend het groot verkeers- bedrijf van spoor- en tramwegen, geeft eik jaar opnieuw aan een heele rist Kamerleden klach ten van de meest verscheiden soort in den mond. De volle laag kreeg de directie der spoorwe gen reed» bij den aanvang van de vergadering van ds. Hugo Vissoher. Deze Utrechtsche pro feasor in de theologie wees op de moordende concurrentie, waarmee de spoorwegen het par ticulier initiatief bekampen. Hun leus is „rov, pelle intrare dwingt hen, (d.w.z. de burgers van ons bedrijf gebruik te maken. Met 'n beroep op pater H. Pesch S-J. en Loh man betoogde prof. Visseher, dat onnoodige monopoliseering uit den booze is. De spoorwc gen gaan nu al zoover, té Utrecht, door middel tan een garage, particuliere garages te becon- curreeren. Jntusschen zoeken zij, waar zij kun nen, nieuwe verkeersmiddelen te dumpen en verbeteren zelf hun materiaal niet. Sterk klaagde ook de liberale Delftsche afge- vaaidigde prof. v. d. Bilt over ^e oneerlijke con currentie weike de spoorwegen aan de goede ren-expediteurs aandoen. De heer Hermans bepleitte allereerst het pro- beeren van het in Limburg uitgevonden sys teem voor onbewaakte overwegen. De katholieke afgevaardigde achtte de bezwaren tegen dit stelsel ontwikkeld, onhoudbaar. De onbewaakte overwegen blijven nog altijd een buitengewoon gevaar: van treinen, die in S seconden 800 meter „nemen", kan men wel degelijk ongelukken verwachten. Naast andere afgevaardigden pleitte de heer Hermans voor grootere bevoegdheid van den personeelraad, die een levend orgaan van het bedrijf moet worden. De katholieke afgevaardig de vroeg voor dit jaar een gratificatie voor liet personeel en bovendien verbetering van rust- en diensttijd; ook voor het trampersoneel dienden zeer spoedig behoorlijke dienstvoorwaarden vastgesteld te worden. Zeer bizondere aandacht vroeg de heer Her mans voor de tarievenpolitiek van de spoorwe gen. Oud-minister Bongaerts viel den heer Her mans bij Inzake de lagere minimum-tarieven, waar vooral Limburg met zijn grensverkeer on der lijdt. Van verschillende kanten werd geklaagd'over de overwegen; het krachtigst roerden zich mevr. v. Itallle, die den toestand te Leiden, waar da gelijks 78 personentreinen passeeren, onhoud baar noemde. Ongezouten Nederlandsoh werd er ook ge sproken door den heer Fleskens, die den over weg te Eindhoven niet alleen „van landelijke bekendheid maar van internationale berucht heid" achtte. Alle uitstel hier, aldus de katholieke afge vaardigde, kost tonnen gouds; had men vroe ger ingegrepen, dan zouden er millioenen be spaard zijn. Dit is wel prettig om te hooren voor den belastingbetaler, die mede voor de spoor weg-politiek bloeden mag. De Brahantscbe afgevaardigde wilde zich dezen keer niet met een kluitje ip het riet laten sturen. Hij heeft aan den minister zeer stellige vragen gesteld over de plannen van de spoor weg-directie inzake den toestand te Eindhoven. In welke richting gaan de voorbereidende plan nen? In welk stadium zijn ze? En wanneer wordt er met de uitvoering begonnen, Het zal ons benieuwen of de heer Fleskens een positief antwoord krijgt. Zooals wij ook benieuwd zijn naar het antwoord op de vra gen van den heer Knottenbelt, die later krach tig gesteund door den heer Brautigam, pleitte voor een betere behartiging van de belangen van Rotterdam. Deze havenstad eischt goede spoorwegverbindingen. Het ls ongehoord, dat Rotterdam-Zuid, een stad met 150.000 inwoners, nog steeds verstoken blijft van een eigen sta tion. Ook pleitte deze afgevaardigde ervoor, dat Limburg zou bevrijd worden van de nadeelige gevolgen van de nieuwe spoorwegtarieven. Nadat de soc.-dem. vrijgestelde, de heer van Braambeek ongeveer dezelfde eischen als de heer Hermans voor het personeel had gesteld, klaagde de heer Brautigam over de veel te kleine 3e klas wagens in de electrische treinen tussohen Amsterdam en Rotterdam. En dan de harde banken: de gewone gemeentetrams zien er beter uit! De heer Brautigam, op zijn beurt weer krach tig geholpen door den a.-r. heer Schouten, kraakte ook harde noten over de spoorweg- toestanden rond Rotterdam. De stad kan zich nir' uitbreiden en de handel spreekt al even bi tver de veronachtzaming als de bewoners va jtterdam-Zuid, die 8 K.M. moeten reizen om een station te bereiken. Fel pakte ook de liberale heer Boon nog uit over de onbewaakte overwegen. Hij sciheen meer heil te verwachten van automatische seinen DE MEET VOOR DE JACHT op de Didessarivier in AbeasyniëJ de parapluie is blijkbaar wel van hoogen adel dame onder de als in Zweden bestaan, dan van de „opvoedkun digs" waarde van de huidige onbewaakte over wegen. Na den heer Duymaer van Twist kwam domi nee Zandt nog getuigen vpor zijn verlangen heel het treinverkeer op Zondag stil te leggen. Noch de eerste noch de laatste zullen op dit punt hun verlangens ooit zien vervuld. Typisch was de twist tusschen de heeren Duymaer en Zandt; hij werd beslecht door den voorzitter, die blijkbaar niets hebben moet van het „gedomineer" in de Kamer. De heer Wijnkoop verkondigde te midder nacht, dat de heer Hermans heel wat revolution- nairder is dan de. soc.-dém. heer v. Braambeek. De eerste vroeg met nadruk verbetering van de dienstvoorwaarden vah het personeel hij had een lijstje diensturen aan den minister gegeven maar de laatste stond, volgens den heer Wijn koop, maar alleen te juichen. Het spreekt van zelf, dat de heer Wijnkoop den klassen strijd weer ging doceeren, welke bij van de oude socialistische meesters had geleerd. Kwart over 12 kwam de ministeraan het woord, die meende dat de spoorwegen wel mil lioenen zouden moeten uitgeven voor bepaalde verbeteringen. Men dient hierbij te bedenken, dat deze werken geen direct nut afwerpen voor de spoorwegen zelf. Daarmee hangt samen de onmogelijkheid voor momenteele, algemeene ta- rievenverlaging. De goederentarieven op korte afstanden waar vooral zoo in Limburg over ge klaagd wordt, zullen door den minister onder de oogen worden gezien evenals de tarieven voor het kolenvervoer. De minister acht de toestanden in onze derde klasse-wagons, zeker in vergelijking met het buitenland, niet zoo slecht. De heeren, die aan Engeland denken, moeten ook niet vergeten, dat men daar geen 3e klasse kent en het rei zen zeer duur betaalt. Betreffende den personeelsraad is de minister het eens met den heer Hermans. Over het gra- tificatievoorstel van dezen afgevaardigde moest de bewindsman zich het antwoord voorbehou den. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede omtrent de toeneming van het aantal woningen in Nederland. Onbew. verkL gesloopte en aan haar Gereed- bestemming gekomen onttrokken Netto ver woningen woningen meerdering Sept. 1929 5.014 601 4.413 Aug. 1929 4,795 '591 4.204 Juli 1929 3.711 596 3.115 Juni 1929 4.361 515 3.846 Mei 1929 4.318 773 3.545 April 1929 3.4-51 507 2.944 Maart 1929 2.434 670 1.764 Febr. 1929 19S63 467 1.196 Jan. 1929 2.622 524 2.098 Dec. 192S 3.481 1.117 2.364 Nov. 1928 4.437 636 3,801 Oct. 1928 4.795 463 4.332 Sept. 1928 4.208 641 3.567 Vrij naar het Fransch van R. B. SEIGNY Dan drukte hij mij in zijn armen. Hij was eóó ontroerd, dat hij niet kon spreken ont roerd van vreugde, alsof hij mijn vader ge feest was, of die van Jeanne. Na een oogenblik zette hij zich weer recht in zijn stoel, tegenover mij, met zijn handen op mijn schouders, alsof hij bang was, dat ik weg zou vliegen. Ah. u houdt van haar, u houdt van haar. Allemachtig, wat heeft me dat moeite gekost, om dat uK n te halen!Maar u hebt drie dubbel gelijk, dat it van haar houdt. Na tuurlijkIk zou het ook niet begrepen heb ben, als liet niet zoo wasMaar dan, beste vriend, dannu, als u te lang wacht het is een allerliefst meisje, en dus, u begrijpt. Ja, ik zou haar moeten vragen. Juist. Ach, meneer Flamaran, wie kan dat voor me doen. Ik ben wees, zooals u weet. Arme jongen! Maar uw oom dan? Ik ben in onmin met hem. Dan sluit u vrede voor die gelegenheid. Onmogelijk mijnheer. We zijn juist om haar in onmin geraakt. Mijn oom heeft een af schuw van Parijsche meisjes. Duivels nog toe! Dan een vriend, een ge wone vriend. Dat kan desnoods ook. Ik heb Lampron De schilder? m Ja, maar hij leent meneer Charnot niet. Op die manier zou de eene onbekende voor den anderen vragen,De kansen zijn dus gering. Beter zou geweest zijn Een vriend van allebei, hé? En ik, ben ik dan geen vriend van allebei? O, zeker, mijnheer Flamaran. Welnu, ik neem die zaak op me, jonge man. Ik zal haar vragen, die lieve Jeanne. Ik zal haar vragen voor ons allebei voor u, om haar gelukkig te maken, en voor mij. om haar niet heelemaal te verliezen, doordat ze trouwt met een van mijn leerlingen en hooggeachte doctors, met mijn vriend Fabien Mouillard. En ik krijg haar, dat verzeker ik u! En hij gaf een geweldigen slag men zijn vuist op de tafel, dat de glazen en karaffen er van rinkelden. Ik kom! riep de kellner van beneden, den kend, dat hij geroepen werd. Meneer Flamaran boog zich over de balu strade. Blijf maar vriend, het is niets. Toen wendde hij zich weer tot mij, nog steeds ontroerd, maan nu kalmer. Laten we nu eens praten, zei hij. Zeg me alles. En ik begon. De brave man luisterde. Hij was nu géén professor meer. Hij liet nu zijn hart spreken, zijn goede, beste hart. Als ik Jeanne prees glimlachte hij. Als ik bezwaren noemde, keek hij me uitdagend aan, en sprak me tegen: Wat, meneer, durft u zeggen Belachelijk, daar bang voor te zijn Wij hoorden of zagen niets anders.We leefden geheel in een andere wereld. De avond viel. De sterren begonnen aan den hemel te flikkeren. Een lauwe bries kwam vanuit het bosch op zetten. Ik voelde een oneindige zoetheid. Het kwam mij voor, alsof een geheimzinnige bloem in den nacht ontloken was, en Ik zelf een ge heel ander mensch geworden was 22 JULI. Het was twee uur. Ik kwam hij Sylvestre, om hem het groote gebeuren van gisteren mee te deelen. We gingen zitten op de oude canapé, in het halfdonker van zijn atelier, te midden van al zijn schetsen en modellen en schilder- gerei. Opeens werden- geklopt. Blijf maar, zei Sylvestre tot mij. Dat is een werkman, die om een van mijn schil derijen komt. Twee minuten, en ik ben weer tot je beschikking. Binnen! Hij schoof het gordijn dicht, en door de dunne stof heen zag ik hem naar de deur gaan, die juist werd -opengedaan, Meneer Lampron? Die ben ik, meneer. Herkent u me niet, mijnheer? Neen, mijnheer. Dat verwondert me, mijnheer. En dajt waarom, mijnheer? Ik heb u nog nooit gezien, zoover ik weet, U hebt mijn portret gemaakt, mijnheer! Wel, heb ik van mijn leven! Ik keek naar Lampron. Hij was beleedigd door dit eigenaardig begin. Hij liet den stoel, dien bii reeds naar voren geschoven had, mid den in het vertrek staan, en nam plaats op een werkbankje, in dm hoek. Wat ik u daar zei, is de zuivere waarheid, mijnheer. Ik ben Charnot, van de Academie. Lampron keek even naar mijn kant. Zijn gezicht klaarde op. Excuseer me, mijnheer, zei hij glimlachend maar ik ken u alleen van achteren. Van achteren zpu, ik u misschien herkend hebben- HET MONUMENT VOOR DE VIER SLACHTOFFERS y Zooals men weet heeft de Ned. Bond van rijks- en gemeentepolitie, marechaussee, enz. indertijd besloten op elk der graven van de In Januari 1929 te Grootegast vermoorde veld wachters een gedenkteeken te plaatsen. Deze gedenkteekens zijn gisteren met eenige plechtigheid onthuld: te Groningen op de be graafplaats Esserveld voor de veldwachters Hoving en Werkman, op het kerkhof te Groote gast voor den veldwachter v. d. Molen, op dat te Opende voor den veldwachter Meyer. Bij de onthulling te Groningen sprak te bri gadier commandant der rijksveldwacht te Zuid- horn, de heer A. Kolle. Te Grootegast werd de herdenkingsrede uit gesproken door den heer Verkaik, commissaris van politie te Winschoten. DE DADER TER DOOD VEROORDEELD MEDAN 26 November. (ANETA). De Land raad te Bagan Si Api Api heeft den moordenaar van den heer Hengst ter dood veroordeeld. eD veroordeelde teekende appèl aan. De dader gearresteerd HET KIND VROEG DEN WEG Dezer dagen heeft onder de gemeente Leur een laffe aanval plaats gehad op een 14-jarig meisje, wonende aan de Middenlaan te Breda. Het kind vroeg een man den weg naar Roskam onder Prlncenhage. De man stelde voor haar 'n elndweegs te begeleiden, doch ter hoogte van Bremberg op een .stil gedeelte van den weg, wierp hij haar plotseling met oneerbare bedoe lingen op den grond haar belettend om hulp te roepen. Het meisje slaagde er evenwel in los te komen, doch niet dan nadat zij enkele ver wondingen had opgeloopen. Enkele tanden wa ren haar uit den mond geslagen. De mare chaussee te Breda stelde een onderzoek in en heeft den dader, den 22-jarigen landbouwer A. T. uit Beek onder Prlncenhage, aangehouden. De man heeft bekend. OVERREDEN EN GEDOOD Dinsdagavond is te Hazerswoude de 16-jarige scbeepmakersleerling H. de Munnik uit Zoe- terwoude, die met zijn rijwiel achter een auto reed, doordat deze plotseling stopte en hij van zijn rijwiel moest springen, door een achter hem aankomende autobus overreden. De knaap was terstond dood. NAVORSCHING OP GROOTE DIEPTE Prof. Shapley, directeur van het observato rium der Harvard-Universiteit, kondigde In een voordracht voor het geografisch genoot schap de stichting aan' van een instituut dat zich zal belasten met navo'fcehingen in den aardbodem op groote diepte a!fc middel tot ver rijking van de geophysische astronomische wetenschap. Vragen aan den Minister De heer Smeenk heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen ge steld Is de Minister bereid, om, waar uit de beant woording van vraag 5 en 6 van de vragen, d.d. 24 October j.l. door den heer Van den Heuvel aan Zijn Excellentie gesteld, blijkt, dat in ver band met de invoering van het gesprekkenta- rief voor locaal telefoonverkeer over volkó men juiste gegevens betreffende de ^aantallen gesprekken beschikt kan worden, mede te dee len, hoeveel locale gesprekken zijn aangevraagd in elk der gemeenten, behoorende tot het ge automatiseerde net Arnhem en Omstreken, in elk der maanden Mei tot en met October van dit jaar Is de Minister bereid het juiste of vermoede lijk juiste aantal dlstrictsgesprekken in elk dier gemeenten en in elk dier maanden mede te deelen Is de Minister bereid mede te deelen hoe groot het percentage volgens juiste berekening of volgens vermoeden is, waarmede het aan tal gesprekken ten gevolge van de invoering van het gesprekkentarief, vergeleken met de overeenkomstige maanden van het vorige jaar, in bedoelde gemeenten is verminderd AANVARING VAN DE „PROTEUS" Waaraan te wijten? KLACHTEN OVER T NOORDZEEKANAAL De Raad voor de Scheepvaart behandelde de aanvaring van het s.s. „Proteus" van de Koninklijke Nederlandsche stoomboot Maat schappij met het Engelsehe s.s. „Wenning", op 15 October j.l. te ongeveer half zeven des avonds in het Noordzeekanaal. Gehoord werden de zagvoerder van de „Proteus" en de loods die zich tijdens de aan varing aan boord van de „Wenning" had be vonden. De Hoofdinspecteur van de Scheepvaart meent, dat de directe aanleiding tot het onge val te wijten is aan het feit, dat een groot schip te weinig ruimte aan beide kanten over liet. Het blijkt steeds meer en meer, dat het Noordzeekanaal te klein is voor de steeds drukker wordende scheepvaart en dat verbe tering dringend noodzakelijk is. Da Raad zal later uitspraak doen. DE VERRÜDEN PROPAGANDAZEGELS. Actie tegen oorlog en militairisme De heer Wijnkoop heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vra gen gesteld Is het den Minister bekend, dat volgens be stuursmaatregel van den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie geen poststukken mo gen worden verzonden, die voorzien zijn van sluitzegels, welke op een of andere wijze tegen oorlog en militarisme bedoelen op te komen Acht de Minister dat niet een inbreuk op het grondwettig recht der vrije meeningsuiting Vindt de Minister er niet een tegenstelling in, eenerzijds van Regeeringswege aan een ver drag mee te werken, waarin de oorlog in den ban wordt gedaan, en anderzijds dergelijke sluitzegels in den ban te doen En is de Minister van plan de noodige orders te geven, opdat deze maatregel onmiddellijk on gedaan wordt gemaakt VERLAGING TELEGRAM-TARIEVEN De directeur der posterijen, telegrafie en te lefonie maakt bekend, dat met ingang van 1 December 1929 het tarief der telegrammen over de normale wegen naar China. Hongkong, Ma- cao en de Phillppijnsche eilanden wordt ver laagd. TELEFOONVERKEER NEDERLAND— JOEGO SLAVIë. Met ingang van 1 December a.s. zullen in het telefoonverkeer met Joego Slavië gewone en dringende regeeringsgesprekken zijn toegela ten. ERNSTIG ONGELUK Door een balk getroffen Gistermorgen werd de schildersknecht man uit Kampen werkzaam aan de nieuwe selbrug bij het Kater veer door een neerstorte den balk zoo ernstig getroffen, dat hij beW teloos en met een ernstige hersenschudding het ziekenhuis te Zwolle moest worden °ve gebracht. Zijn toestand is hopeloos. DE RIVIER- EN BINNENVISSCHERIJ OCTOBER 1929. De Afdeeling Visscherijen van het Depa^ ment van Binnenlansche Zaken en Landt) deelt het volgende mede omtrent de rivier- de binnen visscherij in de afgeloopen maand- Op de Zuid-Hollandsche benedenrivieren de visscherij in de tweede week van October^ tegë'n het einde der maand vrij veel belemfti door stormachtig weder en hooge ebbestan De opkomst van zalm bleef nog steeds £e' en in verband daarmede werd dan ook sle weinig op zalm gevischt. Op de bovenrivieren lag de zalmvissclierU gebrek aan vangst zelfs over het grootste o deelte van de maand geheel stil. De aan van zalm bedroeg slechts 19 stuks met een 8 menlb'k gewicht van 152 K.G. en een opbre van f 764 tegen 35 stuks met een gewicht M_ 272 K.G. en een opbrengst van 1456 in O ber 1928. v,ntjeS De aanvoer van zeeforellen of z.g. se»o was ook deze maand weer aanmerkelijk lager g in de overeenkomstige maand van het v0 yp jaar en bedroeg slechts 50 stuks tegen 379 5 e$ ten vorigen jare. Houting werd nog zoo als niet aangevoerd. -tviscb De uitkomsten van de visscherij op wit'i' met de vischzegen en de bliek- en pookn® waren op de Zuid-Hollandsche benedenriy1^^ over het algemeen nog bevredigend tot goed.^ met aalkubben, aalfuiken en den aalreep 1 nog loonend gevischt. vaj% Op de rivier de Waal waren de vangsten paling met de ankerkuilen zeer afwissel®^ vooral in ds eerste helft van de maand. sommige visschers werden toen vrij vangsten verkregen, anderen daarentegen 9 gen slechts Kleine hoeveelheden. Op s0 plaatsen kon overigens met de schokkers wat brasem en groote voorn worden bemacht» Op de rivier de Maas werden in de ®e 6y helft van October gedurende enkele dagen wassend water vrij goede tot ruime vang van paling en hier en daar ook van witvisch kregen. Overigens leverde de schokkervissc op deze rivier maar matige vangsten op« met de vischzegen en de vischfuiken ^ehUt)< tijdens den was loonende vangsten van sc visch gemaakt, in hoofdzaak van brasem, r o0tc en voor zoover de Limburgsche Maas betreft van barbeel en meun. moS" Op de 'overige bovenrivieren hadden de sten met laatstgenoemde vischtuigen over algemeen niet veel te beteekenen. Op de Overijsselsche bovenrivieren ware®y uitkomsten van de visscherij over het maar matig; alleen op het benedengedeelte riviePen kon bij hoog optrekkenden vloed wat aal worden bemachtigd. In sommige r gedeelten waren ook de vangsten van voorn ef onvoorspoedig, doch snoek en baars wet over het algemeen maar weinig gevang®11- In enkele Overijsselsche wateren kwam we om veel visch te sterven, tengevolge van n« voeren van schadelijk fabriekswater. Voora"., Overijsselsche Vecht en het Zwarte Water den veel van dit euvel te lijden. In de binnenwateren werd de visscherij nlaaJj4 zegen en de wargarens in het begin der m veel belemmerd door ruw weder; ü°ve ge werd deze visscherij in verscheidene binnen' ren nog te veel bemoeilijkt door den s plantengroei. Voor zoover gevischt kon waren de uitkomsten van deze visscherU g- afwisselend. In sommige streken vielen eK sten niet mede. vooral wat de vangst van Jj betrof; in andere daarentegen werden lob" en somtijds zelfs ruime vangsten van voorn en hier en daar ook van snoek, snoes en karper verkregen. t-,eC-et De vangsten van aal en paling met die en fuiken waren in het begin der maand zij den sterken regenval en het vaak ruwe ny» waardoor de paling los kwam, in verscln streken van het land niet onvoorspoedig en zelfs ruim. Daarna tverd echter over het - meen maar weinig aal en paling meer geva z0p' Hier en daar ondergingen de vischprijzen, 1 y derheid de aal- cn pallngprijzen eenige ging, doch over het algemeen bleef de vrijwel gelijk aan dien van de vorige maa Eerste Klasse. - Vierde Lijst. Trekking tan 28 November. 101 )l( No. 214. f 100 No. 6349, 16758. 94 2796 341 28U6 4U1 3U22 455 8U95 1038 3361 1162 4188 1193 4337 1716 4344 1741 4523 1746 4943 1935 5663 2010 6045 2678 6513 67BJ 6856 6865 6964 72UV 7281) 739? 759? 7605 7741 7828 7980 8018 8434 8780 8889 9116 9140 9182 9901 9969 10424 10827 11154 11231 11369 .11376 1181b 11936 12539 13026 13260 13379 13590 13302 14002 14281 14524 14751 15024 1507? L5249 15267 15445 15503 15546 15554 15672 igjf 15966 16374 ^6 16651 2D 16983 1*U 17056 17161 f® 17283 l75(ib 17624 17649 18083 20 Ik lach niet, mijnheer. En Ik aou u al eender om opheldering gevraagd hebban, als ik niet vanmorgen pas gehoord had, wat lk beschouw als een betreurenswaardig misbruik van uw teeke®stift. Schilderijen-tentoonstellin gen zijn mijn weirk niet. Ik heb me zelf daar dan ook niet gezien. Mijn collega Flamaran heeft me moeten waarschuwen, dat ik op de laatste tentoonstelling voorkwam, samen met mijn dochter. U hebt roe neergezet op een boom stam, in het bosdh van St. Germain. Is dat waar meneer, op een boomstam. Juist, meneer. Dat ls v/el landelijk voor Iemand, die geen drie keeir per jaar Parijs uit gaat. Eu mijn dochter hebt u van terzijde geteekend, en erg gelijkend, naar het schijnt? Zooveej ik dat heb kunnen doen, ja, Dus u bekent, dat u ons belden hebt uit- geteekend, mijn dochter en mij? Ja zeker, mijnheer. Denkelijk zult u me niet gemakkelijk kun nen uitleggen, met welk recht, mijnheer. Ik wacht op uw verklaring. Ik zon u evengoed niets kunnen uit leggen, antwoordde Lampron, die nu zijn gw- duld begon te verliezen. Ik zou u ook kun nen antwoorden, dat ik u evenmin om verlof behoefde te vragen als de beuken, eiken, Iepen en berken om u heem. U maakte eenvoudig deel uit van het landschap. Iedere schilder, die een landschap schildert, heeft het recht, om tegelijk een of anderen vent uit te pikken.,.. Een vent, meneer, een vent! U neemt geen blad voor den mond! Een persoon dan. Wij zeggen: een vent. Ja, meneer, die reden zou ik u kunnen noemen, en die zou voldoende zijn. Maar het ls niet de ware reden, en ik wil u liever precies zeggen, wat er gebeurd Is. U hebt een charmante dochter, mijnheer. Welnu, meneer, een vriend van me is verliefd op haar geworden. Hij is een beetje schuchter, eh durfde er daarom niet mee aan te komen. Toen kwamen we u bij toeval tegen ln het bosch, en toen kwam ik op de gedachte, om juffrouw Jeanne uit te teekenen, en de gelijkenis zóó groot te maken, dat zij zich niet daarin vergissen kon, en die schets dan op de tentoonstelling te brengen. Ik was er zeker van, dat ze de salvets zien zou, en dat ze dan haar gedachten zou laten gaan niet naar mij, dile al haast een oude man ben, maar naar mijn verliefden jongen vriend. Als er in dat opzicht soms iets niet in orde is, mijnheer, dan ligt de schuld geheel bij mij. Niet in orde is hier zeker iets, mijnheer, althans van uw kant. U, oen serieus man, hebt een lichtzinnige neiging gesteund en aange moedigd.. De eerlijkste en oprechtste liefde, mijn heer! Een voorbijgaande genegenheid. Heelemaal niet! Ach kom, uw vriend is nog maar een kind! Des te beter, mijnheer, voor hem en voor haar. Als u een gerijpt man tot schoonzoon wilt hebben, dan zult u ziem, wat ze waard zijn, en dan zult u misschien heel gauw spijt heb- heb, dat u dit kind dat nog maar 24 jaar is, Ja, en niet rijk is, en geen hooge positie heeft, en ook niet die verwaandheid bezit, die bij vele menschen voor verdienste moet door gaan, maar dat een edel en rechtschapen hart heeft, mijnheer, daar sta lk voor in als voor mezelf dat u dat kind, zeg lk, hebt afgeweaén. Vooruit maari Zoekt u maar voor uw dochter een klinkenden naam, een volle beurs, een schit terende uniform, en allerlei echte of voorge wende pretenties allemaal dingen, die hij niet heeft maar hem, memeer, hem zult u niet terug vinden. Dat la alles, wat ik u te zeggen heb. spr^ Lampron was in vuur geraakt. Hu heftig. Zijn oogem vlamden van toorn. M Charnot stond op, ging naar hem toe, en hem de hand toe. Ik wilde niets anders van u weten, heer, dat is voldoende. Meneer FlamaraB me vanmorgen om de hand van mijn yj gevraagd voor uw vriend. Hij verliest Cee Flamaran, als hij tel® op zich genomen Hij heeft me ook veel goeds van uw Je gezegd, hij ook. En ik ban ook bij WT- geweest. Maar hoe vleidend hun getuig®» ga- was, ik moest nog wat anders hebben, tuigemis van iemand, die hem meer intie ti de, em ik kon niemand anders vinden Lampron keek den kleinen man met de lippen, die zoo snel van toon en uitdru veranderd was, verbaasd aan. jjS® Waarachtig, meneer, zeide hij, uw inlichtingen heel wat gemakkelijker krijgen. Het was niet noodig, dat u een scène maakte. jg, 1" Met uw welnemen, dat was wèl d10 zou Inlichtingen gehad hebben, ja, i" wilde ik niet. Die zijn altijd goed. wilde een kreet, van beleedigde vrien p i> die fot het uiterste gedreven wordt. Dat t>« nu gehad, en dat is- me voldoende. Ik meneer, en ik verzoek u, mij wèl te verontschuldigen. Maar, meneer, daar we nu tooh spreken, laat mij u dan ook een Traa^ Ik houd niet van omwegen. Heeft het van mijn vriend kans om aanvaard te ja of neen? (Wordt ver

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6