INDRUKKEN UIT IERLAND MUiNITIESMOKKELAARS Sport in Engeland PAGINA 3. Het afscheid van Mgr. Pacelli - SSk&i ff B DE STORM IN DE LEAGUE! EEN VORSTELIJKE CLIENT DE SMAAK DER LASTGEVERS BRACHT TOT „VERBETERINGEN" EEN NIEUW BERLIJNSCH SCHANDAAL iti J fa&V rvv - u jsSi DE STAD CORK EN HAAR SCHOONHEID EEN STAD MET STEMMING (Van onzen correspondent.) Londen, November 1929. Cork is een mooiere, maar dan ook een vèèl mooiere stad dan Dublin. Meer dan dat: 't Is een buitengewoon mooie stad. Met zijn honderdduizend inwoners neemt het in den Ierschen Vrijstaat de tweede plaat3 in da urbane hiërarchie. Natuurlijk is het, ver geleken bij Dublin, provinciaal, maar dit geldt slechts voor het uiterlijk. In werkelijkheid is het. karakter van Cork in veel hooger mate metropolitaan dan dat der hoofdstad, want het is Of maakt althans den indruk te zijn zuiver-Iersch. Ik weet niet, of het hedendaagsche Cork zelf dit wel voldoende op prijs stelt. De stad is eerzuchtig, zeer trotsch Op de toenemende be- teekenis harer haven en op de moderniseering harer centrale staten. Zij ziet met een zeker dédain op Dublin neer, dat zij beschouwt als een usurpator, en over welke stad de Corke- naar met dezelfde neerbuigendheid kan spre ken als de Barceloniër over Madrid. De O'Connell bridge te Dublin is een minderwaardige nabootsing van de Sint Patrick's bridge x te Cork, zal men u in laatstgenoemde stad met een stalen gezicht en oprechte overtuiging vertellen. De waarheid is, dat Cork, als moderne stad, het aankijken niet waard is, zeker niet voor iemand, die Dublin kent. Als oude, historische Iersche stad daaren tegen is het van eèn zeldzame schoonheid. Maar de inwoners zijn trotscher op hun zeer breede St. Patrick-street, met haar groote winkels, kantoorgebouwen en hotels, dan op de prachtige, antieke kaden en de tegen de heuvelen opgebouwde volkswijken. Ongelijk geven kan ik den Corkers overigens niet. Vooruitgang is de wet van 't leven, en wanneer Ierland tevreden blijft neerhurken bij zijn voor vreemdelingen zoo 'aanlokkelijke antiquiteiten, inplaats van deze ten offer te brengen aah de eischen, die de toekomst om van het heden niet te spreken stelt, dan schiet het te kort in de plichten, welke een usurpeerende natie kon verwaarloozen, doch welke het vrije Ierland dubbel-heilig moeten zijn. Maar den belangstellenden vreemdeling zal Cork moeten vergeven, indien hij zijn liefde schenkt aan de oude stadsdeelen, gebouwd maar ook schromelijk verwaarloosd door vroegere geslachten, en Indien hij het betreurt, dat Corks ontwikkeling tot een moderne stad on vermijdelijk leiden zal tot de vernietiging van veel, dat de kundigste bouwmeesters ons niet kunnen weergeven. De schoonheid dief stad is gelegen in haar stemming. Zij heeft het voordeel van een zeer schilderachtige ligging aan de rivier de Lee, die haar met twee armen doorsnijdt, en in een door hooge heuvelen ingesloten dal. Maar niet Iedere stad heeft van een schoone ligging ge bruik weten te maken, en er door den aanleg harer straten, de groepeering harer torens, en de lijnen harer daken mede te harmonieeren. Cork, de Lee, en de heuvelen vorme.n een harmo nisch geheel, gelijk weinig andere steden. Wie per boot in deze stad aankomt, en Ier land nog niet kent, zal van Cork den indruk krijgen van een oude, vervallen, maar her levende en krachtig herlevende Italiaan- sche stad. De „stemming" op de mooie kaden is Florentijnsch, ofschoon burgerlijke pronk gebouwen ontbreken en de architectonische schoonheid van het oude Cork, behalve in eenige voortreffelijke kerkelijke bouwwerken, voornamelijk gezocht moet worden in zijn ka rakteristieke klein-architectuur. Vele huizen aan de kaden hebben hooge stoepen sterk her innerend aan die, welke den grachten der Ne- derlandsche steden zulk een eigenaardig ca chet verleenen. Deze stoepen dragen er in hooge mate toe bij, de aan uiterlijke decoratie meestal zeer arme gevels te verlevendigen, ter wijl de grillige daklijnen een meer dan vol doende vergoeding bieden voor het ontbreken van meer bewuste en opzettelijke architectoni sche kunst. De hoekige, bochtige, nauwe straten, welke op de kaden uitkomen, en waarvan er naar wij vreezen, vele in de eerstvolgende jaren door een overigens zeer noodzakelijke verbreeding ontsierd zullen worden, geven den bezoeker een Vlij zuiver denkbeeld van het Cork van twee of drie eeuwen geleden. De z.g. oude stad, welke tusschen de beide armen der rivier gebouwd is, vertoqnt trouwens geheel het type van een voornaam handelscentrum, dat evenwel in later eeuwen een groot deel van zijn beteeke- nis ingeboet heeft, 't Is overigens niet zoo heel lang geleden niet langer dan 'n jaar of tachtig dat Cork als koopstad boven Belfast stond, maar juist door de belangrijke plaats, welke het in het commercieele leven van Ier land innam, leed het zwaarder onder de troebe len. welke het land geteisterd hebben, dan eenige andere stad. Ofschoon Cork, waar en van welken kant men het ook aanschouwt, steeds een zeer mooie en schilderachtige stad is, maakt het nergens een verrassender indruk dan in die wijken, welke op en tegen de heuvelen aange bouwd zijn. Vele straten zijn aangelegd in den vorm van trappen, en ik heb zelden vuiler en karakteristieker straten gezien. Maar Ik vrees, Het bezoek van den Pauselijken nuntius aan den rijks- president. dat wanneer Cork, evenals Dublin, energieke „commissarissen" mocht krijgen, die aan het schoonmaken sloegen, er nodh van het karak teristieke, noch van het mooie, veel zou over blijven. De vuilheid en het verval zijn zó-ó ver groeid met de antieke gevels, de stemmige bin- nenpleintjes en de beschimmelde muren, dat een schoongemaakt Cork - zoo dat bestaanbaar is weinig van zijn aantrekkelijkheid zou be houden. Het zou een operette stad worden, in plaats van een rasechte, levende stad. De schoonheid van het oude Cork culmineert rondom de Shandon Steeple, een eigenaardigen vierkanten kerktoren, welken de geheele stad beheerscht, en welke op den top van den heuvel gebouwd, het middelpunt vormt van een grillig net van straten, stegen en pleintjes. Van dezen heuvel af overziet men de uitgestrekte, door tal van torens bekroonde stad, in haar geheel, en zóó, in vogelvlucht gezien, vertoont zij eveneens dat uitheemsche cachet, waarvan men eerst na een nadere kennismaking met Zee land gaat begrijpen, dat het niet uitheemsch, maar inheemsch, want Iersch, is. Uitheemsch is Dublin, hoe vertrouwelijk het den bewoner van Engeland ook moge aandoen. Heeft men als toerist zijn hart opgehaald aa nhet mooie, oudé, norsige Cork, dan voelt men zich, uit dankbaarheid voor het genotene, verplicht, ook een blik te werpen in de toe komst dier stad. Deze zal voor een groot deel afhangen van de toekomst van het land. Cork heeft industrie: groote Ford-fabrieken zijn er sinds tal van jaren gevestigd. Maar alleen als haven kan het een groote toekomst tegemoet gaan. Meer dan een eeuw geleden werd tot verbetering der haven besloten, maar honderd jaren lang zijn de werkzaamheden verricht geworden met lange onderbrekingen en eerst in de laatste jaren is de haven in .een zoodanige positie gekomen, dat zij den groeten stoomvaartmaatschappijen volkomen bevredi gende faliciteiten biedt. De Cunard-lijn, de White Star, de Canadian Pacific en de United States-lines laten haar booten geregeld in Cork aanleggen. Het havenbestuur heeft tal van groote wer ken ontworpen, waardoor Cork zou kunnen be antwoorden aan de eischen van een sterk toe nemend verkeer, en wanneer de overheden meer steun vonden bij de kooplieden, over wier apathie men menig klaaglied hoort aanheffen, dan zou er geen reden zijn om te zeggen, dat Cork voor zijn modernen vooruitgang meer te danken heeft aan de fabrieken van den Ameri kaan Henry Ford, dan aan eenig particulier burger der stad. Maar al te vaak valt het in Ierland den reiziger op, dat het steeds weer vreemdelingen en buitenlandsche ondernemin gen zijn, die den toestand beheerschen, en ge durende de eerste drie dagen van ons bezoek was .die indruk zóó sterk, dat ik mij voort durend afvroeg, wat de Ieren ^och eigenlijk met „zelfbestuur" bedoelen. De beteekenis, die Cork zal krijgen als Britsche haven, hangt natuurlijk af van de ontwikkeling van het achterland. Aan een lunch, ons door den waarnejnenden burgemees ter aangeboden, werden eenige toasten gehou den, waarin wij vernamen, dat Cork's betee kenis gezocht moet worden in zijn verkeer met Duitschland, Zweden en Frankrijk. Met Enge land scheen Cork geen maritieme betrekkingen te onderhouden. In een gids van de haven, geschreven door den president van het haven bestuur, zag ik die voorstelling niet ten volle bevestigd- Er wordt in dezen gids geen melding gemaakt van één verbinding met een Duitsehe, Zweedsche of Fransche haven, doch uitsluitend op geregelde stoomvaartverbindingen met Londen en andere Britsche havens, benevens met Amerika. Dit deed mij nogal vreemd aan, maar wanneer men eënigen tijd in Ierland vertoeft, went men hieraan. Het kan evenwel steeds tot verwar ring aanleiding geven, en het is dan ook niet té verwonderen, dat er in het buitenland nogal wat verwarde denkbeelden bestaan met betrekking tot Ierland. Kan men anders verwachten, wanneer zelfs in half-officieele toespraken zulke verwarring stichtende dingen gezegd en verzwegen wor den. DE ZAAK VOOR DEN RECHTER Te Kiel is Dinsdag een proces begonnen tegen zeven te Berlijn wonende personen, die beschuldigd worden van een poging om op on geoorloofde wijze munitie uit Duitschland uit te yoeren. In Juni 192G zouden zes wagons met kisten worden verzonden, die volgens de declaratie van de afzenders koperen voorwerpen zouden bevatten. Bij een onderzoek bleek echter, dat de kisten munitie voor geweren bevatten. De zending werd in beslag genomen. De zending was klaarblij kelijk bestemd om over Noorwegen naar China te worden verzonden. Op voorstel van het O. M. is besloten het proces met gesloten deuren te voeren, daar er gevaar bastaat voor de veiligheid van den staat. TOESPRAKEN VAN Mor PACELLI EN HINDENBURG. BERLIJN, 9 December. (W.B.) Rijkspresi dent von Hindenburg ontving, zooals gemeld, heden voormiddag den Pauselijken nuntius te Berlijn, mgr. Pacelli, die zijn terugroepings- brief overhandigde. De nuntius was door den dhef van het pro tocol, graaf Tattenbach, met den auto van den rijkspresident aan de nuntiatuur afgehaald. Bij aankomst in den tuin van het presidents paleis bracht een eerewacht het gebruikelijk saluut. Bij de ontvangst waren mede tegenwoordig het gevolg van den president, de rijksminister van buitenlandsche zaken Curtius en staatsse cretaris von Schubert. De nuntius hield de volgende toespraak. Na een lang verblijf van felbewogen en voor kerk en staat belangrijke jaren in Duitschland is thans voor mij de ure van heengaan gesla gen. De wil van mijn verheven souvereln, Z. H. Paus Pius XI, roept mij terug naar de eeuwige stad. Gehoor gevend aan Zijn woord, sta ik hier voor de laatste maal voor U, Heer rijkspresi dent, om U plechtig mijn terugroepingsbriéf te overhandigen en mijn zending te beëindigen. Bij deze gelegenheid is het mij een dringende en blijde plicht, U en de Duitsehe rijksregee- ring mijn diepen dank te betuigen voor de tact- vplle tegemoetkoming mij, bij mijn werkzaam heden in de Duitsehe rijkshoofdstad steeds be toond. De aangename en steeds op een vereerend vertrouwen gebaseerde betrekkingen, welke ik met Uwe Excellentie heb mogen onderhouden, zullen mij op mijn verderen levensweg steeds als een blijde herinnering bijblijven. Toen ik, lange jaren geleden, Voor 't eerst den voet op Duitschen bodem zette, stond Europa in het donker teeken van den oorlog. Heden, nu ik, het bevel van Z. H. volgend, naar de Tiberstad terugkeer, kan ik het blij bewust zijn in mij meedragen, dat, ondanks alle be lemmering en moeilijkheden, de vredesgedachte bij alle volken meer en meer ingang heeft ge vonden. Duitschland mag van dit streven naar de verwezenlijking van de vredes- en verzoenings idee thans reeds onmiskenbare en belangrijke gevolgen ondervinden, en de wereld weet en erkent, dat deze door vèr-strekkende staat- manskunst voorberide ontwikkeling der din gen te danken is aan het wijs beleid van Uwe Excellentie en aan dat van die anderen, die ten doode toe voor den vrede werkten, en wier afwezigheid hier in deze ure ons met oprecht leedwezen vervult. En ik moge hier, alvorens to scheiden, nog met gevoelens van rouw ge denken den overleden rijksminister van bui tenlandsche zaken, dr. Stresemann. Van u, hooggeeerde heer Rijkspresident, en de hooge regeering afscheid nemend, wensclv ik uit het diepst van mijn hart u en het aan uw leiding toevertrouwde Duitsehe volk een vrucht bare vredevolle en door God gezegende toe komst. De rijkspresident antwoordde: „Mijnheer de nuntius. Ik heb de eer, uit de handen van Uwe Excel lentie het schrijven in ontvangst te nemen, waardoor Zijne Heiligheid de Paus u van uw post als apostolisch nuntius te Berlijn terug roept om u de hooge waardigheid van het Kar dinalaat te verleenen. Het is mij een oprechte behoefte, u te ver zekeren, met welk een innig leedwezen wij allen u van hier zien scheiden. Negen jaar zijn verloopen, sinds mijn Voor ganger Uwe Excellentie hier als den eersten bij de rijksregeering geaccrediteerden gezant wel kom heette. Het was ia den moeilijken tijd, toen het werk van den wederopbouw en de bemoeiin gen voor een waren vrede begonnen. U hebt alle phasen van deze worsteling te midden van het Duitsehe volk meegemaakt en dit op zijn moeilijken weg altijd met oprechte deelneming vergezeld. Ik gevoel dit bijzonder sterk uit de vriende lijke woorden, die u de goedheid hadt, tot mij te richten en tevens uit Uw vriendschappelijk gedenken van den man, die door een helaas zoo vroegen dood onlangs uit het ambt van minis ter van buitenlandsche zaken werd weggeroe pen. Wanneer de bereidheid om tot overeenstem ming te komen, langzamerhand terrein wint, dan is dit niet op de laatste plaats te danken aan het onvermoeid werken van uw verheven souverein, die geen gelegenheid voorbij laat gaan om van zijn kant tot orde te vermanen. Maar ook wat Uwe Excellentie gedurende uw werkzaamheid alhier aan voorbeeldigen vredes- arbeid gepresteerd hebt, zullen wij niet verge ten, evenals alles, wat u voor het behoud en de bevestiging van de vriendschappelijke be trekkingen tusschen den H. Stoel en Duitsck land gedaan hebt. Ik verheug mil er over, uit uwe woorden ge hoord te hebben, dat u aan uw Berlijnsche werkzaamheden en uw vrienden alhier gaarne zult terugdenken. Op dezelfde wijze zullen al len, die met u in ambtelijke- en gezelscha,ps- betrekkingen konden komen, met voldoening terugdenken aan de door wijze zakelijkheid en rechtvaardigheidszin en goedhartige mensche- lijkheid gedragen beroepsopvatting, waarmee u uw noog ambt, ook als deken van het corps diplomatique, hebt vervuld. Ik verzoek u, mijn warmste en meest oprech te wenschen voor het welzijn van Zijne Heilig heid den Paus en voor uw eigen toekomst te willen aanvaarden". BERLIJN, 9 December. (V.D.) Na het bezoek van den Pauselijken nuntius te Berlijn, Pacelli, bij rijkspresident von Hindenburg, bracht de nuntius een afscheidsbezoek bij den Pruisi- schen minister-president dr. Braun, De nuntius sprak zijn dank uit voor de ver trouweiijke samenwerking tusschen den minis ter-president en hom tijdens zijn ambtsverblijf te Berlijn en dr. Braun sprak zijn beste wen schen uit voor de verdere werkzaamheden van Mar. Pacelli te Rëme. Mamens de Pruisische regeering werd hem als aandenken een kostbaar porceleinen kunst werk geschonken, vervaardigd in de Pruisische Staat-porceleinfabrieken, voorstellende de St. Hedwig-basiliek. HET WATER IN DE THEEMBVALLEI RIJST IEDEREN DAG, zoodat het geïsoleerde gedeelte nog maar steeds toeneemt; hoe het verkeer langs de oevers van de rivier plaats vindt. Voedselvoorziening maakt het wel noodig, het water aldus te trotseeren De val der majesteiten. OPMARSCH VAN CHELSEA (Van een medewerker). TERWIJ Ij HET WATER AAN DE OEVERS VAN DE THEEMS iederen dag stijgt, maat; de voedselvoorziening het noodig er toch op vut te trekken; een ondernemend koopman levert zijn waren af aan een klant ln een bootje. BERLIJN, 9 December. (W.B.) De rijks president gaf heden ter eere van den scheiden den Pauselijken nuntius, mgr. Pacelli, een dejeuner, waaraan o.a. deelnamen: de rijks kanselier, de minister van buitenlandsche za ken, dr. Curtius, dr. Wirth. dr. Schaetzl, von üuerard en dr. Stegerwald, .voorts de Pruisi- s^.e minister-president, staats-minister dr. 3eckef, de staatssecretarissen v. Schubert en Ptinder, mgr. dr. Schreiber. de Fransche „■ezant de Margerle, de Spaansche gezant dr. Èspinosa de los Montert». ar, Het waarschuwingssein „Weest op Uw hoede" werd op het einde der vorige week herhaalde lijk uitgezonden, Weest op Uw hoede: storm op komst! Wél werden die woorden waarheid. Want orkanen loeiden en gierden, cyclonen teisterden Brittanje's kusten, wervelwinden wiefpen woudreuzen -ter aarde. De storm hield huis in Engeland als in geen ander land. En toen Zaterdagmiddag het warnet van lijnen, gespannen over het Vereenigd JConink- rijk, al sidderende namen seinde, én cijfers, van de voetbalvelden naar de harten der steden, toen bleek alrasidat ook in de .eague de storm had gewoed in alle hevigheid en dat er woud reuzen waren gesneuveld in den orkaan. Immers reeds maanden leidde Manchester City de eerste divisie, en het stond er rotsvast, ongerept, en het hau week-in week-uit stormen getrotseerd. Twaalf Zaterdagen achtereen wist het stand te houden. Maar de dertiende dag staat niet voor niets genoteerd ris een datum waarop Fortuna ons nimmer ter hulpe snelt! En juist op dien dertienden dag ,werd het elftal- van de City gebeukt en gekraakt als was het een notedop op de Noordzee, speelbal der elementen. Aan Birmingham komt de èer toe dezen val te hebben veroorzaakt. Maar het dient terstond gezegd: De City was nimmer het Manchester City dat in twaalf achtereenvolgende matches ds vaan hoog te houden wist. Er haperde iets in alle linies. En de mannen faalden reeds in den aanvang te profiteeren van een cadeautje van den Birmingham-captain, die hoewel win naar van den toss, niettemin de City de eer gunds met den wjnd in den rug te starten. Toen Manchester van deze gift geen gebruik maakte door het scoren van een stuk of wat goals, was het glashelder dat bij het wisselen van grondgebied het lot der leiders bezegeld zou zijn. Een veronderstelling uit uitkwam, zou zijn. Een veronderstelling die uitkwam. Het was geen hartverheffend voethal. De tor nado was daaraan niet onschuldig, terwijl bovendien de spetters kletterden in overvloed zoodat een aanwezigheid op St. Andrews nu niet direct behoprde tQt de feestelijkheden. Er hadden dan ook maar een goede 10.000 man hun huis en have verlaten ett na afloop was hun ecniga satisfactie dat het thuis-team gewonnen had en dat aldus een ongeslagen reeks gebro ken was. Drie-nul was de uitslag, doof welke deze ondergang werd bewerkstelligd. Maar er gebeurde méér in de League. Want was Manchester City niet Week aan week achtervolgd door het schaduw-spook van Shef field Wednesday, kampioenen van het vorig jaar, die eveneens zege op zege behaalden en slechts het moment verbeidden dat de leiders zouden struikelen, om op hetzelfde moment bezit te nemen van de eere-positie? Doch Ziet, de typhoon in deze regionen was volledig en zij bewerkte den val der beide majesteiten gelijk tijdig, want de Wednesday werd geteisterd in Middlesbrough en ging daar roemloos ten onder met viereen, zoodat de onderlinge afstand gelijk bleef. Ook in dit laatste treffen was de storm een handicap voor beide partijen. En de orkaan gierde dusdanig dat de partij, welke er tegenin moest spelen, eigenlijk nog beter af was dan die de vlagen in den rug had, omdat eenig dragelijk samenspel dan vrijwel uitgesloten bleek. Immers elke zachte center tusschen de voorwaartsen onderling woei d<yi eenvoudig naar de vijandelijke goal waar dan altijd wel een stel backs trapklaar stonden om het leder te onderscheppen. Middlesbrough had tegen wind in dan ook direct met 2—0 dé leiding, toen Allen met veel moeite pas het eerste tegenpunt voor de Wednesday te voorschijn tooverde. Doch nog voor de rust werd de thuisclub door Cam- sell vrijwel veilig gesteld en direct na de pauze deed Webster met een vierde doelpunt meteen do deur dicht. En de elf Wednesday-boys zagen een geschikte gelegenheid om de plaats in te nemen, waar ze het vorig jaar zoo triomphan- telijk eindigden, langs hunne neuzen voorbij gaan. Hetgeen ais volgt blijkt: gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt. Manchester City 17 10 4 3 4328 24 Sheffield Wedn. 17 10 3 4 40—23 23 Aston Villa 18 10 3 5 39—21 23 Derby County 18 9 4 5 3229 22 Dat onder meer-genoemdé atmosferische condities de liefhebberij om naar voetbal- matches te gaan kijken niet groot was, blijkt overigens wel uit diverse publiek-cijfers. Zoo trok de wedstrijd Manchester United-Bolton, Wand. nauwelijks 5000 menschen en Hudders- field genoot de aanwezigheid van slechts 8000 man. West Ham kon meer tevreden zijn, omdat ze Sunderland op bezoek had en een wedstrijd legen de hekkesluiters geeft altijd de veron derstelling van een grimmigen strijd, een soort „noblo game of self-defence". Op Upton Park tieten zich derhalve een 25 mille menschen zoowat wegtoehten en door Pluvius bespren kelen, hoewel ze nog niet eens het genoegen smaakten do thuis-zege te kunnen bejuichen. Want met heel veel moeite bereikte West Ham een gelijk spel, wat aan Sunderland het ver lichte gevoel gaf van staart-club-af te zijn, mede omdat Grimsby tegen Everton verloor en daar mee meteen op de laatste plaats belandde. En het schijnt niet geheel onmogelijk dat Grimsby, hetwelk het vorige jaar min of meer ten koste van Chelsea's kansen promoveerde de lezer herinnert zich die race neg wel straks aan het einde van dat jaar met datzelfde Chelsea van klasse mag verwisselen. De ge dachte alleen geeft me reeds vreugde Overigens gebeurde er niet veel bijzonders. Sheffield UnArsenal werd uitgesteld, zoo dat de „All Star Linie" met den besten wil van de wereld aan haar besteede centen niet pro ductief kon maken. Twee candidaten voor de gradatie, Newcastle en Manchester United speelden beiden gelijk en hielden dus deze week de hoofden letterlijk en figuurlijk boven water. Om een beetje bij deze meteorolo gische terminologie te blijven: het ging Black burn Rovers voor den wind. Zij hadden Leeds United op- bezoek, maar Leeds, eens onbedreig de leider, werd voor de zooveelste maal in suc cessie geslagen en is nu, wat de suprematie be treft, voorloopig „out of the picture". Om dien aangaande eens 'n afgezaagde, maar niettemin blijkbaar nog steeds gewilde opmerking te ma ken, zou ik, möt Breero, willen zeggen ,,'t Kan verkeeren Die vergat te betalen Dames en heeren, nu komen we aan het hoofdpunt van het programma, de clou van dezen avond, den zegetocht *van Chelsea Al hoewel het onderwerp al zoo oud is als de weg naar Kralingen, weet ik toch zeker dat de ge regelde lezers van deze artikelen in hun bin nenste een klein hoekje hebben ingeruimd voor deze gevierde en alom beminde vereeniging, waaraan ik nu eenmaal mijn heele hart, heb ben en houwen heb verpand. Deze lezers volg den dan ook reeds sinds jaar en dag de evolu ties op het slappe koord in volle interesse. Dit seizoen echter heb ik me geruimen tijd moeten onthouden van hoera-verhalen. Toen kwam echter de opmarsch. Van Bradford be gon de victorie. Daar zegevierde Chelsea zeven dagen geleden. Die opmarsch naar boven had ik U van te voren aangekondigd eiT is niet ach terwege gebleven. In vorige jaren begon Chel sea de zege-serie op een verkeerd psycholo gisch moment: van don aanvang af. Om tegen het einde moe, uitgeput, anderen langs zich te zien gaan. Nam Nurmi echter ooit in een race direct deu kop Neen Welnu, Chelsea blijkt in de laatste jaren veel geleerd en niets verge ten te hebben en koos voor de finale spurt een ander moment uit. Maar thans, nu de helft, van het seizoen nadert, worden alle hens aan dek gebracht. Vier weken geleden waren ze negen plaatsen van den top af. Drie weken te rug zeven plaatsen. Twee weken terug zes plaatsen. De vorige week schreef ik trotsch Vijf plaatsen van den top. Vandaag op den dag staan ze vier, ergo drie plaatsen van de spits De opmarsch is begonnen De opmarsch zal worden voortgezet Swansea Town was het laatste slachtoffer. De zege was mager: één-—nul. Maar meer dan vol doende. Volgende w.eek zal nummer zes uit rij, Cardiff City de eer hebben Chelsea te ont vangen. Eenige vrees zal ik me niet ontvein zen. Maar veel vertrouwen domineert, niette min. En daarna verlang ik naar de naderende feestdagen, wanneer het Chelsea gegeven is tweemaal achtereen de leiders Blackpool te be strijden. Het is een smachtend verlangen Met groote vpldoening zij het mij vergund U onderstaand den stand van zaken te doen we ten gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt. Titiaan, de beroemde Venetiaansche schilder, had oor Philips II van Spanje eenige schilder stukken gemaakt. Zijne Majesteit was echter niet vlug met betalen, maar Titiaan had voor dergelijke klanten een schema van een brief, dat liij min of meer gewijzigd placht te gebrul- ken en hij schreef den Spaanschen Koning datt ook Ihet volgende: TITIAAN AAN PHILIPS II Inultlsslmo e Potentisstmo Re, Zeven maanden zijn verloopen, sedert ik Uwe Majesteit de schilderijen zond, die U mij be stelde en daar ik geen bericht heb gekregen van hun aankomst, zou ik zeer dankbaar zijn te vernemen, of ze naar Uw genoegen waren, daar Ingeval ze niet mochten behagen aan het uitstekend oordeel van Uwe Majesteit, ik z® over zou schilderen en de gemaakte fouten zou verbeteren; mochten ze evenwel naar het genoegen van Uwe Majesteit zijn, dan zou mij dit aanmoedigen om „De fabel van Jupiter en Europa" en „De Geschiedenis van Christus in den Hof" af te maken en op deze wijze iets tot stand brengen, dat niet onwaardig is voor zulk een groot koning. De brieven, die ik van Uwe Majesteit mocht ontvangen in betrekking tot het geld, dat mij te Genua zou worden uitbetaald, hebben geen resultaat gehad; bet schijnt, dat hij, die de meest machtige en trotsche zijner vijanden kan overwinnen, niet in staat is, zich te doen g°" hoorzamdn door zijn ministers en ik Weet geett middel om te hopen, dat ik nog ooit het bedrag zal krijgen, dat Uwe Majesteit mij zoo goed gunstig heeft toegedacht. Het is daarom, dat ik li wo Majesteit nederig verzoek de koppig® onbeschaamdheid dezer ondergeschikten t« straffen...," In een volgenden brief, die een jaar later weer geschreven werd aan Philips II, dankte hij Zijne Majesteit „nogmaals voor de 2000 rtcudi. waarvan de betaling drie jaar geleden t® Genua was bevolen, ofschoon aan Uwe edeim°®" dige bedoeling niet werd voldaan", ln Augustus van hetzelfde jaar berichtte Titiaan tenslotte, dat hij het geld in Genua had ontvangen, maar dat hij 200 ducaten te weinig kreeg, omdat „het niet was bepaald, dat ik i® goud voldaan zou worden, maar Uwe Maje steit wil deze zaak ongetwijfeld in orde maken Bijna 15 jaar later, toen Titiaan 99 jaar oud was, 6 maanden voor zijn dood, vroeg hij oog steeds om dat geld. Het merkwaardige uit den eersten brief i®» dat hieruit blijkt, de bereidwilligheid van d® oude meesters om hun werk te „verbeteren naaf den smaak van hun lastgevers. Blackpool 17 14 0 3 53—30 28 Oldham Athletic 17 11 3 3 38—21 23 Bradford 18 10 3 5 33—32 23 Chelsea 17 9 4 4 31—20 22 Wolverkampton 19 9 4 6 38—33 22 Ziet gij het perspectief Ik wel BERLIJN, 10 December. (V. D.) Tegen de® gemeentelijken hoofdingenieur Wilhelm Mo®1* lerke 1b. onder beschuldiging van verduistering» in dienstbetrekking gepleegd, en gepaard g®a®" do met valschheid in geschrifte, een vooi onder zoek aanhangig gemaakt. Tegelijkertijd wer M. hedenochtend vroeg, wegens gevaar voo ontvluchting gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van verduistering r®" 47.000 mark 'aan stedelijke gelden, welke hij ambtenaar onder zich had. 9 9 i,.. R'-i-. v j| ■X-Vs-:;a---:A, ONDER DE TALRIJKE ARMEN il: die lederen nacht op straat rondzwerven i.i Parijs, I vitidt zieh re - Imatig een oud manetje, Yves Chok. Het verhaal gaat, dat hij millionnair zou zijn, en dus slachtoffer van een ander kwaad dan armoede. De vermeende rijkaard warmt zich ia de warme lucht, die uit 'n ventilator komt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 10