ALGEMEEN OVERZICHT. REGEN- EN SNEEUWJACHT De Hongaarsche giftmengsters Wordt Calles gearresteerd MAANDAG 16 DECEMBER 1929 'S PAUSEN GOUDEN PRIESTER- JUBILE Wesr de verkeerde Kwelstnde voornamen VERSPERRING DER HAVEN VAN ZEEBRUGGE Ru ten-ingooiers DE MAN IN DE GREPPEL GEVOLGEN VAN DEN STORM GEMEENSCHAPPELIJK BEDROG ONGELIJK VERDEELD OP DE WERELD DE RIJNLAND ONTRUIMING SCHADE ALS BIJ EEN CYCLOON WAT ZWEDEN VOOR ZIJN WERKLOOZEN DOET ZEPPELIN LIJN OVER DEN STILLEN OCEAAN EEN TOT DE DOODSTRAF DRIE VERDIEPINGEN-HOOG PAND VERNIELD DE ENGELSCHE MARTELAREN MONSTER-LOCOMOTIEF GEEN BEZORGHEID MEER Onschendbaarheid van levens middelenschepen in oorlogstijd Da „Daily Tel." zegt in staat te zijn licht te -werpen op de beweegredenen en „andere omstandigheden", welke president Hoover er toa brachten in zijn gedenkwaardige toespraak, gehouden op "Wapenstilstandsdag een treffend pleidoi in te lasschen ten gunste van de levens- mlddelentranjsportem ter zee, die voortaan in oorlogstijd vrij moesten zijn. In politieke en diplomatieke kringen werd de vorige maand verwondering en ook niet geringe beroering verwekt door deze uitlating. Thans beschouwt de diplomatieke medewerker van bovengenoemd blad Hoover s wooi den in verband met de volgende feiten en omstandig heden. Toen in Juni de vloot-besprekingen tusschen jnr. Mac Donald en generaal Dawes zoo plotseling aangeknoopt werden, waren er leden van de Britsche regeering die van oordeel waren dat een oplossing van het maritieme ontwapeningsprobleem, speciaal tusschen Groot- Brittannië en de Vereenigde Staten, alleen dan tot stand gebracht kan worden als resultaat van een overeenkomst betreffende de rechten op zee in oorlogstijd. Op dat oogenblik evenwel waren president Hoover en zijn raadgevers tegen de gelijktij dige bespreking van deze beide problemen- groepen, daar hierdoor een toch reeds ingewik keld maritiem vraagstuk nog ingewikkelder zou worden. Toen evenwel mr. Mac Donald m October ie "Washington aankwam, had de president zijn aanvankelijk standpunt aanmerkelijk gewij zigd. Washington was nog steeds niet geneigd in te stemmen met bespreking van de belde vraagstukken door de in Januari te Londen te houden conferentie, dodh het was er zeer voor om met Engeland apart eens te spreken zonder nog bepaald besluiten te nemen over zekere toestanden op zee, die wellicht veran derd zouden kunnen worden. Ongetwijfeld werd dit punt door den presi dent aan den Britschen premier voorgelegd. Ofschoon mr. Mac Donald natuurlijk niet in staat was zich aan eenig bepaald standpunt te binden alvorens het kabinet en de deskundigen der departementen geraadpleegd te hebben, stemde hij erin toe dat de zaak zonder verwijl bestudeerd zou worden. Bijgevolg kwam in de gemeenschappelijke verklaring door. het Witte Huis (het Amerikaansche regeeringsgebouw) en de Britsche Ambassade uitgegeven, een passage voor welke duidelijk inhield (en ook in dien zin uitgelegd' werd) dat, na den terug keer van ma-, Mac Donald en Generaal Dawes te Lomden, zij gezamenlijk in particuliere ge sprekken zouden nagaan langs welke wegen een Engeisch Amerikaansche overeenkomst betref fende maritiem recht bereikt zou kunnen worden, gelijk zij vroeger met zooveel succes gedaan hadden met betrekking tot maritieme ontwapening. Toen evenwel de eerste minister op zijn post teruggekeerd was, en enkele dagen later ge volgd werd door generaal Dawes, werd te kennen gegeven dat men niet verwachtte dat er tusschen hen verdere belangrijke besprekingen gevoerd zouden worden. Nog wat later werd op meer bescheiden wijze in Engeland erop ge zinspeeld dat elke bespreking van de vraag stukken verband houdend met maritiem recht, bijna zeker zou worden uitgesteld tot na de vijf- mogendheden-conferentie over ontwapening ter zee. t Beziet men de zaken in het licht van wat voorafging dan moet men tot de conclusie komen dat president Hoover op Wapenstil standsdag de wereld verraste met zijn voorstel len betreffende de onschendbaarheid van levensmid delen schepen in oorlogstijd, ten einde althans haast te zetten achter een allereerste gedachtenwisseling tusschen Londen en Was- hinton over dit en andere aspecten van de „vrijheid der zeeën". Daar men hem evenwel de moeilijkheden had doen beseffen, waartegen de Britsche regeering bij de behandeling van een zoo belangrijk en beer vraagstuk zou komen te staan, zag hij zeer tactvol af van elke open lijke pressie. Daarom kenschetste hij zijn voor stellen als zuiver persoonlijke denkbeelden, bij wijze van „proefballon" bekend gemaakt, ten einde een uitspraak van de openbare meening over heel de wereld uit te lokken. Maar Hoo ver's woorden waren in werkelijkheid gericht tot Londen. Het staat dus zoo goed als vast, dat op de a.s. maritieme ontwapeningsconferentie te Londen de vraag zal rijzen of eenige mogelijkheid om het zeerecht al dan niet te wijzigen, besproken zal worden. Met niet genoeg nadruk kan erop gewezen worden dat van een formeele be spreking, als werkelijk deel van de Conferentie geen sprake kan zijn. De politieke en intellec tueels beteekenis van de Amerikaansche ge delegeerden zoowel als de aanwezigheid van eenlgén van president Hoover's vertrouwdste raadgevers brengt invloedrijke personen echter op het denkbeeld van een andere mogelijkheid Terwijl alle wetskweeties zorgvuldig buiten de conferentie zouden blijven, zouden eenige daarvan, en in 't bijzonder president Hoover's pleidooi vooi- onschendbaarheid van lerens middelen-schepen in oorlogstijd, ter sprake ge bracht worden bij particuliere besprekingen tusschen de Amerikaansche delegatie en leden van de Britsche regeering. We mogen wel zeggen, dat allem, die het wel meenen, met gespannen verwachting uitzien naar wat de besprekingen te Londen ons bren gen zullen. ge- De Duitsche rijksdag accoord met de regeering De Duitsche regeering heeft het pleit wonnen. De rijskdag heeft de motie van vertrouwen in de rijksregeerims aangenomen met 222 tegen 1SS stemmen en 22 onthoudingen Rijksminister dr. Hiiferding gaf uiting aan zijn verbazing, over het feit, dat verschillende sprekers de uiteenzetting over bet tekort een verrassende openbaring genoemd hebben. Spre ker zelf had onder voorgaande regeeringen her haaldelijk op den bedenkelijkcn kastoestand ge wezen. Toen de tegenwoordige regeering optrad moest zij een kastekort van meer dan een milliard overnemen. In de jaren '26 en '27 werden alle reserves opgebruikt. Ma de eventueele leening zal het kastekort op 1 April nog 900 millioen bedragen; 400 mil- lioen staan daar tegenover als dekking. Om dat tekort op te heffen, hebben wij de spoedige verwezenlijking noodig van de verhooging der bijdragen voor de werkloozenverzekering. Wie van een catastrofalen financieelen toe- staiid van Duitschland spreekt,, schokt7 het Duitsche crediet in de wereld. Ons streven is de financiën gezond te maken door geen CStgnve meer zonder dekking te doen. Ik heb voor de laatste begroeting belastingverhooging voorgesteld. De rijksdag weigerde. Hij bepaalde de inkomsten te hoog, de uitgaven te laag. Het geen de rijksdag toen van mijn voorstellen ver worpen heeft is juist het bedrag van het tekort, waar we thans voor staan. Van de vermindering ran de belasting ver wachten wij een verbetering van het bedrijfs leven, een daling van de werkloosheid en daar door bezuinigingen. Na een korte uiteenzetting van bet financieel program der regeering concludeerde Hiiferding, dat het program in economisch en sociaal op zicht aanvaardbaar is. Het zal zijn doel berei ken, als de rijksdag de regeering steunt. Afgevaardigde Drewitz (economische partij) zeide, dat zijn partij haar houding afhankelijk zal stellen van de daden der regeering.. Iedeie minister, zeide spreker, heeft het be ginsel verkondigd: Geen uitgave zonder dek king, maar iedere regeering heeft op haar beurt tegen dat beginsel gezondigd, 't meest geschiedde dit in 1927, toen de Duitsch-natio- nalen in de reèeering waren. Spreker achtte het financieel program der regeering ontoereikend, om den financieelen toestand te boven te komen. Zendt dezen rijks dag naar huis en laat het volk zelf over de be- lastingpolitiek beslissen. Intusschen werd door de christelijk-nationale boeren en de Duitsch nationale arbeidsgemeen schap een motie van wan trouwen tegen de rp- geering ingediend. Na een korte verklaring van afgevaardigde dr. Best (Volksrechtpartij), die het financieel plan becritiseerde, kwam de communist Torg- ler aan het Woord. Spreker ging vooral tegen de socialisten te keer, die volgens Torgler den valschen indruk bij de arbeiders wilden wekken, dat zij innerlijk tegenstanders zijn van het on sociale financieele program van Hiiferding, Nog voerden het woord de Duitsch-nationale afgevaardigde Quaatz en de socialist Gerlach, waarna de zitting tot drie uur 's middags werd verdaagd. In de namiddag-zitting werd de motie In stemming gebracht met het bovengemelde re sultaat, waarmede de beraadslagingen over de regeeringsverklaring en het financieele pro gram geëindigd zijn. De moties van wantrouwen kwamen hierdoor te vervallen. Vóór de motie van vertrouwen stemden de sociaal-democraten; het centrum en de demo- oraten, terwijl van de Duitsche volkspartij 24 afgevaardigden voor en 14 tegen stemden en 3 afgevaardigden zich van stemming onthiel den. Dó Beiersche volkspartij onthield Zich geheel van stemming. Tegen stemden de Duitsch nationalen, de Duitsch nationale arbeidsgemeenschap, de christelijk nationale boerenpartij, de economi sche partij, de nationaal socialisten, de com munisten de volksrechtpartij en 3 Duitsch Han- noveranen. De vertrouwensmötie luidde: De rijksdag hecht zijn goedkeuring aan de verklaring der rijksregeering en vertrouwt, dat het financieel program, onder voorbehoud van de definitieve farmuleering dar wetsontwer pen, met in achtneming der door de rijksregee ring verkondigde grondbeginselen, zal worden uitgevoerd. De rijksdag spreekt zijn vertrouwen nit ten aanzien van de politiek der rijksregee ring. Turkije hoopt op een volken- bondsleening? De diplomatieke medewerker van de „Daily Tel" verneemt, dat de Turksche regeering voor de derde maal in de laatste Jaren in verschil lende centra informeele stappen gedaan heeft met 'n doel zich te vergewissen van de voor waarden, waarop Turkije tot den volkenbond zou worden toegelaten. Dit wil zeggen dat zij, evenals bij vorige gelegenheden, alvorens êen besluit te nemen, onderzoeken wil of er eenige zekerheid bestaat dat Turkije een zetel of In leder geval een half-permanenten zetel in den volkenbondsraad zal krijgen, op dezelfde manier als Polen. Want ofschoon Turkije thans een geseculariseerde staat is, houdt het nog steeds vast aan het denkbeeld dat het, althans in internationalen zin, den Islam vertegenwoordigen kan, een aanspraak welke Perzië, of zelfs het mob: n- medaansche-Indië, met meer recht stellen kan. De berichten, volgens welke eenige leden van het Turksche kabinet voornemens zijn bin nen kort de voornaamste Europeesche hoofd steden te bezoeken, houden wellicht verband met hun wensch poolshoogte te nemen met be trekking tot het eventueele lidmaatschap van Turkije van den volkenbond. Van Moskou uit zullen natuurlijk pogingen aangewend worden om Turkije terug te houden ivan toetreding tot den bond, gelijk de sovjet# indertijd ook gepoogd hebben pressie in dien zin uit te oefenen op Duitschland. Maar in weerwil van de bestaande Russisch-Turkseha 'verdragen van vriendschap en onzijdigheid, zijn de betrekkingen tusschen de heide landen den laatsten tijd koeler geworden tengevolge van de verstoordheid der Turksche .regeering over de wijze, waarop de sovjets Turksche goederen behandelen, en van de voortduring van communistische propaganda in Turki, 1 1 Turkije's Verlangen om zijn zetel te Genive J in te nemen kan wellicht gedeeltelijk ook ver- i klaard worden met de dringende behoefte, "welke dit land heeft aan b'ttitenlandsch kapi taal, en met de moeilijkheden die het onder vindt om indlvidueele bultenlandsche geld schieters te vinden. Deze moeilijkheden zijr het gevolg van Turkije's houding tegenover Zijn vroegere crediteuren in verband met de Ottomansche schuld, en tegenover buitenland- sche concessie houders. Vandaar de Instorting van den Turkscher. wisselkoers. Angora hoopt misschien in stilte dat Turkije, door zijn toelating tot den vol kenbond, in staat zal zijn door middel van den bond een internationale leêning aan te gaan, waarop onders geen kans zou zijn. 't Is echter hoogst twijfelachtig of Turkije Zich zou kunnen aanpassen bij het nogal strenge finan cieele toezicht, dat een 4er voorwaarden ls waaronder een volkenbondsleening verstrekt wordt. Engelsche bladen bevatten uitvoerige bt^ richten uit Constantlnopel omtrent de paniek aan de Beurs, toen de piaster viel tot een waarde van 1125 in het pondsterling. Arbeiders begonnen Turksch geld in te ruilen tegen ponden om aldus verdere verliezen te voor komen, maar de regeering harerzijds bracht voor een zeker bedrag sterling op de markt eu slaagde erin den koers weer op te voeren tot 1073. Hierdoor evenwel onstond een valsche verhouding, en er deden zich tegen dien prijs slechts weinig koopers voor. Er bleef groote vraag bestaan naar sterling. Toen ging de regeering over tot 't opschor ten van staatsaankoopen in 't buitenland, Aan alle banken en buitenlandscbe ondernemingen werd streng verboden buiteniandsch geld te koopen zonder voorafgaande toestemming .van het kabinet. Operaties aan de beurs moesten beperkt worden tot 't strikt noodzakelijke. Met strenge straffen worden diegenen be dreigd die ongegronde geruchten verspreiden, zooals die welke onlangs de ronde deden be treffende voornemens van de regeering om haar toevlucht te nemen tot een bultenland sche leening, of het papleren geld te halveeren •505 E MADRID V. B11D IN DE OPENBARE SPEELTUINEN EEN KINDERBIBLIOTHEEK EN LEESZAAL INGERICHT, die in tegenwoordigheid van <lo jongste kinderen van den Spaanschen koning, Don Juan en Don Gonzato, geopend werd. Huldiging van vele zijden Men schrijft ons uit Rome: Het adellijke genootschap der Fransche pauselijke cavaliere heeft 20 vertegenwoordi gers naar Rome gezonden om den Paus geluk te wenschen met zijn gouden priester-jubilé. De ridders werden den H. Vader voorgesteld door den aartsbisschop van Parijs, mgr. Ver- dier en overhandigden hem een groote som gelds en een album met alle foto's der ridders. In een groote zaal der „Ambrosiana" te Milaan wordt op 't oogenblik het zilveren schrijn tentoongesteld, waarin alle handteeke- riingen van Milan eesche burgers ter huldiging van den Paus zijn ver.vat. Het schrijn zal op 21 dezer aan den Pads overhandigd worden. In 12 dikke boekdeelen zijn 250.000 handteekeningen verzameld. Ze kunnen tegen meer „passende" worden omgeruild Eigenaardige brief aan Mussolini Men schijft ons uit Rome: In Maart 1928, is er een wet uitgevaardigd, waarin verboden wordt, aan pasgeborenen be lachelijke of voor de vaderlandsche en religieu ss gevoelens kwetsende voornamen te geven. Personen, die zulke namen dragen, konden volgens genoemde wet die tegen meer passen de „omruilen". Voor zulk een geval nu is er op het Romein- scbe gerechtshof voor de eerste maal, sinds de wet bestaat, een beroep gedaan door zekeren Davoli, wiens ongeloovige vader hem den naam „Giordano Bruno" gaf, natuurlijk niet bij den doop, maar bij den burgerlijken stand. Deze man nu, die in 1889 geboren werd, heeft aan Mussolini een zeer eigenaardigen brief ge schreven, waarin hij zegt, dat hij een zeer goed en practiseerend katholiek is, wien het ten zeerste .verdriet, dat zijn vader hem indertijd den hem ongevalligen naam gaf. Hij verzocht zijn naam kosteloos in dien van „Armando" te mogen laten veranderen. Mussolini heeft dit verzoek ingewilligd. Herinnering aan den wereldoorlog Griekenland's nieuwe pre sident Griekenland heeft een nieuw staatsopper- hoofid gekregen. Zaïmia de voorzitter van den senaat, la n.l. tot president der republiek ge kozen. ER KOMT EEN GEDENKTEEKEN Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Op 4 Augustus 1930 zal te Zeobrugge de ont hulling plaats hebben van 'n gedenknaald, ter gedachtenis aan de versperring van de haven, tijdens den wereldoorlog, door de drie schepen „Intrepid", .Thetis" en de „Iphigenia". De plechtigheid zal plaats hebben in tegenwoor digheid van den Engelschen admiraal sir Ro ger Keyes. Daags te voren zal een Engelsche kruiser een paar honderd Eugolsche oud-strij ders en hun familie naar Zeebrugge brengen, die bij het feest tegenwoordig zullen zijn. Steenenbombardement op het Warschauschc Gerechtsgebouw Wie waren de daders? Natuurlijk communisten Vrijdagavond verzamelden zich op het Kra- sinskiplein te Warschau voor het gerechtsge bouw, waar het proces tegen 14 communisten zou worden gevoerd, eenige honderden commu nisten. De betoogers wierpen een groot aantal ruiten van het gerechtsgebouw in. Toen de politie aanrukte, maakten zij zich echter uit de voeten. De gearresteerde chauffeur schijnt Ook de Dussehlorfsche moordenaar niet te zijn Wat het onderzoek uitwees DUSSELDORF, 14 December. (H.N.) Naar aanleiding van hèt bericht over de arrestatie ran den chauffeur Mayer te Eger deelt de po litie mede, dat het te Dusseldorf ingestelde onderzoek heeft aangetoond, dat Mayer jaren geleden te Dusseldorf heeft gewoond, doch dat later zijn vergunning, om zich te Dusseldorf te vertoonen, ingetrokken is. Uit brieven die hij aan zijn moeder heeft geschreven, is gebleken, dat het zoo goed als onmogelijk is, dat Mayer op het oogenblik, dat de moorden zijn gepleegd, t.e Dusseldorf kan zijn geweest. Maanden geleden heeft hij een bezoek ge bracht aan zijn te Dusseldorf wonende familie leden en enkele nachten bij zijn broer en bij kennissen geslapen. Vervolgens heeft hij zich naar zijn familie te Eger begeven, van waar hij verscheidene brieven heeft geschreven. Te Dusseldorf is niet bekend, dat Mayer wegens ernstige misdaden veroordeeld is. Zijn ouders hebben een goede reputatie. Vroeger welgesteld, nu lot bedelarij vervallen Beschuldigt zich van moord en brandstichting Een in 1892 gepleegde doodslag schijnt thans opgehelderd te zullen worden. Uit Saarlouis wordt gemeld, dat daar enkele dagen geleden des morgens een man in een greppel werd gevonden. Deze was vroeger welgesteld ge weest, doch was de laatste jaren tot bedelarij vervallen. Hij werd in het Zellerzlekenhujs gebracht. Hier heeft hij zichzélf van verschillende rüis- dalen beschuldigd. Hij vertelde o.a., dat hij 38 jaar geleden een vrouw heeft gedood. Het lijf had hij in een put geworpeu, die hij vervol gers toegemetseld heeft. Jij had de vrouw des morgens iu zijn tuin beirapt, waar zij wilde stelen en was daardoor zo» in woede ontstoken, dat hij met een knup- pe: op haar lossloeg, tot zij geen teekenen van le'en meer gaf. Je Streimmig wordt werkelijk sedert 1892 eea 70-jarlge vrouw vermist. De justitie stelt een onderzoek in. Ook he- söiuldigt de man zich van een brandstichting. Weggeslingerd dak komt op hoogspanning#- leiding terecht EN VEROORZAAKT KORTSLUITING TEPLITZ, 14 December. (W.B.) Bij den form van gisteren werd in de naburige glas- ftbriek der firma Gebrs. FrankI het dak van en magazijn weggeslingerd, zoodat het op .en hoogspanningsleiding terecht kwam. Daardoor ontstond kortsluiting, die brand n een tweede magazijn veroorzaakte. De brand breidde zich met groote snélheid lit en spoedig stond het heele complex gebou wen in brand. De in de magazijnen opgeslagen goederen werden volkomen vernietigd. De schade wordt op meerdere millioenen ge- IChat, doch is door verzekering gedekt. Aan zieken kruidenthee voorgeschreven Terwijl hier de stormwind loeit-.., meldt Polen zomerweer Volgens een bericht In Warschau heersch in het N. W. van Polen een voor dozen tijd vat het jaar buitengewoon warm weer. Het gevolg daarvan is, dat op het oogenblil op de markten in de steden nog verscb gepluH te viooltjes worden aangeboden, terwijl in d boeschen nog groote hoeveelheden paddeeto< len worden gevonden. JONDER HEN PERSOONLIJK TE KENNEN BERLIJN, 14 December. (W.B.) De vroegere -irmant van de „Chemisch-pharmazeutische Pabrik", te Berlijn S. O., Max Krug, de ex- lokter Laub cn de specialist dr. Heisterkamp padden zich te verantwoorden wegens behan deling van zieken met kruidenthee. Door prospectussen werd er voor deze thee reclame gemaakt en op vragenlijsten moesten gegadigden hun ziekten opgeven.' De bovengenoemde heeren werden vervolgd wegens gemeenschappelijk bedrog. Overwogen werd, dat het onverantwoorde lijk is, zieken, zonder persoonlijke kennis van hen te hebben, te behandelen. Het vonnis luidde; tegen den reeds vroeger gestraften Max Krug: 3 maanden gevange nisstraf, terwijl dr. Laub 500 Mark en dr. Heis terkamp 1500 Mark boete kregen. De Eranschen verluien Hüchst FRANKFORT a/d MAIN, 14 December. (H.N.) De stad Höchst is vanmorgen door de Fran- schen ontruimd. De kazerne Is aan de Duitsche overheid overgedragen. Dorpje in den Harz vreeselijk geteisterd EEN VROUW DE LUCHT IN GESLINGERD GOSLAR, 13 December (V.D.) Het in de nabijheid van Goslar gelegen plaatsje Wiedelah is op vreeselijke wijze door den storm geteis terd. Regen en sneeuw vielen, terwijl de storm heftig woedde. Van alle in het Zuidelijk deel van het plaats je gelegen huizen werden de daken afgerukt. Van een huis van drie verdiepingen sloeg een stuk van het dak met een oppervlakte van veertig vierkante meter weg en vloog met een wijden boog op een der akkers, terwijl een muur werd weggerukt. Ook de beide schoolgebouwen en de kerk hadden van den storm te lijden. Van een boer derij aan liet Oostelijk einde van het dorp werd een groote schuur geheel vernield en een ge deelte er van werd ruim honderd meter ver geslingerd, terwijl de stukken hout overal neerregenden, In het centrum van het dorp werd eèn schuur van kleinere afmetingen zelfs geheèl io de lucht geslingerd en kwam terecht op een her berg, die ernstig werd beschadigd. Alle boomen, waaronder zeer oude en zware kastanjeboomen, werden door den storm ge veld en een vrouw werd eveneens de lucht in geslingerd doch liep, dank zij het feit dat zij in een weiland werd geslingerd, geen ver wondingen op. Normale toestanden op de arbeidsmarkt STOCKHOLM, 14 December (H. N.). Vol geus een zooeven verschenen verslag zijn door bemiddeling van de staatscommissie voor de werkloosheid in Zweden gedurende bet tijdvak 19141924 2500 K.M. straatwegen, 160 K.M. spoor- en 450 K.M. tramwegen aangelegd. Voorts zijn door bemiddeling van dezelfde com missie 49413 H.A. woeste grond gedraineerd en 54 sportterreinen aangelegd. In totaal hebben de uitgaven tot bestrijding van de werkloosheid in Zweden in dit tijdvak ongeveer 150 millioen gulden bedragen, waar toe de staat 100, de provincies 6 millioen gul den en de gemeenten bet overige hebben bij gedragen. Voor steunwerken werd 120 millioen gulden uitgegeven, terwijl ini contanten 27 millioen werd Uitgekeerd. Het overige was voor administratiekosten noodig. Sedert 1924 is de werkloosheid geleidelijk af genomen, zoodat thans weer normale toestan den op de arbeidsmarkt beerschen. TWEE LUCHTSCHEPEN IN AANBOUW Voorloopig een dienst tusschen Amerika en Hawaï Volgens een bericht uit New York is aan de Amerikaansche Zeppelin-Maatschap pij de opdracht gegeven voor den bouw van twee groote Zeppelinluchtschepen, welke be stemd zijn voor de nieuw op tè richten lijn voor het verkeer ovêr, den Stillen Oceaan. Het is de bedoeling, voorloopig een dienst tusschen Amerika en de Hawai-eilanden te ope nen en den dienst later uit te breiden tot de Philippijnen, Japan, China en Indie. Aanvanke lijk zal om de 36 uur een luchtschip vertrek ken. De luchtschepen zullen 100 passagiers en 10 ton post en vracht kunnen meenemen. VIER HARER REEDS VEROORDEELD BOEDAPEST, 14 December. (H.N.) In het Szolnoker-proces tegen de vier gifmengsters heeft de rechtbank vanmiddag vonnis gewezen. Een der beklaagden Is ter dood veroordeeld, terwijl de overige drie tot levenslange tucht huisstraf veroordeeld werden. Na een ontploffing VOLGDE EEN GEWELDIGE BRAND SOFIA, 14 December. (W.B.) In Popovo, een klein plaatsje in liet departement Schumla, had in een winkel een ontploffing plaats, die aan de ontbranding van kruit w^s te wijten, dat in den winkel, op ongeoorloofde wijze, in 't klein werd verkocht. De ontploffing veroorzaakte een brand, die het drie verdiepingen hooge pand volkomen vernielde. Twee personen bekwamen ernstige brand wonden. Eën van lien stierf op den weg naar het ziekenhuis. Verscheidene scholieren werden door een in stortenden muur zwaar gewond. De schade wordt op verscheidene millioenen lewa geschat. Voorlezing del tuto-dccreten voor hun zaligverklaring In de Consistoriezaal van hat Vaticaan had in tegenwoordigheid van den Paus met diens hofhouding, Zaterdagmorgen de voorlezing plaats der decreten del tuto voor de zaligver klaringen van Ogilvie en van de Engelsche martelaren. Kardinaal Bourne las, na voorlezing van het tuto-decreet, een adres voor, waarin de ge schiedenis werd verhaald van de martelaren. Het zaligverklaringproces was reeds in 1628 begonnen, maar door politieke en andere om standigheden vertraagd tot onze tijden, nu de burgervrijheid herkregen is. De kardinaal dankte den Paus voor zijn be moeiingen om bet proces te bespoedigen en voor de voleinding te zorgen, uit naam van de bisschoppen cn geioovigen van Engeland. De Paus hield daarop een toespraak, waarin lib zijn vreugde erover uitsprak, dat geduren de zijn jubeljaar ook deze verheugenisvolle gebeurtenis plaats vond. WEGENS MEDEPLICHTIGHEID AAN MOORD Of beschermd door zijn diplomatiek paspoort? NEW YORK, 14 December. (R.O.) De Mexi- caansche oud-president Calles, die gisteren aan boord van de „Bremen" uit Europa te New- York is aangekomen, heeft vernomen, dat te Laredo in den Noord-Amerikaanschen staat Texas een bevel tot inhechtenisneming tegen hem is uitgevaardigd wegens medeplichtigheid aan de vermoording van twee officieren uit het Mexicaansclie leger". De autoriteiten hebben aangekondigd, dat zij hem op zijn doortocht naar Mexico te Laredo zullen arresteeren. Het arrestatie-bevel houdt verband met den moord, op generaal Blanco en kolonel Martinez Wier lijken met vastgebonden handen, in 1922 - aan de Rio Grande in de buurt van Laredo werden gevonden. Uit Washington wordt in verband hiermede gemeld, dat Calles in het bezit is van 'n diplo matiek paspoort, zoodat iedere mogelijkheid om hem op Amerikaansch grondgebied te ar resteeren, is uitgesloten. G oor den schoorsteen BIJNA TWEEMAAL ZOOVEEL STOOMDRUK De grootste en krachtigste locomotief In Engeland, gebouwd door de London and North eastern Railway", zal binnenkort met haar proefritten beginnen. De ketel der locomotief is zoo groot moge lijk gemaakt, zoodat er, gezien de beperkte hoogte, waaraan treinen zijn gebonden, geen ruimte overbleef om den schoorsteen boven op de machine te plaatsen. De schoorsteen is daarom in de bekleeding aangebracht, en wel zoodanig, dat de machinist niet door den rook wordt gehinderd. De stoomdruk bedraagt 450 pond per vier kanten duim tegen 200 h 250 pond bij de oudere machines. OPNIEUW AARDSCHOKKEN IN NIEUW-SCHOTLAND «9<I Niet zoo hevig als den vorigen keer In Nleuw-Schotland zijn Vrijdag opnieuv? aardschokken gevoeld, die echter niet zoo hevig waren als den vorigen keer. Of er ook ditmaal een zeebeving heeft plaats gehad, is nog niet bekend. RHEUMATIEK-BESTRIJDING IN ENGELAND Kliniek voor 12.000 gevallen per jaar te Londen. Begin van het volgend jaar zal de Britscha Roode Kruisvereeniging te Londen een kliniek openen, speciaal voor de behandeling van rheu* matische aandoeningen. De kliniek zal In staat zijn, jaarlijks 1200° gevallen te behandelen en zal de eerste zijn van soortgelijke klinieken, die de vereenigin# in de inrlustrieele centra van het geheele lan® zal oprichten. Daar de arbeiders niet de badplaatsen kun nen bezoeken, wil men hen aldus in staat stc." len genezing te vinden. Bijna een zesde deel der Industrieels arbei ders des lands die invaliede worden, kome® door de in verschillende vormen optredend rheumatiek bulten werk. Het ministerie va.n gezondheid werkt met a Roodo Kruisvereeniging samen tot het hestrO den der ziekte. Alle vissehersvaartulgen teruggekeerd LOWESTOFT, 14 December. (R.O.) De zorgdheid over de verdwijning der visscber vaartuigen is verminderd. Alle booten keerde naar de havens terug. De torpedojagers en „Trinidad", die aan de nasporingen de namen, zijn in de haven teruggekeerd. BRAND IN EEN ZAGERIJ Het grootste gedeelte verloren Zaterdag is in de aam de houthaven Danzig gelegen zagerij der firma Krüger br uitgebroken. Tengevolge van den krachtl£% wind breidde het vuur zich zeer snel uit, zoo het grootste gedeelte van de fabriek verl0.e# ging. De zagerij was één der grootste zage»" in den vrijstaat Danzig. ..PASSING SHUJT" „Mag je hlar rooke" „Neen, mijnheer" „Waar komen dan ote sigareitens-om vandaan „Die zijn van menschen, die het vragen, mijnheer, of ze mogen rooken nJé«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 2