DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 3$£- STADSNIEUWS cC3 WNHEER BEURS VAN SCHIEDAM 52ste JAARGANG. DINSDAG 17 DECEMBER 1929 No. 15597 iy VAN DE LEESTAFEL. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 68085. ABONNEMENTEN: per 3 maan den 3,25, p. mnd. 1,10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaal. Afz. nummers 5 et- Postch. en girodienst 81440 ADVERTENTIEN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct. Reclames tusschen den tekst 60 ct. p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot 't max van 50 woorden. Kabouters 5 regels f 0.50, 10 regels 0.75, 15 regels 1.00. UIT GORINCHEM. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT uit Gratis-Ongevallenverzekering f 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; loO. bij verlies van een uim, i ij ver ïes van een wijs vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25,bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaa per maan in it a wor en a pe ru Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek van F. G. van Tienen om vergunning tot uitbreiding van de brood. en banketbakkerij in het pand Singel 216, kadaster Sectie I. no. 2479, met 2 eleotro- htotoren van elk 114 P.K., drijvende een deeg- tnacliine en een amandelwrjjfmaöhine. Dit verzoek is met bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Dinsdag den 31sten December 1929, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegevevn om bezwaren tegen het hestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling o£ schrlitelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge meente van de schrifturen die- ter zake moch ten zijn ingekomen kennis, worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de HIn- hew et gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dir Wet voor het Gemeentebestuur of oen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 17 December 1929. DRANKWET Burgemeester en Wethouderfs van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is Ingekomen een verzoek van H.F.C. Seger alhier om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse Van verkoop in de beneden-voorlocaliteit van het perceel Broersvest 101, alhier: en herin neren er aan, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van de ver dunning bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 17 December 1929. NED. R. K. BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL Afd. Schiedam De Schiedamsche afdeeling van den Ned. H.K. bond van P. T. T. personeel heeft gister, avond in den R.K. Volksbond een goed bezochte Vergadering gehouden. Na een welkomst woord door den voorzitter, werden de notulen her vorige vergadering goedgekeurd, waarna nieuwe leden werden geïnstalleerd. Vervol gens was aan de orde, de bestuursverkiezing, Waarbij secretaris en penningmeester werden herkozen. De voorzitter stelde zich niet meer herkiesbaar. De verkiezing van een opvolger tverd echter tot de volgende vergadering uitge steld. Tijdens de rondvraag werd besloten, de con tributie voor de adspiranten van 15 tot 10 cent te verlagen. Nadat door den voorzitter verschillende vra gen waren beantwoord, werd de vergadering °P de gebruikelijke wijze gesloten. MEISJE TFT WATER Hedenmorgen te omstreeks 9 uur is de 18-jarige mej. Jacoba de G., wonende Rijnstraat 10, op de Lange Haven, ter hoogte van het Kantongerecht, met haar rijwiel in het water gereden. Het ongeval had plaats, doordat het meisje met haar fiets tegen de vrouw van hen concierge van het kantongerecht was aan gereden, die aan den walkant de meeuwen aan het voeren was. Door een paar burgers werd h» enkelinge uit het water gehaald en oinrnrn gebracht in de woning van den cpncierge, waar van droge kleeren werd voorzien. De fiets tverd later uit het water opgehaald. MET EEN MES VERWOND Aan den politiepost „Broersvest" is gister middag verbonden het 2-jarig jongetje G. Lu- ©assen, wonende aan den Rotterdamschedijk, haf. in een onbewaakt oogenblik een mes vap he tafel had genomen en zich daarmee ernstig aan de linkerhand had verwond. De knaap is later onder doktersbehandeling gesteld. POGING TOT INBRAAK In de keet van de korfbalclub O.D I. staande aan den "Westfrankelandschedijk, heeft men een Poging gedaan tot inbraak. Nadat men 2 ruiten had uitgesneden, kwam men in het portaal van het gebouwtje. De toegang tot het lokaal kon hiet geforceerd worden. GEVALLEN Toen de 31-jarige electriciën P. I. uit de Aleidastraat Zondagmiddag om half 2 in de burgemeester Knappertlaan uit een stilstaande autobus van de fa. Willemse wilde stappen, struikelde hij over de beenen van een ouden man die in de bus zat. S., die met de linkerhand door een ruit van he bu3 viel, verwondde zich vrij ernstig aan hen linkerpols. Nadat hij ter huize van dr. Geerdes voor loopig was verbonden, ls de won- h© in het R.K. Ziekenhuis met benige krammen Sehecht. Een kindje dat de heer S. op den arm droeg, bekwam geen letsel. De agent van politie J. van A., die het eerst hit de bus was gestapt en wachtte op zijn ^rouw, die nog moest uitstappen, werd door sen vallend stuk glas aan het linkerdijbeen ^«troffen. Ook hij moest zich onder' dokters behandeling stellen. „ONDERLING BELANG" Voor pluimvee- en konijnenliefhebbers is er een tentoonstelling in het gebouw „Eendracht", waar de vereeniging „Onderling Belang" een mooie verzameling heeft bijeengebracht. De fa. P. Sluis zorgde voor een mooien stand met diverse granen en voersoorten, terwijl wat ver der uit verschillende zaadsoorten kunstig een baan en een konijn zijn samengevoegd. Er is 'n bonte verscheidenheid van kippen, duiven, konijnen, enz. De Unie Winkelmij. zorgt voor de voedering van de dieren. Een expositie, die het bekijken ton volle waard is. De uitslagen van den wedstrijd luiden: Konijnen: medaille der Gem. Schiedam: L. Beckers. Voor de mooiste inzending: Belgian Hares: W. Jongste. Afd. Hoenders: krielen: N. Beuman. Goud-Wyandottes: P. v. d. Kruyt met Plymouth Rocks. Sierdufven: Chin. Meeuwen: J. Deijl. Post duiven: J. Jongste. Kippen: Witlegliorns: De Graaf en Lems. Plym. Rocks: P. v. d. Kruit, Wyandotten: De Graaf en Reygersberg. Exchequer-leghorns: L. Plooy. Koekkoek-leghorns: A. Stoutmburg. Taverolles: J. Rietveld. Ancona's: D. Bakker. Patrijsleghoms: P. Graafland. Goudpellen: N. Beuman. Trio Hoenders: Pi. Rocks: P. v. d. Kruit. Wyandottes: G. Reijgersberg. Krielen: Wit Wyandottes: R. de Graaf. Patrijs-Wyandottes: H. Beuman. Kalkoenen: P. v. Kruit. GanzenP. Graafland. Konijnen: Vlaamsche reuzen: v. Leeuwen en Westerveld. Witte VI. reuzen: v. d. Tas, Stoutenburg en Schuurmans. Lotharingers: J. Deijl. Blauwe Wieners: A. v. Vliet en de Ligt. Witte Weeners: K. Meerman. Belgian Hares: D. Bakker en J. Jongste. Papillons: A. v. Leeu wen en J. Mei vogel. Havana's: Z. Molenaar. Gouwenaars:- H. Beuman. Angora's: P. Graaf land. Kleine Chinchilla's: B. Loog en P. Graaf land. Kleine Zilvers: J. Jongste en P. Beckers. Brandneuzen: J. Montfoort en P. Beckers Dwergvasten (Polend: P. Beckers. Nesten konijnen: (Havana's, Brandneuzen en Groot© Chinchilla's): IC. Evenhuls Uitslag verloting Aan de tentoonstelling, georganiseerd door de Pluimvee- en Konijnrnvereeniging „Onder ling Belang" was tevens een verloting verbon den. De uitslag hi ei-van luidt: 1. een Toom kippen 14, 5902. een Gans 576; 3. een Eemd 20; 4. een Konijn 91; 5. een Hen 709 6. een Gans 911; 7. een Eend 655; 8. een Haan 755; 9. een Konijn 962; 10. een Eend 624; 11. een Hen 947; 12. een Konijn 225; 13. 2% Ko. Ochtendvoer 43; 14. een Eend 858; 15. een Konijn 745; 16. 2% Ko. Ochtend- voer 688; 17. een Eend 259; 18. een Konijn 757; 19. een Hen 239; 20. een Eend 935; 2L een Konijn 481; 22. een Eend 620; 23. 2% Ko. Ochtendvoer 17; 24. een Eend .100; 25. een Eend 724; 26. een Konijn 975; 27 2% Ko. Ochtend- voer 488; 28 een Eemid 812; 29 een Konijn 797; 30. oen Eend 240; 31. 2% Ko.'Ochtendvoer 393; 32. een Eend 157; 33. een Eend 761; 34. 2)4 Ko. Ochtendvoer 439; 35. een Eend 617. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN Bij de politie aangegeven in het tijdvak van 6 tot en met 12 Dec. 1929. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie Lange Nieuwstraat 21, op alle werkdagen van 1 tot 2 uur namiddag. Rijwielplaatje, dameshandschoen, 2 bosjes bloemen, notitieboekje autolantaarn, kinder- portemonnaie met inhoud, armbandhorloge, couponboekje rijwielgewicht handschoen hand schoentje, wollen handschoen, kindercape, num merplaat, ring met sleutels, doubló armbandje, kettinkje met sleuteltjes. Bij vinders: horloge met ketting, van den Berg, Rotterdamschedijk 43; rijwielplaatje, S. Bijl, Parallelweg 220b; portemonnaie met inh., N. v. d. Bc.i, Thomas a Kemplsstraat lb; kin derschoen, H. Oostermeijer, Oostsingel 80; kous, I'. de Regt, Nieuwe Maasstraat 7b; zaklantaarn, C. M. Beining, Mariastraat 44a; boodschappen- tasch, J. W. Tintel, Mariastraat 47a; jongens, pet, J. Catoen, v. d. Elststraat 10b; dames- bandschoen, H- van Gulik, Voltastraat 11b: heerenhandschoen, M. de Ronde, Laan Ons Ge- moegen 15; bril met étui, Engering, Hoogstr. 180; nummerplaat, Zoutendijk, Fabristraat 70b; portemonnaie met inh., Liebeek, Gr. Floris- straat 50; damesportemonnaie met inh., B. Smit, Poortugaalschestr. 16; rijwielplaatje, J. Kruis, Hoofdstraat 26; rijwielplaatje, J. Simons, Beijerlandschestraat 19; dameshandschoen, IC. Collé, Weezenbuurt 8; hondje, Magner, Dirk v. Wassenaarstraat 24b; dameshandschoen, van Huet, St. Liduinastraat 42; hangslot met ket ting, L. Zwart, Groeneweegje 23; rijwielplaatje, H. Klein, Aleidastraat 118; ijzerschrapper, W. Rotteveel, Broersvest 139b; stuk spek, C. A. Kruines, Rotterdamschedijk; damesschoen, J. v. Es, Lange Kerkstraat 4; gewicht: J. Kievit, Voltastraat 15b; damesringetje met steentje, L. 't Hart, Fabristraat 31; mes en portemonnaie, H. de Lange, Vondellaan 13a. I t BURGERLIJKE STAND Aangifte van 13—16 December 1929. GEBOREN: een als levenl. aangeg.kind van\het vr. gesl. van H. Buskens en D. S. van Hoog- daalen, Voltastraat Adrianus Johannes Jo- seph, z. van A. J. van Zwieten en E. G. L. Bosman, Damlaan 35 Dirk, z. vaD H. van Gulik en M. Groeneweg, Tollenstraat 9 Arend Johannes, z. van A. Kok en J. G. van Poppelen, Rhoonschstraat 10 Gerhard Peter Paul, z. van G. K. Klement en T. Jackes, Aleidastraat 85 r— Magtilda Elisabeth Liduina' Maria, d. van N. J. J. van Baarle en J. M. Schaeffer, Lange Haven 84. OVERLEDEN: E. W. Meijer, 73 j., eclitg. van J. J. Knuppe, Prins Mauritsstaat A. J. M. Hassing, 34 j., binnen deze gemeente T. F. Ainscough, 1 j., Dr. Noletstraat J. Q. M. Ham, 1 dag, 's-GravenlandBChepolder. Op de auto-tentoonstelling te Brussel komt Mer cedes wederom schitterend voor den dag. Het Mercedes „SS" chassis is ongetwijfeld de clou van de tentoonstelling. Ook de prachtvolle 8 cyl. wagen type „Nürburg" en de elegante kleine flinke 2.G L. wagen ondervinden veel belang stelling. Nieuw is het lage, geheel moderne 3K' L. model. Mercedes reeft in België de best denk bare roep sinds tientallen van jaren en is daar, zooals overal, hèl merk der kenners. Een andere, zeer belangrijke exposant is Adier. Ook de Adier wagens hebben een goeden naam als betrouwbare luxe wagens. Zij zijn solied af gewerkt en hebben een elegant model. Op de tentoonstelling ziet men twee 8 cylinder Standard wagens en een 6 cyl. Standard. Opvallend mooi is de elegante 8 cyl. Cabriolet in rood-wit. De Adier wagens verkrijgen van dag tot dag meer vrienden in het buitenland en „Adier" beschikt, als oude automobiel-firma, over de rijkste .erva ringen op het gecied van automobiel-bouw. Dc derde Duitsche exposant is Stoewer-Stettin. Stoewer geldt met recht als een duurzamen, zeer bruikbaren en eleganten stad- en touring wagen. Boven alles valt bij Stoewer de degelijke con structie en afwerking op. Ook de uitrusting van de Stoewer wagens staat zeer goed bekend. Op de tentoonstelling ziet' men 2 Stoewer 8 cyl. wagens en wel een Pullman-limousine en een Cabriolet. Op de afdeeling Motorrijwielen mist men erg de Duitsche firma's in het bijzonder de zeer ge wilde N. S. U. motorrijwielen. De Duitsche wagens op de tentoonstelling zijn alle voorzien van Continental banden welke, van daag aan den dag, in vakkringen als de beste banden gelden. Ik rijd reeds tienduizenden kilo meters met mijn Mercedes wagen steeds op de zelfde Continental banden. (Adv.) „T. H. O. R." Mooie successen De feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van den Rotterdamschen Turnbond (Turnkring voor Rottendam en Omstreken van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Ver. bond) - is j.l. Zondag besloten met perso- neele- en vereenigingswedstrijden. Het was een goede gedachte van de R.T.B. deze te hou den in het gebouw van Kunsten enWetenschap. pen. Zij werden daairdoor gebracht in een ge zellige sfeer, welke niet naliet, zoowel deel nemers als toeschouwers, allerprettigst te stemmen. Hier niets geen bedreigingen tegen scheidsrechters, geen fluitpartijen, ruwheden of anderszins, doch een vreedzaam en toch spannend, opbouwend, meten van elkanders krachten- Het kan wel niet anders of op der wijze opgezette wedstrijden zullen velen er toe brengen tot daadwerkelijke beoefening der gymnastiek o-ver te gaan. Begonnen werd met de wedstrijden voor veteranèn, meisjes en jongens, terwijl 's-mid. dags de dames en hoeren in het strijdperk traden. Het was goed te zien, dat het geheel tijdig en kundig was voorbereid, waardoor de oefenstof haast zonder uitzondering keurig werd uitgevoerd. Het werd daardoor een zeer spannende race naar de eerste plaatsen. In de veteranen-klasse 35—44 jaar behaalde J. C. Maltha van „T.H.O.R," den len prijs, met slechts 1 punt verschil gevolgd door C. M Bruggeling, den leider van „T.H.O.R.'"s dames- afdeeling. In de veteranen-groep hoven 44 jaar legde M. C. van Warneten, het oudste )id van „T.H.O.R.", eveneens beslag op den len. prijs. Bravo, oude garde! De meisjesgroep van „T.H. O.R.", bestaande uit 30 leerlingen, verwierf den 2en prijs. Dit is bijzonder aardig, indien men weet, dat deze afdeeling niet werd uitge zonden met het doel beslist een prijs te winnen doch enkel oni een flink aantal leerlingen eens gezamelijk aan een wedstrijd te laten meedoen, Zeker zou „T.H.O.R." ook met haar ingeschre ven jongensgroep succes gehad hebben, waTe het niet, dat deze afdeeling, door verhlüdering van versehilende leden, niet kon optreden. In den personeelen wedstrijd behaalde de leider van de heerenafdeeting van „T.H.O.R." den len prijs. In den vereeinigingswedstrijd smaak ten de leiders G. M. Bruggeling en W. Oost veen het genoegen hun inspannenden arbeid van den laatsten tijd bekroond te zien door het be halen van resp. van de dames-afdteeling, groe. pen van 12, van den len prijs en in de heeren- afdeeding, met gering verschil op no. 1, den 2en prijs, daarbij het pittige „Hollandia", Vlaardingen, achter zich latend. Alzoo in to. taal een oogst van vier ie prijzen en 3 2e prij zen! Het gaat werkelijk weer lijken op de beste dagen van „T.H.O.R."! Bij het uitreiken dei- onderscheidingen door den voorzitter van den R.T.B., den heer G. J. van Tongeren, kreeg „T.H.O.R. een bijzonder compliment voor de bereikte resultaten. 's-Avonds vond, wederom in het Gebouw van K. en W., de prijsuitreiking plaats. Naast deze gewichtige gebeurtenis was de hoofdschotel van den avond het optreden van een klasse keurturners, onder leiding van den Zwitser, schen voorturner Wezel. Wat deze menschen aan rek en brug te zien hebben gegeven ls fabelachtig en wel heel teekenend voor den vooruitgang van het toestelturnen in Ned ér- land. In verband met het spoedig vertrek naar net vaderland, werd de heer Wezel van ver. schillende zijden hartelijk toegesproken en volgde, na het spelen van het Zwitsersche volkslied, dat door alle aanwezige staande werd aangehoord, een geweldige ovatie. „Aspasia" bracht voorts rythmiische-uitdrukkingsgymna- stiek en „Tuinlust" knodsoefeningen. Cabere- tiier Paul Ostra zorgde voor aangename afwis, seling. Met genoegen kan die R.T.B. op dezen dag terugzien, maar ook „T.H.O.R" kan zéér te vreden zijn. KALENDERS Van de firma J. H. C. van Waart, alhier, ontvingen we een keurige zakagenda voor 1930, 't Is een fraai gebonden boekje, verguld op snee en bet bevat tal van wetenswaardigheden Jammer dat in het posttarief de jongste wijzi gingen niet meer konden worden opgenomen. Levensverzekeringmaatschappij „U trecb t" zond ons haar bekenden, practischeu porte. feullle-almanak. DE KANARIEKWEEKERS-CLUB De kaaariekweekerij, hieit veredelen der soorten, die uit Duitschland ingevoerd is, is een sport voor den liefhebber geworden. Het is een huir selijke sport, hetgeen blijkt naar ons meegedeeld werd uit de dank betuigingen van verschillende huis moeders aan de vereeniging, omdat hun mannen, sinds zij aan kamarie- kweeksn doen, veel huiselijker zijn geworden (Persbericht). 'k Las bovenstaande in een blad. Wat zat ik te genieten! Er 'is in onze goede stad Een club „kanarie-pieten". Gij brave lezer denkt misschien, „Die man neemt mij er tusschen, 'k Wil zoo'n vefl-gad'ring wel eens zien, Van al die gele musschen." Neen, die kanalje-pieten-bond. Bestaat alleen uit hoeren. Die daar, dat snapt ge nu terstond, Het pieten-kweeken leeren. Het is een zaak die zeker is. Men mag liet niet verachten: Deez' eed'le sport leert hun gewis, De huislijkheid betrachten. Ds mannen hooren bij hun vrouw. Maar vele van die snaken, Ze nemen 't met hun plicht niet nauw. Gaan graag esn „wand'ling" maken. Maar nu, met die kanarie-pret, Gaan zij niet licht naar buiten, Maar leeren 's avonds nauwgezet, Hun lieve pietjes fluiten! Voorwaar, men kan zoo'n reuze lol, Haast met geen geld betalen. Hoort slechts zoo'n pracht van „waterrot" Zoo'n „slag van nachtegalen", Eerst smullend van hun jubeltoon. Van mooi© „diepe toeren", Dan weder maakt men 't kooitje schoon. Gaat 't lieve beestje voeren. Zoo gaat het dag aan dag maar door. Nooit kan men zich vervelen, Daar steeds het lieflijk vogelkooi-. Zijn liedjes zit te kweelen. Daarom, gij Edelaehtbre Raad, Ge zijt toch aan 't begrooten, Bedenkt voor dat ge verder gaat, Hoeveel er word genoten, Dooa- die kanarie-fokkerij. Das Edelaöhtbre Heeren, Wilt in 't belang der burgerij, Die menschen subsidieeren, Dan krijgt ge, 'k wijs er op met klem, Ge kunt er op vertrouwen, Bij Raadsverkiezing vast de stem. Van vele dankbre vrouwen. WILL. CANNER. I SCHEEPVAART SCHIEDAM, 14 Dec. Aangekomen: Eng. s.s Bayano, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 15 Dec. Aangekomen: Deeaseb s.s. Birte, van Tunis; Lettisch s.s. Lucy, van Calais, beiden om kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven; Nóorsch s.s. Sten, van Sagvaag, met ijzererts in de Wilhelminahaven; s.s. Asted, met stukgoederen van Hamburg; s.s. Japan, met stukgoederen, van Hamburg in de Wilhelminahavein. SCHIEDAM, 15 Dec. Vertrokken: Eng. s.s. Matlna, naar Jamaica; Deenscli s.s. Erik B, naar' St. Petersburg; Deensch s.s. Birte, naar Aalborg. Kindermond. Ook het „Handelsblad" wordt ter reclame en kennismaking rondgestuurd. De pers- en propagandakoorts begint ook de vrijzinnige pers aan te tasten. In een Katholiek gezin vindt men ook het „Handelsblad" in de bus gestopt. Kleine Liesje haalt het voor den dag. „Móeder", zegt het meisje, „ik mag nu zeker het „Handelsblad" wel lezen?" „Hoe komt je daar nu aan, kindje". „Wel, vader zegt altijd, dat „De Maasbode" geen kinderkost is." „Geknechte Adel", door Octave Feuillet. J. J. Romen en Zonen, Roermond (Ingen. 0.95). We kenden den populairen roman van Octave Feuillet „Le roman d'un jeune homme pauvre" van vele jaren her. Toch deed het ons genoegen, het verhaal, zij het in niet altijd even geluk kige vertaling, nog eens te herlezen. Het thema is niet nieuw: de verarmde edelman, die weigert bet meisje dat hij liefheeft te trouwen, omdat het rijk is en wellicht ooit meenen zal, dat hij meer haar geld dan haarzelve begeerde. Voor weinig gelds een mooi boek. „De Vogelaar" door Beatrice Har- - raden, uit het Engelsch vertaald door H. Hogeland J. J. Romen en Zonen, Roermond (Ingenaaid 0.95). De schrijfster heeft in het begin dezer eeuw met haar „Ships that pass in the Night" verdwijnende schepe'n ook in ons land be kendheid verworven. Ook deze onderhoudend geschreven roman, die handelt over den in vloed door een intellectueel hoogstaand menscb met terugstootend uiterlijk uitgeoefend op som mige vrouwen, zal nog wel lezers vinden. „EEN WINTERNACHT", door Robert Buchanan J. J. Romen en Zonen, Roermond (Ingenaaid 0.95) Een episode uit den Fransch-Duits^hen oor log van 1870. Een gewond Uhlaam wordt door de dochter van een Fransch edelman, die zelf tegen de overweldigers van zijn land ten strijde is getrokken, in diens kasteel verpleegd. Wan neer de Duitscher door 'n jaloerschen burcht wachter wordt neergeschoten redt het meisje hem ophieuw. De Uhlaan komt dan tot de vreeselijke ontdekking, dat hij den vader van zijn verpleegster in den strijd gedood heeft en hij begrijpt, dat thans alles voor hem uit is. Hij vertrekt, maar ontmoet den doodgewaan- den kasteelheer, en de rest laat zich raden. „De gloeiende Heide", door Georges Viinres, uit het Fransch vertaald door Marie van den Bosch J. J. Romen en Zonen, Roermond. (In genaaid 0.95) Een dorpsgeschiedenis uit de Belgische Kem pen. Het gehucht Botsem wil zich van de ge meente Roek afscheiden. Daardoor ontstaan herhaaldelijk botsingen, welke veelal door een landbouwkundig ingenieur uit het gehucht, die zijn invloed tracht te vergiooten en burge meester van de nieuwe gemeente hoopt te wor. den, worden uitgelokt. Door hel verhaal is een tragische liefdesgeschiedenis geweven. „Haar geheim", door. Marion Crawford, uit het Engelsch, ver taal door C. H. van Heeren J J. Romen en Zonen, Roermond (Ingen. 0.95). Het geheim van mevr. Goddard is, dat haar man, een bruut en valsch-handteekenaar, in de gevangenis zit. Zelf is zij met haar dochter tje naar een afgelegen dorp gevlucht, waar zij rustig leeft. Slechts de predikant en de kasteel heer,.die beiden veel sympathie voor haar ge voelen, kennen haar geheim. De man ontvlucht evenwel, nadat hij een bewaker heeft gedood; hij weet zijn vrouw te vinden, en pleegt een aanslag op den kasteel, heer, dien hij er van verdenkt, haar lief te heb ben. Die aanslag kost hem het leven; hij wordt door de hand van den kasteelheer'gewond en zijn ongebonden leven is oorzaak dat hij er niet meer bovenop komt. Bovengenoemde vijf boeken maken de eerste helft uit van een serie van tien romaifs, waar op men zich bij de uitgeefster voor 8 kan abonneeren. Katholieke bibliotheken kunnen het eerste in de A-rubriek onderbrengen; de vier andere hooren eer in de B-rubrifk thuis. „PêLE MéLE". Hoe de amateur-acrobaat zich liet foto grafeeren en hoe hij de foto aan zijn vrien den liet ilea. VALSCH GELD. Door den heer G. is op het politiebureau een valsóhe gulden gedeponeerd. Eveneens is door den kruidenier A. S. een vaisch kwartje ont vangen. MOTOR ONGEVAL. Nabij de Dalempoort kwam in den nacht van Zaterdag op Zondag de heer J. B. met zijn motor en zijspan, waarin J. v. R„ beiden af komstig uit Hilversum (deelnemers aan den afstandsrit NijmegenAmsterdam en. terug) met groote snelheid de bocht omrijden die daar ter plaatste zeer scherp is. Het gevolg was, om daar tér plaatse niet van de dijk te rijden, dat de bestuurder plotseling moest stoppen,waardoor de motor over den kop sloeg. De bestuurder kwam er zonder eenig letsel af, terwijl de heer R. eenige ontvellingen opliep aan zijn hoofd. Door dr. S. Appel werd hij verbonden. De motor-zijspan werd zoodanig vernield dat de reis njiet kon worden voortgezet OVERZICHT WEEKMARKT. Tijdens de Maandag gehouden veemarkt wer den aangevoerd 152 runderen, 2 varkens en 671 biggen in totaal 825 stuks. De handel' was matig. Aanvoer eierenveiling 22.983 stuks. Op de pluimveemarlrt besteedde men voor: export geiten 8.0012.00, idem hanen 0.S0—1.20, idem kippen 1.002.00, fokkuikens 1.502.50, duiven 0.20—0.40, eenden 1.001.50, fokkonijnen 0.40 0.60, idem export 1.502.50, hazen 1.502.50, fazanten 1.752.50. HET REGIMENT ONBEREDEN ARTILLERIE Van alle militaire gebouwen wapperde Zater dag de nationale driekleur, tor gelegenheid van het feit, dat het le Regiment Onbereden Ar tillerie twee jaar bestond. VEILINGSVEREENIGING „G. EN O." Speciale export-fruitveiling van 16 December. Aanvoer plm. 24.000 K.G. appels en peren, waar voor werd besteed: Bellefleuren 9122e soort 2%'5; Jodenperen 1 y.Keizer Alexander 5; Goudreinetten 7lb'A2e soort 35; Giesser Wildemans 613; Huismanszoet 2 Campagnezoet 6A8; Stoofperen 46; Win- Verwacht wordt: Matige, Noord Westelijke tot Noordelijken wind, meest licht tot half bewolkt, enkele hagel- of regenbuitjes, iets kouder. Fietsers en motorrijders lichten op van 's avonds 4.16 tot 's morgens 7.38. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. AmbrosiuS 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal- bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. ledaren Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Theresiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdag repetitie Kon, Mannen- zangvereeniging „Orpheus", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang half negen uur. lederen Zaterdagmiddag van 3—5 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior". Gebouw R. K. Volksbond. Van heden tot en met 18 December Schilderijen tentoonstelling van Jan Bakker Huize Schwagermann, Broersvest 132. Dinsdag 17 DecemEer Tuinbouwvereeniging „Buitenleven". Jaar vergadering in de „Harmonie". Aanvanag S uur. Woensdag 18 December Algemeene damesafdeeling R. K. S. V. „Excel sior". Gebouw „Musis Sacrum". Aanvang S uur. Donderdag 19 December Derde Kegeleoncours R. K. S. V. „Excelsior". Banen „Musis Sacrum". Aanvang 8 uur. TE ROTTERDAM 19 Dec.: Groote Doelezaal, 2e concert „Eru- ditio Musica", 8 uur. 21 Dec.: Groote Schouwburg, Butterfly. (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen).' Groote Doelezaal, 5e pop. concert Rott. Philh. Orkest, 3 uur. Nutszaal, le Volksconcert Rotterdamsch-Trio, 8 uur. Geb. v. K. en W., optreden van Grock, 8 uur (voor volwassenen). 22 Dec.: Geb. v. K. en W., Grock, 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks (behalve Woensdag): Circus- Schouwburg, Het Medium (Spree-gezelschap), 8 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 19 dezer in: Luxor, Royal (voor volwassenen); Corso (voor volwassenen), Grand (voor volwassenen); Centraal (voor volwassenen). SCHIEDAM, 17 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van KoopbandeL Moutwijn Moutwijn 16. Spiritus Melasse-spirtius 2S.per H.L. SCHIEDAM, 17 Dec. Men noteert voor ruwe graanspiritns 60 pet. 17.per H.L. Spoeling Noteering 2,60. terbergemotten 3—7; Brederoden 9—12%; Win- terjannen 5148y,Hollaars 6%; Oranjerei- netten 4%; Jasappelen 6; IJsbouten 47%; Kleiperen 3%7 '/2Armgaarden 4%;; Ster- appelen 6-13 Lemoenappelen 88 G;oenperen 5; Pondsperen 6%; Lauwtjesperen 5; Reinzoet 9; Drielsche peren 4%6; Comp- tesse de Paris 812 ets., allee per Kilo. GROENTEN. EN FRUITVEILING Men besteedde voor: Keizer Alexander 7y<j tot 8; Groningerkroon 55%; jodeperen 4: lemoenappelen 51/2; zoete hooilaars 8; betyré glarqueau 78; zoete hooilaais 8; Comptesse de Paris 9; bellefleuren 51^; winterwortelen 3; goudreinetten 613; uien 5%6; kroten 2% tot 4K, alles per K.G. Gele savoye kool 9.5011.00, idem groene 3.504.50; putjeskool 400450; roode kool 4501000; andijvie 150210; knolrapen 100 tot 200; bloemkool le soort 11001300; idem 2e soort 450850; boerenkool 160200, alles per 100 stuks; prei 450500; knolselderle 600 tot 650; wortelen 400450; kroten 250500, alles per 100 bossen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1