FEUILLETON IN VOLLEN GLANS Hoe het menschdom gefascineerd wordt DINSDAG Een kunst, die niet meer beoefend wordt PAGINA a I c i mi 1 ioe n vcor de 'nd esche DE spLENDOR-FABRiEKEN Luchtvaart KUNNEN KINDEREN TWEE KEER MAZELEN KRIJGEN? RIJKSVERZEKERINGSBANK ARBEIDSWET 1919 EEN KUDDE VERNIELZUCHTIGE OLIFANTEN t. \»c r> i W iiiijs> uiij'iD IN EEN VISIOEN VAN KLEURIGE WOORDEN Wij hebben weieens van een voetbalclub gele zen die „de Stormvogels" heette. Nu stormvogels waren de heeren van de Hol landsche en Belgische elftallen voorlaatsten Zondag wel allemaal. Wij lezen ook weieens van de speelbal van den storm, maar dat was de voetbal van dien Zondag zeker ook, en dan zonder beeld spraak. Nu moet U niet denken, dat ik op mijn leef tijd ook nog een voetbalmaniak ben, en dat ik spijt storm en wind naar Amsterdam ben geto gen om daar den wedstrijd HollandBelgië bij te wonen. Ik zat Zondags rustig in de kamer, alleen, en luisterde voor een keer, eigenlijk zonder opzet, naar het verloop van den wedstrijd in het Stadion. Eerlijk gezegd wist ik nog niet eens dat er een wedstrijd zou worden gehouden. De storm loeide om het huis, de bladerlooze boomen zwiepten, de regen kletterde geeselend tegen de vensters. Wie kon zich dan in gemoeds voorstellen, dat daarginds in Amsterdam dui zenden en duizenden een paar uur lang vol enthousiasme getuigen waren van een open luchtspel. Als de knapste acteurs ter wereld Zondag naar Amsterdam waren gekomen om in de open lucht een feestspel te vertoonen, de voorstelling was zeker al een dag te voren afgelast. En al was dit niet gebeurd, dan waren de menschen, die zelfs de duurste plaatsen hadden gekocht, toch zeker veilig thuisgebleven, en had den rustig hun kaarten laten verloopen, liever dan zich voor een twijfelachtig genot te wagen een longontsteking op te doen. Het was erger dan hondenweer, want 't leek weer om er zelfs geen hond op uit te sturen. En toch dit is het magische van de sport, de liefhebbers van den voetbal waren er dapper op uitgetrokken, trotseerden storm en regen en de kans op alle hooglijk verraderijke ziekten, en togen vol heilig vuur naar het Stadion, alsof er over Amsterdam een zoele sfeer van de Riviera hing. Al was de match een waterpolo geworden, de voetballiefhebbers hadden volhard tot het bittere eind. Hoe de voetbal het menschdom dan ook fas cineert! Ik zat in de Zondagsch-rustige kamer, heele- maal alleen, had mij bij den Jachtenden haard in een gemakkelijken stoel genesteld met een stapel dag- en weekbladen ter lectuur. Als 't buiten woedt, is 't binnen goed. Om de jazz-muziek van den storm te over stemmen had ik de radio aangezet, onbewust van wat deze wonderdoos van Pandora mij voor goeds of voor kwaads zou brengen. Geen muziek, geen zang, gelukkig zelfs geen opera, maar een zeldzaam suggereerende praat stem, die mij daar opeens te vertellen begon van het jongste heldendicht daarginds in het Anisterdamsche Stadion, het epos van den voet bal en koning storm. Hoe kwam 't dat die stem, die sprak over iets dat mij eerst heelemaal niet interesseerde, mij onweerstaanbaar te boeien begon? De krant gleed uit mijn handen, den stoel schoof ik steeds dichter bij het kleine leven- looze kastje, dat toch zoo wonderlijk beziaid bleek. Op 't laatst zat ik geheel gebogen over het kleine radiokastje, gevangen in den ban van het boeiend woord van dien zeldzamen verteller, daarginds uren ver op zijn uitkijk post op het Stadion. Eenige jaren geleden heb ik in den „Gijs- brecht" Jan Musch gehoord als hij als de Bode aan Vrouwe Badeloch het verhaal doet van Amsterdam's ondergang. Zoo heb ik op dien Zondag geluisterd naar het verhaal van den radio-reporter die a l'in- stantané de spannende match in beeldende woorden overzette. Ik hoorde de klimmende spanning van zijn plotselinge verwachting, ik hoorde de weer zak kende intonatie van zijn teleurstelling als een veelbelovende aanval een moment later weer tè niet werd gedaan. Ik hoorde het gejuich der massa's rond zijn aldoor kleurende stem, ik voelde me als een Habakuk bij mijn haren gepakt en zoo uit de rustige eenzame kamer midden in het klets natte stadion gezet en ik had zelf zoowaar het bemodderde leer spontaan in het Belgische doel getrapt. En als de stem eindelijk aankondigde dat er nog drie minuten te spelen was, en dat 't al donker begon te worden, keek ik voor 't eerst weer op van het doffe, mij vertellende kleine kastje naar buiten om te constateeren, dat de schemering om mij, die van tijd noch uur meer wist, reed3 was ingevallen. Ik had als in een visioen van kleurige, beel dende woorden heel het spannend Stadion- tornooi medegeleefd, en de spelers, wier namen mij een dag te voren nog totaal vreemd waren, waren mij ten slotte vertrouwde vrienden ge worden. Ik heb zoowaar den anderen dag het lange sportverslag in de bladen nog eens van a tot z doorgespeld om te controleeren of ik alles toch goed „gezien" had. Want ik had 't toch gezien en meegeleefd, zonder dat ik er een stap voor had verzet, zonder dat ik den langen tocht naar het Sta dion had ondernomen, zonder dat de regen mij had gedeerd en de storm mij om de oo.ren had gefloten. Ik had „HollandBelgië" gezien „autour de ma chambre", bij de kachel en met de pantoffels aan. Ben ik dan op m'n ouden dag waarlijk nog een voetbalmaniak geworden? Geen nood! Maar één ding is mij dien mid dag weer openbaar geworden, en dat is de groot suggestieve macht van de echte vertel kunst, het schilderen en beelden met woorden, een kunst die in onzen tijd hoe langer hoe meer verwaarloosd wordt. Wij worden verteld door de film, maar hoe vluchtig en oppervlakkig is dat vergeleken bij het levende en warmbloedige woord. Wij worden verteld door wat men tegen woordig noemt de „short stories', maar die zijn al uit voordat ze goed en wel begonnen zijn. De naarstig gezochte en vaak gelukkig gevonden titel is hier dikwijls het voor naamste. Wij worden verteld door <^e radio, maar hoe weinige spreken er goed, boeiend en on derhoudend. Maar de man van Zondag op den uitkijk post van het Stadion, die verstond deze prachtige en machtige kunst. Zelfs den glazenwasscher, die bij tijd en wijle zijn beregend ruitje of kijkglas kwam schoon vegen zagen wij aan het werk. De voetbalverteller van Zondag heeft ons geopenbaard, wat de radio ons op gebied van vertelkunst nog zou kunnen geven. Maar 't is misschien juist door de radio dat wij de echte vertelkunst verleeren, wij pra ten niet meer, wij voeren geen conversatie meer, wij laten heel den dag den radio maar aan het woord met zijn lunch-, diner- en dans muziek. Het subsidie aan de Kon. Ned.-Ind. Luchtvaart Mij. BANDOENG, 14 December (ANETA). Naar het A. I. D. De Preangerbode meldt, is tus- echen de Regeering en de Kon. Ned. Ind. Luchtvaart-Mij. overeenstemming bereikt ten aanzien van de subsidies aan de Kon. Ned. Ind. Lucht Mij. uit te betalen over de jaren 1928 en 1929. Het susidie over 1928 blijft be paald op f 200.000.terwijl voor 1929 een millioen i3 uitgetrokken, dat echter vermoede lijk niet ten volle zal behoeven te worden uit betaald. Waarschijnlijk een paar ton minder. GEEN DIRECTEUR AFGETREDEN Naar wij van de directie der Splendor-fabrie- ken, in tegenstelling met de lp omloop zijnde geruchten vernemen, is geen enkele der direc teuren ontslagen of heeft ontslag genomen en er zijn slechts twee bedrijfs-ingenieurs ont slagen. Wat betreft het ontslag van personeel is er een voortdurend rouleeren tusschen Nijmegen en Oss, waar men bezig is de voormalige Jurgensfabrieken te verbouwen. ALG. VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR De algemeene vergadering De algemeene vereeniging voor Bloembollen cultuur vergaderde Maandag te Haarlem onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. De toestand van het bloembollenbedrijf kan volgens epr. niet ongunstig genoemd worden, maar de vette jaren zijn vermoedelijk voorbij. Niemand, kan met zekerheid voorspellen of er thans een tijdvak van. magere jaren zal aan breken, maar het kan verstandig zijn met deze mogelijkheid rekening te houden. Het afgeloopen jaar heeft zich reeds eeniger- mate door tegenspoed doen kennen. Ofschoon de Amerikaansche Senaat de voor onze artikelen zoo schadelijke verhoogingen van het Huis van Afgevaardigden heeft overgeno men en alle voor ons gunstige amendementen heeft verworpen, is daarmede nog niet gezegd, I afsohildering of pigmentafzetting, achter te la- dat het door den Senaat vastgestelde tarief in- 'en. Een voor deze ziekte eigenaardig verschijn- derdaad in werking zal treden. In Amerika sel is, dat bij bloedonderzoek het aantal witte wordt nog steeds ernstig rekening gehouden bloedlichaampjes verminderd blijkt te zijn. Voor met de mogelijkheid, dat president Hoover aan een geoefend arts is het onderscheid met maze- EEN BELANGRIJKE MEDEDEELING H. L. R. schrijft in „Onze Stain": Men hoort dikwijls, dat kinderen twee maal mazelen hebben gehad, éénmaal als zuigeling, éénmaal gedurende den verderen kinderlijken leeftijd. Leiner geeft daaromtrent de- volgende verklaring Het krijgen van mazelen is voor den. zuige ling een zeer groote zeldzaamheid, wel komt er echter bij zuigelingen een andere met uit slag veel op die bij mazelen gelijkend ge paard gaande ziekte voor, die bekend staat on der den naam roseola infantilis. De kindertjes hebben dan gedurende twee a drie dagen koorts die den derden' dag kritisch, d.W.z. snel afloopt. De diagnose luidt dan gewoonlijk influenza. De kinderen voelen zich echter bij deze koorts in den regel zeer weinig ziek. Onmiddelllijk na het dalen va.n de temperatuur ontstaat, terwijl het kind zich volmaakt wel bevindt, een uitslag dat veel op mazelen gelijkt, en' dat vooral aan de® romp, minder in het gelaat optreedt. De uitslag verdwijnt na eenige dagen, zonder eenige verandering van de huid zooals huids- EEN ZELDZAAM STEMMINGSBEELD in de bergen onder sneeuw bedolven Beiersche Commissie van onderzoek voor het personeel. HULDIGING PROF. TENDELOO Aanbieding van een borstbeeld. Hoewel prof. Tendeloo, hoogleeraar in de al gemeene ziektekunde, de gerechtelijke genees kunde en de pathologische anatomie aan de Leidsche universiteit, die Zaterdag zijn 25-jarig professoraat herdacht, gaarne dit zilveren ju bileum geheel onopgemerkt had zien voorbij gaan, is hij tenslotte gezwicht voor den op hem uitgeoefenden aandrang om er in toe te stem men, dat hem namens een Zich daartoe gevormd hebbend comité uit zijn assistenten, leerlingen, oud-leerlingen en vrienden zijn door den beeld houwer Wertheim vervaardigd bronzen borst beeld zou worden aangeboden. Dit is Zondagmiddag in het laboratorium van den hoogleeraar in tegenwoordigheid van vrij wel alle leden der huldigingscommissie op in tieme wijze geschied. Daarna heeft mevrouw Tendeloo het beeld onthuld. H. DORNER f Gisteren overleed in het Roode Kruiszie- kenhuis te den Haag in den ouderdom van 51 jaar de directeur der kanselarij van het Duitsch gezantschap aldaar, de heer H. Dörner na een ernstige ziekte van slechts twee dagen. NATIONALE KONIJNENTENTOON STELLING In „De Harmonie" te Hilversum is een nationale konijnententoonstelling gehouden, uitgaande van de Gooische Konijnenfokkers vereeniging en den Ned. Konjjnenfokkersbond. Het aantal inzendingen bedroeg 650, onderver deeld in 69 verschillende rassen. PLUIMVEETENTOONSTELLING. In de zalen van het R.-K. Bondsgebouw te Oss werd op 13, 14 en 15 December een zeer druk bezochte pluimveetentoonstelling gehou den. Ter voorziening in de ten gevolge van perio dieke aftreding met ingang van 1 Januari 1930 in de Commissie van onderzoek voor het personeel der Rijksverzekeringsbank ontstaan de vacatures zijn in die commissie: le. bijbeschikking van den Minister van Arbeid, Handel cn Nijverheid aangewezen als: a. lid: mr. J. M. I, A. Simons, te 's Gra venhage; b. plaatsvervangend lid: P. Keulemans te Amsterdam; 2e. door het bestuur der Rijksverzekerings bank aangewezen als: a. lid: mr. G. A. de Graag, te Amsterdam; b. plaatsvervangend lid mr. dr. J. B. Peyrot te 's Gravenhage; 3e. door de groep ambtenaren der Rijksver zekeringsbank, omvattende den secretaris-gene raal, den medischen adviseur, de administra teurs, referendarissen, hoofdcommiezen, com miezen, geneeskundigen bij de medische afdee- ling, ingenieurs en inspecteurs der agenten, gekozen als: a. lid: mr. ir. J. van Hettinga Tromp, te Katwijk aan Zee; b. plaatsvervangend lid: mr. H. A. E. Mod derman, te Amsterdam, en prof. mr. P. J. M. Aalberse te 's Gravenhage; 4e. door de groep ambtenaren der Rijksverze keringsbank, omvattende de adjunct-commie zen, klerken, schrijvers, 1ste en 2de klasse, machinesschrijvers en het bediend personeel, gekozen als: a. lid P. L. Gerritse te Amsterdam; b. plaatsvervangend lid: J. Koot, te Amster dam en C. Marinus te Amsterdam; 5e. door de groep ambtenaren der Rijksver zekeringsbank, omvattende controleerende ge neeskundigen, de assistent-controleerend- ge neeskundigen en de agenten, gekozen als: a. lidJ. R. Snoeck Henkemans, te 's Gra venhage; b. plaatsvervangend lid: mr. A. Burger, ie Utrecht ,en dr. L. M. Metz, te Amsterdam. RIJWIELDIEF GESNAPT. Gisternacht omstreeks half twee trof een sur- veilleerend agent van politie op een Bosscheweg onder Tilburg een haveloos gekleeden man aan, die een nieuwe fiets bij zich had. Dit leek den agent ver-dacht en hij nam daarom den man mee naar het politiebureau. Het bleek te zijn zekere C. S., uit Roosendaal, die de fiets dien eigen avond aldaar had weggenomen. De man bekende den diefstal en is gister op transport naar Roosendaal gesteld. Werktijd in slagerijen. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft bepaald: aan hoofden of bestuurders van slagerijen in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat gedurende het tijdvak van 23 December 1929 tot en met 4 Januari 1930: le. in hunne onderneming door arbeiders van 16 jaar of ouder ,in afwijking van het be paalde in art. 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht volgens onderstaande arbeids regeling: Datum: Maandag 23 December 1929, maxi mum werkuren voor mannen: 10 uren per dag, maximum aantal werkuren voor vrouwen en voor jeugdige personen van 16 en 17 jaar: 10 uren per dag; Dinsdag 2 December 1919, resp. 11 uren per dag, en 10 uren per dag; Vrijdag 27 December 1929, resp. 10 uren per dag en 10 uren per dag; Zaterdag 28 December 1929, resp. 11 uren per dag, en 10 uren per dag; Maandag 30 December 1929, resp. 8 uren per dag en 8 uren per dag; Dinsdag 31 Decem ber 1929 resp. 10 uren per dag en 10 uren perdag; Donderdag 2 Januari 1930, resp. 8 uren perdag en 8 uren per dag; Vrijdag 3 Januari 1930 8 uren per dag en 8 uren per dag; Zater dag 4 Januari 1930 resp. 11 uren per dag en 10 uren per dag; 3e. op de dagen, waarop langer dan 8% uur wordt gewerkt, voor arbeiders, ten aanzien van wien bij bet Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 het uur, waarop uiterlijk de arbeid op die dagen moet eindigen, is be paald, bet uur van einde van den werktijd wordt vastgesteld op half 10 uur des namiddags behoudens op Dinsdag 31 December 1929, op welken dag hun arbeid uiterlijk om 8 uur des namiddags moet eindigen het tarief in zijn geheel niet zijn goedkeuring zal hechten. Maar Indien hij dit wel doet, en dus het ver-1 hoogde tarief in werking treedt, dan mog? men bedenken dat de geschiedenis leert, dat in len niet moeilijk, het ontbreken van catarrhale verschijnselen (oogbindvliesontsteking, neus- verkoudheid, bronchitis), het welbevinden van het kindje en het ontbreken van de zgn. Kop- Iiksche vlekken doen mazelen uitsluiten bij Amerika een artikel een betrekkelijk hoog recht het opmaken van de diagnose. kan velen. Tenslotte herinnerde spr. aan een paar belang rijke gebeurtenissen op het terrein der veree niging, Bij het vaststellen van gemeentelijke verorde ningen betreffende een teeltverbod van aard appelsoorten die vatbaar zijn voor wratziekte in de provincie Zuid-Holland, is gebleken, dat Ge deputeerde Staten van dat gewest zich daar mede niet hebben kunnen vereenigen en deze verordeningen aan de Kroon ter vernietigin, hebben voorgedragen. De Minister van Binnenlandsche Zaken 'en De oorzaak der ziekte is niet bekend, ver moedelijk hebben we te doen met eene infectie, te meer daar zich menigmaal een aantal geval len gelijktijdig vertoont. Met zekerheid is be smettelijkheid echter niet aangetoond. Drie agenten en een kolonist vermist TELOK BETONG, 14 December (ANETA). Landbouw, krachtens machtiging van de Ivo- -Een groote kudde olifanten heeft op de Ja- DE INRICHTING VAN DEN RIJKSWATERSTAATSDIENST Bij kon. Besluit is vastgesteld de inrichting van den Rijkswaterstaatsdienst. Bepaald is, dat met ingang van 16 Decem ber 1929 het aantal en den omvang der inspec tiën, directiën en disstricten worden vastge steld als volgt: Er zijn 2 inspectiën, een algemeene dienst, 9 directiën en 4 districten. De eerste Inspectie omvat de directiën Fries land en Drenthe, Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht en Zeeland, zoomede de districten Groningen en Sluisbouw IJmuiden. De tweede inspectie omvat den Algemeenen dienst, benevens de directiën Groote Rivieren, Gelderland en Overijssel, Noordbrabant en kanalen en Maasverbetering. Daarenboven omvatten beide inspectiën de directe Wegenverbetering. nlngin, beschikkende op deze voordracht, heeft echter geen termen gevonden voor vernietiging der verordening in strijd met de wet. Hierna kwam aan de orde de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur. In de vacature J. Valkering Tz. werd met overgroote meerderheid gekozen de heer W. Kooiman P. Pzn. te AndijkOost. In de vacature H. M. Ruysenaars werd zonder stemming geko zen de heer Jos. M. J. Braam te Heemstede, raansche kolonisatie Gedong Totaan veertig bouws sawah vernield en een groot aantal boomen ontworteld. Het bestuur zond veld politie om de dieren te verdrijven. Drie agen ten en een kolonist werden echter sedert vier dagen vermist. Gisteren werd met 150 man da bossc'hen ingetrokken, zonder dat een spoor van het viertal werd gevonden. De troep olifan ten blijft in de buurt en vernielt alles, wat er staat. De leider van de kolonisatie, de heer Verschillende voorgestelde wijzigingen wer- Barkmeyer, is heden met een sterke macht de den zonder discussie goedgekeurd. Een voorstel tot wijziging van het reglement voor het Scheidsgerechtom het maximum ver schuldigd bedrag voor een geschil te stellen op f 500.—, het minimum op f 20., werd zonder stemming aangenomen. De begrooting voor 1930 werd in inkomsten en uitgaven vastgesteld op f 71.850.—. In de namiddagvergadering werd behandeld de vorstschade. bosschen ingetrokken. AUTO MET VIER PERSONEN TE WATER EEN DER INZITTENDEN VERDRONKEN Zaterdagavond reed de heer M. Narden van Zandowier met zijn auto, waarin gezeten wa fer vergadering was het voorloopige rapport ren de landbouwer M. W. M. diens vrouw en van de centrale commissie van onderzoek naar zoontje, eveneens uit Zandewier afkomstig even de m de bloembollenstreek geleden schade, ten- buiten Uithuizen, bij het aanzetten van den gevolge van de abnormale weersomstandigheden motor in het Boterdiep. De inzittende konden in den winter 19281929 rondgedeeld. zich redden op mej. M. na. In dit stuk is door de commissie neergelegd, Toen zij, nadat de kap was stuk geslagen, te hetgeen zij op grond van haar onderzoek thans voorschijn was gehaald, bleken de levensgees- meent te kunnen zeggen. In een definitief rap-1 ten reeds geweken, port, dat over eenige maanden zal verschijnen, zal mede verwerkt worden, hetgeen naar aanlei ding van dit voorloopige onderzoek ter kennis van de commissie zal worden gebracht. Ir. K. Volkersz te Lisse hield in verband met het zoo brandende vraagstuk der vorstschade een inleiding. TWEEMAAL OVERREDEN DE ST. ANNA STICHTING TE NIJMEGEN Bezoek van Z. D. H. Mgr. A. Diepen. Gistermiddag bracht Z. D. H. mgr. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch een bezoek aah de St. Anna-Stichting te Nijmegen, waar Z. D. H. werd verwelkomd door reetor P. J. M. H. Mommersteeg en door den voorzitter van het college van regenten, den heer A. van Gent, 's Avonds wijdde mgr. de nieuwe kruisweg staties in de kapel van het gesticht. Gisteren had de plechtige inwijding der kapel plaats. En aan de gevolgen overleden Zondag is te Eindhoven overleden de heer Th. v. d. S., die Vrijdag aldaar door een auto was aangereden en vervolgens door een groen- tenwagen werd overreden. LIJK GEVONDEN. Door de politie te Leeuwarden is gistermor gen uit het Kanaal een vrouwenlijk opgehaald. Aan deze vondst ging het vinden van een damesrijwiel vooraf. Men heeft fietssporen op den berm van den weg kunnen waarnemen. DOODELIJKE AANRIJDING. Op den weg NijmegenVenio werd onder de gemeente Well, de 28-jarige, aldaar woonachtige S., door een auto gegrepen en gedood. VRIJ NAAR HET ENGELSCH van F. FARGUS. 10) In bepaalde gevallen kan men dispen satie krijgen, als n.l. alles in orde is, zooals hier, antwoordde hij. U is verwonderd over mijn voorstel, nietwaar? Ziehier. Ik moet bijna oogenblikkelijk weer naar Italië terugkeeren. Nu stel ik u de vraag: kan ik, onder de huidige omstandigheden Pauline hier ach terlaten met alleen een dienstbode, om haar te varzorgen? Neen, Mr. Voughan, vreemd als het u misschien lijkt, moet ik haar of me u getrouwd zien, voor ik vertrek, of ik moet haar met me meenemen. Dit laatste kan noodlottig voor u worden, want hier heb ik alleèn rekening te houden met mezelf, ter wijl daarginds misschien ook anderen er in gemengd moeten worden, en ik mogelijk van gedachte moet veranderen. Laten we naar Pauline gaan, en haar vragen, zeide ik, terwijl ik vol ongeduld op stond. Zeker, zei Coneri ernstig, we zullen terstond naar haar toegaan. Tot nog toe had ik met mijn rug naar het venster gezeten. Toen ik mij nu naar het licht wendde, merkte ik op, dat de Italiaansche dokter mij scherp aanzag. Uw gelaat komt mij seer bekend voor, Mr. Vaughan, zeide hij, hoewel ik mij niet kan herinneren, waar ik u gezien heb. Ik zeide hem, dat hij mij op het plein voor de San Giovanni moest gezien hebben, toen hij sprak met de oude Teresia. Hij herinnerde zich dat geval, en scheen voldaan, Dan riepen wij een rijtuig aan, en reden naar Pauline's nieuw verblijf. Het was niet zoo heel ver weg.Ik verwonderde mij, dat ik Pauline of Teresia op mijn dwaal tochten niet was tegengekomen. Waarschijnlijk waren zij beiden thuisgebleven, om mij niet te ontmoeten. Zoudt u een oogenblik in de hal willen wachten? vroeg Coneri, toen wij het huis waren binnengegaan. Ik zal Pauline op uw komst voorbereiden. Ik had wel een maand in een kerker willen wachten, met zulk een belooning in uitzicht Ik nam dus plaats op den gewreven houten sitoei, en vroeg mij af, of ik wel bij mijn ver stand was. Weldra kwam de oude Teresia naar mij toe. Zij zag er niet veel beminnelijker uit, dan tien dagen geleden. Hob ik 'het goed gedaan? fluisterde zij in het Itallaansch. Je hebt goed gewerkt. Ik zal het niet ver geten, zei ik. Betaalt u me dan, en maakt u me ner gens een verwijt van. Luister, wat ik zeg ik zeg het nog eens de siguorina is niet om lief te hebben, of om te trouwen. Die oude gek! Dacht ze nu nog, dat Pauline in een klooster moest? Er klonk ee® bel, en Teresia liet me alleen. Enkele minuten later verscheen ze weer, en leidde mij de trap op naar een kamer, waar ik Pauline vond, met haar oom. Zij sloeg haar donkere, droomerige oogen op, en keek mij aam Maar zelfs de meest verliefde map had slch niet kunnen wijs maken, dat «r liefde uit haar oogen straalde. Ik had beslist verwacht, dat Dr. Coneri ons alleen zou hebben gelaten, voor onze bespre king. Maar hij nam mij bij de hand, en leidde mij op statige wijze naar zijn nicht. Pauline, zeide hij, Je kent dezen heer? Zij boog. Ja, ik ken hem. Mr. Vaughan doet ons de eer aan, ging Coneri voort, dat hij jo vraagt, om zijn vrouw te worden. Ik kon er niet in toestemmen, dat mijn heele aanzoek door bemiddeling plaats had. Daarom trad ik op haar toe, en nam haar hand in de mijne. Pauline, fluisterde ik, ik houd van je.... sinds ik je het eerst gezien heb, heb lk van je gehouden.wil je mijn vrouw worden? Ja, als u dat wenscht, antwoordde zij zacht, doch zonder ook maar te blozen. Nu hoifd je misschein nog niet van me, maar dat zul je wel langzamerhand doen, is 't niet, kind? Zij antwoordde niet, maar zij weerde mij ook niet af, em zij trachtte ook niet haar hand uit de mijne los te maken. Zij bleef kalm en zonder gevoel, als altijd. Eerst toen ik mijn arm om haar heen sloeg niettegenstaande de tegenwoordigheid van haar oom en een kus op haar lippen drukte, zag ik een blos op haar wangen komen, en wist ik dat zij ontroerd was. Zij maakte zich los uit mijn om helzing, 2ag naar haar oom, die er bij stond, alsof hij niets ongewoons had gezien, en vluchtte dan de kamer uit. Ik geloof, dat u nu beter zou doen, met te gaan, zei Dr. Coneri. Ik zal alles met Pauline regelen. U moet van uw kant alles doen, wat noodig is, voor den dag' van over morgen. Het is erg plotseling, zeide ik. Dat is het, xnaeur bet moet. Ik kas gees uur langer wachten. Laat u mij nu alleen, en komt u morgen terug. Ik ging heen, terwijl mijn hoofd duizelde. Ik wi3t nog niet geheel zeker, wat ik doen moest. Het uitzicht, dat ik Pauline zoo spoedig mijn vrouw zou kunnen noem/en, was verlei delijk. Maar ik wilde mij zelf niet bedriegen door te denken, dat zij nu reeds om mij gaf. Doch, zooals Coneri zei, ik kon haar na mijn huwelijk het hof maken. Toch aarzelde ik. Die overhaaste manier van doen was zoo vreemd En vurig ais ik verlangde, om Pauline te trou wen, had lk haar toch gaarne eerst veroverd. Zou het niet beter zijn, als haar oom haar mee naar Italië nam, en ik haar dan volgde, en afwachtte, of zij van mij kon houden? Maar tegenover dit voorzichtige plan stond weer Coneri's vage bedreiging, dat hij in zulk een geval misschien van gedachte kon veranderen. En ik was zoo wanhopig verliefd. Zij was mij reeds tweemaal ontsnapt. Thans was zij méér binnen mijn bereik dan ooit. Als ik haar nu liet gaan, kon ik er dan zeker van zijn, dat ik haar zou terugvinden? Nee®, wat er ook gebeurde, zou Pauline mijn vrouw zijn. Ik zag haar den volgenden dag, maar geen oogenblik alleen. Coneri was al dien tijd bij o®a. Pauline was lief, als altijd, maar stil, en schuw, en ietwat moe. Ik had veel te doen, ik moest voor ont zettend veel dingen zorgen. Nooit nog was een verloving zóó kort of zóó vreemd geweest. Tegen den avond was alles geregeld, en om 10 uur den volgenden morgen waren wij als man en vrouw, onafscheidelijk verbonden. Coneri vertrok onmiddellijk na afloop van de plechtigheid, en tot mijn verbazing gaf Teresia als haar voornemen te kennen, om hem te vergezellen. Zij verzuimde niet, mij mij haar opwachting te maken, om de toegezegde be looning ln ontvangst te nemen, en lk gaf die met genoegen. Zij had haar volle deel bijge dragen, om mijn hartewensch In vervulling te doen gaan. Ik vertrok met mijn schoone bruid naar de Scbotsche meeren, en had nu alle gelegenheid, om te doen, wat ik vóórdien had moeten doen: mijn vrouw voor mij te winnen! X. Hoe trotsch en gelukkig ik mij ook voelde, toen ik naast Pauline in den trein zat, die ons naar het Noorden bracht, de buitengewone voorwaarde, die Coneri gesteld had, kwam mij toch telkens weer in de gedachte: de man, die met Pauline March trouwt, moet er mee tevre den zijn, haar te nemen, zooals zij Is, en niet den wensch koesteren, om meer over haar ver leden te weten. Ik geloof geen oogenblik, dat zulk een over eenkomst van blijvenden duur kon zijn. Zoodra ik er in geslaagd zou zijn, om Pauline's liefde te winnen, zou zij er stellig zelf naar verlangen, om mij haar heele geschiedenis te vertellen. Ik zou er niet eens om hoeven te vragen. Het zou niet meer dan natuurlijk zijn, dat zij mij in haar vertrouwen nam. Zij zou dan geen geheimen meer voor mij hebben. De coupé, waarin wij ons bevonden, was bijna vol, toen wij uit Londen vertrokken. Daar het vreemde van de nieuwe betrekking, waarin wij nu tot elkander stonden, ons fietelijk belette om een gewoon gesprek te voereu, zaten wij zwijgend naast elkaar. Aan het groote station, waar de trein een noemenswaardig oponthoud had, hield ik een kleins bespreking met den conducteur, met het gevolg, dat we overstapten in een coupé, waarop „gereserveerd" stond. Pauline en ik waren alleen. Ik nam haar hand ln de mijne. Pauline, zeide ik teeder, mijn kind, mijn lieve kind! Haar hand lag luatelooa onbeweeglijk in 1 de mijne. Zij wendde zich niet af, toen ik haar liefkoosde, maar zij beantwoordde mijn om helzing niet; zij liet die toe. Pauline, fluisterde ik, zeg toch eens „GilbeTt, mijn jongen". Zij zei de woorden na als een kind, dat een lesje leert. De moed ontzonk mij een oogen blik, toen die woorden zonder eenig gevoel 'n mijn ooren klonken. Ik had een moeilijke taak vóór mij. Ik kon haar evenwel geen verwijt maken- Waarom zou zo nu reeds van me houden? Beter onverschilligheid, dan geveinsde liefde. Zij wa3 mijn vrouw geworden louter en alleen omdat haar oom haar de wenschelijkheid daarvan had doen inzien. Ik kon mij evenwel troosten met de gedachte, dat zij geen afkeer van mij had. zoover ik bemerkte. Ik wanhoopte evenwel geen enkel oogenblik. Ik moest trachten te winnen met geduld en tederheid, zooals iedere man moest doen.f En als haar echtgenoot had ik het in dat opzicht niet moeilijker, dan toen ik ln Maida Vale woonde, en de oude Teresia al mijn bewegingen met haar donkere, achter dochtige oogen gadesloeg. Voor het oogenblik voelde lk mij ietwat ver drietig en teleurgesteld, maar ik liet dat niet blijken, en trachtte aardig en opgeruimd met haar te praten. Tevens trachtte ik mij te verge wissen, wat voor soort vrouw lk getrouwd had: voor welke dingen zij ee® bepaalde voorliefde had, en wat haar behoeften waren. Ik trachtte haar gedachten te lezen en haar duidelijk te maken, dat zij in mij iemand moest zien, die al zijn krachten er aan zou besteden, om haar gelukkig te maken. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 6