DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Ilggl His Master's Voice Garage nieuwe Haven z43 kw II. II p. L Oarage Unique STADSNIEUWS REITRS VAN SCHIEDAM De groei der stad Qebrs. Stacheihausen KERSTKRANSEN jj ALEX KREUGER Ruime stalling Fa. Wed A. J Coppens De C.L.0 C. Schiedam - Telef. 68408 mm 52ste JAARGANG. VRIJDAG 20 DECEMBER 1921 No. 15600 BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM. TELEFOON INTERCOMMUNAAL Na 68085- ABONNEMENTEN: per 3 maan den 8,25. p. mnd. 1.10, per week 25 ct. Franco p. post 3.75 p. kwartaaL Afz. nummers 5 ct. Postch- en girodienst 81440 1 ADVERTENT1EN: 1—5 regels 1.55. Elke regel meer 30 ct Reclames tusschen den tekst 60 ct p. regel. KI. advertenties: 30 woorden 25 c., elk woord meer 5 c., tot t max van 50 woorden. Kabouters 5 regels 0.50, 10 regels 0.75, 16 regels 1.00. Gratis-Ongevallenverzekering 500.- bij overlijden door een ongeval; 500.- bij verlies van beide handen, voeten of oogen; f 250— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150— bij verlies van een duim; 75— bij verlies van een wijs- vinger; 50— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; f 25,— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in djt blad worden afgedrukt Ka tien zittingen begrootingsarbe:d BURGERLIJKE STAND Creole iiVarkl 7b. De mooiste Kerstopnamen voorhanden. SONNY B3Y KLEINE MAN UIT KETHEL jjj BROERSVEST 115 1 DR. JAY. mm Anno 1625. m 20 EISCH TWEE MAANDEN GEVANGENISSTRAF. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN COURANT -tSb Heeft men het staatje -wel even goed beke ken, dat in een onzer nummers enkele dagen geleden werd afgedrukt, omtrent den loop der bevolking In Schiedam en Rotterdam ge durende den laatsten tijd? In het halfjaar van 31 Mei tot 30 Novem- ber 1b, ondanks het feit dat Rotterdam twaalf maal zooveel inwoners telt, de groei de belde steden bijna gelijk op gegaan Voor Rotter dam bedroeg ze In die periode 2670 zielen, Voor onze stad 2141! Stonden we op 31 December van het vorig jaar nog niet aan 45.000 zielen, allicht halen We nog dit jaar de 48.000 en de nog steeds in hetzelfde tempo voortgaande woningbouw In de raadsvergadering van Woensdag ver kochten we nog weer voor meer dan 200.000 aan bouwgrond doet vermoeden dat we Volgend jaar een heel stuk over de 50.000 zielen zullen heengaan. Wanneer de uitslag van de volkstelling, wel ke op 31 Decmeber van het volende jaar moet Worden gehouden tijdig kan worden vastge steld, zou het aantal in 1931 te kiezen raads leden op grond van dezen groei der stad bo- Ven de 50.000 zielen, van 27 op 31 moeten Worden gebracht, derhalve met 4 moeten Worden vermeerderd. Door onzen Ijverigen gemeenteraad zijn dit maal niet minder dan tien vergaderingen aan de begrooting voor het jaar 1930 gewijd Daar moeten na zoo'n ernstige en diepgaan de bespreking wel heel wat practdsche resul taten zijn bereikt, denkt de doorsnee-burger, die met gepasten eerbied naar onze edelacht- baren opziet. We hebben de vergaderingen, van de eers*e tot de laatste, nog eens de revue laten pas- bee.ran en geven hier heit lijstje van wat werd bei*»ikt meegedeeld of toegezegd. Toegezegd werd preadvies op een motie Dln- kelaar over de instelling van een commissie Voor lichamelijke opvoeding; toegezegd werl door den wethouder van onderwijs, dat hij nog Wel eens praten wil of in plaats van de door den Raad geweigerde Katholieke Huishoud school een andere oplossing ware te vinden, °m het katholieke nijverheidsondeirwijs te steunen; toegezegd werd voorts dat de Raad cerlarg in de gelegenheid zal worden gesteld een beslissing te nemen over radio-distributie; dat nader door B. en W. zal worden oveTWO- Cen of aan de leden der stembureau's presen tiegeld zal worden uitgekeerd, dan wel con sumptie zal worden verstrekt of beide; dat door B. en W. zal worden overwogen cf eei Srooter bedrag kan worden uitgetrokken voor Schoolreisjes en schoolfeestjes; dat de moge lijkheid van verlichting dpr urinoirs |p.l wor- den onderzocht; dat met bekwamen spoed de rechtspositie voor het personeel van bet Ge- meentozlekenhuis en de verlaging der tarieven "oor de verpleegden in het College van B. en zal worden gebracht. Aangenomen werd een motie van het seniif- reuconvent B. en W. ultnoodigend die maat regelen te nemen welke er toe leiden dat bin ken vier maanden den Raad plannen bereiken voor de stichting van een nieuw tehuis voor °«den van dagen. Medegedeeld werd, dat onderzocht wordt, Waar de beste plaats is voor het abattoir; dat «e mogelijkheid bestaat, dat de gemeentelijke 'bkomstenbelasting voor het volgend jaad mei sim 11 percent zal worden verlaagd; dat neg 'b het begin van het komend jaar zal worden Overwogen of verlaging van den gasprijs ma rijk is; dat de opspuiting van den Boezem in tweeën zal moeten plaats hebben; dat eea kfe-n van ruim een ton voor opruiming van landhoofden van de Oude Koemarktbrug *0 behoorlijke aansluiting van de Lange Ha- Ven aan de nieuwe brug spoedig is te verwach- 'sh; dat bet seniorenconvent zal worden bii 6ebgeroepen voor de bespreking van een nieu we pensioenregeling voor wethouders; dat Oon voorstel tot den bouw van een brandvrije brandweerkazerne bij B. en W in onderzoek is; dat aLs er geen gegadigde komt voor den Sfslag van visch, de Ra* d in de gelegenheid worden gesteld zich over opheffing van d* ^schmarkt uit te spreken. Ziet daar het resultaat van tien vergaderiu. Sen. T Spreekt vanzelf dat met deze toezeggingen mededeelingen de begrooting zelf voor geen Ceht wijziging onderging. By of krachtens wetten cf verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 19 December 1929 de verzoeken van: le. J. B. Vermetten om vergunning tot het opslaan en verwerken van benzine tot reini gingsmiddel in een ondergrondsche tank, in houdende 4000 L., en tot het opslaan van het eindproduct in bussen van 3 L. in het pand Bakkersstraat 2224, kadaster Sectie L. nos 215 en 216; 2e. de firma Spijker van Vliet om ver gunning tot oprichting van een carosssri- fabriek in het pand Hagastiraat 69, kadaster Sectie L. no. 647, met 3 electromotoreu van resp. 7y2, 6 en 3 P.K., drijvende een vandikte- bank, een -lintzaag en een vlak- en lijsten bank-; 3e. L. v. d. Ivrogt om vergunning tot uit breiding van de broodbakkerij in het pand Broersveld 149, kadaster Sectie no. 798, met een electromotor van iy2P.K., drijvende een deegkneedmachine 4. Brrgijk Wensvoort om vergunning tot oprichting van een smederij, constructie werkplaats en plaatwerkerij in 't pand Maria- straat 15, kadaster Sectie M no. 2525, met 2 electromotoren van resp. 2 en 0.3 P.K., drij vende 2 boormachines, een slijpmachine, een draaibank, een zaagbank, een veerhamer en een ventilator. Verdaagd, aangezien het desbetreffende onderzoek nog niet beëindigd. SCHIEDAM. 20 December 1929. POSTZEGELSTAND IN TT POSTKANTOOR De Commissie voor den verkoop der welda- digiheidspostzegels en kinderbriefkaarten ver zoekt ons opname van ondestaand berichtje. Aangemoedigd door het groota sucecs van het vorige jaar heeft de coiomissiie aan enkele dames gevraagd of zij bereid wilden zijn ook dit jaar in de hal van het Postkantoor opnieuw kinderpostzegels e<n briefkaarten te verknopen. Wij waardeeren ten zeerste, dat zij dadelijk hare medewerking toegezegd hebben em ook zijn wij den Directeur van het Postkantoor ::eer dankbaar voor zijn toestemming om op Maandag 23 December van 's morgens half 9 tot des namiddags half 6 in de hal van het Postkantoor een afzonderlijke „stand" in te richten voor den verkoop dezer postzegels en rri-efkanirtem. Moge alle moeite, die de dames zich getroos ten, rijkelijk beloond worden door een zeer grooten verkoop, opdat de toestand van menig ongelukkig kind verbeid moge worden. HET RAADSLID SCHEURKOGEL Het lid 'van den gemeenteraad de heer N. Scheurkogel, die wegens ongesteldheid de laatste begrootingsvergaderingen niet heeft kunnen bijwonen, is gisteren, naar de Schied. Crt. meldt, op advies van een specialist in het ziekenhuis ter verpleging opgenomen. R. K. S. V. EXCELSIOR Algemeene vergadering damesafdeeling Woensdagavond vond in Musis Sacrum de algemeene jaarvergadering der damesafdeeling van Excelsior plaats. Mej. Tr. van Lingen en St. Kloos werden herkozen tot bestuursleden der turnafdeeling. Uitvoerige besprekingen werden gewijd aan het winterprogramma, dat o.a_ vermeldt: groote turn uitvoering, onderling tuirmconcours en bondsturnwedstrijden te Haarlem. Eveneens werden de door de betrokken com missie ontworpen plannen voor de viering van het 10-iarig bestaan breedvoerig besproken waarbij bleek dat deze plannen de voile instem ming der vergadering hadden. Tenslotte sprak Kapelaan Raaffeis nog een woord tot aan sporing voor te voeren propaganda waarna deze geanimeerde vergadering op de gebruike lijke wijze door den voorzitter werd gesloten. Derde kegelconcours Gisteravon .1 werd op de banen van Mus-'s Sacrum het 3e kegelooncours gehouden. Er is den geheelen avond zender onderbreking ge kegeld met het volgend resultaat: kampioen dames: mej. Lud. Kramer 53; kampioen heerenr W. v. Kemenade 70. Op de vrije baan werd nummer 1 van de dames: mej. Tr. v. Lingen met 29 en van de beeren C. Janse met 37 Het batig saldo is bestemd voor de lustrum- commissie. ÜROCK, DE KONIUO DER CLO'u A'ó, ver toeft weder in ons land en zal een paar voorstellingen geven in Den Haag en Rotterdam. EEN PAUSNUMMER Ter gelegenheid van het gouden priester jubileum van onzen H. Vader, den roemrijken regeerenden Paus Pius XI, heeft De Maasbode oen exta-a-nun^er laten verschijnen, waar-in veelzijdig de ^rsoonlijkheid en het werk van den H. Vader wordt belicht. De voorpagina prijkt met 'n keurige afbeel ding van den Paus in fraaie zinnebeeldige omlijsting van Jan Roovers. Bijdragen voor 't rijk geïllustreerde nummer werden onder meer verstrekt door Hunne Emi nenties (1e kardinalen van Rossum en Laurentl, door Zijne Excell. Mgr. Schioppa en door vele meest Italiaansche medewerkers. Een jubileum-nummer, dat ons nog na jaren het beeld van den grooten Paus voor oogen stellen zal. Aangifte van IS19 December 1929. GEBOREN: Karsl Fredsrik, z. van J. M. van Eijk en C. Vogelenzang, Stephensonstraat 26 Johannes, z. van P. J. Heijster en J. P. Vendeloo, Fabristraat 91. OVERLEDEN: B. P. J. Keijmel, 24 j„ Nas- sauJaan B. M. M. van Daasdotnk, 37 j., echtg. van B. G. Kempen, Vondellaan. GEHUWD: J. van Tilborg 22 j. en G. van Diejen 23 j. J. Kapteijn 25 j. en E. A. W. van Til 19 j. C. E, S. Tilrnan 24 j. en A. C. van der Vlies 25 j. L. Schipper 24 j. en A. Deijl 23 j. ONDERTROUWD: O. van der Most 22 j. en A. M. Versloot 18 j. Z. van Giessen 23 j. en C. M. van Gulik 19 j. P. A. Feelders 33 j en C. W. Bouman 32 j. A. de Jong 37 j. en E. Koorengevel 30 j. C. H. Kloos 25 j. en M. de Graaff 20 j. Reel. 191S 25 AANRIJDINGEN Gisteravond te ongeveer 7 uur is op den Vlaardinger-dijk ter hoogte van de fa. Wilton de 16-jarige J. van O., wonende Hoogstraat., met zijn handwagen van achteren aangsr-den door een Viaardingscbe autobus, bestuurd door W. T. De jongen smakte tegen den grond en bekwam wonden aan het achterhoofd en aan de linkerhand. De chauffeur nam den aan gereden® in zijn bus mes naar den politiepost Broersvest, waar de jongen voorloop'g is ver bonden, om zich later onder behandeling te stellen van dr. Hoogendijk- In de Ovsrschieschertraat is gistermiddag te ongeveer 5 uur de 32-jarige mejfceiaar C. v d. M„ wonende Broersvest, met zijn rijwiel van achteren tegen een vrachtauto aangereden, bestuurd door P. Saas. Het ongeval had plaats, doordat de vrachtauto nlotseling stopte Van h"t riiwiel is de voorband gesprongen, terwijl de electrische lantaarn werd vernield. R. K. NATIONAAL TEHUIS „LUCTOR ET EMEEGO" TE NIJMEGEN Bovengenoemde instelling, welke zich in den loop der jaren heeft ontpopt, als een onmis bare schakel in dan keten der Katboliejcój Charltasbeweging en de goedkeuring weg draagt van de hoogste Kerkelijke en wereld lijke autoriteiten, zoodanig zelfs, dat niemand minder dan Z.Em. Kardinaal van Rossum bij zijn jongste be-zoek aan Holland gedurende ee-nigen tijd In genoemde instelling vertoefde, zal op 27 en 28 December a.s. in deze gemeente een collecte doen bonden ten bate van de ruim 50 bewoners van dit Tehuis, voornamelijk per sonen, die voorwaaidelijk veroordeeld of voor waardelijk invrijheid zijn gesteld geworden, of wel drankzuchtig zijn en om deze of andere reden geen tehuis meeir hebben. In deze instelling nu vinden zij liefdevol ondeidak, worden daar gekleed en gevoed en tot betere menschen gemaakt, zóólang tot zij als andere betere menschen in de maatschappij kunnen terugkeeiren. Iedere maand worden een twintigtal hunner in d versa betrekkingen geplaatst, hetwelk op het aantal aanwezigen een geweldig succes mag worden genoemd. Juist deze groot» circulatie brengt echter enorme kosten met zich mede en tot d kking daarvan dienen de bier en elders te houden collecten. Met een gerust hart durven wij dan ook deze collecte aanbevelen. Door te geven, veel te geven, verricht men beslist een Gore welgeval lig werk. BELASTING BETALEN Wij herinneren er onze lezers aan dat mor gen Zaterdag de ontvanger der belastingen uit Overschie voor het laatst zitting zal houden ter gemeente-secretarie. Waar 1 Januari a ook het kantoor in Overschie zal worden op geheven zal men na dien datum zijn belasting penningen in Schiedam moeten gaan afdragen. Naar wij vernemen is door B. en W. geadvi seerd dat de opheffing voor velen een groot ongerief zal worden, vooral ook omdat bij de Inkrimping van betaalgeiegenheid ten postkan tore zeer velen ook niet in de gelegenheid zijn om de betaling per post te doen geschieden. Evenwel omtrent bet weder invoeren van één zitdag per maand, zooals 'dit thans is, konden wij nog niets naders vernemen. gesloten waar hij voorschot op zou kunnen krijgen ten bedrage van circa 10.000 dollar: dat hij een oom in Londen had. een zekeren Lord Cromer, die verontwaardigd was dat hij met de uitvinding naar Amerika zou gaan; dat die oom oud-president-commissaris was van de Midlandbank, daarbij listiglijk bedrieglijk toonende een opzettelijk, listiglijk, bedrieglijk in strijd met da waarheid opgemaakten brief van Lord Cromer, waarin deze mededeelde, dat wat Amerika in dollars zou geven, Enge land in ponden zou betalen, zelfs millioenen; ei. vervolgens te vertellen dat die oom voor hem, verdachte, in Londen een laboratorium had ingericht, dat hij geheime onderhandelingen voerde over den verkoop der uitvinding met de directie en commissarissen van de Midland bank in Londen, welke daarvoor een speciale commissie bad benoemd, welke met verdachte besprekingen voerde over bet bedrag van den koop, hetwelk werd vastgesteld op 100.000 pond en 25.000 pond voor de persoonlijke assistentie van verdachte, zulks terwijl hij telkenmale naar Londen ging, het daarbij doende voorkomen, of hij die reizen deed voor den verkoop van die uitvinding. Subsidiair wordt verdachte verduistering van bedragen tot een totaal van ongeveer 7000 ten laste gelegd. Het getuigenverhoor Reel. 5892S De „geniale" oplichter voor de Rotterdamsche Rechtbank VAN DEN BOK GEVALLEN Aan den politiepost Broersvrtt is gister morgen verbonden de 51-jarige koetsier A. van L. uit Rotterdam, die op den Buitenhavenweg van den bok van zijn wagen was gevallen, waarbij hij zich aan het gezicht heeft verwond. Na verbonden te ziln, heeft de man zich 'rndei dokt """behandeling gesteld. TELEFOON 68&17 SCHEEPVAART SCHIEDAM, 19 Dec. Aangekomen: s.s. Din- teldjjk, van Rotterdam om te dokken in de WiltonhavenEng. s.-s. Manistee, van Bremer haven; Noorseh s.s. Mimen van Rotterdam; Grieksch s.s. Messathonri, van Rotterdam; Eng. s.s. King Howel, van Rotterdam, allen om te dokken in de Wllhelmlnahaven. SCHTEDAM, 19 Dec. Vertrokken: Noorseh s.s. Mimer, naar West-HartlepoolNoorseh s.s. Rudolf, naar Southampton: Letlandscb s.s. Dagmar, naar Riga; ItaHaansch s.s. San Marco, naar Rotterdam; Noorseh ss. Nygaard, naar Polyth; Fransch s.s, Faucauld (ex Hoedlc), naar Bordeaux* DE ABATTOIRKWESTIE De weigering van j^laardingen tot samenwerking Bij den Raad van Vlaardingen is een schrij ven ingekomen vam Gedep. Staten, waarin deze nu de meerderheid van den Vlaardingschen Raad geen samenwerking met Schiedam inzake slachtliuisbouw wenschit, verklaren daarin te berusten, hoewel zij ten zeerste betreuren, dat geen samenwerking plaats vindt. PROPAGANDACLUB „ST. CLEMENS" Wij willen er nog even de aandacht op ves tigen, dat in het parochiehuis van de Gorzen- parocihie hedenavond de ontwikkelingscursus voer leden van do parochieele propagandadub „St. Clemens", wordt voortgezet. Ditmaal zal kapelaan A. Goossens spreken over: „Lijk verbranding". Do bijeenkomst vangt a-.-i kwart over 8 uur. ZAKAGENDA Ook de N. V. Distill eerden-ij v.h. Slmon RynbenBe Zonen, doet haar clientele een fraaie zakagenda voor 1930 toekomen. „Aanzien doet gedenken"; een zakagenda, welke men eiken dag gebruikt, is een handige reclame. eel. 41U6S De Rotterdamsche Rechtbank heeft gisteren een geniale oplichtingszaak behandeld, waarbij over de millioenen wordt gesproken, alsof dat van die dingen zijn, die iedereen maar kan bemachtigen. Het fantastisch verhaal van de voor 1 millioen pond sterling verkochte uit vinding om drukwerken langs eheinischen weg te vervaardigen, heeft indertijd in onze courant geprijkt. Wat nu in de rechtzaal werd behan deld, was slechts een bloemlezing uit het ver haal, waardoor een Rotterdammer en een Hagenaar zijn bewogen 10.000 in handen van dezen dr. Jay achter te laten. Dr. Jay is slechts een aangenomen naam. In werkelijkheid heet deze 56jarige man E. A. J. Hij is volgens de rol „zonder beroep", doch als de president hem naar zijn beroep vraagt, antwoordt hij „scheepsarts". Op de verwonder de vragen van den president,' zegt verdachte gevaren te hebben als scheepsarts op schepen van de Java-China-Japan-Lijn. De dagvaarding. In de dagvaardig wordt verdachte ten laste gelegd dat hij op verschillende tijdstippen in 1929 G. F. V. en IC. W. K„ althans een hunner, heeft bewogen tot de afgifte van geldswaardige bedragen, tezamen bedragende 300, door op zettelijk, listiglijk, bedrieglijk in strijd met de waarheid aan ben te vertellen, dat hij was dokter Jay, een Engeische dokter, dat hij afstamde van een Engelsehen vader en een Fransche moeder, beiden behoorende tot den hoogen adel, dat hij den wereldoorlog had mee gemaakt als legerarts in het Canadeesche leger dat hij te Oxford gestudeerd had in de medi cijnen en daar zijn doktei'sgraad had gehaald; dat hij in Amerika een dokterspractijk had ge had: dat hij in 1928 in Holland was gekomen, dat hij toen circa 3000 bij zich had, dat hij door oplichting zonder middelen was, dat. nadat K. een idee had geopperd om te trachten op andere wijze dan tot dusver geschiedde drukwerk te maker hij tevens dokter in de chemie was: dat hij de idee van K. chemisch tot oplossing zou trachten te brengen; dat hij als dokter de noodige preparaten kon koopen; dat hij den weg tot oplossing had gevonden; dat hij daartoe nieuwe preparaten noodig had en een laboratorium, dat de uitvinding liefst iu Amerika verkocht moest worden;- dat hij de kosten daartoe zou betalen met zijn geld uit Amerika, dat hij aldaar een assurantie had De inspecteur van politie G. Diepenhorst kent verdachte van 1918 af. Getuige had eens een geval betreffende oplichting, waarvan ver dachte beschuldigd werd, onderzocht, maar toen is van oplichting niets gebleken. In het dossier ligt een verklaring van een kapitein, dat verdachte als scheepsarts heeft gevaren op een schip met Mekkagangers. Het O. M.: Mekkagangers zijn sterk, ze ster ven niet gauw. De rechercheur J. J. Slicher heeft bij ver dachte een aantal koffers in beslag genomen. Bij zijn papieren was een paspoort, dat op ver- dachte's eigen naam stond. Getuige C. F. Vromans beeft met verdachte kennis gemaakt in den boekhandel van zijn vriend Kok. Hij noemde zich dokter Jay, ver telde gepromoveerd te zijn in Oxford en later nog gepromoveerd tot doctor in de chemie in Amerika; dat hij als scheepsarts gevaren had. chirurg was geweest aan het Fransch front, en ook als Canadeesch officier van gezondheid in Rusland was geweest. Verdachte vertelde ook van zijn booge af komst. Zijn vader zou zijn lord Jay, en zijn moeder de baronesse de SalmSalm. Omtrent de uitvinding zegt getuige, dat het idee ge opperd is door K. Getuige wilde van deze uit vinding niets vertellen, omdat hij nog steeds iets ziet in het denkbeeld. Verdachte, die een laboratorium had, zou de uitvinding uitwerken Hij was er enthouiast over. Lord Cromer zijn oom, de president-commissaris van de Mid land Bank zou de uitvinding wel financieren. Hij liet een brief zien van dien oom, waarin gezegd werd. dat Engeland wel 1 millioen pond voor de uitvinding .zou betalen. Er was toen een vennootschap gevormd tusschen Jay, K. en V. De uitvinding is voor 1 millioen pond sterling verkocht. Er is een overeenkomst opgemaakt, waarin elk lid van de vennootschap een derde deel van het millioen kreeg toegewe zen. De president, mr. Huyzer: Nu moet u ze alleen nog maar incasseeren. Getuige V. zegt er ongeveer 2000 bij te zijn Ingeschoten. Ongeveer 300 is gegeven naar aanleiding van de verhalen van verdachte. De rest van de 10.000, die verdachte in totaal in handen is gekomen is hem gegeven na de op- richtiyfe der vennootschap. Getuige K. W. K. legt ongeveer dezelfde verklaring af als de vorige getuige. Ook hij meent nog, dat er in de uitvinding veel zit. Hij wil er niets van zeggen. Getuige is in ver band met de uitvinding eenige malen in Lon den geweest. Uit de verte heeft hij toen het seizoenverblijf van Lord Cromer gezien. Het millioen pond sterling zou van Londen naar Amsterdam worden gezonden, maar er kwam maar niets Getuige had aan den verkoop ten bedrage van 1 millioen pond sterling geloof gehecht. Verdachte zelf zegt zich niet veel meer te herinneren. Hij heeft zich uitgegeven voor dok ter, maar verdachte houdt vol in Amerika ge promoveerd te zijn, maar hij wil niet zeggen aan welke universiteit Van ae uitvinding zegt verdachte nog van oordeel te zijn, dat er bier wat inzit. Hij heeft de beide getuigen laten zien dat da vermenigvuldiging van drukwerk langs chemischen weg wel mogelijk is Verdachte er kent, dat er van de onderhandelingen met de Midland bank en van de geldzending naar Am sterdam niets waar is. Verdachte zegt verder op verzoek van zijn familie 25 jaar geleden onder curateele te zijn gesteld. Dr. S. Weyl heeft met dr. Monchy een psy chiatrisch onderzoek naar-verdachte ingesteld. Hij is zwaar psyebopaath, met een aan waan zin, grenzende zelfoverschatting. Verdachte is volgens de psychiaters niet volkomen toereken- baai-. Zijn intellect is weliswaar nog betrekke lijk gaaf, maar er is gebrek aan ethische over weging. J Verwacht wordt: Matige tot zwakken, Oostelijke tot Zuide lijken wind, aanvankelijk nog helder tot licht bewolkt, later wellicht nog toenemende bewol king. droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Fietsers en motorrijders lichten op vas des avonds 4.15 tot 's morgens 1 40. 's Maandags repetitie Muziekgezelschap St. Ambrosius 8 uur, R. K. Volksbond. lederen Maandagavond clubavond R. K. Dam. club I.D.O., Kath. Kring. Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaal, bewerkersbond ,,St. Eloy", Gebouw R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van half acht tot half tien, gelegenheid tot het afhalen van naai werk bij de Tberesiavereeniging aan 't gebouw van den R. K. Volksbond. lederen Woensdag repetitie Kon. Mannen, zangvereenigiug „Orpheus", gebouw R. K. Volksbond. Aanvang haif negen uur. lederen Zaterdagmiddag van 35 uur zitting bestuur Spaarfonds R. K. S. V. „Excelsior" Gebouw R. K. Volksbond. 20 D e c.: Groote Schouwburg, Men trouwt geen meisjes zonder geld (Rott. Hofstad- toöneei) 8.15 unr (voor volwassenen). 21 Dec.: Groote Schouwburg. Butterfly, (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen). Groot» Doelezaai. 5e pop. concert Rott. Philh. Orkest, 3 uur. Nutszaal, le Volksconcert Rotterdamsch-Trio, 8 uur. Geb v. K. en W„ optreden van Grock. 8.30 uur (voor volw.) 22 Dec.: Groote Schouwburg, De Spooktrein (Rott. Hofstadtoonee!) 2 uur; Men trouwt geen meisjes zonder geld (Rott. Hofst.tooneei) 8 15 uur (voor volwassenen) Geb. v K. en W., Gróck, 8.30 Uur (voor volwassenen) Tivoli-schouwburg, Leven (Ned. Ind. Tooneel) uur (voor volwassenen). 23 Dec.: Groote Schouwburg, kwart voor tien (Nw. Ned. Tooneel) 8 uur (voor volw.) Tivoli-schouwburg, Leven (Ned. Ind. Tooneel) unr (voor volwassenen). 25 Dec.: Groote Schouwburg, Carmen (Ital. Opéra) 8 uur (voor volwassenen). Dagelijks: Circus-Schouwburg, Het Medium (Spree.gezelschap), 8 uur (voor volw.) SCHIEDAM, 20 Dec. Officieele noteerjM van de commissie uit de Kamér van KonpmndeL. Moutwyn Moutwijn 16. Spiritus Melasse-spirtius 28.— per H.L. SCHIEDAM, 20 Dec. Men noteert voor ruwe graanspiritus 60 pet. 17.— per H.L Spoeling Noteering ƒ2,60. De eisch. Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter, bracht hulde aan den rechercheur Slieker, die het vreemd vond, dat verdachte dien hij van vroeger kende, maar in auto's zag rijden en door zijn onderzoek de zaak aan het volle licht heeft gebracht. De oplichting achtte het O. M. bewezen. Vol gens het psychiatrisch rapport is verdachte een gevaarlijk fantast, die niet vrij mag blijven rondloopen. Eisch 2 maanden gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere strafgevan- enis en daarna ter beschikking te stellen van e regeering. De verdediger mr. F. Eikelenboom meent at het hier in het geheel geen geniale oplich ting betreft. Pleiter heeft nog nooit zulke lnderen ontmoet als V. en K. die maar de on- j ogelijkste dingen hebben geloofd. De 300, let bedrag dat verdachte zou hebben opgelicht !:jn besteed voor de uitvinding. Die uitvinding er geweest. Pleiter gaat de geschiedenis na, n. zegt dat de wet er niet is om blinden te beschermen Pleiter bestrijdt verder het psychiatrisch rapport en hij dringt aan op een hernieuwd psychiatrisch onderzoek. Getuige V. merkt nog op, dat de uitvinding zeer zeker niet is gedaan. De idee van des heer K. bestaat, maar is niet uitgewerkt. Uitspraak 31 December.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 1