een der merkwaardigste figuren OP DEN STOEL VAN SINT PETRUS VURIG PRIESTER EN VURIG PATRIOT Vrijdag 20 december 1929 TWEEDE BÏ.AD. PAGINA m DE BESCHEIDEN MAN VAN GROOTE WETENSCHAP th; Z. H. PAUS PIUS XI IN ZIJN WERKKAMER, WAAR HIJ MET VOORLIEFDE IN DE EERSTE UREN VAN DEN NACHT WERKT. Bij het gouden Priesterjubileum van Z.H. Paus Pi us XI Paus Pius XI, wiens gouden priesterju bileum morgen vreugdevol herdacfit wordt toag wel één der merkwaardigste figuren ^orden genoemd in de rij van hen, die in •ton loop der tijden op dein Stoel van Sint Petrus hebben plaats genomen. Van den begin af aan bleek de jonge ^hille Ratti bijzondere kwaliteiten te bezit- ton, die gelukkig reeds door zijn eersie leer- toeesters werden ontdekt en ontwikkeld. Zijn ouders waren eenvoudige vrome men- ®chen, wonende in Desio. een plaatsje gele ten langs den weg van Lugano naar Milaan. Een indrukwekkend kerkgebouw toet achttiende eeuwschen gevel domineert t dorp. De jonge Achille Ratti, die op 31 Mei 1857 tos vierde kind van Francesco Ratti en Teresa .Galli geboren werd. groeide op. zoo tos zijp levensbeschrijver Novelli zegt mei bard brood en met wat God verder aan de tornen schenkt: zon, frissche lucht en vrij heid. Zooals gezegd, trof hij leermeesters, die «in gaven spoedig opmerkten. Zijn eerste Onderwijzer was een priester, een man met Voor dien tijd moderne opvattingen over Onderwijs en opvoeding. Don Guiscppe ^olontieri hield 43 jaar lang een school, toen zorg voor het lager onderwijs nog niet ^ettelijk aan de gemeenten was opgelegd. 2ijn leerlingen mochten gewoonlijk niet to-nger dan een jaar bij hem blijven en leer den dan het allernoodzakelijkste, maar de besten hield hij bij zich. Onder die besten bevond zich ook de kleine Achille Ratti Deze slaagde er onder zijn leiding in, op tien-jarigen leeftijd tot het seminarie van Öen II. Petrus Martelaar te Milaan te wor den toegelaten. 1 De herinnering aan den priester-dorps- Schoolmeester zal Achille Ratti steeds bij- t»Ti]ven. Hij is het. die in 1884 bij den dood 'an Don Guiseppe hem in het openbaar huldigt in een toespraak tot de bewoners van Desio. Er was nóg een priester, wiens aandeel in de opvoeding van 'den toekomstigen Paus bijzonder groot was. Bij Don Damiano Ratti, zijn oom, bracht de jonge Achille Ratti zijn vacanties door. Bat was te Asso. Don Damiano, een vroom toian, was daar de bijzondere beschermer der to'men, voor wie hij o.a. een hospitaal bouw de. Hij stichtte tevens een kinderhuis en Verpleegde zelf de slachtoffers van de cholera. Een merkwaardige figuur. Vurig Priester en toegewijd aan de Kerk. maar tovens vurig patriot, een hartstochtelijk Vaderlander. Achille Ratti heeft veel van zijn oom ge- e?rd. Diens levenswijze raadgevingen heb- •ton hem in menig moeilijk oogenblik voor den geest gestaan. Bij Don Damiano leerde Achille Ratti den toenmaligen aartsbisschop van Milaan ken- ben. Mgr. Luigi Nazari dei Conti di Cala ö,atia Diens opmerkzaamheid was spoedig °1' hem gevestigd en het bleek den prelaat toi-as. dat hij hier met een meer dan gewoon to-'ent te doen bad. Dp jonge Ratti sprak als een oud en «"varen man. zoodat de aartsbisschop hem 8Poedig schertsend „ii giovane vecchio" (den '0ngen oude) noemde. ^an Milaan ging Achille naar Monza, om Vervolgens weder te Milaan terug te keeren, Voor de voltooiing van zijn studies. Bij heit klimmen der jaren ontplooiden «rh langzamerhand de kenmerkende karak- toteigenschappen van den priester-student Bij is ijverig als geen ander, goed, maar ev«ns energiek en militant celoovig Mgr. Talamoni, professor in de ^jteschiede tos aan het seminarie te Monza, bereidde 'tob altijd duchtig op zijn lessen voor. Müdent Ratti kon hem immers het vuur na de schenen leggen, een ontwikkeling toonend. waarvan deze ervaren leeraar soms bkf stond. Maar tegelijkertijd onderwees de ^hge geleerde, terwijl hij zich op het pries torschap voorbereidde, zijn medestudenten, toe de eerste wijdingen hadden ontvangen, toet groote overgave rekenkunde en latijn Batti's zin voor de studie trok de aandacht Bjtier superieuren, die hem naar de univer siteit van Turijn wilden zenden, om daar In mathematica te doctoreeren. Er kwam 'Nukkig niets van. Mgr. Gaffuri, professor to Monza zeide eens, dat Ratti dan op een °<>d spoor zou zijn gekomen en wellicht ans nog op den katheder zou staan. De aartsbisschop zond hern als diaken ar Rome, naar het Collegio Lombardo. dat jaar^tevoren weder géopend was. na toöiis 1870 gesloten te zijn geweest. Bome Een grootsc.h moment in het leven van 'hilie Ratti. een moment, dat een periode erd, die in belangrijkheid misschien slechts b°or die van het huidige Pausschap over aten wordt. Borae trekt vooral de jonge menschen, die "tob in dienst stellen van de Moederkerk. Rome is voor hen het aardsehe paradijs, waar de vervulling van de mooiste wenschen nabij is. In den tijd, dat diaken Achille Ratti naar Rome kwam, was de Eeuwige Stad wel in bijzondere mate in staat, den blik, maar vooral den geest te boeien. Hier, in een woelig tijdvak, rijpte Rafti's geest, stelde hij zich mannelijk tegenover het tijdelijke en het eeuwige. Het waren bewogen dagen. De student maakte gebeurtenissen mede, die een voor bode schenen te zijn van een ineenstorting van datgene, waaraan hij zijp leven, al zijn kunnen en krachten wilde wijden. Hij beleefde dien woesten, onzaligen nacht van 13 Juli 1881, toen het lijk van Pius IX door het razende plebs bijna in den Tiber werd geworpen. De strijd der geheime mach ten tegen het Vatikaan bereikte daarna een hoogtepunt. Kenmerkend voor zijn doorzicht het zij hier even opgemerkt is wel, dat de pries ter Ratti zich door alles, waarvan hij oogge tuige was, na jaren niet liet meevoeren naar de rijen der intransigenten, die met alle go- weid een herstel der wereldlijke macht van den Heiligen Stoel wonschten, geprikkeld door de onmacht der regeering, die aan het drijven der vrijmetselaars etc. geen paal en perk vermocht te stellen. Naar den geest behoorde Achille Ratti toon reeds tot de minderheid van ervaren en verlichte mannen, die, verlangend, de eenheid van den Italiaanschen staat te be waren, do mogelijkheid zochten van een eerlijk vergelijk tusschen de twee machten. En het zal hem buitenmate verheugd heb ben. dat Leo XIII het aanzien van de Kerk tijdens Zijn voorspoedig pontificaat zoo bui tengewoon gelukkig wist te versterken. Deze merkwaardige winst na het verlies van de wereldlijke macht moet hem wel het vertrouwen in de Voorzienigheid hebben bij gebracht, dat hij thans als Paus zoo vaak tentoon spreidt Diaken Achille «Ratti was in October 1879 te Rome gekomen en op 20 December van hetzelfde jaar ontving hij de priesterwij ding. Den volgenden dag droeg hij zijn Eerste II. Mis op. Zijn vader en zijn broeder Fermo waren bij de plechtigheid tegenwoor dig, die plaats vond in de kleine barokkerk van San Carlo op het drukke Corso. Na dezen bijzonderen, dag kwam er weder om een tijd van studie. Don Achille Ratti bezocht de Gregoriaansc.he universiteit, waar hij kanoniek recht studeerde. In het derde jaar van z-jn verblijf te Rome doctoreerde hij in het kanoniek recht, in de theologie en in de philosophie. Den laatsten titel behaalde hij aan de kort tc voren door Leo XIII ge stichte Academie van Sint Thomas. De drie Romeinsche jaren waren buiten gewoon vruchtdragend geweest Door zijn kalme opmerkingsgave en sterk analytisch vermogen was Don Ratti in staat geweest, het gebeuren om hem heen mot kennis van zaken te volgen en er de grootste leering uit te trekken. Zijn werken had intusschen zóó de aan dacht op hem gevestigd, dat Leo XIII hem met zijn boezemvriend Lualdi (inmiddels overleden als aartsbisschop van Palermo) in particuliere audiëntie ontving. De II. Vader wenschte de twee vrienden speciaal geluk met hun uitstekende Thomistische studiën, hen aanmoedigend er hot hunne toe bij te dragen, om de door Hem in het leven geroe pen beweging ten gunste van het Thomisme omhoog te stuwen. Te Milaan teruggekeerd, doceerde Don Ratti in het groot-seminarie aldaar de wel sprekendheid en dogmatische theo'ogie. Zijn leerlingen waren enthousiast over hem, bewonderden zijn geleerdheid en den arttstieken smaak, dien hij in zijn lessen over de welsprekendheid demonstreerde. Uit alles bleek echter, dat de geleerde in hem den kunstenaar overtrof. Het verwonderde daarom niemand, dat Don Ratti. na vijf jaar gedoceerd te Rebben, bij een vacature aan de Ambrosiaansche b'bliotheek naar de vacante plaats dong. Hij werd direct aangenomen en veroverde wel dra een plaats onder de geleerden van deze bekende wetenschappelijke instelling. Toen begon de tijd van, vooral historische, studies en die van de publicaties in ver schillende tijdschriften. Het terrein, dat door I)on Ratti bestreken werd, was veelomvat tend. Hij schreef over bibliografie, politiek, kunst, middeleeuwsche literatuur, liturgie en archeologie. En dit alles had als uitgangs punt en centrum Milaan, de Stad. die den geleerden publicist zoo na aan het Hart las Don Ratti toonde zu-n een ondernemend ouderzoeker, een expert tevens, die zijn ver schillende onderwerpen volkomen beheersch- te. Zijn energie was enorm. Met zijn noesten arbeid streefde hij doel bewust een plan na. Hij droomde van een nieuw, in wetenschap uitblinkend Italië, dat zich speciaal moest gaan toeleggen op de 4 studie van het Pausdom. Dit laatste vooral hoopte Don Ratti, nadat hij kennis had ge nomen van de studies van een professor van Göttingen over de Pauselijke diplomatie. Hij stond met vele Europecsche geleerden in connectie. Velen hunner ontvingen de uitvoerigste inlichtingen van hem en daar hij de voornaamste vreemde talen kende, kon hij hen in vele opzichten van dienst zijn. Zijn bereidwilligheid tegenover iedereen betoonde hij te allen tijde, zoowel te Milaan, in de Ambrosiana, als later in de Vatikaan- sche bibliotheek. De grootste geleerde was even welkom als de onervarenste student. Door studie en bergsport kv.am Don Ratti in deze jaren in vriendschap met den heil: gen geleerde Contardo Ferrini. Ook met Don Bosco kwam hij in aanraking. Naa^t geleerde bleef hij tevens priester. Zijn priesterlijk leven is even vruchtdragen 1 als dat van den man van wetenschap. Te Milaan blijkt Don Ratti een toegewijd verzor ger van de Zusters van O. L. Vr. van het Cenakel, die daar in 1882 een klein huis openden. Verder koesterde hij steeds warme en daadwerkelijke belangstelling voor de be schermelingen der Zusters: de kleine Mila- neesche schoorsteenvegers, die hij tot de Eerste Heilige Communie voorbereidde. Daarbij hield hij jarenlang predikaties, spe ciaal over de Maria-vereering en gaf hij cursussen en apologetische lessen, terwijl hij ook als biechtvader zeer gezocht was Voor iemand, die toch reeds zooveel om han den had, waren z'n prestaties bewonderens waardig. Bovendien was hij een graag ge ziene gast bij vele Milaneesche families, die' in hem hun geestelijken pater familias zagen. En Don Ratti interesseerde zich voor alle wederwaardigheden van zijn groote en kleine vooral kleine vrienden. Wanneer er iets gewichtigs in een familiekring ge beurde, was Don Ratti steeds aanwezig Van partijen en feestmalen had hij echter een zekeren afkeer. Als hij een uitnoodiging hier voor ontving, zond hij meestal een weigerend antwoord. Dat gebeurde niet uit een gebrek aan medeleven. Integendeel, in de huiskamer gaf hij zich geheel en al en meermalen maakte hij bij gelegenheid verzon, die hij dan zelf voordroeg. Don Ratti had oog en oor open voor alles wat er rondom hem, in stad en land en in de wereld voorviel. Menigeen die slechts den boekenwurm in hem zag, bemerkte tot zijn verbazing, hoe de bescheiden geleerde vaak van de kleinste bijzonderheden eener kwestie op de hoogte was. Hij volgde, gelijk wij zooeven reeds gezegd hebben, met gr do te blijdschap het werk van Leo XIII. Deze trad na den ongelukkigen veldtocht in Erythrea (de aan de Roode Zes gelegen Italiaansche kolonie) ten behoeve der Italiaansche krijgsgevangenen bemiddelend op bij keizer Meneük van Abessyniö, aldus een eersten stap zettend tot een vriendschap pelijker verhouding tusschen den II. Stoel en de Italiaansche regeering. De toenmalig* minister-president Di Rudini had den Paus. hem „aller Vader" noemend, openlijk hulde gebracht voor deze menschlievende daad. Don Ratti toonde bij deze gelegenheid weer eens zijn objectiviteit, toen hij stelling nam tegen de extremistische Katholieke bladen die de woorden van den minister eenvoudig verzwegen, in hun ijver, om de daden van Leo XIII te verheerlijken. De ijver voor de rechtvaardige zaak speelde dien Katholieken bladen parten! Merkwaardig of eigenlijk heelemaal niet* merkwaardig is de wijze, waarop Don Achille Ratti. thans de Paus der Verzoening, zich reeds toen onbevooroordeeld op een zakelijk standpunt wist te stellen. Zijn doorzicht menschenkennis en historische scholing brachten hem In dien weinig klaren tijd tot een rustig en onpartijdig beschouwen. Het waren eigenschappen, welke hem in zijn ^diplomatieke loopbaan van nut zouden zijn en heden ten dage den Paus sieren, Die er in geslaagd is, de brandende Romeinsche kwes lie op te lossen Deze Don Ratti was wel de man, die menig dwalende tot de Kerk kon terugbrengen en hij slaagde er ook in, de opheffing van het „non expedit" te verkrijgen voor een politiek candidaat, een Romeinsch patriciër en braaf Christen. Onder zijn leiding keerden een groep jongelieden, verbonden aan een tijd schrift voor philosophisehe studiën, dat ver boden was en een jongeman, wiens boek nogal opzien had gebaard en op den index was geplaatst, naar het Vaderhuis weer. En onder al die bedrijven door vond de priester-geleerde tijd voor de zwaarste werk zaamheden. Verschillende reizen met belangrijke op drachten, o.a naar Oxford en Parijs en reizen naar Weenen, Lourdes etc. gaven eenige af leiding in dit van werken vervulde leven. In het jaar 1894 werd de aartsbisschoppe lijke zetel door den beroemden kardinaal Ferrari bezet. Deze zag in den jongen ge leerde van de Ambrosiana spoedig één van de beste priesters van zijn diocees. Hij droeg hem de organisatie op van het godsdienst onderwijs in de gemeente-scholen. Don Ratti slaagde er in, meer dan honderd geestelijken, die zich vrijwillig voor het mooie werk had den aangeboden, op de scholen te plaatsen. En een jaar later wist hij te bewerken, dat het godsdienstonderricht kon worden voort gezet, toen politieke meeningsverschillen het met den ondergang bedreigden. Don Ratti werd de dikwijls geraadpleegde adviseur van Kardinaal Ferrari, die hem noode naar Rome zag gaan, om daar aan de Vatikaansche bibliotheek te gaan werken. De bibliothecaris der Vaticaansche bibiio theek, Ehrle, begon aan rust te denken. Goed zei Pius X, maar zorg zelf voor een geschikte.i opvolger. Ehrle wees toen den prefect der Ambrosiana aan. Ook hier in Rome ontplooide Don Ratti weder een zeldzame activiteit. Hij interesseer de zich voor alles. Van onderprefect werd Don Ratti prefect van de Vatikaansche bibliotheek, waar hij eeris als eenvoudig doctor van de Ambro siana bij de werklieden in de leer was ge gaan, om in het atelier voor het restaureeren van manuscripten etc. de practijk van het vak door eigen ervaring te leeren kennen. Zijn werk in de Vatikaansche bibliotheek was baanbrekend en veelomvattend. Doch als steeds bleef hij trouw aan de studie en van zijn geleerdheid gaf hij in de Pause lijke Academie voor Archeologie herhaaldelijk bewijzen. Aldus ontwikkelden zich steeds meer zijn bijzondere gaven van leider en geleerde, een leider, die door heel zijn omgeving werd hooggeacht en een geleerde, wiens kennis bij elkeen respect afdwong. Het spreekt van zelf, dat Don Ratti's verdiensten ter bevoegde plaatse werden opgemerkt. Op 14 September 1914 werd hij in het kapittel der kanunniken van Sint Pieter opgenomen, in October d.a.v. tot pronotarius apnstnlicus „sopranumerario* benoemd, terwijl hij sinds Maart 1907 al Huisprelaat van Z. H. den Paus was. Kanunnik van Sint Pieter bleef hij tot ?5 Juni 1919. toen hij tot nuntius in Polen werd benoemd Mgr Ratti werd nuntius, nadat hij den Paus in Polen reeds eenigen tijd als aposto lisch visitator had vertegenwoordigd. Zijn benoeming tot visitator geschiedde naar aanleiding van een verzoek van het episcopaat van het pas herstelde Polen, een Polen, dat nog onder vreemde bezettingen zuchtte De Poolsche bisschoppen, die zich eindelijk vrij konden bewegen, vroegen aan Paus Benedictus XV een vertegenwoordiger, die bij het herstel van het godsdienstig leven de kerkelijke autoriteiten met raad en daad zou kunnen bijstaan. Benedictus XV koos Mgr. Ratti voor deze zending uit. Niemand in diens omgeving ver wonderde zich er over. Men had conclusies getrokken uit de talrijke bezoeken van Kardi naai Gasparri aan den prefect Mgr. Ratti kwam fcij den H. Vader met allerlei tegenwerpingen. Maar Deze vroeg eenvoudig: „quando parte?" (wanneer ver trekt u?) en den geleerde bleef niets anders over, dan zich zoo goed mogelijk voor te be reiden op de zware taak, die hem wachtte. In Mei 1918 vertrok hij naar Polen, te Milaan afscheid nemend van zijn moeder, die hij niet meer zou zien en te W&nen een bezoek brengend aan den kanselier, voor een geheime opdracht in verhand met de te Rome gesignaleerde vredespogingen. Mgr. Ratti werd door de Polen vol geest drift verwelkomd. Hij kon zijn taak aanvaar den met de zekerheid, dat hem overal de grootste medewerking zou worden verleend. Paus Benedictus had gemeend, dat het een missie van slechts enkele maanden zou zijn. Maar het werden jaren en veelbewogen jaren. Mgr. Ratti, apostolisch visitator van Polen en Litauen, (deze titel werd kort daarop ver anderd in apostolisch visitator van de tot het Russische rijk behoord hebbende landen;, maakte de stichting van den Poolschen staat mede. Op 11 November 1918 werden de Duitschers bijna zonder slag of stoot uit Russisch Polen verjaagd en drie dagen later droeg het onpopulaire regentschap de regeeringsmacht aan commandant Pilsoedski over In Decern her stond Posen tegen de Duitschers op en in Januari arriveerde te Warschau de beroemde Paderewski. Dgze patriot werd met ongeloof lijk enthousiasme begroet en hij vormde met Pilsoedski een coalitieregeering. In 1919 werd Pilsoedski president van de Poolsche republiek, die in den oorlog tegen de bolschewiki en de Oekrainers overwinning op overwinning behaalde. Mons. Ratti erkende op 30 Maart in n'aarri van den Paus Polen de jure, waarop de Poolsche regeering aan den H. Stoel de instel ling van een nuntiatuur vroeg en als eersten nuntius Mgr. Ratti. Aldus geschiedde. In Juli bood Mgr. Ratti aan president Pilsoedski zijn geloofsbrieven aan, terwij) de aartsbisschop van Warschau, Mgr. Kakowski hem tot titu Iair aartsbisschop van Lepanto consacreerde Het was een grootsche plechtigheid, waarbij talrijke autoriteiten en het corps diplomati que tegenwoordig waren. In Warschau is Mgr. Ratti een uiterst ge ziene figuur. Dok hier blijkt iedereen welkom en menig nieuw aangekomen diplomaat zoekt den deken van het corps op en niet alleen uit beleefdheid. Hij reist heel Polen rond, natuurlijk niet nalatend, overal de musea en bibliotheken te bezoeken. Ook de verschillende heiligdom men en bedevaartplaatsen worden bezocht Het valt te begrijpen, dat er in een nieuwen staat op kerkelijk gebied heel wat te regelen viel. Daarbij kwam, dat Mgr. Ratti tevens benoemd werd tot apostolisch visitator van de Orden en Congregaties in Polen, als hoe danig hij wel een delegaat benoemde, doch welke functie eveneens vee! arbeid met zich bracht Ds politieke moeilijkheden in kerkelijke kwesties waren niet gering. In de door een gemengde bevolking bewoonde gebieden moesten allerlei gevoeligheden worden ont ziön. Hier werden aan zijn tact en diplo matie hooge eischen gesteld-.» En deze overbelaste Pauselijke diplomaat leefde uiterst sober en eenvoudig. Slechts wannéér hij den Paus officieel moest ver* tegenwoordigen, deed hij dat met den daar- voor noodigen luister en passende waardig* heid, geheel in overeenstemming met wat Benedictus XV hem bij zijn vertrek naar Polen had gezegd. Een reis naar Litauen vond onder de moei lijkste omstandigheden plaats, maar Mgr, Ratti kon er veel ten goede uitrichten. Als apostolisch visitator van Rusland slaagde hij er niet in, dit land binnen te dringen. De bolschewistische autoriteiten gaven niet eens antwoord op een verzoek tot toelating, voor een reis naar Petrograd. In Galicië, waar een burger-oorlog woedde, trachtte hij tusschenbeiden te komen. Later slaagde Mgr. Ratti er in, repressaille-maatre- gelen te doen verzachten, terwijl hij steeds geijverd heeft voor de krijgsgevangenen en geïnterneerden, het geld goed bestedend, dat de Paus bem daartoe geschonken had. In den winter van 1920 had in Polen ds bolschewistische inval plaats, waardoor de jonge republiek aan den rand van den onder* Kang werd gebracht. Warschau werd ernstig bedreigd en pas voor de poorten van de Pool sche hoofdstad keerde de krijgskans. Mgr. Ratti, bij wien de vertegenwoordigers der groote mogendheden eiken dag bijeen kwamen, om den toestand te bespreken, wenschte tot het laatste oogenblik in de be dreigde stad te blijven, zelfs, wanneer ze door de bolschewisten genomen zou worden, docht de Paus gaf hem bevel, de regeering te vol gen. Men weet, dat de Polen er ten slotte in slaagden de Russen terug te drijven. De kran ten brachten na de overwinning hulde aan den nuntius, voor de wijze, waarop deze in ds gevaarlijke oogenblikken aan Polen trouw was gebleven. Na de algemeene dankbaarheid en erkente lijkheid leerde Mgr. Ratti ook door eigen ervaring, dat uiets zoo vergankelijk is als da volksgunst en tevens, hoe moeilijk het is, als scheidsrechter op te treden. Teen hij tot Hoogen Commissaris voor Kerkelijke Zaken van Opper-Silezië was be noemd, hoorde hij van de Polen het verwijt, dat hij pro-Duitsch was en de Duitschers nSmen hém zijn vermeende pro-Poolsche ge voelens kwalijk. In de geschillen tusschen Polen en Litauen kon Mgr. Ratti de Poolsche eischen niet in hun geheei steunen. Hij keerde terug naar Rome en in 1921 maakte Benedictus XV zijn terugroeping hekend. Polen verleende hem niet de gebruikelijke onderscheiding. Toen echter na den dood van Benedictus XV de vroegere nuntius aanstonds als zeer ernstig p a p a b i I e werd genoemd, haastte Polen zich om aan dezen het Groot Kordon van den Witten Adelaar te verleenen. De Poolscha gezant Skrzynski kon dit nog juist over- •eiken voor het begin van het conclaaf- Dat Benedictus XV tevreden was over zijn nuntius in Polen bewees diens benoeming, tegelijk met zijn terugroeping uit Polen, tot aartsbisschop van Milaan en de onmiddel lijke verheffing tot kardinaal In de Lombardijsche metropool werd deze benoeming met ongemeene vreugde begroet, evenals zijn spoedige verheffing tot kardi- naaL Mgr. Ratti had deze eer niet in het minst gezocht en hij onderwierp zich slechts aan het bevel van den Paus. In Augustus van het jaar 1921, dus in hetzelfde jaar, dat hij tot aartsbisschop was verheven, toog Mgr. Ratti met een groep italiaansche pelgrims naar Lourdes, om daar den zegen van de II. Maagd te gaan vragen, Bij het vertrek der Italiaansche pelgrims herinnerde Mgr. Schoepfer, bisschop van Lourdes er aan, dat Benedictus XV eenige maanden vóór zijn verkiezing tot Paus het genadeoord ais pelgrim had bezocht De goede Fransche Mgr. zag er voor kardinaal Ratti een gunstig voorteeken in, naar hjj schertsend verzekerde. Het volgend jaar reeds zag Mgr. Schoepfer zijn schertsende voorspelling bewaarheid. Toen na den dood van Benedictus XV het conclaaf zou worden gehouden, ontving kar dinaal Ratti vele vrienden, tegenover wie hij zich in bewogen woorden uitliet over de zware taak, die hem wachtte, n.L die van het mede kiezen van een nieuwen Paus. En toen één hunner hem verliet, juist voor dat het conclaaf begon, zeide hij berustend; „Kd ora andiamo in gabbia" (en nu gaan wa de kooi in. Mgr. Ratti bedoelde den streng afgesloten conclaaftijd). Die woorden kwa men anders uit dan hij vermoedelijk had ge dacht Doch toen Z. H. Pius XI op de loggia van de Sint Pieter verscheen en een daad stelde tegen de traditie in, was deze daad de eerste stap voor de bevrijding uit de „kooi". In den aanvang hebben we gezegd, dat Paus Pius XI wel één der merkwaardigste figuren mag worden genoemd in de rij van hen, die in den loop der tijden op den Stoel van Sint Petrus hebben plaats genomen. Merkwaardig om Zijn persoonlijkheid en Zijn gaven, die Hem zoo uitermate geschikt maakten voor een zending, die Hij zoo schit terend volbracht door de oplossing van de Romeinsche kwestie, op een wijze, welke de bewondering van de heele wereld afdwong. We gelooven, dat deze korte en vluchtige 'levensschets de waarheid onzer woorden wel heel duidelijk heeft doen zien. En het is door die persoonlijkheid en die gaven, dat Achille Ratti's levensbeschrijver, Novelli, aan wiens boek „Pio XI" deze bijzonderheden grooten- deels zijn ontleend, het volgende zeggen kon: „Het is niet veel voorgekomen, dat een Paus keuze zoo algemeen met vreugde begroet werd, als het geval was bij de verheffing van Mgr. Achille Ratti tot Opperhoofd der Chris tenheidc 8. J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5