!JêK- „Waartoe dient toch die Vrouwenbond" Baandag 30 decembe; De Radio-Omroep PAGINA i. MENSCHEN EN MEENINGEN mm m V EN TOCH! TWEEDE BLAD. waar het kerstmannetje VANDAAN KWAM VEEL INVLOED OP CULTUREEL EN KATHOLIEK LEVEN De Bond kan groeien en bloeien Telefoneeren op oudejaarsavond Een R.K. Filragids En waarom de politie noodig was Vmsm DE VAKBEWEGING Onder bovenstaanden titel schrijft iemand zijn gewone beginletters staan er dezen Wr niet onder een artikel. We drukken het geheel af, want het is de Moeite waard. „Toen Galilei tegen de kerkleer in zijn ontdekking, dat de aaa-de draait bekend maak te, werd hij gevangen gezet en tot herroeping Bedwongen Hij draaide evenals de aarde, Zelfs nog hij het verlaten van den cel un Zijn henroeping; Immers toen zei hij zacht les: Eppur si muove! Zij draait toch Katholieke arbeidersvereenigingen van Dultschland hebben zich om voorlichting gewend tot den paus. In zijn antwoord wijst hij hun op de cultureele, economische en maatschappelijke beteekenis der arbeidsotrga Disatie. Maar hij verklaart zich ook tegen het so oialisme en communisme en het z,g. reli gieus socialisme. Hij spoort de arbeiders-vereenigingen aan, het werk van den socialen wederopbouw Voort te zetten; deze arbeid moet door zede- gelijke beginselen worden gedragen en da eendracht tusschen werknemers en werkge vers vestigen. De Paus verwerpt dus hef socialisme en dringt aan op het solidarisme. En toch zal het socialisme al verder doordringen on der de Roomsche arbeiders en behoeven Mertens en andere katholieke socialisten den moed niet te verliezen. En hij de veroordee- ling van hun streven door den Paus, zullen zij ook wel denken: Toch gaat het door! Hoe is dat echter te rijmen met de onfeil baarheid van den Paus! Rome is als een va der, die wel erg streng doet, maar inderdaad makkelijk is voor zijn kinderen^ vooral als hij Inziet, dat zijn kinderen niet van plan zijn, zich bij ieder zijner woorden neer te leggen. Maar dat loopt toch eens spaak, als Rome het socialisme eens toestaan moet en meer dere encyclieken verwerpen het? Men make zich niet ongerust: aan de onfeilbaarheid van den Paus zijn eenlge voorwaarden gebon den en daardoor is het woord van een ency cliek (open brief aan de geloovigen) niet volstrekt bindend en zal men later de uit spraak in een encycliek tegen het socialisme aeker niet onfeilbaar noemen, als de katho lieke socialisten maar volhouden en in aantal winnen. En zij zullen zich van deze afwijzing door den Paus ook niet te veel aantrek ken en voortgaan, ondanks hun volstrekte gehoorzaamheid aan de kerk, Eppur si muove! Geen zekerheid voor de toekomst We hebben den laatsten tijd geen bijdrago Belezen over katholicisme en socialisme, «at ons zoo tegengevallen is, als dit. Wat een mentaliteit, wat een onkunde °ver dingen, die ze iederen dag behande len. We laten die oude mop over Galilei "laar eens zwemmen, en noteeren even dit: le. Het doet ons goed, dat eindelijk het Sociaal-democratisch Wad, dat zoo geroe pen heeft: de katholieke socialisten zijn er, eindelijk eens iets zegt over het oordeel «er katholieken overheid over dat soort katholieken. Hieruit blijkt, dat de Neder- landsche bisschoppen het zoover niet mis hebben met hun veroordeeling van het so- «sine. """Se. Maar het doet ons niet goed, dat op Aftobt ellendige manier Z. H. de Paus er -Weer bijgebracht wordt; dat ook hier weer ftan de katholieken den raad wordt gege ven, wat door anderen ook gebeurde in de sociaal-democratische propaganda, om maar gewoon door te gaan; zich niet te storen aan die voorschriften of veroordeelingen van den Paus, want en dit is het misleidend gemeene: als er maar heel veel katholieken togen in blijven gaan, als er maar heel veel Personen zich niet storen aan den Paus en de Kerk, dan draait de Paus wel bij. Niets meer of minder wordt hun aange- 'aden: trekt u zelf niets aan van die afwij Sing door den faus, gaat door zooals ge doet, „ondanks uw volstrekte gehoorzaam held." Dus huichelen! En dat zijn dan: de goede katholieken Volgens dien leider van sociaal-democraten. We moeten eerlijk bekennen: zoo dun en Zoo min hebben wij het den laatsten tijd biet aangetroffen. Het is een artikeltje om te bewaren, want dat komt te pas. Plotseling viel een zwarte stip uit het vliegtuig NA 10 JAREN ARBEID Er is zooveel verzuimd en er had zooveel geregeld moeten worden In den Kath. Radiogids werd vorige week 't cude jaar „goeden dag" gezegd, maar met een zekere onvoldaanheid, wat intusschen niet valt te verwonderen. We vermoeden, dat wei nie mand voldaan zal zijn over den gang van za ken, nu ook dit jaar de oplossing van de bran dende kwestie der golflengte en zendtijd ver deeling slepende werd gehouden. Wel is de K. R. O. voldaan over den verheu- genden vooruitgang op gansch het gebied van zijn werkzaamheid, maar over de vorderingen van den Radioraad allerminst. Het blad schrijft o.m. „Het is voofal een vitium originis geweest, d.w.z. de fout heeft 'm al gezeten in de samen stelling. Afgezien van de onbillijkheid wij noemen expresselijk geen sterker woord die er in gelegen was door er aan ons Katholieken niet die plaatsen te geven, die ons toebehooren, een onbillijkheid, die ook tfeze minister weer opnieuw heeft bestendigd, door de benoeming van een linksche persoonlijkheid was de op zet van den heer V. d. Vegte o.i. een verkeerde: niemand er in toe te laten, die met de radio problemen op de hoogte was. Het gevolg daarvan is dan ook geweest, na maanden lange discussies, na heen en weer zweven van richting, dat nu op het einde van 1929 nog geen advies aan den minister gegeven i3 en de omroepen het nieuwe jaar ingaan zon der eenige zekerheid voor de toekomst. Daar komt nog hij, dat de Radioraad, nadat hij minstens een half jaar tijd had gehad om den toestand te regelen met betrekking tot de zendstations, ook dit eenvoudig heeft verwaar loosd en eerst op 19 December een vergadering hield, waarbij dit moeilijk op te lossen vraag stuk aan de orde werd gesteld. Waar gaat het over Over den toestand op 1 Januari 1930. Dan is 1071 M. niet zoo goed meer bruikbaar als vroeger en 298 M. voldoet niet voor ons ge- heele land. Alleen Huizen, 1975 M., is voldoen de te gebruiken, en dat station behoort in eigendom aan den Nederlandschen Draadloozen Omroep, een vennootschap, waarvan de aandeel houders ieder voor een derde zijn: de K.R.O., N.C.R.V. en N.S.F. Wat moeten met Januari de omroepen begin nen, die niet dezen zender exploiteeren Het spreekt toch wel vanzelf, dat K.R.O. en N.CJt.V., die voor een half jaar zoo welwillend geweest zijn om den minister uit de moeilijk heid te helpen, door hun zender voor tijd en wijle af te staan aan de andere omroepen, daar nu niet veel meer voor voelen, daar die omroe pen een zes maanden tijd gehad hebben om het tweede krachtstation te bouwen, waarop zij kunnen uitzenden en dat niet gedaan hebben. Waarom heeft de Rédioraad daarvoor niet gezorgd Maar met dit al komt de omroep in Neder land, dank zij het talmen van Radioraad en Re geering, voor een zeer moeilijk probleem te staan. Van den éénen kant de helft van den zendtijd, die minder bruikbaar wordt, van den anderen kant de helft, die wel bruikbaar is, maar die geëxploiteerd wordt door twee om roepen, die op hun eigen zender werken, en het niet zoo aangenaam vinden hun eigendom voor de tweede maal af te staan, nu zij aan den Radioraad en Regeering een half jaar tijd ge geven hebben om te zorgen, dat een tweede korte golfzender gebouwd werd. Als de lezer^dit artikel onder de oogen krijgt, zal cr wel één of andere oplossing gevonden of opgelegd zijn. Doch welke die ook zijn moge, goed kan zij niet zijn en onmogelijk zonder ge gronde en redelijke ontevredenheid van de om roepen. Dat is voor ons het weemoedige af scheid van het jaar 1929, maar een niet aange naam begin van het nieuwe jaar. Het had al les geregeld kunnen zijn, nu is het niet geregeld omdat de tijd niet is gebruikt, die alles had kunnen regelen. Maar daarom toch niet den moed verloren 1 Er is zooveel, dat ons hij het einde des jaars tot vreugde stemt. De machtige opbloei van den K.R.O., de toenemende sympathie onder de Ka tholieken, stemt ons tot vreugde en geeft ons kracht om onder Gods zegen voort te gaan op den ingeslagen weg. Want hoe groot onze tekortkomingen ook mo gen geweest zijn, Gods voorzienigheid heeft over den K.R.O. gewaakt en Zijn hulp heeft veel aangevuld wat ons ontbrak. Mogen alle Katholieken van Nederland zich nog eens overtuigen, vóór zij het nieuwe jaar ingaan, dat de Katholieke omroep de hunne is, hem steunen, financieel, maar ook moreel door opbouwende en geen afbrekende kritiek. Dan zullen wij in 1930 wel tot het dubbele aantal komen van degenen, die zich nu aansloten. De K.R.O. dus naar de 200.000" Daarom moet hij gebracht worden tot vollen wasdom Te Eindhoven is overleden de heer J. v. d. BroekSmulders, koning van het gilde van St. Catharina. Zonder eenige aarzeling of gewetensbezwaar hebben enkelen in den lande 't even kloek als radicaal besluit afgekondigd: Waartoe beslaat die onvruchtbare vijgenboom, de Vrouwenbond, nog een stukje grond; hij moet omgehouwen worden en in het vuur geworpen! Dan kunnen wij in zijn plaats een nieuwen boom planten! Recht tegenover dezen staan kwieke propa gandisten" van den R. K. Vrouwenbond, die met krachtige overtuiging en met klemmende argumenten het goed recht, het groote nut en de besliste noodzakelijkheid van ditzelfde in stituut verdedigen. Hier tusschen in zweven enkele honderden of duizenden vrouwen en mannen, die niet de zekerheid van een besliste overtuiging bezit ten. Ze willen noch durven den vrouwenbond te negeeren of te kleineeren. maar zullen hem ook niet respecteeren. Het zijn teleurgestelden; als serieuse menschen hadden ze van den Vrou wenbond een omkeer verwacht, duidelijk zicht baar, en dat is. volgens dezen, op niets uitge- lcopen. Is de wereld, zijn de Katholieke vrou wen, sinds het bestaan van dit instituut, be ter geworden? En „waartoe dient dan de Vrou wenbond?" Het Centraal Bureau van de Federatie der R K. Vrouwenbonden had deze onprettige, prikkelende vraag al vaak genoeg moeten hoo- ren; en daarom publiceert het dezer dagen een brochuurtje, getiteld: „Na 10 jaren ar beid". Eerlijk gezegd, onze groote nieuwsgierig heid veranderde hij het eerste doorbladeren, in ontstemming. Als je nooit graag gebeten hebt in die harde korsten van dorre statistieken en ze zetten je waarachtig niets anders voor dan zulken onverteerbaren en onsmakelijken kost, dan ben je toch geneigd naar iets anders te grijpen. Toch ljeeft 't Bureau gelijk! Zoo kan het geen slaan in de luchten worden: hier lig gen feiten voor je. Terwijl we ons bevonden in Veenhuizen waar een mensch al niet belanden kan! in het land van den H. Bu- reaucratius, gingen we na een vroege avond oefening eens een uurtje zitten knauwen op al die taaie gegevens en saaie getallen-reeksen. en langzaam maar zeker begon elke bladzijde te leven, zagen we met besliste zekerheid de waarheid in van deze drie algemeenheden: le. De R. K. Vrouwenbond heeft in deze tien voorbije jaren bewezen op den bodem van Katholiek Nederland te kunnen groeien. 2e. - Zoovele afdeelingen hebben in dezen tijd duidelijk aangetoond ook hier te kunnen bloeien. 3e. Eu de Katholieke Vrouwenbond èn Ka tholiek Nederland kunnen en moéten dus, het Katholiek leven tot den vollen wasdom bren gen. Hoe moeilijk het ook is voor een propagan dist om nuchter te blijven, we zullen trachten deze argumenten in concrete feiten voor u te plaatsen, zonder eenige lyriek! le. Wie aan de wieg van den R. K. Vrou wenbond heeft gestaan, zal niet beweren, dat deze vereeniging steeds het troetelkind der voormannen en voorvrouwen! is geweest of is geworden. Voor een „Elisabeth" of een „Meisjesbescherming" voelden ze alles. De Vrouwenhond werd door meerderen slechts ge duld; hij mocht aan tafel mee-eten, maar moest tevreden zijn met een bescheiden plaatsje. Al ging dit alles rechtstreeks in tegen den wil der geestelijke Overheid, en tegen de goedge keurde statuten, en tegen het goed recht der beweging, en tegen de gevoelde noodzakelijk heid, de tijd bracht hierin niet veel verande ring. Het getal der mannen-tegenstanders was niet groot; de felste vijanden waren de criti- seerende en onverschillige vrouwen zelf! Zoo heeft dit kind allerlei tegenkanting en ziekte moeten doormaken. Nu eens wordt hem ver weten te groote honger; later leed hij weer aan bloed-armoede; vooral was hij veel te veel baas! Maar onze flinke jongen van 10 jaar lacht alles weg op dit oogenblik; hij heeft overwonnen. De dames, welke dit kind ten doop hielden, voorzagen, dat het een gezonde baas zou worden, die veel werk ging verzet ten. De jongen groeide ook tegen de verdruk king in en is op heden nog kern-gezond. We vreezen ook niet voor zijn toekomst. Hij heeft gqtpond te kunnen groeien op den Nederland schen bodem, en wel op plaatsen van allerlei ZOO MIN MOGELIJK S.V.P.! aard. In het Aartsbisdom tellen we 46 afdeelin gen van den R. K. Vrouwenbond; in Haarlem 55; 's-Bosch geeft 13 plaatsen op; Breda 26; en Limburg 8. Dat is bij elkaar geteld: 148 afdeelingen over het heele land. Een kleine 50.000 leden zijn bij deze afdee lingen aangesloten. Misschien zegt iemand: wat een getal! Dat had ik niet verwacht. Maar wellicht hooren we van een ander: dat getal is niet buiten gewoon groot! Soit! Kléin is het toch zeker niet te noemen, vooral als men let op de te genwerking, op de reeds bestaande vereenigin- gen van en voor vrouwen, op de verbijsterende onbekendheid van doel en weg. Dan moet die Bond toch wel gevoeld zijn als iets noodigs, iets actueels, iets nuttigs! En het getal heeft, zijn eind-cijfer nog niet bereikt, daar kan men gerust op zijn! Bestudeert men ook de plaatsen, waar de R. K. Vrouwenbond is opgericht, dan kan hij groeien in de groote steden, op dorpjes en in steden of dorpen van grooteren of kleineren omvang; overal! We lezen in de brochure, dat er een Vrouwenhond bestaat bijv. in Maas tricht, Eindhoven, Den Bosch, Den Haag, Am sterdam, Rotterdam, Haarlem, Utrecht, Gro- ningen maar ook in Bussum, Amersfoort, Culemborg, Laren, Wageningen, Zutphem Heer len, Sittard, Dordrecht. Vlaardingen, Vlissm- gen, Zaandam, Schiedam, Waalwijk. Maar ook Cuyck, St. Oedenrode, Beesel, Kockengen, het Munsterseheveld, Gen-dringen, Maarssen, Lutje- broek, 't Kalf hebben hun afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond. Zouden juist deze plaat sen, deze 148, de uitsluitend aangewezene ziju, waar een Vrouwenbond kan groeien f 2e. Nu zegt het zooveel jarig bestaan van een afdeeling op die 148 plaatsen reeds veel. Was het een onmogelijk, onvruchtbaar, nutte loos instituut, dan was deze omvang zeker aam het slinken gegaan, in plaats van te groeten. Toch geeft de brochure „Na tien jaren ar- ieid" ook een vergezichtje op de vele mooie resultaten; alles werd niet vermeld en veel is ook niet in statistieken vast te leggen. Bij het. tienjarig bestaan van een parochie bajv., zullen de kranten alles opsommen, wat er daar in die twee lustra gebeurd ismaar het is slechts een beetje uiterlijk vertoon; 't wer kelijke gepraesteerde kan gerust verhonderd voudigd worden! Zoo ook hier. Heel voorzichtig formuleerden wij onze twee de algemeenheid: Zoovele afdeelingen hebben in dezen tijd getoond ook hier in Nederland, te kunnen bloeien. We zouden overdrijven, wan neer wij beweerden: alle afdeelingen enz. Dat is nooit en nergens het geval in ons orgairtsa- tie-leven. Toch durven we te schrijven, dat wij die de meeste afdeelingen wel kennen, bijna overal een actief bestuur aantroffen met etcht mee-levende leden! Nog pas gaven we meerdere triduüms in verschillende afdeelingen en overal kon je sympathie en enthousiasme woor den Vrouwenbond opmerken. En zoo is 't over 'ie geheele linie! Maar waaraan is die bloei te zien? We .zou den kunnen antwoorden: de vergaderingen worden redelijk bezocht; het getal blijft bijna overal op peil, of wordt zelfs grooter. Toch vinden we het een betere methode om deze algemeenheden te laten rusten en eens luk raak drie plaatsen uit te kiezen en te alen, wat daar bijv. in één jaar is gebeurd, we ne men het jaar ook willekeurig 192S en stellen u voor de plaatsen Bussum, Valkens- waard en het Munsterseheveld., (Later bleek me, dat ik de slechtste niet had genomen, maar ook de allerbeste niet). In Bussum werd in het jaar 1928 een «ur- sus gegeven, uitgaande natuurlijk van den R.. K. Vrouwenbond, in godsdienstleer, apolo gie en liturgie. Over dezelfde onderwerpen gaf men ook enkele lezingen en films of een cau serie. Tevens werden daar gegeven twee cur sussen op huishoudelijk gebied en lezingen over onderwerpen van zedelijken aard en over letterkunde. We zijn nog steeds in Bussum. Een van de doeleinden der Vrouwenbonden is. initiatief nemen tot oprichting van noadig- gebleken vereenigingen. In Bussum werden opgericht natuurlijk steeds uitgaande van den Vrouwenbond „Hulp in de huishou ding bij ziekte der huisvrouw" „Vacantie- kolonies en Kinder-uitzending", „Toomeel- clubs" Afdeelingen om den meisjes van 18 tot 25 jaar in clubs van verschillenden aard afleiding en ontwikkeling te bezorgen en ihlj Iedereen wil graag in eigen kring zijn Het is gebleken, dat vele telefoonabonné's er een gewoonte van maken om in den laten avond van 31 December de telefoon te gebruiken voor het overbrengen van gelukwenschen aan vrienden en hekenden. Zulks heeft tot gevolg dat op verschillende plaatsen extra-personeel in dienst moet worden geroepen op een uur, dat vrijwel iedereen thuis is ter viering van de jaarwisseling in eigen kring. De welwillende medewerking van de abonné s wordt daarom ingeroepen om op Oudejaars avond zoo min mogelijk van de telefoon gebruik te maken en telefonische gelukwenschen tot den volgenden morgen uit te stellen. te brengen. Als we hier even stilstaand door denken, dan kan een ieder begrijpen, wat een invloed op het cultureel en Katholiek leven van den R. K. Vrouwenhond in dat jaar is uit gegaan! We gaan naar Valkenswaard. Daar werden maar eventjes 8 cursussen gegeven op huishou delijk gebied een cursus voor „Eerste Hulp bij Ongelukken", lezingen op godsdienstig en op paedagogisch gebied cursussen in schoonheidsleer. Er werd opgericht voor de vrouwen een vereeniging van „Voor Eer en Deugd" en speciale naaiclubs voor armen! Dat allemaal in Valkenswaard! Na een lange, vervelende reis belanden we in het Munsterseheveld. Behalve de vele lezin gen, algemeene communies en gebeds-actie werd daar op de grens van Drenthe en Gronin- genn een „Retraite-penning" opgericht een Missie-naai-club". een „naaiclub om te werken voor de armen" en een „naaiclub voor arme kinderen". Reizigers met „lapjes" kunnen daar wellicht met succes een mooie offerte doen! Dit alles leeftMaar, is het een scru pel van ons, daar we er telkens op terug wil len komen?? de Invloed van den Vrouwen bond gaat mijlen verder op deze en alle plaat sen! Toch hebben de feiten, hier aangehaald, bewezen, dat een Vrouwenbond kan bloeien. 3. De laatste algemeenheid luidt: En de Katholieke Vrouwenbond èn Katholiek Neder land kunnen en moéten dus, het Katholiek le ven tot den vollen wasdom brengen. Wanneer met volle actie gestreefd wordt, om den Vrouwenbond, die getoond heeft hier to kunnen groeien en bloeien, zoo krachtig mo gelijk uit te bouwen, de bestaande afdeelingen te verbeteren en nieuwe afdeelingen op te rich ten, dan kan langs dit instituut het geheels cultureele leven van Nederland op hooger peil gebracht worden, dan komt het Katholiek le ven tot den vollen wasdomWe kunnen niet bedoelen, dat de Vrouwenbond alléén dit zou vermogen, maar het is één van de krachten. Als we nog eens terugdenken aan Bussum, Valkenswaard en het Munsterseheveld en we zouden zulke afdeelingen, als op genoemde plaatsen, overal aantreffen, dan is dat toch een heele, heele groote stap tot het beter be leven van de Katholieke beginselen. Ja, maarwaarom moet dat de Vrou wenbond zijn? Zou een andere organisatie dat ook niet kunnen? Heel zeker is dat mogelijk! Maar dan zal het weer.een Vrouwenbond worden en moeten zijn met een anderen naam! Wat voor nut zou dat nu hebben om het be staande omver te gooien en opnieuw te be ginnen met hetzelfde? Misschien wil een enkeling in den Vrouwen bond eenige verandering brengen! Hoe? Nie mand geeft 'n concreet, omschreven antwoord! We kunnen allen gerust stellen; de Vrouwen bond is geen dood Instituut, de Bisschoppen staan met hun volle sympathie achter den Viouwenbond, naar het voorbeeld van Z. H. den Pausdus als de tijd tot eenige ver andering is gekomen, dan zal dat beslist ge beuren. Maar welke oude, ondervlndingrijke oiganisatie-man vindt het nuttig, telkens maar weer statuten-wijziging in te voeren. Wie de traditie over boord werpt, doet even dwaas als degene, die nooit iets wil herzien in zijn ver eeniging. Neen de R. K. Vrouwenhond heeft daad werkelijk bewezen, dat hij kan groeien en bloeien en daarom moet hij gebracht worden tot den vollen wasdom. De tienjarige boy is kern-gezond, laat hem den tijd om uit te groeien en wie hem hierin helpen kan, verknoeit zijn kracht en tijd niet. P. DAMASUS, O.M.Cap 's-Hertogenbosch. XLV. Wij, Katholieke menschen, hebben 'de vaste meening, de ernstige overtuiging, dat Kerst mis een buitengeivoon iets te binnen brengt. Kerstmis is een verjaardag voor ons. De dag, waarop we vieren de geboorte van Christus. Van Ilem, van wien de Engel zei: ge zult zijn naam Jcsus noemen, want Htt zal zijn volk verlossen van de zonden. De geboortedag, dus de verjaardag van onzen Jcsus, onzen Verlosser. Van onzen God, die natuurlijk God bleef en de menschelijke natui.fr aannam. Geboren werd uit Maria, de maagdelijke Moeder. Mensch werd om voor ons te komen leven en lijden, te boelen voor onze zonden en om kwam, leeren, hoe God te dienen. Dat alles: omdat Hij ons liefhad. Wij geloovcn, weten zeker op Gods gezag dat Kerstmis het begin dus was van onze verlossing, daarom een dag van bijzondere vreugde. Hoe Jesus geboren werd? In een grot bij Bethlehemomdat cr voor Maria geen plaats urns in de herberg; in zeer armoedige om standigheden: zij- wikkelde het Kind in windselen en legde het in de krib, waaruit het vee at. Hoe wij dal welen? Een Engel kwam het eggen aan de herders bij Bethlehem, wees hen op de beteekenis van dat feest Dat alles slaat geschreven in het heilig Evangelie, dat voor ons bevat de volstrekte waarheid, wijl hel is: het Woord van God. Met die overtuiging slaat of valt ons geloof. Met die overtuiging, die andersdenkenden het hoofd doet schïiddcn, staan we te midden van ongeloof, van twijfel, van onzekerheid. Onze oogen rusten kalm en veilig op de af beelding van dat feit: het Kerststalletje en kunnen zicli niet verzadigen aan de meer of minder kunstvolle weergave van die ge beurtenis. Wij zingen onze oude en nieuwe liederen: we jubelen het gloria van de engelen, en we moeten, moeten den vrede bewaren, den vrede bevorderen in de harten der menschen. Dat is onze Kerstmis. Dat is ons geloof. Negentien eeuwen heb ben dat feit gelukkig herdacht. En geen stormen en geen wetenschappelijke beden kingen hebben daaraan iets kunnen ver anderen. Een groot warenhuis te Wilkesbarre in Penn- •ylvanlë had dezer dagen bekend gemaakt dat °P een bepaalden dag 's middags*om drie Uur het Kerstmannetje verschijnen zou iu het Elrby-Park om alle brave kinderen met een geschenk te verrassen. Om drie uur bevonden zich duizenden brave kinderen in het Kirby-Park, maar het Kerst mannetje verscheen niet. Slechts een vlieg machine, die hoog in de lucht zweefde, leidde het ongeduld der kinderen en het grooter on geduld der begeleidende ouders wat af. Plotseling viel er een zwarte stip uit het Hlegtuig; en na een paar seconden ontvouw de zich daaruit een parachute. Spoedig bleek dat het Kerstmannetje met z'n beerenmuts en ïoode pels, met z'n rijke zak cadeanx op den rug, op deze manier waarlijk uit den hemel gevallen kwam. Nog honderd, nog tachtig, zes tig. veertig meter was hij van de aarde ver wijderd, toen een ferme rukwind den heiligen hian uit dén koers dreef en in de Susquenanna rivier onderdompelde, die dwars door het Elrby-Park stroomt. Een agent te paard heeft moedig de golven doorkliefd, en het Kerstmannetje op het laat ste moment opgevischt, óók de zak met ver- russingen en geschenken. LIEFDEWERK „ST- FRANCISCUS XAVERIUS" Croot Seminarie Warmond Verschenen is het dertiende jaarverslag over het boekjaar 1 Sept. 1928—1 Sept. 1929 van het Liefdewerk ..St. Franclscu3 Xaverius" van het Groot-Seminarie Warmond- Hieruit blijkt o.m dat het batig saldo 5525 bedraagt. De afd brokken bracht 250.41 up. de kalenderveraoop /1760.70 en de busjes /4?86,S4Vi. Het totaal *an de missies uitgekeerde bedrag is iets min- dan vorig jaar, ga; NIEUW VEERTIENDAAGSCH ORGAAN Gisteren is, als een ingeloste belofte, het eer ste nummer verschenen van „de Filmgids" het officieele orgaan van de R.K. Filmcentrale. Het is een keurig geïllustreerde uitgave van de firma Henri Bergmans' drukkerijen te Tilburg. Pater Hyacinth Hermans schrijft hierin een uitvoerig woord ter inleiding om doel en stre ven van dit nieuwe tijdschrift uiteen te zet ten. Verder bevat het nummer tal van ver scheiden bijdragen over het filmwezen actueel geïllustreerd. Ook de geteekende omslag heeft een typee rend karakter. Het zal voortaan, om de veertien dagen ge regeld verschijnen en trachten op filmgebied zoo actueel mogelijk te zijn. Ook zal het ge regeld een lijst bevatten van de nieuw uitge komen voor katholieken toelaatbaar geachte filmen. Proefnummers kunnen aangevraagd worden bij Henri Bergmans' Drukkerijen Langestraat 34, Tilburg. HOE DE LEDENTALLEN AANGROEIEN Bij de organisaties van werklieden in het vrije bedrijf de meeste vooruitgang Blijkens de statistiek van den omvang der vakbeweging, welke dezer dagen door het Cen traal Bureau voor de Statistiek werd gepubli- ceerd, is het aantal georganiseerde werk nemers in ons land in 1928 gestegen van 520.100 tot 552.100, d. i. met 6 pet, tegen 3 pet in 1927 en 2 pet in 1926. Evenals de beide vorige jaren hadden de organisaties van werklieden in het vrije bedrijf in den groei het grootste aandeel. Haar geza menlijk ledental steeg met 22.800 (7% pet), terwijl dat van de groep personeel in openharen dienst met 8000 (4Va pet) en van de groep administratief en technisch personeel in het vrije bedrijf met 1200 (3 pet) vooruitging. Sedert 1919 was het verloop van het aantal vereenigden in de drie groepen als volgt Aantal leden op 1 Januari Organisaties van: 1919 1920 1928 1929 Werklieden 303.200 428.700 291.100 316.900 Adm. en techn. pers. 35.900 E2.900 43.700 44.900 Pers. in openb. d. 175.500 201.900 182.300 190.300 Totaal 514.600 68-3.500 520.100 652.100 Van de vakcentralen gingen de drie grootste, het N. V. V.. het R. K. Werkliedenverbond en het Chr. Vakverbond, in 1928 resp. met 14.350 (7 pet), 8300 (8 pet) en 4800 (9 pet) vooruit- Van de kleinere centralen won het N. A- S. 1S00 (13 pet), het Neutrale Vakverbond 300 (3 pet) en het Verbond van Hoofdarbeiders 200 (1 pet) leden, terwijl het Syndicalistisch Vakverbond, met inbegrip van het Syndicalistisch Verbond Van Bedrijfsorganisaties, dat zich begin 1929 er mee vereenlgde, 1750 leden (37 pet) verloor. Dit verlies werd veroorzaakt door uittreding van organisaties en kwam grootendeels aan het N. A. S. ten piede. Het volgende staatje geeft een overzicht vaa de ledentallen der centralen. Ledental Ledental 1 Jan.'28 1 Jan.'29 Nat. Arb. Secr. 14.250 N. V. V. 203.050 Chr. Nat. VaUv. 52.700 R.K. Werkl. V. 102.100 Neutr. Vakverb. 12.300 Synd. Vakverb. 4.700 Verb. v. Hoofdarb. 15.600 niet bü centrale aangesL 115.500 waarvan in de 4 grootste steden UIT DE METAALINDUSTRIE De af ie sluiten C. A. O. In de te 's-Gravenhage gehouden ledenverga dering der R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid werd in de bestuursva- cature, ontstaan door het bedanken van den beer C. B. W. Meyer, voorzien door verkiezing van den heer J. C. Arntz, te Millingen. De bindende besluiten, i.z. de loonregeling, i.z. staking en uitsluiting en i.z. de ziekengeld- uitkeering, werden in eerste lezing verlengd. In de eerste maanden van 1930 zal de ledenver gadering opnieuw bijeen bomen, teneinde over de af te sluiten C.A.O. 'n beslissing te nemen. UIT HET STUCADOORSBEDRIJF IN DE KERK VAK ST. GEORGE TE SOUTilWARK TE LOKDEN zijn op eersten Kerstdag veertien paartjes tegelijk getrouwd veertien gelukkige ftrufclep toekende» h gt register, een ygftlenfle mocht het niet dag n, pigdat de taryM«gpm «fet Het landelijk collectief contract opgezegd De Algemeene Ned. Stukadoorsbond, de Ned R. K. Bouwvakarbeidersbond en de Ned. Chris telijke Bouwvakarbeidersbond, hebben aan de patroonsorganisaties in het stueadoorsbedrijf een brief gezonden, waarin zij mede-deelen dat -'j het bestaande landelijk collectief contract nie! ongewijzigd Wcnscheti te verlengen. Zij deelen voorts mede, dat de door hen noo dig geachte wijzigingen binnenkort aan de pa troonsorganisaties zullen worden toegezonden. Totaal 520.100 16.100 67 pet. 217.400 42 57.500 30 110.400 16 13.600 48 2.950 69 15.800 49 119.350 34 552.100 35 pet. In deze ledentallen zijn de adspirant-leden (begin 1929 in totaal 10.300) niet begrepen. De cijfers van het R. K. Werkliedenverbond omvat ten alleen de vakvereenigingsleden; bij dit Ver bond zijn bovendien 18.200 niet-vakvereenigings- leden (leden van R. IC. standsvereenigingen) aangesloten. Van de georganiseerde werklieden is een veel g loter deel bij de vakcentrale aangesloten dan van het technisch en administratief personeel e het personeel in openbaren dienst, n.l. resp. 96.9 pet, 60 en 52 pet. Het aantal georganiseerde vrouwen steeg iu 1928 van 33.GOO tot 36.500, d. i. met pet tegen 6 pet in 1927. Op de geldmiddelen der vakvereemgmgeo geven do volgende cijfers een blik. Vakbonden nat. en plaats. Vakcentralen. vakvereen. Ontvangsten in 192S w. o. contributie Uitgaven in 1928 w. o. uitk. bij staking Vermogen 31 Dec. '28 11.760.198 9.714.721 9.179.552 1.226.717 19.534.763 997.186 768.405 709.845 302.385 „2.361.136 De bedragen van het vermogen mogen samen gesteld worden, die van de ontvangsten en uit gaven e ihter niet, in verband met dubbeltel lingen. De werkloozenkassen zijn huiten schouwing gelaten. be ul. LU1TJENS t Te Uu.nii.gvii is in den ouderdom van 8-1 jaar overleden de heer M. Luitjens, oud-lid der Provinciale Staten van Groningen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 5