ALGEMEEN OVERZICHT. Voor tien jaar vredeswerk s*eenen en s' neergeslagen. 2 A Maandag 30 december 1929 Over ontwapening en toena- dering gesproken Vergiftig ng in een krankzinnigen gesticat Alweer de verkeerde Utstel of af se! BESTEMD VOOR EEN WILSON- MONUMENT? EEN TAXI-CHAUFFEUR MEDE IN 'T COMPLOT? HET DUSSELDORFSCHE MYSTERIE. ZICHZELF BESCHULDIGD Spiritisme in Brazilië ONTSPORING IN EEN TUNNEL Dn"1 fabrieksgebouwen verwoest GROOTE SCHADE, MAAR GEEN DOODEN BEKEND HOTEL IN BRAND 18 JAAR GELEDEN ACHTERGELATEN LEIF LIER VERMIST MUITERIJ AAN BOORD? NIEUW LAND ONTDEKT DRANKMISBRUIK EN SNELVERVOER WAAROM VADER INGREEP. De Fransche kamer heeft het wetsontwerp, Strekkende tot uitvoering van het eerste ge deelte van duet vlootbouwprogram der eerst Volgende vijf jaren, aangenomen. Dit program voorziet voor 1930 den bouw Van een kruiser, zes torpedojagers, zes duik- booten van de eerste klasse, een mijnenlegger, twee lichte aviso's voor buitenlandscken dienst «n een mijnveger. De kamer ging vervolgens over tot de be raadslagingen over het ontwerp tot versterking der Fransche Oostelijke grens. Het betreft hier «en post van 2900 millioen frs., waarbij nog 400 millioen komen voor de speciale verdedi ging tegen luchtaanvallen. De rapporteur verklaarde, dat de uitvoering der voorgenomen werken, in verband met een «ventueele ontruiming van het Rijnland, nood zakelijk was. Spreker ging uit van het. stand- Punt, dat Frankrijk in staat moest zijn, on middellijk als het gevaar dreigt, met betrekke lijk zwakke dekkingstroepen, eiken vijandelij ken inval op Fransch gebied, te weren. Bij het ontwerpen dezer nieuwe verdedigings werken zijn alle voorzieningen getroffen, om de bezetting tegen de krachtigste granaten en tegen gassen te besoliermen. Proefnemingen in dit opzicht hebben goede resultaten gehad. In 1930 zal de eerste versperringslinie gereed komen, welke dan allengs verder versterkt zal Worden. De socialistische afgevaardigde Burtin maak te bezwaar tegen de voorgestelde credieten, wijl de oorlog der toekomst met vliegmachines en giftgassen gevoerd zou worden en zich dus tot het heele land zou uitstrekken. De voorzitter der legercommissie verklaarde, dat bij den aanleg der verdedigingswerken, juist met de noodzakelijkheid van het afweren Van vliegtuigen rekening wordt gehouden. De vestingwerken zullen niet enkel uit vaste steunpunten bestaan, doch ook, op grond van de ervaringen van den laatsten krijg, voor den bewegingsoorlog bruikbaar worden gemaakt. De toenaderingspolitiek der grensverdediging vullen elkaar aan en staan in nauw verband met elkaar. Frankrijk moet, als het Duitsehland de hand reikt, zich volkomen veilig voelen, De openbare meening in het buitenland zal het definitieve karakter van den verdedigings. gordel erkennen. Het program, dat thans wordt uitgevoerd, maakt gebruik van de natuurlijke verdedigings middelen, zooals rivieren, bossohen en bergen en maakt ook gebruik van het systeem van inundatie. Terreinen, die bijzonder openliggen zooals bij Didenhofen en in het Lauterbachdal het geval is, zullen versterkt worden met krach tige artillerie en snelvuurgeschut. Nadat de afgevaardigde Dorman van de ra dicale linksche partij nog had verklaard, dat de versterkingswerken in het buitenland geen Wantrouwen kunnen wekken en minister Ma- ginot de kwestie van vertrouwen had gesteld, Werden de credieten met een groote meerder heid door de kamer toegestaan'. Slechts de so cialisten en communisten stemden tegen. Duitschlands herstel-betalingen aan de Ver. Staten Te Berlijn is een afzonderlijke overeenkomst gesloten voor de Duitsche schadevergoedings- -e - betalingen aan de Vereen. Staten, die volgens deze overeenkomst niet aan de Bank voor inter nationale betalingen, doch aan de Amerikaan- sefce regeering direct zullen geschieden. Bit deze betalingen worden de vorderingen, Welke Amerika op schadevergoeding uit den tijd van den wereldoorlog heeft en de Ameri- kaansche vorderingen voor achterstallige be- zettingskosten voldaan. Aangezien Duitsehland volgens het Young- plan niet de schuldenaar van iedere mogend heid afzonderlijk, doch wel van alle mogend heden gezamenlijk is, zal er bij de onderhande lingen te 's-Gravenhage rekening mee gehouden moeten worden, dat Duitsehland de betalingen aan de V. S. direct zal verrichten. De Duitsche regeering zal daarom deze overeenkomst ter kennis van de overige betrokken mogendheden brengen. De formeele onderteekening zal eerst plaats hebben na goedkeuring van de overeen komst door den rijksdag en het Amerikaansch congres. De nieuwe overeenkomst zal tegelijk met het nieuwe schadevergoedingsplan in werking treden. De opperpresident van Bran- denburg licht zijn verordening i toe De magistraat der stad Berlijn heeft in een buitengewone zitting opnieuw beraadslaagd over den financieelen toestand en het overwin nen van de moeilijkheden. Aan deze beraadslagingen nam de opperpresi dent van Brandenburg en Berlijn persoonlijk deel. Op verzoek van verschillende leden aan den magistraat lichtte hij zijn verordening van 20 December nader toe en wees er op, dat deze verordening in 4 punten samengevat kan wor den: Zoolang de schuld op korten termijn niet is afgelost, mogen geen nieuwe uitgaven worden gevoteerd. Aan de voor December vastgestelde begroe ting moet onder verantwoordelijkheid van den burgemeester onder alle omstandigheden de hand worden gehouden. In het amortisatiefonds moet geregeld 5 millioen mark per maand worden gestort, ter wijl daarin ook het meerdere van de ontvang sten, voortvloeiende uit de verhooging der ta rieven, gestort moet worden, voor zoover dit niet onvoorwaardelijk noodig is voor het voort zetten van reeds begonnen bouwwerken. De magistraat was het met den opperpresi dent eens, dat de financieele toestand van de stad, ook na X Januari, verdere bezuinigings maatregelen noodig maakt, te meer daar bij den tegenwoordigen toestand van de geldmarkt niet te verwachten is, dat leeningen op langen termijn gesloten kunnen worden. De strijd om de politieke macht in Engeland Onlangs schreef de „Daily Mirror" dat „in regeeringskringen zeer sterk het geloof heerscht, dat algemeene verkiezingen uitge schreven zullen worden nog vóór de indiening van de begrooting, dus binnen weinige maan den. Dat de met acht stemmen meerderheid be haalde „overwinning" inzake het steenkolen ontwerp in werkelijkheid een zware morrel nederlaag was, is bekend. Het ontwerp, gelijk het in tweede lezing aangenomen geworden is, heeft niet de minste kans, ook „in comité' er door te komen. Alleen wanneer de regeerin, Ingrijpende wijzigingen aanvaardt, en zich Yerzekert van den steun der liberalen, kan een Bterk geamendeerd ontwerp op een meerder heid rekenen. Zoozeer is het kabinet hiervan overtuigd, dat het waarschijnlijk zelf het ini tiatief tot de amendementen nemen zal. Deze sullen vermoedelijk neerkomen op: herziening van de bepalingen betreffende samenvoeging van mijnen; meer prijs-waarborgen voor verbruikers; het vaststellen van een tijdgrens voor de verkoopsbepalingen. Hierdoor en door eenige meer ondergescliii te consessies hoopt de regeering grootendeeU aan de liberale bezwaren tegemoet te komen tot de door mr. Lloyd George gewensebte vei plichte samenvoeging zal hij echter in geen ge val overgaan. Of zij er ook werkelijk in slagen zal, de libe ralen te verzoenen, staat alles behalve vas, Alleen door geheele, of bijna geheel© overgave zou zij dien liberalen elke verdere op positie praktisch onmogelijk kunnen makei maar zoover zal zij niet kunnen en wille, gaan. De houding van mr. Lloyd George i niet zoo héél duidelijk. Indien men leidend labour-afgevaardigden gelooven mag, dan zo de inderdaad geweldige aanval, dien mr. Lloyi G-eoa'ge vóór Kerstmis op de steenkolen-politiek der regeering gedaan heeft, niet alleen ge inspireerd zijn geworden door zijn fundameu teele bezwaren tegen bet ontwerp, maar ooi omdat het de omstandigheden in politieleen zin gunstig ooTdeelde. In iabour-kringem beweert men namelijk, dat van particuliere zijde den liberalen leider verzekerd werd, dat de regee ring bereid was, hem in comité tegemoet te komen op alle punten, waarop hij kritiek uit geoefend had, en dat mr. Lloyd George hier naar niet had willen luisteren. Wat kan dit beteekenen Dat de liberale leider het prestige der regeering thans vol doende ondermijnd acht om een openlijken strijd met haar aan te binden, in de hoop, dat hierdoor de positie zijner partij of zijn per soonlijke positie (als lid eener coalitie-regee ring verstrekt zal worden Dat is zeer wei mogelijk. Opmerkelijk is het in ieder geval, dat terwijl mr. Lloyd George voortdurend vijandi ger gaat staan tegenover de regeering, hij geen positieve blijken van toenadering geeft tot de conservatieven, ofschoon toch een conservatief- liberale coalitie in de lijn der gebeurtenissen scheen te liggen. De eenige verklaring, welke wij, onder het noodige voorbehoud geven kunnen, is de vol gende Mr. Lloyd George wil zich en zijn partij in geen enkele richting binden, doch afwachten, welke van de beide groote partijen binnenkort zijn hulp en medewerking noodig zal hebben, daarom vragen zal en er een behoorlijk hod voor doen zal. Geen partij heeft hij een spoedige crisis meer belang dan de liberale. Blijven de labours eenige jaren aan de regeering, dan is het waar schijnlijk, dat öf zij, öf de conservatieven bij de algemeene verkiezingen een volstrekte meer derheid zullen verkrijgen, en in dit geval zin ken mr. Lloyd George en diens partij weder ge heel in het niet. De twee groote partijen daarentegen hebben geen van beide belang bij spoedige algemeene verkiezingen, ofschoon in dit opzicht het stand punt van elk barer de laatste maanden wel eenige wijziging zal hebben ondergaan. Het labour-kabinet heeft tot dusver fiasco geleden op dat gebied, waarop het zooveel beloofd bad, n.l. dat der werkloosheidsbestrijding, en kan niet voor de kiezers komen met dezelfde leus, waarmee bet een half jaar geleden zooveel suc ces had. Aan den anderen kant heeft het den tragen conservatieven leuzen aan de hand ge daan door een sociale wetgeving, welke de fi nancieele lasten opvoert en dus den druk op de industrie verzwaart en de koopkracht onder mijnt. Maar de conservatieven hebben nog steeds geen treffende leus geformuleerd; zij zijn niet gereed. Zij zijn nog niet lang ge noeg in de oppositie geweest om het volk te doen vergeten hoe onvruchtbaar het kabinet- Baldwin geweest is. Maar, ondanks de wenschen der twee groote partijen, schijnt de politieke toestand zich toch zóó te ontwikkelen, dat mr. MacDonald binnen niet te langen tijd gedwongen kan worden, het vertrouwen van het land te vragen. 1-Iij staat aan het hoofd van een minderheidsregeering, en, naarmate hij meer bemoeilijkt wordt in het volvoeren van de regeeringstaak (zooals hij die opvat), loopt de partij meer gevaar vereenzel vigd te worden met de fiasco's, welke voor een groot deel het gevolg zijn van de onmacht, waarin een minderheidsregeering steeds ver keert. Aan dit gevaar mag mr. MacDonald zijn partij niet blootstellen, en, tenzij de toestand zich spoedig te zijnen gunste wijzigt, zal hij geen andere keus hebben, dan de eerste de beste ge legenheid aan te grijpen om de kiezers uit spraak te laten doen. Dezen kunnen de labourregeering een meer derheid in het parlement bezorgen, in welk ge val mr. MacDonald waarschijnlijk'eenige jaren lang aan het bewind zal kunnen blijven zonder aan handen en voeten door de oppositie gebon den te zijn. Zij kunnen ook den conservatieven een meer derheid geven, in welk geval het labour-pres tige een ernstigen klap zal hebben gekregen, maar onder een conservatief bewind zich krach tiger zal kunnen herstellen, dan thans onder een minderheidsbewind der labours mogelijk is. Zij kunnen opnieuw aan geen der partijen een absolute meerderheid verzekeren, in welk geval waarschijnlijk geen der heide groote par tijen de verantwoordelijkheid alleen zou dur ven aanvaarden, tenzij op den grondslag van een compromis met de liberalen, of zelfs van een coalitie-regeering. Voor de regeering is het van het grootste be lang, de verkiezingen op het „psychologische" moment te doen plaats hebben. Hoe is op het oogenblik de toestand Haar prestige is de laatste maanden diep ge zonken, maar zij hoopt het opnieuw op te voe ren door middel van de 5-mogendheden-confe- rentie. Het resultaat dier conferentie is onze ker maar tot nu toe is de internationale poli- Y/ijn gedronken uit een oud arsenicumvat 22 PERSONEN-ZIEK; 4 OVERLEDEN Volgens een bericht uit Madrid zijn in een krankzinnigengesticht, aldaar, talrijke patiën ten na het gebruik van wijn, onder vergifti gingsverschijnselen ziek geworden. Twee oppassers en 2 patiënten zijn reeds on der vreeselijke pijnen overieden. In het geheel zijn nog 22 personen ernstig ziek. De vergiftiging is hieraan toe te schrijven, dat een oppasser bij vergissing wijn heeft ge daan in een vat, waarin vroeger een arseni- cumhoudend middel tot verdelging van insec ten bewaard was geworden. Nog geen opheldering DE ENOEL8GHE PREMIER HEEFT DE KERSTDAGEN DOORGEBRACHT m zijn schilderachtig landhuis te Lossiemouth; wij zien Ihem hier in eon plezierige stemming na een middag winkelen met zijn dochters Joan, Sheila en Ishbel, benevens zijn jongstan zoo n Malpolm. De Noordpooireis van da Zeppelin Gaat zij in 1931 door? BERLIJN, 28 December. (W.B.) Naar aan leiding van de, deels onjuiste, berichten in de bladen over de aanvankelijk voorgenomen Noordpooireis van de Zeppelin in April en Mei 1930 deelt het bestuur van de Aero Arctic o.a. het volgende mede: In verband met den economischen toestand, die algemeen ongunstig is, is het niet gelukt, de verzekering van liet luchtschip zóó tijdig, ai te sluiten, dat de expeditie in 1930 nog kan plaats vinden. Eerst thans zijn de vooruitzichten voor liet afsluiten van een verzekering gunstiger, zoo dat het bestuur van de Aero Arctic met stel ligheid verwacht, het expeditie-plan in 1931 te kunnen uitvoeren. Het bestuur van de Aero Arctic neemt deze gelegenheid te baat, om de Duitsche rijksregee ring, de regeeringen der Ver. Staten, van sovjet Rusland, Noorwegen, Denemarken, Canada en Spanje, alsmede de steden Fairbanks en Tromsö, de wetenschappelijke instituten, in dustrieele maatschappijen en speciaal ook de Luftschiffhau Zeppelin g. m. b. h„ die reeds thans van hun steun hebben doen blijken, op gansch bijzondere wijze baar dank te betuigen. EEN GIFT VAN 25.000 DOLLARS VOOR DEN VOLKENBOND NEW-YORK, 28 December (R.O.) DeWoodrow Wilson Foundation deelde gisteravond mede, dat met algemeens stemmen besloten is, een TROEP JONGELUI BEROOFT EEN KOOPMAN BERLIJN, 28 December. (W.B.). Gisteren nacht is in de Goutardstrasse aan de centrale Markthalle de 39-jarige koopman Hugo K„ op het oogenblik dat hij een taxi wilde nemen, door een troep jongelui overvallen. Hij werd door de bende omsingeld en na een korte woordenwisseling met steenen en stok ken neergeslagen en van zijn portefeuille met 1300 mark en een zilveren horloge beroofd. De chauffeur van de taxi, die voorgaf een motordefect aan zijn wagen te hebben, had den koopman den toegang tot den auto versperd. De jonge misdadigers maakten zich met hun buit uit de voeten. Ook de chauffeur ging er, na den overval, met zijn wagen vandoor. PüSSELDORF, 28 December. (W.B.) In ver band met de berichten in de bladen, meldende dat men een spoor van den Düsseldorfschen moordenaar zou gevonden hebben, deelt de po litie te Diisseldorf mede, dat uit een onmiddel lijk ingesteld onderzoek gebleken is, dat de ar beiders Covalski uit Diisseldorf, die tijdens den oorlog in Oostenrijk in een springstoffen fabriek werkzaam was, niet de dader van de Diisseldorfscke moorden kan zijn. GEESTELIJKE VERWARRING EN, MISLEIDING VAN MOORD OP EEN 12-JARIG MEISJE De man is geheel over stuur Hoe ziekelijke fantasieën voortwoekeren Men weet, dat het in Brazilië ondanks zijn eigenlijk talrijke katholieke bevolking moeilijk missioneeren is door het gebrek aan priesters maar anderzijds ook door de verschillende ge varen, welke het argelooze volk bedreigen. In „De Vriend der H. H. Harten" worden weer artikelen aan deze matérie gewijd. Aan een der publicaties, waarin de gevaren van het protestantisme, spiritisme en pers wor den besproken ontleenen wij: „Het spiritisme houdt zich niet alleen met de gezonden bezig, maar vooral ook ontsnappen de zieken niet aan zijn aandacht. Het volk, dat over het algemeen slechts een zwakke gezond heid geniet, telt zeer velen, die met de vurige hoop vervuld zijn nog eenmaal te genezen. D© zieken zoeken nu hun heil bij het spiritisme, dat nooit een genezing onmogelijk acht, ook al is er door den medicus verklaard, dat genezing is uitgesloten. De mogelijkheid van een gene zing van een hopeloos geval wordt met gezocht in een nederig en vertrouwvol gebed tot God maar de uitgeputte zieke wendt zich tot het 'medium, die de op z.g. verborgen wijze ver kregen kennis over het onderhavige ziektegeval en de daarop toe te passen geneesmiddelen, di rect aan de betrokken persoon bekend maakt. Het bedrog in deze zaken is reeds vele malen aangetoond en het aantal slachtoffers van het spiritisme, dat een verhaasten dood sterft door verkeerde raadgevingen van het medium, .s zeer zeker niet gering. Legio is het aantal ge vallen van verstandsverbijstering en geeste lijke afwijkingen fiij de beoefenaars van deze geheime kunsten. Tegen de geestelijke verwanrng en mislei ding, die het spiritisme ook in het katholieke Brazilië te weeg brengt, staat het slecht on er- richte volk dikwijls machteloos. De spiritisten bezoeken de armen, noemen zich zeer gods dienstig en vereenigen terzelfder-ure deze ver meende deugden met het beoefenen van de ge heime kunsten, die hen zoogenaamd in relatie brengen met de afgestorvenen van deze aarde. UiCU& rinPTI 7.11 Bij de politie te Dresden vervoegde zich Zaterdag een 26-ja.rige arbeider, die verklaarde Pro£iteerende van natuurlijke krachten, d 1924 een meisje van 12 jaar vermoord te h t volk geiooven, dat dit alles wordt Deurnat hebben. door de geesten van afgestorvenen, om zoo- Bij zijn verhoor gaf hij een groot aantal by- doend9 hunne mededeelingen aan de op aarae zonderheden over de uitvoering van de mis- achtergehlevenen te openbaren, daden, welke volkomen met de destijds gecon-jjjep treurige gevolgen hebben deze mede- stateerde feiten overeenstemden. De man had zich reeds in Juni als de dader aangegeven, doch had ten slotte alles henoe- pen Hij had vervolgens tweemaal gepoogd zelfmoord te plegen en was daarom in een zenuwlij dersgesticht opgenomen. Stremming van liet verkeer tiek van het kabinet populair geweest. Een suc ces der conferentie zal de regeering dus ten goede komen. Daarentegen zal een échec der conferentie haar geen kwaad doen, maar haar integendeel nog meer lauweren kunnen bren gen, daar de schuld van het échec zal worden toegeschreven aan de andere mogendheden, en voornamelijk aan Frankrijk. Ergo alvorens de 5-mogendheden-conferentie afgeloopen is, mag geen besluit tot ontbinding van het lagerhuis genomen worden. Dit was één der redenen, waarom ik kon voorspellen, dat deze regeeiing de consequenties van eventueele verwerping der „coal-hill" niet aanvaarden zou. Verkiezingen mogen niet gehouden worden, nadat een teleurstellende begrooting zal zijn ingediend. Indien het bericht van de „Daily Mirror", waarmede ik dezen brief inleidde, juist is, dan beteekent dit, dat mr. Snowdens eerste begrooting er niet een is, waarmee hij voor de kiezers zou kunnen verschijnen. Maar het staat volstrekt niet vast, dat de be grooting teleurstellend zal zijn. Waarschijnlijk scheppen tegenstanders van deze regeering zich in dit opzicht nog al overdreven illusies. Is de begrooting populair, fl"" zulleu verkiezingen niet voor het late na A" "ingeschreven worden Dit zijn de „element n welke den politieken toestand beheerschen, en waarmede elk der par tijen rekening te houden heeft. WIJLEN PRESIDENT WILSON 4 bedrag van 25.000 dollars aan den volkenbond te schenken als blijk van waardeering voor zijn tien jarigen arbeid voor de zaak van den we reldvrede. Newton Baker, die de aankondiging deed op den vooravond yau den jaardag van den ovei- leden president, sprak de hoop uit dat bet geld zou worden besteed voor de oprichting van een gedenkteeken voor Wilson in het nieuwe ge bouw van den bond. Dit is *e vierde dotatie, welke door de Wood- row Wilson-sticliting wordt toegekend. De vorige werden aan Lord Robert Cecil, Root en Lindbergh verleend. Elihu deelingen reeds gehad voor degenen, die er waarde aan hechten. Telkens brengen de Brazi- liaansche kranten dan ook weer nieuwe beric ten van gevallen van totale krankzinnigheid, tengevolge van het beoefenen van de geheime kunsten van het spiritisme. Van godsdienstig standpunt bezien, moet het als de grootste ramp beschouwd worden, dat de Braziliaansche beoefenaars van deze dwaashe den veelal katholiek willen blijven, zonder de dwalingen van de spiritisten te willen verlog chenen. In de geesten van deze ongelukkisen bestaat een mengsel van gezonden en valsche Uit Innsbruck wordt gemeld: Sacramenten worden verwaarloosd, en zoo Zaterdagmorgen vroeg is. op den Brennerspoor- dg ver(iwaalden er toe, ook in de laatste weg in een tunnel een goederentrein ontspoord. w;kken van het leven, niet aan een ver- Verscheidene wagens vielen om, zoodat het God te aeuken en verlaten zij deze verkeer geheel versperd is. De mateneele zy geleefd hebben, schade is zeer groot. De stoker werd gewond. - bestudeeren van de werken der dwaal- Aan bet vrijmaken van den weg wordt met 13 deze gevaariijke materie in meer alle macht gewerkt. fQegmat;sctón vorm hebben gegoten, begrijpt 60.000 MARK SCHADE Een hevige brand heeft gewoed in de neven gebouwen van het bekende Forathaus-Hotel in men aanstonds, dat er eigenlijk van de zijde van de katholieken een groote verachting moest uitgaan voor deze immoreele leer; want raad plegende hetgeen Sir William Barrat, Horace Greenly, Dr. B. F. Hatch, Mr. Algeron Joy en is het niet vermetel te zeggen, dat de leer de spiritistische meesters zeer toegeeflu ven, is het niet vermetel te zeggen, dat de leer ojp qniritistische meesters zeer toegeeflijk het Kirnitschdal. Behalve deze nevengebouwen, van de spintis j d want ze heeft im- „og eenige kleine landhuizen in de voor he vlammen op. De schade wordt op 60.000 Mark mersJot hoofdstellmge^. geraamd. gingen ook nog eenige kleine landhuizen in de voor 11.O A AAA Htnulr I WA pr-C LL/L UCJA V»— 1. Dat de zonden tegen het zesde gebod, geen zonden meer zijn. 2. Dat de onontbindbaarheid van het hu De vlieger reeds 40 uur over tijd Brand in de houtzagerijen te Wickbold Na zes uur moeilijken arbeid gebluscht Zaterdagochtend heeft in de houtzagerijen te Wickbold bij Koningsbergen een hevige brand gewoed. Drie groote fabrieksgebouwen van vier verdiepingen werden verwoest. De brandweer had de grootste moeite verdere uitbreiding van den brand te voorkomen. Zeer veel materiaal en vele machines zijn verloren gegaan. De oorzaak van den brand is niet bekend. De schade is zeer groot. Een nader telegram uit Koningsbergen meldt, dat de brandweer, na zes uren moeilijken ar beid, den brand in de Oost-Pruisische Holzwerk- staetten A.G. meester was. Waardevolle voorraden en machines zijn een prooi der vlammen geworden. Do fabriek had juist groote opdrachten voor Berlijn in bewer king. AAN BYRD IS MEDEWERKING VERZOCHT OSLO, 28 December. (W.B.). De vlieger-Leif Lier, die den Noorscheu walvischvanger „Cos mos" op zijn tocht in de Zuidpoolzee verge zelde, is van zijn tocht niet teruggekeerd en thans reeds 40 uren over tijd. In gezelschap van den vlieger bevond zich do scheepsarts van de „Cosmos", dr. Ewald Sehreiber. 'n Zestiental vigschersstoomscliepen zijn thans op zoek naar de vermisten. De reeders van de „Cosmos" hebben boven dien den thans in het Zuidpoolgebied opereeren- den vlieger Byrd telegrafisch om medewerking verzocht. Een bericht van Amundsen IN HET ZUIDPOOLGEBIED GEVONDEN LONDEN, 28 December (H.N.) In het Zuid poolgebied is een schriftelijk bericht geaon- I den, dat Amundsen daar 18 jaar geleden voor zijn terugkeer uit Zuidpoolgebied heeft achter gelaten. AAN DE ZUIDPOOL Tijdens de buitenlandsche reis van den kruiser „Embden'' ALLEEN MAAR DE „INTERNATIONALE" GEZONGEN BERLIJN, 28 December. (V.D.) De commu nistische „Welt am Abend" weet mede te dee- len, dat er aan boord van den kruiser .■Emb den" tijdens de buitenlandsche reis muiterij is uitgebroken. Het is juist gebleken, dat op dezen oorlogs bodem, die enkele dagen geleden van de reis terugkeerde, de „Internationale' gezongen is. De schuldigen zijn door den krijgsraad in open bare zitting berecht, waarbij twee man ieder tot vijf weken hechtenis werden veroordeeld, ter wijl er een werd vrijgesproken. Van muiterij of andere dingen van dien aard kan echter in het geheel geen sprake zijn. In bezit genomen vcor Noorwegen De vlieger kapitein Riiser Larsen van de Norvegia expeditie deelt mede, dat tusschen Coatsland en Enderby Land in het ZUid-pool- gebied nieuw land is ontdekt, dat hij en zijn metgezel voor Noorwegen in bezit hebben ge nomen. De twee vliegers hebben de Norvegia per vliegtuig verlaten en zijn op een open plek in de Haakon VII Zee gedaald. Vervolgens begaven zij zich naar land, waar zij de Noorsclie vlag heschen om daarop per vliegtuig naar de Norvegia terug te keeren. Dronken chauffeur overrijdt vijf personen Uit Kassei wordt gemeld: Vrijdagavond heeft hier een ernstig onge val plaats gehad. Te ruim tien uur reed een postauto met groote vaart zigzag door de Sta tionstraat en kwam in een bocht op het trot toir terecht Vijf personen, drie mannen, een vrouw en een meisje, werden door den auto gegrepen. Zij war den ernstig gewond. Voor één van hen bestal le vensgevaar. Het bleek dat de chauffeur van den postauto dronken was. lijk een menschelijke wet is en in strijd met de na3tUDaTde eeuwige straffen in het hiernamaals 4ietDabtSdeaneenige straf is, verlenging van de omzwervingen na den dood, doch met dezeker- heid, dat tenslotte alten tot volmaakt geluk ho- mHet is overduidelijk, dat de conclusies van dez© leer fataal zijn. Een circuleereud spiritistisch pamtlet gmg _plf, Z00ver dat het de prostituees „zusters noemde, die haar bedrijf uitoefenden om zich te zuiveren van de dwalingen van het vroeger leVeD 'igste is, dat hier in Brazilië, door gebrek aan priesters het volk over de gevaren van deze teer slecht is ingelicht, zelfs weten de meesten niet, dat Rome, de B'sschoppcn m niet minder de Braziliaansche staat, de be oefening van deze en dergelijke praktijken hco- ben verboden en deze laatste wel op straffe van cellulaire gevangenis. «waaieën En toch woekeren deze ziekelijke fantasieën, uitgevonden door eenige dweepzieke personen steeds verder in de harten voort, vooral juist m die plaatsen, welke voor den priester zeer moei lijk te bereiken zijn. Als je rjjk bent EN NOG ONERVAREN werd de jongste Dit bericht is door de Byrd-expeditie vol gens een radiobericht onder een rots gevonden. Amundsen had daarbij een klein depot, o.a. een kan met 20 liter petroleum en 2 doosjes lucifers achtergelaten. F t rapport zelf, dat den datum 6 Januari 1912 droeg, was verpakt in een tinnen bus en bevatte, behalve een korte beschrijving van het laatste gedeelte van Amundsens expeditie, nog de verklaring, dat Amundsen van 14 tot 16 December 1911 zich aan de Zuidpool heeft bevonden. De leider der Amerikaansche expeditie deelt mede. dat hij van het document een afschrift heeft gemaakt en, na een rapport van zijn eigen waarnemen daaraan te hebben toege voegd, het depot op dezelfde wijze heeft achter gelaten, als hij het gevonden, heeft. Voor luttele dagen telg van de familie Rockefeller, de zoon van den z g jongen Rockefeller in de firma van zija vader opgenomen. Natuurlijk had zich Roek* feller III aan ettelijke interviews te onder werpen. Een van de vele reporters durfde de in een interview niet zóó erg onbescheiden vraag stelten, of Rockefellers hart «nband nog niet vergeven waren. Zijn vader PO°^a oogenblikkelijk tusschenbeide te komen, maar voor hij het antwoord verhinderen kon, ant woordde de zoon duidelijk: „nog niet. Den volgenden morgen bracht de post onge veer zevenduizend brieven met huwelijksaan biedingen, zoedat het den onervaren Jongeling duidelijk is geworden, waarom zijn trachtte in te grijpen. De eenige. Frederik de Groote bezocht eens de straf gevangenis van Spandau en ondervroeg lede ren gevangene wat hij misdaan had. klaarden onschuldig te zijn, slechts een sprak oprecht tot den koning: „Majesteit, onder^alla misdadigers hier hen ik de slechtste, en ds straf, die ik ondergaan moet, is voor my nog ^Toen sprak de koning: „5Yat doe je onder al deze brave menschen, maak dat P weg komt!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9