NEDERLAND IN 1929. HET BUITENLAND IN 1929. DE MAASBODE ÖNSDAG 31 DECEMBER .929 DELUDE 81 AO. PAGINA KUNST EN WETEN SCHAP IN 1929. Azië. Hg DAGBLAD VOOR §1 - NEDERLAND - Hg MET OCHTEND- en AVONDEDITIE U TELEFOONNUWMERS TERUGBLIK OP 1929. Wanneer we op den laatsten dag van dit jaar '«a blik achterwaarts slaan, dan valt het op, kt 1929 rijk is geweest aan gebeurtenissen, die de geschiedenis van de wereld en van ons knd, immer vermeld zullen worden. Nederland heeft in dit jaar wekenlang ge- ^aan in het brandpunt van de belangstelling kr geheele wereld, nadat op 6 Augustus na Vge voorbereiding te 's-Gravenhage de confe ctie geopend werd, die. door een algeheele "luidatie van het oorlogstijdperk, een nieuwe kriode in de West-Europeesche politiek zou 'lluiden. Weliswaar vervulde ons land slechts de rol Vt gastheer en mocht de Engelsche minister "sowden bij de opening der conferentie in kt gebouw van de Eerste Kamer de vraag "ellen, of het geen felicitatie waard was, dat Nederland niet rechtstreeks bij de besprekin- C betrokken was, maar dat neemt niet weg, kt men hier tenslotte toch, dank zij de sfeer ku vredelievendheid, waarin de conferentie Maats had, tot overeenstemming is gekomen. het werk ter bereiking van meer toe- kdering tusschen de volkeren, die den meest kfnietigenden en verbitterden oorlog hebben ^streden, zal ons land door deze conferentie ®°b een eervolle plaats innemen, tiet jaar 1929 bracht ons land een winter, |°oals we in geen jaren hadden gehad. Ge kiende de eerste twee maanden waren halen en rivieren in boeien geslagen, zoo- kt het mogelijk was met kar en paard en ook kr auto Rijn, Waal en Maas over te steken, ker de Zuiderzee zijn van Enkhuizen uit khten per auto naar Urk volbracht, tiustig werd overigens het jaar op politiek staatkundig gebied ingezet. De Tweede krner was met haar begrootings-arbeid gereed wachtte op hetgeen de regeering nog zou "len afdoen. Nadat op 7 Januari het radio-telefonisch ver ®er met Ned.-Indië geopend was, waarvoor op eersten dag reeds 26 gesprekken waren nagevraagd, werd op 23 Januari bij Koninklijk Cluit ingesteld de Radioraad onder voor terse hap van den oud-minister pr. J. Th. Visser. Op denzelfden dag, dat te Utrecht tegenwoordigheid van de Koninklijke familie plechtige herdenking plaats had van het ■üten van de Unie van Utrecht voor 350 kr. De Radioraad werd op 29 Januari ge- ktalleerd. Zijn taak is den Minister van *"vies te dienen bij vraagstukken op radio lied, o.a. de verdeeling van den zendtijd itWurende het geheele jaar is daarover, ook 11 de pers, strijd gevoerd, maar de beslissing hog niet gevallen. .tiet intermezzo-kabinet, een naam, die naar bopen thans voor het laatst in de parle mentaire geschiedenis genoemd zal worden, kende zijn taak niet te kunnen neerleggen i°°r nog eenige belangrijke wetsontwerpen in Staatsblad waren gebracht. .Nadat eenige kleine wetsontwerpen, zooals C voor tandtechnici, met welk onderwerp klater Slotemaker de Bruine voor de zeven- j? "haal in de Tweede Kamer verscheen op 19 kruari, aldaar was aangenomen en 16 Mei de Eerste Kamer, evenals de wijziging van Invaliditeitswet op 20 Februari, werd op ^■■derdag 7 Maart de Ziektewet aan de orde keld. Een ontwerp, waaraan de namen van j' ministers Talma, Treub, Posthuma en kerse verbonden zijn, maar dat eerst in dit Lr. zij het ook geheel gewijzigd, het Staats- £d zou bereiken. De openbare behandeling Jderde zeer veel tijd, want eerst op 18 April rd het ontwerp door de Tweede Kamer aan komen. De Eerste Kamer werkte sneller, 'ht op 20 Juni werd het daar goedgekeurd' k Zoodoende smaakte minister Slotemaker de "Ine het groote genoegen, dat hij deze sociale op 1 Augustus reeds in werking kon laten ken, dus nog tijdens zijn ministerschap. Minister Jhr. de Geer wenschte niet achter «lijven en drong met kracht aan op behande ld® door beide Kamers van het in ons be- i ''hgstelsel diep ingrijpende wetsontwerp, (krop hij een zeer persoonlijk cachet had ge jokt, omtrent de financieele verhouding kehen het Rijk en de gemeenten. Op 18 April htn het in openbare behandeling in de L eede Kamer en op 3 Mei werd het zonder l^ofdelijke stemming aangenomen. De Eerste ■her, waar door enkele leden bezwaar werd Inhakt tegen behandeling, besloot tenslotte U® daartoe en behandelde het ontwerp zelfs t k verkiezing voor de Tweede Kamer met r demissionnair minister, waarna het op 13 l' werd goedgekeurd. Het aanblijven van heer de Geer als Minister van Financiën et voor een groot deel aan het tot stand ^■ken van dit wetsontwerp worden toe schreven, daar hij nu met de uitvoering van Wet, zooals met recht gezegd kon worden g*t is. ,/6n derde wetsontwerp, waarvan de behande ld voor de verkiezingen niet meer plaats kon (ken. maar dat toch ook behoorde tot het ^mezzo-kabinet, is tot stand gekomen in de kwe Kamer, nl. het wetsontwerp „Regelen ^tiende den rechtstoestand van Ambte- !^en. Op 15 October kwam het in de Tweede ijker in openbare behandeling en op 23 K^ber werd het zonder hoofdelijke stemming Gnomen. Jkhalve deze wetsontwerpen is door de Eerste ker op 6 Februari aangenomen de verlaging d den accijns op gedistilleerd. Het Kellogg- tot uitbanning van den oorlog werd door ►Tweede Kamer op 1 Maart en door de ,kte Kamer op 24 April goedgekeurd, ter- dit geschiedde met de Wijziging van de k kche Staatsregeling, respectievelijk op 12 t.kit en 19 April en het Juridisch verdrag v België op 21 Februari en 16 Mei. i|]jk wetsontwerpen betreffende voorwaarde- L® veroordeeling en voorwaardelijke invrij- iJktelllng en het wetsontwerp tot wijziging y de bepalingen omtrent de ouderlijke macht Jje voogdij werden op 7 Mei aangenomen. I» k eigen kring viel er dit jaar zeer veel werk ken. Reeds in begin Februari kon de defini- V6 tekst van het program 1929 voor de Katho- Vs Staatspartij, zooals dat op de Partijraad- de oorzaak. Op 6 Mei kon echter in alle kies kringen de stemming plaats hebben en nadat aldus op de meest democratische wijze de can- didaten voor de Katholieke Staatspartij waren gesteld kon deze gesloten optrekken bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer. De strijd was bijzonder fel en al kreeg de Katholieke partij geen 31 zetels, maar moest zij zich met het oude aantal van 30 tevreden stellen, het feit, dat zij deze kreeg met meer dan een millioen stemmen mag een niet onbe vredigend resultaat genoemd worden. Reeds vóór de verkiezing plaats had, had het kabinet-de Geer, dat reeds tevoren verklaard had in den bestaanden vorm niet te zullen terug- keeren, aan H. M. de Koningin ontslag ge vraagd. De rechtsche partijen behaalden teza men 53 zetels en Jhr. Ruys de Beerenbrouck ontving van H. M. opdracht tot vorming van e<"t rechtsch parlementair kabinet. De onder handelingen, door hem hierover gevoerd met de drie rechtsche Kamerfracties leverden geen resultaat op, omdat de Christelijk-Hlstorische fractie zich niet wilde vastleggen op, of binden aan een ontworpen regeerlngsprogram. Als ge volg hiervan kreeg Jhr. Ruys de Beerenbrouck op 3 Augustus van H. M. opdracht tot vorming van een extra-parlementair kabinet, waarmede hij enkele dagen later gereed kwam. Op 10 Augustus werden de nieuwe ministers door H. M. beëedigd en traden in functie. Jhr. Ruys de Beerenbrouck nam ontslag als voorzitter der R. K. Staatspartij. Een opvolger Is tot heden nog niet gekozen. De troonrede van het nieuwe kabinet was zeer vooruitstrevend en al de ministers hebben, b'I de verdediging van hun begrooting' in de Tweede Kamer, een uitstekenden indruk ge maakt. De verkiezing voor de Eerste Kamer op 26 Juli, waarbij ook de candidaatstelling in de provinciën Noord-Holland en Friesland voor de Katholieke partij tot moeilijkheden aanleiding had gegeven, had tot resultaat dat de A. R. partij een zetel verloor en de V. D. partij een zetel won. Begin September is de nieuwe Partijraad voor de R. K. Staatspartij samengesteld voor de periode November 1929—1933. Hij zal be staan uit 100 stemgerechtigde leden, 23 leden van het partijbestuur, 46 leden van de Eerste en Tweede Kamerfractie, 5 leden van het be stuur Kiesvereeniging Eerste Kamer en 47 ge kwalificeerde leden, totaal 220 personen. Vermelding verdient verder de publicatie op Middelburg en Haarlem. 23 Februari van de z.g. interpretatie van de geheime militaire verdragen tusschen Frank rijk en België, door de generale staven. Zoowel in België als hier te lande zijn deze stukken in de Kamers besproken en hebben de regee ringen daarover verklaringen afgelegd, die voor ons bevredigend zijn. Op 8 Juni gelukte een overval van een gewa pende bende Venezolaansche opstandelingen te Willemstad op Curacao. Hierbij vielen dooden, terwijl de gouverneur en de commandant der politietroepen ontvoerd werden, maar den vol genden dag teruggezonden. H. M.'s Kortenaer en Hertog Hendrik zijn direct daarheen gezon den met versterking. De gouverneur heeft op 13 November op zijn verzoek eervol ontslag gekregen, terwijl op 3 December tot gouverneur benoemd is de majoor B. van Slobbe. De werking der natuurelementen beeft ons ook dit jaar niet gespaard. Bij storm zijn weder Verschillende schepen op onze kusten gestrand, maar de ergste ramp had plaats op 16 Januari toen de geheele bemanning van de reddingboot „Prins der Nederlanden" bij haar poging tot redding van de schipbreukelingen van de „Val- ka" omkwamen. Te hunner nagedachtenis wordt een monument te Hoek van Holland opgericht. Op kerkelijk gebied memoreeren we allereerst de grootsche vergadering op 17 April te Utrecht gehouden op 'n buitengewonen Algemeenen Ne der landschen Katholiekendag ter viering van de oplossing der Romeinsche kwestie. Op 17 September herdacht Z. Em. Kardinaal van Rossum in het Redemptoristenklooster te Wittem zijn gouden priesterfeest. Op 16 September werd te 's-Gravenhage her dacht het 25-jarig beslaan van de Katholiek Wetenschappelijke Vereeniging, waarbij Mgr. Aengenent een toespraak hield, terwijl op 9 December de vereeniging „Voor Eer en Deugd" b t 25-jarig bestaan feestelijk herdacht te Rolduc. 18 November werd voor Nederland en in het bijzonder voor bet Aa tsbisdom een dag van rouw, door het plotseling overlijden van Mgr. H. v. d. Wetering. In den Partijraad der R. K. Staatspartij op 23 November ter behandeling van de prae- adviezen over het militaire vraagstuk heeft Mgr. Nolens woorden van hulde en eerbied aan de nagedachtenis van den Aartsbisschop gewijd. Tenslotte dient vermeld, dat in verband met het jubeljaar duizenden Nederlanders naar Rome trokken. Ook het vuur heeft dit jaar zeer veel verwoest, want een ongekend aantal groote branden heeft er gewoed. In het begin van het jaar viel een van de schoonste Nederlandsche gebouwen, het Leidsche stadhuis, aan het vernielend element ten offer. In de laatste dagen va» het jaar waren het ongekend groote branden te Het Vaticaan. Ofschoon wij andere jaren steeds een zuivere plaats aan de gebeurtenissen, welke zich in en om ons Vaticaan afspeelden, gaven, meenen wij dit jaar, waarin toch zoovele belangrijke feiten, als de oplossing van de Romeinsche kwestie door de Lateraansche verdragen, het eerste bezoek van den Paus bulten het Vati- caansch grondgebied, de viering van 's Pausen gouden priesterjubilé, de plechtige herdenking van veie eeuwfeesten voorvielen, met enkele woorden te kunnen volstaan. De H. Vader zelf heeft in Zijn toespraken in het Consistorie en bij gelegenheid van de Kerst wenschen der kardinalen, maar vooral in Zijn jongste encycliek „over de gelukkige voleindi ging van het vijftigste jaar van Zijn priester schap", welke wij in ons avondblad van 27 December in volledigen tekst hebben weerge geven, al deze feiten in bun onderlingen samen hang zoo scherp geteekend, dat wij met een verwijzing naar deze belangrijke documenten der laatste dagen meenen te mogen volstaan. '^Jkdering was vastgesteld, worden gepubli^ candidaatstelling leverde eenige moeilijk- op, de afwijzing van een candidaat voor In kwaliteitszetel voor arbeidszaken in de groote steden van ons land was daarvan Het letterkundige leven van een land of van een groep In dat land is moeilijk van jaar tot jaar te overzien. Op het gebied der katholieke letteren vertoont de beweging der jongeren een geleidelijken groei en een na tuurlijke consolidatie, welke zich weerspiege len zoowel in de tijdschriften als in de pro ductie der boekeu. Met den dood van pater A. B. H. Gielen S.J. in Juli is een periode afge sloten, wat wel In het bijzonder hieruit bleek, dat de nieuwe hoofdredactie van „Boeken schouw" een geheel anderen toon liet hooren. Een onschatbaar verlies voor de Nederland sche cultuurgemeenschap was in Augustus de dood van Karei van de Woestijne. Onder de jonge dichters van het Noorden kwam dit jaar in het hijzonder Anthonie Donker naar voren, die tweemaal bekroond werd, eenmaal door de maatschappij voor Nederlandsche letterkun de en eenmaal door degenen, die over den Dom-prijs beschikken. In het voorjaar werd Vondel herdacht. De verschijning van zijn volledige werken in de editie van de Wereldbibliotheek, die werd voortgezet, is het beste wat tot 's dichters eer werd gepresteerd. In November werd P. A. de Genestet voor een oogenblik uit de vergetel heid losgemaakt. De oude Hollandsche bouwkunst leed een groot verlies met de vernietiging van het Leidsc.h stadhuis door den brand van Februari Daarnaast is het een schrale troost, dat de restauratie van een ander nationaal monu ment kon worden voltooid, n.l: van den dom toren te Utrecht- Op muziekgebied was het een jaar van jubilea, waarbij vooral de 100-jarige Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst van zich deed spreken. Rudolf Mengelberg won de jubileumprijsvraag. Verder heeft het Residen tie-orkest feest gevierd en is door heel het land heen mevr. Noordewier-Reddingius ge huldigd. Het dreigend heengaan van Willem Mengelberg wegens belastinggeschillen wekte in het voorjaar nogal beroering. Eenige be kende figuren zijn de Nederlandsche toon kunst ontvallen, met name Hugo Nolthenius, P. A. van Westrheene en de bekende ijveraar voor het volkslied, pastoor Adr. Hamers. De Utrechtsche leerstoel in de muziek wetenschap bleef nog steeds onbezet. Waar schijnlijk zal toch dr. A. Smijers dit professo raat op zich nemen. Voor de kerkmuziek vormde de constitutie van Paus Pius XI, dit jaar een belangrijk do cument ter bestudeering. Het Lemmensgesticht te Mechelen bestond 50 jaar. Melding werd ge maakt van planhen tot wederoprichting van een Capella Papale te Rome. Voor de schilderkunst was in bet voorjaar de Hollandsche tentoonstelling te Londen van veel belang. De „Times" zei ervan, dat door deze manifestatie de Engelsche hoofdstad na Itaü# tijdelijk het gewichtigste centrum was geworden van het kunstbezit der wereld. In December was het 300 jaar geleden, dat Pieter de Hooch te Rotterdam werd geboren. De hachelijke geschiedenis met de valsche Van Gogh's te Berlijn, die in het begin van dit jaar zeer de aandacht trok, dreigt den doofpot in te gaan. De kerkelijke kunst beleefde twee blijde ge beurtenissen: de overbrenging van Derkinde- ren's Mirakel-processie" van het Stedelijk Mu seum naar de Begijnhof skerk te Amsterdam en i de jubileum-viering van het St. Bernulphus- gilde te Utrecht. Als wij hier nog kortelijk aanstippen de op liet terrein der wetenchap meest gedenkwaar dige feiten, dan zij allereerst herinnerd want het betreft bier de wetenschap, die on middellijk met 's menschen einddoel in ver band staat aan het zilveren jubilé van de Apologetische vereeniging „Petrus C-anisius", dat den 12en September werd gevierd onder algemeene belangstelling van katholiek Ne derland. Wij denken vervolgens aan een paar mu taties in het corps hoogleeraren aan de Katho lieke Alma Mater, op den 4en Januari door Z. H. den Paus, tijdens een audiëntie aan prof. Mulder verleend, zoo hoogelijk geprezen. Den 18en Maart ontviel n.l. de universiteit door den dood een harer beste krachten in prof. dr. H. F. M. Huijbers. Ofschoon de be noeming nog niet officieel is, mag als zijn op volger worden begroet dr. J. Corneiissen van bet Historisch Instituut te Rome. Vermelding verdient voorts de benoeming van dr. Ferd. Sassen tot hoogleeraar in de geschiedenis der Grieksche en Romeinsche wijsbegeerte en der paedagogiek en didaktiek. Om nog even bij de lioogeschool-wereld te verwijlen, memoreeren we jubilea van mgr. prof. dr. Jos Schrijnen (60 jaar) op 3 Mei, van prof. dr. Alb. Einstein (50 jaar) op 14 Maart, en van prof. P. J. Blok (50 jaar doctor) op 21 Juni, welke vierdag door den hoogbejaarden historicus helaas niet lang werd overleefd; de benoeming van dr. R. Ligtenberg O.F.M., dr. H. J. M. Weve en dr. ir. J. Schmutzer tot hoogleeraar te Utrecht; het ontslag van prof. dr. J. Th. Beysens hem met ingang van 1 September verleend; bet overlijden op 1 Octo ber van prof. dr. H. Snellen Jr.; de toekenning van den Nobelprijs voor geneeskunde aan prof. dr. C. Eykman (1 Nov.)de uitreiking van den eereprijs der Thorbecke-stichting aan prof. mr. E. M. Meijers (4 Juni)de opening van het Geographisch Instituut te Utrecht. Terwijl mede hier mag worden gereleveerd, dat prof. Keesom nieuwe resulaten wist te ver krijgen met zijn experimenten bij lage tem peraturen. Van de personalia zij nog aangeteekendde jubilea van mgr. dr. A. H. L. Hensen (75 jaar) op 30 Mei, van mr. B. C. J. Loder (80 jaar) op 13 Sept.; het overlijden van dr. J. Kramers S.J. op 11 Aug.; het bezoek van deu Franscben historicus Goyau aan ons land (in October). Verdere vier-data waren: het derde eeuw feest van Christ. Huygens op 13 April en de 300ste herdenkingsdag van René Dascartes' inschrijving als student aan de toenmalige universiteit van Franeker op den 26e der zelf de maand. Belangrijke wetenschappelijke bijeenkomsten waren: het 13e Ned. Philologen-congres op 6 April; liet Int. Oogheelkundig congres op 6 September; en het Int. Radiocongres op 18 September. Op het gebied der radio verdient als voor uitgang te worden gesignaleerd: de opening van het telefoonverkeer met Indië op 7 Ja nuari en het rechtstreeksche kruisgesprek met Sydney door den Rijksradiodienst te Koot wijk of> 16 Februari. Op bet chapiter luchtvaart memoreeren we de opening van den eersten voorloopigen luchtpostdienst met Indië op 12 Sept.; de tocht naar Ned.-Indië per vliegboot op 3 April aan gevangen doch niet zonder ongevallen vol bracht; en het uitstapje dat de wereldreizi ger „Graf Zeppelin bwen ons land maakte op 14 October. Ten slotte zij nog aangestipt: de installatie cener nationale studie commissie voor het vraagstuk der kalender-hervorming op 19 October. De Volkenbond. Wie den volkenbond als een organisme be schouwt, dat vooral een meer vredelievende toe komst moet voorbereiden, constateert, dat, al heeft het afgeloopen jaar geen grooten vooruit gang gebracht, toch een voortdurend leven valt waar te nemen, vooral op die punten, welke, hoewel zij niet direct de kern van het vre- desprobleem raken toch veel er toe kunnen bij dragen om door het wegnemen van oorzaken van conflicten, een voor een daadwerkelijke toenadering der volken zeer gunstige stemming te verwekken. Onder de belangrijke onderwerpen, welke in commissies of op conferenties werden behan deld, vermelden wij slechts het opiumvraagstuk de bestrijding van den vrouwenhandel, den hy- giënischen toestand, in- en uitvoerproblemen, den economischen wapenstilstand en de codi- j ficatie van het internationaal recht. De tiende volkenbondsvergadering is die der facultatieve clausule genoemd. We zouden dit een der belangrijkste aangelegenheden willen noemen, want wil ooit de oorlog als werkelijk instrument der nationale politiek geschrapt worden, dan moeten alle volken zich bereid verklaren zich voor al hun geschillen aan een boven de landen staande rechtspraak te onder werpen. De onderteekening van de facultieve clausule is daartoe 'n eerste stap, de ondertee kening der algemeene acte 'n tweede, waarna 't geheele rechtsinstituut met vaste rechtsre gelen en dwingende statuten georganiseerd moet worden. Ook op ander gebied heeft de assembléè vruchtbaar gewerkt. Briand heeft er de idee van een Europeeschen statenbond gelanceerd, belangrijk besprekingen over wijzigingen in het volkenbondsverdrag vooral in verband met 't Kellogg-pact zijn gevoerd, men beeft gespro ken over de reorganisatie van het secretariaat over de betrekkingen tusschen de internatio nale herstelbank en den bond, over een tarief- vacantie en ook over de ontwapening. De zittingen van den volkenbondsraad, welke van vier op drie jaar teruggebracht zijn, heb ben in Maart in Genève en in Juni te Madrid bovenal door het minderheidsvraastuk de aan dacht getrokken. De kwestie was ter tafel ge bracht door Dandurand en Stresemann, en zou meende men, tot felle debatten aanleiding ge ven. De besprekingen verliepen echter zeer kalm en te Madrid werden ten slotte enkele practische verbeteringen in de procedure met betrekking tot concrete minderhedenpetities tot stand gebracht. Principieele beslissingen beeft men niet getroffen. Van groote beteekenis is nog, dat de vol kenbond in het statuut van het Internatio naal gerechtshof te 's Gravenhage die wijzi gingen heeft aangebracht welke het den Ver. Staten mogelijk maken tot het Hof toe te tre den. Coolidge heeft reeds het protocol tot toe treding te Genève laten onderteekenen en het wachten is nu nog slechts op de ratificatie door het Amerikaansche congres. Het internationaal arbeidsbureau heeft dit jaar twee belangrijke conferenties gehouden, in Mei over den arbeid in de kolonies en in Sep tember de zeeliedenconferentie. Door de hou ding der Engelsche reeders is deze laatste bijna een zwarte bladzijde in de geschiedenis van het bureau geworden, maar mgr. dr. Nolens beeft door zijn diplomatiek optreden het ergste weten te voorkomen. Ontwapening. De ontwapening is de toetssteen van de vol- kenbond? actie. Zou de bond er in slagen alle vraagstukken, welke hem voorgelegd worden, op te lossen, op dit ééne punt echter falen, dan zou hij zijn taak niet vervuld hebben. Zijn fiasco zou bij den eerstvolgenden oorlog blij ken. Helaas is er op dit punt tot dusverre weinig reden tot optimisme. We willen geen pessimis ten zijn, omdat we overtuigd zijn, dat bet wer kelijk definitieve resultaat hier eerst In een verre toekomst wacht, maar de wijze, waarop het vraagstuk dit jaar in, Genève behandeld werd, stemt weinig hoopvol. Nadat den llden Maart de commissie van 'des kundigen inzake de wapenfabricage vergaderd had, kwam den 15en April de zesde zitting van de voorbereidende commissie der ontwapenings conferentie bijeen. De eenige conclusie, waartoe men op 't einde der derde week gekomen was, was, dat allen zoo spoedig naar huis wilden, daar er toch geen praotische arbeid te verrich ten viel. Nadat eerst op aandringen van Frankrijk be sloten was, dat de* geoefende reservetroepen geheel buiten de ontwapeningsconventie zouden vallen, werden ook alle bepalingen omtrent een beperking van het oorlogsmateriaal, reserve zoowel als aotief materiaal, van de lijst ge weerd; ook zal in de conventie geen woord staan over beperking der militaire uitgaven op de begrootingen. Een enveloppe zonder inhoud noemde Lit- winoff een dergelijke ontwerp-conventie. Van het ontwapeningsbeghisel was inderdaad niat veel overgebleven. Verwikkeld werd het ontwapeningswerk van den volkenbond nog door den eisch van Frank rijk, hetwelk eiken voortgang te Genève van de maritieme ontwapening afhankelijk stelde. Daartoe waren echter besprekingen met de Vereenigde Staten welke door besluiten van den volkenbond niet gebonden worden, noodzake lijk. Zoodra de labourregeering in Engeland aan het bewind gekomen was, poogde deze dan ook met Washington in contact te treden om over een maritieme ontwapening tot overeenstem ming te komen. Nadat in Engeland de weg daartoe gebaand was door besprekingen tusschen den labour- premier en den Amerikaanschen gezant, stak Ramsay Mac Donald den 28©n September deu Oceaan over. En toen in besprekingen met pre sident Hoover overeenstemming over het pari teitsbeginsel verkregen was, werden de uit- noodiglngen voor een vijf-mogendheden vloot- conferentie, welke in Januari te Londen zal bijeenkomen verzonden. De uitnoodigingen zijn door Japan, Italië en Frankrijk onmiddellijk aanvaard, maar de voorbereidende besprekingen tusschen deze landen en Engeland en de Vereenigde Staten hebben tot dusverre weinig succes. Vooral het Fransche memorandum, dat te dezer zake in de tweede helft van December verzonden wer.i, is allesbehalve bemoedigend. Daarin worden zooveel moeilijkheden opgeworpen, dat de vrees niet ongemotiveerd Is, dat de maritieme ont wapening den weg van de ontwapening te land zal opgaan. Moeilijkheden baren vooral de duik bootenkwestie, de FranscbItaiiaansche pari teit, het verhoudlngscijfer van Japan, Enge- land's positie in de Middellandsche Zee, ter wijl op den achtergrond de nog steeds onopge loste kwestie van de vrijheid der zee dreigend den vinger opgestoken heeft. In verband met dit laatste vraagstuk is zeer belangwekkend de „suggestie" van Hoover, op wapenstilstandsdag gedaan, om levensmiddelen schepen in tijd van ooi'log met hospitaalschepen gelijk te stellen. Het herstelvraagstuk. Het groote lichtpunt van het afgeloopen jaar is wel, dat het herstelvraagstuk de oplossing een heel eind nader is gekomen. Nadat gebleken was, dat het Dawes-plan >p een mislukking zou uitloopen, besloten de be trokken regeeringen een conferentie van finan cieele deskundigen bijeen te roepen, die het herstelvraagstuk alzijdig zouden onderzoeken en een rapport aan de regeeringen zonden uit brengen. De conferentie kwam den llen Februari onder voorzitterschap van den Amerikaan Young bijeen en onderhandelde gedurende ruim drie maanden, tot eindelijk de voorzitter in verhand met het huwelijk van zijn zoon naar Amerika moest vertrekken en tot spoed maande. Bin nen enkele dagen werd toen het rapport aan de regeeringen opgesteld en de daarin vervatte voorstellen kregen als complex den naam Youngplan. Dit plan behoefde echter nog de goedkeuring der regeeringen, die bij 'deze gelegenheid tevens tot een algeheele likwidatie van den oorlog wilden overgaan. Dit zou op de Haagsche con ferentie geschieden, welke den 6en Augustus bijeen kwam. Reeds dadelijk werd de gunstige stemming vertroebeld door het felle optreden van den Engelschen kanselier van de schatkist, Snow- den, die drie punten in het geding bracht: het Engelsche aandeel in de herstelbetalingen, de eventueele opschorting der Dultsche betalingen en de leveringen in natura, terwijl tevens de plaats waar de internationale herstelbank ge vestigd zou worden, heel wat zorgen baarde. Over deze punten is met een vaak weinig diplomatieke vinnigheid gedebatteerd, vooral wijl Snowden van geen wijken wist. Hij heeft dan ook voor zijn land bijna alles verkregen, wat hij opeischte en Duitschland is daarbij wel eenigszins het kind van de rekening geworden. Anderzijds heeft Berlijn echter ook veel voor- deelen binnengehaald. Het weet zijn verplich tingen nu geregeld en zag zich tevens de ont ruiming van het bezette gebied toegezegd: de ontruiming van de tweede zóne op 30 Novem ber van het afgeloopen jaar, die van de derde onder zekere voorwaarden voor den lsten Juli van het komende jaar. De kwestie van de commissie van vaststel ling en verzoening, welke zooveel stof had op gejaagd, werd heel jeenvoudig opgeschort door, als het noodig mocht blijken, de permanente verzoeningscommissie van Locarno in werking te doen treden. De Haagsche conferentie kon intusschen haar werkzaamheden niet ten e%de brengen; ver schillende commisies zouden doorwerken en op een tweede Haagsche conferentie, welke den 3den Januari a.s. bijeenkomt, zal, naar men hopen mag, aan het herstelvraagstuk de laatste baud gelegd worden. De zetel van de internationale bank voor de herstelbetalingen zal te Bazel gevestigd wor den. Verkiezingen en crississen. De belangrijkste verkiezingen hebben dit jaar wel in Engeland plaats gehad. De conservatie ven, welke de laatste vier jaar over een groote meerderheid in het Engelsche lagerhuis be schikten, werden in de minderheid gebracht, en keerden zelfs minder sterk dan de labours, die echter geen meerderheid verwierven, in het parlement terug; de liberalen zagen hun klein groepje flink versterkt. Baldwin trok de conclusie uit deze verkie zingen en trad af. Ten tweede male kwam een minderheids-labour-kabinet aan het bewind, dat beloofde de werkloosheidskwestie te zullen op lossen. Deze belofte heeft het echter niet kun nen houden; trouwens in alle binnenlandsche vraagstukken staat het labourkabinet tamelijk zwak; het heeft zich echter door zijn buiten- landsche politiek, vooral op de Haagsche con ferentie en door de vlootbesprekingen, een aan merkelijk prestige verworven. De verkiezingen, welke in andere landen ge houden zijn, hebben, behalve in Roemenië, den parlementairen toestand weinig veranderd. Kabinetscrisissen hebben we in bijna alle lauden gehad. Ook deze hebben echter den alge meenen toestand weinig gewijzigd. Wellicht alleen in Oostenrijk heeft het optreden van het kabinet-Schober een sensationeels wending ge» bracht. Door zijn krachtig optreden bij de zoö noodige grondwetsherziening heeft Schober een burgeroorlog weten te voorkomen. In België ls een crisis verwekt om de ver- vlaamsching der Gentsche hoogeschool; heli oude ministerie keerde voorloopig terug om de Vlaamsche taalkwestie in zijn geheel op te lossen. In Frankrijk treedt Briand als minister; van buitenlandsche zaken in elk kabinet op, onverschillig of dit meer op rechts dan wel op links steunt. In Polen duurt de strijd tusschen dictatuur en democratie onverminderd voort;] in Italië schijnt Mussolini het heft nog steeds vast in handen te hebben; in Spanje is voor het komende jaar een wat meer parlementaire toestand toegezegd. In Azië is het in het afgeloopen jaar al erg roerig geweest. In Afghanistan heeft de afgetreden Amanoel- lah al drie koninklijke opvolgers gezien, maar het meest is de aandacht toch wel of> China gevestigd geweest. Terwijl de Nanking-regeering tegenover Europa met steeds bewuster krachtdadigheid optreedt om zich geheel van de vreemde over» heersching los te maken en zelfs met ingang van 1 Januari tegen alle protesten in alle exter ritoriale rechten der vreemdelingen in China eenzijdig opgeheven heeft, moet zij in eigen land voortdurend tegen opstandige generaals strijden. In Moekden heeft zich zelfs een soort tegenregeering gevormd, welke nu eens met) Nanking en dan weer met de rebellen heult, Tsjang Kai Shek heeft zich echter tot dusverre ten volle kunnen handhaven en practisch wordt hij al door de mogendheden als de regeerder; van China beschouwd. Bijna is in het afgeloopen jaar een bloedigs strijd tusschen China en Rusland uitgebroken» In Juli maakte China zich van het geheele bestuur van den Chineeschen Oosterspoorweg meester en nam den Russischen directeur en onder-directeur van den gemengden beheersraad gevangen, terwijl talrijke Russen als bolsjewis tische propagandisten gevangen genomen, ver moord of uit het land gezet werden. China had daarbij op den steun of minstens de sympathie van Japan, Europa of Amerika gerekend. Doch deze bleef geheel uit en Rus land begon de vijandelijkheden aan de grens. Ofschoon het Kellogg-pact, dat den oorlog als instrument van nationale politiek onwettig ver klaart, den 24sten Juni plechtig geproclameerd werd, zag men geen stap der Kellogg-mogend- heden, vóór de rechtstreeksche besprekingen tusschen Moskou en Nanking tot een voorloopig resultaat geleid hadden. China heeft voor Rus land moeten capituleeren. In Palestina zijn de Arabieren in Augustus tegen het door Engeland geprotegeerde zionisme in opstand gekomen. Talrijke joden zijn ver moord, maar de aanwezigheid van Engelsche troepen heeft erger weten te voorkomen. Toch heeft dit oplaaien van den rassenhaat Engeland's koloniale zorgen weer vergroot. En deze zijn reeds ontzaglijk, zooowel in Egypte als in Britsch-Indië. Het Engelsche imperium maakt een crisis door, bijna even ernstig als het Romeinsche rijk vlak voor zijn ineenstorting gekend heeft, In vele vroegere koloniën heeft Engeland den schok opgevangen door deze gebieden tot domi nions te verklaren zoodat in rechte nog slechts 'n personeele unie met het moederland bestaat, en overigens eigen belang en sympathie het ont breken van een dieperen band moeten aanvul len. Engeland's machtspositie is echter met Egypte en Britsch-Indië op andere wijze ver bonden dan bijv met Canada, Zuid-Afrika of Nieuw-Zeeland. Britsch-Indië is in een steeds ernstiger wordenden toestand van opwinding geraakt, Egypte stelt steeds hooger eischen, Britsch-Indië begint volkomen onafhankelijk heid te vragen, Egyfcte aarzelt om een verdrag, dat de verste concessies van Engeland omvat, als bevredigend te aanvaarden. Het conflict is in volle ontwikkeling; in de komende periode kan men in deze landen ge beurtenissen van ver-strekkende beteekenis ver wachten. Een jaar van voorbereiding. Als we onze indrukken over het afgeloopen jaar mogen samenvatten, dan zouden we het tijdperk, dat binnen enkele uren besloten gaat worden, een jaar van voorbereiding willen noemen. Definitieve besluiten werden zeer weinig ge nomen de beslissingen zullen eerst in de eerste weken of maanden van het nieuwe jaar vallen. Overal zien we nieuwe toestanden lang zaam tot rijpheid komen, de vruchten zijn ech ter nog niet geplukt. Het Oosten maakt zich gereed om zich van het Westen los te maken„ de evolutie gaat met steeds rasscher schreden;] de ontknooping nadert. Wat het nieuwe jaar zal brengen, kan geen menschelijk verstand beredeneeren. Maar wel mogen we voorspellen, dat veel strijd te wach ten staat, en dat belangwekkende gebeurtenis sen alle aandacht zullen opeischen om de wor ding van een nieuwen staat van zaken rnstig en kalm te kunnen volgen. BUREAU TE ROTTERDAM GR. MARKT 30 gig 6206 - 6208 - 6209 Hl 6210-6211 -6212

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1929 | | pagina 9