mm mm mm Êfli mm s umiMsm Hebt gij ongelijk? Avondmantels hmmè wAmm (Recepten voor de keuken Breng in den winter warme kleuren in uw huis Bewaar oude kranten Gebreid onderbroekje voor jongens van pl.m. 7 jaar jmmW Van vroeger 5 Jjjpp tiJf VRIJDAG 3 JANUARI 1930 Vandaag verstandiger dan gisteren wmX'X Kleine wenkjes ie cJj Goedkoope Patronen «f1 U\ EXXEMiNG UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMMING VERBODEN Eén der vrouwelijke eigenschappen, waar men ga -ma wat over te zeggen heeft, wordt weleend genoemd de gewoonte van nooit of nooit heele- fl&aèl ongelijk te willen erkennen. Nu is dit vrijwel iets, dat ook mannen wel a ofschoon deze niet zullen toegeven, dat het zoo is, wat dus gelijk staat met een tevrr' 'ging. Ongelijk niet willen inzien staat •gelijk met misplaatsten trots, en niemand zal durven beweren, dat mannen daar nooit aan l'jden. De karakter-eigenschap van steeds gelijk te Willen hebben, en ongelijk niet te willen er kennen. wat geenszins hetzelfde is, mag der halve gerust in haar algemeenheid worden be schouwd. Wanneer men iets beweerd heeft, een stelling heeft verkondigd, of iets voor zijn rekening heeft genomen, en het blijkt, dat men het mis heeft gehad, dan kan het de gewoonste zaak ter we reld zijri, dat men erkent zich te hebben ver gist. Het kan echter ook wezên, dat men zijn eigenliefde gekwetst meent, wanneer men Iets zou moeten terugnemen. Het retireeren valt dan al moeilijker, en men geraakt op het critiefee püht, dat noöit bevrediging geven kan en dit oök zelden geven zal. Men blijft op zijn stuk staan, gééft niet tóe, en Veroorzaakt ontstem ming ter eener en ter anderer zijde. Plaats daartegenover het groote gebaar: iemand weet, dat hü ongelijk heeft gehad. Hij erkent dat ruiterlijk, en is zelfs bereid om, zoo nóodig, de gevolgen, welke er aan mochten zijn verbonden, te dragen en wat verkorven mocht zijn, goed te maken. Wij vinden dat eerlijk, juichen het toe, en, zonder dat hier zelfverhef fing bij in het spel behoeft te zijn, degene, die ongelijk erkende, voelt zich ook in kleine ge vallen een ander, een vaak beter mensch. Dezer dagen las ik een spreuk, welke niets anders inhield dan deze eenvoudige, maar ware woorden „Ge moet er nooit tegen Opzien Ongelijk te erkennen; ge geeft immers met andere woorden te kennen, dat ge vandaag verstandiger zijt dan gisteren." Hierin ligt alles opgesloten, ook, dat het ver standiger willen zijn aanspraak mag maken op waardèering. Bij de opvoeding hebben we menigmaal te letten op de karakter-eigenschap, dat zekerè koppigheid bij den jongen of het meisje aan den dag wordt gelegd, welke we slechts met moeité kuhnen breken en waar stijfhoofdigheid en eigenwijsheid, zoo niet waanwijsheid, ten nauwste mee samenhangen. Niet altijd kan vau een kind worden verwacht, dat het bij een of artdere gelegenheid ongelijk erkent. In den regel komen daar verschillende factoren bij tc pas, welke het voor het kind moeilijk maken In te zien, dat het anders had moeten hande len: valsche schaamte, vrees voor straf, mis plaatste trots ook al en dit vooral, wanneer andere kinderen er mee gemoeid zijn. En toeh is het van groot belang, dat hier de helpende hand wordt uitgestoken om het kind het betere begrip gemakkelijker te maken niet alleen, maar ook, dat het helde? en klaar begrijpt, dat het de betere gevoelens openlijk moet weten te too- nen. Dan zal men twee dingen bereiken: le. onrecht, zij het klein onrecht, herstellen; 2e. karakters vormen. Het een is al even noodig als het ander, en bij het een zoowel ais bij het ander moet in het huisgezin door het goede voorbeeld worden voorgegaan. Zooals bij zooveel is 't ook hier weer de vrouw, die het voornaamste van deze taak te vervullen heeft. Bij de gezinsvragen van den nieuwen tijd wordt vaak gepoogd de waarde van het feit, dat de man het hoofd van het huisgezin behoort te zijn en is, te verkleinen. Zonder aan een dergelijke, poging mee te doen en zonder dat gezag te willen aanranden, mag toch wel wor den gezegd, dat in veel, zoo niet in alles wat de opvoeding betreft, er een zeer nauw samen gaan van man en vrouw, van vader en moeder, moet aanwezig zijn. Vooral waar de man meestal het grootste gedeelte van den dag afwezig is, staat wel vast, dat veel In de dagelijksche op voeding en vorming aan de vrouw moet worden overgelaten. Haar invloed is van groote beteé- kenis op tal van kleinigheden, welke ieder op zich, en in onderling verband, niet moeten wor den onderschat. Zooals de moeder bij het jonge kind de allereerste karaktertrekken helpt vor- j men, zoo zal het kind opgroeien en later zijn. Zelfs het allerkleinste mag hierin niet worden i verwaarloosd, en men bedenke wel, dat juist de j eerste jaren bij het kind reeds beslissend zijn. De verantwoordelijkheid neemt met de levens jaren van het kind toe, en is wel het grootst misschien, wanneer men meent, dat het kleine kind Immers nog niet weet wat het doet! Maar juist daarom en juist dan is het tijd om het kind te helpen, en te zorgen, dat het beter leert weten. Dat is karakter vormen, waar niet te vroeg mee kan Worden begonnen, en dat in de kleinste kleinigheden ligt opgesloten. Wanneer we dit inzicht niet of nog niet vol doende hadden, laten we dan trachten dat te veranderen. En als we meenen, dat het kleine kind immers nog te klein was en niet voor beter v/eten toegankelijk, laten we dan ongelijk er kennen, en bewijzen, dat we vandaag verstar.- j diger zijn dan we het gisteren waren. Zonder j dat direct van een boetekleed behoeft te wor- den gesproken, mag tcch wel worden gezegd, j dat hst veranderde inzicht, en de erkenning ervan, siert. CORRY UYTENDOORN. ViïJxx Wij toonen hier eenige zeer gekleede mantels, die we naar verkiezing ook tot avondmantel kunnen promoveeren. Immers niet Iedereen verkiest den half langen avondmantel van het zelfde materiaal als het costume met den heelen rand bont, die dezen winter zijn intrede deed en misschien alleen door de haute chique gedragen wordt. Wié er niet zoc'n heel mo dieuze avondjapon op na houdt, doet beter, zich een mantel te maken van gewone lengte. Fig. 5391 is van fijne Engelsche tweed met puntvormige découpes in den rug en op de mouwen. De ruime bontkraag wordt van ach teren even bij elkaar gehouden door een paar slippen van dezelfde stof, waarvan ook boven de zakken een paar strikken zijn aangebracht. Fig. 5393 kunnen we van zwart of donker groen fluweel nemen. De taille is eenlgszins aangesloten en gaat met 'n geschulpten rand over in het klokkende rokje, dat van achteren 'aanmerkelijk langer is. Een groote bontkraag en manchetten maken den mantel tót 'n chi- quen namiddag- of avondmantel. Fig. 5392 leent zich weer in 't bijzonder voor avondmantel door de wijde armsgaten en mou wen, met het oog op gemakkelijk aan en uit trekken. De mouwen en het bovenstuk zijn bewerkt met smal tres. De soepele wijde shawlkraag is van licht bont, waarvan ook 'n rand de mouw omzoomt. Voor dezen mantel zouden wij raden licht grijs velours de laine of fluweel te nemen. POLA. OSSETONG MET ZOET-ZURE SAUS 1 Ossetong, zout, peterselie, laurierbladeren, peperkorrels, thljm, ui, 50 gram sultana rozij nen of meer, 25 gram suiker, 2 d.L. roode wijn, iets citroensap, A L. bouillon van de tong, 40 gram bloem, 50 gram boter, zout. Bereiding; Ruik of de tong goed frisch is; wrijf haar af met een handvol zout, goed ste vig, vooral dat gedeelte dat slijmerig is bij het keelgat. Schrap zoo noodig de punt van de tong af met een mes. Spoel vervolgens aan alle kanten goed af en zet ze op met kokend water, met flink zout en de bovengenoemde kruiden. Kook de tong zachtjes pl.m. 3 uur, soms langer, tot het vel loslaat van het dikste gedeelte der tong. Haal het vel er dan af, snijd het vet weg en bewaar de tong' in het kooknat tot het opdoen. Fruit voor de saus de bloem lichtbruin. Proef of de bouillon niet te zout is, verdun ze zoo noodig met Water. Voeg de vloeistof bij kleine scheutjes steeds roerende bij het gefruite meel. Kook in deze saus de schoongemaakte, gewas- schen en geweekte rozijntjes gaar en maak de saus af met zout, suiker, rooden wijn en iets citroensap; laat haar nog even doorkoken. Giet bij het opdoen de saus over de gesne den tong. GEFARCEERDE OSSETONG (voor 8 a 10 personen) 1 Ossetong, 250 gram varkensgehakt, 250 gram kalfsgehakt, eenige truffels of augurken, 200 gram kalfsvet, peper, zout, noot. Bereiding: Schrap de tong af en wasch haar. Zet haar op met kokend water en zout en kook ze gaar gedurende ongeveer 3 uur. Neem het vel, dat gemakkelijk los moet laten als ze gaar Is, van de tong, snijd de tong in schijven van A c.M. dikte en bedek deze rond om met het gehakt, dat smakelijk is aange maakt, doch zonder brood. Wikkel de gefar ceerde schijven tong in een stukje uitgespoeld kalfsnet. Laat een stukje boter in een braadslee smél ten, leg hierin de schijven naast elkaar en laat ze gedurende A uur, onder telkens bedruipen, gaar en licht-bruin worden. GEFARCEERDE OSSETONG (II) 1 Ossetong, 750 gram kalfsgehakt, 1 2 eieren (afhankelijk van de grootte), 7A gram zout, 2 Ai theelepel peper, A geraspte noot, 8 fijn gehakte sjalotjes, theelepel thljm, 50 gram oud brood (zonder korst), een kalfsnet (pl.m. 250 gram) ,100 gram boter. Bereiding: Kook de tong in kokend water met zout ongeveer 3 uur, d.i. tot het vel zich overal gemakkelijk van het vleesch Iaat schei den. Bereid in dien tijd de farce, door het gehakt op de gewone wijze aan te mengen met het in water of melk geweekte brood, de eieren, het zout, de gehakte sjalotjes en de verschillende kruiden. Verwijder het vel van de tong. Bedek de tong rondom met een ge lijke laag van de farce en wikkel er het kalfs net omheen, een beetje ruim, om later barsten te voorkomen. Naai het vel langs den onder kant aan elkaar. Leg nu de tong iin een braad slee, waarin de boter is heet gemaakt en laat ze ongeveer 1 uur zachtjes braden, zoodat de kleur gelijkmatig bruin wordt. Laat de toug koud worden, dien ze daarna In plakken ge sneden voor, als koud vleesch bij de boter ham. In plaats van een versche ossetong leent zlcb voor dit gerecht ook zeer goed êen gerookte tong, die geheel op dezelfde wijze behandeld wordt. CATHARINA (Op verzoek) Benoodigd voor 2 broekjes; 3 groote knotten katoen no. 8, 2 alluminlum breinaalden no. 3, Het verdiént aanbeveling, alvorens met het breien van het broekje te beginnen, eerst even een proeflapje te maken. Men zet hiervoor 20 steken op, en breit in rechte heen- en weer- gaande toeren een lapje van 2 c.M. lengte. Wanneer de breedte 8 c.M. is, dan kunt ge het geheel op de hierna aangegeven hoeveelheid ste ken breien. We bêginnen middenvoor, links, bij het vierkante kruisstukje. Hiervoor zet ge nu 25 steken op, waarna ge zooveel ribbels breit, tot het lapje pl.tn. 25 ribbels breed is. Dan wor den er nog 65 st. bij opgezet (in het geheel heb ben we dan 90 st.), waarna we hierop 18 c.M. breien (pl.m. 45 ribbels). Nu wordt aan den achterkant dè verhooging opgebreid, waarvour we in pl.m. 45 ribbels 12 st. bij maken.dus gemiddeld öra de 4 ribbels één steek. Ge moet er om denken, dat dit meerderen steeds aan den bovenkant moet geschieden. Vervolgens wordt midden achter onderaan 25 st. afgekant, om later het kruisstukje in te zetten. In den volgenden te breien toer worden de 25 st. er weer bij opgezet. Vanaf middënachter beginnen we dus weer met 1Ó2 st.. terwijl in de 2de helft van den achterkant dè 12 st. weer weggemin- derd worden, dus weer om de 4 ribbels één steek. Hierna wordt de 2de helft van den Voorkant op 90 st. voortgezet, tot deze helft weer 18 c.M. is. De heele breedte van het beekje is nu 70 c.M. geworden. Onder aan worden 25 st. afgehecht, vervolgens blijven 25 st. staan (onderslag voor 't splitje) waarna men nog 40 st. afkant. Op de 25 st. voor het splitje breit men nog 4 c.M., waarna men deze ook afkant. Nu de boord aan den bovenkant. Hiervoor neemt men van iedere ribbel één stjek op, dus krijgt men in 't geheel pl.m. 170 180 st. Hierop wordt in heen en teruggaande toeren 8 toer 2 r., 2 aver, gebreid, vervolgens één toer, 2 recht te zamen, omsl., 2 aver., 2 recht te zamen enz., waarna weer 8 toer 2 r„ 2 aver. Daarna wordt afgekant. Ook onderaan bij de pijpjes neemt men deze steken op pl.m. 85 a 90. waarna men hierop nog 15 toeren 2 recht, 2 aver, breit. Bij het afkanten moet men er om denken, dat alles op één kant gebeurt. Nu kan men het kruisstukje met een overhandschen naad stevig innaaien, waarna men ook den voornaad, tot op 20 c.M. van boven af gemeten, kan verbinden, benevens de 3 c.M. van het pijpje. Door den gaatjestoer in den bovenrand, kan men zoo noodig, een bandje of elastiekje rijgen. DINY. Meestal worden kranten weggeworpen, nadat meri de nieuwstijdingen, familieberichten en het feuilleton heeft gelezen. Hoe weinigen van ons weten de eindelooze reeks van mogelijkheden, waarvoor men oude kranten kan gebruiken. Ze kunnen, buiten dat men ze voor 't kachel- aanmaken gébruikt, nog voor veel meer dingen dienst doen. Uitstekend kan men ze gebruiken voor 't schoonmaken van ruiten, spiegels, of schilde rijruiten; de drukinkt geeft een schitterend blijvenden glans, wanneer 't glas eerst vochtig gemaakt is en daarna afgewreven met een stuk krant, losjes tot een bol gekneed. niet bij de kachel, want dan krimpen ze te veel, terwijl het leer te lijden heeft. Duw ihplaats daarvan een prop krantenpapier stevig in de neuzen der schoenen; veel vocht zal het tot zich nemen en de schoenen zullen het model behou den. m i 1 1 1 1 1 t 1 1 1 1 N*. 1 1 vin al one modeüen die genummerd zijn boven 4000, rijn verkrijgbaar aan ..Het Patronenkantoor", Post bus no. t, Haarlem. Onberispelijke coupe. Dames- kleeding in de maten 88. 96, 104 bovenwijdte, a 0.55. Kinderkleeding, alleen Voor den in de beschrijving genoemden leeftijd a f 0.35. Bij elk patroon hlntilf;- dang voor het knippen en naaien, benevens een ver- 1 Batrooucheti. j;— Franco toezending, direct na ontvangst van bes Ung. met het verschuldigde bedrag aan postzeg ingesloten, waarbii vermeld naam en adres, numn van het model en het blad, waarin het voorkomt, bovenwijdte. Men meet deze maal rondom het lichaj recht onder de armen door, gewoon glad zohdee ei toegift. Ze zijn uitstekend te gebruiken om inmaak- flesschen, glazen en kristallen bloemvazen, enz. mooi helder te maken. We snipperen krantenpa pier in een flesch of "..as, doen er wat water bij en schudden flink. Zelfs de meest aangesla gen flesch of vaas wordt kristalhelder. Kranten zijn verder uitstekend te gebruiken voor opvulling onder traploopers, kleeden, enz., inplaats van vilt; ze houden de slijtage tegen en verlengen den duur van uw kleed en voor komen het afslijten van uw looper op de scherpe kanten te treden, die» door een vijf- of zesvon- digs laag krantenpapier hun scherpte verliezen. Vuile pannen, schotels en borden, kunnen ge makkelijk en aangenamer schoongewasschen worden, indien 't vuil er eerst zoo goed mogelijk afgeveegd wordt met een krant. Uitstekende vuurmakers kunnen gemaakt worden van krantenpapier. Rol een vel zeer stevig van hoek tot hoek, draai 't In elkaar. Uw vuur zal gemakkelijk aangaan. Wanneer men natt schoenen uittrekt, zet ze Beleg uw laden en kasten met krantenpapier, desnoods nog onder het witte kastpapier of de kastranden. Speciaal, wanneer u eenige vrees heeft voor motten, daar deze den drukinkt schu wen als vergif. Ook bontartikelen worden 't vei ligst bewaard in zakken, gemaakt van kranten papier. Wanneer u beddegoed en lakens wilt bewaren, opbergen voor langen tijd, doe het dan goed in krantenpapier, het komt er nog als nieuw uit. MIEP. Van de vrouwen wordt vooral in dezen tijd gezegd, dat zij bazig zijn en te veel de baas willen spe'en. Iedere tijd voelt zijn eigen leed het meest, en zoo moest ook vroeger de man volgens kerkelijk en burgerlijk recht „heer" zijn. In werkelijkheid zijn er echter altijd vrouwen geweest, die den scepter in huls voerden of, zooals men dat noemde, den broek aan hadden. Op een Delftsch tafelbord werd aan deze mannen den raad gegeven: „Gij mannen fijn, Die tuys wil sijn In rust en vreê, Zo geevd U wijf De broek aan 't lijf En 't wammes mee." X De wintertijd is de tijd om uw woning zoo warm en vroclijk mogelijk te maken. U moet overvloedige gezelligheid in uw wcnlng schep pen, zoodat men vergeet dat het bulten guur en koud ls. Er zijn van die onderdeelen, welke wonderen kunnen verrichten, tenminste als ze met smaak gekozen worden. U zult bijvoorbeeld zien hoe een strakke, donkere, ongezellig aandoende kamer verleven digd kan worden door kussens. We denken daarbij in de eerste plaats aan de keuze der kleuren. We mogen in den winter alle herfsttinten gebruiken, roodbruin, beukebladkleur, goudgeel, goudkleur en de vlammende kleur zooals bij zons ondergang; deze kleuren zullen heerlijk warm aandoen en onze woning verlevendigen. Som bere kleuren zijn niet te verkiezen in den win ter, ze staan dor, doodsch en koud, zelfs oogenschijnlijk levendige kleuren zooals staal blauw, hemelsblauw, welke door de zon be straald, zoo heerlijk kunnen glanzen worden bij kunstlicht vaal; heel sterk komt dit tot uiting bij de zacht lila tinten, welke bij avond licht bijna kleurloos lijken. Zacht groene tinten zijn evenmin aan te raden, doch bij de zonsondergang- en gouden tinten, welke een heerlijken gloed geven bij kunstlicht, of door het haardvuur beschenen, kunnen we ook noemen oplocpende kleuren rose, saumon en ook vooral lakrood en oranje. Cretonne bekleedsel of gordijnen ln onze zit kamer zullen in deii winter te kil aandoen. Gordijnen, welke de gouden, goudbruine tin ten bezitten, zijn 't best geschikt. Satijnen kussens zullen de meeste gezellig heid in huls brengen door hun mooien glans. We zien ledereh kussens, poefkussens, platte, ronde, vierkante kussens en voor wie er van houdt zijn ze werkelijk in zeer mooie dessins en kleuren te koopen. Ook marocain lederen kussens, met de hand bewerkt, sterren, figuren ln verschillende kleu ren leer te zamen gebracht, sommige gevloch ten, andere van kleine, ronde en vierkante stukjes leer ln allerlei kleur aan elkaar ge naaid. We zien ze in overheerschend rood, voor den winter juist zoo geschikt. Ze passen bij de brulnlederen crapauds. In den zomer vormen de vensters meestal het middenstuk van een meubelschema, doch als de wind giert, de regen plast, maken we een gezellig haardhoekje. We groepecren de gemakkelijkste armstoelen en crapauds om den haard, een groote leeren poef en haardbankje zullen hierbij aardig staan, doch gezelliger en warmer lijkt ons een reusachtige poef van fluweel met goudkoord afgezet. In de stoelen met gedraaide pooten en arm leuningen, rieten gevlochten rug en zitting, hoeren brokaat kussens; ook het brokaat kie zen we in een zonnige tint. Wanneer de goudkleur in uw woning de overhand heeft, passen er kussens bij van gestreept, geelgoud, muurbloem- kleur, zachtblauw of wijnrood. Bij moderne meubiileerlpg behooren kussens van met de hand geweven stof, meestal geweven in strepen met de uit geplozen strepen als franje. We kunnen ze ln elke kleurharmonie koopen. De modernste modellen zijn hierin de pistaches, het kussen aan de uiteinden dicht gebonden als een kerstsurprise. Parketvloeren eischen Perzische kus sens. Wanneer we hier en daar nog wat kleur wenschen te brengen, doen we dit docr toepassing van de weer modern wordende gekleurde kaars in kandelaar. Een koperen kandelaar of een hardge- kleurde houten kandelaar, de kaareen ln oranje, geel of drakenbloed- kleur. Koperen kandelaars brengen in den winter meer vroolijkheid dan zilveren of zilverkleurige, welke laatste beter geschikt zijn voor tafel decoratie, waar ze passen tusschen 't kristal. De bovenste teekening laat u zien een groe peering van leeren kussen. We kunnen deze heel goed zelf maken. Het ronde kussen heeft een middellijn van ongeveer vijftig c.M. De middelste cirkel is een stukje goud brokaat, vervolgens wordt een baan goudbruin fluweel of velours chiffon aangerimpeld. Het aanrimpelen geschiedt niet direct aan het brokaat. Onder den cirkel brokaat is eerst een biesje gestikt van stevige zijde. Om dat biesje glad te krijgen nemen we de stof schuin. Het biesje is maar twee millimeter zichtbaar. Nu wordt het fluweel of chiffon aangerimpeld, is dit klaar, dan rimpelen we het aan den buitenomtrek eveneens aan een smal biesje, weer 2 m.M. zichtbaar. Nu rimpelen we een baan satijn aan, twee maal zoo breed als het fluweel. Het satijn nemen we in een goudgele tiz)t, de rimpeling komt weer onder het smalle biesje. De buitenomtrek van de zijden baan woi'dt weer aan een smal biesje gerlmpelör. Vervolgens krijgen we een rechte reep satinet voer den bollen kant en een ronde plak satinet voor den onderkant. Dit kan ook van hét goudbruine fluweel genomen worden. In de plak laten we een opening voor vul ling. De bovenkant wordt zoodanig gerimpeld, dat de plak steeds plat op de tafel kan liggen. De smalle biesjes kunnen we ook vervangen door koordjes te naaien in de uiteinden der rimpeling. Het tweede 'kussen is geborduurd. Het oude Engelsche huisje, geheel in lijn aangegeven, krijgt een rieten dak van verschil lende regels lange steken dicht naast elkaar ln een bruine kleur. De lijn waarop het huisje staat en het pad van oude steenen worden in den kettingsteek gewerkt. De stokrozen op den voorgrond werkt men ln alle mogelijke levendige kleuren; het voorbeeld toont hoe eenvoudig de bloemen gewerkt wor den. Het hartje wordt met lange steken opge vuld en daaromheen komt een krans van de kensteken. We plaatsen de struikjes zoo dicht mogelijk naast elkaar en maken den eenen tak korter dan den anderen. Dit kussen kan ook op handwerkstof gemaakt worden, we bordüren dan met wok Onder zien we een sofa met moderne met de hand geweven kussens belegd. ANEMOON.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10