-zrz:«i»zi«- De Residentie is druk in de weer AVONTUURLIJKE NIEUWJAARSNACHT In een arrestantenlokaal overleden >AG 3 .TANTTARI 1930 TWEEDE BLaL. PAGINA 1. V BEWERINGEN Nederlandsche Kathechismus De Hypothecaire boekhoudin g Ongekende drukte rond het Binnenhof HET WAS EEN GEMOEDELIJKE ONTMOETING GENERAAL J. J. G. BARON VAN VOORST TOT VOORST Smokkeldrama bij de grenzen DE CHAUFFEUR WAS OP SLAG DOOD Poging tot doodslag MENSCHEN EN MEENINGEN NEDERLANDSCHE R. K. VOLKS- ZANGVEREENIGING HET KAMERLID A. C. A. VAN VUUREN lm T i rSUS r~ ï'Ot „officiëele christendom", oftewel „de Iverk" beeft het gedaan. Daar ligt de schuld Van „het kapitalisme", van den nood der arbeiders, en van al wat er niet goed is in de wereld. Juist zooals Augustinus schrijft over de opvatting der Romeinen aan gaande de christenen: het klonk altijd en overal: de christenen voor de leeuwen. We staan tamelijk nuchter voor die be weringen. We hebben al zooveel gehoord; we 1 ."ebben aan de Kerk en het christendom zoo- Wel totaal tegenstrijdige dingen hooren ver vijten, dat we het wel gelooven. x°g zooveel jaren zijn er niet voorbij, dat als grootste grief tegen het Katholicisme geld, dat de protestantsche landen veel rijker waren, meer op winst uit bleken, dan oe zoogenaamde Katholieke landen. Omdai de Katholieken niet kapitalistisch genoeg aangelegd waren, -- omdat het Katholieke geloof niet genoeg het bezits-idee propa geerde, daarom heette het in die dagen togen de wetenschap, tegen den vooruitgang tegen de welvaart. Tegenwoordig heet het Katholicisme de vv aanbond bij de brandkasten van onze kapi- a i„,j>c e maatschappij. De meeningen ver anderen dus leelijk. Het kan verkeeren. Aan het Katholicisme, aan de Katholieke «rit werd verweten, dat ze geen invloed genoeg had op de menschen, dat ze niet genoeg haar stempel drukte op de maat schappij, toen het ging over oorlog. Tegelijkertijd beweren ze, dat die Kerk heelenxaal geen macht of invloed heeft; -- Cn doen ze van alle kanten en met alle middelen hun best om de menschen niet een weg te houden uit de „grijparmen", Ult de „poliepen" dier Kerk, maar zelfs orn R Cr'en dler ^erk afvallig te maken, «moeringen, die door de daden heel sterk ontkend worden. Zooals altijd is het ook hier: de deugd *.~t in het midden. Ten eerste is de Katlio- 'P 0 Kerk °P geen stukken na het monster, at alle bewegingsvrijheid bij haar leden automatisch verlamt; het is een zedelijke zoacht, waaraan de menschen verplicht zijn z te onderwerpen, maar waartegen ze zich oor hun vrijen wil kunnen verzetten. De mensch kan nu eenmaal aan zijn plicht te n. k°men. Doch dan is hij zelf schuldig. 16 bet voor zulke schuldigen opneemt, fgaat dus het onrecht, dat men anderen ®-'jft in het verkeerde. De Katholieke Kerk geeft niemand de vrijheid om te doen en e 'aten naar verkiezen: Zij heeft uit te moeren Gods opdracht bij de menschen. De menschen bij Haar blijven altijd menschen: toegankelijk voor motieven, die op dwaal- Wegen voeren. Haar menschen zijn geen st ukken steen. Ze weet wat er schuilt aan zwakheid en boosheid in ieders hart. Ze staat nergens verbaasd over, heeft de groot ste zqj-g voor de ziel, en kan het niet goed- vinden, dat die in den knel komt. r.. P0'' haar is heel de wereld slechts een SIT het grO0le doel> - doch Zij kan Ii£ Zifd^o >Tlen g0edkeuren' En al ver- d? meen &ar TOOrscWften menschen, T vcrli«s' <l«ch kan on- mogelijk daarvoor haar leer veranderen. w!Tvm WOrdt ze te£eliik geprezen en ge- rDewonderd en veracht. Daarom weet en ï'1 !1vinden in alle moeilijkheden laat alle beweringen rustig langs zich fen Saan., Ze houdt het juiste midden door a'le eeuwen heen. DE COMMISSIE TOT HERZIENING Hoor de Hoogw. Bisschoppen Is besloten over e gaan tot herziening van den Katechlsmus. aarioor is een commissie benoemd, welke be aat uit de Zeereerw. Heeren Deken Rath van der T°™' 1)611611 Rhoen van Sittard, trot. van tor Nolet vn„ »et ^mtaarie Rijsenburg, Rec- HnvwL R°tt«rdam, Rector Vermolen van Huybergen eerw. Broeder Cyprianus van St. Michielsgestel, de heeren Verbeeten van Breda en Bertels van Buitenveldert. (Sancta Maria.) JOURNALISTIEK. Jtfet ingang van Donderdag wordt, naar het ••«UiSgezin" meldt, de hoofdredactie van dit gi gsvormd door de heeren J. B Vesters cn U M. Wijffels, welke laatste mede de functie t"'1 directeur bekleedt. En t 11 Januari a-s- hoopt de heer H. van itiee redacteur der Prov Geldersche en Nij- ais |Scbe Courant, zijn veertigjarig jubileum Journalist te herdenken. DE AMBULANCE-AUTO KWAM TE LAAT Is er aan de arrestatie van den jongen man nog iets bijzonders voorafgegaan? DE DOODSOORZAAK WORDT ONDERZOCHT Naar „Het Volk" verneemt is op Nieuwjaars morgen in een der cellen van bet politiebureau aan de Warmoesstraat te A'dam een 18-jarige jongeman E. p. genaamd en wonende in de Kleine Kattenburgerstraat overleden. Deze jongeman was den vorigen avond om streeks elf uur op den Zeedijk door twee agen ten van politie gearresteerd in verband met het feit, dat hij in kennelijken staat van dron kenschap verkeerde. Toen 's morgens de dienstdoende brigadier den arrestant te ongeveer zes uur uit het arrest zou ontslaan, kon bij hem niet wakker krijgen. De jongen iag te steunen en daar dit den brigadier als een ziekteverschijnsel voor kwam, belde hij (jen G. G. D. op, met het ver zoek een dokter te sturen. Deze medicus was spoedig ter plaatse en stelde als diagnose, dat de arrestant nog niet ontnuchterd was en met een paar uur wel weer bij bewustzijn zou zijn. Toen dit echter om tien uur nog niet het geval was, heeft de dienstdoende brigadier andermaal den G. G. D. opgebeld en wederom om een dokter gevraagd. Deze kwam na ruim een uur. Het was ditmaal een vrouwelijke arts, die in den toestand, waarin zij den jongeman aantrof, aanleiding vond zijn spoedopname in paviljoen 3 van het Wilkelmina-Gasthuis te ge lasten. De G. G. D. werd hiervan in kennis ge steld, maar eerst tegen half twee verscheen een ambulanceauto, waarmede het transport van den patient geschieden zou. Toen men evenwel wedorm in de cel kwam bleken de levensgees ten te zijn geweken. Het stoffelijk overschot werd toen naar bet Binnen-Gasthuia getrans porteerd De omstandigheden, waaronder deze 13- jarige jongeman overleden is, geven op dit oogenblik aanleiding tot het instellen van een ernstig onderzoek, waarmede de waarnemende chef van het bureau Warmoesstraat, hoofd inspecteur L. Hoogenboom, zich momenteel bezig houdt. De zaak is namelijk, dat volgens getuigen verklaringen ,aan de arrestatie van den jonge man nog iets vooraf schijnt te zijn gegaan. Volgens verklaringen van ooggetuigen zou de jongeman toen de agenten hem wilden aanhou den hebben gezegd, „dat hij naar huis wilde gaan", waarop hij wilde wegloopen. De agen ten zouden hem toen echter hebben gegrepen en hem met een gummistok in den nek hebben geslagen .terwijl een hunner, toen de jongeman dientengevolge op den grond viel, hem ook nog eien trap zou hebben gegeven. Daarbij is ook nog medegedeeld, dat de jon geman toen hij viel met het hoofd tegen een winkelruit terecht is gekomen. Men heeft van de zijde der familie den uit- drulckelijken wensch te kennen gegeven, dat er sectie op het lijk zal worden verricht, opdat de doodsoorzaak officieel kan worden vastge steld. In verband hiermede is op het stoffelijk overschot justitieel beslag gelegd. Wij hebben ons naar aanleiding van dit be richt in verbinding gesteld met inspecteur Hoogenboom, die ons nog geen positieve mede- deelingen ter zake kon doen, daar de proces sen-verbaal van de bij deze arrestatie betrokken agenten eerst gisterenavond zijn ingekomen. De agenten zijn n.l, met verlof geweest. Zooals de stand van zaken thans is, mag in ieder ge val nog niet worden geconcludeerd dat de dood te wijten zou zijn aan een hardhandig optreden der agenten. Ifet is zeer wel mogelijk dat de dood door ziekte of anderszins is veroorzaakt. De overle den jongeman was een beetje achterlijke type. Het lijk vertoont een wonde boven een der oogen, doch het staat nog geenszins vast, dat deze verwonding den dood ten gevolge heeft gehad. Een reorganisatie in overweging INSCHRIJVING VAN BESTAANDE HYPOTHEKEN. Op de vraag van dep heer Suring betreffende het nemen van wettelijke maatregelen tot her nieuwde inschrijving van de bestaande hypo- tbeken heeft de heer de Geer, Minister van Financiën het volgende geantwoord: In overweging is een reorganisatie van de hypothecaire boekhouding, welke waarschijn lijk niet mogelijk zou zijn zonder een vernieu wing der hypothecaire inschrijvingen. Komt het tot de bedoelde reorganisatie, dan zal dus tevens tot die vernieuwing moeten worden overgegaan, al Is twijfelachting, of de vernieu- wing ook op zich zelf reeds urgent is te achten. De tweede Haagsch Conferentie Ieder, die het wel meent met de verbetering van de na-oorlog- sche toestanden, koestert oprecht de hoop, dat de onder handelingen in deze atmosfeer niet mogen bevriezen" DE MAN, DIE IEMAND ZOCHT EN DOOR ANDEREN GEVONDEN WERD INDRUKKEN VAN DEN VOORAVOND De aankomst der gedelegeerden Men schrijft ons uit den Haag d.d. gisteren: De vlaggen van bijna alle Europeescho lan den wapperen weder van de hotels en overal Is men druk in de weer om de diplomaten, experten en al degenen, die ben vergezellen, te ontvangen. De residentie ziet er in deze wintermaanden niet zoo frisch en vroolijk uit als in Augustus J.I., maar de conferentie behoeft daar geen voorbeeld aan te nemen. Ieder, die bet wel meent met de verbetering van de na-oorlog- sche toestanden, koestert oprecht de hoop, dat de onderhandelingen in deze atmosfeer niet zullen bevriezen. Op en rond het Binnenhof heersclite den ge- heelen middag reeds een ongekende drukte. Tot nog toe hebben zich reeds ruim 170 jour nalisten uit alle oorden van de wereld bij het pers-comité laten inschrijven. Men hoort weer alle talen spreken, zonder zelfs in staat te zijn, ook maar bij benadering uit te kunnen maken, van welk land ze zijn. Het is niet eenvoudig om uit te maken of bet Roemeensch, Hon- gaarscb of Joego- Slavisch is, wat er gespro ken wordt, om van Poolsch en Tsjechisch nog maar te zwijgen. Ook in de Tweede Kamer is het een en al drukte. Het secretariaat van de conferentie met overvloedig personeel heeft zijn tenten opgeslagen in de lees- en schrijfzaal van de leden der Tweede Kamer en is al druk in actie. Auto's met wapperende Engelsche vlaggen staan voor bet gebouw. De rijks gebouwen-dienst legt een laatste hand aan de vergaderzaal, die op het laatste oogenblik weder een groote wijziging beeft ondergaan. De ovale tafel, waaromheen in Augustus de gedelegeerden zaten, maar die te groot was 60 JAAR OFFICIER Een zeer bijzonder feit lOrtGEN KWAM AAM UET KOLLAl*DSCHE ^POOR-STATION TB OEN HAAG basag9 va/n de Engelsche delegatie ter H aagsche Conferentie aan. een 4* eerste symptomen van, de hernieuwde conferentie Heden (3 Januari) was U 60 jaar geleden dat de luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, adjudiamt in buitengewoaen dienst van H. M. de Koningin, oud-Voorzitter van de Eerste Kamer, waarvan hij thans nog lid is, beëedigd werd als tweede luitenant bij bet wapen der Infanterie. Als vrijwilliger in dienst getreden bij bet Instructiebataljon te Kampen, volgde bij de opleiding op den cursus en hoofdcursus aldaar, om daarna op 23-jarigeu leeftijd te worden be noemd tot tweede luitenant. In het eerste jaar van zijn officiersloopbaau werd het leger reeds gemobiliseerd in verband met den Fransch-Duitschen oorlog waardoor hij ongetwijfeld thans behoort tot de wéinige, nog in leven zijnde officieren die twee mobili saties van bet Nederlandsohe leger hebben mede gemaakt. Kort na zijn benoeming tot eerste luitenant op 18 Augustus 1875 werd Baron van Voorst tot Voorst overgeplaatst bij bet regiment Gre nadiers, bij welk korps bij een groot deel van zijn officiersloopbaan zou doorbrengen Op 17 October 1889 werd hij benoemd tot kapitein en na eenige jaren troependienst toe gevoegd aan den inspecteur der infaterie als adjudant. Na zijn benoeming tot majoor bij het regi ment Grenadiers gaat de promotie sneller, want op 12 Augustus 1901 wordt hij bevorderd tot luitenant-Kolonel en op 1 Mei 1904 tot kolonel commandant van het Regiment Grenadiers en Jagers, maar toch nog niet snel genoeg om hem gelegenheid te bieden om bevorderd te worden tot generaal-majoor, daar op 16 Sep tember 1906 Kolonel J. J. G. Baron van Voorst 60 jaar werd en dan ingevolge de Bsvorderings- wet niet meer- tot dien rang bevorderd kon worden. Als kolonel van het regiment Grenadiers en Jagers werd Baron van Voorst tot Voorst bij de herdenking van het 75-jarig bestaan van dit korps benoemd tot adjudant in buitengewouen dienst van H. M. de Koningin. Op 27 Maart 190S werd kolonel J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst gekoz'en tot lid van de Eerste Kamer waarna hij op 28 April 190S benoemd werd tot generaal-majoor titulair en op 1 Mei 1914 tot luitenant-generaal titulair, welken rang hij nu reeds meer- dan 15 jaren be kleedt. In verband met zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer werd de Kolonel Baron van Voorst tot Voorst op non-activiteit gesteld het geen thans nog steeds bet geval is. DIt is op zich zelf reeds een groote. bijzonder heid, die. nooit is voorgekomen bij iemand die 60 jaren officier was, want regol is dat men dia B»pai«l«nwwA 1», vuor de Tweede Kamer, was oorspronkelijk vervangen door een drietand tafel, maar op bet laatste oogenblik moest daar wijziging in worden gebracht. De gedelegeerden komen nu te zitten in een groot vierkant, in het midden daarvan zijn een'ge kleine tafels geplaatst voor stenografen of secretarissen. Rond de tafel heeft men gezet de leuningstoelen uit de Ridderzaal met de naamkaartjes van de gedelegeerden. Op de banken der kamerleden ziet ieder land zich verder eenige plaatsen aangewezen. Ook de afdeelingen van de Twee de Kamer zijn tot vergaderzalen ingericht en voorzien van betere stoelen, wat geen luxe is. In den avond begon echter pas de echte drukte in verhand met de aankomst der dele- gatie's, die uit alle richtingen naar den Haag kwamen. Voor het station Hollandsche spoor was het tegen zes uur buitengewoon druk, maar de regeling liet dezen keer, in tegenstelling met Augustus, niets te jvenscben over. Het voor plein was geheel afgezet door hereden politie, maar, wat het voornaamste was het perron, waar de treinen moesten aankomen, was ge heel vrij gehouden, zoodat er van gedrang geen sprake was en minister Beelaerts zich niet door het publiek behoefde te wringen om zijn gasten te verwelkomen. Alleen de fotogra fen en de pers werden op bet perron toege laten. Het eerst kwam een extratreln binnen met de Belgische delegatie met de voor ons reeds zoo bekende ministers Jaspar en Hijmans. Slechts enkele minuten daarna volgde de extra-trein met de Franschen onder minister Tardieu en waarbij Briand, Cheron en Lou- cheur. Evenals in Augustus, waren de delega ties direct bereid, zich te laten fotografeeren; men had maan te zeggen, hoe de heeren zich moesten opstellen. Onwillekeurig vroegen wij ons af, of deze volgzaamheid ook door de delegaties betracht zou worden tijdens de komende onderhande lingen, dan blijft succes zeker niet uit. Minister jhr. Beelaerts geleidde de gasten door den hoofdingang van het station naar de hal, waar de auto's voorkwamen. Een ge zoek naar auto's onder de donkere overkap ping, zooals dezen zomer, werd hierdoor 7oor- komen. Met den Pullman-trein, die om 6 uur 5 min. binnenkwam, arriveerden de Bulgaarsche en de Portugeesche delegatie, waarbij weder het- zielfde ceremonieel, begroeten, fotografeeren en uitgeleiden. Daarna begaf men zich naar het Staats spoorstation, waar tegen achten de Tsjecho. Slowaaksche delegatie aankwam. Jhr. v. Reenen vertegenwoordigde hier den minister van bui- tenlandsche zaken en heette minister Benes welkom, die daarna begroet werd door den Tsjecho-Slowaakschen gezant en den kolonel militair attaché van dit land in uniform. In den loop van den avond worden nog ver wacht aan het station Hollandsche spoor de Griek^cbe en de Japaneesche delegatie en aan bet station Staatsspoor Hongarije, Oostenrijk en Polen en morgen in de vroegte de Engel sche delegatie, die met auto's uit den Hoek van Holland komt. De joyeuso entrée heeft plaats gehad, laat ons hopen, dat goed en nuttig werk kan wor den verricht en dat wij allen gedelegeerden ook met vreugde in bet hart over de bereikte re sultaten na een paar weken weer uitgeleide zullen mogen doen. EEN DOUANEBEAMBTE SPRONG OP DEN AUTO Dinsdag is nabij Herzogenrath, vlak over de grens de bestuurder van een smokkelauto door een Duitsch douanebeambte doodgeschoten. De beambteu losten aanvankelijk schoten in de lucht om den auto te doen stoppen. Toen dit niet lukte gelukte het een hunner op het mo ment dat de chauffeur zijn vaart versnelde op den wagen te springen en de ruiten stuk te slaan. De autobestuurder verzette zich, zoodat de beambte gedwongen was gebruik te maken van zijn wapenen. De chauffeur werd door een schot in den buik getroffen en was op slag dood. Naar de „Köln. Ztg." meldt, bleek de wagen ongeveer 500 K.G. koffie en evenveel tabak te bevatten. Het slachtoffer, een Nederlander, was gehuwd en vader van een gezin. Ook op de overige vier inzittenden werden schoten gelost, waardoor een hunner in de borst werd getroffen. Deze man is naar het hospitaal te Kerkrada overgebracht. De drie anderen wis ten to OBtkomen. Da auto is in beslag genomen. DE DADER GEVAT Een vrouw door haar „vriend" geslagen Gisterenmiddag is in een perceel in de Slacht steeg te Utrecht op een vrouw van ver dachte zeden een moordaanslag gepleegd. De vrouw werd door een „vriend" met een bier- flescb op het hoofd geslagen, waarna de man trachtte baar te wurgen. De vrouw is gillend naar buiten geloopen waar zij bloedend aan het hoofd ineen zakte. De pleger van den aanslag is op de vlucht geslagen en achterna gebold door een voorbijganger. Een wandelaar, die van het St. Janskerkhof kwam, heeft op het geroep: „Houdt hem", den vluchteling in de Minrehroederstraat gegrepen. De man is naar het hoofdbureau van politie overgebracht en in verzekerde bewaring ge- ptaUi. Hö Is van Duüsehe aatioEaMteïL Vreemde geschiedenis met een zeer interessant voorspel Het was tegen half 6 in den ochtend van den len Januari dat mevrouw T., wonende op den Haagweg in Loosduinen, wier echtgenoot onder zijn woning een wasscherij heeft, eenig gestommel hoorde boven waar de strijkafdee- ling van genoemde wasscherij is gevestigd. Zij wekte onmiddellijk den heer T., die na eenige oogenblikkien luisteren de deur van zijn kantoor-, dat naast de fabriekslokalen gelegen is, hoorde dichtklappen. De heer T. stond in nachtgewaad op en pos teerde zich achter een deur, welke de verbin ding vormt tussohen zijn woonhuis en de fa briek. Hij hoorde voetstappen in zijn richting komen. Hij opende met een ruk de deur, draaide bet licht op en zag een paar meter voor zich een onbekenden man staan. De eerste vraag van den beer T. was natuurlijk wat d-e ongenoode gast daar kwam uitvoeren. „Schrik maar niet," zei dezen, „ik ben op zoek naar iemand, dien ik hier heb zien binnengaan, dat zal wel niet pluis zijn." De onbekende wist zoowaar eenig vertrouwen te wekken. De heer T. zeide: Wacht dêh eens even, dan. zai ik je helpen, ik ben in een oogenblik terug." Hierop liep hij naar zijn slaapkamer, waar hij zijn allernoodzakelijkste kleedingstukken aanschoot en terugrende naar de fabriek, al waar de gedienstige onbekende nog op dezelf de plaats stond. Al gauw begreep de heer T. wat voor vleesck bij in de kuip had met zijn vreemden gast. Het trok zijn aandacht, dat op de wasohbakken in de fabriek allerlei kleedingstukken lagen, die thuis hoorden in bet kantoor. Boven deze wasohbakken brandt den geheelen nacht een lichtje ten behoeve van de werklieden, die 's ochtends vroeg in de fabriek komen. De kleerea waren nu blijkbaar daarheen gebracht om ze leeg te halen en om in het kantoor geen licht te behoeven ontsteken. Er was ook een jas hij ran een broer van den heer T., die naast hem woont en waaruit 50 gulden verdwenen was. Do zakken van de kleedingstukken waren naar buiten gekeerd. Deze broer had intusscken van het geval vernomen en de marechausseekazerne opgebeld, die zich vlak bij deze fabriek bevindt, n.l. op den Leyweg. De opperwachtmeester antwoord de, dat eenige manschappen uit de kazerne een man zochten en dien waren kwijt geraakt bij de fabriek van den heer T. Deze beide mare- ojxaussées, bij wie zioli een agent van de ge meentepolitie gevoegd had, werden in de fa briek gehaald. De agent posteerde zich voor de inrijpoort. De onbekende man, die nu voor een Inbreker gehouden werd, is daarna overge bracht naar de marechausseekazerne,, waar op hem gevonden werden een aantal sleutels en 50 gulden. Deze geschiedenis had nog een interessant voorspel gehad. Aan den Leyweg woont in een vrijstaand huisje zekere S. Deze was dienzelf den nacht wakker geworden door het breken van een ruit van zijn woning. De beer S. ging op onderzoek uit en hoorde, dat iemand door do gebroken ruit de blinden betastte, die aan den binnenkant van de ramen bevestigd zijn. Toen hij riep „AVat moet je hier!" hoorde hij iemand wegloopen. De heer S. kleedde zioh vlug aan en liep naar bulten. Het was stikdonker, maar in de verte, <bij het schijnsel van de marechaussee kazerne zag hij eeu man loop en, dien hij achter na zette. In het voorbijgaan waarschuwde hij de marechaussée. Twee man gingen mee om den onbekende te volgen en ook een agent van de gemeentepolitie voegde zioh hij de achter volgers. De man liep den Haagweg op, maar werd het laatst gezien achter de boomen bij de fabriek van T. Het was intusschen gaan plasregenen en het uitzicht was er niet beter op geworden. De drie politiemannen hebben toen de on middellijke omgeving afgezocht. Zij wisten toen nog .niet dat de man verdwenen was in de fa briek van T., waar- de heer T. hem bij toeval had aangetroffen. Dit verklaart ook waarom de marechaussées zich juist daar bevonden en waarom de inbreker niet de plaat gepoetst heeft, toen de heer T. zich ging aankleedden. De Inbreker bleek te zijn zekere B., 40 jaar, bleekerakneobt, uit Haarlem afkomstig, maar die den laatsten tijd in Den Haag werkte. Hij blijft bij zijn bewering, dat hij een man zocht, die daar was binnengegaan en <lat bij door een open deur de bleek poederbergplaats was binnengegaan, vanwaar bij gemakkelijk in de fabriek kon komen. Dit klopt allerminst, want bij onderzoek bleek, dat alle toegangen goed gesloten waren A'ermoedelijk heeR de inbreker zijn wegfrgezoebt door een slecht gesloten poort van de waschinrichting van den beer G., welke vlak naast die van den heer T. is gelegen. In die inrijpoort bevindt zicb een betonnen muurtje -van ongeveer 1.80 M. hoogte. Hierlangs loopt eau niet meer in gebruik zijnde trap, welke leidt naar een zoldertje. Vermoedelijk is B. van deze trap over liet muurtje gespron gen, waarna de toegang naar de fabriek ran T. voor hem openstond. Gebleken ls nog, dat in het kantoor een brandkast was opengetrokken, welke echter niet op slot was en waarin zich slechts boeken bevonden. Men heeft een politiehond nog lucht gegeven. Deze heef^het pad, dat B. gevolgd is. gevon den, maar is blijven staan voor de stukgeslagen ruit. Waarschijnlijk door de aanhoudende re gens heeft het dier verder spoor niet kunnen vinden. De dader zit in politiebewaking. Hij is reci divist. DE WIJNACCIJNS Bij Kon. besluit van den 24sten December 192.9 (Staatsbl. no. 586) tot wijziging van bet Koninklijk besluit van 15 Maart 1922 (Staats blad no. 123), houdende bepalingen betref fende den wijnaccijns is bet volgende bepaald: Artikel 1. In den aanhef van artikel 1, sub. II, van Ons besluit van 15 Maart 1922 (Staat blad no. 123) worden de woorden: „tegen be taling van een wijnaccijns ran 20 en van een gedistilleerd-accijns va n /IS per hectoli ter" vervangen door: tegen betaling per hec toliter van een wijnaccijns van 20 en van den gedistilleerdaccijns verschuldigd voor 3 liter zuiveren alcohol, gemeten bij eene warmte van vijftien graden van den honderd- deeligen thermometer. Artikel 2. Dit besluit treedt in werking met ingang yan den Isten Januari 1980, XL VIII Heelcmaal eerlijk zijn valt niet mee. Maar ieder brokje vooruitgang in dit opzichtgcefl hoop voor de toekomst. Een gewetensonder- .eek omstreeks Nieuwjaar heeft reden van bestaan: het leerten leeren brengt tot daden, als het goed gaat, daden van verandering, die in dit punt verbetering brengen zal. Ooic de sociaaldemocratische pers houdt een gewetensonderzoek. En de uitslag daar van geeft ons reden tot tevredenheid. Zoo luidt het: Want al moge de verkiezings uitslag, over het geheel genomen, voor ons goed zijn geweest, al mogen wij, wat stem- mentoename betreft, mee vooraan hebben gestaan, één tegenslag viel le boeken, de achteruitgang in Limburg, het verlies van Katholieke stemmen aan de Roomsch-Katho- Uehe Staatspartij. Dut is een feit van vér strekkende beteekenis". Dat notceren we even op Oudejaarsavond. Dus het was een tegenslag. Ze hadden anders gehoopt, zelfs anders verwacht. „Dit terugkeer tot de Staatspartij vraagt onze ernstige aandacht. Hij is van meer beteekenis dan van stemmenverlies voor de Partij alleen." Ookdaarmee gaan we geheel accoord. Maar nu moet men toch niet te onnoozcle spelen en schrijven, alsof de R li. Staatspartij zoomaar voor de leus een „democratisch program" had opgesteld, alsof dc R. K. Staatspartij ineens met heel andere dingen voor den dag kwam Daags tevoren stond in de pers een verslag van het roodc onderivijzerscongres. Daat ging het over dc verplichte neutrale school. Hierover zei de heer Thijssen: „Het opleggeri der verplichte neutrale school aan de voor standers der bijzondere school voelen de sen uls een aantasting van het geloof. Daardoor zou een geloofsstrijd worden ontketend en wie dat doet, is bij voorbaat gedoemd het te verliezen." Het sociaal-democratisch persbureau, dat dc gruwelen en de terreur de Katho lieken aan het licht moest brengen dc sociaal-democratische pers, die hel er zoo dik oplekte, als geestelijken er b{j ge haald worden, die twee samen hebben hun werk goed gedaan. Als inderdaad de S.D.A.P. eens ieder met vrede kon laten, dus dc Katholiek met zijn Katholieken bond, wie weet of er geen mogelijkheden geboren werden, die voor de maatschappij nuttig konden zijn. Dc Volkszang en de Jeugdorganisatie HET VRAAGSTUK VAN DEN LOTIR- GISCHEN VOLKSZANG IN STUDIE Te Utrecht had Zaterdag j.l. een vergadering plaats van het bestuur der Nederlandsche R. K. Volkszangvereeniging onder voorzitterschap van den beer M. J. H. Denteneer Aan den heer W. Galesloot Czn. werd op zij» verzoek wegens verandering van werkzaam heden, eervol ontheffing verleend van het secretariaat. In de plaats van den heer Galesloot, die ech ter deel zal blijven uitmaken van het Dage- lijkscb Bestuur, werd tot secretaris benoemd, de beer Jac. de Jong tot dusver penningmeester der vereeniging. In deze laatïte functie werd benoemd de beer Henk Bus. Aan den Eerw. Broeder Valentinus, werd op daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als hoofdbestuurslid. Een belangrijk deel der agenda was gewijd aan de bespreking van het onderwerp: De Volkszang en de R. K. jeugdorganisatie. Aan deze bespreking werd deelgenomen door den Zeereerw. Rector B. H. de Groot, Voorzitter der Interdiocesane Jeugdcommissie. De vraag werd onder het oog gezien in hoe verre door samenwerking van de gemelde Jeugdcommissie met de Volkszangvereeniging de beoefening van het goede volkslied door de katholieke jeugd kon worden bevorderd De uitgave van een daartoe geschikten lie derbundel werd overwogen. Uit het hoofdbestuur werd een commissie be noemd bestaande uit de heeren M. J, H. Den teneer, J. de Jong, H. Bus en T. Borghuis, welke zich dienaangaande nader met de Interdloca- sane Jeugd commissie zal verstaan. Deze zelfde commissie, aangevuld met den Zeereerw heer Beukers, pastoor te Leiden zal, mede het vraag stuk van liturgischen volkszang in studie nemen. Ingekomen was een schrijven van het Cen traal Bestuur van den R. K. Volkshond te Am sterdam .aandringende op meerdere propa ganda vóór bet volkslied in de kringen be streken door genoemde organisatie, o.a. door middel van radio-uitzending. Een commissie, bestaande uit mej. Marie van de Vijver en de beeren M, J. H. Denteneer, J. de Jong en T. Borghuis, zal ter zake diligent zijn. Besloten werd bet orgaan „De Schakel" van hte Algemeen Secretariaat van „Geloof en AVe- tenscbap", R. K. A'olksuniverslteiten e.d., tevens officieel orgaan van den Bond van R. K, Openbare Leeszalen, eveneens te benutten als officieel orgaan van de Nederlandsche R. K. Volkszangvereeniging. De commissie voor een Noord-BrabanJtscb. Volkslied, ingesteld door de Ned. R. K, Volks zangvereeniging, rapporteerde als uitslag van haar onderzoek ,dat geen der talrijk ingezonden teksten voor een Brabantsch volkslied aan de gestelde eischen kon voldoen. 25 jaar lid van de Kamer 20 September van dit jaar zal de heer A. C. A. van yuuren 25 jaar lid der Tweede KamM -inuri ,..t i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5