INDRUKKEN UIT IERLAND DE STRIJD TEGEN DE VERDOOVENDE MIDDELEN DE MEREN VAN KILLARNEY 'a ZATERDAG 4 JANUARI 1930 DERDE BLAD. HET BAZELSCHE HEROINE- EN HET ZÜRICHSCHE COCAINE- SCHANDAAL PAGINA 2. THE DEW OF THE MOUNTAINS DOOR WEIGEREN DER REMMEN ALS MANNEN DWAALWEGEN INSLAAN f De dorst naar nieuws f,4 1 v' n' (Van onzen correspondent G e nè v e, December 1929. In de laatste weken hebben achtereenvol gens Joego-Slavië, Griekenland en Italië de tweede Geneetsche opiumconventie van Fe bruari 1925 geratificeerd, zoodat deze volken- bondseonventie nu door 31 staten is gerati ficeerd, waaronder vrijwel alle staten, wier medewerking bij de toepassing dezer conventie van bijzondere beteekenis is. Deze verblijdend talrijke ratificatie eener conventie, wier in werkingtreden eerst gedurende ruim drie jaren Tertraagd werd door het onvoldoend aantal ratificaties, is een fraai succes voor de opium commissie van den volkenbond, die met groote taaiheid voortdurend weder bij de volken bondsstaten met meer dan gewonen nadruk de noodzakelijkheid eener ratificatie dezer con ventie zou onder het oog brengen. Deze voldoening over het groote aalital rati ficaties dezer Geneefsche conventie met haar weldoordacht systeem van toezicht op den na- tionalen en internationalen handel in verdoo- vende middelen, opdat deze alleen voor recht matige (medische en wetenschappelijke) doel einden gebruikt worden, behoeft echter geens zins gepaard te gaan met het vertrouwen, dat nu alles zich ten goede keeren zal en dat nu aan den niet te ontkennen sluikhandel in morfine, cocaine en heroine een einde zal ko men. Er zijn er velen, die de jarenlange vol kenbondsactie voor de uitroeiing van het de- moraliseerende en de gezondheid vernietigen de kwaad der verdoovende middelen met de grootste belangstelling gevolgd hebben en thans zoowel als voorheen van overtuiging blijven, dat met het toezicht op den handel in verdoovende middelen, zooals dit door de Ge neefsche oonventie gevorderd wordt, zal moe ten verbonden worden een nieuwe internatio nale overeenkomst tot het zoodanig beperken der fabricatie van morfine, cocaine, heroine, enz., dat de totale jaarlijksche wereldproductie daarvan niet veel meer zal bedragen dan de totale jaarlijksche wereldbehoefte voor medi sche en wetenschappelijke doeleinden. Ook de tiende volkenbondsvergadering bleek in Sep-" tember j.l. deze meening te zijn toegedaan, zoodat de opiumcommissie in haar zitting van de volgende maand een plan tot beperking van ('e wereldproductie van verdoovende middelen en van de rantsoeneering van de verschillende fabriceerende landen zal moeten voorbereiden. Voor die leden der opiumcommissie, die, zoo als de Italiaansche gedelegeerde senator Ga- vazzoni. met vreugde deze nieuwe taak van de inperking der wereldproductie van verdooven de middelen zullen aanvaarden, is het in zeke ren zin een buitenkansje, dat juist thans twee nieuwe „schandalen" weder zoo overduidelijk de onvoldoendheid van de toezichtmaatregelen dar Geneefsche conventie hebben aangetoond. Het heroine-schandaal van Bazel en het co- caine-schandaal van Zürich hebben weder doen blijken, welk een wijd arbeidsgebied er nog voor de sluikhandelaars over blijft, zoo lang de verdoovende middelen in den tegen- wóordigeu omvang, die minstens tien maal grooter is dan de wereidbehnefte voor recht matige doeleinden, vervaardigd blijven wor den. (Wanneer ik hier spreek van de schanda len van Bazel en Zürich. dan bedoel ik eeens- gsr.s aaardoor een bepaalde smet op de Zwlt- sersche autoriteiten te werpen, aan wier nauw- gSOette onderzoek, zoodra zij eenige aanwijzin gen van overtreding der Geneefsche opiumcon- ventie gekregen haddeu. juist de ontdekking van het internatinale complot te danken is)! Het Bazeische heroine-schandaal is aan het licht gekomen door den speurzin der douane ambtenaren van Alexandrië, die ontdekten, dat een belangrijke hoeveelheid „koude lijm", die uit Bazel naar een te Alexandrië wouende-n Roemeen gezonden was, in waarheid heroine was. Daar er in Egypte tegenwoordig niet min der dan 500.000 burgers tot de verslaafden aan verdoovende middelen behooren en de regee ring tegenwoordig zich volkomen bewust is van de verslappende werking, die van deze giffen op den mensch uitgaat, houden de douaue- en politie-ambtenaren thans een zeer streng toe zicht, dat niet onder de een of andere valsche benami-g de verboden waar wordt ïgevoerd. Terstond nadat de valsche aangift» van lie- Urine al3 „koude lijm" ontdekt was <u* de Roe meen in verzekerde bewaring was genomen (met het gelukkige gevolg, dat de consulaire rechtbank hem tot niet minder dan 6 maanden gevangenisstraf veroordeelde), wendde de Egyp tische politie zioh tot Bazel met het verzoek de zaak verder te onderzoeken, hetgeen met goed succes dan ook is geïdhied. De expediteur te Bazel schijnt te goeder trouw te zijn geweest en heusch geloofd te hebben, dat zich koude lijm in het door hem naar Egypte verzonden pak bevond. Dank zij dezen expediteur kwam ds Bazeische politie echter achter het adros van den waren schuldige, een te Bazel wonende Duitseher, die de directeur van een Bazeische cheinisohe fabriek is. Het napluizen der boeken van dezen heer leidde toen tot de ontdekking van een groot aantal medeplichtigen, zoodat dank zij de goede samenwerking die tegenwoor dig op dit gebied tusschen de poütie-autoritoi- ten der verschillende landen bestaat (en waar toe de opiumcontmissie van den volkenbond ongetwijfeld veel heeft bijgedragen), binnen enkele dagen arrestaties konden volgen in Bel gië, Italië en Oostenrijk en natuurlijk ook nog in Zwitserland, n.l. te Zürich, Genêve en Luga no. Men had aldus een wijdvertakte internatio nale smokkelorganisatie in verdoovende midde len ontdekt. Voornamelijk werd in heroine ge handeld, hetgeen ook niet verwonderlijk is, als men verneemt, dat die Duitseher te Bazel in zijn chemisehe fabriek meer dan 3000 kilogram he roine had gefabriceerd, terwijl de geheele recht matige behoefte van heel Zwitserland niet meer dan 9 K G. per jaar is! Doch ook in cocaïne werd natuurlijk sluikhandel gedreven. Uit de verklaringen van de te Triest en Genua aange houden medeplichtigen deT Bazeische fabriek hebben de Italiaansche autoriteiten afgeleid, dat door de hulp van deze Italiaansche handlan gers ongeveer 150 K.G. cocaine uit Zwitserland over de Italiaansche grens is gevoerd. Wanneer men nu weet, dat 1 K.G. cocaine in den sluik handel, clandestien verkocht in porties van en kele grammen, ongeveer 15.000 Zwitsersehe francs pleegt op te brengen, terwijl de normale vekQopprijs voor 1 K.G. oocaine niet meer dan 1.000 francs is, dan begrijpt men, welke reus achtige geldelijke belangen bij dien clandestie- nen verkoop van 150 K.G. over de Zwltsersch- Italia&nsche grens in Italië binnengesmokkelde oocaine betrokkken waren en welke winsten de smokkelaars maken. Dan begrijpt men te vens, dat voortdurend ondanks alle strafrech telijke risico's aan het ongure bedrijf verbon den, toch weder gewetenlooze tusschenhande- taara tot dezen sluikhandel bereid zijn, die na tuurlijk vaak aan het wakend oog der politie ontsnappen, omdat de bannen te smokkelen waar zoo nietig van omvang is en dus zoo ge makkelijk in kleine hoeveelheden kan verborgen worden. Er bestaat een ernstig vermoeden, dat die 150 K.G. Italië binnengesmokkelde cocaine af komstig zijn van een kleine chemische fabriek te Zürich, waarvan bewezen is, dat die met de heroinefabriek te Bazel in nauwe samenwer king stond. Toch is het niet hierom, dat men van een Zürichsch cocaine-schandaal naast een Bazelsch heroine-schandaal spreekt. Men heeft .echter in deze zelfde dagen, toen te Bazel die fabricatie van 3000 K.. heroine ontdekt werd, te Zürich een zekere centrale opslagplaats van cocaine ontdekt, welke cocaine vandaar via jonge vrouwen van losse zeden haar weg vond naar fuivende jongelui in Zürichsche caiEé's en bars. De ontdekking gelukte dank zij een for- meele razzia van de Zürichsche politie, die er niet tegen opzag des middags om zes uur een inval te doen binnen een café, dat verdacht werd gelegenheid te bieden tot clandesti.enen verkoop van cocaine. Niet minder dan 22 ar restaties werden dien dag gedaan, waaronder ook die van den houder der cocaine-centrale, die kilogrammen cocaine, vooral uit het bui tenland (men mompelt ook over zendingen uit Nederiandontving en ze dan in détail aan Zwitsersehe verslaafden Het verkoopen. Het was een goede vangst, die wel opweegt tegen het protest der Zürichsche caféhouders tegen razzia's, die den naam van Zürich in opspraak brengen. Al deze ontdekkingen, die weder bevestigen het nog steeds voortduren van een smokkel handel op groote schaal ook in landen als Zwitserland, die de Geneefsche conventie reeds geratificeerd en de nationale wetgeving aan de conventie aangepast hebben, versterken nar tuurlijk de overtuiging, dat de volkenbond niet mag stilzitten, zoolang niet een eind zal zijn gemaakt aan die schandelijke overproductie van verdoovende middelen, welke overproductie de bron is van den smokkelhandel, dien de politie onder de tegenwoordige omstandigheid wèl zoo goed mogelijk bestrijden, doch niet doeltreffend uitroeien kan. land den geallieerden geen moeilijkheden zal veroorzaken. Doch in de eerst© plaats is het Duitschland, dat belang heeft bij een spoedig in werking treden van het Yonngplan. Aan de behandeling van de kwestie der sancties zal men zeker niet kunnen ontkomen. Het blad meent, dat wanneer Duitschland tracht zich opnieuw aan zijn verplichtingen te onttrekken, de schuldeiscbers ongetwijfeld po litieke en militaire middelen moeten hebben, om pressie uit te oefenen. Het blad vraagt echter „wat er dan van het beginsel van de commercialisatie der schuld en van de groote gedachte van het Younplan overblijft. De mo gelijkheid van een in gebreke blijven van Duitschland had in de statuten van de Bank van Internationale Betalingen voorzien moeten worden. Van dit punt zal het succes der confe rentie afhangen". De radicaal-socialistische „Republlque" spreekt haar twijfel uit over de internationale bank en waarschuwt tegen overhaasting bij de besprekingen te den Haag. Conferenties onder den druk van steeds dreigende afbreking leve ren onzekere resultaten op. BOEREN TUT SARDINIË in het schilderachtig costuum, waarin zij zullen verschijnen te Rome tijdens de feesten bij het huwelijk van den Kroonprins Vernielde eèn tramwagen een auto ERNSTIGE GEWONDEN Donderdagmiddag is in de Leipzigerstrasse te Dresden een personenauto van de rijksweer tengevolge van het weigeren der remmen in botsing gekomen met een tramwagen. De auto werd volkomen vernield. De chauf feur en een andere inzittende werden met ern stige schedelblessuren naar het ziekenhuis ver voerd. Ook de tramwagen is ernstig beschadigd. Een vrouw, die op het voorbglcon had gestaan, kreeg een zenuwtoeval, hetwelk overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk maakte. STAAN ZIJ AAN CHANTAGE BLOOT Afpersing door particuliere detectives BERLIJN, 3 Januari. (W. B.) Onder de ver. denking van afpersing zijn de particuliere de- tectiven Hpffeld en Mayer gearresteerd. Zij hadden aan den Potsdaramerplatz en in de Friedrichstrasse systematisch jacht op echte lieden gemaakt, die blijkbaar op doolwegen waren geraakt. Nadat zij de adressen der betrokkenen had den vastgesteld, wisten zij hun slachtoffer on der bedreiging met onthullingen geld af te persen. Hoffeld, die vroeger in dienst der Fransche crimlneele politie moet hebben gestaan, hield een particulier detectivebureau en verklaarde, in opdracht der vrouwen van de betrokken manngn gehandeld te hebben, hetgeen echter onjuist bleek. Londen, December 1929. Killarney heeft vele bijnamen. Eén daarvan getuigt van Oostersche verbeeldingskracht en zoetvloeiendheid: „De weerkaatsing des He mels". Ik heb gereisd in Zwitserland, in Italië en In Spanje, maar nöch in de Alpen, nöch in de Apenijnen, nöch zelfs in de Pyreneeën heb ik iets gezien, dat Id romantische schoonheid wedijveren kan met Killarney. Dat ik niet erin slagen zal, een indruk van die schoonheid te geven, weet ik. Spencer heeft het vruchteloos beproefd, Wordsworth heeft het vruchteloos beproefd, Austin heeft 't vruchte loos beproefd, zelfs Macaulay heeft 't vruchte loos beproefd. De schoonheid van Killarney is verbijsterend. Het heeft een Innerlijke grandeur, waarhij de glorie van Zwitsersehe meren, tien maal zoo uitgestrekt als het Lough Leane, verbleekt. De toppen der bergen reiken niet half zoo hoog als die der Pyreneeën, maar Ik weet nu, welken indruk de meren van Killarney op mij gemaakt hebben, en ik val dus mijzelf in de rede ten einde dien indruk vast te houden. Zóó heb ik mij altijd voorge steld een landschap op een vreemde planeet, op- de maan, op Mars, op Saturnusals daar landschappen zijn. Zóó voelde ik mij daar ook, niet op onze gewone, prozaïsche, door het menschdom zoo gemartelde aarde, maar op een andere planeet. En vreemd: die gewaarwording heb ik in Ierland, buiten de groote steden, mèèr gehad. Zóó dicht hij Engeland, zóó dicht hij Europa en toch zoo eindeloos ver af. Niet in afstand, niet in tijd, maar in stemming, in mentaliteit. En d'erin moet het geheim schuilen van de aaa- biddellijke schoonheid van het Iersche berg- en merenT!andschap, en van de onweerstaanbare bekoorlijkheid der Iersche kusten. Maar aan de oevers van Lough Leane culmi neert de schoonheid van heel Ierland. Hier laait zij op tot het verbijsterende, het geheim zinnige en hierdoor bijna beangstigende. Hooge, grillig-gekartelde bergketenen rijzen grimmig op rondom het meer dat niets heeft van de sentimenteele zoetheid der Zwitsersehe en Ita liaansche bergmeren, maar door een bijna dreigende physionomie schijnt te getuigen, dat het God hooge ernst was met Zijn Schepping, En is dat niet de geest, dien wij alom waar nemen in Ierland In de overvolle kerken van Dublin, in de groene vlakten van Kildare en Tipparary, in de armelijke straten van Lime rick, en hier, in den vorm van een 'overweldi gend natuurmonument, in het bergland van hef oude koninkrijk Kerry. Misschien is bet juist die strenge, en aan de oevers van Lough Leane haast onverbiddellijke levensernst, waardoor Ierland den waan op wekt, dat men zich ver, fantastisch-ver verwij derd bevindt van elk ander land; zóó ver, dat men de aarde, gelijk men die kent, vergeet, en mijnuvt over een andere wereld, een ander hemellichaam. En het is niet zoo héél lang geleden, dat Kil larney en heel het Zuidwesten van Kerry nog een andere wereld was. Eerst twee eeuwen ge leden werd dat land door de „moderne bescha ving" ontdekt, en het waren stoutmoedige man nen, die durfden doordringen in die woestenij van ontoegankelijke dalen, honderden meters diepe afgronden, en zich een weg haanden door het kreupelhout, dat den doortocht door da maagdelijke bosschen versperde. In de rotskloven zoogde de wolvin haar wol ven, en in de rotskloven huisden de half naakte wilden of in den loop der eeuwen verwilder- aÉFsSSiïE den die zich voedden met de wortels der gewassen. Aldus getuigen de kroniekschrijvers, en ik zal de laatste zijn, om het getuigenis van zeven tiende- of achttiende-eeuwsclie „ontdekkings reizigers" al te woordelijk op te vatten, maar ik kan de verleiding niet weerstaan, iets, en zelfs veel ervan te gelooven, want zooals ik Killarney gezien heb, met zijn rotsblokken, die eerst gisteren in de meren, op de heuvelruggen en op de dalen schijnen te zijn neergesmakt, met zijn bruisende bergstroomen en waterval len, met zijn over-weligen plantengroei, met zijn ravijnen en zijn barre spelonken wil ik geloo-ven, dat dit heerlijke land nog niet ver van zijn natuurstaat verwijderdal weet ik beter, en al vertellen de eeuwenoude bouw vallen zijner machtige abdijen en kasteelen een geheel ander verhaal. Maar zóó heeft men dat wonderland te aan vaarden en te genieten, opdat men bekoord worde door zijn onuitputtelijke mysteries.' Ik geloof in de ondoordringbare wildernis, in den chaos van ontoegankelijke ravijnen en berg- spleten, in de huilende wolven en in de half naakte barbaren, zooals ik ook geloof in de puinen van de kloosterkerken en in de sinds eeuwen reeds bemoste muren van vervallen burchten; eerstgenoemde zijn fantasie en le gende; laatstgenoemde zijn de tastbare en zichtbare waarheid, maar de waarheid heeft in deze streek een mysterie, dat wij niet kunnen doorgronden, doch slechts in den vorm van fantastische legenden kunnen bezingen. Dat deden de reizigers van twee eeuwen ge laden. Bewust of onbewust onthulden zij aldus het nooit-geheel te onthullen geheim van het koninkrijk Kerry. Een orkaan daverde over het meer en stort regens deden de bergstroomen zwellen. De wol ken, doorboord door de toppen der .nabije bergen, verdiepten het Ijzingwekkend mysterie van het landschap, en het nog steeds ondoor dringbare loover der boomen scheen door een onheilspellend gebrul tegen den geeselenden storm zijn woede te uiten. Het was onuitspre kelijk mooi, maar tevens ontzettend. Ik zoek een ander woordheroïsch En terwijl de orkaan bleef razen en de regen in tropische overdaad bleef storten ging het langs de rijkbegroelde bergwanden door holle wegen, onder eindelooze tunnels van ioover door, van het eene landschapswonder naar het andere, en wij bereikten een hut, te midden v.-n een Calabrische palmenglorie, die klnderachrig leek in die streek die met <?en storm mede ontketend was. „The Dew of the Mountains", zei een onzer vrienden nit Killarney, terwijl wij, van het terras vóór de hut af, ons overweldigen lieten door he^ landschap, den orkaan en den zond vloed. „The Dew of the Mountains vroeg ik. „Ja, het regent hier nooit. Maar soms geven de hergen wat dauw af". Ik durfde zelfs niet te glimlachen. Aanbiddelijk Ierland DIPLOMATEN-JOURNALISTEN WERK BET AMAGNET18CBE BOUTEN ONDERZOEKINGSSCBIP „CARNE- GIE", wond door brand vernield en ging geheel verloren. DE MISSIE VAN LUANFU. China is nog steeds het door oorlogen en hongersnood geteisterde land. Artikelen, tele grammen en missionaris-brieven hebben zulks in bet afgeloopen jaar in ruime mate aange geven. De missionarissen zetten echter ondanks alle geestelijke en materieele hindernissen het uit breidingswerk voor Christus' Tijk door, zooals een statistiek aantoont, die we aantreffen in het Januari-nummer van het Franciscaansche altijd interessante en kostelijk maandschrift „St. Antonius". Deze statistiek hrengt een overzicht van den arbeid in het Luanfu-district van Zuid-Chansi. We ontleenen daaraan de volgende gegevens: Nederlandsehe missionarissen 41 en Chineesche priesters 13, leerlingen groot seminarie en klein seminarie reap. 21 en 58, voorbereidende school 34, kerken en openbare kapellen resp. 74 en 254, doopsel van volwassenen en katho lieke kinderen resp. 1314 en 1269, biechten meer dan 150.000, H. Communiën meer dan 275.000, jongensscholen 150 (2436 leerlingeh) meisjesscholen 97 (2022 leerlingen) heiden kin deren gedoopt, opgenomen en onderhouden resp. 1778, 583 en 906, catechismus onderwij zers en onderwijzeressen 209 en 136, christian!- teiten 566, aantal christenen 38.564, catechu menen 5193. De overige cijfers betreffen de weeshulzen en andere liefdewerken onder leiding van de Eerw. Zusters en geven een overzicht over den arbeid voor de kinderverzorging, de verpleging van ouden van dagen, alleen het aantal con sultaries te Luanfu beliep het getal van 27.904, ziekenverpleging tehuis en in de inrichtingen „In Parijs spreken de visschen; in Berlijn zijn zelfs de papegaaien stom" De Haagsehe Conferentie is na de pauze aan het tweede bedrijf. Veel vertegenwoordigers van vorsten, ko ningen en keizers zijn er niet, tenzij de tal rijke paladijnen van de koningin der aarde., de pers; en deze tellen even goed mee als ministers en staatslieden, indien zij al au fond niet voor vóller worden aangezien. Want zij zijn het, die niet alleen de publieke opinie maken, maar zelfs met al de vrijpostig heid van hun beroep de grootsten der wereld om hun vingers winden. En dat ai van oudsher. 't Was een journalist, Frederic Greenwood, die in November 1875 met de boodschap kwam, dat de Khedive geld noodig had, en die door Disraeli en weliswaar door Rotschild Engeland de Egyptische aandeelen van het Suez-kanaal in handen speelde. 't Was een journalist, die door een artikel in de „Times" van 6 Mei 1875 de Engeisch Russische interventie bewerkte in de hoogst ernstige oorlogscrisis tusschen Duitschland en Frankrijk van datzelfde'jaar. En deze journalist was het ook, die hij Bis marck kwam, den Turkschen sultan interview de, en in het privévertrek van Paus Leo XIII doordrong, nadat hij twee dagen tevoren, twee dikke sigaren bij koning Humbert van Italië had gerookt. Deze in die dagen, de meest beroemde en waarschijnlijk meest benijde aller journalis ten, was mijnheer Oppert, zich noemende Henry Stephen de Blowitz, genaturaliseerd Franschman, geboren 28 December 1825. En dat hij niet bij al deze personages van allerhoogsten rang, visites afstak om vragen te stellen, en om te luisteren, maar integendeel om zijn opinies te „opper"en en naar zijn meening te lóten luisteren, dat moge eener- zijds blijken uit de mémoires, die hij kort voor zijn dood publiceeren liet, en anderzijds bijvoor beeld uit de geschriften van vorst Hohenlohe. die tijdens de periode zijner ambassade te Pa rijs om de haverklap noteert: Blowitz meent zus, Blowitz houdt het er voor, en Blowitz is het niet met mij eens, en Blowitz is ervan overtuigdetc. Met dat al was de Blowitz hijster goed op de hoogte van alle mogelijke diplomatieke actualiteiten; zooals de journalisten first class momenteel ook hijster goed op de hoogte zul len zijn van alles wat smeult en brandt Op het Berlijnsch congres heeft de Blowitz de grootste triumfen gevierd, „the greatest journalistic feat on record" bewerkt. Bismarck had met duidelijke woorden ge zegd, dat de journalisten de kans niet mochten krijgen authentieke informaties naar hun kranten te zenden. „In Parijs spreken de vis schen, in Berlijn zijn zelfs de papegaaien stom", noteerde de Blowitz. Plet gebeurde dat na een speech van Gort- schakow, waarover Bismarck niet zoo tevre den was, de kanselier op de eerstvolgende zit ting het tafellaken optilde en zei; „Ik kijk, of Blowitz er niet onder zit". Maar een paar dagen later dineerde de Blo witz bij Bismarck en van af dien avond kwa men de diplomaten en de informaties van heel Berlijn op dezen correspondent van de „Times" af. Dé „Titnes"-lezers konden genieten van con gresverslagen, die ln nauwkeurigheid voor de officieels protocollen niet onderdeden. Van 10 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens was de telegraaflijn naar Londen afgehuurd voor do „Times". Blowitz' grootste eerzucht was ook, het eind- tractaat het eerst te kunnen publiceeren: „als Ik de keus had tusschen alle orden en decora ties der wereld, en het tractaat, ik zou het laatste kiezen", zei hJJ. Hij bofte geweldig, omdat een bevriend di plomaat hem beloofde hem het tractaat daags voor de slotzitting ter hand te stellen. Er bleven echter moeilijkheden over. De eindzitting viel op een Zaterdag. De Vrij dag tevoren was reeds voor de Blowitz te laat. 's Zondags verscheen de „Times" niet; en 's Maandags zou de geur van de primeur af zijn. Bovendien wilde de Blowitz de eenigste zijn, terwijl het gevaar niet denkbeeldig was, dat Bismarck de eer aan dtf Duitscliers zou gunnen. De eerste moeilijkheid werkte hij weg, door den Beiglschen gezant te vertellen, dat men plannen maakte om een nacbtelijken telegraaf dienst BrusselLonden in te voer n, en hem te verzoeken den telegraaf-directeuï te Brussel opdracht te geven een lang bericht van de Blowitz over te seinen ter berekening der snel heid van nachtelijke berichtgeving. De gezant voldeed aan dit verzoek. Om het tweede bezwaar te omzeilen en om zich ervan te verzekeren, dat hij het tflleea zou bezitten, liet hij toch door Hohenlohe Bis marck om het tractaat vragen. Hij redeneerde: „krijg Ik het, dan krijg ik het als belooning alleen; zoo niet, dan moet Bistnarck het aan anderen ook weigeren". Hohenlohe zou den 12den antwoord geven. Dien morgen half negen ontving Blowitz het tractaat op de laatste 2 artikelen na en daar van de considerans. Om 10 uur, met het docu ment in den zak, ontving hij Blsmhrcks wel gering. Hierop veinsde de journalist een heftige ver ontwaardiging, zóó heftig, dat hij zelfs vóór de „JUDGE". De artist ontvoert zijn geliefde. plenaire slotzitting Berlijn veriaten wou. HIJ pakte woedend zijn koffers, betaalde zijn reke ning en bestelde een oompartiment in trein 12.30. Hij snelde nog even naar den Franschen ge volmachtigde om hem de considerans van de laatste artikelen te vragen; deze liet zich na lang aarzelen overhalen deze althans langzaam voor te lezen. Blowitz vertrok. Bulten Berlijn dicteerde hij het gehoorde aan zijn secretaris. Zijn uitbun dige vreugde wa3 hierbij de zoetste belooning van zijn werk. Verder ging alles, zooais het moest. De te- legraaf-directeur werd uit zijn bed gehaald, om de doorzending van het tractaat van het Ber- lijnsche congres je sanctioneeren. En op hetzelfde uur, Zaterdag 13 Juli, dat het verdrag te Berlijn werd onderteekend, meldde een Lxrdensch telegram, dat de „Times" al de 64 artikelen gepubliceerd had, met een Engelsche vertaling. „Wanneer ik dit geschreven heb", zoo ein digt de Blowitz, „dan is dit, opdat het pu bliek moge weten, met welk een moeiten, of fers en moeilijkheden en ten koste van welk een angst, een journalist somtijds er in slaagte zijn dprst naar nieuws te lesschen. ST. JOSEPH-ZIEKENHUIS TE HEERLEN- In het St. Joseph-Ziekenhuis te Heerlen wer- den in het afgeloopen jaar in totaal opgeno men 5775 (5777) patiënten met 164.971 (171.153) verpleegdagen en wel op de afdeellng voor in wendige ziekten 712 (878) mannen 662 (593) vrouwen 274 (247) kinderen en 402 (3lJ)> zul 'gelingen. Óp die voor chirurgische ziekten 8e< (803) mannen 766 (761) vrouwen 375 (35EJ kin deren en 50 (78) zuigelingen. Op die voor keol- neus- oor- oogziekten 119 (178) mannen 103 (75) vrouwen 503 (527) kinderen en 15 (1Z) zuigelingen, op die voor besmettelijke ziekten 27 (11) mannen 36 (33) vrouwen 318 (309) kin deren en 22 (17) zuigelingen, op die voor huid en geslachtsziekten 112 (111) ma-nen 67 (69) vrouwen 41 (46) kinderen en 19 (16) zuige lingen en op die voor ongevala^selkunde 350 (339) mannen. In hot geheel werden ontslagen 5404 (5782) patiënten. Er overleden in totaal 341 (303) patiënten: 117 (88) mannen 100 (63) vrouwen 63 (73) kin deren en 61 (79) zuigelingen. 2056 (2172) ope raties van meer uitgebreiden aard werden ver richt. Er hadden 159 (147) bevallingeu plaats. In het Róntgen.Laboratarium werden 6673 (6652) photo's vervaardigd. De %anderinrich- ting en het Instituut voor physische therapie werden bezocht door 440 (467) mannen 142 (154) vrouwen en 182 (176) kinderen met te zamen 41.359 (40.138) behandelingen. Op het Laboratorium verden 10511 (9390) klinische ea 404 (325) hisjolngische onderzoekingen ver richt. In 291 (240) gevallen werd eerste hulp bi) ongelukken verleend. De tusschen haakjes geplaatste getallen heb ben betrekking op het jaar 1928. EXAMENS VOOR VERPLEGING VAN ZENUWZIEKEN EN ZWAKZINNIGEN. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsohe Zaken en Land bouw, d.d. 2 Januari 1930, zijn alsnog aange wezen als Regeeri ngsdeskundigen voor Let bij wonen van de in 1930 af te nemen examens ter verkrijging van het diploma voor de verple ging van zenuwzieken en krankzinnigen (di ploma B)J. A. van Trotseniburg te Grave en dr. Ch. F. Engelhard te den Dalder. „DE WEERKAATSING DES BEHELS". De vloeien. (Foto yan dé meren van Killarney, waar de wateren Ir;sh Tourist Association)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10