WAT 1930 ONS BRENGEN ZAL WEDSTRIJDEN IN HET NIEUWE JAAR MAANDAG 6 JANUARI 1930 MANNEN VAN KARAKTER VOOR DEN BESTUURSARBEID ZWARE NEDERLAAG VAN FEIJENOORD IN ZAANDAM. H. B. S. VERLIEST OP HOUTRUST VAN SPARTA. v.s.v. DE WEDSTRIJDEN. H. B. S.Sparta 24. Z. F. C—FEIJENOORD 7—3. s.v.v. s.'v. w. u.v.v. éV» p DE VOORUITZICHTEN VAN DE NED SPORTWERELD IN 1930 Een medewerker schrijft ons: Ja, wat zal het nieuwe jaar ons op sportge bied brengen? Of juister gezegd wat kft.ii het ons brengen? Want tenslotte is het ons toch niet gegeven te bespreken wat gebeuren gaat, doch slechts wat mogelijk te gebeuren staat. En dan willen wij ons in eersten aanleg even met den organisatorischen opzet van de sport in Nederland inlaten, eerlijk gezegd het minst prettige deel van de sport-journalistieke taak. Niets is aangenamer dan te schrijven over de sport zelf, over wedstrijden en demonstraties, over kranige verrichtingen en veelbelovends prestaties. Maar tenslotte zijn in eiken tak van sport de sportieve daden eu de organisatorische opzet niet te scheiden en gaat een bloeitijdperk in dezen of genen tak van sport steeds samen met een gezonden bestuursarbeid en is een in zinking op een of ander gebied van sport veel vuldig het gevolg van een minder gelukkig be stuursbeleid. We weten overigens hoe in ons land heel veel nuttig werk te behoeve der sport beoefening verricht wordt, doch hoe dit ook veelvuldig geschiedt uit persoonlijke eerzuch», hoe in vele gevallen het belang van de sport slechts in naam de drijfveer is. Nu komt het er tenslotte maar op aan dat het werk verricht wordt en als dat geschiedt, dan behoeft ons de intuïtie niet te verontrusten. Maar zooals het met alles in de wereld gaat als de ware liefde voor den arbeid ontbreekt, dan hapert er toch ook veel aan dat werk. Het is b.v. aan geen twijfel onderhevig, dat de huidige crisis in de Kon. Ned. Athletiek Unie, het feit dat de kop stukken er het bijltje bij neer leggen, zijn oor zaak vindt in het feit dat men deze heeren, die toch heusch hun taak met oprechte toewijding aanvaardden, den iust om zich voor de zaak in te spannen, ontnomen heeft. Na het heengaan van Scharroo heeft de K.N.A.U. het onverkwik kelijke beeld opgeleverd van een ruzie-hond. Het onbeschaafde van de wielerwereld ontbrak weliswaar gelukkig, doch het onbeschaamde optreden van diverse jongeren tegenover be stuursleden van groote ervaring was toch eigen lijk weinig beter. Zoo heeft de athletiek in organisatorisch opzicht een paar jaren eigenlijk gekwakkeld en daarom valt het eigenlijke toe te juichen, dat men op de aanstaande algemeens vergadering tot een grondige vernieuwing ko men moet, nu de oude leiders (die overigens in het geheel i .et oud zijn, nóch in hun wezen, nóch volgens den burgerlijken stand!) in hun besluit om heen te gaan volharden. Alleen vraagt men zich niet zonder bedenking af: wie moeten daar de opvolgers worden? Want het is met de uitblinkers op athletiek-gebied in Neder land vrij droevig gesteld, doch aan deskundige, onafhankelijke en toegewijde leiders is op z'n minst evenzeer behoefte. Het is juist dftftrom dat wij het heengaan van manuen als Deenen, de Vries, Hardeman, Kellenbach en Vuyk zeer betreuren, al respecteeren wij hun besluit vol kamen. In een volkomen andere positie verkeert men op het gebied der watersport in Nederland. De groote organisaties voor roeien en zeilen be s-hikken over een keur van werkelijk uitsteken de leiders, mannen die ook tn het maatschap pelijk leven een min of meer belangrijke rol vervullen, personen in elk geval die hetzij door de plaats die zij in het maatschappelijk leven innemen of door hun karakter-eigenschappen van zelf reeds bevoegd zijn voor het leider schap. Want karakter-eigenschappen dominee- ren bij den bestuursarbeid en waar baantjes- jagerij de groote drijfveer Is, ontbreken de eigenschappen van hoofd en hart, die deu door slag geven moeten. Wij zouden ten opzichte van liet theoretische werk op sportgebied bijna ge neigd zijn de stelling te verkondigen, dat men tenslotte beter betrouwbare, eerlijke outsiders, doch mannen van maatschappelijke standing en karakter hebben kan dan insiders, wier drjjf- vceren andere zijn dan het werkelijk belang der sport. Wij gelooven dat men deze stelling op bot gebied der athletiek en op velerlei ander gt-bied aanvaarden moet om te voorkomen dat elementen, die daarvoor door hun persoonlijk heid niet de meest aangewezenen zijn, de geva ren van het leiderschap op den hals geschoven wordt. Als in 1930, nu vele mutaties in ver schillende sportbonden te wachten staan, dit beginsel aanvaard wordt, als men bovenal man nen met ervaring en karakter tot de bestuurs taak roept, dan verkrijgt men de meeste zeker heid dat het opbouwend bestuurswerk op de jui3te wijze voortgezet zal worden. Komen wij tot de practische sportbeoefening, dan constateerer. we, dat het Nederlandsch octbalelftal in dit seizoen nog drie en in den ai.vang van het volgend seizoen tenminste nog één wedstrijd spelen moet, waarbij Italianen, Beig&n en Zwitsers de tegenstanders zullen zijn. Om zegt de overwinning in den jubileum-wed strijd niet veel, behalve dan dat onze represen tanten door een maximum dosis geestdrift nog wel iets goeds bereiken kunnen als de omstan dig! aden tevens eenigszins medewerken. Maar waar zelfs onder dergelijke omstandigheden de spellioedanigheid nog voor veel verbetering vat baar bleek te zijn, daar hopen we dat men in deu K. N. V. B. in alle geledingen vooral dftftr- vaa doordrongen zal zijn dat men slechts door een uitstekende voorbereiding van de nationale voetbalploeg eervolle resultaten verwachten kan. We weten hoe verderfelijk de 1—0 zege op de in ongunstige conditie uitkomende Zuider buren nu reeds werkt, hoe men hier en daar al weer heel tevreden is. Sommige voetbalschrij vers meenen de sport (of zich zelf?) te dienen, door te beweren dat er thans beter gespeeld wordt dan ooit. Dezelfden vinden ook de actie tegen ruw spel overbodig, meenen dat er geens zins ruwt r gespeeld wordt dan vroeger (stel, dit ware juist, dan zou het hoogstens bewijzen dat het spel vroeger ook ruw en gemeen was!) en heel hun geschrijf is er op gericht bij de huidige leiders eu spelers.in het gevlij te ko men. Wie echter de voetbalwereld door en door kent, weet hoe zulke uitlatingen daftr gevaarlijk ie achten zijn, omdat er toch al een geest van laisser aller te constateeren valt. Willen de interland-wedstrijden van het Nederlandsch voetbal-elftal tot een succes leiden, dan hangt dit geheel at" van hetgeen men voor de voorbe reiding van de ploeg en van wat men in het algemeen tot verheffing van het spelpeil onder nemen zal. Het hockey-elftal staat voor een nóg zwaar der krachtsproef, want het komt tegen tegen standers uit, die na de Britsch-Indiërs (over wier huidige speelsterkte men niet oordeelen kan) de sterksten zijn van de wereld. De Engel- sche en Duitsche hockey-elftallen zullen over enkele maanden tegen het Nederlandsch team aantreden en evenals de voetballers zal men twee wedstrijden spelen tegen de Belgen. Ook onze hockeyers zullen zich voor hun belang wekkende internationale campagne vele opof feringen getroosten moeten. Wij hopen dat zij in staat zullen zijn de jouge, doch eervolle repu tatie van het Nederlandsche hockey te hand haven. Onze wielrenners staan voor 'een eigenaardige opgave. De overwinning van Mazairac in het wereldkampioenschap der amateurs is de laat ste groote daad van de Hollandscke wielren- hei ij geweest, want de arbeid der beroepsrij der meenen wij in dit bestek buiten beschou wing ta moeten laten. De Bergenaar heeft zijn aanvankelijk voornemen, om tot het professio nalism#? over te gaan, niet ten uitvoer gebracht en naar verluidt is de kans groot dat hij ama teur blijft In dit geval zal hij zich stellig nog wel doen gelden o.a. op de wereldkampioen schappen, die tusschen 23 en 31 Augustus te Brussel en Luik gehouden worden. Maar of men in de Hollandsche wielerwereld wel voldoende zorgt voor de opleiding der jon geren vermeenen we te moeten betwijfelen In elk geval kwamen er in 1329 uit de jongere renners geen krachten van eenige beteekenis naar voren en bleef men drijven op de oude garde. Mogelijk dat 1930 hierin verbetering brengt als men ook systematisch in die richting werkt. Wat onze roeiers betreft is in de eerste plaats do aandacht gericht op Bertus Gunther. Hij verrichtte de grootste sporedaad van alle Ne derlandsche sportlui in 1929 en hij heeft het voornemen te kennen gegeven zijn titeis te verdedigen. Er zijn echter omstandigheden, die oorzaak zijn dat dit nog niet vast staat en hier dient in elk geval afgewacht te worden of hij zijn plannen voor dit jaar ook uitvoeren kan en wil. Overigens krijgen we dit jaar weer het gewone nieuws van nationale en internatioale krachtmetingen .waarbij men hier gelukkig is dat de Europeesclie kampioenschappen niet zoo heel ver van huis, doch te Luik gehouden wor den. Onze zeilers habben vooral behoefte aan een paar nieuwe, de maximum-snelheid ontwikke lende jachten. Dit wordt in leidende kringen wel ingezien, doch het is niet zoo eenvoudig deze materie op te lossen. Moge Kea Bouman tot de liefde van het racket terug keeren en Timmer's physiek meer en meer bestand blijken tegen de zware wed- sti ijd-campagne, dan hebben we op tennisge bied al twee verdienstelijke representanten en als dan de jongeren blijven voortschrijden op het in 3929 ingeslagen pad, dan zijn de vooruit zicht envoor 1930 op tennisgebied niet slecht. In de gymnastiekwereld wordt weer gestookt| doch heerscht in werkelijkheid geen crisis, doch slechts een principieel verschil over de in deeling in districten en gewesten. Is dat opge- lostl dan zal men vooral op den weg van het keurturnen voort moeten schrijden. Wat een Miez en een Weuzel in korten tijd bereikten, moest naar onze meening er toe leiden dat men opnieuw tracht een voorturner van de beste klasse in dienst van het Verbond te krij gen. Het aanstellen van een coach gaat boven de finantieele draagkracht van de Athletiek-unie, doch zou men hier met een eenvoudigeu trai ner voor een zomerseizoen ook al niet heel wat bereiken, desnoods een ervaren man uit eigen kring of is er b.v. on^pn- de In Nederland toevende voettai-trainers nfet iemand die de capaciteit bezit ook de athleten bij te staan? We bebl>en slechs een greep gedaan hier en daar, gelooven gaarne dat we belangrijke ge beurtenissen overgeslagen hebben, doch in het bestek van dit artikel was volledigheid onmo gelijk. We volstaan thans met enkele van de belangrijkste wedétrijddata enz. in 1930. 412 Jan. Davos. Studenten-wereldkampioen schappen wintersport (deelneming van Neder land). 1012 Jan. Int. hardrij-schaatsen-wedstrijden te Davos (deelneming van Nederland). 1820 Jan. Stubske—Pleso: Europ. kam pioenschappen heeren kunstrijden op schaat sen. 2525 Jan. Europ. kampioenschappen kunst rijden schaatsen voor dames en paren te Mon- treux. 2526 Jan. Europ. kampioenschappen hard rijden op schaatsen te Drondtheim (deelneming van Nederland). 35 Febr New-York. Wereldkampioenschap pen kunstrijden op schaatsen. 89 Febr. Wereldkampioenschappen hard rijden op schaatsen te Stockholm (deelneming van Nederland). 1216 Febr. Stockholm. Noorsche winter spelen. 6 April. AmsterdamVoetbalwedstrijd Ne derlandItalië. 12 April. Putney. Varsity. 26 April. Wembley: Voetbal-cup-finale. 4 Mei. Amsterdam: Voetbalwedstrijd Neder landBelgië. 18 Mei1 Juni. Int. tenniskampioenschappen van Frankrijk. 18 Mei. Antwerpen: voetbalwedstrijd België Nederland. 25 Mei-30 Mei. Berlijn: Olympisch congres. 67 Juni: F.I.F.A.-congres te Budapest. 25 Juli: Henley-regatta. 227 Juli: Tour de France. 35 Juli: Engelsche int. abhletiek-kampioen- schappen te Stanford-Bridge. 1113 Juli: Finale Davis-cup Europ. zone, 1327 Juli: Wereldkampioenschap voetbal te Montevideo. 1820 Juli. Parijs: Inter-zone Davis Cup. 28 Juli3 Aug. Nederlandsche tennis-kam- pioenschappen. 310 Aug.: Int. tenniskampioenschappen van Dultsohland. 1517 Aug.: Europeesdie kampioenschappen roeien te Luik. 2331 Aug. Brussel en Luik: wereldkam pioenschappen wielrennen. 2531 Aug. Weenen: Europ. zwetnkam- pioenschappen. 2 November: voetbalwedstrijd Zwitserland Nederland. Ajax in Velsen verslagen. Het was gisteren een goede dag voor A. D. O. De leiders versterkten hun positie aan den kop der ranglijst door te Haarlem, R. C. H, dat twee plaatsen lager genoteerd staat, met 31 te overwinnen. Te 's-Gravenhage hadden de clubs tn October met 33 gelijk gespeeld A. D. O zag ook haar andere concurrenten terrein ver liezen Ajax n.1., die in Amsterdam met 30 V S. V. verslagen had, moest in Velsen voor de zelfde ploeg onderdoen en wel met 10. Num mer vier der lijst H. B. S. werd voorts op eigen veld geklopt door Sparta: op Spangen hadden do Hagenaars met 21 gezegevierd, op Hout- rust moesten ze met 42 het onderspit delven. Ook de tweede Rotterdamsche club hield de punten aan zich Excelsior won op Kralingen met 3—2 van D. F. C-, tegen welke ze in Dordt met 43 had verloren. Haarlem bleek ander maal geen kracht te bezitten om de eerste zege te behalen en werd op eigen veld door Hil versum met 31 geklopt, terwül beide partijen in 't Gooi hadden gelijk gespeeld. We hadden er op gewezen dat Feijenoord in Zaandam een zwaren wedstrijd te spelen kreeg tegen Z. F. C„ welke in de afgeloopen maand blük. gaf in uitstekende conditie te verkeeren door o.a. met 71 over Blauw Wit en 30 van H. V. V. te winnen. We vertrouwden echter op de Rotterdamsche verdediging, welke in 11 wed strijden slechts 13 maal werd gepasseerd. He laas in Zaandam moet ook deze het afleggen en niet minder dan 7 keer werd het Fetjenoord- doel getroffen. De zeer onvolledige Rotterdam sche ploeg bleek tot 3 doelpunten in staat, zoo dat do leiders met een 73 nederlaag aftrokken. In de Maasstad hadden ze met 2—0 gewonnen. Het was voor hen een geluk bij dit ongeluk dat hun twee concurrenten eveneens slaag kregen De Stormvogels toch verloren in 't Sta dion met 43 van Blauw Wit (!n IJmuiden was het resultaat 2—0 voor de Vogels), terwijl H. V. V., die te 's-Gravenhage met H. D. V. S. had gelijk gespeeld, gisteren in Schiedam met 32 aan 't kortste einde trok. Feijenoord behield nog de leiding, maar heeft in Z, F. C. en Blauw Wit nieuwe ernstige belagers gekregen. Het verschil tusschen de diverse concurrenten is, gelijk men in 't staatje kan zien, zeer miniem. Zoo slecht ais de drie kopclubs het er af brach ten, zoo gunstig verliep de dag voor de staart- groep. De twee Haarlemsche clubs, die onder aan stonden, wonnen beide: Edo in Den Haag met 3—1 van V. U. C. en doubleerde hiermede de 30 zege, op eigen veld tegen die ploeg be haald, en II. F. C., welke in Haarlem met 't Gooi had gelijk gespeeld, wist in Hilversum een 32 meerderheid te venverven. Het gevolg hiervan is dat V. U. C. weer tot de laatste plaats is afgezakt, terwijl 't Gooi negende staat. EERSTE KLASSE Afd, i. doelp. aesp. sew. gel. verl. pnt. voor teg.<rerri A.D.O. 9 5 3 1 13 25—15 1.44 A tax 10 5 0 3 12 24—12 1.20 K.C.H. 11 5 3 3 13 31—23 1.18 it.li. 8. 9 4 2 3 10 23-19 1.11 Excelsioi 10 4 3 3 11 29-28 1 10 Hilversum U 5 2 4 12 26-29 1.09 Sparta 10 4 2 4 10 25—26 1.— 12 4 4 4 12 24—26 1.— 1). K C. 11 2 4 5 8 18—24 0.72 Haarlem 9 1 8 1 1538 0.11 EERSTE KLASSE Afd. 1L doelp. eesp gew gei. verl. pnt. voor teg. gem Feijenoord 12 6 3 3 15 39—10 1,22 ZF.C 14 8 1 17 47-33 1.18 Stormvogels 11 6 1 4 13 31—25 3,16 Blauw Wit 12 5 4 3 14 23—19 1 U8 H.V.V 12 5 3 4 13 28—29 H.D.V.S 10 3 4 3 10 17—j.80 M> 10 3 2 5 8 20—26 0,80 H.F.C. 10 2 4 4 8 18-25 0,75 't Gooi 1-2 4 1 7 9 18—27 0,63 V.U.C. 11 3 1 7 7 88—33 0,51 Hermes-DV.S.—HV.V. 3—2 De Hagenaars trappen af eu onmiddellijk stormt Vermeer op ihat Schiedamsche doel af, waar tengevolge van een feut van de Bruin een gevaarlijk cogenblik ontstaat. Een tegen aanval van de blauw-witten volgt, besloten door ee.n kanjer van Goumare, welke ternauwer. nood gekeerd wordt. Wederzijdsche aanvallen volgen en in de drukte voor het Haagsche doei zendt v. d. Griend een lastig te verwerken schot in. Rekkers fs reeds gepasseerd, maar de backs weten het gevaar te bezweren. Een nieuwe Hennes-aanval wordt besloten met een gevaar- Excelsior won te Rotterdam met 32 van D. F. C. De Dordtsche doelverdcdiger wordt voor den eersten heer gepasseerd; hij doet een knieval aan de verkeerde zijde van den paal. lijk schot van v. d. Vaart, dat doen- Rekkers onvoldoende wordt gestopt, v. d. Gri,end loopt toe, maar dan kan de Hagenaar comer werken. Een schot van v. d. Bosch op het Schiedamsche doei, gaat eveneens corner. Het publiek geniet nu van een aardigen, snellen wedstrijd. Dan breekt v. d. Vaart alleen door. Het schot waar mee hij zijn aanval beslist, wordt corner ge werkt. Ook Scheffers heeft' er blijkbaar zin in en hij geeft v. Es volop werk. Een vliegend schot van v. cl. Vaart gaat takeling over, ter wijl een knal van den Hoed van oi.Jer de lat terugspringt. H. V. V. heeft niet over geluk te klagen! Een scherpe voorzet van v. Es wordt door de Schiedamsche voorhoede gepist. De midden- linie vangt het ronde ding ou, maar succes blijft uit. Het plaatsen der Schiedammers is niet altijd even zuiver. Een 2-tal corners op het Haagsche doel volgen, maar weer is het geluk met de gasten Er wordt in deze periode soms onnocdig op den man gespeeld. Ean aanval van den snellen Vermeer mislukt, terwijl een hard schot van v. d. Bosch in de veilige handen van Jousma belandt. Vermeer is gevaarlijk voor de Schiedamsche verdediging. Een voorzet van dezen speler wordt door v. d. Bosch ingekopt, te zacht om resultaat te hebben. Ook Jansen krijgt geen kans om Jousma te passieeren. Een hard schot van v. d. Griend wordt door Rekkers weggeslagen. Branneman vangt het leer op en geeft door naar v. d. Vaart, die met zijn schot geen fortuin heeft. De regen heeft intusschen het veld niet in beste conditie gebracht, maar desniettegenstaan de blijft de wedstrijd haar aantrekkelijk ka rakter behouden. De Schiedammers, met Schef fers en v. d. Vaart als uitblinkers, hebben echter het beste deel van hst spel. Weer ontkomen de Hagenaars aan een zeker schijnend doelpunt, wanneer de heele Schie damsche voorhoede voor het doei van Rekkers ligt te zwemmen, zonder dat iemand kans ziet, het ronde ding een meter verder over de lijn •te werken. Scheffes zendt een schot in, dat rakelings naast gaat, terwijl Rekkers een knal van den vrijstaanden v. d. Griend weet te keeren. Aan de overzijde kan v. d. Windt met een listig trucje opluchting brengen. Ook na de hervatting zijn de Schiedammers in de meerderheid. Door goed open spel krijgt Goumare een mooie kans, maar de tegenpartij is hem te handig. Ook een poging van v. Es om te doelpunten, mislukt. H. V. V. werkt hard en het zwoegen wordt beloond, wanneer Jansen uit een voorzet van Vermeer, doelman Jousma weet te passeeren (O1). Er wordt nu eenigszins forsch gespeeld. Na een paar vergeefsche aanvallen der Schie dammers belandt het leer eindelijk bij den Hoed; deze geeft door naar v. d. Griend, die onder uitbundig enthousiasme de pmrijen op gelijken voet brengt (11). Even later komt v. d. Griend alleen voor Rekkers; zijn scliot gaat echter naast. Een aanval der Hagenaars wordt met een corner besloten. Deze wordt door Pasteur over- gekopt. Het leer komt nu bij v. Es terecht en wanneer deze goed heeft voorgezet, is het Bron- nema, die Hermes een voorsprong bezorgt (2—1) Een venijnig schot van Jansen gaat juist over. Daarna moet Rekkers het ronde ding Weer uit z'n heiligdom graaien. Vallend kopt den Hoed het leer nu naar v. d. Griend, die den bal voor zijn verkeerde been krijgt. Een schot van Pasteur wordt vallend door Jousma ver werkt. De Hagenaars zijn nu meer in den aanval dan vóór de pauze. Snouck Hurgronje weet het leer goed vrij te maken, maar de voorzet welks daarop volgt, is te hard. Op appellesren der Schiedammers kent scheidsrechter Feitzer daarna aan v. Es een vrijen schop toe. Deze wordt door Rekkers gestopt. Uit e-en snellen tegenaanval brengt v. d. Bosch dan van korten afstand de partijen op gelijken voet (22). Ul( een door Snouck Hurgronje genomen cor ner nemen de Schiedammers den aanval over. Goumare vergeet echter den bal mee te nemen. Jousma krijgt aan de andere zijde een effect vol schot van Vermeer te verwerken. Pasteur trapt nog eens hoog over en dan trekt v. d. Vaart op het Haagsche doel af, waar hij tegelijk met Rekkers komt te vallen. Tegen het einde vermeerderen de Schie dammers hun aanvallen met het resultaat, dat v. d. Griend uit een door v. d. Vaart aangegeven hal Rekkers passeert (32). Een dubbel en dwars verdiende overwinning. K i ta was compleet, H. B. S. miste .11. van Ronït.ndt. Het begin was vrij slapjes en de ver dedigingen hadden weinig moeite de aanvallen te keeren. Enkele hoekschoppen aan beide zij den worden slécht genomen zoodat ook hiervan geen resultaat viel te noteeren. P. Schoorel kreeg liet leder hierna keurig toegespeeld en loste een verraderlijk schot dat Cohen over de lat tipte.- Aan do andere zijde bracht Viergever een opgelegde kans om hals, terwül Voormolen en Formenoy verschillende malen naast of over schoten. Van Resteren kreeg hierna een bal in den maagstreek en verliet het veld; wel probeerde hij kort hierna het spel te hervatten doch moest andermaal het veld verlaten waarop hij door van Romondt werd vervangen. Een vliegend schot van Viergever tipte Rambonnet over de deklat. Den hoekschop, welke keurig werd genomen, onderbrak de Haagsche doelver- dediger op uitstekende wijze. Een vrije trap wegens ongeoorloofd spel, bracht een gevaar lijke situatie voor de Rotterdammers, Cohen wist echter het leder voor de toestormende Hagenaars weg te grabbelen. Toen Formenoy het leder van den rechts half kree#^ toegespeeld, gaf de Rotterdammer een hoog schot dat Ram bonnet opving, hij liet het leder echler vallen en de toeloopende Wendt gaf den rood witten de leiding. (01). Pierhngje reddb e^rtftra'al tenkoste van handsbal waarbs Formenoy den strafschop tegen de deldat schoot. Het was echter uit stel van executie want de volgende Rotterdam sche aanval stelde Viergever in de gelegenheid om den stand met een vliegend schot, onder Rambonnet door op 02 te brengen. In de twee de helft was het samenspel van de Rotterdam mers stukken beter en vooral het binnentrio met Wendt als de beste weerde zich kranig. Voormolen kreeg weldra een prachtkans doch schoot in de handen van Rambonnet. H. B, S., dat haar voorhoede gewijzigd had, maakte er in den aanvang zoo mogelijk nog minder van. Een yoorzet van Formenoy schoot v. d. Welle in het zijnet, waarna Viergever uit een mooi aan gegeven bal van Wendt, den stand op 0—3 bracht. Weer kwam Sparta terug en na keurig samenspel van Formenoy en Wendt stelde laatstgenoemde Voormolen in dé gelegenheid er 04 van te maken. Daarna kwr.'fri H. B. S. eenigszins in actio en met een schot van ver ren afstand br -cht G. Schoorel den stand op 14.) D'Fonseca kreeg hierna de kans van den dag doch wist deze niet te benutten. Na behoor lijk samenspel tusschen De Vries en Smeets kon laatstgenoemde den achterstand verkleinen (2—4). Kort voor het einde kreeg H- B. S. een strafschop te nen.en doch Vermotten schoot den bal ver naast. f Excelsior—D. F. C. 3—2. Op een zeer zwaar veld stellen de ploegen zich met een paar invallers op. Excc' -'or mist Bak en Achterberg, D. F. C. de Bruin en van Dam. De thuisclub forceert ln. de eerste minuten een hoekschop welke niets lastbaars oplevert. Dan neemt D F. C. den aanval over en breekt Snel door de verdediging der thuisclub, Dragt lost een scherp en hnrd schot maar Bund is op zijn plaats en redt. Bi) een volgenden aanval loopt Bund te vroeg uit waarna Ruisch kalm het leer in de touwen jaagt (0—1), Er is dan juist vier minuten gespeeld. De bezoekers behouden het beste van het spel en het Rotterdamsche doel doorleeft menig benauwd oogenblik doch door het telkens missen van het Dordtsche binnen trio kan Bund zijn gebied schoonhouden. Als er ruim twintig minuten is gespeeld, forceert Excelsior een hoekschop waaruit het leer bi) Grobbe op het middenveld komt welke speler cr even mee oploopt om dan met en zuiver schot Born to passeeren. (11). Als Bund wederom enkele vinnige schoten heeft onschadelijk ge maakt, speelt Bonter voorbij de veropgedrongen backs van D. F. C. en sjouwt het leer achterna, men probeert hem in te halen doch te iaat en n© bal ligt voor de tweede maal achter Bern, (2—1). D. F. C. neemt dan het Exeelsior-uoel onder schot en vooral Webster plaatst het leer telkens goedi voor doel waar de Rotterdamsche verde diging door Inspanning van alle krachten, mees ter van het leer weet te blijven. Als Huisman eens snel opbrengt, staat Bouter vlak voor doel om het op te vangen, doch Lebret geeft hem een duw in den rug. Strafschop. Grobbe plaatst zich achter den bal en schiet via den op en neer bewegenden doelman in. Scheidsrechter Caste- lijn laat echter den strafschop overnemen en nu vliegt het leer voorbij den stilstaan- den Born. (3—1), D. F. C. pakt stevig aan en brengt goed combineerend op, Dragt loopt door de verdediging en geeft Bund met een goed schot het'nazien. (3—2). Direct hierop is het rusten. De tweede helft geeft vrijwel hetzelfde spel van voor rust, zelf nog iets vlugger en ste viger met D. F. C. wel het meest in den aanval. Er worden aan beide kanten door goed spel in het veld tal van kansen geschapen maar even- vele schromelijk gemist. Toch krijgen ook de doelwachters nog volop werk en hun taak aan beide kanten is lang niet gemakkelijk maar zij houden schitterend stand, vooral Bund van Excelsior weet heel wat lastige schoten te we ren. Zoo verloopt de tweede helft zonder dat een der partijen het net kar vinden en behoudt Excelsior de overwinning waarmee ze best te vreden kan zijn. Doordat het Feijenoord-elftal een half uur te laat arriveerde werd eerst, te half drie begon nen. Feijenoord miste Verbeek, Sinke, van Heel en Dekker, waarvoor resp. Wessels, Pauwe Sr., Pauwe Jr. en Klop meespeelden. Z.F.C. was compleet, 't Was een sensationeel begin, want onmiddellük na aftrap nam Z.F.C. den bal over, een voorzet van links volgde en voordat een Rotterdammer wist wat er gebeurde, gaf Lust met een goed schot de thuisclub de leiding (10). Een gevaarlijke F-aanval strandde op den Z.- doelman v. d. Kolf. De Zaansche linksbuiten schoot hard tegen den paal. Spoedig zette de zelfde speler weer eens goed voor en Hoogmoed deed met een prachtig schot in den hoek de rest (20). De bezoekers kwamen er daarna waA beter in, zoodat een fraaie gelijk opgaande strijd ontstond; de aanvallen der Zaandammers wa ren door goed open spel en de beide snelle vleu gelspelers echter veel gevaarlijker. Düke sloeg, een zeker doelpunt voorkomende, eens een bal uit het doel; waarna Lust den strafschop be nutte (30), terwül kort daarna een goede voor zet van den snellen Lust fraai door v. d. Kolf werd benut (4—0). De F.-aanval bracht het niet tot doelpunten; .slechts een enkel goed gericht schot belandde in handen van doelman Kuiper. De Z.F.C.'ers misten nog een drietal gemakke lijke kansen. De rust kwam met een 4O voor sprong voor de thuisclub. Met het oog op de invallende duisternis werd slechts enkele minu ten gepauzeerd, waarna beide elftallen, ieder met nog een reserve, den strijd voortzetten. Feijenoord had Staal voer Rikxoord en Z.F.C. v» d. Ing voor Klapper. De bezoekers zetten er een goed gangetje ln en kort na de hervatting ver kleinde Pauwe Sr. met een goed schot den ach terstand tot 41. De Rotterdammers warem'tili sterker eneoefenden een flinken druk uit op het Zaansche doel. Hun opdringen werd echter noodlottig, want tweemaal ging de Zaansche linksbuiten er vandoor en beide malen werden zijn goede voorzetten benut, eer3t door Lust en toen door do Maar, zoodat de stand op 61 kwam. De gemoederen werden toen wat verhit, maar tusschen de bedrijven door ontstond Z.F.C.'5 7e doelpunt door Lust. Twee Zaandammers ston den eens vófir Klop, doch door buitenspel annu leerde de heer v. Bissellck het doelpunt. Toch was en bleef de Rotterdamsche ploeg gedurende de ge heele tweede helft in den aanval en in het taats:? kwartier gelukte het nog aan Pauwe Sr. 011 Pijl den achterstand: tot 73 te verkleinen. Tegen het einde benutte Lust nog een voorzet van links, doch ook dit punt werd door buiten spel g annuleeiM. TWEEDE KLASSE 2de KLAS A; geep gew gel. vr. pt. v.t gsm. D.H.C. 9 7 1 1 15 42—17 1.67 9 6 2 1 14 38—15 1.55 Quick 12 7 2 3 16 46—27 1.33 9 5 1 3 11 19—25 1.22 Overmaas 11 5 3 3 13 43—27 1.18 R.F.C. 8 3 O 3 8 20—25 1 Vios 10 4 1 5 9 20—30 0.90 C.V.V. 10 4 0 6 8 28—28 0.80 B.M.T. 13 2 1 10 5 21—49 0.3S Merwetie 11 1 1 9 3 9—38 0.27 2de KLAS B: gesp gew gel. vr. pt. vt gem. Fortuna 10 10 0 0 20 38—8 2.— Xerxes 10 7 2 1 16 44—28 1.30 O.D.3. 10 5 3 O 13 29—20 1.30 V.D.L. 10 6 1 3 13 31—22 1.30 V.O.C. 10 4 3 3 11 20—19 1.10 Gouda 11 6 0 5 12 20—24 3.09 St. Hoog'er 8 2 2 4 6 14—24 0.75 11 2 1 8 5 30—39 0.45 Neptunus 10 1 1 8 3 17—28 0.30 U tri tas 10 0 1 8 1 7—Sï 0.10 Sparta nam gisteren revanche op H. B. S. door de Hagenaars op Houtrust met 42 te kloppen. De roodwitte voorhoede in het doelgebied der zwarteVr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 10