ALGEMEEN OVERZICHT. m ANTI-FASCISME Maandag 6 januari 1930 2 A' Het huwelijk van prins Umberto. Aans'agpogingen van anti fascisten. wmm msssB&R de arrestaties te parijs 7! EEN NIEUW AANSLAG-PLAN OMVANGRIJKE POLITIE MAATREGELEN Trams met dynamiet vermeld DRIJVENDE WERKPLAATSEN huiszoeking bij bertoni GEEN VRIENDELIJKE ONTVANGST WONDEREN DER TECHNIEK AFTREDEN VAN TSCHITSCHERIN TER VERBINDING MET DE BUITEN GEWESTEN IN INDIE DE KALENDERHERVORMING IN RUSLAND OM OP TE KNAPPEN DE PAPEGAAIEN-ZIEKTE SLACHTOFFERS DER WETENSCHAP moord door een koeli de POSTVLUCHTEN NAAR INDIE STANDBEELD OPGEBLAZEN De tweede Haagsche confe rentie Allerhande commissies hebben Zaterdag ver gaderd in het gebouw van de Twefede Kamer eh in de hotels, maar of er veel voortgang ge haakt is, overeenkomstig den wensch van mi nister Jaspar, dat er veel gewerkt moest wor- ^en, blijkt niet. Toch geeft de Nederlandsche regeering in deze een voorbeeld. Voor het Bin nenhof, waar tot heden nog steeds gasverlich ting bestaat, zijn direct maatregelen genomen 'oor het ophangen van groote electriscbe lam- Pen, De verlichting is nu werkelijk schitte- *ehd. Zelfs de ingang van de Tweede Kamer, "ie een vreemdeling nauwelijks bij dag, maar Pooit bij avond zou vinden, heeft een electrise lampje gekregen. Op het Binnenhof is dus het "cht ontstoken, maar of het de conferentie nelpen zal, dient to worden afgewacht. Over de besprekingen, die gevoerd worden °ver de West-Europeesche herstellingen, lekt niets uit. De esperten werken hard en men heeft hoop. dat zij spoedig met voorstellen kun nen komen voor de commissie-Jaspar. Een JP«ilijkheid vormen de dwangmaatregelen en t groote vraag, Franschen, ook Pa het dejeuner van Zaterdag, waar volgens nen perschef niets besproken was, maar waar Pmn slechts gegeten had, bereid zullen worden gevonden om de in het verdrag van Versailles voorziene dwang-maatregelen uitdrukkelijk buit.o stellen. Van Fransche zijde V^enscht men iedere juridische verandering in den tekst van het vredesverdrag te vermij den. Opmerkelijk is bij deze tweede conferentie Verder de zeer gereserveerde houding van En geland. Draaide in Augustus alles om minis ter Sr.owden, thans hoort of ziet men niets van de Engelschen; zelfs de gedelegeerden ko men en gaan naar het Binnenhof op een wijze, die ei geheel op gericht is, geen aandacht te trekken. Het meest belangrijke was Zaterdag onge- twijfe d de vergadering van de commissie-Lou- cbeur waarin een bei in gemaakt is met de regeling van de Oost-Europeesche herstellin- geschil, dat tot heden nog geheel on geregeld is, zooals men weet. De commissie, die tot taak had, dit vraag- Sfm*! voor te bereiden, is na drie weken ver gaderen té Parijs in wanhoop uiteengegaan, omdat het niet lukte, zelfs ook maar (?en voor- loopige regeling tot. stand te brengen. De opzet is nu voor ieder van de staten af zonderlijk, een oplossing te vinden, en zoo is Zaterdag voor de commissie 't eerst verschenen Oostenrijk, het land, waarmede, mogelijk een resultaat te bereiken valt. Heden zou, gelijk bekend, Bulgarije voor de commissie verschij nen en Dinsdag of Woensdag Hongarije, waar- hb zich heel wat meer moeilijkheden zullen voordoen. Een werkelijke poging om de eindverplich- ting van Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije 'ast te stellen, is tot nu toe, gelijk hekend, Piet gedaan. Nu is deze ter h^nd genomen. Zooals men verder weet, is bij den vrede van St. Germain op het gezamenlijk vermogen van Oostenrijk, zoowel als op alle loopende inkom sten, het pandrecht gelegd. Dit bleef bestaan, °°k al werden voor dit land alle herstelbetalin- gea tot 1942 uitgesteld; alleen ten bate van de 'eikenbondsleening werd het pandrecht tijde- !Jk bulten werking gesteld. Toen in het najaar 1927 Oostenrijk een voor economisch leven noodzakelijke leening ?0est sluiten, zijn pogingen aangewend om at Pandrecht daarvoor buiten werking te stel- eu' Blaar die mislukten. Het leek technisch PBtUogeiijk om tijdig de toestemming van alle S en 'te krijgen. Minister-president Schober heeft dit alles zal worden toegekend in het niet beschermde gedeelte der Duitsche jaaraflossingen. Weliswaar bestaat bij de Belgische delegatie de opvatting, dat België niet goed gerecht vaardigde aanspraken kan maken op een aan deel ln de niet beschermde aflossingen, daar België reeds belangrijke voorkeursrechten voor zijn vorderingen tot 1929 heeft gehad. Echter gelooft men in Belgische kringen ook, dat men ten slotte niet al te veel riskeert, in dien een poging in dezen zin wordt gewaagd. Derhalve is van Belgische zijde reeds een des betreffende opmerking tegenover Tardieu ge maakt. Het Is thans de vraag of België ook op de conferentie een desbetreffend voorstel zal doen. Naar verluidt wordt er te Parijs de nadruk op gelegd, dat dr. Schacht in verband met de nieu we bijeenkomst van de organisatie-commissie van de Internationale Bank voor herstelbeta lingen ifi Den Haag weer zijn oude plaats zal Innemen, als Duitsch vertegenwoordiger ln de organisatie-commissie. Sauwerwein verklaart in de „Matin" van meening te zijn, dat Frankrijk in de arbitrage kwestie tot de uiterste grens van bet mogelijke is gegaan. Wanneer de Duitsche ministers hier mede niet tevreden zijn, dan bewijst dit slechts, dat zij geen meester in eigen huis zijn. Tusschen Dultschland en zijn schuldeischers behoeven geen politieke kwesties meer opge lost te worden. Aldus Sauwerwein. De a.s. vlootconferentie Na 'n dejeuner op 't Witte Huis a.s. Dins- ag zullen Stlmson en andere gedelegeerden ter jondensche conferentie naar New-York vertrek en, waar zij Donderdag scheep gaan. Er wordt op gewezen dat ter conferentie sterk ■al worden aangedrongen op beperking van alle categorieën oorlogsschepen. Amerika wenscht iok eenige beperking in de afmetingen der oor iogsschepen. De meeningverschillen tusschen de vlootex perts en Hoover en zijn raadgevers schijnen in goede harmonie te zijn geregeld. De Amerikaansche delegatie telt ongeveer 100 man. De leider van de Japansche delegatie Kakatsoeki heeft Vrijdagmiddag iu 'n inter view te Londen verklaard, dat Japan voor een vermindering der groote schepen is en even eens bereid is. de verlenging van den levens duur ervan onder de oogen te zien. Nogmaals verklaarde Wakatsoeki, dat Japan niet voor een afschaffing der onderzeeërs is, maar het zou z.i. goed zijn, als de afmetingen ervan beperkt zouden kunnen worden. De delegatie heeft den indruk, dat even- tueele beslissingen der conferentie onmiddel lijk in werking zullen treden. Volgens een bericht uit Londen spreekt de ..Daily Telegraph" de berichten over een a.s. ontmoeting tusschen Mussolini en Briand tegen. Wat het voorstel der Fransche regeering voor een Middellandsche Zee-overeenkomst betreft, wijst het blad er op. dat dit pact niet vergeleken kan worden bij het Locarno.pact. De Fransche regeering Is dan ook niet voorne mens, een andere zeemogendheid uit te noo- digen den tegenwoordigen toestand in de Mid- dellandsche Zee te garandeeren. Veeleer wordt gedacht aan een algemeen neutraliteitspact tus schen Engeland, Frankrijk Italië en Spanje. Presidentswisseling in Tsjecho- Slowakië 4 Al gerulimen tijd loopen in politieke kringen te Praag geruchten, dat president Masaryk die 6 Maart a.s. 80 jaar oud wordt, zich ambts- moede gevoelt, en het is een publiek geheim, dat de president Masaryk gaarne Dr. Benes tot zijn opvolger gekozen zou zien. Met het oog op dit heengaan heeft president Masaryk de laatste verkiezingen reeds vroeger dan ander het geval zou zijn geweest laten houden, ten einde voor Benes den weg tot het presidentschap te effenen. Daarbij werd gere kend op het tot stand komen van een socia listisch kabinet door een overwinning der so ciaaldemocraten. Nu hebben de verkiezingen van October wel een overwinning der socialistische partij ge bracht, doch niet in dien omvang, dat de plan nen van Masaryk verwezenlijkt konden woi den In 'n Nieuwjaarsartikel in het nationaalsocïa- listische blad „Geske Saevo" heeft Masaryk thans verklaard, dat hij zijn ambt zal neerleg gen, indien heim een opvolger wordt aanbevolen die zijn politiek zal voortzetten. Hij geeft dan een nadere beschrijving van den persoon van zijn opvolger, welke geheel op dr. Benes pasi. I)e openbare meening in Tsjecho Slowakië schijnt echter niet bereid dezen wensch van Masaryk te vervullen. De democratische bla den, doch ook andere Tsjechische bladen willen van Benes als opvolger van Masaryk niets we ten, doch weusehen, dat een burgerlijk politi a GROOTE VERONTWAARDIGING IN ITALIË DE EERSTE VLIEGMACHINE, die der Pan-Amerikaanscke spoorwegen, welke de verbinding niet Zuid-Amerika onderhoudt; dit passagiersvliegtuig, dat van meerdere motoren voorzien is, moet een afstand van 7280 mijlen afleggen. EXTRA POLITIEMAATREGELEN De hertog van York, tweede zoon van ko ning George van Engeland, is gisterochtend uit Londen vertrokken om zijn vader en moe der bij het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins met prinses Marie José, te verte genwoordigen. De Italiaansche gezant te Londen en andere autoriteiten, deden hem aan het station uitge leide. BRUSSEL, 4 Januari. (H.N.) Naar één der bladen beweert, is de Belgische politie het plan voor een aanslag op het spoor gekomen, welken anarchisten op den koninklijken trein, op weg naar Rome, hadden wielen uitvoeren. De politie moet in het bezit van een schets zijn gekomen, waarop duidelijk de plaats aan gegeven was, waar men den trein in de lucht wilde laten vliegen. De meeste buitenlandsche stations, welke de trein mo-est passeeren, werden extra bewaakt. BRUSSEL, 4 Januari. (B. T. A.) Uit Chiasso wordt gemeld. De Italiaansche koninklijke trein, met de Belgische koningsfamilie, is om 5 uur 50 de Italiaansche grens gepasseerd. Het volk juichte den Belgischen koning en prinses Marie José levendig toe, tijdens het op onthoud te Chiasso. v°or de commissie-Loueheur nog eens in de cus president zal worden. Bieest felle kleurei geschilderd, om aan te i De nationaal-democraten zouden Dr. Kra- Bonen, dat dit een voortdurenden druk uit- merscli candidaat willen stellen, doch de agr» "sfent °D dit land en een belemmering is voer riër8 hebben weer een anderen candidaat. ln de economische opleving. Na een uiteenzetting van hetgeen er voor ae commissie te Parijs geschied v s. bracht "Ohober ook naar voren de daar gc 1de vraag, 0tB alle vorderingen krachtens den vrede van ®t.« Germain op Oostenrijk te laten vervallen. De commissie was daartoe natuurlijk niet Bevoegd. Thans vroeg Oostenrijk aan de Haagsche conferentie, om daaraan voor eens en voor g°ed een einde te maken; maar dat gaat niet z°o makkelijk, en in plaats van een uitspraak ot een voorstel, werd aan Oostenrijk een goede raad gegeven. Duitschland en Polen hadden samen hun za ken zoo keurig geregeld en daar Vrijdag in zitting van de conferentie mededeeling van Gedaan, dat dit een prachtig voorbeeld was te: navolging. Oostenrijk moest probeeren, met ïeder van de landen in Oost-Europa tot een 'ergelijk te komen, door afzonderlijke bespre kingen. Of het "lukken zal, durven we niet te voor- Bpellen. In alle geval, een uur na de vergade- riBg hebben de besprekingen van Oostenrijk Biet Tsjecho-Slowakië reeds een aanvang ge- _Bomen en de andere landen kunnen nu vol- gep. Het officieele communiqué over de zitting der tweede commissie (voor de niet-Duitsche herstelvraagstukken) luidt als volgt; De commissie voor de niet-Duitsche herstel- waagstukken heeft Zaterdagmiddag te 3.15 ver gaderd onder voorzitterschap van den heer Ncucheur en heeft de Oostenrijksche delegatie gehoord." Een sub-commissie is gevormd voor het on derzoek van zekere technische vraagstukken. MEN IS DE ORGANISATIES OP *T SPOOR De staking te New-Orleans DE TUNNEL TUSSCHEN BARI EN MATERA 3500 Meter lang ROME, 4 Januari (V.D.) De uitgravingen voor den tunnel tusschen Bari en Matera, die een lengte zal hebben van 3% K.M. zijn na jaren werken gereedgekomen. LIJKEN VAN VLIEGERS OPGEVISCHT Onder duizenden visschen bedolven ROME, 4 Januari. (B.T.A.) Naar de bladen uit Napels vernemen hebben visscbers van het dorp Baia dezer dagen, bij het inhalen van hun netten, bedolven onder du-.zenden visschen de geheel in ontbinding verkeerende lijken van twee vliegers gevonden. Te oordeelen naar hun kleeding zijn het bui tenlandsche vliegers. Hun identiteit is nog niet vastgesteld. Een reparatieschip voor de Britsche vloot DE INRICHTING EEN PRACHTSTUK TECHNIEK h>e Fransche bladen geven te kennen, dat n°g talrijke moeilijkheden overwonnen moeiten banden. Dé correspondent van de „Echo de Paris" aeht het niet geheel onmogelijk, dat zich nog ®°eilijkheden zullen voordoen, o.a. ten op- chte van de kwestie, of aan België aandeel leder geval zal de kwestie van den opvolge van MssaTyk aanleiding zijn toe een h-vigen strijd tusschen de verschillende partijen ln Tsjech-O Slowakife. De afschaffing der exterrito rialiteit in China Naar Havas uilt Peking meldt, heeft de Fran sche gezant in China aan de regeering 'n nota doen toekomen, in verband met de verklaring der Chineesehe regeering van 29 December, betreffende de afschaffing der exterritoriale rechten. Daar deze verklaring in strijd is met de FranschChineesehe veNjragen wordt de re geering te Nanking aan het handhaven van internationale verplichtingen herinnerd Te Tokio ontvangen berichten bevesti gen, dat de aankondiging van de regeering te Nanking inzake de afschaffing der exterrito riale rechten ln geen enkel deel van China door eenige practlsche maatregel gevolgd is. De Japansche regeering maakt bekend, dat zij voorloopig officieel geen nota neemt van de afschaffing van de exterritoriale rechten, doch de ontwikkeling van den toestand afwacht. Ook uit Londen wordt gemeld: De exterrito riale rechten zijn, zooals verwacht werd, in de praktijk nog niet opgeheven. Volgens een be richt van den Amerikaanschen consul-generaal wil de Nanking-regeering thans den eersten April vaststellen als den datum, waarop een begin zal worden gemaakt met de geleidelijke opheffing der bijzondere rechten van de buiten landers ln China. Dr. "Wang sprak Vrijdag de verwachting uit, dat het binnen enkele maanden mogelijk zal zijn een regeering te vinden, waardoor de Chineesehe rechtspleging ook tegenover buiten, landers kan worden toegepast. Engeland en de dominions Generaal Smuts, heeft aan het hem door de Canadeesche club te Montreal aangeboden de- De firma Vickers Armstrong heeft een nieuw reparatie-schip van 13.500 ton voltooid dat bin nenkort aan de vloot in de Middellandsche Zee zal toegevoegd worden, in plaats van het oude schip „Assistance" dat afgedankt wordt. Het nieuwe schip is de mooiste drijvende werkplaats die op het oogenblik bestaat. De eenige wapening bestaat uit twee kleine kanon nen voor het afweren van aanvallen uit de lucht, maar het schip is uitgerust met alle gerief voor het herstellen van oorlogsschepen, zoodat het ln capaciteit een kleine scheepswerf nabijkomt. Aan boord zijn ongeveer twintig verschillende werkplaatsen, die alle van de nieuwste machines en gereedschappen zijn voorzien. In een werkplaats kunnen motoren met in wendige verbranding hersteld worden, de ande re dienen voor het herstellen van zware en lich te machines. Verder vindt men er een gieterij, een loodgieterij, een modelmakerij, een smidse, werkplaatsen voor het lasschen en snijden van platen enz., een timmermanswinkel en een werkplaat! voor het herstellen van instrumen ten. Het schip heeft een dubbelen bodem, waarin het ten behoeve van de vloot 200 ton gedistil leerd water, 200 ton ketelwater, 100 ton smeer olie en 400 ton stookolie kan meevoeren. De politie te Genève blijft uitgebreide voor zorgsmaatregelen treffen voor de op 13 Ja nuari beginnende vergadering van den raad van den volkenbond, zulks in verband zooals men weet, met de arrestatie van 3 antifascis ten te Parijs, die met andere nog niet opge spoorde medeplichtigen plannen voor een aan slag hebben voorbereid. Het hoofd der politie te Genève verklaarde aan de pers, dat men wel niet al te veel betee- kenis aan deze plannen hecht, doch dat men alle maatregelen wil treffen om iedere poging tot een aanslag te verhinderen. GENèVE, 4 Januari. (W. B.) De Geneefsche politie volgde reeds sinds langen tijd het spoor van de organisators van het complot tegen de Italiaansche volkenbondsdelegatie. Men wist, dat tusschen Berneri en een in Genève vertoevenden Italiaan zekere betrek kingen bestonden. De autoriteiten kregen tot nu toe echter geen aanwijzing, dat de briefwis seling tusschen beide personen van misdadigen aard zou zijn. Voor de op 13 Januari te Genève beginnende zitting van den volkenbondsraad, waaraan voor het eerst als leider der Italiaansche delegatie de minister van buitenlandsche zaken, Grandi, deelneemt, zijn omvangrijke politiemaatregelen getroffen. De directeur der Geneefsche politie verklaar de, dat hij den chef van den binnendienst van den volkenbond had verzocht, geen agenten op eigen gelegenheid de entreekaarten der tot deelneming aan de raadszittingen gemachtigde personen te laten controleeren. De buitenbewaking van het volkenbondsge bouw geschiedt dag en nacht door de gendar merie. Grandi zal overal zoo zorgvuldig mogelijk bewaakt worden. Alle uitgangen van het volkenbondsgebouw worden door de veiligheidspolitie bewaakt. GENèVE, 4 Januari. (W. B.) De Geneefsche politie deed haar eerste huiszoeking in de wo ning van den anarchist Luigi Bertoni. Bij hem werd een omvangrijke correspondentie, alsmede een revolver in beslag genomen. Ber toni werd echter, na een langdurig verhoor, weer vrijgelaten. De tweede huiszoeking geschiedde in de wo ning van den Italiaanschen anarchist Domini- co Ludovicl. Ook hier werd een uitgebreide correspondentie gevonden, waaruit bleek, dat Ludovici in permanente verbinding stond met buitenlandsche anarchisten. Ook hij werd weer vrijgelaten. Een derde huiszoeking had plaats in de wo ning van den Italiaanschen anarchist Rudolfo Vela, die naar Frankrijk was gereisd. Ook hier werd een omvangrijke correspondentie in be slag genomen. Duurt reeds van Juli af NEW-ORLEANS 3 Januari. (R.O.) Er is een jongeling gearresteerd, die zegt Vincent Vineza te heeten, wegens het gooien van bom men naar trams. Sinds Juli is er een staking onder de tram bestuurders en de conducteurs. Tot nu toe zijn er in het geheel al 30 trams met dynamiet vernield (na 31 December reeds drie). De politie heeft order gekregen, om steeds, indien zij het noodig acht, te schieten. Zij moet zich ten koste van wat dan ook, van de dyna- mietwerpers meester maken. Rechercheurs door Chineezen beschoten Te Singapore zijn twee Europeesche recher cheurs, toen zij naar een auto toe gingen, waarin vijf verdachte Chineezen zaten, met re volverschoten ontvangen. Zij werden gewond, maar, naar men gelooft, niet ernstig. De rechercheurs beantwoordden bet vuur. TweeChineezen werden neergeschoten, de an dere gewond. HET GROOTSTE DOK TER WERELD Is gelijk de belangrijkste vlootbasis van Japan Vragen aan de Zwitsersche politie ROME, 4 Januari (V.D.) In verband met» de door de Parijsche politie ontdekte plannen tot aanslagen door anti-fascistische elementen, wiei arbeidsveld zich ook tot Zwitserland uitstrekt, eischt de fascistische pers steeds dringender, dat energieke maatregelen tegen de verstoor ders van den vrede worden genomen. De bladen eischen verantwoording door de betrokken landen. Zelfs wordt betoogd dat de aanwezigheid van dergelijke elementen in Zwitserland onvereenig- baar is met het handhaven van den volken bondszetel in Genève. De bladen eischen daar om dat de Italiaansche gedelegeerden deze kwestie in den raad van den volkenbond zullen ter sprake brengen. Een uitvoerig Stefani-telegram uit Rome geeft nog den inhoud van een hoofdartikel van de „Giornale d'Italia", naar aanleiding van het te Parijs ontdekte complot tegen de Italiaan sche delegatie te Parijs. Het blad meent te weten, dat reeds uit het onderzoek gebleken is, dat te Genève medeplich tigen aanwezig zijn, zoodat het voor de Itali aansche volkenbonds-delegatie daar niet meer Indien de Parijsché politie actief blijft, zegt het blad, zullen er dezer dagen nog meer sen-, sationeele onthullingen komen. De verantwoordelijke Zwitsersche autoritei ten zouden, volgens de „Giornale' werkloos zijn gebleven. In dit verband stelt het blad aan de Zwitsersche politie de volgende vragen: Is het waar, dat de te Brussel gearresteerde anarchist Berneri, van wien men thans weet, dat hij een der organisators was van het com plot van Genève, zich onlangs naar Genève heeft begeven en er rustig de lokalen van het volkenbondsgebouw heeft mogen bezoeken. Hu was in gezelschap van een befaamd Italiaanscb anti-fascist die in Zwitserland woont Is het aan de Zwitsersche politie bekend, dat de leider van den te Parijs voorbereiden aan- slag, voor wien de ontplofbare stoffen bestemd waren een zeer bekend Zwitserscb revolution- nair is echter steeds door de Zwitsersche po litie met rust gelaten wordt? Is het juist dat de Zwitsersche politie meer dan twintig dagen geleden op de hoogte werd gesteld dat Italiaansche émigrê's in nauwer® samenwerking met Zwitsersche revolution- nairen een aanslag voorbereidden oP de ver tegenwoordigers van Italië ter a.s. raadszitting van den volkenbond? Wat voor maatregelen trof de Zwitsersche politie tot dusver om de persoonlijke veiligheid te waarborgen eener buitenlandsche delegatie, die zich naar Genève begeeft om aan een in ternationale conferentie deel te nemen? Rykoff zijn opvolger? Tschitscberin zal niet slechts aftreden als volkscommissaris van buitenlandsche zaken, doch ook ontslag nemen als lid van het hoofd bestuur van de communistische partij. Hij zal voorloopig geen enkele functie ln staatsdienst meer aanvaarden en hij zal naar Wiesbaden terugkeeren. Als opvolger van Tschitscberin zal Alexoj Rykoff benoemd worden die tevens voorzitter van den raad van volkscommissarissen zal blijven. Het nieuwe college van het commissariaat v^n buitenlandsche zaken der sovjet-unie zal waarschijnlijk uit de volgende personen wor den samengesteld; Rykoff, Krestinskl, Surio, Rothstein en Stomonjakow. Litwinof en Karachan zullen waarschijnlijk uit het college treden en in den bultenlandschen diplomatieken dienst een functie vinden. LONDEN, 4 Januari (V.D.) Het korten tijd geleden in Japan geopende nieuwe droogdok der Japansche marine is, naar de maritieme medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, het grootste dok van deze soort ter wereld en tegelijkertijd de belangrijkste basis van de Japansche vloot. Het dok kau het grootste slagschip of vier kruisers van tienduizend ton tegelijkertijd op nemen en is grooter dan het Britsche dok van Singapore. Met den bouw van het dok was reeds in 1921. een aanvang gemaakt. In verhand hiermede is interessant de ver- - - t„ in klaring van den Japanschen gedelegeerde op nement van plan een vei t t d r de de vlootconferentie Wakatsoeki, dat Japan niet de verbinding met de buitenge eeMaime voornemens is op de conferentie de kwestie oprichting van 40 radiostations op van de vlootbasis te Singapore ter sprake te p0sten. Het plan is verdeeld over 4 jaa brengen. zijn reeds 3 stations gebouwd^ De kosten zul en. een millioen bedragen. De kosten van exploi tatie een half millioen per jaar. Het noodige personeel wordt thans opgeleid. Oprichting van veertig radio-stations i BANDOENG, 3 Januari. (ANETA.) Naar het A. I. D. de Preangerbode meldt, is het gouver- De telling begint bij de revolutie In Rusland wordt, zooals bekend, een her vorming van den kalender overwogen. Volgens een bericht uit Moskou is het met deze hervorming belaste bureau thans met de werkzaamheden zoover gevorderd, dat een plan ingediend kan worden. In dit plan wordt voorgesteld de tijdreke ning in Rusland met het jaar 1917, het jaar van de Octoberrevolutie te laten beginnen. Het jaar 1930 zou dus voor Rusland het jaar 14 worden. Het jaar zou met 1 November begin nen. liet jaar wordt ingedeeld tn 360 werkdagen en 5 revolutlonnalre feestdagen. Op deze feestdagen zullen de arbeiders niet werken Voorts zullen de arbeiders bij de onafgebro ken werkweek na iedere 4 arbeidsdagen een rustdag hebben. Het aantal en de namen der maanden blijven onveranderd. Zieken gaan in hongerstaking jeuner een rede gehouden, welke draadloos werd uitgezonden. Engeland, aldus de Zuid-Afrikaansche staats man, heeft de Iersche kwestie geregeld en zal volgens het zelfde beginsel ook het Indische vraagstuk oplossen. Groot-Brittannië is een waardige moeder voor deze naties, die vrije dochters zijn. Zij moeten echter binpen het rijksverband blijven, vrij weliswaar, maar bondgenoot in alles wat het gemeenschappelijk belang betreft. Er beerscht trouwens een streven naar nau wer vereeniging tusschen alle deelen van het Brioche gemeenebest, OMDAT DE PORTIES NIET GROOT GENOEG WAREN In het Virchow-ziekenhuis te Berlijn zijn Vrijdag een 40-tal herstellende zieken in hon gerstaking gegaan, wijl zij de portie avondeten onvoldoende achtten. Na onderhandelingen met de directie beslo ten zij het avondeten van Zaterdag af te wach ten, alvorens de staking af te breken. Toen dit naar hun genoegen uitviel, was hun eerste werk den knagenden honger rijkelijk te stillen NIEUWE GEVALLEN TE PRAAG De besmetting door een zending dieren overgebracht PRAAG, 4 Januari. (H. N.) Naar de bladen melden, heeft het bacteriologische onderzoek uitgemaakt, dat het echtpaar hetwelk gelijk gemeld van papegaaienziekte verdacht werd. werkelijk door deze infectieziekte is aange tast. De toestand van het echtpaar is ernstig Voorts zijn nog twee patiënten In een zie kenhuis opgenomen, bij wie eveneens verdacb te verschijnselen zijn vastgesteld. Het onderzoek der politie heeft vastgesteld dat een zending papegaaien, waarbij zich ook het besmette dier bevond, door een Duitschen vogelhandelaar aan een koopman te Praag is geleverd. Er worden thans pogingen in het werk gesteld om al deze dieren in handen te krijgen. Onze Parijsche correspondent schrijft ons. Opnieuw is een geneesheer het slachtoffer gewonden van het toepassen der radiologie. Thans in het ziekenhuis van Havre, waar een bekend radioloog, dr. De Boissière, die reeds in 1924 en in 1927 amputaties had moe ten ondergaan tengevolge van aantasting door radio-emanaties, thans is bezweken. Hij was 55 jaren oud geworden. De mijnopziener zou geslagen hebben-... BANDOENG, 3 Januari. (ANETA). Het dag blad De Koerier verneemt uit- Benkoelen, dat de mijnopziener Schmitz in een mijngang van. de mijn Lebongdatai door een koelie is dood gestoken. De dader beweert, dat Schmitz hem een klap had gegeven. Het zesde retourvliegtuig Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het 6e retourvliegtuig, Zaterdag f uur uit Akyab is vertrokken, 9 uur te Calcutta is aangekomen, 9.40 vandaar is vertrokken en 14 uur te Alia- habad is aangekomen. Met het vliegtuig zijn zakken luchtpost verzonden met een totaal ge wicht van 197,38 K.G. bruto en 190,99 K.G. netto. De luchtpost voor tusschenliggende landen bedroeg 3,48 ICG. bruto en 3,14 K.G. netto. De hevige ontploffing deed vele ruiten springen WIE ZIJN DE DADERS? Vrijdagochtend tegen vier uur werd te Bo- gutsehutz bij Kattowitz plotseling het aldaar staande gedenkteeken opgeblazen. De explosie was zoo hevig, dat in de omringende huizen alle ruiten sprongen- Naar de onbekend geble ven daders wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld. S» wem «Sfüt lf DE „CALIFORNIA" KREEG OP WEG NAAR TOKIO moellljimeuen mwt het roer, tengevolge waarvan het ter hoogte van Seattle, ongeveer 250 M- ult die kust, niet meer verder kom Wij zien op onze foto het schip wachtend op hulp van de kustwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9