Jtmve scfarmle fiuid PU ROL MAANDXG 15 DECEMBER 1930 t ACCIJNS EN PORTEFEUILLE t GEDRIJF Ouders werkt mede! MENSCHEN EN MEENINGEN WIJZIGING OCTROOIWET* HET CREDIET AAN DE AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE STEUN AAN DEN LANDBOUW PACHTVERLAGING ZORG VOOR WERKLOOZEN NIET ALLEEN EEN PLAATSELIJK, DOCH OOK. HET ALGEMEEN BELANG GEDIEND 'T CONFLICT BIJ DE A'DAMSCHE KATHOLIEKE STUCADOORS DE A.V.R.O. EN MR. VAN DOORNE Een aanbod van mr. van Doorne SLAPTE BIJ DE BATAAFSCHE? DR. BOSSCHAARDT NOG NIET GEVONDEN DE TOLLEN-KWESTIE O, ZOO VOORZICHTIG! Kr zal we» eeuig verschil van inzicht zijn in da beoordeel <ng van dc houding van mi nister de Geer oij de behandeling van het „simpel wetteke op de verhooging van den accijns; wellicht zal men ietwat overdre ven achten den pathetiscben uitro.ip, waar mede de heer Van Vuuren zijn temperament vol betoog besloet; Indien de volksvertegen woordiging dit ontwerp aanneemt heeft zij voortaan niets anders meer te doen dan goed te keuren wat de minister haar vo-nzet", maar algemeen zal men toch wel het gevoel hebben, dat hier de uiterste grens werd bereikt, waarbij een minister met de porte feuille kan ramme.en, zonder een gezond, rustig en vruchtbaar overleg met de volks vertegenwoordiging op een al te hai de proef te stellen. Dat dit zoo werdt gevoeld ook b'j hen en het zijn er velen die in het bewid en de bekwaamheid van dezen bewindsman'volle vertrouwen hebben, blijkt uit het oordeel van den Kameroverzichtschrijver van het „Handelsblad"; Wij zijn er'niet zeker van, dat de minister verstandig heeft gedaan bij deze zaak de portefeuillequaestie te stellen. Er is ongetwij feld iets waars in de bewering van den heer van Vuuren, dat de controleerende bevoegd heid. van de volksvertegenwoordiging in ern stige mate wordt verzwakt, wanneer hij een ontwerp als dit het leven van een bewindsman als zoodanig in de schaal wordt geworpen. Voor onze parlementaire ontwikkeling ware het ongetwijfeld beter geweest, indien de Ka mer dit ontwerp cp zijn eigen merites had kunnen beoordeelen. De minister had een ar gument voor zijn houding, voor hem hebben wij hier te doen met een noodverordening. Die bewering vindt in zijn eigen rede, naar onze meening, onvoldoenden steun. Het is on getwijfeld zijn plicht te streven naar een slui tende begrooting, maar al zouden w ij geen anderen uitweg uit de impasse weten te wij zen, de vindingrijkheid van dezen financier achten wij daartoe ten volle in staat. Wat minister de Geer deed kan men één maal doen, maar men moet het niet her halen. Wij wezen nog onlangs op het geschrijf van den heer Elout in het „Handelsblad", die zonder den naam te noemen zoo duide lijk mogelijk met den vinger aanwees, wie Gouverneur-Generaal moest worden. In geen geval een clericaal man. Thans komt ook de „Avondpost" een duit in 't zakje doen. Geen partijman! Geen persoon van „streng clericale begin selen": Deze is niet „vrij". Geen S.D.A.P.-er! Maar iemand als Fock! Is deze dan geen partijman? te Ja, maar hij stond er als gouverneur-ge neraal boven. Dat is natuurlijk alleen mogelijk voor eenliberaal. De heer Hans winde er geen doekjes om met de schijnschoone verklaring: Mutatis mutandis geldt alles wat ik schreef over den clericaal en den socialist ook voor den liberaal. Hij acht Indië alleen veilig onder liberaal bewind: de rest kan zich niet boven de „partij" uitworstelen. Wij schreven vroeger: de regeering neme den meest geschikte, of hij rechts staat of links. Maar nu zouden wij haast wenschen: de regeering neme nu eens een hoogstaand, bekwaam niet-liberaal partijman, die met terdaad toont, dat ook zoo iemand boven alle particuliere wenschen en strevingen uit regeeren kan alleen met het belang van Indië voor oogen. Al was het alleen maar om aan al dat tnln of meer weerzinwekkend geschrijf en gedrijf van de alleen zaligmakende liberale zijde voor goed een eind te maken. Om uw kinderen tegen onverlaten te beschermen „Wat hun te wachten staat, als ze met vreemden meegaan" Het gevaar dat onze kinderen dreigt wordt met den dag grooter. Nog niet lang geleden heeft een onverlaat ook al Amsterdam-West onveilig gemaakt. Het kind dat toen op de fiets mee gelokt was is er gelukkig goed afgekomen. Om onze kinderen zoo veel mogelijk voor dat groote gevaar te behoeden moeten alle ouders hun medewerking verleenen. 1. Door hun kinderen zoo veel mogelijk voor te houden nooit) met wlen ook, mede te gaan of onbekenden den weg te wijzen. 2 Door den kinderen mede te deelen, wat hun te wachten staat, als ze toch met vreem den meegaan. Door onze oogen op straat goed te laten rond gaan en als wij in de nabijheid van kinderen menschen zien die wantrouwen wek ken, dan zoo mogelijk verdekt opgesteld blij ven, hun doen en laten gade slaan en ingrij pen als zulks noodig is. °ok zou het van belang zijn, dat de onder wijzeres) op schord de kinderen op de ge varen, die hun hoven het hoofd hangen, wijze en hun vooral bij brenge nooit met onbeken den mee te gaan. Wij ouders en onderwijzers kunnen de kinderen nooit genoeg voor dat groote gevaar waarschuwen. Het moet zoo worden, dat de kinderen zich, voor elk vreemd mensch dat hen op straat aanspreekt, in aoht nemen. NIEUWE LOSHAVEN AAN DE ROER, bij Roermond, die als overlaadhaven voor de sche epvaart in 't Zuiden van groote beteekenis is Het Regeeringsvoorstel onaanvaardbaar Algeheele stopzetting overwogen Uit Musselkanaal meldt men pan het „N. v. h. Noorden" De algemeene indruk bij de aardappelmeel fabrieken is, dat het regeeringsvoorschot op korten termijn zonder eenige re^eeringsgarantie en waarbij de fabrieken onder voogdij worden gesteld, absoluut onaanvaardbaar is. Het gevolg hiervan zal zijn, dat ernstig wordt overwogen den aardappelverbouw geheel stop te zetten. Ook de speculatieve fabrikanten zijn, naar wij van een hunner vernemen, allerminst met dit ontwerp ingenomen en denken er niet aan er gebruik van te maken, omdat zij er een absolute onder curateele stelling in zien. Pachtverlagingen De gemeenteraad van Echt heeft besloten tot pachtverlaging met 15 pet. over 1931 en 1932. Het kerkbestuur van Hoorn heeft eveneens da pacht verlaagd met 15 pet. REDEMPTORISTEN- Do Weleerw. pater v. d. Heuvel, C.s.s.R. te Roermond is overgeplaatst naar het retraite buis te Amersfoort. Steun aan groote gezinnen door middel van huurbijslag Te Tilburg zijn ;n de gemeenteraadsvergade ring de wethouders aan het woord gekomen. Waar de landbouwers met kwijtschelding van de opcenten op de grondlasten weinig zouden geholpen worden hebben. B.en W. be sloten tijdelijk de huur en pachtprijzen met 15 pCt. te verlagen. Omtrent da volkshuisvesting zeide spr., dat in de eerste elf maanden van dit jaar het theoretisch tekort reeds met 135 werd inge haald doordat er in totaal 596 gezinnen aan een woning werden geholpen. In vergelijking met andere plaatsen is de toestand der volkshuis vesting hier ter stede gunstig, zeide spr., zoo dat Tilburg in de Tweede Kamer ten voor beeld werd gesteld. Verder deelde spr. mede, dat het verleenen van steun aan groote gezinnen door middel van huurbijslag zijn volle aandacht heeft en dat de Raad binnenkort voorstellen in dien zin kan verwachten. WAT TE UTRECHT KAN GEDAAN WORDEN Zal het aantal de 5000 overschrijden? Met bezorgdheid hebben B. en W. van Utrecht de in den laatsten tijd gestadig oploo- pende cijfers van de werkloosheid aldaar waar genomen. Zij voorzien, dat het aantal werk- loozen weldra de 5000 zal overschrijden. Dit vooruitzicht heeft hen weer de vraag onder de oogen doen zien, welke werken de gemeente ter bestrijding van de werkloosheid in den aanstaanden winter ter hand zal kunnen ne men. Tot een van de uit te voeren nuttige werken n.l. de demping van de Vleutensche Wetering, is reeds besloten. In overweging is de dichtlegging van de Moesgracht. In onder zoek zijn de aanleg van de derde Algemeene Begraafplaats en van een zweminrichting in het Noordelijk stadsdeel. B. en W. stellen echter nu reeds voor een crediet van 91.000 te verleenen voor de uit voering van aanstonds aan te vatten kleinere werken n.l. plantsoenaanleg in de Balyelaan, do ophooging van een terrein aan de Croese- laan, plantsoenaanleg bij de hofstede Char- troise en ophooging van een terrein ter uit breiding van de Veemarkt. SUBSIDIE TE TILBURG Ter gelegenheid van het Kerstfeest Doop B. en W. van Tilburg wordt aan den Gemeenteraad voorgesteld, bij gelegenheid van het Kerstfeest aan hen, die gedurende het tijdvak van 1520 December 1930 werkloos zijn en aan hen, die gedurende de lielft vau het normale aantal arbeidsuren in genoemd tijdvak werkloos zijn, een extra uitkeering te verstrekken van 1.voor kostgangers en ongehuwden en f 2.— voor gehuwden en kost winners, benevens 0.25 voor elk kind beneden 14 jaar. VEERDIENST MAASSLUIS—ROZENBURG EN DEN BRIEL—ROZENBURG HONGAARSCHE KINDERACTIE. De secretaris van het bestuur van het R. IC. Hongaarsch Kindercomité in liquidatie deelt mede, dat per 15 December a.s. mej. Baretta uit 's-Gravenhage voornemens is een rel3 te maken naar Boedapest. Ten gerieve der pleeg ouders stelt zij zich beschikbaar kinderen mede te nemen naar Hongarije, of terug te brengen naar Holland. Volledige inlichtingen verstrekt gaarne de secretaris Joh. Krak Rietwijcker- straat 4, Amsterdam. Proeftocht van de nieuwe veerboot „Hoofdingenieur van Elzelingen" Zooals bekend is, heeft het Gemsenri be stuur van den Briel, hiertoe bevoegd door een oud veerrecht, nog dateerende uit den tijd van den beroemden Coppelstock, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, met ingang van 1 Januari as. de exploitatie van de veerdiensten Maassluis-Rozenburg over den Nieuwen Waterweg en Den Briel-Rozenburg over de Brielsche Maas voor een termijn van zes jaren opgedragen aan de N. V. Reederij van der Schuyt te Rotterdam, welke de exploitatie van het veer Maassluis-Rozenburg voorheen (tot én met de maand April 1923) ook reeds in handen heeft gehad. Na inschrijving kreeg de Haarleimscbe Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem van het provinciaal bestuur van Zuid Holland opdracht, voor den bouw van oe nieuwe boot, bestemd voor het Veer Maassluis-Rozen burg welke bouw plaats vond volgens de plan nen en onder toezidht van'den Scheepsbouw kundig Adviseur der Scheepvaart Inspectie, Ir A. van Driel, terwijl daarnevens de leve ring van de machine-installatie werd opgedra gen aan Wilton's Machinefabriek en Scheeps werf te Rotterdam. Voor het tweede veer Ro zenburg-Den Briel werd door de reederij van der Schuyt een der oudere Amsterdamsche Y-stoomponten angekoobt en voor dit voertraject verbouwd. Beide veerbooten voorzien in een dringende behoefte. De officieele proeftocht me,t de nieuwe Maas- sluische veerboot, welke door het provinciaal- bestuur van Zuid Holland, „hoofdingenieur van Elzelingen" gedoopt is aan de Brielsche veerboot is door de firma van der Schuyt in overleg met den burgemester van den Briel de naam „Notaris van den Blink" gegeven, als bizondere hulde aaa den man, die voor de be langen van den Briel en van het geheete eiland Voorne zooveel heeft gedaan en 1">S doet' heeft Zaterdagmiddag op den Nieuwen Water weg plaats gehad. De honneurs aan boord werden waargenomen door het provinciaal bestuur van Zuid Hol land, dat een vijftigtal uitnoodigiogen had verzonden. Toen de „Hofdingenieur van Elze lingen" een stevige zeer breede dubbeischroef veerpont, in het begin van den namiitag vroo- lijk gepavoiseerd de haven van Maassmis ver liet, nageoogd door een aan,tal nieuwsgierigen en voor een deei jeugdige inwoners van het stadje, bevonden zich o.m. aan boor? de Com missaris van de Koningin in Zuid Holland, Jhr. Mr. Dr. H. A. van KaAebeek, de hoofdin specteur voor de Scheepvaart, vice admiraal b. d. Fock, leden van Gedeputeerde en Pro vinciale Staten van Zuid Holland, vertegen woordigers van den Provincialen Waterstaat van Zuid Holland, o.w. hoofdingenieur L. T. v. d. Wal, de gemeentesecretaris van Rozenburg, vertegenwoordigers der werven, welke aan den bouw van de boot hebben bijgedragen, vertegen woordigers van den A. N. W. B. en van den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, Baron Rengers van de K. N. A. C.de hoofdin genieur-directeur van den Rijkswaterstaat, di rectie Zuid Holland en Utrecht, Ir. D. A. van Heyst te Den Haag, besturen van Coöperatieve Tuinbouw-groenten- en Fruitveilingen en an deren. Voor de firma van der Schuyt was o.m. aanwezig de directeur, de heer W. P. IC. Ver ster. Ooik notaris van den Blink was aanwezig. Tijdens den proeftocht ook de Notaris van den Blink maakte als een trouw pi'adijn in de nabijheid varende een deel van den' tocht mede was er volop gelegenheid t.ot bezich tiging van de boot. Het zeer ruime dek biedt plaats aan een groot aantal automobielen en wagens. Er is aan boord electrische verlichting en centrale verwarming en goede acccmodatie voor bemanning en passagiers. In een der eenvoudige kajuiten wear, velen tegen het vrij gure weer een toevlucht zoch ten en waar kellners met verversch'ngen af- en aanliepen deed in den loop van den middag Jhr, van Karnebeek mededeeling dat -zoo juist de heer Vlielander 1-Iein, president Commis saris van de Haarlemsclie Scheepsbouw Maatschappij de boot aan het provi miaal be stuur van Zuid Holland had overgedragen. Op zijn beurt droeg spreker daarop namens de pro vincie het vaartuig met een korte toespraak aan de reederij van der Schuyt over.. De directeur van deze reederij, de hoer W. B. K. Verster, die vervolgens het woov 1 voerde, deed in zijn speech een beroep op de medewer king der autoriteiten voor verbetering der aan legsteigers. De burgemeester van den Briel zegde pro vincie en Rijk dank voor verleende financieele hulp. Spr. wees e.- op dat met deze nieuwe ve ren, niet alleen een plaatselijk, doch ook het algemeen belang wordt gediend. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN Óe extra uitkeering op de aandeelen S. S. en N. IJ. S. M. Naar wl) van bevoegde zijde verhamer, zal de extra uitdeeling, welke door de Staatsspoor en de H. IJ. S. M. uit hetgeen zij van den staat daartoe ontvangen hebben, aan de houders van aandeelen aan toonder gedaan zal worden, en die voor de Staatsspoor 88.75 per aandeel van f 250 en voor de H. IJ. S. M. 153 per aandeel van 1000 zal bedragen, van den 5aen Januari a.s. af betaalbaar gesteld worden. Ondanks eenzijdige voorlichting de inhoud van een schrijnen publiek gemaakt ,,EEN DAAD VAN WILLEKEUR" De Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons afd. Amsterdam heeft het volgende schrijven ge zonden aan den Hoogeerw. Deken v;fn Amster dam dr. G. C. van Noort, bet bestuur der R. K. Middenstandsvereeniging en de Katho lieke Vakorganisaties van Onderaannemers. Do R. K. Stucadoorspatroonsver. „St. An- tonius" heeft het noodig geoordeeld u dato G November j.l. een protest-schrijven te zenden ten aanzien van de uitgifte der stucadoors- werkzaamheden door ons lid, de N. V. Kuypers Bouw Mij., aan een andersdenkende firma, ten behoeve eener verbouwing in de kerk St. Willi- brordus binnen de Veste. Bedoeld protest is het eerste schrijven, het welk onze afdeeling ooit van genoemde ver- eeniging ontving; in het verleden heeft zij nog nimmer een afwijking te onzer kennis ge bracht. Ondanks eenzijdige voorlichting heeft deze vereeniging den inhoud van haar voornoemd schrijven publiek gemaakt, zoodat wij ons ge noodzaakt achten, onzerzijds deze aangelegen heid nader toe te lichten. Het protest betreft een werk, aangenomen voor do som van 156, waardoor de firma Blessing, lid van St. Antonius (deze vereeni ging bestaat in totaal uit vier leden) als eenige gegadigde na drie dagen uitstel een prijs opgaf van 465, onder absolute afwijzing van alle overleg! Eerst daarna heeft de N. V. Kuypers Bouw Mij. ter controle een anderen gegadigde prijs gevraagd, die na slechts één uur (het was inmiddels een haastwerk geworden) zijn prijs ad 156 vaststelde met het bekende ge volg. Ter volledigheid diene, dat de architect blijkbaar dit werk te onbeduidend achtte, om de Bisschoppelijke Voorschriften in het bestek van toepassing te verklaren; niettemin heeft de N. V. Kuypers Bouw Mij., zooals uit boven staande blijkt, zich trachten te houden aan den geest dier Voorschriften. Ook onder genoemde omstandigheden is het werk uitsluitend door katholieke werknemers uitgevoerd. Wij hebben het bestuur van genoemde ver eeniging tot een bespreking uitgenoodigd, bij welke gelegenheft de uiteenzetting van ons lid, de N. V. Kuypers Bouw Mij. den heer Fyen, voorzitter van gen. Stucadoorspatroonsver., aan leiding gaf te verklaren, dat de lezing der fa. Blessing als eerste gegadigde daarmede in af wijking was. Een en ander bewijst, dat de han deling van genoemde vereeniging een daad is van willekeur, welke zij verklaart in dè toe komst bij iedere vermeende afwijking te zullen herhalen, ongeacht prijsverschil, hoewel de Bissch. Voorschriften ten deze billijkheidshalve een handeling als door de N. V. Kuypers Bouw Mij. gesteld, sanctionneeren. Tot de juiste beoordeeling der feiten mee- nen wij bovenstaande te uwer kennis te moeten brengen. Een royement Het algemeen bestuur van de A. V. R. O. heeft in zijn vergadering van Zaterdag zijn vertrouwen opgezegd aan Mr. J. H. Doorne wegens diens handelingen in strijd met de belangen van de vereeniging. Men heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van het dagelijksch bestuur der A. V. R. O. om den heer van Doorne te royeeren als lid der vereeniging. Het heeft zich iu een resolutie uitgesproken, dat het blad' „Vrij Nederland" moet worden geacht een blad te zijn, dat door zijn inhoud den schijn blijft wekken, een met de A. V. R. O. verwant orgaan te zijn en dat daardoor een gevaar voor de A. V, R. O. vormt. Met algemeene stemmen werd het beleid, gevoerd door het dagelijksch bestuur en den directeur goedgekeurd. Volledig vertrouwen werd uitgesproken in alle leidende personen. Mr. J. H. v. Doorne verzoekt ons mede te deelen, dat hij in bovenbedoelde vergadering heeft aangeboden, de door den voorzitter van do A.V.R.O. daar tegen hem ingebrachte grieven, onder meer betreffende de samenwer king A.V.R.O.V.A.R.A. en de verhouding van de A.V.R.O. tot een bepaald persorgaan, te doen onderzoeken, door een onpartijdige com missie van drie leden: een lid te benoemen door het dag. bestuur, een door hemzelf en het derde door de twee gekozenen, op welk aanbod de voorzitter niet wenscihte in te gaan. Dit aanbod blijft mr. v. Doorne gestand doen in de overtuiging, dat de A.V.R.O. alleen gebaat is door openbaarheid zonder aanzien van eenige persoon. Ongeveer 60 personen ontslag aangezegd. Er liepen in Den Haag geruchten, dat op het kantoor van de Bataafsehe Petroleum- Maatschappij een 200 man personeel zou wor den ontslagen. Bij informatie ter bevoegder plaatse, verzekerde men ons, dat dit bericht sterk overdreven is. Wel is, in verband met de inkriihping van het bedrijf adn een aantal leden van het personeel ontslag aangezegd, maar dat aantal beloopt niet 200, doch onge veer 60, verdeeld over de ongeveer 30 afdeelin gen van het kantoor. De datum van ingang van dit ontslag is zeer verschillend sommigen blijven nog werkzaam tot 1 Juli a.s. De voorgestelde verlenging van den berschermingstermijn gerechtvaardigd Een adres aan de Tweede Kamer Aan de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamto nopens het wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 35, 47, en 43 der Oc trooiwat. is het volgende ontleend: Toen indertijd in 1910 onze Octroiiwet tot stand kwam is daarin een termijn van 15 jaren als geldigheidsduur van het octrooi aangeno men," wijl zulks in overeenstemming was met den duur Van het octrooi, zooals dew in het meerendeel der buitenlandsehe octrioiwetten was vastgesteld. Het staat feitelijk vast. dat sedert de totstandkoming der Neder'.andsche wet in verschillende buitenladscbe wetted in het bijzonder in de laatste jaren, de regeling van den geldigheidsduur van het octrooi een wijziging heeft ondergaan, in dien zin, dat die duur met enkele jaren werd verlengd. De Regeering heeft het advies ingewonnen van den Nijverheidsraad en een tweetai Kamers van Koophandel, namelijk die te Amsterdam en te Rotterdam, De Nijverheidsraad vestigt, met erkaniilng overigens van het nadee', dat een voldoende beschermingstermijn heeft als prik kel voor de industrieën, die groote sommen aanwenden voor onderzoekingswerk, zulks op een tijdstip, dat veelal de praktijk nog niet voor een directe toepassing der uitvinding .rijp is en die zich daartoe slechts dan verantwo cd zullen achten, indien zij zekerheid hebben, dat het aan het onderzoek bestede geld voor haar vruchten zal dragen. Zijn conclusie is dat, gezien ook den in andere landen vastgestelden geMigheids- duur, de voorgestelde verlenging als redelijk moet worden beschouwd. De geraadpleegde Kamers van Koophandel bleken zich eveneens met de voorgenomen ver lenging te kunnen vereenigen. Gesteund door de adviezen dezer vertegen woordigende lichamen mocht de P.egeeriug, naar het haar wil toeschijnen, de indiening van het onderhavige wetsontwerp zeker gerecht vaardigd achten. Indien de wet met de daaraan verbonden herstelregeling ongewijzigd tot sten t zou ko men, zou zich het geval kunnen voo'doen, dat van een octrooi, hetwelk wegens niet betaling der'verschuldigde jaarcijnzen vervallen is. vóór den afloop van der termijn van 5 jare binnen welken nietigverklaring van een octrooi kan worden gevraag? en welk octrooi ingevolge artikel 2, eerste lid, van het ontwerp zal kun nen herleven, geene vordering tot nia'igverkla- ring meer kan worden ingediend, wiii de tijd, gedurende welken het octrooi vervaren is ge weest. volgens het tweede lid van dat artikel voor de vaststelling van den duur wordt mede- gerekend. Het schijnt gewenscht alsnog aan dit bezwaar tegemoet te komen door de bepaling van artikel 2, tweede lid, van het ontwerp in dier voege aan te vullen, dat de daarin bedoel de tijd niet mede te lt voor de toepassing van den termijn, aangegeven in artikel 51, lid 2, der Octrooiwet. Een bijgevoegde Nota van Wijziging bedoelt hierin te voorzie». Door de N.V. Vereemigde Industrieën Rotter dam, v.h. P. Verhagen en Zn, is aan d? Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt ver zocht in het algemeen belang en in dat van de Nederlandsche Industrie in het bijzender: I. De voorgestelde wijziging van art, 47 zoowel op grond van onvoldoende onderzoek, alsmede wegens het niet kunnen aantoonen waarom in het algemeen de termijn van 15 jaren te kort is om tot rendabele exploitatie te komen, af te wijzen. II. Dusdanige wijziging van de wet, opdat geen vervolgingen meer mogelijk zijn vanwege ten onrechte verleende octrooien. III. Indien mocht aangetoond wc-rJen, dat de verlenging van drie jaar wensche'ijk is den duur dan te rekenen van af den datum van indiening. IV. Dat het wetsontwerp betreffende reeds verleende octrooien alleen mag worden aange nomen, indien automatische verlenging omge zet wordt in een verlenging na onderzoek. En de vermiste had geen levens middelen bij zich EEN ONVOORZICHTIGHEID PADANG, 12 December (ANETA). Drie af zonderlijke patrouilles zochten gisteren het door den koelie aangewezen terrein af, zonder echter een spoor van den verdwenen Dr. Bos- schaardt te vinden. De bevolking, de veldpo litie en negen brigades militairen zetten, som wijlen met gevaar voor eigen leven, de opspo ring voort. Volgens het verhaal van den ge vonden koelie werd men des morgens tien uur door de eruptie overvallen. Men is toen een verkeerd pad afgedwaald, doch heeft des mid dags twee uur gerust en een sigaret gerookt. De heer Bossehaardt sloeg den raad van den koelie in den wind om het ravijn niet af te glijden, teneinde den loop der rivier te volgen. De koelie keerde terug, is toen afgedwaald en viel tenslotte, totaal uitgeput flauw, in wel ken toestand men hem heeft gevonden. Het is zeer onvoorzichtig van den heer Bossehaardt, die geheel geen levensmiddelen bij zich heeft, geweest,, om ondanks alles den tocht voort te zetten. De Controleur van Agam staat zeer sceptisch tegenover het terugvinden van den verdwenen heer Bosschaart. In Gelderland VOORSTEI TOT OPHEFFING Ged, Staten van Gelderland hebben besloten aan de Prov. Staten voor te stellen ten be hoeve van de opheffing der tollen op de wegen DoetinchemZeddam, EpseLaren en El- burgTongeren uit de prov. kas bijdragen be schikbaar te stellen onderscheidenlijk groot 10.000, 5000 en IG.000, en van de opheffing van den tol op den weg Nijmegen- Berg en Dal een bijdrage van 1666.67 of zcoV"s'. no»dig als zal blijken noodig te zijn. Voorts hebben Ged. Staten ten behoeve van de voorloopige betering van de wegen EpseLaren voor zoover gelegen in de gemeente Gorssel, en DoetinchemZeddam, bijdragen uit het prov. wegenfonds verleend, groot 90 pet. der op on derscheidenlijk 135.000 en 80.000 geraamde kosten, indien de tollen op die weger met in gang van 1 Jan, 1931 worden opgeheven. Een mensch kan niet te voorzichtig zijn! Vooral niet, naar hel schijnt, als deugnie ten in de gevangenis dreigen te komen. O! o! o! die heerlijke vrijheid om anderen gecs telijk te mogen vermoorden. üe N. E. C. loopt over druipt van voorzichtigheid, als het gaal over maatre gelen legen hel openbare bederf. Een staaltje? „Geen nieuw geluid bij de juslilicbegruo- ting: deze klacht van den katholieken afgevaardigde over de openbare zede loosheid! Maar wat wil men? Met de wet alleen maakt men dc menschen niet deugdzaam. Natuurlijk is daarom een ver standige wet niet overbodig... Maar er moet weer meer verboden worden in Nederland. De sehoonheidswedsir jden br--.. Zedciijkheidshandhuving of wat daarvoor doorgaat, mag echter niet lol onnoodige vrijheidsbelemmering leiden". Wel wel, wat een eterendans! Het oude hobbelpaard komt veer van stal: „de ivct alleen maakt de, menschen niet deugdzaam". Maar wie beweert dal? Daarover gaat het heelcmaal niet. üe vraag is deze: moet de openbare macht, die voor het openbare wel zijn. te zorgen heeftook niet zorgen, dat de menschen tegen de openbare zedeloos heid beschermd werden? Wij zeggen van wel! En die zeggen van niet, zitten nu met de ellende van het openbaarbederf le kijken. Natuurlijk maakt hel beslaan der Tien Geboden de menschen niet deugdzaam, maar ze geven toch den plicht aan en den weg, en hebben daardoor al grooten invloed. Zeker moet er „meer" verboden worden, want op dit punt is maar al te weinig ver boden in Nederland. Dal getuigen ook wel liberalenal spot de N- H- C, nog zoo cynisch. Men goochelt alweer met „onnoodige vrij heidsbelemmering". Waarom moeien de riolen vair hel maatschappelijk bederf onge straft kunnen openstaan; en waarom moet de onnoodige vrijheidsbelemmering, die de massa in haar streven naar goed leven on dervindt van de vuilschrijverij en losban dig rondloopen, niet door de wet worden verboden? Die vrijheid moet belemmerd worden. en springende lippen Dooien 50-60 cn 90 cL Tube 80 ct. Bil Apoth- en Drogisten Reel. 2875 DGVS 14 PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Aan het verslag van de ccmmissie van rap porteurs en de memorie van beantwoording in zake de begrooting van Zuid Holland voor 1931 is het volgende ontleend: Weg RotterdamHoogvliet Van de 142 voor dezen weg benoodigde per- ceelen is ten opzichte van den aankoop van 129 overeenstemming bereikt. Met 7 eigenaren kon over 13 perceelen niet tot overeenstemming worden gekomen. De onteigeningswet is bij het departement van Waterstaat in voorberei ding. Verwacht mag worden: dat in den zomer 1931 de te onteigenen perceelen in bezit kunnen worden genomen. Alsdan wordt onmiddellijk met den aanleg aangevangen. Ook inzake perceelen voor den weg Spijke- nisseVoornschekanaal is een onteigeningswet in voorbereiding. Tollen Ged. Staten zijn, gelijk zij reeds VToeger mededeelden, van meening, dat, wanneer de localiteit zich daarvoor beteekenende offers wil getroosten en uit het Wegenfonds daarvoor bijdragen beschikbaar gesteld worden, ook uit de provinciale kas steun moet worden verleend ten behoeve van de opheffing van tollen. Voor stellen zijn door hun college aan de door den minister ingestelde Tollencommissie gedaan om te komen tot de opheffing van de tollen, resp. op de Poldersteeg te Everdingen, op den weg van Leiderdorp naar Hoogmade, op het Goudscfie Rijpad onder Alphen a. d. Rijn en Boskoop, op den Leijweg onder 's-Gravenhage, op den Zijlweg onder Alkemade, op den Klap- wijkschenweg onder Pijnacker. op den weg van Vlaardingen naar Maassluis en op dien van Vlaardingen naar Schiedam; ook besloten Ged. Staten reeds tot het doen van gelijke voorstel len voor den afkoop van de brugrechten over de Bernisse onder Heenvliet od Zuidland. Blijkens een ontvangen antwoord van den Minister van Waterstaat is het zoo goed als zeker dat de tol op de Poldersteeg te Ever- dingen en die op den weg van Leiderdorp naar Hoogmade met ingang van 1 Januari a.s. zul len worden opgeheven. Bij de beëindiging van laatstbedoelden tol zal de gemeente Woubrugga voorts overgaan tot een opheffing van den tol op de brug over de Woudwetering aldaar. Vaartenplan in het Westland Omtrent de uitvoering van het bekende vaar tenplan in het Westland, wordt door Ged. Sta ten nog overleg gepleegd met het Hoogheem raadschap van Delfland, de betrokken gemeen ten en andere belanghebbenden. Het met Dijk graaf en Hoogheemraden gevoerd overleg be vindt zich reeds in een vergevorderd stadium, doch alvorens Ged. Staten hun houding met betrekking tot deze aangelegenheid definitief kunnen bepalen, zal zekerheid moeten bestaan aangaande de opvatting "en gemeenten en veilingsvereenigingen over de uitvoering van het ontworpen plan en zijn geldelijke gevolgen, dit mede in verband met de groote verbetering der wegen. PROF. EINSTEIN TE NEW-YORK. Prof. Einstein, zoo pas met zijn eehtgenoote in New-York aangekomen, is Zaterdag door burgemeester Walker ten raadhuize begroet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 5