ALGEMEEN OVERZICHT. DE OUSTRIC-ZWEN DELARIJ 1 tmmm i De zuigelingensterfte te Luhek De sluier van het ver eden. HEERSCHAPPIJ VAN HET GEWcLD MAANDAG 15 DECEMBER 1930 „IM WESTEN NICHTS NEUES' VIJF BANKIERS ONDER BESCHULDIGING ITALIE'S NIEUWE FEESTDAG DE VLOOTBEPERKING „Rechtvaard gheid en naasten- 1 efde' HOE HET UITGLIJDEN BEGON BELGIE'S BEWAPENING 'T JAPANSCH PRINSENBEZOEK BIJ DEN PAUS HET „UNIVERSE"-JUBILE HET BELGISCH LEGER Revolutionnaire actie in Spanje Volgens te Madrid ontvangen berichten is te Jaca een opstandige beweging uitgebroken. De verbinding tussehen Madrid en Jacazou zou verbroken zijn De ministerraad is, naar het heet onmiddel lijk bijeengekomen, om over de te treffen maatregelen te beraadslagen. Een nader Havas-telegram meldt, dat het garnizoen van Jaca in opstand is gekomen. De regeering heeft troepen uitgezonden. Het gaat om een beweging, die geen bepaald program beeft. In 'de provincie zou rust heerschen. Blijkens latere berichten schijnt de opstand te Jaca ernstiger gevolgen te hebben dan men aanvankelijk verwachtte. In berichten uit Huesca heet het, dat het daar in garnizoen liggende regiment infanterie, dat tegen de opstandelingen moest optreden en onder aanvoering staat van den in de Marokko- oorlogen bekend geworden generaal Dolla, naai de opstandelingen is overgeloopen. De generaal en de bisschop van Jaca wer den door de opstandelingen gevangen geno. men. Een kapitein en een eerste luitenant der regeeringstroepen werden te Huesca neerge schoten. De verbindingen met Saragossa zijn Verbroken. Men vreest, dat ook in Bilbao, Vittoria, en Burgos opstandige bewegingen zullen uitbre ken. In republikeinsche kringen rekende men er reeds op, dat in geheel Spanje de al gemeene staking zoo worden afgekondigd, welke dan een zuiver revolutionnair karakter zou dragen. De bekende leiders der linksche Partijen zijn uit Madrid verdwenen. Bij de revolutionnaire beweging te Jaca zijn als leiders betrokken de generaals Gallan en RUbi0. Dit Madrid wordt gemeld, dat ter bestrijding van de opstandige beweging, welke begon in iet garnizoen te Jaca, ook troepen uit Madrid tegen de rebellen zijn uitgezonden. Bij het vernemen van de tijding, dat er op stand in Spanje zou zijn uitgebroken zouden tal van uitgeweken Spaansche republikeinen, die reeds geruimen tijd in Frankrijk toeven de Spaansch-Fransche grens hebben overschre den, om zich bij den opstand aan te sluiten. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde, dat de regeering alle mogelijke maat regelen getroffen heeft, om ten spoedigste met de rebellen af te rekenen. Er is verder een censuur ingesteld op alle berichten, betreffende den opstand of arbeids conflicten. De tegen de rebellen uitgezonden troepen staan onder commando van de generaals Folla en Gay. Volgens sommige berichten telt het garni zoen van Jaca 1500, volgens andere ongeveer 200 man. In de berichten, welke Havas uit Hendaye betrekt, heet het verder, dat verscheidene hon derden militairen en burgers zich in het stede lijk wapendepot van wapens hebben voorzien re rukten naar Huesca op. De militaire gouverneur van Huesca, gene raal Laz Heras, en diens adjudant, die met een afdceling van de burgerwacht naar Jaca waren getrokken, om zich ter plaatse van den toe stand op de hoogte te stellen, zouden door de 'OPStamdeliingien gevangen genomen en gedwon gen zijn aan het hoofd van de opstandige colonnes te marcheeren. De bisschop van Jaca, wiens arrestatie reeds gemeld is, zou zich eveneens onder de gijze laars bevinden. De opstandelingen die naar Huesca waren opgetrokken, zijn reeds slaags geraakt met de regeeringstroepen, waarbij een majoor en een officier van de burgerwacht zijn gesneuveld. Het gerucht doet de ronde, dat de bekende majoor-vMegenier Franco, die naar men weet onlangs uit de gevangenis is ontsnapt, aan den opstand deelneemt. Over den opmarsch der rebellen naar de provincie-hoofdstad Huesca wordt nog uit Madrid gemeld, dat de opstandelingen zich van vrachtwagens en automobielen meester maak ten en Vrijdagnamiddag in marsch-formatie tegen Huesca optrokken. Zij werden echter door de strijdkrachten, die den pas van Ayerbe (on geveer 25 K.M. ten Noord-Westen van Huesca) bezet hadden, tot staan gebracht. De verbindingen tussehen Madrid en Jaca zijn nog niet geheel verbroken. Nader wordt gemeld: Beremguer en de ministers van binnenlandsche zaken, oorlog, arbeid en economische aangelegenheden, kwa men Zaterdagmorgen om half vier bijeen. Na afloop van deze bijeenkomst overhandig de de minister van binnenlandsche zaken aan de journalisten een nota, waarin gezegd wordt dat volgens de laatste berichten, die uit Jaca ontvangen werden van personen, die er in slaagden de stad binnen te dringen, de eigen lijke portée der gebeurtenissen niet zoo groot is, als aanvankelijk verondersteld werd. Een gedeelte van bet stedelijk garnizoen biedt nog weerstand. Men heeft den indruk, dat de kwestie binnen enkele uren zal zijn opgelost. De minister van economische aangelegen beden verklaarde bovendien, dat de oorzaak van den opstand is toe te schrijven aan het unfaire optreden van bepaalde burgerlijke ele- umnten en eenige militairen, die de soldaten t<H opstand aanzetten, door hun te verzeke- rem dat de republiek reeds te Madrid was uit- Ken sergeant van de burgerwacht en twee carabinieri werden gedood. In een officieus bericht wordt omtrent de krijgsverrichtingen tegen de opstandelingen meegedeeld, aat regeeringstroepen, die naar Jaca gezonden zijn, vanmorgen om 8 uur bij Esgueva in de buurt van Ayerbe artillerie ir. stelling gebracht en het vuur geopend hebben. De opstandelingen werden door de beschie ting verrast en namen met achterlating van hun wapenen de vlucht. Slechts 3 jonge offi cieren gingen de regeeringstroepen tegemoet, onder het geroep van „leve de republiek". Zij werden terstond gevangen genomen en zullen voor een krijgsraad worden gesteld. Onder de burgerlijke personen, die zich bij den opstand hebben aangesloten, moeten zich studenten uit Madrid en Saragossa, benevens een hoogleerdar van een dezer universiteiten bevinden. De regeeringstroepen hebben geen verliezen. De verliezen der opstandelingen bedragen vol gens opgave 2 dooden en 9 gewonden, doch het werkelijke aantal is waarschijnlijk grooter. De regeeringstroepen zetten bun opmarsch tegen Jaca voort. Te Saragossa is Zaterdag de algemeene sla king afgekondigd, nadat tevoren schietpai "ien hadden plaats gehad tussehen regeerin:tf?e trouwe elementen en republikeinen. Deze ge beurtenissen zijn voor het publiek wellicht h"t sein om zich bij de opstandige beweging van Jaca aan te lsuiten. Ta Madrid weTden de voormalige republi keinsche afgevaardigde Albern-ez en drie be kende linksgeoriënteerde journalisten gear resteerd, Verdere arrestaties zijn aanstaande, Steeg geslaagd Eindelijk! Het ministerie is er, een ministerie echter zonder levensvatbaar heid. Het zal eerst Donderdag a.s. aan de ka mers worden vertoond en aangezien de kamers er wel niet op gesteld zullen zijn, bun Kerst reces door een crisis onderbroken te zien, mag verwacht worden, dat men het nieuwe minis terie zal dulden tot de hervatting der parle mentaire werkzaamheden in Januari. Evenwel zoo heel zeker is dit niet. Even na middernacht heeft Steeg moeten constateeren, dat het hem niet gelukt is, de groepen van de meerderheid uiteen te halen. Fainlevé en Chéron waren uitgestuurd, om Ma. ginot tot overloopen over te halen, doch kwamen onverichter zake terug. Er zat toen niets anders op dan de onmacht te bekennen, om een levens vatbaar ministerie te vormen en dus moest het ministerie voor de kamers worden gebracht, zooals het was: een handvol overloopers, ver der de radicalen, die dus in de noodzakelijk heid verkeeren, op de socialisten te steunen. Steeg bevindt zich in precies hetzelfde geval als Chautemps en het ministerie zou onmid dellijk den bons krijgen, zoo niet de feestdagen voor de deur stonden. Daarom presenteert Steeg het ministerie Donderdag P&s. tegen alle ge woonte in. De radicalen zijn niet bijzonder fier over den uitslag, want zij zijn evenmin overwinnaars als de Kamermeerderheid geslagen is. Tardieu beeft zijn groepen bijeengehouden en de radi calen hebben concessies moeten doen, waartoe zij nog nooit bereid zijn geweest en waardoor dan ook de meest zonderlinge verhoudingen zijn ontstaan, die het ministerie volkomen machte loos maken. Het nieuwe ministerie bestond oorspronke lijk uit de volgende personen: Steeg: minister-president en minister van koloniën. Leygues: minister van binnenlandsche zaken. Chéron: justitie. Briand: buitenlandsehe zaken. Germain Martin: financiën Palmade: begrooting Barthou: oorlog. Albert Sarraut: marine. Chautemps: openbaar onderwijs. Daladier: openbare werken. Loucheur: handel en nationale economie. Victor Boret: landbouw. Grinda: arbeid. Thoumyre: pensioenen. Painlevé: luchtvaart. Daniélou: koopvaardijvloot. Georges Bonnet: Posterijen. Queuille: openbare gezondheid. Het ministerie bevat 18 ministers en 12 onder secretarissen; bet bestaat uit, voor wat de de- puté's betreft een Franscbe socialist, een linkisch onafhankelijke, twee republikeinsche socialisten, acht radicaal socialisten, dus te zamVi 12 radicalen en verder vijf uit de gauche radicale" en een „gauche sociale, vijf republikeinen van links, dus 11 overloopers, die verder niemand van hun partij achter zich hebben en tenslotte een kleurlooze. Het- ministerie wordt hierdoor genoodzaakt op het kartel te steunen, hetgeen de eenheid der Tardieu-meerderheid slechts kan bevorde ren. De personen die op de lijst staan, maken dat het ministerie noch aan de verwachtingen der socialisten, noch aan die der radicalen kan vol doen. Men heeft namelijk Chéron en dus het lot van de enquête-commissle-Marin in banden moeten laten van den anti-kartelliat en anti radicaal, den rechtsohen Chéron, wiens rol werkelijk fantastisch is. Bovendien wilden de overloopers niet mee doen, zoo de radicale nhet ministerie van bin nenlandsche zaken namen. Men heeft daar den ouden senaitor en anti-radicaal Leygues moeten plaatsen en die enorme capitulatie van Steeg zal hem een feilen strijd bij de radicalen zelf bezorgen. Maar wat het mooiste was! Toen Steeg Zaterdag met zijn ministerie naar den president van de republiek ging, had Franklin Bouillon vernomen, dat Riché van zijn partij was afgeloopen. Hij plaatste hem direct voor de keuze tussehen de groep en het onderstaatssecretariaat, waarop Riché zeide, dat Steeg hem er had laten invliegen en uit het ministerie trad. Steeg bad dus op het Elysée reeds de eerste demissie binnen. Blijkens mededeelingen van den beer Riché had Steeg hem om drie uur 's nachts mede gedeeld, dat hO zijn aanvaarding in princiep gebruikte, doch hem verzwegen, dat de con ditie die hij had gesteld, namelijk een accoord met zijn partij, niet verwezenlijkt was. Later heeft ook Baréty, onderstaatssecretaris van financiën en lid van de minderheid dn de partij-Tardieu, zijn demissie naar Steeg ge bracht. In de eerste kabinetsraad werden de hoofd lijnen van de regeeringsverklaring besproken. Steeg noemde in een onderhoud met de journalisten zijn kabinet een kabinet van ont spanning. Volgens enkele berekeningen beschikt het kabinet in de kamer over 230 van de 580 stem men, zoodat het geheel op den steun van de socialisten is aangewezen. Met de stemmen der socialisten beschikt het kabinet in de kamer over een voldoende meerderheid. Niet minder dan 5 vroegere ministerpresi. denten hebben in het kabinet zitting. De medewerking van Loucheur wordt als een versterking van de positie van Briand be schouwd, tot wiens persoonlijke vrienden Lou cheur behoort. De rechtsche bladen beschouwen bet kabinet als een zuiver linksch kabinet en bestrijden bet dan ook als zoodanig. De avondbladen zijn van oordeel, dat het nieuwe kabinet een eendaagj-oh kabinet zal zijn, evenals dat van Chautemps. Toch bestaat de mogelijkheid, dat eventueel ook een deel van den rechtervleugel der mid denpartijen voor het kabinet zal stemmen. Vijf leden van het kabinet behooren n.l. tot de vrienden van Tardieu en in de partij van Tar dieu moet het dan ook reeds tot vrij scherpe uiteenzettingen zijn gekomen. Het rapport van Prof. Lange WAT DE GEZONDHEIDSRAAD DENKT BERLIJN, 13 December. (W.B.) In zijn bij eenkomsten op 12 en 13 December heeft de rijktigezondiheidsraad kennis genomen van de resultaten van het onderzoek, dat naar aan leiding van de zuigelingensterfte te Lübeck in den rijksgezondheidsdienst, in het instituut „Robert Kooh" te Borlijn, in het Duitsdhe on- derzoekingsinstituut voor tuberculose te Ham burg en in het pathologisch instituut van de universiteit te Berlijn werd ingesteld. Het rapport van prof. dir. Ludwig Lange, waarbij zich de rapporteurs, prof. Neufeld uit Berlijn en dr. Kirchner uit Hamburg, aan sluiten, komt tot de conclusie, dat de ziekte en sterfgevallen te Lübeck niet toe te schrij ven zijn aan het Calmette-procédé als zoodanig en dat de veronderstelling, dat men te Lübeck bij vergissing virulente tuberkelbacillen heeft vermengd met de Calmette-oultmres, het mees* waarschijnlijk is. De rijksgezondheidsraad blijft bij de uit- 'spraak, die hij in 1927 gedaan heeft, volgens welke moet worden afgeraden, gebruik te maken van levende bacillen bij tübercuiose- bëliandelinig. Om ook In de toekomst gevallen als zich te Lübeck (hebben voorgedaan, te voorkomen, acht de rijksgezondheidsraad het noodzakelijk, de wettelijke voorschriften betreffende ver- waardiging, verkoop en gebruik van inentings- stoffen van welken aard dan ook te verscher pen. Een commissie werd benoemd, die tot taak heeft bij den rijksgezondheidsraad zoo spoedig mogelijk desbetreffende voorstellen in te die nen. /-•■ v'm Wat Braun ervan denkt BERLIJN, 12 December (V. D.) In een on derhoud met een Berlijnsch persvertegenwoor. diger heeft de Pruisische ministerpresident een en ander medegedeeld over de film „lm Westen Niohts Neues". Hij zeide: „Ik ben nu, na 24 uur nog sterk onder den indruk en ben nog diep ontroerd door dit filmwerk. Naar mijn vaste overtuiging en volgens mijn onbeinvloed ge voel heb ik niets gezien, dat men als Duitscher die zijn vaderland liefheeft en zijn aanzien in de wereld verdedigen en verhoogen moet, van de hand moet wijzen. De2e film richt zich ner gens tegen Duitschland, tegen het Duitsdhe volk of tegen het Duitsche leger. De Duitscher wordt hier in bijna bovenmensche-lijke en opofferende dapperheid ten tooneele opgevoerd. Hoe de op voering van de film het aanzien van Duitsch land zou kunnen schaden is mij niet duidelijk. Het aanzien van Duitschland zal veeleer ge schaad worden door het feit, dat deze film, die een groote en gerechtvaardigde aanklacht is tegen den waanzin van den modernen oorlog en geschikt is om afbreuk te doen aan oorlogs- hitsende agitatie, in Duitschland niet meer mag worden vertoond. Een volk, dat de waar heid niet meer verdraagt, geeft zichzelf op". Protestbetooging overwogen BERLIJN, 12 December (V. D.) Naar de „Vor. warts" meldt zullen Maandag a.s. door den Rijksbanier, Ziwart-Rood-Goud protestbetoogin- gen worden gehouden tegen hetverbod van de film. Motie van wantrouwen tegen Minister Severing BERLIJN, 12 December (V. D.) De D. Natio nale fractie heeft wederom een motie van wan trouwen tegen den Minister van Binnenland sche zaken Severing opgesteld, die bij den Prui. sischen Landdag zal worden ingediend. Zy motiveeren deze motie door te wijzen op een bericht van een persbureau waarin ver klaard wordt! dat men in het ministerie van binnenlandsche zaken na een vertooning van de thans voor Duitsohland verboden film „lm Westen Nichts Neues" tot de conclusie was gekomen, dat ook de- Amerikaansche verfilming die nog opruiender is dan de Duitsche uitvoe ring, geen „Hetze"-elementen bevat. De minister heeft hiermede, naar het oor deel van de D. Nationalen zichzelf in tegen spraak gesteld met de Opperfiimkeuringscom- mlssie en ook met de opvatting van alle bur gerlijke partijen. BRIAND Is weer minister van buitenlandsehe zaken; we zien hem hier te midden van journalisten ROME, 13 December. (N.T.A.) De nieuwe nationale feestdag op 11 Februari, de dag, waarop het verdrag is tot stand gekomen tus sehen den Italiaans-aken staat en het Vatlcaan. is door het parlement goedgekeurd. De dag, waarop de inneming van Rome door de Italiaansche troepen in 1870 werd herdacht, n.'l. de 20ste September, zal zooals bekend, niet langer als een nationale feestdag worden gevierd. Gibson en het Fransch-Italiaansch geschil NEW-YORK, 13 December (H.N.) Op de persconferentie deelde staatssecretaris Stim- son mede, dat gezant Gibson onbeperkte vol machten heeft gekregen, om zijn bemoeiingen voor een vergelijk tussehen Frankrijk en Italië inzake de vlootverhoudingen voort te zetten. Hij is daarbij geheel vrij in het bepalen van de wijze, waarop hü te werk wil gaan. De nieuwe Duitsche nota over Opper-Silezië 200 GEVALLEN VAN MISHANDELING BERLIJN, 13 December. (H.N.) De te Ge- nëve overhandigde nieuwe Duitsche nota over de mishandeling van Duitschers in Poolsch Opper-Silezië is thans gepubliceerd. In de nota wordt medegedeeld, dat aan de Duitsche regeering ongeveer 200 gevallen be kend zijn geworden, waarin leden van de Duitsche minderheid mishandeld zijn. In alle gevallen betrof het strafbare hande lingen in den zin van het wetboek van straf recht. Steeds werd een in haar plichten te kort schieten van de Poolsche politieorganen vastgesteld. Het nieuwe materiaal bewijst nog duide lijker, aldus heet het in de nota, dat de heer schappij van het geweld niet op zichzelf staande gevallen betreft, doch dat men hier te doen beeft met een stelselmatige onder drukking in het openbaar van de Duitsche minderheid, welke zich over geheel Poolsch Opper-Silezië uitstrekt. De Duitsche nota's zullen in de op 19 Ja nuari beginnende zitting van den raad van den volkenbond behandeld worden. Het kaartenhuis ineengestort Oustric is in staat van beschuldiging; vier andere bankiers of pseudobankiers met hem en onder die heerschappen ook de befaamde Rochet be. Het is nog te vroeg om omtrent ds affaire- Ouatric zelf een volledig overzicht te geven, aangezien de klachten nog binnenkomen en de dieskundigen slechte voorloopige indrukken hebben kunnen geven. Wat op het oogenblik interesseert, is de persoon van Oustric die een reuzenzwendelarij heeft bedreven, docb in zee is gegaan met de bedoeling reusachtige zaken op te bouwen op een reëelen gronda/ag, doch door zijn phantastisch „groot"-zien, zich in een positie heeft geweTkt, die tot de meest onge oorloofde handelingen moest leiden, en die han delingen niet heeft kunnen volbrengen zonder machtigen steun. Oustric is in zekeren zin als „brasseur d'af faires" te vergelijken met Löwensteiu Oustric is uit Toulouse naar Parijs gekomen op een wijze die niet bijzonder duidelijk is. Wijnrei- ziger en vooral speler, scheen de fortuin hem te begunstigen. Begiftigd met bepaalde talen ten voor het zakenleven, werd hij bij de de mobilisatie gemandateerd door het huis „Kahn, Lang et Manuel" waar men zijn capaciteiten had kunnen apprecieeren. Hij opende een bank in de rue Auber en met het voorbee.d van de Amerikaansche zakenkoningen voor oogen, meende hij, dat .ook in Frankrijk de tijd was aangebroken, dat een aantal lndmrriekonln- gen konden worden gekroond. Hij droomde er van niet staalkoning, petroleumkoning, of iets dergelijks te worden, doch zocht zijn embleem lager bij den grond en wilde schoenenkoning worden, wel wetend welk een zorg de Fran- schen en de frangaise in het bijzond-r voor 't schoeisel hebben. Alvorens tot trustvorming over te gaan dacht hij aan kartelleering van enorme zaken, met over het geheele land verbreide filialen en hij begon dus met zich meester te maken met en kele algemeen verbreide zaken, als de Ehrlich, Dressoir, Chaussure Frangaise op te koopen, veel te duur, wat hem weinig hinderde daar hij betaalde met de acties van nieuw opgerichte maatschappijen, waarvan hij een goed deel der oprichtersbewijzen voor zich zelf reserveerde. Zijn uitglijden begon toen hij het middel ge vonden had om de aandeelen zijner maatschap pijen een bijzonderen roep ter beurze te verze keren en de koersen ontzaglijk op te drijven. Hij bouwde de eene combinatie op de andere, en wat wel het wonderlijkste van de zaak is, hij bleef in dien warwinkel van meer dan hon derd bouwsels den weg vinden. Een van die maatschappijen, de Huanchaka wist hij zelfs tot koersen vau astronomische cijfers te bron gen. Maar in de onrustige tijden, die up en down's gaven, geraakte hij elk oogenblik in net nauw, waarbij bij zich weer wat lucht dat wil zeg gen geld wist te verschaffen door een ver koop van nieuwe aandeelen van nieuwe maat schappijen. Die maatschappijen warea niet zoo zeer fictief doch waren fictieve uitbreidingen van nieuw ingekochte zaken, messtal van enoT- men omvang en kapitalen van tailoow millioe- nen vorderend bij de veel te dure overname Het bindsel van zijn kaartenhuis was de actie van zijn bank, die langzamer,land een dertig coulisse-huizen liet werken aan ie kunst matige opdrijving van de koersen. Eu toen lot tweemaal toe een algemeene val van de notee ringen op de Parijsche beurs werd waargeno men zag men tot ieders verwondering de papie ren van de ondernemingen ter OU3tr'c-eombi- natie hun dagelijksche stijging volhouden. Oustric bleef echter steeds zioh nieuw geld verschaffen en kon naast een luxeleven, dat de oppervlakkigen misleidde aan alle moeilijk heden het hoofd bieden door met de beschik bare milioenen, telkens gevoed door laneee- ringen van nieuwe combinaties, te gooien, wat zelfs in de bankwereld den schijn wekte, dat deze fantastieke „zakenman" den wind in de zeilen had. Zijn Holfia, Extension, Paris-Fon- cier, die duizenden verblind hebben, werden echter reeds uit nood gecreëerd, toen het in storten reeds was aangevangen. Steeds nieuwe hoeveelheden papier op de markt gooiend, waar toe hij telkens j^ieuwe combinaties moest cre- eeren, ging langzamerhand de tegenpartij zwakker worden en op 30 October vond hij niet meer die aantallen koopers, die hij noodig had om zijn „circuit" gesloten te houden. Het syn dicaat van den ooulissehandel greep in. en belet te de verdere noteering van papieren, waarvan de waarde langzamerhand twijfelachtig was geworden. En toen bleek onmiddellijk, dat het groote paleis van den „Roi de la chaussure" niet an ders was dan een op karton geschilderde gevel. Den 5den November was hij genoodzaakt zich terug te trekken uit alle maatschappijen, waar in hij een rol speelde en moest zijn bank de loketten sluiten. Het kaartenhuis was ineen gestort, maar de catastrophe vertoont en ontzaglijke wirwar van gebinten zonder bindsel, terwijl op den bodem een aantal groote zaken ligt die eens bloeiend waren en nog hun reëel bestaan heb ben. En terwijl de ontwarring van dien tragi- schen chaos nog niet eens is aangevangen zoe ken nieuwe combinaties reeds voor een prijsje de afbraak te bemachtigen welke weer voor nieuwe constructies moet dienen, waarvoor het publiek natuurlijk weer dezelfde bewondering gaat koesteren, als ze het voor de Oustriccom- binaties beeft gehad. Want 't publiek leert nooit en wil nu eenmaal dupe zijn. Oustric was door het rad van fortuin spoedig naar zijn eerste millioentje ge&too-ten en toen geloofde hij, dat waar was, wat zoo menigeen denkt: „als je maar "t eerste hebt, dan gaat de rest van zelf" Met zijn eerste successenis hij in de hank Adam getreden en het eeuwen oude huis is bezweken onder zijn luchtige bouwsels. En de man die als gargon in een café zijn loopbaan aanving is weer even ver als toen. Alleen beeft hij op den haastig afge- legden weg een ontzaglijk aantal fortuinen hel pen vernietigen. De „Oss' over de werkloosheid Geen sprake van tegenstellingen Men seint ons uit Rome d.d. 13 dezer: De „Osservatore" publiceert een hoofdartikel onder den kop „Rechtvaardigheid en naasten liefde". Hierin wordt het vraagstuk der werkloozen besproken, in het bijzonder in verband met de brieven, die door het Amerikaasche episco paat en kardinaal Piffl van Weenen over dit probleem zijn uitgevaardigd. Terwijl de Amerikaansche bisschoppen er den nadruk op leggen, dat de rechtvaardigheid in de loonkwestie hoofdzaak is, wijst de aarts bisschop van Weenen vooral op de moreele ellende der jeugdige werkloozen, wier zielen heil ernstig gevaar loopt. De stad Weenen moet hier op de eerste plaats hulp verleenen, maar zij kan niet alles alleen doen. Ook de naastenliefde moet hier beoefend worden, vooral nu het Kerstfeest nadert. In Amerika spreekt men over de Encycliek „Rerum Novarum", in Weenen over de naas tenliefde. Hier is echter geen sprake van tegenstellin gen, want beide deugden, rechtvaardigheid en naastenliefde, zijn ten nauwste met elkaar verbonden. Een tegenspraak BRUSSEL, 13 December. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). De Belgische regeering heeft door Belga een dementi laten puiblicee- ren van een door Vaz Dias uit Parijs aan de Nederlandsche bladen verstrekt uittreksel van een artikel, dat in de Parijsche editie van de „Chicago Tribune" is verschenen over enorme vestingwerken, welke België ook in de buurt van de Nederlandsch-Limburgsche grens, zou laten uitvoeren. De schrijfster van dat verhaal is Anna Som- merhouseri, (de naam was in het desbetreffend bericht geheel verminkt) echtgenoote van een gewezen socialistisch lid der Belgische kamer. Zij is Amerikaansche van nationaliteit, maar afkomstig uit Litauen. Ter gelegenheid van het huwelijk van prin ses Marie José, heeft zij geschreven, dat Bel gië aan den vooravond stond van een bloedige revolutie. Vorige week meldde zij, naar aanleiding van bet mist-drama in de streek van Luik, dat in België bijna iedereen met gasmaskers voor het gezicht op straat liep. Men meldt ons uit Rome d.d. 10 dezer: Gisterenmorgen begaf zidh de Japansohe prins Noboehito Takamatsoe met eenige hee- ren van zijn gevolg naar de Vaticaansche Stad, waar hij drie uur verbleef, om alle gale rijen en museums te bezichtigen. De prins werd ontvangen en rondgeleid door ten proprefeot der Vaticaansche biblio theek, mgr. Tisserant, en den algemeenen di recteur der Vaticaansche museums, prof. B. Nogara. Eerst werd het museum van beeldende kun sten bezichtigd, daarna de bibliotheek en de historische zalen van het Vatlcaan, de Borgia- zaal en de Stamze di Rafaello. Daarna bezichtigde de prins de Sixtijnsahe kapel en tenslotte de Vaticaansche pinaco theek. Voortdurend gaf de Japansche prins blijk van een grooten kunstzin en in welsprekende taal uitte hij zijn bewondering over de artis tieke wonderen van het Vaticaan. Met grooten luister gevierd Het aangekondigde jubilé van het bekende te Londen verschijnende Engelscke Katholieke weekblad „The Universe" (bij het bereiken van zijn 70sten verjaardag) is dezer dagen met grooten luister gevierd. Er was een groote receptie, er waren veel felecitatie-telegrammen en -brieven o.a. een telegram van den kardinaal-staatssecretaris namens den Paus er was veel geestdrift en er werd veel getoast. Kardinaal Bourne presideerde zelf Maandag avond 8 December het banket, dat het 70-jarige blad zijn vereerders(sters) aanbood. Zijne Eminentie haalde in een rede zijn eigen herinneringen omtrent het blad op en uitte zijn waardeerirrg voor het mooie orgaan. Het banket werd gegeven in de statige en mooie „Stationers' Hall". De aartsbisschoppen van Engeland en Wales en vele bisschoppen waren aanwezig. De Spaansche ambassadeur stond aan het hoofd van een groote groep deelnemers uit de diplomatieke wereld. De Britsiche secretaris van binnenlandsche zaken kon door ziekte niet verschijnen, maar zond een hartelijke felicitatie. Ook waren aanwezig: sir Austen Chamber lain, lord Percy en andere leden van het par lement. BRUSSEL, 13 De-jember. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Het Belgisch legeroon- tingent voor 1931 is vastgesteld op 62.000 manschappen, namelijk 23.000 vrijwilligers. 35.000 miliciens en 4000 opnieuw opgeroepe- nen DE „ROTE FAHNE" IN BESLAG GENOMEN Naar de „Rote Fahne" te Berlijn meedeelt, is het Vrijdagnummer van het blad op rech terlijk bevel van 12 December in beslag geno- j men, naar aanleiding van een artikel van den partijvoorzitter der communistische partij, Thaelmann, dat tegen de fascistische metho den der rijksregeering was gericht. HET PRESIDENTSCHAP VAN GUATEMALA. SANTIAGO. (Guatemala), 13 December. Op grond van een medisch advies, volgens hetwelk generaal Lazare Chacon wegens ern stige ziekte niet in staat is, het presidentschap te aanvaarden, vaardigde de ministerraad een decreet uit, waarbij Baudilio Palma, minister van oorlog, tot president wordt benoemd. De nationale vergadering heeft kennis ge nomen van dit decreet. HET VERBOD VOOR VERDERE VER. TOONING van de film „lm Westen nichts Noumea" wordt uitgeyaadtrigd NAAR EEN BANDIETEN-OPRUIMING? De Amerikaansche regeering is bezig met een onderzoek naar het verleden van de voor naamste bandieten in Amerika, als voorspel tot een verwijdering dezer lieden uit liet land. DRIE BANDIETEN GEëLECTROCUTEERD. NEW YORK, 13 December. (R.O.) Heden had de executie plaats van drie bandieten op den electrischen stoel in de gevangenis van Sing- Sing wegens moord op een drogist in een der voorsteden van Long Island. KONING VICTOR EMMANUEL onthulde Rome het monument voor de gevallenen uit de koninklijke garde

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1930 | | pagina 9