40.000 BOEKEN GRATIS Sr- Christelijke liefde ook in het zakenleven Het Nederlandsch college te Rome MOORD TE GRONINGEN Geen staking in net zee- visscherïjbedrijf \fSSSfffSSSm BKSSsi ZATERDAG 3 JANUARI 1931 AANSPORING VAN MGR. DIEPEN NEDERLAND OP DE KOLONIALE TENTOONSTELLING TE PARUS HEVIGE BRAND TE AMSTERDAM DRAISMvanVMKEMBURG'S-* •''LEVERTR.AMN OPVOLGER VAN PROF. ROELS DE DADER SLAAT DE HAND AAN ZICH ZELF ■LEEUWARDEN- HEDEN OPNIEUW VERGADERING NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ DE PAUSELIJKE INTERNUNTIATUUR DE TOLLENKWESTIE DE INDISCHE POSTVLUCHTEN ZILVEREN JUBILEUM N. V. V. .Pastoor Heamann's Geneeswijze 150 Illustrates mex AUTO pMGESLAGEN MERGELBLOKKEN OP HET LICHAAM 41 „St. Janski." publiceert bet volgend schrijven van Z. D. H. den Bisschop van 's Hertogen- bosch: Van harte betuigen Wij onzen warmsten dank aan allen, Priesters, Religieuzen en Leeken, die Ons bij den aanvang van het jaar 1931 blijken van aanhankelijkheid en gene genheid hebben gegeven. Wij bevelen ons Bisdom en Ons zelf bij voortduring aan in aller gebeden. Moge, ondanks de sombere vooruitzichten van allerlei aard, het jaar 1931 door Gods goedheid, op Maria's voorbede, toch voor ons allen een gelukkig en zalig, een zonnig jaar wezen! Zoo lets, dan zal een meer algemeene be oefening der Christelijke liefde, ook, en mis schien wel vooral, in hst zaken leven en in de onderlinge sociale verhoudingen, bij maöhte blijken Ons de alom zoo dringend noodige ware levensvreugde te brengen.^ Laten wij dan, ieder voor ons, besluiten, gedurende dit jaar ook in onze zaken en sociale verhoudingen, ons zelf en onze eigen belangen meer te vergeten en, om Christus' wille, aan anderen al het goe e e gunnen en te bewijzen, dat wij zelf van ïen wenschen te ontvangen. Door het dragen "s an elkanders lasten zullen Wij aldus in |iet Nieuwe Jaar Gods Wet volbrengen en den zonnigen Vrede van Christus rondom ons doen schijnen. 's Hertogenlbosch, 2 Januari 1931. f A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Hertogenbosch. In aansluiting aan de uitvoerige beschrij Vingj welke we reeds gaven van plannen voor de gebouwen der Nederlandsche afdeeling op de Koloniale Tentoonstelling, welke dit jaar in Parijs zal worden gehouden, diene het vol- gede Van het op 't oorspronkelijk ontwerp toegepaste systeem van indeeling in kleine expositie-ver trekken is afgezien. Er is thans zoo veel mo gelijk gestreefd naar het vormen van ruime zalen. Voor de dakbedekking zijn meer dan een balt millioen ijzerhouten sirappen uit Borneo betrokken. Deze dakbedekking is thans reeds Voor een groot gedeelte gereed. Aan den nieuw- ontworpen gevel van de Noordzijde van het ge bouw werd het motief van de torendaken van de mesdjid toegepast, zooals die op Java veel vuldig voorkomen. Aangezien een voldoende aanmelding van Particuliere deelnemingen werd ontvangen, is definitief tot den bouw van een afzonderlijk pa viljoen voor particuliere inzendingen besloten Voorloopig zal dit paviljoen worden ontworpen op €en grootte van 500 M3. Ingevolge het decreet van den President der Fransche Republiek, van 27 October j.l, zullen van particuliere zijde producten uit Ne derland mogen worden geëxposeerd, „qui s-ont fabyiqués avec des matiêres premières colonia ls ou qUj onj. une destination spécifiquement eelonlale". Voorts kunnen natuurlijk ook pro feten uit pjjZe koloniën worden geëxposeerd Vo°r den Ambonschen zeetuin van den heer zm cen SpeciaJe zaal worden aange- öoiiwd. Met dien heer is overeenstemming ge kregen over de wijze, waarop zijn collectie zal h orden ten toon gesteld. Het Uitvoerend Comité heeft de noodige be- sPrekingen gevoerd voor het sluiten van een contract met een tweetal restaurateurs, die zul len zorg dragen voor de oprichting en exploi tatie van een Nederlandsch en een Indisch re staurant, waar men dus ook rijsttafel zal kun hen gebruiken. Evenals het paviljoen voor de Particuliere inzendingen, zullen de gebouwen voor deze restaurants in een bij de omgeving Passenden stijl worden opgetrokken. De drie diorama's, betreffende de cultuur van suiker, thee en rijst zijn voltooid de diorama's Voor rubber, tabak, kina, olie-palm en de haven van Curagao zijn in het Koloniaal Instituut in bewerking. De achterdoeken hebben een lengte Ifan 6 tot 8 M. en een hoogte van 3.20 M. Bin nenkort zal een aanvang worden gemaakt met het schilderen van de beide groote diorama's (Preanger en Bali), welke 20 M. lang, 8 M. hoog en 7y. M. diep zullen worden. De voor grond van alle diorama's worden plastisch op gebouwd en gestoffeerd met voorwerpen, die daarvoor speciaal zijn geboetseerd. Zooals be kend, worden de diorama's vervaardigd door den heer Eland, die daarbij sedert kort ter zijde wordt gestaan door den schilder H. van Velthuysen, uit Batavia. De ontwerpen voor de wandversieringen in de groote ontvangzaal zijn onder leiding en volgens aanwijzingen van den heer Moojen vervaardigd door de in Indië gewerkt hebbende schilders Paulides en Sayers. Met de uitvoering der ontwerpen op de groote doeken (4X8 M.) is reeds een aanvang gemaakt. Hoewel de oprichting der verschillende ge bouwen natuurlijk in de eerste plaats moest "Worden aangevat, wordt ock reeds goruimen tijd met kracht gewerkt aan de voorbereiding van de inrichting van het hoofdgebouw, dat grootendeels zal worden gevuld met inzendin gen van de Regeering, vah de sroote verkeers- bedrijven en van musea. He dagelijkscho leiding van dezen arbeid is toevertrouwd aan eenige leden van het Uit voerend Comité, namelijk aan den heer p. a. J. Moojen voor de algemeene aesthetische en. technische vet zorging en voor de afd-eelmg volkenkunde, oudheidkunde, wetenschap en kunst aan Prof. Dr. L. P. ie Cosquuio ds Bussy voor alle economische af deelingen en aan Hr. L. J. van der Waals voor de afdeel m gen koloniale geschiedenis, regeering, bestuur, onderwijs, financiën, leger, vloot, justitie en Politie. De hygiënische afdeeling zal worden verzorgd door Prof. Dr. W. A. P. Schiiffner en ONTWERP VOOR HET NEDERLAND SCH PAVILJOEN OP DE KOLONIALE TENTOONSTELLING PARIJS DE APOSTOLISCHE CONSTITUTIE BETREFFENDE DE OPRICHTING Zooals wij de vorige week meldden, heeft H. de Paus bij bulle van 26 October j.l. het Nederlandsch priestercollege te Rome officieel opgericht. De tekst van deze constitutie luidt vertaald als volgt: Bij gelegenheid van ons vijftigjarig priester schap hebben de Bisschoppen van Nederland om een voor Ons hoogst aangename daad te stellen en den katholieken naam bij hun ge- loovigen hoog te houden, na gemeenschappelijk overleg besloten, te Rome een college in het leven te roepen, waar uitgekozen priesters van hun land een verblijf zouden vinden ten einde zich op hoogere studiën te kunnen toeleggen. Om dat plan zoo spoedig mogelijk uit te voeren, werd op de helling van den Aventijnschen heuvel een geschikt terrein aangekocht en ver leden jaar den tweeden Mei op plechtige wijze de eerste steen van het nieuwe gebouw ge legd. Nu dat studieverblijf bijna is voltooid, wenschen wij den Bisschoppen van Nederland een blijk van onze vaderlijke welwillendheid te geven door aan hun verlangens volgaarne te voldoen en tot de juridische oprichting van dit college over te gaan. Daarom bepalen wü, overeenkomstig den raad van de H. Congregatie voor de Seminaries en Universiteiten, liet volgende: 1. Tot meerdere glorie van God en bevor dering der katholieke zaak richten wij met ons apostolisch gezag in overeenstemming met de kerkelijke wetten te Rome op het Neder landsch Pius-College; stellen het onder de be scherming van den H. Willibrordus, Aarts bisschop van Utrecht en verleenen het den naam, de rechten en de voorrechten van Pauselijk College. 2. Deze inrichting voor geestelijken is be stemd tot verblijf van priesterstudenten, dio uitmunten door godsvrucht en geestesgaven en door de Bisschoppen van Nederland daarheen worden gezonden om hoogere kerkelijke studiën te doen. 3. Bovenvermeld nieuw gebouw met aan- g- ^nzenden tuin, bij den Aventijnschen weg gelegen, zij het eigendom en de eigen zetel van dit College. 4. Het Nederlandsch Pauselijk Pius-College zal staan onder het gezag en het bestuur van de H. Congregatie voor de Seminaries en de Universiteiten. 5. Ieder der Nederlandsche Bisschoppen heeft dezelfde rechten en dezelfde plichten in deze inrichting en allen zullen naar vermogen daarvoor zorgen. 6. De moderator van het College zal door den Paus door bemiddeling van de H. Con gregatie voor de Seminaries en de Universi teiten worden gekozen: en deze zal in het College de vertegenwoordiger zijn van de Nederlandsche Bisschoppen en zal het ambt van Pastoor bekleeden. 7. Indien om welke reden ook het Neder landsch Pauselijk Pius-College zal ophouden te bestaan, zullen al zijn bezittingen, roerende en onroerende goederen, aanwezige gelden, in komsten en andere dergelijke zaken aan den H. Stoel worden overgedragen ten einde deze, voor zoover het mogelijk is, te besteden voor de opleiding van Nederlandsche studenten voor hoogere kerkelijke wetenschappen. Gegeven te Rome hij St. Petrus den 26en October, feest van Christus-Koning 1930, in het negen-de jaar van Ons Pausschap. Twee pakhuizen in lichte laaie Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenavond omstreeks negen uur werd brand ontdekt in liet diuibbele pakhuis van de firma S. Duveen aan de Nieuwe Keizersgracht 41-43. Do brandweer ontmoette, toen zij op 't eerste alarm aankwam, een dikken pook, die op alle verdiepingen van het dubbele 5 étages •h-ooge gebouw naar buiten drong. Hierin vond de brandmeester aanleiding, om het alarm middel-brand te laten geven, vooral ook, omdat de brand op twee plaatsen tegelijk woedde, n.l. op de eerste verdieping van pand no. 41 en op do 4e en 5e verdieping van pand no. 43. Het pakhuis zat volgeladen met electrieitea-tsima- teriaal, zooal-s lampen verpakt in celluloid em houtwol. Met 4 stralen tastte de brandweer het vuur aan, doch het -bleek aldra, dat haar kracht te kort schoot. Terwijl de r-ook steed's dichter werd, trok het vuur van lieverlede door alle verdiepingen van beide huizen, die van binnen in open verbinding met elkaar staan, heen. Op de eerste ver-dieping van pand 41 drong de brandweer naar binnen en slaagde erin door een gat, dat men in bet plafond bakte, een straal naar de tweede verdieping te ledden, waar het vuur aanvankelijk week. Ook kon ze de -groote openslaande -deuren van deze ver dieping openen, waardoor liat mogelijk werd flink water op -deze etage te geven. Intussch-en echter woekerde het vuur in de and-ere gedeelten met enorme hevigheid voort, zoodat d-e brandweer zich genoodzaakt zag nog meer materiaal te laten aanrukken. Toen versoheen ook de nieuwe „Jan van der Hey-clen" onder leiding van -hoofdbran-dime-ester Förcli, die te zamen met hoofdbrandmeester Brunet de RoChebrun-e -d-e leiding op zich nam. Er werden nu slangen gel-g-ed ov-e-r twee brand ladders, twee slangen werden door he-t huis ter linkerzijde van de brandende panden geleid en -drie slangen werden naar -het dak aan den rechterkant gebesch-en. Toen d-e „Jan van der Hey-d-e" even la-ter in d-e goede positie was ge bracht, werd het waterkanon op bet vuur ge richt, -dat nu met zijn capaoi-tei-t van 10.000 L. per minuut den aanval van de brandstraten kwam versterken. Even later arnvee-rd-e com mandant Gordijn op het terrein van den brand, juist op het oogenhli-k, dat het vuur met een geweldigen plof d-o-or he-t diak naar buiten sloeg. Dit was het eerste vuur, dat vanaf de straat te zien was, want de piakkuisdeuren bo den op alle verdiepingen goed weerstand, zoo- d-at het vuur niet naar buiten sloeg. Zelfs de brandende bui-zen waren grootendeels onzicht baar door de enorme rcokimasisa, die door alle kieren en ramen met kracht naar 'buiten stuw de. Aan de achterzijde, waar de vele toeschou wers bet mooiste gezicht had-den, had de brand weer zwaar werk. Hier ligt n.'l. het Hortus plantsoen van waar men op de achterzijde van d-e huizen uitzicht had. De-ze worden echter van de straat gescheiden door een breeden tuin, die als proeftuin van d-en Hortus botanicus dienst doet. Het duurde vrij lang vóór de brand-weer erin geslaagd was door dezen tuin een slang te leggen naar een gebouwtje, dat aan de achter zijde daarvan staat. Tenslotte echter slaagde zij hierin terwijl men tevens twee slangen, die aan de .voorzijde door een aangrenzend pand -had gelegd, op het dak van dit gebouwtje kon opstellen, zoodat d-e -brandweer ook aan de achterzijde het vuur met drie stralen insloot. Na aldus ongeveer een uur uit alle macht gewerkt te hebben, leek het of het vuur «enigs zins begon te' vermin-deren. In het pakhuis no. 43 nam het vuur en de rook «enigszins af, zoodat de brandweer nu alle kracht ging concemtre-er-en op het aan grenzend pand Na een kwartier laaiden plotse ling da vlammen ws?-r met felle kracht op en het scheen, dat de brand weer opnieuw begon. Zijn vroegere kost juffrouw doodgeschoten Dr. Th. Rutten hoogleeraar te Nijmegen Vanwege de R. K. Universiteit wordt het volgend officieel bericht verstrekt: Het bestuur der St. Radboudstichting heeft met ingang van 1 Febr. 1931 benoemd tot bui tengewoon hoog leeraar in de fa culteit der let teren en wijs begeerte om on derwijs te geven in de empirische en toegepaste zielkunde, spe ciaal voor de opvoedkunde, den heer dr. Th. Rutten, hoofd assistent van het psycholo gische laboratorium der Universiteit. Dr. Rutten is een leerling van prof. Roels, wiens plaats hij thans gêheel komt innemen. Als hoofdassistent in diens laboratorium was hij tevens belast met het geven van een practi cum in de psychologie. Ook aan de Leergangen in Tilburg is hij ais docent in de psychologie verhonden. Dr. Ru-tten is in Leuven gepromoveerd tot doctor in de Nederlandsche taal- en letterkunde op een proefschrift over Felix Timmermans. PROF. DR. TH. ROTTEN In de Nieuwe Ebbingestraat te Groningen, heeft gisterenmiddag omstreeks zes uur een verschrikkelijk drama plaats gehad, waarbij twee mensohenlevens te betreuren zijn. In genoemde straat, op den hoek van de Rot terdammerstraat woont de ongeveer 45-jarige mejuffrouw G., pensionhoudster. Zij kreeg gis terenmiddag om zes uur bezoek van haar vroe- geren kostganger, den 39-jarigen S. Na 'n korte woordenwisseling trok hij een revolver en loste twee schoten op zijn vroegere kostjuffrouw. Zij viel neer en nadat de man zag, dat zij dood was, richtte hij het wapen op zichzelf en schoot zich eveneens dood. Het bericht van het drama verspreidde zich als een loopend vuurtje door de stad, hetgeen een geweldigen toeloop van het publiek tenge volge had. Het parket en de commissaris van Politie, de heer S. Molenaar, die het onderzoek leiden, waren spoedig ter plaatse. De lijken zijn in be slag gen-omen. Men vermoedt hier met een lief desdrama te doen te hebben. Na-der vernemen wij omtrent het drama, het volgende: Bij de 45-jarige mej. J. G., wier woning zich hevlnd.t In de Nieuwe Ebbingestraat, Ingang Rotterdammerstraat, heeft eenigen tijd inge woond de 39-jarige J. S., die zich meermalen had uitgelaten, dat hij met haar wenscihte te trouwen, hetgeen zij weigerde. Dit heeft her haaldelijk tot conflicten geleid met het gevolg, dat de juffrouw den kostganger de deur heeft" gewezen. Op Oudejaarsavond vervoegde de voormalige kostganger zich wederom ten huize van mej. G. Na een kleinen twist had hij haar bedreigd met de toevoeging, dat „het nu maar uit moest zijn". Hij heeft zijn daad toen niet volvoerd, doch is vertrokken. Gisterenavond om zes uur heeft hij zich op nieuw aan het huis van mej. G. vervoegd en vroeg haar voor de laatste maal of zij al of niet met hem wilde trouwen. Toen zij pertinent weigerde, greep hij zijn revolver en schoot haar door den slaap, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. J. S. was monteur van beroep en was gescheiden. Mej. G. was eveneens gescheiden en had twee dochters. Reel. 3002 MVSDU Te Wijnbergen ST. WILLIBRORDUSKERK TE HULST Definitieve overdracht aan de Katholieken Op Nieuwjaarsdag heeft een feestelijke vie ring plaats gehad van de definitieve over dracht van het Ned. Herv. gedeelte der oude St. Willibrorduskerk aan de Katholieken. In den namiddag had in het nieuw verwor ven gedeelte (in October 1929 aangekocht voor de som van 120.000) een feestvergade-ring plaats, waar alle parochianen, zoo eenigs-zins mogelijk aanwezig waren. De Hoogcerw. Heer Deken Rops wees op de bijzondere beteekenis van dezen dag in de Hulsterscho geschiedenis, den dag waarop de Katholieken hun eeuwenoude kerk (een der meest monumentale van ons land) wee-r geheel in bezit hebben. Dank bracht hij aan allen, die «enigszins hiertoe hadden bijgedragen, in het d® at'dselingen Suriname en Curasao door d-3 j hijzonder burgemeester Truffin-o, den grooten beide speciaal daarvoor in het leven geroepen ^"amissies, die onderscheidenlijk onder leiding staan van den heer G. J. Staal, Oud-Gouver neur van Suriname, en van den heer Jhr. J. O- de jon£ van Beek en Donk, Oud-Gouver- Het zesde retourvliegtuig Het 6e retourpostvliegtuig vertrok gisteren om 5.45 uit Bagdad en landde om 11 uur in Gaza. Het vertrok vandaar weder om 11.45 en arriveerde om 13.45 in Cairo. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis .voortgezet. bemiddelaar bij de onderhandelingen. Na Doken Rops hield burgemeester Truffino een feestrede, waarin de diepe beteekenis van deze gebeurtenis nog eens scherp belicht werd. Vooral de financieels zorg van het kerkbestuur werd door hem behandeld en ieders steun ge vraagd. In de kerk hingen de ontwerpen der restau ratie ter bezichtiging, terwijl het boekje van kap. Dekkers over de kerk van Hulst ten bate der restauratie druk werd verkocht. De officieele herdenking ingezet De officieele har-denking van het 25-jarig be staan van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereeni gingen is gisterenmiddag ingezet met het houden van een bijeenkomst van dit Ver bond mot de Hoofdbesturen der aangesloten organisaties in dezelfde zaal van den Alg. Ned. Diamantbewerkersbon-d aan de Plantage Fran- schelaan, waar hot N. V. V. werd opgericht. De zaal was met palmen en bloemstukken versierd: verschillende veteranen en andere beken-de fi guren uit de moderne vakbeweging, waren aan wezig. Do bijeenkomst werd geopend door den heer E. Kupers. De heer Henri Polak, de eerste voorzitter van he-t N. V. V. sprak een herden kingsrede uit. Ter gelegenheiü van den nieuwjaarsdag hield de Pauselijke internuntius Mgr. L. Schioppa, j geheven, een drukbezochte receptie in het gebouw der internuntiatuur aan den Beznidenhoutsche weg te 's Graven-hage, alwaar bijna alle bij het Ne derlandsche Hof geaccrediteerde gezanten met de secretarissen en het personeel verschenen. Voorts kwamen hun gelukwenschen aanbie den Jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, groot-officier van H. M. de Koningin, ds gep. luitenant generaal R. B. A. N. de Quay, Mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter der Tweede Ka mer, Staatsraad M. J. J. I. Harte van Tecke- lenburg, Jhr. Mr. L. von Fisenne lid van ge deputeerde staten -en tal van civiele en mili taire autoriteiten. Kanunnik deken H. A. Th. van Da-m bood namens de geestelijkheid zijn gelukwenschen aan evenals de provinciaal der Jesuieten pater H. ICeijsers S.J. en de directeur van het R. K. Gymnasium Dr. Borret S.J. en ook anderen. PASTOOR H. VERDEGAAL f In het Maria Paviljoen te Amsterdam, waar hij een ernstige operatie hadondergaan, is Donderdagavond overleden de Zeeree-rw. heer II. vèrdegaal, pastoor te Di-emen. DE LAATSTE UREN... Woensdagavond half tien is de tol te Wijn bargen, na sedert 1858 te he-bben bestaan, op- Da heer II. J. Smit, burgemeester van Bergh en president-commissaris van den weg, lichtte eigenhandig den boom van den weg en was de eerste, die met den auto koste- voorbij reed in de richting Doetinchem. De burgemeester van Doetinchem deed het zelfde in de richting Zeddam. Eenige deputaties van vereenigingen waren getuige van het gebeuren, terwijl een plaatse lijke zangvereeniging eenige liederen ten ge- hoore bracht. Na afloop werd ten gemeentehuize van Doe tinchem een protocol van de opheffing opge maakt en geteekend. Sprake van een uitsluiting? Zooais reeds gemeld, is de conferentie, die op Oudejaarsdag te 's-Gravenhage heeft plaats gehad tusschen den loonraad uit de Reeders- vereeniging en de vertegenwoordigers van or ganisaties van werknemers in het zeevisscherij- bedrijf vrijwel zonder resultaat gebleven. Wel moeten de reeders nog definitief hun hou ding bepalen, want zooals bekend, hadden zij besloten geen schepen voor de trawl- en beug- visscherij gereed te maken indien geen over eenstemming bereikt werd. In-tusschen kan echter worden meegedeeld, dat de organisatie- besturen der visschers niet van plan zijn thans een staking uit te lokken, wat zij hebben doen blijken in een schrijven, dat door deze bestu ren is gericht tot den Loonraad uit de Ree- dersvereeniging voor de Nederlandsche Haring- visscherij. Het slot van dit schrijven luidt: Mocht U in onze mondelinge en schriftelijke uiteenzetting aanleiding vinden om de afslui ting van een contract voor de haringvisscherij met motorschepen met ons opnieuw in overleg te treden, dan verklaren wij ons daartoe bij voorbaat bereid, om-dat ook onze besturen over tuigd zijn, dat een collectief contract een bete re waarborg is voor de rust en den vrede in de bedrijven, dan een contractlooze periode. Heden houdt de Reedersvereeniging te 's-Gra venhage een vergadering, waarin de reeders hun standpunt zullen vaststellen. Tot nu toe is dit standpunt geweest, dat op alle punten overeenstemming moest zijn alvorens de sche pen voor de trawl. en beugvisscherij zouden uitvaren. Hadden zij deze houding niet aan genomen, dan zouden heden en Zaterdag on geveer een 20-tal schepen de Scheveningsche haven verlaten hebben. Blijven de reeders op hun standpunt staan, dan gaat er dus geen schip weg en is er spra- ke van een uitsluiting. De Rijksbemiddelaar, de heer v. IJsselsteijn, heeft inzake het conflict in het zeevisscherjj- bedrijf, dat sinds 1 Januari ontstaan is omdat op dien datum het collectief contract was ge ëindigd aan beide partijen, bij dit conflict be trokken inlichtingen verzocht. In de Zaanstreek Over Pastoor Heumann en zijne Genees wijze zullen de lezers wel in gelicht zijn door de arti kelen die hier over in den laatsten tijd zijn verschenen Nu nog iets over zijn boek, „De Nieuwe Geneeswijze". Op het eerste gezicht onver schillig welke Wadzijde men opslaat, krijgt men den indruk, dat men hier te doen heeft met een kostbaren raadgever voor iedereen, zoowel in ge zonde als in zieke dagen. Het boek geeft inlichtingen in begrij pelijke taal en af beeldingen over den bouw van het Vlet recepten: JHR. MR. DE SAVORNIN LOHMAN. Aangaande den toestand van Jhr. Mr. de Sa- vornin Lohmnn, afgetreden president van den Hoogen Raad, vernamen wij gisterenavond dat de toestand zeer ernstig blijft, -doch dat de dok ter meer hoop geeft op herstel. Een voorbijganger gedood Op den Heerenweg onder de gemeente Heem stede is Vrijdagmiddag een doodelijk ongeluk gebeurd. Uit de Adriaan Pauwlaan reed een vrachtauto van de Bataafsche Petroleum Maat schappij, geladen met gevulde vaten benzine. De auto wilde dwars den Heerenweg ov#ste- ken, om de Laan van Rozenburg in te gaan, doch op datzelfde oogenblik naderde uit de richting Bennebroek een luxe auto. Omj^en aanrijding te voorkomen maakte de vrachtauto een scherpen draai den Heerenweg op -Sn wel zoo, dat hij omsloeg. Op het rijwielpad reden op dat moment de gebroeders Eerse, beiden ver pleger in het krankzinnigengesticht „Vogelen zang' te Bennebroek. Een der twee de 19-jarige G. Eerse, werd op slag gedood, doordat hij ver moedelijk een der vaten (benzine op het hoofd kreeg. U^^klnZ W^S'beeuêu IG&V* moest®",, Vil n~ menschelijk lichaam zegt wat men eten en drinken moet, en welke middelen men moet ge bruiken om weer gezond te worden. Zonder dat men lang behoeft te zoeken, vindt iedereen het voor hem passende. Ieder lezer van de courant ontvangt het boek geheel kosteloos, franco en zonder zich tot iets te verplichten, wanneer hjj slechts zijn adres opgeeft (briefkaart is voldoende) aan L. Heumann en Co., Amsterdam C. 189 StaalUade 4 Om aan alle aanvragen van degenen die het boek nog niet kennen te kunnen voldoen, worden 40.000 boeken hiervoor gereserveerd. Reel. 3004DGVS 78 In den nacht van Woensdag op Donderdag is de Zaandijkertol op glorieuse wijze opgehe ven. Duizenden menschen waren te midder nacht getuige van den inzet der feestelijk heden, die de Zaansche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer ter gelegenheid van de opheffing van den tol had georganiseerd. Te klokslag 12 uur werd de boom geopend en passeerde de eerste automobilist, de heer Ver meer uit Velsen den thans tolvrijen weg. Tegen half één, het tijdstip, waarop door de Ver. voor Vreemdelingenverkeer een groo^sch vuurwerk zou worden afgestoken, was het op den weg zoo druk, dat het verkeer geheel vastliep. Een lange file auto's stond aan beide zijden van den thans opgeheven tol en door de groote menigte, die op de been was, was er geen beweging in te brengen. Het duurde ongeveer een uur, voordat de talrijke politie, die ter plaatse aanwezig was, erin slaagde het verkeer weer te regelen. Te half één werd het grootsche vuurwerk, door de V.V.V. georga niseerd, afgestoken. Het duurde drie kwartier. Met geweldige kanonschoten werd d-e geheele Zaanstreek verwittigd van de opheffing van den tol. Op Nieuwjaarsdag vond in den middag een optocht van auto's plaats door de geheele Zaanstreek, waarin o.a. een allegorische voor stelling van den Zaandijker tol en zijn ophef fing werd meegevoerd. Er was zeer veel pu bliek op de been. Te Hoogmade en Woubrugge In Leiden's omgeving verdwenen de tollen in Hoogmade en Woubrugge. Het -begon, om 11 uur 's morgens in Hoog made, waar enkele autoriteiten zich bij de weg versperring verzamelden en mr. Sormani rentmeester van de heerlijkheid Hoogmade een oorkonde voorlas en ook afscheid nam van den tolbaas en diens vrouw, onder aanbieding van een geschenk. De plaatselijke muziekvereeniging blies daar blijde klanken wijd in 't rond. Toen de tol verzegeld was trok men naar Woubrugge, waar een gelijksoortige plechtig heid plaats vond. Ten raadhuize hebben tenslotte de burge meester en verschillende anderen het woord gevoerd. Tusschen Deventer en Lochem Op Nieuwjaarsdag heeft de Bond van Be drijfsautohouders op origineele wijze het feit gevierd, dat op dien dag de bekende grintweg bij Laren, deel uitmakende van de kortste ver binding tuschen Deventer en Lochem, tolvrij werd gemaakt. Het is bekend, dat de Provincie Gelderland thans dezen weg verbetert en de gemeente Gorssel hem in onderhoud krijgt. Alleen de gemeente Laren wilde niet meebe talen. Een groot aantal auto's van leden van den bond ging in optocht door de vrij-gemaakte en versierde tollen. De tolgaarders kregen ieder een aardig geschenk. In 't, Gooi Donderdag zijn de tollen aan den Huizerweg en den Eemnesserweg opgeheven. Thans is het heels Gooi tolvrij. Arbeider door vallend gesteente getroffen Op de Mergelgroeve der E.N.C.I. fabriek te Maastricht heeft Woensdag namiddag een ernstig ongeval plaats gehad. Toen men bezig was om van den rotswand door middel van schiet-patronen de mergel- massa te doen losspringen, stortte plotseling een aantal mergelblokken en loslatend gesteen te naar heneden op de daar werkzaam zijnde arbeiders. De 29-jarig H. H. Brounts uit Maastricht, vader van twee kinderen, was er wel het ergst aan toe en moest met ernstige verwondingen en een gebroken been worden opgenomen in het Ziekenhuis Calvarieberg. De ongelukkige werd vervoerd door den G.G.D. evenals de ar beider H., die zeer ernstig getroffen werd aan het rechteroog en die werd opgenomen in de Oogenkliniek. „DE TRIBUNE" IN DE OPENBARE LEESZAAL. Doo-r bet Haarlemsche raads-lid J. Visser zijn tot B. en W. vragen gericht over de ter lezing legging in de openbare leeszaal van he-t num mer van ,,De Tribune" waarin voorkomt het artikel „Weg met het Kerstfeest". Hij vraagt o.m. of de commissie voor de leeszaal kennis genomen heeft van den inhoud van dat artikel en zoo dit het geval is, protesteert hij ernstig tegen de houding der commissie. DE BEGRAFENIS VAN DEN TOE TE, ZAANDAM; de aanspreker yerzorgt bet officieel gedeelte

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5