ALGEMEEN OVERZICHT. WAARAAN HOLLAND WAARDE HECHT Staking in het Roer gebied Veel heil en zegen... HET COMMUNISME IN CHINA Het Vaticaansche radio station Wat Nederland betreft ZATERDAG 3 JANTTART 1931 VATICAANSCH GELD OP COMMUNISTISCH COMMANDO 'T LEGER REVOLUTIONNAIR? HALF JANUARI DE INWIJDING GODSDIENSTHAAT IN RUSLAND MEN MAAKT ONS DIT ECHTER MOEILIJK DE OPSTAND IN BURMA MAARSCHALK JOFFRE NADERE BIJZONDERHEDEN NIEUWJAAR TEN VATICANE Revolutie in Panam. In Panama is een revolutie uitgebroken. Da opstand begon in Colon, welke stad zich na hevige straatgevechten, die vele uren duur den, thans in handen der opstandelingen schijnt te bevinden. De opstandelingen werden aangevoerd door Qulncero. Totnutoe zijn er 15 dooden. Verder wordt gemeld, dat de president der republiek Arosemena en verscheidene leden der regeering In de gevangenis zouden zijn gewor pen. De Ver. Staten hebben marinetroepen naar Colon gezonden. Volgens een telegram aan den gezant van Pa nama te Washington zou de revolutionnaire be weging onder leiding staan van dr. Amorlo Arias. De regeering van Arosemena is ten val ge bracht. De president zelf, Arosemena, moet in zijn paleis gevangen gehouden worden. De gezant verklaarde verder, dat hooger ge noemde Arias een advocaat is, die tot dusver groote diensten bewees aan tal van vreedzame Instellingen. Op het oogenblik, dat de gezant zijn telegram uit Panama ontving had het Amerikaansche staatsdepartement nog geenerlei bericht over een omverwerping der regeering in Panama ontvangen. In de jongste (brieven van het Amerikaansche gezantschap in Panama was wel sprake van een zekere onrust in Panama, in verband met de ook daar heerschende economische depres sie, maar niets wees er op, dat een ernstige beweging, een revolutie dreigde. Het W.B. merkt hierbij op, dat de gezant van Panama te Berlijn nog geen bericht aangaande een omwenteling in zijn land ontvangen heeft. Intusschen bevestigen nadere berichten het succes der revolutionnairen. De opstand moet geheel onverwacht zijn uit gebroken. Een revolutionmair comité onder leiding van Arias nam bezit van de hoofdstad. De rebbelie was georganiseerd door de z.g. „Aceion Con. ..aal", een patriotieke organisatie, die sterk ageerde tegen de „corruptie der re geering". Vrijdagochtend vroeg bestormde een troep van ongeveer 100 man het hoofdkwartier van de staatspolitie. Panama's eenige legermacht. Na 'n paar schoten gelost te hebben konden de rebellen het hoofdkwartier bezetten. De staatspresident en verscheiden leden van de regeering zijn gearresteerd. Volgens tot dusver niet bevestigde berichten eou de staatspresident zijn afgetreden. Spanje is daarom niet zonder invloed. In de meeste staten is het moederland niet vergeten, wat duidelijk bleek, toen kardinaal Bennloch y Vivo, aartsbisschop van Burgas, voor eenige jaren in naam van den Spaanschen koning de oude koloniën officieel bezocht; toen de grijze infante Isabella, tante des konings, Alton's XIII bij de Argentijnsche onafhankelijkheidsfeesten vertegenwoordigde. Nog duidelijker zou zulks aan den dag treden, wanneer de Katholieke majesteit van Spanje zelf den Oceaan over stak. om de oude koloniën te bezoeken, gelijk reeds zóólang in het voornemen lag, maar de binnenlandsche Spaansche toestand nog niet heeft toegelaten. Of Portugal in Brazilië een zelfde genegenheid vindt, is twijfelachtig en vindt in de feiten tot nu toe geen steun. Het valt niet te ontkennen, dat de overgang van kolonie tot onafhankelijken staat zich in dit deel der wereld te vroeg voltrokken heeft. De dominion-status er tusschen ware wel heter geweest, ja, zelfs iets minder dan de dominion- status zoude in den beginne ruim voldaan hebben. Ook mag hier wel eens de vraag ge steld worden, of niet de monarchale regeerings- vorm voor deze landen beter dan de republi- keinsche geweest ware. Wij meenen van wel en daarbij steunen wij op een feit van be- teekenis, n.l. op het voortbestaan van het keizerrijk Brazilië van 1822 tot 1889, derhalve 67 jaren, iets, wat in deze landen wel heel veel zegt; daarbij steunen wij op de gehechtheid van het Braziliaansche volk aan die nu ver dwenen monarchie, waardoor het mogelijk werd, dat 32 jaren na den val van het keizer rijk de regeering van de republiek der Ver- eenigde Staten van Brazilië aan de regeering van de Portugeesche republiek te Lissabon vroeg, of deze verlof kon geven, om het stoffe lijk overschot van den laatsten keizer en de laatste keizerin 2) van uit het Pantheon der Portugeesche souvereinen in het „Mosteiro de Sao Vicente" naar Rio-de-Janeiro te mogen overbrengen, ten einde beide vorstelijke per sonen in de Braziliaansche republikeinsche hoofdstad in een mausoleum te ruste te leggen; waardoor het mogelijk werd, dat de graaf van Eu, Gaston van Bourbon-Orleans, de gemaal van de overleden kroonprinses van Brazilië 3) uitgenoodigd werd op het eeuwfeest der onafhankelijkheid; hij stierf op zee aan boord van de „Manilia" op 28 Augustus 1922 op weg naar Rio, waardoor het mogelijk werd, dat leden van de keizerlijke familie zich wederom in Brazilië konden vestigen. 4) Hoe weinig echt republikeinsch deze stater, zijn, blijkt wel hieruit, dat heel dikwijls gene raals als presidenten optreden en dan het langst aan het bewind blijven o.a. generaal Porfirio Diaz bestuurde Mexico 29 jaren en deed het beter dan zijn voorgangers en navol 3000 mijnwerkers hebben 't werk stilgelegd Het tefonlsoh en telegrafisch verkeer is stop- gels' want te voren en daarna was er van rust gezet, zoodat men niet weet, hoe het binnenland weinig spraak' op dift revolutionnadr avontuur reageert Generaal Juan Vicente Gomez hield 14 jaren De voorioopige regeering heeft voorloopig al- Venezuela onder zÜn bewind en trad in 1929 le bladen verboden; op voor het buitenland I vrijwiIlig af' niaar werd op verzoek toen op DUSSELDORF, 2 Januari (V.D.) De commu nisten zijn erin geslaagd, Vrijdagochtendmet steun van de werkloozen uit de omgeving, de arbeiders van de mijn-Friedrioh Heinrioh tot een wilde staking te bewegen. Achttienhonderd mijnwerkers van de ochtend ploeg onder den grond en achthonderd boven grond sóhe arbeiders zijn niet aan den arbeid ge gaan. De vele werkwilligen werden met ge weld tegengehouden. Een leider van den ouden mijnwerkersbond, die tot bezinning vermaan de, werd neergeslagen en mishandeld. Toen later een 100-tal politieagenten uit Dusseldorf en Duisburg arriveerde, was de rust spoedig hersteld. Ook bij Neunkirchen zijn de arbeiders in sta king gegaan. Op de overige mijnen wordt ge woon gewerkt. De mijnwerkersorganisaties, aldus een be richt uit Essen, hebben zich tegen de staking verklaard en tot de arbeiders 'n oproep gericht om de orde te handhaven en slechts de advi# zen van de bondsbesturen op te volgen. Naar een Wolff-telegram uit Essen meldt nemen reed 22 mijnen aan de staking deel. De communisten hebben vooral sucoes in het district Hamborn, waar reeds in vier va nde zes mijnen een partieels staking is uitgebroken. De helft der 5.500 mijnwerkers heeft het werk neergelegd. ESSEN, 2 Januari. (W.B.) Te Dinslaken heb ben in de Lohberg-mijn van de „Verein. Stahl- werke het grootste deel der arbeiders het werk neergelegd. De mijndirectie schrijft deze staking toe aan de uitgebreide propaganda van de zoogenaam de revolutionaire arbeiders-oppositie, die giste ren een conferentie heeft gehouden, waarop ul timatieve eisohen aan de eigenaars werden ge steld. Zoo moesten bijvoorbeeld alle ontslagen arbeiders wederom in dienst genomen worden en indien dit niet geschiedde, zou het werk worden gestaakt. Setsjoen het tooneel van wilde uitspattingen bestemde berichten wordt echter, naar het heet, geen censuur uitgeoefend. De thans ten val gebrachte staatspresident werd in October 1928 voor den tijd van 4 jaar gekozen. De Latijnsch-Amerikaansche Republieken Reeds ontelbare malen, sedert de oude Spaansche en Portugeesche koloniën hare onaf hankelijkheid verwierven, werd Europa opge schrikt door het uitbreken van eene omwente ling dan hier, dan daar in Latijnsch-Amerika, zoodat men in ons werelddeel langzamerhand' een zeer verwarden en slechten indruk van dat deel dier wereld begon te krijgen. Men begrijpt er eigenlijk niets van, hoe het mogelijk is, dat beschaafde volkeren want de Indianen hebben in deze geen stem in het kapittel voortdurend haast kunnen leven in een staat van gisting, in een toestand welke alle vastigheid mist. Bovendien wisselen die tatuur en zoogenaamde democratie welke van perbevelhebber van het leger, 5)dictators zijn onderscheid one hooge officieren geweest en niet minder hooge officieren hebben zich doe een omwenteling van het civiele gezag mees- ter gemaakt. We kunnen haast zeggen, dat in elke revolutie de militaire macht een beslis sende of overwegende rol gespeeld heeft. 6) De Latijnsch-Amerikaansche democratie be- staat niet, kan in deze republieken eenvoudig niet bestaan, omdat, hoe mooi de staatsrege lingen en de organieke wetten ook mogen wezen, in werkelijkheid er wegens allerlei dwingelandij en bedrog niets van terecht komt. De verkiezingen b.v. zijn zelfs in de grootste republieken o.a. in Brazilië de grootst denk bare knoeierijen; wat het bewind wil, dat uit de stembus komt, komt er zeker uit. 7) Mis. schien mag hier in de latere jaren een loffe lijke uitzondering gemaakt worden voor de republieken Colombia en Uruguay. 8) En dan welk een partijwezen behecrscht de Latijnsch- Amerikaansche politiek! Men spreekt er van conservatieven, liberalen, radicalen, socialisten ook van progressisten, nationalisten, com dictatuur heel weinig verschilt, elkaar gesta- unisten, enz. Dat alles beteekent weinig of dig af, zoodat ten slotte dit volk den grondwet- n'e's> Tvant ket hoofddoel van het partijwezen telijken regeeringsvorm, waarin de monarchieën van Europa zicb veelal verheugen, in deze zoogenaamde republieken doorgaans mist. Zoo treurig beoordeelt men hier in Europa den toestand, dat het voor een Europeaan een openbaring mag heeten, dat in Latijnsch-Anie- rika talentvolle mannen aangetroffen wor is het zich groepeeren om een persoon en het verwerven van de macht in den staat. Het conservatisme biedt als eenlg voordeel, dat het de kerk goed gezind is, iets, wat veelal aan de andeTe partijen ontbreekt. Wat de socialisten aangaat, waren er in 12 landen 14 lid van de wetgevende macht; wat -J' dat daar bloeiende universiteiten ge- de oommunisten betreft, in 12 landen één, der als rLTaI"' tf' WTeÜld?t0den, Hgsc;n I haIva onbeteekenende cijfers. Over het alge als Buenos-Aires en Rio-de.Janeiro; dat de overgroote meerderheid in deze landen het ka tholicisme belijdt, zoodat wellicht één derde deel van de katholieke bevolking der aarde in deze streken haar woonplaats heeft. Laat ons or Iets meer van zeggen. Latijnsch-Amerika omvat geheel Centraal- o£ Micïden-Amorika en Zuid-Amerika, alsmede de Antillen en van Noord-Amerlka Mexico. Het ls een buitengewone uitgestrektheid. De oppervlakte is zeker ruim 20 millloen vk. K.M De bevolking echter zal slechts ruim 106 mil. Iioen zielen bedragen. Hoe dun de bevolking er gezaaid is, blijkt wel heel duidelijk, als men deze per land beziet. Argentinië per K.M.» Bolivia Brazilië chin Colombia Costa-Rica Cuba Ecuador Guatumala Honduras Mexico Nicaragua Panama Peru San-Salvador Uruguay Venezuela Hier ontbreken Haïti, Paraguay, San-Do mingo. Oorspronkelijk waren deze landen koloniën van Europeeschee mogendheden, vooral van Spanje zóózeer, dat men Latijnsch-Amerika ook Spaansch-Amerika noemt, Portugal, Groot-Brittannië, Frankrijk, De Nederlanden, Zweden, Denemarken, Spanje en Portugal heb. ben alles verloren en zijn derhalve uitgesoha. keld. Uit de koloniën dezer twee landen ont stonden niet minder dan 19 onafhankelijke staten, van welke er 2 n.l. Cuba en Panama door zeer bijzondere verdrags-bepalingen aan de Unde gebonden zijn. Groot-Brittannië bezit nog Britsch Guyana en Honduras, alsmede beteekenende Antillen- eilanden. Frankrijk verloor Haïti, hetwelk onafhankelijk werd, behield Fransch Guyana •B enkele Antillen en kocht de Zweedsche kolonie St. Bathélemy, waardoor Zweden van iAttJnsch-Amerika afscheid nam en als kolo niale mogendheid ophield te bestaan. Neder land bleef door Curasao en Suriname ver tegenwoordigd. Denemarken verkocht zijn Antillen aan de Unie, welke ook Porto-Rico na den oorlog met Spanje zich toeëigende. Wij zeiden zooeven, dat Spanje feitelijk uit geschakeld ls. Zulks ls volkomen waar. Maar 3.4 2.2 3.6 6 7 8 31 4 18 5 7 5 6 5 50 9.4 3 meen wil in vele katholieke landen het socia lisme niet tieren. Opvallend is ook, dat de conservatieven in sommige landen zich na tionalisten zijn gaan noemen, iets, wat zeer waarschijnlijk in verband staat met het op treden van de Unie in de latere jaren, welke n.l. de eene kleine republiek r.a de andere be zette b.v. Panama (de Kanaal-zóne), Haïti, San. Domingo, Nicaragua of aan beperkende bepa lingen onderwierp b.v. Cuba en Panama. Dat zien de andere republieken zeer ongaarne en was zeer zeker mede aanleiding tot een meer uitgesproken optreden van de zoogenaamde A. B. C. staten (Argentinië, Brazilië, Chili), welke als groote mogendheden van Latijnsch- Amerika overal zich voordoen. Ook het Pan-Amerikanisme n.l. het streven van de Amerikaansche staten om door onder linge eenheid den invloed van niet-Amerikaan- sche staten uit te schakelen en vooral hun in menging in de aangelegenheden van kleinere Amerikaansche republieken te voorkomen, heeft door dit optreden van de Unie veel ge leden, terwijl ook het Pan-Amerikaansche Congres met het doel, onderscheiden zaken onderling gelijk te regelen, veel van zijn be- teekenis daardoor verloor. ESSEN 2 Januari (H.N.) Volgens een mede- deeling van de mijnwerkersbonden heeft de wilde staking in het Roergebied zioh in den loop van den dag niet uitgebreid. De districten Dortmund, Witten, Bochum, Wettensoheid, Es sen en Mümïhelm zijn door de staking niet aangetast. Wel is dit het geval is de districten Hamborn, Gladbeck, Bühr, Hamm en Reckling hausen. Bij de ochtendploegen bedroeg het aantal stakers nog niet ten volle 12 pet. In den namid dag is op sommige mijnen de toestand ver scherpt, bij andere daarentegen was een ver mindering van het aantal stakers waar te nemen. Op de mijn Gustaf te Essen zijn drie commu nistische bedrijfsraden, die aan de staking had den deelgenomen, ontslagen. De bekende mijnwerkersleider Hüsemann verklaarde, dat de beweging zijns inziens de stichting van 'n eommunistischen mijnwerkers- bond ten doel heeft en dat hij geloofde, dat de beweging spoedig ten einde zal zijn, daar de overgroote meerderheid van de mijnwerkers inziet, dat zij met een dergelijke beweging niet gebaat is. Ondanks het succes van de communistische overrompeling op enkele mijnen hebben de mijnwerkers-leiders, die zioh van hun verant woordelijkheid bewust zijn, de groote massa vast in hun hand. De vakvereenigingen hefbbetn intusschen een nieuwen opToep aan de mijnwerkers gepubli ceerd, om geen contracten met de mijneigenaars tegen lager loon aan te gaan, doCh evenmin gevolg te geven aan de communistische sta- kingsleuze die slechts ten doel heeft, de mijn werkers in een avontuur te betrekken, dat in het geheel geen kans van succes heeft. De K. W. P. meldt uit Hongkong: De pro vincie Setsjoean is op het oogenblik het too neel van de wildste communistische uitspat tingen. In de kazernes zijn oproer en muiterij aan de orde van den dag. Heele troepen groote jongens en jonge meis jes trekken door steden en dorpen met de ban- delooze troepen roode soldaten. De militaire leiders zijn niet in staat de orde te handhaven. Zij strijden nog wel tegen de oommunisten. Ook worden nog geregeld com munisten gearresteerd en terechtgesteld, maar een fiksohe militaire actie blijft uit. Het leger is meer besmet en door revolution naire Ideeën aangetast, dan men dacht. De hoo- gere officieren erkennen thans openlijk, dat zo met vrees de toekomst tegemoet zien. De troepen slaan aan het muiten, nu hier dan daar. Hte gebeurt vaak, dat de soldaten hun officieren vermoorden, hun wapens en bagage in beslag nemen, steden en dorpen in den omtrek leeg plunderen om dan de wijk te nemen naar de eenzame bergen, waar ze zoo goed als zeker in veiligheid zijn. Handel en nijverheid zijn absoluut in de war. Zoodra zioh hier of daar het gerucht ver spreidt, dat de roode troepen in aantocht zijn, ontstaat er een paniek in heel de streek. De kerken der missie-staties zijn tot nog toe vrijwel gespaard gebleven, maar de bekeerin gen worden zeldzamer en de missionarissen hebban helaas ook gevallen van geloofsverza king en afvalligheid onder hun bekeerlingen te betreuren. Vooral voor wetenschappelijke doel einden bestemd 1) 0.a. de beroemde Brazilianen, eenige jaren geleden overleden, Ruy Barbosa en Paranhos Baron do Rio Branco. 2) Pedro II t 1891 en Theresia t 1889. 3) Isabella t 1921, eveneens naar Rio terug gevoerd. 4) Pedro van Alcantara van Bourbon-Orleans en Braganza te Petropolis. 5) Thans is generaal Carlos Ibanez del Campo president van Chili, generaal Gerardo Machado y Morales president van Cuba, gene raal Horaoio Vasquez tot 1930 president van San-Domingo, generaal Lazaro Chacon presi dent van Guatemala, generaal Pasqual Ortiz- Rubio president van de Vereenigde Staten van Mexico, generaal José Maria Moncada presi dent van Nicaragua. 6) In 1930 gingen in Argentinië en Peru de revoluties zeer bijzonder van het leger uit en bleven ook de militairen aan de voorioopige regeerihg deelnemen. 7) In Brazilië vonden de jongste troebelen haar oorzaak in de knoeierijen van dr. Washington Luis Pereira de Souza, den presi dent, die dr. Julio Presters de Albuquerque het volk als president opgedrongen had. 8) De Chilenen hebben den btjnaam van de Pruissen van Amerika, iets, wat in Latijnsch- Amerika wei dubbel zwaar mag wegen. Toch is sedert 1920 in deze republiek de president Men schrijft ons uit Rome: Naar hier verluidt, zal de H. Vader bij de aanstaande audiëntie, die hij aan Marconi zal verleenen, den dag vaststellen, waarop het Va ticaansche radiostation zal worden ingewijd. Men verwacht dat deze inwijding halt Januari plaats zal hebben. Tegelijkertijd zou dan ook de nieuwe elec- trisohe centrale der Vaticaansche Stad worden ingewijd en in bedrijf worden gesteld. Zooals bekend zal deze centrale niet alleen de pause lijke paleizen, de Vaticaansche basiliek en alle andere gebouwen der Vaticaansche Stad, maar ook de Vaticaansche sterrewaoht en het radio station van stroom voorzien. Zooals men weet, moeten alle kosten van het Vaticaansche radiostation door de Itallaaneche regeering worden gedragen. De H. Vader heeft het station niet bestemd voor mededeelingen, maar vooral voor weten schappelijke doeleinden. De directeur, pater Gianfranceschi S.J., zal vooral de z.g. „echo's" bestudeeren, die men bij de uitzending waar neemt. Senator Marconi zal zioh van al deze studies op de hoogte honden, om zoo gezamenlijk ver schillende technische vraagstukken op radio- gebied op te lossen. Baptistenvereenigingen ontbonden Naar via Moskou gemeld wordt hebben de autoriteiten in Siberië twee Baptistenvereeni gingen ontbonden, welker leden beschuldigd worden van contra-revolutlonnaire activiteit. Vóór alles wordt hun echter ten laste ge legd, dat zij de politiek der „verbonden van goddcloozen" hebben bestreden. NIEUWJAARSFEITEN VAN ALLEN XANT Verklaringen van Staatslieden PRES. VON HINDENBURG'S WENSCHEN Op Nieuwjaarsdag heeft de Duitsche rijkspre sident de gebruikelijke receptie gehouden voor het oorps diplomatique. Hier,bij werd door den deken van het corps den apostolisohen nuntius mgr. Orsenigo, een toespraak gehouden waarbij hij de beste wen- schen van de te Berlijn geaccrediteerde bui tenlandsche gezanten overbracht. In Zijn antwoord zeide de grijze Rijkspre sident o.m.: „Met toenamende belangstelling varwadht het Duitseihe volk dat de interna tionale samenwerking het komende jaar krachtig genoeg zal zijn om het voor verdere rampspoedige teleurstellingen te bewaren. De sterke belangen tegenstelling, die allerwe gen de volken bedreigt, ka.n niet verder worden toegespitst. Duitschland is besloten, mede te werken om door verzameling van alle positieve krachten de crisis op te lossen en de hindernissen te overwinnen, die den vooruitgang der mensch- héid bij den grooten vred-esarbeid in den weg staan. Hierna bracht de rijkspresident zijn beste wenschen voor het nieuwe jaar over aan de diplomaten. Mussolini over fascisme en oorlog Donderdagavond om 8 uur heeft Mussolini, gelijk aangekondigd, in de Engelsohe taal een radiorede tot het Amerikaansche volk uitge sproken waarin hij allereerst sprak van de vriendschap, welke men in Italië voor de Ver eenigde Staten gevoelt. Daarna kantte Mussolini zioh tegen de qpvatting, dat het fascisme een gevaar zou vormen voor den wereldvrede Dergelijke be schuldigingen zijn ongemotiveerd. Noch hij, noch de regeering nooh het Italiafliische volk wenscht een oorlog „Ik heb", aldus Mussolml, „als soldaat in den oorlog geschoten en weet, wat een oorlog beteekent. De verschrikkelijke herinnering aan deze jaren kan men niet ver geten. Zelfs voor het geval de oorlog slechts tusschen twoe landen zou uitbreken, dan nog zou deize heden ten dage onvermijdelijk tot een algetneenen oorlog leiden. De cultuur zal in gevaar worden gebracht. De vorderingen der techniek rullen in den toekomstlgen oorlog zich nog schrikwekkender dan thans atteekenen. Het doodsgevaar zal niet slechts beperkt zijn tot de strijders, dooh aal de geheel© bevol king in gevaar brengen. Italië heeft vrede noo- dig. Het fascisme wenscht de veiligheid van het Italiaanscbe volk in samenwerking met alle andere volkeren ter wereld. Acht millioen mannen en vrouwen staan achter het fascisme. Geen ander regiem in Suropa staat op zulk een degel ij ken en gezonden grondslag". Tenslotte gaf Mussolini als zijn stellige over tuiging te kennen, dat de vrede bewaard zal blijven. Relletjes en ongevallen In den Nieuwjaarsnacht zijn er te Berlijn in totaal 383 arrestaties verricht. Het betrof in de meeste gevallen personen betrokken bij vechtpartijen, vernieling, huisvredebreuk, openbare dronkenschap en incidenten van politieken aard. Tegen vier uur 's morgens werd In N.-O. Berlijn een 23-jarige jongeman bij een schiet partij door een schot in den buik en een 29-jarige bankbeambte door een schot in het hoofd ernstig gewond. Zij zijn naar het zieken huis vervoerd, waar zij kort na aankomst zijn overleden. In een lokaal in Neukoelln is om één uur een ernstige vechtpartij ontstaan, waarbij vijf personen door de politie moesten worden ge arresteerd. Belangwekkend artikel van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken „HET SYSTEEM DER TOL-CONTINGENTEN VERWERPEN WIJ BESLIST" in den grond wil iedereen by onze oude politiek volharden" De „Frankf. Ztg." publiceert in haar Nieuw jaarsnummer een artikel van onzen Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Beelaerts van Blokland, „Worauf Holland wert legt." In verband met de belangwekkende inzich ten, welke hierin ontwikkeld worden, laten wij de vertaling van dit artikel hier volgen „De geografische positie van Nederland en zijn daarmede' in overeenstemming zijnde eco nomische ontwikkeling is geheel eigengeaard. Het in vroegere eeuwen, waarschijnlijk van prae-historische tijden af, door het zeewater en door de rivieren, welke door de vlakte langs de Noordzee zich een weg baanden, overstroom, de land is buitengewoon vruchtbaar, is geschikt voor alle cultures, van den gewoonsten land bouw tot een tuinbouw, die de fijnste produc ten aflevert, en levert rijke oogsten. Het water noodigde anderzijds tot vischvangst, tot scheep vaart en tot handel uit. Deze hebben zich alle dermate in grooten stijl ontwikkeld, dat daaruit wereldbedrijven ge groeid zijn. Zij brachten onze vlag tot op de on bekendste wateren en in de afgelegenste havens. Beperkten wij er ons aanvankelijk toe, han delsrelaties te scheppen, op den duur konden wij er niet aan ontkomen, dat wij ons ook poli tiek in afgelegen deelen der wereld vestigden. Koloniaal bezit viel ons automatisch in handen, wij konden het echter niet afwijzen ook. Op den grondslag van al deze activiteit groeide een wijd-vertak te, voor de geheels wereld wer kende industrie, terwijl zich anderzijds in Ne derland een internationale geldmarkt ontwik kelde, resultaat en bevorderaar van al onzen economischen arbeid. Het zijn geenszins nieuwe waarheden, welke ik hier naar voren breng het gaat veeleer om bekende waarheden. Ik leg er den nadruk op, wijl men het thema van dit korte artikel niet begrijpen kan, als men geen inzicht heeft, hoe onze nationale economie is opgebouwd. Op den grondslag der drie wereldhavens Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen, is een machtige verkcorsboom opgegroeid, welks wor tel gedeeltelijk in het binnenland van Neder land en België, gedeeltelijk door de wereld zeeën in de overzeesche werelddeelen doordrin gen, terwijl de takken, welke aan den reusach- tigen stam ontspringen, bijna geheel Centraal- Europa en ook andere landen bedekken. Draait men de kaart om, dan worden de wor tels takken en de takken wortels en een tweede waarheid, de keerzijde der eerste boeit oog in zin. Wie zich dit beeld eenmaal diep in het begrip geprent heeft, vergeet nooit weer, dat aan de Noordzeekust een Nederlandsch-Belgisch havencomplex, een sterk ontwikkeld economisch gebied ligt, waarop, in twee richtingen, een machtig stuk wereldeconomie is opgebouwd, waarmede, eveneens in twee richtingen, een so- liede Indrukwekkende onderbouw overeenkomt. Een gezond, wereldeoonomisch inzicht schijnt te elschen, dat deze belangrijke, economische basis in rustige, breed-denltende handelspoli tieke hoede is. Wat Nederland betreft, zou ik er op willen wijzen, dat zijn politiek vol komen aan de vèrst-strekkende desiderata be antwoordt, welke men haar zou kunnen stellen. Ik vermeld de volgende feiten: lo. De invoer is zeer matig belast, met toe passing van een tarief, dat bet laagste ter wereld is; uitvoer en doorvoer zijn vrij, 2o. Het richtsnoer van onze handelspolitiek is verder, dat wij geen onderscheid maken, ons tegen elk onderscheid (tegen ons) verzetten en niet elschen, dat ons voordeélen verleend wor den, welke op grond van de meest-beguusti- ging ook niet aan anderen ten deel vallen, 3o. Wij beschikken noch over offensieve, noch over defensieve wapenen en beoogen met onze besprekingen met andere landen (België en Scandinavië) slechts het stellen van ge meenschappelijke richtlijnen, bevordering van gezonde beginselen en het uitoefenen van mo- reel-en invloed. 4e. Wij sluiten ons te Genève bij alle pogin gen aan om door multilaterale methoden de op lossing van internationale economische ver wikkelingen te verkrijgen. Deze politiek stemt met onze economische taak in de wereld en met onze belangen over een. In dit opzicht heerscht eenstemmigheid in ons land. Slechts wordt veel geklaagd over de maatregelen van andere regeeringen, die ons de voortzetting van onze politiek moeilijk maken en de vraag rechtvaardigen, of het niet noodzakelijk is wegen en middelen te schep pen, welke ons In staat stellen anderen ten onzen opzichte op den juisten weg terug te voe ren. Op dezen wensch ga ik niet in; ik wil slechts beproeven duidelijk te maken, wat wij van anderen verlangen. Wij wenschen op de eerste plaats dat men het belang van het buitenland in de voort zetting van onze politiek erkent. Woorden zijn daarvoor echter niet voldoende, wij willen daden zien. Van den éénen kant daden in dien zin, dat men geen maatregelen treft, welke In bijzon dere mate onze belangen schaden en waartegen wij ons niet kunnen verdedigen, wijl wij, zoo- als gezegd, niet over wapens beschikken. Wij vragen ten tweede daden in meer posi tieven zin en wel zoo, dat men (in bepaalde gevallen) met het oog op onze zeer bijzondere situatie en politiek ons tariefverlagingen toe staat en wel zonder toepassing van het „do ut des'. Wij wenschen kort en goed, dat men, onze positie als handelspolitieke beschermer, van de Noordzee-basis en de wijze, waarop wij onze taak vervullen, erkennend, het heele do-ut.des- idee buiten beschouwing laat en met ons onder handelde over tegemoetkomende maatregelen, die ons de vervulling onzer taak gemakkelijker maken. Men kan zulks door middel van bilaterale verdragen doen, welke later door een multi lateraal verdrag omvat zouden kunnen worden. Men kan ook probeeren, het doel onmiddellijk op multilaterale wijze te bereiken: de wijzen waarop, zijn ons in dit verband onverschillig, wanneer er maar iets gedaan wordt en wel spoedig. Wat ik op de tweede plaats zou willen be handelen, is niet iets heel anders, maar in den grond hetzelfde, gaat slechts om een preci- seering, om toepassing van hetzelfde denk beeld met betrekking tot bijzondere verhou- ringen om zijn toepassing op het gebied der meestbegunstiging. Zooals gezegd is, berust onze internationale handelspolitiek op de meestbegunstiging als wederzijds te erkennen principe. De loyale toepassing van dit principe is voor ons dien tengevolge van het allergrootste belang. Op reeds vóór den oorlog algemeen als nor maal beschouwde uitzonderingen en eenigs andere, van jongeren oorsprong, maken wij geen aanmerking. Het systeem der tol-contingenten verwerpen wij echter beslist, vooral, wanneer het tot nlet- proportioneele verdeeling der contingenten leidt. Eveneens wijzen wij de methode der speciali seeringen in de toltarieven met beslistheid af, in alle gevallen, waarin zij een omzeilen der meestbegunstigingsclausule beteekenen. Tegenmaatregelen tegen dumping door mid del van regeeringsmaatregelen veroordeelen wij noch in principe, noch, wanneer het recht daartoe bij verdrag voorbehouden is, in de praktijk. Van den anderen kant verwerpen wij echter maatregelen tegen Invoer, tegen weliswaar lage, maar op normale wijze berekende prijzen zonder voorbehoud als een schending der meestbegunstigingsclausule. Mijne uiteenzettingen zijn zeer algemeen gehouden. Vooraanstaande vertegenwoordigers van andere landen zouden het als een nationaal ongeluk beschouwen, wanneer Engeland,, Neder land cn Denemarken hun tegenwoordige politiek zouden prijsgeven. Wat Nederland betreft, zou ik willen ant woorden, dat in den grond bij ons iedereen niets liever wil, dan bij onze oude politiek volharden. Men maakt ons dit echter zeer moeilijk; vele landen doen het zelfs. Het wordt de hoogste tijd, dat men inziet, hoe zeer men het in zijn hand heeft, ons de voortzetting' onzer tegenwoordige politiek ge makkelijk te maken. Daartoe zijn maatregelen noodig, waarover het wellicht practisch zou zijn, met ons te onderhandelen, ingeval dit niet de hernieuwde toepassing van het do-ut-des-denkbeeld ten gevolge heeft. Wij hebben thans, vooral in Genève, woor den genoeg gebruikt. Wij willen daden zien. Er moet tenslotte vèr-ziende, d.w.z. ver in de wereld en In de toekomst ziende, politiek gevoerd worden. Er moet nu eens, In econo-' mischen en moreelen zin, recht geschieden. Een „Motu Proprio" verordent de uitgifte al eens verjaagd, door een militair gouver nement vervangen, weer teruggekeerd, enz. Colombia ia sedert jaren vast en wel ondanks het Panama-incident en zijn gevolgen Uruguay heeft sedert eenige jaren een zeer bijzondere staatsregeling. Een nederlaag der Rebellen LONDEN, 2 Januari, (V.D.) Uit Tharrawad- dy in Burma wordt gemeld, dat de Engelsohe troepen den opstandelingen een ernstige neder laag hebben toegebracht. Zij verwoesten het hoofdkwartier der rebellen, waar zich veertig leiders bevonden. Zeventien leiders wer den gedood; de rest vluchtte. De rebellen lieten driehonderd dooden achter. Onze Parijeelie correspondent mefldt ons, dat maarschalk Jofïre hedenmorgen om 8,23 uuir in dan Heer te overleden. Men meldt ons uit Rome d.d .2 dezer: De „Osservatore" publiceert een motu pro prio, waardoor de H. Vader de uitgifte van Vaticaansch geld ver-ordent. Als geldeenilreid wordt de goudlire aangeno men, die 0.7919 gram fijn goud bevat. De gouverneur wordt gevolmachtigd, gouden, zilveren nikkelen en koperen munten uit te geven volgens vastgestelde modellen. Het aantal gouden munten, dat zal worden uitgegeven, zal worden vastgesteld door den gouverneur. De overige munten worden in om loop gebracht ter waarde van een millioen lire voor het jaar 1930, nd. 750.000 lire zilve ren, voor 236.000 lire nikkelen en voor 14.000 in koperen munten. Bovendien wordt nog een serie van 10.000 gedenkmunten van 1929 in omloop gebracht, die slechts voor geschenk in aanmerking ko men. Van alle munten zullen looden modellen in het archief van den gouverneur bewaard wor den. Het slaan, de uitgifte en circulatie van het geld worden door den gouverneur geregeld. De geheele wet werd van kracht den 31sten December 1930, den dag waarvan het „motu proprio" is gedateerd. De gouden munten toonen aan de eene zijde de beeltenis van den H. Vader, en aan de ande re zijde de beeltenis van Christus-Koning met den scepter en aardbol in de handen. De zilveren munten toonen eveneens aan de eene zijde de beeltenis van den H. Vader, maar aan de zijde ls de madonna afgebeeld met het zegenend Ohristuskindje. Talrijke telegrammen van •tante- hoofden aan den Paus Men seint ons uit Rome d.d. 2 dezer: Naar de „Osservatore" meldt, heeft de H. Vader hij de jaarwisseling van verscheiden» souvereinen, staatspresidenten en vorsten tele grafische gelukwenschen ontvangen. Het epte copaat der geheele wereld heeft bij dezelfde gelegenheid den H. Vader opnieuw zijn onmte bare aanhankelijkheid betuigd-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6