Kabouters zijn: MAANDAG 5 JANUARI 1931 FRAUDE? STUURMAN celly overleden ZALIGVERKLARING VAN THOMAS MORRE EN JOHN FISHER VAN een HOOGTE VAN 7 METER GEVALLEN een conservatorium van ST. antonius-eeuwfeest HET TAAL-INCIDENT IN DE ST. BAAFS TE GENT DE GEVANGENIS TE GLODOK Mededeelingen van Monseigneur Coppieters VERSCHRIKKELIJKE KINDEREN Onderzoek naar de gedragingen van een opperwachtmeester Naar V. D. verneemt is momenteel te Zwolle een onderzoek gaande naar de gedragingen van ®en opperwachtmeester, brigadecommandant hij da Kon. Marechaussee die ervan wordt ver dacht fraude gepleegd te hebben met onder zijn berusting zijnde gelden. Bedoelde feiten zou den zich over een ruim tijdsverloop hebben voorgedaan, terwijl ze voor het eerst aan het licht kwamen toen bedoelde opperwachtmeester door een samenloop van omstandigheden voor «enigen tijd buiten dienst werd gesteld. Do zaak zou in Januari in eerste instantie voor den bevoegden rechter komen. Een propaganda-reis Mgr. P. Hallett van Amok op de „van Cloon" BATAVIA, 2 Januari. (ANETA.) le stuurman van de ,,Van Cloon de eer Geliyi js tengevolge van de verwondin- |en> hem toegebracht door den amokmaken- «n djoeroemoedi, overleden. En op slag gedood Zaterdagmiddag 5 uur is de 49-jarige P. van Galen, gewoond hebbende Bilderdijk- Btl'aat 39 te Vlaardingen, werkzaam aan de 2w'ave 1 zuurfabriek van de E. N. C. K. aldaar, van een circa 7 M. hooge loopbaan in het ove.n- d gevallen. Van G., die gehuwd was en vader van acht hinderen werd op slag gedood. „TOONKUNST" TE UTRECHT Eigen gebouw in gebruik genomen Het was een dubbele plechtigheid, welke Za- jsi'dagmiddag plaats greep in de afdeeling Utrecht der Maatschappij ter bevordering van Toonkunst. In de eerste plaats nam zij officieel bezit van d«t eigen gebouw achter St. Pieter, na tot nu als huurster iu „Het Keizerrijk" hij de Stadhuisbrug gevestigd te zijn geweest. En Vervolgens voegde de Utrechtsche Toonkunst 'bans aan haar 55 jaar oude muziekschool ook conservatorium toe. Waartoe dit laatste? Zooals de directeur de heer Ant. Averkamp na het welkomstwoord Van den voorzitter der afdeeling, mr. A. J. Labouohêre, uiteenzette, was de Muziekschool Utrecht tot op heden een gemengde echooi Van vakleerlingen en dilettanten. Het conser vatorium zal nu uitsluitend door vaklieden wor- flen bezocht, terwijl daarentegen een muziek school dient voor het onderwijs aan dilettan ten, voornamelijk schoolgaande kinderen zon der dat echter (voor de grooteren) het bezoek van vakleerlingen behoeft uitgesloten te ziin Over enkele andere Inrichtingen, die zich con servatorium' noemen kon de heer Averil™ wel het stilzwijgen bewaren, behalve dan ser' het Conservatorium der R. K. Leergangen te Ütrocht, dat inderdaad ook een vakschool is. n ijn rede gaf de heer Averkamp nog een *»tleg van het begrip conservatorium. Daarna verrichtte Jhr. mr. dr. E. A. van Be- *®steijn als voorzitter van Toonkunst's hoofd bestuur de officieele opening van het nieuwe ëebouw en het nieuwe instituut. Hierop kwset de heer Labouchêre zich van 2iin taak om van dezen feestdag der school ook ®«n feestdag te maken voor mevrouw Lucie eerman-Bekker, die meer dan een halve eeuw leerares in pianospel haar krachten aan de Jhiziekschool had gewijd. De heer Labouchêre b°°d mevrouw Veerman een in bloemen ge- "bld stoffelijk blijk van dankbaarheid aan. De heer W. F. Ruygrok, secretaris der 'Ueehtsche afdeeling overhandigde den voor ster hierna een plaquette, waarop de stlch- 'hg der school gesymboliseerd was en welke nu 'h het nieuwe gebouw een plaatsje zou moeten Vinden. Nadat dr. J. Wagenaar er op gewezen had, dat tal van succesvolle musici door Utrecht zijn Voortgebracht en een woord van erkentelijk heid gewijd had aan do nagedachtenis van den stichfer der school, Richard Hol, kreeg me vrouw Veerman gelegenheid om namens de ®®raren een oud-hollandsCh ameublement aan bieden. De zeereerw. hooggeleerde heer prof. dr. A. hiyerg, de eerste hoogleeraar van den nieu wen academischen leerstoel in de muziekge- sch;edenis, en oud-leerling van Ant. Averkamp, sPrak zijn vertrouwen uit in de toekomstige ^menwerking. Ook cie heer Willem Petri r'®htte eenige vriendelijke woorden tot de lei- A'ng der school. De plechtigheid werd, zooals zij geopend Vms, met .een kort optreden van een dames- boortje gesloten. Voordracht voor „Geloof en Wetenschap" te Arnhem Monseigneur P. Hallett, rector van het John's Seminary te Guildford en vice-postulator van 't Proces ter Zaligverklaring van Thomas More en John Fisiher, onderneemt een voordrachten- reis door Nederland, ten einde in ons land be langstelling te wekken voor deze Eerbiedwaar dige Engelsöhe Martelaars Vrijdag j.l. heeft Mgr. Hallett zijn reeks voordrachten, die mede onder de auspiciën van het Algemeen Secre tariaat van Geloof en Wetenschap wordt gege ven, aangevangen mat een 1 ichtbeeldenavond voor „Geloof en Wetenschap" te Arnhem. Met een onderhoudende, zoowel gevoelige als geestige causerie, door een keur van fraaie lichtbeelden verduidelijkt en voor een geschoold auditorium gemakkelijk te vo-lgen, heeft Mgr. Hallett het levensverhaal der meest prominente Engelsche Martelaars geschilderd. John Fisher en Thomas More springen uit de schare van meer dan 600 Engelsche bloedge tuigen, die in de woelige tijden der Reformatie hun leven voor het geloof aflegden, naar voren door de kracht en den glans van hun persoon lijkheid. De Pausen Leo XIII en Pius XI heb ben een aantal der martelaren tot de Eerbied waardigheid verheven. De geringe gekendheid van den levensloop en het martelproces bij de meesten hunner staat echter een canonisatie in den weg, anders staat het met Fisher en More, die in de geschiedenis van Engeland ten voeten uit staan geteekend. In het gedeelte voor de pauze schetste Mgr. Hallett in het kort het leven van de beide kroongetuigen voor het Primaatschap van Pe- trus ,die den scheurmaker Hendrik VIII het hoofd boden. John Fisher, biechtvader van de moeder van Koning Hendrik VII, als bisschop van Roches- tor 30 jaar lang de bloem van het Engeilsch episcopaat en de geduchte bekamper van Lubher on de andere Hervormers; Thomas More, de fijne Humanist en rechtsgeleerde, die aan de Londensche balie een schitterende carrière maakte en met zijn groote geestesgaven het hoogste ambt, dat van lord-kanselier des ko- nlngs, veroverde. Met tal van fijne trekjes teekende Mgr. Hal lett den groot en kampioen der Renaissance, vriend van Erasmus en Holbein, hartstochtelijk minnaar van wetenschap en kunst, maar ook vol menschelijke teederheid en humor, onver- biddelijken geloofstrouw en kinderlijkheid Je gens de Kerk. Het tweede deel dere voordracht was gewijd aan het heldhaftig verzet deT twee geloofs getuigen tegen de schismatieke aanspraken van Hendrik VIII, bun proces en hun marteldood. Met een beroep op het gebed van Nederland'3 katholieken besloot Mgr. Hallett zijn eenvou dige en -boeiende voordracht.. Hedenavond speekt Mgr. Hallett voor de R. K. Volksuniversiteit te Rotterdam. Voorts telt het rijk-bezette tournëe voordrachten in verschillende studiehuizen, zooals het studie huis van Mill Hill te Roosendaal, het Domini canenklooster te Huisen, het Bonifacius'yceum te Utrecht, de St. Ludgeruskweekschool te III! versum, het Petrus Canisius College te Nijme gen, het Studiehuis van de Paters Jesuieten aldaar, het St. Aloysius Ooilege in den Haag, op Rolduc en voor de Franciscaansohe studen ten te Venxay. Verder staan o.m. op het program voordrach- ten voor Geloof en Wetenschap te Haarlem en voor de katholieke studenten te Utrecht en OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdag is te Nieuw -Vennep het vi er-jarig meisje J. B., bij het oversteken van den weg floor een auto gegrepen en gedood. Men schrijft ons uit Rome: Uit Padua wordt gemeld, dat zich reeds eenige bedevaarten voor de eeuwfeesten van Sint Antonius hebben aangemeld. Uit de Vereenigde Staten zal een bedevaart naar Padua komen onder leiding der Francis canen, die zooveel deelnemers telt, dat voor het vervoer er van een speciaal schip gechar terd werd. Ook een Engelsche bedevaart, waaraan vijf honderd personen zullen deelnemen, heeft zich aangemeld. Begin Januari beginnen de voorbereidende werkzaamheden voor het bouwen van de Paviljoens, waarin de internationale tentoon stelling voor christelijke kunst zal worden ge houden. Deze tentoonstelling zal in Juni van dit jaar wodren geopend en tot Juni 1932 duren. De paviljoens zullen ongeveer 6000 vierkan ten meter bestaan en het grootste en voor naamste paviljoen zal worden gebouwd in den vorm van een groote kerk, met een groot mid denschip, een priesterkoor en een geweldig orgel. Rond deze kerk worden tal van kapellen ge bouwd, die de kleinere paviljoens vormen. Als deelnemers hebben zich reeds aangemeld België, Duitschland, Polen, Litauen, Oosten rijk, Engeland en Spanje. CHRISTELIJKE KUNST Een internationale tentoonstelling te Padua Zooals wij reeds gemeld hebben, zal de plechtige viering van het zevende eeuwgetijde van St. Antonius' dood te Padua gepaard gaan o.a. met een internationale tentoonstelling van christelijke kunst.. Thans vernemen wij nader, dat met den bouw van een paviljoen reeds een aanvang is ge maakt. Het zal een groote ruimte bieden, in den vorm van een kerk-interieur, met schip cn koor. Er woTdt een reusachtig orgel in opge steld. De inzendingen der verschillende landen zul len in kapellen langs den wand geëxposeerd worden. Reeds hebben Duitschland, Polen, Lithauen, België, Oostenrijk, Engeland en Spanje toege zegd aan de tentoonstelling te zullen deelne men. EEN NATUURGETROUWE NABOOTSING VAN DE ULMER MUNSTERKERK (Beieren), tijdens zijn Europeesche reis te Rotterdam De vervaardiger, Alfred Kolk te Bruns'sum, Een „vertrouwelijke en belang, rijke circulaire" *8CLAME IN 'N AMERIKAANBOB EOTEL •to bet rookeax der ynouwen tegen te MOZART-FEEST Herdenking van den 175sten geboortedag Ter herdenking van den 175sten geboortedag van Mozart (27 Januari 1756) zal van 29 Ja nuari af tot 4 Februari 1931 te Amsterdam een Mozartfeest worden georganiseerd door het Concertgebouw en de Wagnervereeniging. Het feest zal twee orkestconcerten, een kamermu ziekavond en twee opera-voorstellingen (,,Die Zauberflote") omvatten. Feestd'irigent is Bruno Salter. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Wij moeten nog even terugkomen op het taai-incident, dat zich een paar weken geleden in de St. Baafs te Gent heeft afgespeeld. Men zal zich herinneren, dat wij reeds hebben medegedeeld, dat de geste van het verlaten van de kerk, toen een Fransche predikatie werd begonnen, niet spontaan is geschied, maar achteraf gebleken is naar een van tevoren opgezet plan te zijn uitgevoerd. Wij zijn thans in het bezit van de „vertrou welijke en belangrijke" circulaire, die In dit verband van Vlaamsche zijde is verspreid ge worden. Deze luidt als volgt: Verleden Zondag lag op alle stoelen in St Baafskerk een tweetallig briefje over het Triduum Eucharistique, dat er gepredikt wordt Zaterdag, Zondag en Maandag a.s. met H. Mis en Fransch sermoen des morgens tegen den middag (dit is onjuist. Er was eea Vlaamsche preek in al de missen van half 6 tot 8 uur een bransche in twee missen %n wel deze van 11 en kw. over 11 uur. Brass. Corr.) en lof met Vlaamsch sermoen te vier uur namiddag. Een vertrouwd katholiek Vlaming schrijft ons 'daar over: Ware het niet noodig de belanghebbenden (den fameusen franskiljon, kanunnik van den Gheyn en anderen) eens diets te maken, dat wij ook in 't centrum van Gent niet langer meer als tweede rangsburgers willen behandeld wor- den, ja vernederd, want, let wel: te elf uur Fransch sermoen en te vier uur, terwijl de dames en heeren op 't bal zijn, kunnen de Vlaamsche mensehen ook eventjes gaan luis teren Ware het geen indrukwekkende manifes- tatie, indien wij eens met een paar honderd mannen en vrouwen st.illekens gingen neerzit ten om naar de preek te luisteren en bij de eerste woorden Fransch op te veeren en allen, kalm en waardig, de kerk te verlaten? Het ware een prachtig incident, zonder voorgaande en dat machtig veel zou besproken worden in de pers Het ware wensehelijk deze manifestatie zoo stil mogelijk in te richten, Zoodanig dat het incident schijnbaar spontaan is. Het effect zal de oude kathedraal op haar pijlers doen dreunen. De vlaamsche openbare meening zal met ons zijn, de Vlaamsche pers ook en de les hèrd. Dan gaat de circulaire voort dat deze gedachte vanwege den schrijver ervan een schitterende inval is. Wij hebben daarover al veel mensehen gepolst en allerwegen is de geestdrift groot. Het wordt fn zijn soort een tegenhanger van de weergalooze manifestatie bij de opening van de Universiteit in October 1.1. Let op: lo. mensehen, de nooit naar de kerk gaan, worden niet gewenscht; 2o. nette kleedij; 3o. de manifestatie heeft plaats Zondag a.s. ia de Mis die begint om kwart voor twaalf. Ieder tracht in de kerk te zijn vanaf half twaalf, want wij moeten zitten waar anders de aristo cratie zit, d.i. zooveel mogelijk in de midden, beuk; 4o. Gent zit vooral in de mi-ddenbeuk rechts, 'beeiemaal vooraan; Gentbrugge, Lede- berg, Melle, Merelbeke idem vooral in de mid den be uk links vooraan; St. Amandsberg rond om den preekstoel. Anderen, en ook dames en heeren uit de reeds voornoemde plaatsen, over al, doch diep in de rijen; 5o. De mensehen die eerst recht zullen staan, zijn aangeduid; 60. zooveel mogelijk gaan wij uit langs de middenbeulc; 7o. niemand uit langs de zijdeu ren; 80, Elk ga 's morgens al naar de mis, want wij gaan niet terug in de St. Baafs. Elk dus om 12 uur weer vrij; 9o. elk die dit krijgt, zorge in stilte nog voor twee of drie vrienden". Dit stuk was geteekend: Een groep Katholieke Vlamingen. Direct na het incident in de St. Baafs, waar omtrent wij vanaf ons eerste bericht voorbe houd maakten omtrent de juistheid van het aangewende motief, hebben wij de zienswijze van Z. D. H. Mgr. dr. Coppieters in deze aan gelegenheid doen kennen. Wij deelen die thans mede in haar officieelen en volledigen tekst, die zoojuist in ons bezit is gekomen: Verleden Zondag, bij den aanvang van een Fransch Sermoen onder de mis van 11.45 uur in de Hoofdkerk van S. Baafs, hebben een hon derdtal anderen zeggen: ongeveer tweehon derd personen, die daar waren samengeko men niet om de H. Mis godvruchtig te hooren maar enkel om te betoogen, in groep de kerk verlaten zonder verder stoornis te verwekken. Z, D, H, de Bisschop drukt te bet officieel BET STANDBEELD TAN MAARSCBALK JOFFRE TE OEANTILLT blad van het Bisdom zijn groote spijt uit over die handelswijze. Eertijds legden al de katholie ken zich neer, voor kerkelijke aangelegenheden, bij de beslissing der kerkelijke overheid. En als veranderingen gewenscht bleken, diende men daartoe eerbiedig een aanvraag in bij het gees telijk gezag. Niemand zou gedacht hebben op een betooging in de kerk. Zoo moet het ook zijn. Ter inlichting voor iedereen wordt hier de verhouding aangegeven van de Fransche pree- ken in de 28 parochiekerken van Groot-Gent (Gent-Stad telt er 22): 1. in 26 parochiekerken worden alle gewone mededeelingen, onderrichtingen en sermoenen uitsluitend gedaan in het Vlaamsch; 2. in 2 parochiekerken (S. Baafs en S. Pau- lus) worden de voorgeschreven driedaagsche oefeningen voor de plechtigheid van de Gedu rige Aanbidding ontdubbeld, d.i. gegeven in 't Vlaamsch en in 't Fransch (dit was het geval verleden Zondag in S. Baafs); 3. in ééne parochiekerk (S. Baafs) worden de vastensermoenen ontdubbeld; in 't Vlaamsch den Zondag- en Fransch den Donderdag; 4. enkel gelegenheids- en liefdadigheidsser moenen worden soms (in vier of vijf parochie kerken van het centrum) gepredikt iu 't Fransch, ten hoogste één per jaar in elke dezer parochiën. Zoo is de toestand. Deze gebruiken die sedert jaren bestaan, schijnen voor geen ernstige kri tiek vatbaar. Het bestaande taairegiem der parochiale kerken mag zo-nder de goedkeuring van Z, D. H. den Bisschop niet worden gewij zigd." BELANGRIJKE OUDHEIDKUNDIGE VONDST. Een expeditie die door de Universiteit van Dorpat was uitgezonden beeft in Estland de overblijfselen gevonden van een stier en een eland uit oeroudetijden (Bos primigenius en alces). Het geraamte van den stier dat thans gevonden is heeft buitengewone afmetingen: zoo bedraagt b.v. de afstand van de horens 144 centimeter. De overblijfselen van deze beide dieren werden gevonden onder een hoop turf, waar zij oorspronkelijk door turf arbeiders wa' ren uitgegraven. Het onderzoek wees uit, dat het geraamte van den eland wel 8000 en dat van den stier wel 5000 jaar onder den grond moet hebben gezeten. Dit soort oer-stier is in- tusschen op aarde totaal uitgestorven: voor zijn bestaan ontbreken oogenschijnlijk de kli- matiscbe condities. De geraamten van beide dieren zijn tentoon gesteld in het Zoölogisch museum van de uni versiteit van Dorpat. Het tooneel van ongeregeldheden Cursus in nationalistische en communistische beginselen Zoo lang de gevangenis te Glodok, Batavia, voor een voornaam gedeelte ingericht is als communisten-gevangenis, en dat is dus reeds van begin 1927, af, is zij op geregelde tijdstip pen het tooneel geweest van ongeregeldheden aldus het „Bat. Nbl." De vorige week brak nog een „staking" uit onder de communisten, thans is men weer op het spoor gekomen van ongewenschte gevolgen van het feit, dat het ook aan communisten toe gestaan is, lectuur te ontvangen. Voor een groot gedeelte bestond deze lectuur, die door bezoekers medegebracht werd, uit „studiemateriaal". Al zag dit studiemateriaal er op het oog ook zoo onschuldig uit, dat van de zijde van het gevangenispersoneel in verband met de „voor schriften" geen aanmerking kon gemaakt wor den op het bezit ervan, de „exegese" van de studieboeken, die op de zalen der communisten het onderwerp van drukke gesprekken uitmaak te, was niet zoo onschuldig en is langzamerhand ontaard in .een soort cursus voor nationalisti sche en communistische beginselen. Thans zijn alle studieboeken, benevens de korans der gevangenen, alle rijk van kanttee- keningen voorzien, in beslag genomen, tenein de op bet hoofdparket onderzocht te worden. Het zal nu zoo langzamerhand toch wel ge bleken zijn, dat er aan het systeem van op sluiting iets hapert. Communisten in de nabijheid van hun ge boorteplaats op te sluiten, zoodat zij geregeld bezoek van familieleden kunnen ontvangen, hen bij tientallen in één zaal onder te bren gen, bun „studiemateriaal" toe te staan van ge heel anderen aard dan een a.b.c.-boekje, ze al dus de gelegenheid te geven zich tot volleerde propagandisten voor de wereldhervorming te bekwamen tijdens hun verblijf in het gouver nementshotel, dat alles doet denken aan den man die willens en wetens een adder koesterde. Wij weten allen dat het groote aantal com munistische veroordeelden de gevangenissen overvol maakt en dat men dus noodgedwongen niet altijd tot een beter systeem van opsluiting kan overgaan, ook al niet omdat de meeste ge vangenissen in Indië slechts enkele cellen ter beschikking hebben, maar het is de vraag of verscherping van de „voorschriften" voor de communisten het gevangenispersoneel niet be langrijk tegemoet zou komen bij het handhaven der orde. onovertroffen speurders onversaagde onderzoekers handige bemiddelaars geboren verkoopera harde werkers trouwe vrienden biidehande ondernemers pientere veilingmeester» knappe koppen goedkoop» krachten machtige strijders kwieke reizigers onuitputtelijke raadgever» uitnemende toezichthouders vurige aanhanger» kundige publicisten Bloedige handlangers duidelijke omroepers snelle sucees-behalers Pessimisten beweren, dat zij niet meer be, s.aan, althans een geheel ander karakter heb ben dan vroeger. Want waaraan gaven wij dien naam van „verschrikkelijk kind", of liever nog, van „enfant terrible" Aan die peuters en kleuters, die, wanneer oom op visite is, er bezwaar tegen maken aan hem hun nieuwe schaatsen te laten zien, hierbij als reden opgevend, dat moesie den oom in kwestie laatst een „ijzervreter" noemde. Zijn er nog zulke naïeve kleinen Degenen, die dezen tijd met gefronste werkbrauwen be' kijken, kunnen ben niet meer ontdekken. Zij snakken er naar weer eens een „enfant ter rible" op hun weg te ontmoeten. Ook al zouden zij er zelf het slachtoffer van moeten worden Kleine kinderen en dronken mensehen zeg gen de waarheidZij liegen niet en heb ben geen aanleg voor de diplomatieke loop baan. Zou deze opvatting geen waarde meer hebben In ieder geval zal de uitwerking der beschonkenheid wel niet veel verandering heb ben ondergaan in den loop der jaren. Dus zij die te groote vriendschap met Bacchus onder houden, zijn nog immer uitermate waarheid lievend. „Mama, 't Is meneer.V weet wel, die meneer met die neus... I" Naar Gavarni. Maar met de tegenwoordige jeugd is het an, ders gesteld, zegt men. Die lacht om de onhan digheid van een meisje, dat in tegenwoordigheid van tafelgasten zou opmerken Wat zijn die messen scherp vandaagDat zegt „men" nietMen laat daardoor de gastvrouw wat men noemt „een figuur" slaan. Zoo zou de hedendaagsohe kleuter redenee ren. Althans volgens de zwartgalligen onder ons. Met „enfant terrible" van het oude soort zou dus van de wereld zijn weggevaagd. Maar is er misschien een ander genre voor in de plaats gekomen Ja, het verschrikkelijk kind van dezen tijd is dat wicht, dat, als het een opwindbaar autotje van buitengewoon goede kwaliteit ten geschenke krijgt, vol minachting vraagt, waar om men geen echte voor hem heeft aangeschaft. Het zal niet moeilijk vallen vast te stellen, dat het eerste type voor „enfant terrible" heel wat sympathieker is dan dit laatste, hoewel het geblaseerde soort ons in minder hachelijke po sities plaatst dan het naïeve. Maar laat ons niet te zeer meegaan met die pessimisten, die zeggen, dat de oude en eigen lijke „enfants terribles" zijn uitgestorven of op het punt staan dit te doen. Voor ons zijn er nog genoeg van die even lieve als lastige kleu ters, die op zulke onpsychologisch oogennblik- ken zulke psychologisch juist dingen kunnen- zeggen. En daarom stellen wij er ook nog belang in, te vernemen, hoe men aan de benaming „enfant terible" voor een kind van zoo'n verschrikke lijke openhartigheid gekomen is. In elke taal gebruikt men geregeld heel ty- peerende en kernachtige uitdrukkingen. Ge zegden, die in hun eenvoud verbazend raak zijn, ofschoon zij gelijk een oude munt door het vele gebruik dikwijls belangrijk aan verrassende, beeldende kracht kunnen verliezen. De man, die voor hét eerst van een medemensch zei, dat deze niet verder keek dan zijn neus lang was, moet zeker den oorspronkelijke?! en. heel komischen geest hebben gehad, en hij, die de radio-draden op onze daken voor het eerst met „antennes" (voelhoorns) betitelde, moet onge twijfeld oret meer dan middelmatige hersens hebben beschikt. Het uitvinden van nieuwe woorden of gezeg. den is een erg ondankbaar werk. Want een woord verspreidt zich gemakkelijk, wat het best aan lasterpraatjes te merken is. Geestige woorden zijn gevleugeld, en als zij eenmaal heel ver zijn weggefiadderd, is haast niet meer te achterhalen, wie hun geniale maker was. Met de benaming „enfant terrible" is het echter niet zoo triestig toegegaan. Haar schep per is bekend Het is Gulllaume-Sulpice Che valier geweest, die den dertienden Janu ari 1804 te Parijs werd geboren en later onder den naam Gavarni een beroemd romantisch en humoristisch schilder is geworden. Hij maakte een serie teekeningen, waar hij „Enfants ter ribles" boven zette en die hij ook van een toe passelijk onderschrift voorzag. De reeks grap pig opgedischte prenten werd, zooals meer van zijn series erg populair en wordt nu nog graag in caricaturen-bundeltjes opgenomen. Zoo werd het verschrikkelijke kind, dat Gavarni op zijn teekeningen allerlei ongelegen onthullingen liet doen, een geijkt type en noemen wij, hon derd jaar later, nog een „enfant terrible" dien blonden krullek-op, die wel soms erg lastig, maar toch eigenlijk zoo heerlijk eerlijk is M. v. W. INBRAKEN TE ZWIJNDRECHT Bedenkt in al uwe moeilijkheden, dat er nog KABOUTERS gijn I De daders gevat In den laatsten tijd is de gemeente Zwijn- drecht in erge mate onveilig gemaakt door een aantal personen, die herhaaldelijk in braken pleegden in woningen en kantoor gebouwen, alsmede in enkele schoolgebouwen en in de consistoriekamer van de Gereformeer de Kerk aan den Rotterdamschen weg. In totaal werd een bedrag ontvreemd van circa 300. De inbraken gingen meestal gepaard met ver nieling van deuren, terwijl lessenaars en kasten werden geforceerd. De politie heeft intusschen niet stil gezeten en slaagde erin de daders op het spoor te komen. Toen op Oudejaarsavond voor de tien de maal werd ingebroken, n.l. in de woning van den schilder V., werd onmiddellijk last gegeven de reeds lang verdachte personen te arresteeren. De bende bestond uit een 5-tal jongens van ongeveer 20 jaar oud. Na een streng verhoor hebben allen een volledige bekentenis afgelegd,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9