DE CRISIS HET ALGEMEtN STELSEL VAN HET RUILVERKEER Mist I SSfÏÏ3Sf'i?SSi°SCS&JK NAAR ROME DINSDAG 6 JANUARI 1931 V BRABANT LEERT! III i I DE INDISCHE POSTVLUCHTEN KATHOLIEK PACHT-REGLEMENT PATER MATEO EN ZIJN ROEPING DE TWEEDE BINNENHAVEN TE 'S-HAGE ONDER WATER MENSCHEN EN MEENINGEN GODSDIENST ERNSTIG AUTO-ONGELUK BRAND IN EEN GARAGE AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN, De Rotterdamsehe Gemeenteraad heeft eenige dagen geleden een debat beleefd ovei Noord-Brabant. Als die provincie genoemd wordt, komt dat 99 op de 100 keeren van de sociaaldemocraten. Ook nu. En Braban. werd zelfs opgeroepen als een voorbeeld, „het gaf een les aan Rotterdam Speciaa- het vroolijke Brabant, het Katholieke Brabant met zijn zonnige levensopvatting. Het ging over muziek maken op Zondag. Dat mag in Rotterdam niet. De sociaa, democraten meenen, dat zooiets speciaal tegen hen is besloten, wat natuurlijk een beetje vervolgingswaanzin insluit. Ze zeiden dat de godsdienst dat toch niet eischte, want in Noord-Brabant, waar zoo goed ais alles Katholiek is, blaast men er 's-Zondags lustig °P los van 's morgens tot 's avonds. Waarom zij" de Katholieken in Rotterdam er dan ook °P tegen? Zoo groedt een nietigheid, een neuti aal ding als muziekraaken, wel degelijk uit tot HET TE OSLO GESLOTEN VERDRAG Samenwerking op economisch gebied Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft ons den inhoud medegedeeld van het op 22 Dec. 1.1. te Oslo gesloten Verdrag tot Econo mische Toenadering. Het Verdrag, dat ter goed keuring aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden, luidt in vertaling als volgt. Zijne Majesteit de Koning der Belgen, han delende zoowel in zijn naam als in dien van Hare Koninklijke Hoogheid de Groot-Hertogin van Luxemburg, zulks krachtens bestaande overeenkomsten 1 zijne majesteit de koning van Denemarken en van IJsland; zijne majesteit de koning van Noorwegen; Hare Majesteit de Ko ningin der Nederlanden en Zijne Majesteit de Koning van Zweden, Wenschende de beginselen, die aan den econo- mischen arbeid van den Volkenbond ten grond- DE ENORME VEEMARKTHALLEN, die te 's- Hertogenbosch in aanbouw zijn, met de b ijbehoor-end-e paviljoens en restaurants. Ben daad met een godsdienstigen achter- slag liggen, in toepassing te brengen en daarbij grond! Wat denkt een Katholiek, of wat moet hij denken, over muziek maken op Zondag? Dat ia voor Katholieken geen wei van Meden en Perzen om het heel en al, altijd en zooveel mogelijk rekening te houden met hun wederzijdsche belangen, hebben besloten te dien einde een verdrag tot economische toenadering te sluiten en hebben tot hun gevolmachtigden benoemd, te we-ten: (volgen de namen), die, na elkander hunne in goeden en behoorlijken vorm bevonden volmachten te hebben mede- overal te verbieden. De praktijk in Brabant |8deeldj"j0t "overeenstemming zijn gekomen no- is deze: des Zondags wordt er vóór den mid- peng de voigen(je bepalingen: dag als regel geen muziek gemaakt, totdat de Hoogmis uit is. Zeker kennen ze daar het gevaar van storen der godsdienstoefe ningen door het maken van muziek, vlak bij de kerken tijdens de H. Mis. Des middags gaat het gewoonlijk vlo-tter. Gebeurt het nu 's morgens nooit? Toch wel. Een Katholiek weet met de omstandig- Artikel I. De Hooge Verdragsluitende par tijen verbinden zich om niet over te gaan tot verhooging van bare invoerrechten of tot de instelling van nieuwe invoerrechten zonder aan de andere Hooge Verdragsluitende Partij te hebben kennis gegeven van de ontwerpen of de beslissingen, die er op betrekking hebben ten minste 15 dagen vóór den datum bedoeld voor de in werkingtreding van de verhoogde rechten of van de nieuwe rechten. Indien de kennis heden rekening te houden. Een buitenge- geving niet meer dan 20 dagen voor de inwer- den maatregel beraamt, zal kunnen eischen, dat hare kennisgeving een vertrouwelijk karak ter draagt. voorrechten. Zoo bestaan er op vele plaat sen gewoonten, dat de harmonie of de fanfare uittrekt op den eersten Zondag van Mei, heel het dorp rond, en al vroeg ook; het z.g. „dauwtrappen Doch dit is zeker: in Brabant is de ge wone regel, dat des Zondags vóór den mid- Artikel II. Indien na ontvangst van de ken nisgeving, bedoeld in artikel I, een der Hooge Verdragsluitende Partijen de ontworpen ver hoogingen of nieuwe rechten van zoodanigen aard acht, dat zij afbreuk doen aan hare be- j 1 TTl f i I wdl U dv-iitj ticiu J dag geen muziek gemaakt wordt, uit zegt ]ailgen, zal die Partij liet recht hebben in den R'Og niets voor Rotterdam. Want het zou al loop van de 10 volgende dagen eventueel die tamelijk lastig ziin in zoo'n stad muziek te veranderingen voor te stellen, die zij voor de i ;n rlo v,,,, beveiliging van hare belangen noodzakelijk nvaken bij een m&rsch, zonder m de buurt van kerken te komen, waar toch niemand Wenscht gestoord te worden. Of er des middags muziek gemaakt wordt,, zal van Katholieken kant om „die" reden niet veel bezwaar ontmoeten. Maar wel zou -een Katholiek zich op dat punt ernstig be denken, als er een tamelijk groote groep tegen muziek zou zijn, uit godsdienstige bezwaren. Daarmee wil een Katholiek wel degelijk rekening houden, te meer, wijl muziek maken op Zondag niet tegen de opvatting van Zondagsviering door e katholiek strijdt. Ook sociaaldemocraten kunnen dat waar- -deeren, meenen we, en den Zondagmorgen meer en meer bestemmen voor hun eigen samenkomsten, waar ze meer hun eigen opvatting kunnen uitvieren zonder anderen noodeloos te hinderen. Ja, in Engeland is dat heel anders. Men kan ook heel hard roepen over de heerlijk- helft van een Engelsehen Zondag, als men hem maar niet meemaakt. Ook daar komt wel wat meer opgewektheid in. Doch wie op dorpen in Engel-and geleefd heeft, za' zich nog vvel de geeuwend-vervelende atmosfeer van zoo'n dooien dag herinneren. Ook daar is het overal niet hetzelfde. We herinneren ons tenminste wel door een der drukste Londensche straten een „hand" van het Leger (les H-eils te hebben zien maroheeren op de tonen der schetterende muziek. Wat in Brabant gebeurt en kan, om zijn eenheid van godsdienst, is nu eenmaal in groote plaatsen, vooral in het Noorden, niet zoo gemakkelijk. Men moet met elkaar leven en niet te gauw roepen, dat men niet onder de dicta tuur van een minderheid wil staan! DE jubileumreis VAN HET R. K. WERKLIEDENVERBOND Op hoog verlangen heeft bet Bestuur van bet R. K. "Werkliedenverbond besloten de Jubileum reis naar Rome te vervroegen naar Mei e.l. De i-eden hiervan is, dat de herdenking der 40-jarige Encycliek Rerum Novarum in Mei plechtig zal worden gevierd en van alle kanten der wereld ook de Katholieke arbeiders zich op maken, dat heerlijk feest te gaan meevieren. De kosten zijn matig berekend. Allen zullen verblijven in goede 2e klas hotels, terwijl ook onderweg goede verzorging zal plaats vinden. Zoowel op do heen- en terugreis zal slechts één keer ^3 nachts worden doorgereisd, terwijl het voornemen bestaat, zoo het aantal deelnemers dit toelaat, van een doorgaanden exra-trein ArnhemRome en fcrug gebruik te maken. Aan alle deelnemers Se klas zullen slaapkus- sens verstrekt worden. Te Rome wordt de hulp en voorlichting ge noten van Mgr. Eras, Procurator der Nederl. Bisschoppen. Vraagt inlichtingen hij het Secretariaat der Centrale Reiskus: Drift 30/12 te Utrecht. MGR. SCHAEPMAI, Naar wij vernemen Is bet de bedoeling, dat het gouden priesterjubilee van Mgr. Sehaep- man, president van Rijsenburg, dat op 10 Augustus valt, half Juli, daags na de wijding der nieuwe priesters, op het seminarie zal worden gevierd. Op den dag van deze viering zal bet ontslag van den president ingaan. acht. Artikel III. Indien, na een nauwkeurig on- derzoek der voorstellen, die haar op deze wijze worden gedaan, de betrokken Partij deze niet kan aanvaarden, zal zij het recht hebben den door haar voorgenomen maatregel in werking te doen treden, zonder andere formaliteiten een maand na den dag van de kennisgeving, bedoeld in artikel I. Zij moet evenwel op denzelfden dag de andere Hooge Verdragsluitende Partijen hiermede telegrafisch in kennis stellen. Artikel IV. Onder de omstandigheden, be doeld in artikel III, zal de Partij, die zich be nadeeld acht, de bevoegdheid hebben binnen een maand na de verhooging van de rechten of de instelling van nieuwe rechten aan de an dere Hooge Verdragsluitende Partijen telegra fisch me-de te deelen, dat zij dit verdrag opzegt in welk geval dit verdrag, wat bedoelde Partij betreft, ophoudt van kracht te zijn 15 dagen na kennisgeving, hetzij ten aanzien van de Partij, die zal zijn overgegaan tot een verhoo ging van rechten of tot de instelling van nieu we rechten, betzij ten aanzien van alle Hooge Verdragsluitende Partijen. In de maand vol gende op de ontvangst van een zoodanige ken nisgeving zullen de andere Hooge Verdrag sluitende Partijen het recht hebben dit verdrag op dezelfde wijze en met inachtneming van denzelfden termijn op te zeggen. Artikel V. Bij uitzondering kunnen nieuwe of verhoogde fiscale rechten, waarvan de on middellijke inwerkingtreding noodzakelijk zou zijn, worden toegepast zonder voorafgaande kennisgeving. De betrokken Partij zal evenwel hiervan onmiddellijk kennis geven aan de an dere Hooge Verdragsluitende Fartij. Artikel VI. Dit verdrag wordt gesloten voor den duur van zes maanden. Een maand voor hët verstrijken van dit tijd perk zal ieder der Hooge Verdragsluitende Partijen het recht hebben aan de Noorsche re geering kennis te geven van haar voornemen om bij bet verstrijken van het loopende tijd perk uit het verdrag te treden. Genoemde Partij zal biervan onmiddellijk kennis geven aan de andere Hooge Verdragsluitende Partijen onder aanduiding van den datum van de opzegging. Voor de Hooge Verdragsluitende Partijen, die het verdrag niet hebben opgezegd, zal dit onder dezelfde voorwaarden van kracht blijven voor een nieuw tijdperk van zes maanden en zoo vervolgens van zes maanden tot zes maanden. Artikel VII. Een staat, die niet partij is bij dit verdrag, zal daartoe kunnen toetreden, in dien de Hooge Verdragsluitende Partijen daarin toestemmen. Artikel VIII. Dit verdrag zal zoo spoedig mogelijk worden bekrachtigd en de bekrach- tigiugsoorkonclen zullen worden uedergelegd op bet Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Oslo, dat daarvan onmiddellijk mededeeling zal doen aan de andere Hooge Verdragsluitende Partijen. Artikel IX. Dit verdrag 'zal in werking tre den den 15en dag na den datum van de neder- legging van de oorkonde der vijfde bekrachti ging. Artikel X. Op bet oogenblik van onder- teekening van dit verdrag of van nederlegging der bekrachtigingsoorkonden kan ieder der Hooge Verdragsluitende Partijen verklaren, dat zij zich slechts voor hare gebieden in Europa bindt. De Hooge Verdragsluitende Partij, die van deze bevoegdheid gebruik maakt, beeft het recht later aan de Noorsche regeering te ver klaren, dat zij bet verdrag wenscht te zien uitgebreid tot hare overzeesche gebieden, ko loniën of gebieden, welke onder haar mandaat zijn geplaatst. Genoemde regeering zal deze verklaring onmiddellijk aan de andere Hooge Verdragsluitende Partijen overbrengen. Het verdrag zal in werking treden voor zoover be treft de overzeesche gebieden, koloniën of man daatgebieden, 15 dagen na de bovenbedoelde verklaring. De Hooge Verdragsluitende Partij, die deze verklaring heeft gedaan, heeft eveneens bet recht later te verklaren, dat zij wenscht, dat dit verdrag zal ophouden van toepassing te zijn op de betrokken gebieden. In dit laatste geval zal de hierboven aangegeven procedure even eens van toepassing zijn. Ter oorkonde waarvan de gevolmachtigden dit verdrag hebben onderteehend. SCHRIJVEN VAN Z. D. H. MGR. SCHRIJNEN In de Analecta voor het Bisdom Roermond beeBt Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, in verband met de heersellende crisis in de ver schillende bedrijven zich met het volgende schrijven gewend tot de R. K. Kerkbesturen, parochiale Armbesturen en andere aan het Bisdom rekenpliohtige Besturen: „Wegens dan minder gunstigen toestand in verschillende bedrijven, dringen Wij er bij de Ons rekenplichitige besturen op aan: 1. goed gemotiveerde aanvragen om vermin dering van paclit over het loopende jaar in welwillende overweging te nemen. Een vermin dering van pacht van 10 tot 20 pet. zal bij aan vrage door bovenbedoelde besturen op Onze goedkeuring kunnen rekenen. 2. de rekeningen van geleverde goederen en van verrichte werkzaamheden zoo spoedig mo gelijk; te betalen, ook wanneer het grootere firma's betreft. 5. bij het doen van bestellingen of inkoo- pen, en bij het geven van opdrachten aan Ne- derlandsche industrieën, handelaren en nering doenden de voorkeur te geven. 4. werkzaamheden, die thans gevoeglijk kun nen geschieden, niet uit te stellen. 5. personeel of werkvolk niet zonder nood zaak te ontslaan, maar bet zoo lang mogelijk in dienst te houden, ja zelfs, als bet eenigszins mogelijk is, de werkgelegenheid te verruimen om werkloosheid te voorkomen of te vermin deren. Wij hopen, dat ook kloosters en andere Ka tholieke instellingen met deze wenschen zullen rekening houden". Het zesde retourvliegtuig Het zesde retourvliegtuig vertrok gisteren te 5.10 uit Athene, landde te 14.08 te Boeda pest. De bemanning der P.H.-A.G.R. Naar wij vernemen is de heer P. Dunk, eer tijds in dienst als werktuigkundige bij wijlen den heer van Lear Black door de directie der K. L. M. in dienst genomen. In verband met bet voorloopig onderhouden van den 14 daag- schen luchtpostdienst naar Nederlandsch Indië, zal hij deel uitmaken van de bemanning, de piloten Evert van Dijk en W. van Veenendaal, die op 22 Januari a.s. met de PHAGR naar Indië zal vertrekken. Draadlooze op de P.H.-A. F. O. Op verzoek van den bestuurder Q. Tepas, die in zijn diensttijd bij den Marine Luchtvaart Dienst zich in telegrafeeren had bekwaamd is bet K. L. M. postvliegtuig PHAFO, waar van gisteren de aankomst te Akyab werd ge meld, uitgerust met een kleinen draadloozen zender en ontvanger. Volgens van bestuurder Tepas ontvangen be richten heeft dit draadlooze toestel goed vol daan en is tot nu toe met alle daarvoor in aanmerking komende grondstations langs de route in verbinding geweest. f L. J. A. H. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. Een damwand doorgebroken PASTOOR DR. A. SMITS. In den toestand van den ZeerEerw. Heer Dr. A. Smits, emeritus-pastoor en stichter van de parochie van de H. Anna, te Breda, thans ver blijvende in bet St. Laurentius-Gesticht, te Gin- neken, is een verslechtering ingetreden en wel van dien aard, dat Z.Eerw. Zaterdag opnieuw de II.II. Sacramenten der Stervenden zijn toe- NOTARIS J. TH. QUIX f Zondag is te Maastricht na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden vrij plotseling overleden de bekende notaris J. Tb. Quix. Notaris Quix bereikte den leeftijd van 67 jaar. „Het Rijk van 't H. Hart is op komst" 'tZal weldra 15 jaar geleden zijn, dat Pater Mateo S.S. C.C. voor 't eerst in Nederland op trad en door zijn heel aparte welsprekendheid vonken sloeg uit de harten der toehoorders en vlammen voor den God van liefde. Niet te ver geefs beeft hij ons over het H. Hart gespro ken en over Zijn Koningschap over huisgezin en maatschappij, want in vele harten, al slie pen anderen vyeer in, is niet alleen het vuur blijven branden, maar beeft hongerig om zich heen gegrepen. Tallooze gezinnen vierden met oprechtheid en liefde de Intronisatie van bet H. Hart, wat even zooveel akten van eerherstel zijn geweest voor den zoo hardnekkig misken den of al te veel verwaarloosden Meester. En wie zal de scholen, fabrieken, vergaderzalen tellen, waar het Intronistlefeest allertreffendst en luistervol gevierd werd Welsprekend bo venal is wel het feit, dat reeds in bijna 250 sté den en dorpen H. Hart-standbeelden werden ingehuldigd met een voor Nederland bijna on gekende pracht. En de actie wordt voortgezet om het werk steeds verder uit te breiden en te verdiepen vooral. Om de mensehen te hel pen leven in den geest der Intronisatie, waar het ten slotte op aan komt, worden o.m. twee maandschriften uitgegeven „De Vriend der H.H. Harten" en „De Liefdekoning", welk laatste een oplage heeft van meer dan 60.000 exemplaren, die maar steeds door over heel het land worden uitgezaaid, om als 't ware de gezinnen, welke de Intronisatie vierden, drups- gewijze voor te lichten en te sterken. Ook het zoo zeer gewilde nieuwe tijdschrift „Huwelijk en Huisgezin", dat in ruim één jaar tijds meer dan 7000 abonné's wist te bemachtigen, is uit het Intronisatiewerk geboren. En de kloeke prediker vau het H. Hart, P. Mateo bereist aldoor de wereld, om overal door zijn klare en doordringende bazuinstooten een zelfde of grooter geestdrift te verwekken voor den grooten Menscbenminnaar, die beloofd heeft te zullen heerschen door zijn H. Hart. Anderhalf jaar lang (19291930) heeft hij op verzoek van den II. Vader zelf onophou delijk in Italië gepreekt, niet alleen voor de eenvoudige geloovigen, maar tezamen geteld heeft bij ook tot 14.000 geestelijken het woord gericht. Daarna hoorden wij hem bij bet Natio naal Eucharistisch Congres te Mechelen, waar hij in de kathedraal de mensohen letterlijk heeft doen sidderen door zijn verhaal van hei ligschennissen, waardoor de Goddelijke Mees ter in Zijn H. Eucharistie wordt aangerand. Ontroerend weergalmden dan ook door het ruime gewelf de eerherstellende acclamaties, welke ons door den redenaar werden voorge zegd, en die bij wilde „comme un tonnere de réparation" voor de doodelijke haatkreten der vijanden en de lamlendigheid van Jesus' vrienden. Op 4 Januari j.l. begaf de Apostel der Intro nisatie van het H. Hart zich naar Portugal voor een tweede maal, om er 17 priesterretraiten te leiden, telkens van een week en telkens voor ongeveer 150 priesters, zonder nog te spreken van zijn in alle groot-seminaria te houden toe spraken en van zijn predikaties tot het volk. Do eerste retraite zal worden gevolgd door een Kardinaal, vier aartsbisschoppen en 14 of 15 bisschoppen. Het Rijk van het H. Hart is waarlijk op komst. Moge de Koning der liefde, die heer schen wil niet door bloed, door twist en twee dracht, maar door louter liefde, zijn leger van onbaatzuchtige, trouwe, minnende, dappere strijders bij den dag zien vergrooten, opdat Hij niet tot harde middelen gedwongen worde om het lichtzinnig menschdom tot inkeer te bren gen! Moge ieder weldenkend katholiek de komst van den Liefde-Koning met zijn Rijk van vrede helpen verhaasten. „Bereidt den weg des Hee- ren. Maakt recht zijne paden. Elk ravijn zal worden gedempt, iedere berg en heuvel worden geslecht; de kronkelpaden zullen recht, de on- effene wegen effen worden. En alle vleesch zal zien Gods heil." (Luc. III, 4, 5). Aanzienlijke materieele schade Gisterenmiddag om half drie is de damwand, welke in de gegraven verbinding tusschen de le en 2e binnenhaven te 's Hage nog de heide havens scheidde, plotseling doorgebroken. Met groote kracht stroomde het water door de 20 M. breede verbindingsgeul de tweede binnen haven in, welke spoedig geheel gevuld was tot- hetzelfde niveau als de eerste binnenhaven. Naar wij vernemen, was de damwand door kwelwater, dat onder den dam doordrong, on dermijnd. De arbeiders die in de havenkom aan het werk waren, zagen het water onder den dam wand doorspuiten en begrepen terstond het ge vaar waarin zij verkeerden. Voor dat de dam bezweek, konden zij zich nog bijtijds in veilig heid stellen. Do materieele schade, welke voor rekening komt van don aannemer, moet nog al aanzien lijk zijn. Pater JOAC'HIM, S S.C.C., Ginneken. VERVOER VAN LAND- EN TUINBOUW PRODUCTEN OP DE SPOORWEGEN. Naar aanleiding van desbetreffende vragen van den heer Kampschöer deelt minister Rey- mer mede, dat het ondoenlijk is het juiste be drag vast te stellen dat over 1929 door de Ned. Spoorwegen is ontvangen ter zake van het ver voer van Ned. land- en tuinbouwproducten. Ruw geschat kan het op ongeveer 8 millioen worden gesteld. Voor het vervoer o.a. van buitenlandsche land- en tuinbouwproducten gelden de speciale tarieven no. 7 voor transietverkeer van enkele Nederlandsche zeehavens met en via Duitscli- land en no. 8 voor dergelijk vervoer met en over België. Die tarieven gelden voor doorvoer van goederen van allerlei aard en beoogen slechts concurrentie met buitenlandsche havens mogelijk te maken. Indien die tarieven niet be stonden, zouden de producten over buitenland sche havens worden vervoerd. Dergelijke overwegingen hebben ook geleid tot het speciaal tarief no. 6 voor het vervoer bij wagenlading uitsluitend van Amsterdam en Rotterdam naar Maastricht, en Venlo van met name, genoemde vruchten, die in eerstge noemde havensteden van over zee zijn aange voerd. RIJKSSUBSIDIE VOOR TUBERCULOSE BESTRIJDING- Bij beschikkingen van den Minister van Arbeid, H. en N, zijn vastgesteld: het reglement, dat ten aanzien van de tuber- culosecommissies, bedoeld onder IX van de subsidievoorwaarden voor de plaatselijke ver- eenigingen tot bestrijding der tuberculose, met ingang van 1 Januari 1931 zal gelden: de Re geling, die ten aanzien van de subsidieering van de provinciale vereenigingen tot bestrijding der tuberculose met ingang van 1 Januari 1931 van kracht zal zijn: en de regeling, die ten aanzien van de sub sidieering voor de plaatselijke vereenigingen tot bestrijding der tuberculose met ingang van 1 Januari 1931 van kracht zal zijn. Deze beschikkingen zijn opgenomen in de Staatscrt. van 5 Januari. IR. A. E. SCHAEPMAN f Te Makassar is overleden ir. A. E. Schaepman landbouwconsulent bij den Landbouwvoorlieh- tingsdienst aan het Departement van Land bouw, N. en H. Voorschriften voor het bisdom Roermond Om tegemoet te komen aan de zooden In de Analecta van het Bisdom Roermond deelt 55. D. H. Mgr. Schrijnen mede, dat om tegemoet te komen aan de nooden van den landbouwenden stand en om mede te helpen aan het verkrijgen van goede toestanden in het pachtwezen een Reglement .is vastgesteld, vol gens een concept van den Centralen Pachtraa.l van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. Van de R. K. Kerkbesturen, de parochiale Armbesturen en alle andere aan het Bisdom rekenplichtige lichamen, alsmede van de kloos ters en de overige Katholieke instellingen wordt verwacht, dat rekening zal worden ge- houden met dit reglement, dat wij hieronder laten volgen. Verpachting van geheel vrijkomende landerijen 1. Door het bestuur wordt zoo noodig met behulp van een of ander deskundigen het bedrag vastgesteld, dat het desbetreffende land redelijkerwijze kan opbrengen. 2. Hierbij wordt uitgegaan van de veronder stelling dat de opkomende pachter de noodige vakkennis en ijver bezit om het land behoorlijk productief te maken. 3. Bij de vaststelling van de pachtsom wor den de omstandigheden van het oogenblik en de te verwachten vooruitzichten in aanmer king genomen, zooals: de kwaliteit, de toe stand en de ligging van het land, de econo mische toestand van den landbouw in het alge meen, enz. 4. Het aldus vastgestelde bedrag wordt door het bestuur aan alle gegadigden of in 't open baar bekend gemaakt. 5. Vervolgens wordt overgegaan tot openbare inschrijving, waarbij Katholieken de voorkeur hebben boven niet-Katholieken, parochianen en R. K. georganiseerden hoven niet R. K. ge- organiseerden. De ingekomen inschrijvingen worden door het bestuur in een vergadering onderzocht. Voor toewijzing komen niet in aanmerking: a. zij, die lager hebben ingeschreven dan tot het door het bestuur vastgesteld bedrag; b. zij, die naar het oordeel van het bestuur hetzij niet vol doende bekwaamheid of ijver, hetzij niet vol doende credietwaardigheid bezitten. Tusschen de na deze schifting overblijvende gegadigden wordt, indien deze naar het oordeel van het bestuur in alle opzichten gelijk staan, door het lot beslist, aan wien het land in pacht zal wor den toegewezen, tegen den door het bestuur bepaalden prijs. Duur der pacht De zittende pachter heeft, indien hij ge durende de voorafgaande pacbljaren naar het oordeel van het bestuur heeft voldaan aan de eischen, die men aan een goed pachter kan stel len, recht op verlenging der pacht. Bij het einde van den pachttijd wordt der halve geen nieuwe inschrijving gehouden, maar de pachter kan desgewenscht blijven zitten op dezelfde voorwaarden als in de voorafgaande pachtjaren gegolden hebben met uitzondering der voor den nieuwen pachttermijn te betalen pachtsom. Deze som wordt overeenkomstig de regelen, hierboven onder I (13) vermeld, opnieuw door het bestuur vastgesteld. Overlijden van den pachter Bij het overlijden van den pachter heeft diens weduwe, indien zij naar het oordeel van het bestuur voldoet aan de eischen, die men aaih een goede pachteres kan stellen, het recht de pacht over te nemen op dezelfde voorwaarden als die, welke golden voor den overleden pach ter. In geval niet de weduwe van den overleden pachter maar Wel een van diens eigen of aan gehuwde Inwonende kinderen de pacht wenscht over te nemen, heeft dit kind, indien het naar het oordeel van bestuur voldoet aan de eischen, die men aan een goed pachter kan stellen, het recht de pacht over te nemen op dezelfde voor waarden als die welke golden voor den over leden pachter. Zijn er meer kinderen dan één, die de pacht wenschen over te nemen, dan be slist het bestuur, welk dezer kinderen den over leden pachter als pachter zal opvolgen. Geschillen Alle geschillen, voorvloeiende uit wet of pachtovereenkomst, zullen met uitsluiting van den burgerlijken rechter worden onderworpen aan de uitspraak van eene bijzondere commis sie, die als volgt wordt samengesteld: het desbetreffende bestuur benoemt een lid en de desbetreffende pachter benoemt er een en zoonoodig benoemen de beide aldus benoem de leden nog een derde onzijdig lid. Indien de twee benoemde leden het over den derden per soon niet eens kunnen worden, wordt deze door den deken benoemd. De leden dezer bijzondere commissie geven een beslissing als goede mannen, oordeelende volgens recht en billijkheid. Partijen leggen zich onvoorwaardelijk bij de aldus genomen beslissing neer. Dat is u gevraagd dezer dagen door een teller op een nuchteren amblenaarsloon, misschien met een beetje besef van ver- heven-zijn" boven zulke kleinigheden. En daar hebben een heele menigte men schen op die vraag geantwoord: Katholiek! Dan krijgen wij hel geheele sommetje van alle Katholieken uit alle gemeenten uil heel Nederland bij elkaar en rvordl er in de pers gezegd: zooveel Katholieken zijn er in Neder land. Is dat dan ook waar? Geeft dat een zeker peil aan van hel al dan niet slerk-zijn van hel Katholicisme in Nederland? Een zeker peil wel, doch ook een onzeker peil. Kijk eens hier. Een heele macht menschen, die er om een of andere reden niets meer aan doen, maar zich toch nog tot het Katholicisme rekenen, vullen dapper in en ze meenen het ook Katholiek. Dat wil nog niet zeggen, dat ze s-Zondags naar de H. Mis gaan, dat ze Paschen houden dat ze Katholiek stemmen. Een andere moge lijkheid: een gedeelte. Katholieken, menschen, die Katholiek gedoopt iverdcn, een tijd lang .aan het. geloof deden", doch „eraf geraakt zijn", vullen, misschien onder een of anderen lijdelijkcn invloed in: godsdienst: geen. Want dat een Katholiek tot een anderen godsdienst overgaat en daar een praktiseerend lid wordt, komt al uiterst zelden voor. Wel om gekeerd Zoo'n man met .geen" godsdienst, is eigenlijk Katholiek, hij blijft dit en behoeft alleen maar zijn gedrag te veranderen, om weer actief-Katholiek te worden. Van den anderen kant, een zeker percent van degenen, die „Katholiek" teekenen en er praktisch niets aan doen, komen bij officiëclc gelegenheden, als veroordeelingen bijv. te boek slaan als Katholiek. Goed om er eens aan te denken. Mr. DE SAVORNIN LOHMAN. Naar wij vernemen was de toestand van jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman gisteren be vredigend; de patient bracht een rustigen nacht door. BRAND Gisterennacht is te Sassenheim brand uit gebroken in een perceel aan de Hoofdstraat, waarin de heer H. v. d. G. een slagerswinkel heeft gevestigd. Het blusschingswerk der brand weer werd bemoeilijkt doordat de slangen niet al te best in orde waren. Het perceel is bijna geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. Een doode en een ernstig gewonde MAKASSAR, 3 Januari (ANETA). Te Ambon heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De controleur P. T. T. Veneman werd ernstig gewond de echtgenoote van den chef van het postkantoor werd gedood. A. HILLEN'S SIGAREN De grootste inzinking te boven Stijgende omzetten Aan het verslag over het boekjaar 1 Juli 1929 —30 Juni 1930 der N.V- A. Hillen's Sigaren- en Tabaksfabriek is het volgende ontleend: In dit eerste jaarverslag na de reorganisatie onzer vennootschap zijn onze verwachtingen niet beschaamd. Het is mogelijk gebleken de fabriek op gezonde basis te brengen. Het ligt voor de hand, dat de financieele moeilijkheden, welke de vennootschap heeft doorgemaakt, ook na de reorganisatie een zeer nadeeligen invloed hebben uitgeoefend op den omzet onzer producten. Tot ons genegen kunnen wü echter vaststellen, dat wij de grootste inzinking reeds te boven zijn en dat de afzet gestadig toeneemt. Ook in het eerste halfjaar van het nieuwe boekjaar vertoont do omzet een stijgende lijn. Dit goede resultaat ver- meenen wü te mogen toeschrüven aan het terug gekeerde vertrouwen en aan een verbeterd fabri kaat, vooral van sigaren in de lagere prüs- klassen. Tengevolge van de tüdsomstandigheden hebben de inkomsten geen gelüken tred gehou den met de vermeerdering van den omzet, daar de vraag van het publiek zich meer richt op sigaren van de goedkoopere prü'sklassen, waarin groote concurrentie bestaat. Afgezien van deze moeilükheid, welke niet is te ontgaan, is er ge gronde reden om te verwachten, dat de vennoot schap door den toenemenden omzet en de stel selmatig doorgevoerde bezuinigingen na eenigen tüd winst zal afwerpen. De winst- en verliesrekening per 30 Juni 1930 staat Debet voor: afschrüv. machineriën 10.580, afschrüv. winkelopstanden 1.909, afschrüv. ge reedschappen, meubelen 1.921, saldo winst 488 en Credit voor: exploitatiewinst 14-900. OVERTREDING DER TARIEFBEPALING IN HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF Eisch tot boete door den Rechter toegewezen Twee boekdrukkers uit Heerlen, hadden meerdere transacties aangegaan beneden het tarief van de bindende handleiding voor de berekening van handelsdrukwerk en de Recht spraak-Commissie vorderde tegenover beide leden van de Fed. der Werkgevers-Organisatie in het Boekdrukkersbedrijf zeven disciplinaire maatregelen met even veel geldelijke beboetin gen. N Toen de leden taal noch teeken van leven gaven stelde de Federatie hij de Civiele Kamer der Arrondissements-Rechtbank te Maastricht een eisch tot betaling in. Door de beide boekdrukkers werd betwist hunne gehoudenheid om de hoeten te betalen, op grond, dat de bedoelde uitspraken dier rechtspraak-commissie niet bindend zouden zijn, omdat die commissie een orgaan is van eischers, die daardoor rechter zou zijn in eigen zaak en de desbetreffende de bepalingen en de dientengevolge tusschen partijen gesloten overeenkomst zou zijn in strijd met de open bare orde en goede zeden. De Rechtbank ging echter met deze ziens wijze niet mee en oordeelde, dat bepalingen en statuten en reglementen waarbij leden van ver eenigingen zich bij voorbaat verklaren te on derwerpen aan het oordeel en de uitspraak het zij van het bestuur, hetzij van een ingevolge de geldende statutaire voorschriften door be- stuurs of algemeene vergadering aangewezen orgaan, niets bevatten wat met goede zeden of openbare orde onvereenigbaar is, waar toch ieder lid door zijn toetreden blijk geeft, daar mede genoegen te nemen. De gedaagde boekdrukkers werden dan ook veroordeeld tot het betalen eener zij het ver minderde boete en de proceskosten. Te Meijel is het zesjarig dochtertje van den landbouwer P. Cupers. dat Zaterdag door een auto werd aangereden, aan de gevolgen dier aanrijding overleden. Vier luxe auto's een prooi der vlammen Zondagavond boak brand uit in een garag# van den heer van Hout te Eindhoven. De brandweer «as spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat vier luxe auto's een prooi der vlammen werden. De auto's ware» verzekerd. De schade is groot. j :,r~avfS2u -.y J «f-ï

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5