OMZET! 1 WINST! EEN PRAATJE OVER GORDIJNEN. PU B LICIT EITS- UITB REIDING m en DRIEKONINGEN. PIETERNEL EN THOMASVAER. AAN OUDERS EN OPVOEDERS. DE DROOM VAN EEN MAN. PARIJSCHE MODE- PRAATJES. DINSDAG 6 JANUARI 1931 EEN DOELMATIGE VERMEERDERT KALENDER VAN DE WEEK. EEN DRINGENDE WAARSCHUWING. KARAKTER AAN EEN HUIS GEVEN. aassM Drykoninge, Drykoninge gee} mij een nieuwen hoed, m'n oude is versleten m'n vader mag 't niet weten, Drykoninge, Drykoninge gee} mij een nieuwen hoed. Ringelingeling, ping, daar gaat de ouder- wetsche schel o£ 't venijnig electrische belletje. Naatje sloft naar voren, de lange plavuizen gang door, opent de deur: Drykoninge, drykoninge. Foei, is dat schrikken daar staan ze de rak kers met de mombakkessen voor, een kroon van goud papier op het hoofd, een roode lap of soms een rooden mantel om. Daar staan ze te zingen, de twee blanke en die eene zwarte met z'n vuurroode lippen, de lantaarn hoog geheven, of allen met een lam pion, en ze zingen dat het een lust is: „We komen van verre met onze lanterre, we zoeke, Herodes en had 'm zoo gerne." Hebt ge geduld en een hart vol van al wat Jong is, wel, dan laat ge ze binnen die echte gulle, goedlachsche, Brabantsche jong, die des avonds voor Driekoningen, op den avond zelf en het heele octaaf door, telkens en telkens, maar belletje trekken en u met een salvo van- Drykoninge, Drykoninge ontvangen. Wée die niet een penningske offert in de gulle jongenshand, wêe die niet wat lekkers geeft, overwonnen door die ondeugende rak kers, die niet schromen door weer en wind, sneeuw en modder te waden om de traditie voort te zetten. Met een g elen hofstoet, vijf, zes tegelijk, wagen ze de bestorming, en ge moet al een echte nurks zijn om dien overmoed der jeugd te weerstaan. Ze zijn al van verre te hooren, en zoo fan tastisch om te zien. Bij mist, die alles verdoezelt en vermooit, bb helderen maneschijn, 't is altijd zoc aardig, dat lampionschijnsel, en dat heerlijk troepje schoftjes, dat alles trotseert, om toch maar wat centen op te halen. Meestal wordt alles aan één afgegeven, die later den buit verdeelt naar verdienste. Of ze brengen het in hun jeugdigen edelmoed bij hen, die armer zijn en menig achtbaar gezeten burger van Brabant's hoofd- of andere steden, denkt met weemoed terug aan den tijd, dat hij 'm stilletjes piepte en meeliep met een stelletje buur- of schooljongens. Wie daar meer van weten wil, bestelle zich eens het aardig boekje, eenige jaren geleden uitgegeven, over Brabantsche gebruiken en spelen, waarin de schrijver, een echte Bossche naar, alle herinneringen zijner jeugd herleeft en bespreekt. Schitterend is ook de schildering van Frans Kop, ook een Bosschenaar, Driekoningenavond, dat zulk een duidelijke weergave is van het oude gebruik. Prachtig belicht zijn de gelaatstrekken der kinderen, in 't grillig vlammenspel der lam pions. Een schilderij, die altijd trekt en altijd boeit en een der vele bewijzen is, hoe de Brabanter zijn gewest en folklore lief heeft. En niet alleen de geboren en getogen Bra banter, wij gelooven niet te bout te spreken wanneer wij beweren, dat, wie eenmaal Bra bant leerde kennen in de volheid van zijn grootmoedig en kinderlijk wezen, wie er wist te acclimatiseeren, het nooit zal vergeten en op dagen als deze, al het mooie, het innige, het echt Brabantsche in zich voelt herleven, en zoo gaarne herdenkt datgene, wat zulk een groot onderscheid vormt tusschen Noord en Zuid en met een stille bede voor Branbants glorie en welzijn, zullen ze voor zich heen, de oude bekende wijze neuriën: Drykoninge, drykoninge. Geef mij.een HELLENEN. DINSDAG 6 JANUARI. Zijt ge een jong meisje? Vouw uw handen vroom te zamen, en bidt dat nooit uw H. Engel, het aanschijn met de vleugelen bedekke van schaamte over wat uw gedachten, uw daden, uw woorden z(jn. WOENSDAG, 7 JANUARI. Zijt ge een moeder? Vouw uw handen vroom tezamen, offer al de uwen aan God, en bidt, dat Hij u helpe, u sterke, u voorlichte, op de zware, donkere pa den der opvoeding. DONDERDAG, 8 JANUARI. Zijt ge een familievader? Vouw uw handen vroom tezamen, en bidt dat God u nabij blijve, in den strijd des le vens, den strijd tegen zorgen en slechte tijden. Bidt dat ge niet geheel moogt opgaan in het aardsche, dat ook het hoogere in u groeie, dat ge immer meer en meer moogt beseffen, Gods plaatsbekleeder en priester in uw gezin te zijn. VRIJDAG, 9 JANUARI. Zijt ge een weduwe? Vouw vroom uw handen tezamen en bidt voor hem, die van u weggenomen werd. Bidt voor uw kinderen, smeekt dat de bijstand van Boven u nooit ontbreke. Bidt om vrede en troost, die God nooit zal weigeren aan wie er deemoedig om vragen. ZATERDAG, 10 JANUARI. Zijt ge een oude man, een oude vrouw? Vouw vroom de handen tezamen, en bidt dat de dood u niet onvoorbereid vinde. Laat uw geest in het hiernamaals verwijlen, richt uw zinnen op den hemel, en weet te verlangen naar uw hemelsoh vaderland. ZONDAG 11 JANUARI Wat moet ik u zeggen? U toewenschen? Zijt gij een kind? Vouw uw handen eens vroom te zamen en vraagt God, dat gij nooit het blanke kleed uwer ziel moogt verliezen. MAANDAG 12 JANUARI Zijt gij een jongeling? Vouw uw handen vroom te zamen en bidt dat God alle verleiding van u houde, of u fdtJJd sterken moge In de bekoring. Op Nieutojaarsvisite in „Het Rijk der Vrouwen". Thomasvaer. Het is zoo waar al reeds een jaar 'tkleen deerntje van voorbeen met zorgen he'k heur groei gevolgd en soms gedacht„Waarheen Pieternel. Ja, Vaer, dat is een zeker woord, want 't ging maar grillig soms, ze zocht heur plaatske overal en ielk kreeg z'n bekomst. Thomasvaer. Wa, wief Pieternel. Ja Houd oe mond maar dicht en trek niet zoo'n verbaasd gezicht, ze heeft je vaak wat raars geschreven, wist elk z'n portie goed te geven Thomasvaer. Ze neemt geen blaadje voor den mond als 't op deugd of zeden komt Pieternel. Ze weet er flinks van langs te geven aan man of vrouw, dat is heur om. 't even, en onze jonge meiske's man, dat was heel dikwijls „Pak eens dn en voor de kleuters in hun hoekje, het ging naar binnen als een koekje Thomasvaer. Toch is het kind verwaand geworden, en heeft geen babybox van nóo Pieternel. Ja, vaer, kijk eens dat zit 'm zoo de groote dames en mevrouwen, die hebben zooveel op heur zang, dat voor de jeugd nog wat te plaatsen wordt veels te veel en veel te lang toch, Vaer, de jonge deerntjes, (jammer is 't) ze hebben Aunty wel gemist, en 't ergste nog, die zieke kinderen, wier droefenis zij vaak mocht minderen. Thomasvaer. Het rijk der Vrouwen en zieke schapen wat hebben die daar mee te maken Pieternel. Wel zeker Thomas het is klaar dat menig nichtje zieklijk waar die heeft 't veel verdriet gedaan dat tantetje is heen gegaan toch zeggen ze hier in de buurt dat: Aunt hen vaak nog briefjes stuurt en somtijds nog in de rubriek vindt je zoo'n lesje rap en kwiek dat menig nicht van 1000 weken genoeglijk in den zak mag steken. Thomasvaer. Maar 't meest moet er op aangedrongen: „de jongen die piepen zoo de ouden zongen" de ouderen moot en staag gewezen op wat ze mogen en moeten lezen de vaders op hun wijs beleid dat zij aan vrouw en kroost gewijd hoe ofzij steunen en waardeeren. Pieternel. Nou Vaer, dèt zal geen man ooit leeren ai staat 't nog zoo prachtig in de krant van huishouden heeft geen man verstand laat die z'n zaken maar beheeren. Thomasvaer. en 't vrouwvolk: zal 't wel verteren Maar zeg hoe vindt je al de zaken die Tante Toet wist klaar te maken eerste alle weken een menu plots was 't uit. Pieternel. Ja Vaer en nu, nu geeft ze extra fijne hapjes en snoepjes, feestelijke grapjes Thomasvaer. Maar waarom niet meer lederen dag zoo menig vrouwtje 't gaarne zag? Maar eens zeg heb je 't niet geweten eens heeft ze een vastendag vergeten en de Redactie werd overstroomd met tal van brieven, ongedroomd zooveel als op hun pootjes stonden ja, woedend „telefoontjes" zonden. Pieternel. Zelfs Heeren werden er gehoord die waren ijselijk verstoord. Natuurlijk, ze hadden zoo'n heerlijk menu zien staan en nu moest het hun neus passeeren gaan. Thomasvaer. Haha, nu Piet je hebt het recht, maar vastendag is ook niet slecht dat houdt je sterk en flink en rein en prachtig voor de slanke lijn. Pieternel. Och man, waar praat jij nu toch van jij bene een heel loyale mau maar elk is niet als jij zoo kwiek en opgevoed door de „Rubriek". Thomasvaer. „Vrouwlief" weet jij wat ik heb gedaan, 'lc heb 't heele jaar eens nagegaan wat brengt zoo'n tijd toch veel teweeg en variatie ook terdeeg. Ei- is geliefd, verloofd, getrouwd verheugd, verblijd en soms berouwd, wel is er menig traan gevallen, bij groote rampen, ongevallen. Pieternel. er. veel door iedereen geschreven over wat Vrouwen soms beleven in 't huis, of in den staat meer goed dan kwaad, en 't eind van 't jaar, och Vaer wat knallen zijn toen niet uit de lucht gevallen. Thomasvaer. Figuurlijk zeker, lieve vrouw? Pieternel. Natuurlijk man, want 't hemelblauw werd door een jonge maagd veroverd Beppie Versluys, ze was betooverd en door de vliegsport aangegrepen. Thomasvaer. Maar ik wed ze heeft 'm toch geknepen Pieternel. Geknepen man, dat dapper kind is thuis in alle weer en wind ze heeft heur stuur goed in heur macht en kent en voelt heur vleugelkracht. Thomasvaer. Maar wat van Dokter Voet te zeggen? Het fijne jongensgelaat, op den omslag, van het boekje „Om een jongensziel", uitgegeven door Ernest Drouwen S.J. (vertaald door H. B. v. d. Sande, uit het Duitsch), en de vele daar voor gemaakte reclame hebten helaas tot een betreurenswaardig misverstand aanleiding ge geven. Vele leeken verkeeren in de meening, dat het een jongens- of kinderboek is. Kinderen, jongens en meisjes, van 12 a 13 jaren, bevelen het elkander aan, vragen er om, en niet heter ingelichte ouders koopen het in den Roomschen boekhandel, patronaats of kerk- uitstallingen om het aan de jeugd te geven. Eenmaal deed een der Kerkklokken te Rotter dam reeds hare waarschuwende stem hooren. Het is een boek, alleen geschikt voor oudera en opvoeders, geestelijk volwassenen en bij zeer zorgvuldige selectie voor knapen, die de kinderschoenen ontwassen zijn. Als meisjes om dit boek vragen, kan dit al leen geschieden uit ongezonde nieuwsgierig heid of, op z'n gunstigst, uit onbekendheid met den aard van het boek. H. donker eiken boekenkastje van slechts enkele planken een leuk effect worden bereikt De meeste woningen zijn tegenwoordig van een type, dat ieder raam aan den voorgevel een zelfde gordijn vraagt. Gordijnen van verschil lend model maken geen prettigen indruk. Wel is 't waar. dat het aankleeden der ven sters met dezelfde stof niet meevalt. Want in den regel zal het materiaal, dat bijvoorbeeld in een slaapkamer zoo uitstekend voldoet niet op zijn plaats lijken in het salon. Daarom heb ben de manufacturers meer een oplossing van dit vraagstuk gezocht. Vandaar, dat thans een nieuw gordijn in voile of marquisette, wit of honingbleek van kleur in den handel wordt ge bracht. Er zijn verschillende dessins, die alle den indruk van fijn weefsel maken; soorten genoeg om ieders smaak te voldoen. Zij geven bovendien aan het huis „karakter". Wanneer men zware gestreepte gordijnen koopt heeft men er op te letten, dat de lijnen of banen alle dezelfde kleur hebben. Dit geldt zoowel voor huis- en slaapkamer, als voor het salon. Bij het beooTdeelen en koopen van het gor dijnstof, moet men ze steeds tegen het licht in goed bekijken en bet effect bestudeeren. voor al bij groene en gele tinten is dit no>dig. Im mers enkele variëteiten groen krijgen een vuil vale kleur wanneer ze tegen het licht worden gehouden, terwijl oud-goud, dat werkelijk frisch en levendig is als het plat op tafel ligt, een heel ander effect geeft op bruin papier, daarmede overeenkomt als het tegen een ven sterruit hangt. Geelachtig lente groen is voor de dames het helderst, terwijl liohtoranje beter voldoet dan donkeroranje, ofschoon dit laatste aaa het stuk het aantrekkelijkst lijkt. Cretonne als deze leent zich bijzonder voor kinder- en slaapkamers. Als men gehaakte of kanten godijnen hangen wil, neemt dan geen blauwe. Zij kleuren hard en onvriendelijk, daarenboven is vuil er veel eerder op te zien dan op ivoor- en perkament- Meurige. Blauwe gordijnen kunnen we niet aanbevelen tenzij men ze bestemt voor een heel zonnige kamer. Maar nog dan zal het blauw bleek en licht moeten zijn. Blauw houdt in den winter ■het toch al schaarsche licht tegen en geeft des avonds de kamer een bijna droevig cachet. Voor slaapkamers blijven rose en jeel altijd lieve-tinten, terwijl de gebloemde cretonnes ze er frisch en smaakvol doen uitzien. ROKO. Zich vergissen is heel menschelijk dat kan zelfs den beste onder ons overkomen. De bekende schrijver (én prediker) H. de Greeve S.J., heeft een periscoopjo willen wijden aan., een kookboek waardoor goed werk is ver richt en wat goed za! blijven verrichten. Zoo'n aanbeveling van 'n priester heeft niets vreemds zegt on3 bekende spreekwoord niet, dat de liefde van den man door de maag reist? Liefde en huwelijk zijn synoniem. En wie beter dan onze priesters weten door hun ambtsleven hoe veel huwelijken tegenwoordig stranden? Zou van dat stranden niet vaak dé éérste twist het begin zijn een twist om b.v. een dagelijks verknoeid middagmaal 'n Goed huisvrouw zijn beteekent „kunnen koken". En het geestige periscoopje van pater de Greeve laat dit duidelijk uitkomen. Eén ding moet echter terstond opvalleu, als men den naam „Mariakroon" in dat geschriftje leest: Noemt pater de Greeve wel de w&re samenstel ster van het werkelijk belangrijke kookboek Achter dat eenvoudig „Elisabeth" schuilt im mers de eerwaarde directrice van deze alom gewaardeerde huishoudschool. Soeur Marie van Culemborg in hoeveel harten van jongere en oudere dames roept deze naam terstond 'n beeld van: Altijd paraat zijn! van zelfs in ziekte nog paraat blijven! voor die school, die onder haar leiding zoozeer bloeit. Maar óók paraat op ieder gebied, wat de moderne vrouw kè.n of móét betreden, 't Beeld van een religieuse met zóó'n klaren, verren blik, dat ieder bemoedigd, maar óók béter bij haar vandaan gaat. Dit laatste, een maal gezegd van Toorop, past ook op deze kloosterzuster. Ik ken ze: De religieuse zal een beetje sput teren tegen wat ik boven schrijf. Maar waar de paarden, die de haver verdienen (neem de vergelijking niet kwalijk) ze bij ons. Katholie ken, gewoonlijk pas krijgennè. den dood, daar moge dit dan eens één van de uitzon deringen zijn. Wat bet boek zelf betreft: Titel en titelplaat vertellen reeds, wat bet behelst: De praotische recepten van Mariakroon. Dat die recepten aan bevelenswaardig zijn, kan ik uit ondervinding vertellen. Men smult al, als men dénkt aan de schotels van Mariakroon. In het boek zijn alle specerijen enz. in lepel- maat opgenomen in de praktijk blijkt altijd afwegen immers hét bezwaar. Er is geen tijd voor. Zij, die van Fransche menu's houden, vin den de namen in dié taal vermeid, in een twee den bijgevoegden klapper. Door het boek is plaats om aanteekeningen te maken, b.v. van spijslijsten, datums van den inmaak enz De zorg: Wat moet ik geven bij dit of dat vleesch, bij visch, enz.? werd voor u opgelost. Er is een maandkaiender, die u vertelt, wat in die en die maand voor visch, vleesch, groenten, ge vogelte dient gekozen. De ziekenrecepten zijn onder dokterstoezicht saamgesteld. Inmaak in zout, Weck, alcohol blijken uitvoerig behan deld. Zou er wel een méér uitgebreid werk op dit punt bestaan Wel weet ik, dat er minder werd gemopperd, als élke huisvrouw dit boek van haar man cadeau ontving. Als iedere verloofde zijn toe komstige vrouw dit werk offreerde. Dat deel der schepping, waarvan de liefde door de maag gaat, zou wellicht nooit meer staan te vertel len: Ik dropmde vannacht, dat ikeens lekker at. Het werk is in den boekhandel verkrijgbaar 4 3.(ingenaaid) en bij den uitgever: Romen j Zonen te Roermond. M. K. j DE KAPEL VAN DE MILITAIRE KRIJG8. SCHOOL TE PARIJS, ingericht als chapelle ardente voor het stoffelijk overschot van Maarschalk Joffre 28 December. Een aardige uit- en thuis combinatie. Links een creatie van Jean Patou, een mantel van beige stof met een vilthoedie in dezelfde tint. Daarbij een cape uit nutria met mof. In het midden een zeer charmante Derville sweater, mooi van lijn, een creatie van het modehuis Rose and Blairman te Londen. Rechts een wintercostuum in don kere tint met breitschwantz-bont en mcf. Een model van Jean Patou. Pieternel. Knap, zoo'n examen af te leggen Toch heeft ze zelve al verklaard 't is geen pleziertje om een paard of olifant te opereeren maar toch nooit ging ze deserteeren bleef d'eens gekozen muze trouw, volhardend als Thomasvaer. 'n echte vrouw. Pieternel. 'n echte vrouw, zeg dat wel Vaer, een eerste van een breede scihaer haar voorbeeld moge meerderen wekken en de faculteit tot eere strekken. Thomasvaer. Hiermede sloot het jaar wel goed kwam niet de ramp die elks gemoed ten diepste trof en Indië sloeg. Pieternel. Ach neen 't was geen ellend genoeg geweest, reeds met die honderd één de Alsdorframp, Lyon, 't geween, dat uit 't verre Rusland klinkt, waar 't arme volk steeds dieper zinkt waar men hen God noch Godsdienst laat zelfs het Kerstfeest nu verboden staat. Thomasvaer. Ach Piet schei uit, dat nu geen man daar hulp en redding brengen kan. Pieternel. Maar Thomas, beb je God verlaten dan zal het jammeren niet baten dan laat de Heer jou in den steek; eu toch mij wordt het hart zoo week en bid ik voor die arme kleinen die daar verderven en verkwijnen. Thomasvaer. Ja Vrouw de waereld is wel slecht wat komt daar ooit nog van terecht. Wij mogen ook wel dankbaar zijn voor ons bestaan in 't landje, klein, maar dapper en vol mededoogen dat vroom en vroed en wijs bestierd zijn priesters eert, zijn vorsten viert. Wij mogen heusch deez hooge lieden een blij, gelukkig, Nieuwjaar bieden. Pieternel. Heil Pius XI ons Paus en Koning, heil onzen Bisschop en zijn staf aan allen wien een H. Wijding zulk dure, zware plichten gaf. God zegene steeds onze Clergie met deugd, wijsheid, energie. Heil aan ons Vrouwe Koninginne met heit gouden hart en nobele zinnen heil, heur gemaal, heur minlijk kind. Heil, Emma, die slechts vreugde vindt in weldoen, troostend al wie lijden door woord en gaven te verblijden. Thomasvaer. Wel Pieternel, jij kan pas Wenschen maar zeg, er zijn nog andere menschen vergeet nu je familie niet de Pers die trouw en dapper, Piet met haar geschriften jong en ouden op goeden weg en baan wil houden. Pieternel. Ja Vaer, God moge hen verlichten dat zij nooit dralen, nimmer zwichten, waar plichten, reden en moraal het zwaarste wegen in de schaal De Pers zij groeie immer meer het volk ten zegen, God ter eer Thomasvaer. 't Is keurig vrouw, maar zou je ook niet willen releveeren al wie zoo vaak jouw rijk vereeren met hun attentie, vrouw of man die er soms ook iets vinden kan. Pieternel. Wel zeker Vaer ik ga accoord en vraag daarom Thomasvaer. „bet laatste woord." Pieternel. Precies het is het Rijk der Vrouwen waar jij per gratie rond mocht schouwen dus laat me daarom ongestoord en onbetwist „het laatste woord" Een woord van louter sympathie en -van geluk voor al degenen die bet met ons zoo jonge Rijk ,,het Rijk der Vrouwen", hartelijk meenen Wij wenschen allen in dit jaar veel heil, veel zegen, moge klaar en blijde, iedere morgen lichten; Gods hulpe, steune ailer plichten, gezondheid, voorspoed, liefde en vreê zij aller lot; noch rouw, noch wee. Leeft allen trouw, naar Gods bestel wenscht Thomasvaer en PIETERNEL. Effen gordijnen voldoen het meest als aan den rand dessins zijn aangebracht. Men zou verwachten, dat de toepassing van découpes, als gavneering, die zich reeds zoo lang gehandhaafd heeft, langzamerhand aan populariteit zou gaan inboeten. Toch is dit al lerminst het geval. Integendeel men maakt er hoe langer hoe meer gebruik van. Dit toenemend succes valt ongetwijfeld toe te schrijven aan den geest van soberheid, die de mode blijft be- MSfA heerschen. Men streeft (Tun (us. naar eenvoudige effec- Uil!'] ïiX *en> rï'6 op k®*" eerste gezicht heel simpel schijnen, maar die au fonds soms buitenge- woon gecompliceerd zijn. Vooral blijft men découpes toepassen bij de meer elegante mo dellen, ensembles of mantels, speciaal in het zwarte genre, dat In dit seizoen buiten gewoon gewild is en zij geven aan die mo dellen een heel bij, zondere distinctie. Het hiernaast weer gegeven model geeft er een fraai voorbeeld van. De rug van den mantel is gegar neerd door een bolero effect i en dat effect wordt verkregen door een découpe, die recht oploopt naar den bree- den col van wit bont. Boven aan de mouwen volgt een andere dó- coupe dezelfde lijn. Deze soort garneering maakt het heel mak kelijk, wanneer men een toilet, dat op 'n oogen- blik te kort geworden is, op moderne wijze ver lengen wil. Dit gaat natuurlijk alleen, wan neer men nog precies dezelfde stof in voor raad heeft. Men dient zich dan eerst te over tuigen, of de tint van de stof hetzelfde geble ven is, want zelfs zwart verandert bij het dra gen langzaam van tint. Het uitkiezen en hangen van gordijnen be zorgt de jonge bruid die voor de eerste maai een huis inricht in den regel veel hoofdbre kens. Misschien levert he.t stoffeeren der oud- mo- disehe schuiframen, die soms tot bijna aan den grond reiken, de meeste moeilijkheden op. Wil men ze zóó aankleden, dat de kamer tot haar recht komt. dan zullen ze moeten worden voorzien van afsluit gordijnen (groene of blau we lancaster), die worden neergelaten, als de duisternis invalt, en van zwaro kanten of goudkleurige geknoopte overgordijnen, die niet verschieten. Met een bijpassende draperie zul len zij een fraai en afgewerkt geheel vormen „Zware gordijnen zijn, als het 's avonds bui ten kil en koud is, wel .gezellig en warm, maar ze zijn zoo kostbaar" meent het bruidje als ze keus gaat maken De prijs valt nog al mee, als men maar weet waar te koopen er zijn tegen billijke prijzen ge noeg pluchen garnituren verkrijgbaar. Pluche is een ideaal materiaal voor zware gordijnen: het wordt dan ook in velerlei kleu ren in den handel gebracht. Sedert eenigen tijd zijn ook sitsen en bedruk te linnens zeer in trek, evenwel doet Kunstzijde meer opgeld. Niet alieen omdat het rijxer aan doet, maar ook omdat het niet zoo spoedig vuil is en de prijs binnen het bereik van bijna iedere beurs valt. Eem aardig effect geeft een zitbank tusschen raam en overgordijn, mits de bekieeding er van harmonieert met de kleur der gordijnen. Het verdient aanbeveling bij kunstzijde ge bloemde of gestreepte stof te preferseren bo ven elfen tinten, de gordijnen zullen, als bet daglicht er op valt, veel beter voldoen. De vierkante ruimte van de kleine draaira men, die in de moderne huizen algemeen worden aangebracht, is, vooral wanneer een zitbank niet ontbreekt, zeer mooi te maken met gordij nen van zware damast, kunstzijde, rips, pluche, of chenille. Is er geen bank dan zal met een neerklapbaar schrijftafeltje en links en rechts daarvan een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6