ALGEMEEN OVERZICHT. De nationale uitvaart van Maarschalk Joffre Het Oustric-schandaal DONDERDAG 8 JANUARI 1931 WILDE STAKING IN SILEZ Mgr. Kaas en de nationaal- soc a isten Een laatste hulde De Dusseldorfer massamoordenaar «V" wWmÈ] v5j NOG GEEN BOTSINGEN OPZIENBARENDE ONT HULLINGEN SOCIALISTEN DIE BUITEN HUN BOEKJE GINGEN DAT ZAL JE GEBEUREN DE STAKING IN ZUID-WALES HEEFT EEN BUITENGEWOON GROOTSCH KARAKTER GEHAD DUITSCH-POOLSCHE INCIDENTEN VOOR 'T GERECHT DE PLECHTIGHEDEN IN DE NOTRE DAME DE STOET AFSCHUWELIJKE MISDAAD BANDIETEN IN NICARAGUA Ernstige treinbots;ng VOLLEDIG VERANTWOORDELIJK Het „Lucia"-incident DE REMARQUE-FILM De achteruitgang van den vooruitgang Een pessimistisch schrijver in de „English Review' is van oordeel, dat de wereld hard aan het achteruitgaan is, en met steeds toenemenden spoed aanstuurt op een catastrofe, in vergelij king waarmede de wereldoorlog niet veel meer dan een schermutseling geweest zou zijn. Dergelijke sombere uitspraken, zelfs wanneer zij gedaan worden door een anoniem schrijver in een gezaghebbend maandblad voor zoover een maandblad gezaghebbend kan zijn be hoeven ons geen kippenvel te bezorgen. Wie een dergelijk oordeel velt zou zich kunnen beroepen op overeenkomstige uitspraken, in den loop der laatste twaalf jaren gedaan, en hiermede alleen een paar honderd bladzijden kunnen vullen. Het is tot op zekere hoogte een mode, zoo niet een aanstellerij geworden, catastrofes te voorspellen, veel catastrofaler dan de wereld oorlog, en de meeste voorspellers weten waar schijnlijk zelf niet, wat zij hiermede bedoelen, en hebben er geen flauw begrip van, hoe cata strofaal de wereldoorlog al dan niet geweest is. De overwegingen, waarop de schrijver in de „English Review" zijn schrikwekkende con clusie grondt, zijn echter op zichzelf belang wekkend, ook al past de conclusie er niet op. Hij ziet de grondoorzaak van het kwaad in het gebrek aan overeenstemming tusschen den oogenblikkelijken vooruitgang der wereld en do denkbeelden, welke het menschdom met be trekking tot dien vooruitgang koestert. De we tenschappelijke en technische vorderingen, die zijn gemaakt, zij zoo opzienbarend, dat zij het publiek verblinden voor den achteruitgang in de levensvoorwaarden der wereld. Er zijn menschen, die den achteruitgang niet kunnen zien. Bij voorbeeld een man, die in een gemakkelijken leunstoel in Savoy Hotel te Londen spreekt met zijn vrouw in Florida; of een man, die ontbijt, terwijl hij in alle luxe in een snelle vliegmachine van Croydon naar Ber lijn reist of een vrouw, die, gemakkelijk ge zeten is in een donkere zaal in Europa of Ame rika, haar echtgenoot een standbeeld ziet ont hullen te Melbourne en hem de menigte hoort toespreken. Maar welk voordeel heeft de groote meerder heid van het menschdom, van dezen vorm van wetenschappelijken vooruitgang Het is ongetwijfeld mathematisch juist, in dien men het voorstelt, alsof onze planeet ge meten in tijd, is ingekrompen tot de proporties van een voetbal of hazelnoot. Neemt men den vooruitgang der telegrafie en telefonie in aan merking, dan mag men zelfs zeggen, dat zij niet grooter meer is dan een stofje. Terwijl door dezen vorm van vooruitgan„ ruimte, afstand en tijd vernietigd worden, werkt de wereld uit alle macht in lijnrecht tegenge stelds richting. Die uitvindingen slagen en lij ken wonderbaarlijkzij worden gemakkelijk verward met een vooruitgang in bescbaving, omdat zij gehoorzamen aan de natuurwetten, die ze beheerschen. Ds technische wetenschap moet die gehoor zaamheid beoefenen, zonder welke een vlieg machine nooit omhoog zal stijgen, een schip nooit drijven zal, en een radiogram in den aether verloren zal gaan. De geringste onge hoorzaamheid tegen deze wetten wordt onmid dellijk en onverbiddelijk gestraft. In de men schelijke gedachte, welke het let van ons ras beheerscht, worden vergissingen of opzettelijke fouten niet zoo prompt gestraft. Op economisch politiek gebied kunnen fouten schijnbaar ongestraft begaan worden. In de technische wereld zien wij voortduren- den vooruitgang, nauwgezetheid en doeltreffend heid. In de politieke en economische wereld ziet men niets dan achteruitgang. Men lette op het gebruik dat zij gemaakt heeft van de technische uitvindingen. Een halve eeuw geleden was het niet mogelijk naar China te vliegen, maar velen reisden daar heen om er solide zaken te vestigen, en zij deden dit zonder gevaar voor leven of eigen dom. Heden kan men er in evenveel dagen heenvliegen als men vroeger weken noodig had, maar de toestand, die in China heerscht, heeft het land bijna even ontoegankelijk gemaakt als de maan. Voor den oorlog waren er vijf dagen mee ge moeid om Moskou te bereiken, en tienduizen den menschen gingen been en weer voor zaken. Heden kan men er in iets meer dan een dag heenvliegen, maar een Russisch burger doet gemiddeld twee maanden er over om verlof te krijgen in Londen te landen, en het duurt zoo wat zes maanden, voor een Engelschman mach tiging krijgt om naar Moskou te gaan. En zelfs dan zijn er maar* weinigen, die dit voorrecht genieten. Voor Lindberg was de afstand van New- York naar Parijs een kwestie van uren voor hen, die naar Amerika willen gaan om er te werken is, tengevolge van quota- en andere re gelen, de afstand een kwestie van twee jaren en meer, tegen tien tot vijftien dagen, twintig jaren geleden. In Europa gaat het precies zoo toe. Al wat men vóór den oorlog noodig had, om naar welk land ook te gaan, was een relskaartje. Zelfs een paspoort was alleen voor Rusland noodzakelijk. Heden hebben, behalve voor zeer korte bezoe ken, (week-ends, enz.) alle landen hun deuren voor vreemdelingen gesloten, behalve voor hen. die er alleen komen om er hun geld uit te ge ven. Centraal- en Oost-Europa zijn, tengevolge van de slechte economische toestanden, verder verwijderd dan Siberië vóór den oorlog. Dat is dus het gebruik, dat politici en eco nomen maken van den opzienbarenden vooruit gang van het verkeerswezen. De schrijver behandelt nog een groot aantal andere aspecten. Merkwaardig is de vergelij king, die hij maakt tusschen het in Rusland georganiseerde communisme, en den „warboel", die er in de anti-communistische landen tegen over staat. Ais het communisme een krankzin nigheid is, zegt hij, dan is het in ieder geval een methodische en wetenschappelijke krank zinnigheid, vergeleken bij dien warboel. Hij herinnert aan het dumpen van het graan (na een klaarblijkelijk schitterende reorganisatie van de Russische grannbeurs); van hout, van anthraciet over Epropa en Amerika. „Indien wij moeten aannemen" schrijft hij, „dat anthraciet vervoerd kan worden van Rus land naar Canada en de Vereenigde Staten, daar beneden den marktprijs verkocht kan wor den, en toch nog een wipstmarge vrijlaat, welke den Ru3sisehen arbeider een voldoenden le vensstandaard verzekert, dan wordt het inder daad tijd, dat de beele wereld Stalin's beginse len overneemt." I)a schrijver gelopft piet in het communisme. Maar achter de sovjet staat Rusland, een groots politieke en economische eenheid, die Rusland Bgl blijven als zij het; oommgnistisqhe juk. zal hebben afgeworpen, ep dat Rusland zal een „machtig en gevaarlijk feit" zijn. Tegen <Je: dreigende gevaren moet pen niquwe 9ti onafhankelijke factor in de zaken der wereld worden ingevoerd. Die factor wordt aan de hand gedaan door de industrie, welke de grondslag van den menschelijken voorspoed is. De moder ne nijverheid kan zich niet er toe beperken, uit te zien naar afzetgebieden zij kan zich niet vergenoegen met den invloed, dien zij door het kiesstelsel op de politiek heeft. Zij kan zich niet geheel toevertrouwen aan de zorg van financiers en politici zij moet een natuurlijker en directer methode vinden om bevrediging te schenken aan haar activiteit en expansievermo gen. Haar belangen zijn do hoogste in den staat. De conferentie over Britsch-Indië Sir Samuel Hoare, een der conservatieve leden van de Briteche delegatie ter Ronde Tafelconferentie, heeft gisteren het conserva tieve standpunt uiteengezet inzake de te vol gen politiek. Hij verklaarde, dat de conservatieven .aan dringen op waarborgen, niet omdat zij den vooruitgang in Indië moeilijkheden in den weg wilden leggen, doch omdat deze moeilijkheden in Indië zalf waren. Aangezien Indië afhanke lijk is van het Britsche leger, moet de verde diging ervan als kroonaangelegenheid worden beschouwd. Dit gaf aanleiding tot een heele reeks problemen bij het vormen van een ver antwoordelijken uitvoerenden raad, zooals ten aanzien van eon minister voor landsverdedi ging in het kabinet, zoomede de verantwoorde lijkheid van dezen ten opzichte van de kroon, met andere ministers, die verantwoordelijk zouden zijn aan de wetgevende macht. Zoo is er ook de minderhedenkwestie Sir Samuel Hoare zette uiteen, dat .geen der vooi waarden, welke vereenigbaar zouden zijn mat het denkbeeld van een verantwoordelijke legeering zooals in Britannie, thans in Indië schijnt te bestaan. A olgens Reuter echter zouden er vorderin gen gemaakt zijn, die het mogelijk maken de conferentie reeds op 21 dezer te beëindigen. Ei zou aigemeen optimisme heerschen over het resultaat der conferentie en men gelooft altijd nog volgens Reuter dat de confe rentie zal voorstellen, aan Indië een dominion statuut te geven, behalve voor het leg 02* buitenlandsehe zaken. Amerika en Liberia in conflict Door de Baltimore Sun" wordt eerst thans bekend, dat de Amerikaansche staats secretaris Stimson vóór Kerstmis een in scher pen vorm gestelde nota heeft doen toekomen aan den president van Liberia, waarin hij dreigt met het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met de negerrepubiiek, wanneer geen ingrijpende maatregelen worden genomen tot afschaffing van de slavernij en den dwang arbeid. In sommige kringen vermoedt men, dat het aftreden van president King en van den vice- president Yangey in verband staat met Stim son's nota. De nota door 't staatsdepartement aan Iiberia gericht tegen de invoering der slavernij en die in eenige bladen ontijdig gepubliceerd werd, steunt op het verslag van de commissie, die voor den aanvang van dit jaar gemeen schappelijk door de regeering der Vereenigde Staten en die van Liberia benoemd werd, om de klachten tegen Liberia te onderzoeken. De Amerikaansche protestnota zou eerst Zondag a.s. tegelijk met bet verslag der com missie gepubliceerd worden. 'Naar hiér ver luidt, ligt het op het oogenblik niet in de be doeling der Amerikaansche regeering, om verdere stappen tegen Liberia te ondernemen. Men houdt het echter voor waarschijnlijk, dat da president en vice-president van Liberia wegens het scherpe protest der Amerikaan sche regeering zullen aftreden en dat de re geering van Liberia krachtdadige maatregelen zal nemen, om de slavernij te onderdrukken. De Pan-Europa-conferentie Te Genève heeft het groote verwonde ring gewekt, dat Avenol, de plaatsvervangen de secretaris-generaal van den volkenbond, die als secretaris van de pan-Europa-conferentie moet optreden, te Parijs, waar hij eenige dagen heeft vertoefd, niet door Briand, doch slechts door den chef van diens kabinet, Leger, is ontvangen. Men heeft daardoor den indruk gekregen, dat Briand tamelijk onverschillig ten opzichte van deze conferentie is, wat wellicht zijn oor- zaak daarin vindt, dat de regeeringen den iaatslen tijd tegenover de plannen van Briand steeds grootere terughoudendheid hebben ge toond. Op touw gezet door commu nistische organisaties DE CAT AFALK met het stoffelijk overschot van maarschalk Joffre, voor de uitvaart in de Notre Dame GLEIWITZ, 7 Januari. (V.D.) Hedenmorgen vroeg is op eenige mijnen in het Opper-Silezi- eche mijngebied een gedeeltelijke staking uit gebroken, op touw gezet door de communisti sche organisaties. De omvang der staking valt nog niet te over zien. Alle vakhonden, ook de moderne, wijzen den strijd beslist af. Terwijl te Gleiwitz de ploegen nog voltallig naar beneden gingen, staken bij de mijn Gleiwitz-Sosnitza 65 percent der arbeiders. In totaal bestaat het personeel in deze mijn uit duizend mijnwerkers. Men geloofde echter, dat de namiddag-ploeg weer ongeveer geheel aan het werk zou gaan. De stakers zijn bijna voornamelijk commu nisten. Naar tot nog toe bekend is, hebben zich geen botsingen met werkwilligen voor gedaan. De etappe en het front In de vergadering van de centrumspai tij te Cassel, waarvan wij gisteren melding maakten, blijken ook enkele nationaal socialisten binnengedrongen te zijn, die vol gens hun gewone tactiek den spreker, qigr. Kaas, door interrupties zooveel mogelijk poog den te hinderen. Mgr. Kaas stond echter zijn man, en toen een der nazis uitriep: ,,Als het derde rijk maar eens uitbreekt, dan zal het Duitsche volk be leven, hoe de nationaal-socialisteuwerken", antwoordde de. leider van het Duitsche cen trum, onder stormachtige toejuichingen: „Ais ik den natiouaal-socialisten iets mag raden, is het: neem vaeantie van de politiek, maar dan liefst zonder retourbiljet. Zoo alleen kunt ge het Duitsche volk een dienst bewijzen". Mgr.'Kaas voegde hieraan tos: „Als ons ver antwoordelijkheidsbesef ons niet weerhield, zouden wij om paadagogische redenen vaor de nationaal-socialisteu plea's maken, opdat het Duitsche volk hun bloedige onwetendheid zou leeren kennen. De nationaal socialisten hebben nog nooit aangegeven, hoe hst Duit3i-hs volk op buUsplaiulscb-politiek gebied bevrijd most wordenzij hebben slschts geschreeuwd en geklaagd. Zg hebben ons, die op het politieke front staan, gehoond en zich zelf met heldhaftige redevoeringen getooid. Het is eeq ervaring uit den wereldoorlog, dat de etappe zich altijd heldhaftiger gedragen Heeft dan de arme ke rels, die in de loopgraven in den modder iagen. Wij zijn bescheidener in onze weuechen ofschoon wij overigens meer waarde aan den inhoud, dan gij aan den vorm dsr schedels hechten". Corruptie met vele vertakkingen PARIJS, 7 Januari (V. D.) Het onderzoek der parlementaire commissie tot ophelderin; van het Oustric-schandaal.heeft tot interessante onthullingen over de geweldige uitbreiding van deze corruptieaffaire geleid. Nadat de regeering-Steeg aanvankelijk ge weigerd had, een aantal documenten ter be schikking van de commissie te stellen, zag zij zich, zooals men weet, Dinsdag genoodzaakt, den voorzitter der commissie toe te zeggen, de gevraagde stukken binnen 48 uur over te leggen By het verhoor van gisteren van den vroege- ren afdeslmgschef, thans gouverneur, van de bank van Frankrijk, Moret, over de Oustric- Bank en de haar door de bank van Frankrijk verstrekte leening ter hoogte van 125 millioen francs, werd een door den vroegeren minister van finan'cien, Raynaud, opgestelde lijst over- gelegd, betrekking hebbend op verschillende parlementaire personen. De lijst bevat de namen van elf parlements leden, doch ook de huidige minister van finan clën, Germain Martin, heeft een dergeiyke lijst samengesteld met niet minder dan 40 namen, waaronder die van de meest bekends kamer leden. Nadat beide lijsten door de commissie onder zocht zullen zijn zullen zg worden gepubliceerd. In totaal ging het om 440 voorstellen tot noteering van buitenlandsehe fondsen aan de Panische beurs. Eenige avondbladen weten te melden, dat op de tweede lijst o.a. ook de naam van oiid- minister-president Tardieu zal voorkomen. De werkzaamheden van gisteren der Gommis- sie van onderzoek hebben verder een nieuw:e „eéreiyst" aan pet licht gebracht met d'-e namen van personen, vrien 100,000' frs.rwas uitbetaald Onder hen bevindt zich een der vroegere medewerkers van Tardieu, Milot, die ongeveer 130.000 franc van de Oustric Bank had onjvan gen. „Zij zijn niet tegen den godsdienst" Onze Brusselsche correspondent meldt ons In het plaatsje Tongeren, in de provincie Limburg, heeft zich een schandaal voorgedaan, dat de bevolking op pijnlijke wijze getroffen heeft. Een arbeider, slachtoffer van een werk ongeval, zou met kerkelgke plechtigheid begra ven worden. De socialisten besloten hierop, deze begrafe nis in een politieke manifestatie te everande ren en kondigden aan, dat Tobde vlaggen den, stoet begeleiden zouden. Tevergeefs schreef de pastoor der gemeente aan den leider dier party; de socialisten bleven in huu voornemen volharden en zoo moest de geesteiykheid er zich bü neerleggen, de kist aan den ingang der kerk af te wachten. Toen de socialisten, die de leiding van den begrafenisstoet genoipeu hadden, dicht by de kerk kwamen, maakten zij ineens, zonder de familie te waarschuwen, rechtsomkeert en brachten het lijk dadeiyk naar het kerkhof. De dienst moest toen opgedragen worden zon der dat het lijk in de kerk was gebracht. De doode werd dus naar zijn graf gedragen zonder kruis en zonder gebeden. VLIEGONGELUK BERLIJN, 7 Januari (W.B.) Op het terrein voor zeilvliegtulgen Hirzenheiner-Höhe by Dil lenburg an de Birk stortte gisteren, naar de „Lokalanzeigev" meldt, de leerling-vlieger Eekard tengevolge van een heftigen windstoot naar beneden. Hy overleed in het ziekenhuis te Dillenburg aan zy'n ernstige verwondingen. Voor '10 millioen aan bank biljetten opgegeten Dazer (Jagen was een zwerm termieten (groote witte mieren) doorgedrongen in een bankge bouw te Manilla, de hoofdstad van de PHilip- pgnen. Het gebeurde 's avonds toen er niemand in het bankgebouw aanwezig was. De mieren zochten liun toevlucht in een ledige brandkast, waarvan de deur wegens de vochtigheid niet gesloten was. 's Anderendaags werden in de brandkast enkele stapels bankbiljetten gelegd en toen werd de brandkast natuurlijk gesloten. Een dag later had men bet geld noodig. De gepantserde deur werd geopend, maar van de bankbiljetten was niets meer te vinden. Men zag wel een aantal witte mieren, die zich ver-! drongen om een grgsachtig hoopje dat uit een brijachtige maasa scheen te bestaan. Dat was alles wat deze veelvraten van het bankpapier hadden overgelaten. Wellicht zullen mieren in zoo'n korten tijd nog nooit zooveel schade aangericht hebben. Alle brandkasten van het bankierskantoor zün thans met blauwzuur schoongemaakt en de beambte, die de ledige brandkast met een goede bedoeling had laten openstaan, werd op staan- den vcjt ontslagen. MILITAIRVLIEGER VERONGELUKT Een Engelsehe militaire vlieger is gisteren in de buurt van de Perzische Golf doodelgk verongelukt. Dit is het eerste ongeluk, dat den Eagelschen luchtsJrUdkrachten in het nieuwe jaar over komt. In het afgeloopen jaar zyn bij deze lucht strijdkrachten door ongelukken ia het geheel 63 vliegers om het levea gekocuaa. Toenadering tusschen de partijen LONDEN, 7 Januari. (H.N.) Naar vernomen wordt, is het aan de bemiddeling van de re geering gelukt, in het arbeidsconflict in de mgnindustrie van Zuid-Wales eenige toenade ring tusschen beide partijen te bewerken, waar door de bestaande geschillen aanmerkelgk aan scherpte verloren hebben. Vanavond worden de anderhandelingen voort gezet. STUDENTEN-STAKING IN SPANJE Moties tegen het kabinet-Berenguer PARIJS, 7 Januari. (H.N.) De studenten wil len morgen in heel Spanje staken. Vandaag zijn reeds te Madrid 1500 studenten tot staking overgegaan, in verband met de arrestatie van een professor en enkele studenten. Zy riepen een vergadering van den Spaanschen studen- tenbond bgeen, waarin het voorstel, om tot staking over te gaan, met overgroote meerder heid werd aangenomen. Ook werden in de vergadering verschillende moties tegen liet kabinetBerenguer aange nomen. Aan den Marne-overwinnaar Wederzijdsche beschuldigingen MARIENBURG, 7 Januari. (V.D.) Voor de rechtbank te Marienburg begon heden de be handeling van de incidenten te Nikolaiken. Einde October 1930 vonden te Nikolaiken on lusten plaats, waarbij o.a. de ruiten van de woningen van Poolsche inwoners werden inge worpen, terwijl des nachts verscheidene Pool sche eigendommen beschadigd, of vernield wei den. PARIJS, 7 Januari. (VAN ONZEN CORRES PONDENT.) De nationale uitvaart van maar schalk Joffre lieeft een buitengewoon gróotseh karakter gehad. De overbrenging van het stoffelgk overschot na.ar de „Invalides" was niet minder indruk wekkend dan bij de uitvaart van maarschalk Fcuch, De gryze, mistige ochtend heeft dien luister niet kunnen verbleeken. Omstreeks acht uur begaven de officieele deelnemers zich reeds naar de Notre Dame, waar de overbrenging van het stoffelijk over schot naar de catafalk werd bijgewoond door de hooge geestelgkheid en een groot aantal generaals. Tegen negen uur verscheen het kapittel met Kardinaal Verdier, onn zich processie-gewys naar den Ingang van de kathedraal te toegeven, teneinde den president van de republiek af te halen. Deze nam plaats op een zetel, die aan de Evangel iezgde vftn het koor op een vertooo- ging was geplaatst. Rechts van hem bevonden zich de plaatsen voor de familie, (terwijl verder de plaatsen van het transept en het midden schip geheel waren ingenomen door de leden van de regeering, het corps diplomatique, de groote geconstitueerde instellingen, het parle ment, de rechteriyke macht, de Fransehe aca demie, de wetensohappeiyke genootschappen, enz. Allen droegen het ambtsgewaad. In het priesterkoor nam zyne Eminentie kardinAal Verdder plaats op den aartsfbisectoop- peiyken zetel, terwgl de sedes aan de Evange- liezijde werd ingenomen door Mgr. Maglione, den Pauseiyken nuntius, omgeven door de le den van de nuntiatuur. Op ds sedes aan de Epistelzijde nam Zync Eminentie Kardinaal Bi net plaats. De kanun niken-banken waren ingenomen door een 20- tad aartsbisschoppen en bisschoppen en leden van het metropoli taan kapittel, terwijl een groot aantal leger-aalmoezeniers en de geesteiyidheld van Pai-y3 in bet midden van het koor had plaats genomen. Het heilig misoffer ving te negen uur aan en werd opgedragen door mgr. Tissier, bisschop van Chalons, die d-oor zijn moedige houding tijdens den oorlog den titel van bisschop van de Marne heeft verworven. Het H. Misoffer werd voltrokken ln een indrukwekkende stilte, waarby de koren slechts Gregor. gezangen zon gen, k capsjla gezongen uitgezonderd de De Profundis, ds Kyrie en de Sancfus, die uit de Messo pour des funerailles nationales van Wi der waren gekozen on die dus werden uitge voerd met begeleiding van bazuin-gesehal 'en In verband hiermede werden vier, tot de Duitsche minderheid behoorènde, personen ge- j trombones. De ahsoute werd verricht door Kar- arresteerd, die thans voor de rechtbank téreclit dinaal Verdier. staan, De Poolsche bladen meldden indertijd, dat men hier te doen had met een terroristische actie van de BuitsGhe minderheid, terwijl van Duitsche zijde werd en wordt beweerd, dat de wandaden door Polen zyn bedreven, teneinde de Duitsche minderheid te provoceéren en ver dacht te maken. Gevolgd door een ontploffing Precies te tien uur kon het uitdragèn plaats vinden, waarbij de kist omgeven werd doof oud-president Millerand, een admiraal «n maarschalk als vertegenwoordigers van he'- Engelsche leger, een generaal als vertegen woordiger van het Belgische leger, de Fran sehe maarschalken, de vertegenwoordigers van de Fransehe academie, de ministers en ncA enkele andere dignitarissen. Toen de heilige Dienst afgeloopen was, kwam het kanon, waarop het stoffelijk over schot naar de „Invalides" zou worden gereden, juist voorrgden. Het kanon met het stoffelük overschot werd voorafgegaan door de geheele geestelijkheid, die in de kathedraal de uitvaart had Inge woond; voorop ging een diaken met een groot zilveren kruis. Daarop volgden de aartsbis schoppen en bisschoppen en vervolgens de beide kardinalen in cappa magna. De officieren van den staf van den maar schalk gingen onmiddellgk de bespanning vooraf, die omgeven was door een 20-tal dra gers van kussens met de eere-teekenen va a den maarschalk, geïncadreerd in twee com pagnieën infanterie, Daarop volgde de familie en achtereenvol gens de president van de republiek, de cbef van het protocol, de Belgische kroonprins, de gezanten en vertegenwoordigers van gekroon de hoofden, die zich persooniyk hadden doe», vertegenwoordigen, vervolgens de regeeriug, het corps diploma'tlque en de overige groote lichamen, in de volgorde, waarin ze ook i" de kathedraal hadden plaats genomen. De stoet werd besloten door een grooten groep oud-strijders als vertegenwoordigers Het was twaalf uur, toen de kop van den stoet op de Explanade der Invalides verscheen. Overal had de onafzienbare menigte zich keurig gedragen. Niet het geringste incident was voorgevallen en geen oogenblik was de eerbiedwekkende stilte verbroken geweest. De minister van oorlog kon omstreeks halt één zijn rede aanvangen, toen het stoffelijk overschot in den ingang van de „Invalides" was geplaatst en daaromheen de hooge bevel voering van het leger, de regeering en de oudstenlandsche vertegenwoordigers hadden plaats genomen. Minister Barthon huldigde niet alleen den krijgsman in Joffre, maar ook den karakter- vollen mensch en betuigde in een apotheose de dank van het land. Omstreeks één uur nam het troepen-delilë een aanvang, waarby de verschillende regi menten van alle wapens op den cadans van krijgsmarschen voorbij trokken om een laat- sten groet aan bet stoffelgk overschot te bren gen van hem, die eens hun veldheer was ge weest. Even na het troepen-defilé werd een nieuwe stoet gevormd en had het altyd zoo indruk wekkend indragen in de „Invalides" plaats. Houthakkers verbranden een baby Een afschuweiyke misdaad werd ontdekt in Gott-Schallings, een dorpje in Tsjechó-Slowakië. Vier houthakkers, die in een bosch hout aan het kappen waren, vonden een doos, waarin een pas geboren kindje lag. een bedrag van onge veer vier honderd en vgftig gulden en een brief, waarin de vinder verzocht werd, zich over het kindje te willen erbarmen. De vier mannen besloten bet hulpeloos wicht te dooden en verbrandden 't op een houtvuur. Daarna verdeelden zij het geld onder elkaar en zwoeren, de zaak geheim te houden. Dit gebeurde enkele dagen na Kerstmis. Kort daarna echter vertelde één der moordenaars, (life zich bedronken had', het verloop van deze sinistere geschiedenis in de dorpsherberg. De politie zocht het boscb af en vond de overblijfselen van het kindje. De mannen wer-' den gearresteerd. JQ' Krachtiger optreden van Amerika? Het departement van marine te Washington publiceert opnieuw berichten omtrent over vallen van bandieten, waarscbgniyk opstande lingen, in Nicaragua. O.a. wordt gemeld, dat een koffieplantage is geplunderd en de admi nistrateur van een goudmgn van een bedrag van 1000 is beroofd. Verklaard wordt, dat de openbare meening in Nicaragua een krachtig optreden tegen deze bandieten verlangt, wat waarschgniyk op een binnenkort te verwachten krachtiger optreden van de Amerikaansche troepen in Nicaragua wyst. Drie menschen verbrand Op bet station Northumberland Park in Tottenham bij Londen beeft gisterenmiddag een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad, dat drie menschen het leVen kostte. Een goederentrein, die een benzinetank- wagen' trok, kwam in botsing met ee.n loco motief, die een benzinetankwagen duwde. Deze laatste locomotief ontspoorde met den tankwagon, waardoor brand ontstond. Het vuur sloeg over op den tankwagen van den goederentrein waardoor een vreeseiyke ontploffing volgde en de brandende benzine over de rails stroomde. Het vuur verspreidde zich zoo snel, dat drie treinbeambten, waaronder een machinist en een conducteur, niet meer weg konden komen en levend verbrandden. Eerst na drie uur kon de brand gebluscht worden. De schuldigen voor den krijgsraad De „Lucia", bet Britsche moederschip voor duikboot§n, aan boord waarvan een veertigtal manschappen gehoorzaamheid hebben gewei gerd, zal niet uitvaren om deel te nemen aan de manoeuvres van de Atlantische vloot. Volgens de „Daily Herald" zullen degenen, die zich aan insubordinatie hebben schuldig gemaakt, voor een krijgsraad worden gebracht. De aanklacht wordt opgesteld DUSSEI/DORF, 7 Januari. (W.B.) Het pers bureau van justitleele aangelegenheden deelt merle; In het proces tegen den massa-moordenaar Kürten is zoowel uit het voorloopig onderzoek, door prof, Sioli ingesteld, als uit het medisch onderzoek in de kliniek te Bedburg, thans gebleken, dat Kürten voor zgn daden verant woordelijk is. Het gerechtelgk onderzoek is thans defini tief afgesloten. - Het openbaar ministerie is thans, voor zoo ver de akten reeds in zyn bezit zijn, bezig, de aanklacht op te stellen. Geen verbod in Oostenrijk De Oostenrijkscbe minister van binnenland- sche zaken heeft het verzoek om de film „lm Westen nichts neues" voor Oostenryk te ver bieden afgewezen. De Weensche politie heeft uitgebreide maat regelen getroffen om by de vertooning der film de rust en orde te handhaven. IM WESTEN NICHTS NEUES Een première te Venlo? Naar de' N. R. Ct. verneemt, overweegt men het plan, de Nederlandsche première van de film lm Westen nichts Neues te Venlp te ge ven, om daardoor aan do vele belangstellen den ia Duitschland de gelegenheid te geven de aldaar verboden film te komen zien. •v. DE MAJESrpfiügg MQUW&TOET, geëscorteerd door twee compagnieën infanterie, even na het verlaten .van de Notre bUM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2