Hubert cuypers aan 'T woord De strijd om ons Gregoriaansch Werk van het R. K. Werkliedenverbond Werkverschaffing 'A DONDERDAG 8 JANUARI 1931 t ONVEREENIGBAAR KRACHS IN DE ANTWERP5CHE DIAMANTWERELD DEBATTEN IN DEN RAAD VAN GOES WERKLOOZENRELLETJES IN EEN AUTO VAN EEN HOOGEN DIJK AFGETUIMELD MEN WIL TRACHTEN HET LOON VAN 24 OP 30 CENT TE BRENGEN TEWERKSTELLING EN WERKLOOSHEID DRAISMvanVALKENBURG'S- A -'i LEVERTRAM MENSCHEN EN MEENINGEN EEN KERSTREDE DOOR EEN WAGEN OVERREDEN De „Vrijheid" uit er nog eens haar verba zing over, dat hier in Nederland Katho liek en Liberaal niet saam kan gaan, terwijl b.v. een of andere Engelsche Katholiek zich in de liberale partij in Engeland wel op zijn plaats gevoelt. Deze onvereenigbaarheid dient, zoo meent het liberale orgaan, dus blijkbaar alleen voo1' hinnenlandsch gebruik, en het vraagt,. „Hoe kan men dan in Nederland van Katholieke zijde stokstijf blijven volhouden, dat libera lisme en Katholicisme niet samen kunnen gaan?" Zou wellicht de oorzaak van het feit, dat deze principieele onvereenigbaarheid in Ne- derland veel scherper wordt gevoeld, oo v te zoeken zijn bijonze Nederlandsche liberalen? Dat kwam tot heden blijkbaar in hun brem niet op. Ofschoon iemand als de politieke hoo c redacteur van het „Vaderland met an eie liberalen wel gevoelt dat de naam „Kap- Peyne" ten dezen veelzeggend is. Mensuralisme of cantus planus. Van de lang aangekondigde artikelen^van Hubert Cuypers over de hangen thans inzake onzen Gregoriaanschen zang, is as het eerste stuk verschenen in het Z0J™V"£ gekomen nummer van „Caecilia en „„„ip- college". Hoe deze controverse, die reeds eenige jaren gaande Is, plotseling in ons land actueel "Werd, hebben wij met een enkel woord aan gegeven in ons blad van Zondag 21 December ik Thans willen wij er ons toe beperken van Hubert Cuypers' betoog de hoofdpunten samen ie vatten. De schrijver zegt dan, dat zich sedert 1925 een beslissende ommekeer beeft voltrokken in de overtuiging van nagenoeg alle gezaghebben de beoefenaars van bet Gregoriaansch en wel ten aanzien van bet vraagstuk van mensura lisme of cantus planus. De argumenten, die dezen ommekeer teweegbrachten, zijn echter in pns land vrijwel onbekend gebleven. Na een algemeene inleiding geeft Hubert Cuypers bet strijdpunt aldus aan: „Algemeen wordt nog aangenomen en staat dan ook uit de contemporaine musi- cologiscbe gegevens onbestreden vast, dat vanaf de 12de eeuw 't Gregoriaansch in z.g. cantus planus werd gezongen, d.w.z. in principieel even lange (niet-gemensureerde) noten, zooals het sinds bet begin dezer eeuw voor bet liturgisch gebruik .is voorgeschre ven en in een Vaticaansche uitgave is vast gelegd waarbij echter uitdrukkelijk ver dere wetenschappelijke discussie en onder zoek vrij werden gelaten, iets waarvan dan ook allergretigst gebruik is gemaakt. Want de eenstemmigheid, die heerseht over de latere Middeleeuwen, hield op toen bepaald moest worden, boe nu wel gezongen werd in het gouden Gregoriaansche tijdperk, van pl.m. 800 tot pl.m. 1100, en dus waarschijnlijk van de vroegste tijden af. Eén richting opteerde daarbij voor den cantus planus en werd typisch vertegenwoor digd door de schoft van Solesmes (die zich zelf in dit opzicht althans gelijk is geble ven); Prof. Peter Wagner (Freiburg) daar entegen en een kleine groep Jesuieten (o.a. Decbevrens) hingen het z.g. mensuralisme aan, dat ons maatsysteem en de Grieksche (lyrische) metriek als grondslag van het „gouden tijdperk" aanvaardt, en dus liet be staan van proportioneel korte en lange (dub bele duur) noten aanneemt." Twee factoren zijn er, waarvan Cuypers er kent, dat zij bij oppervlakkige beschouwing moesten stemmen ten gunste van de these van cantus planus en wel ten eerste de vaststaan de practijk sinds 1100. Hierbij merkt de schrij ver echter op, dat uit getuigenissen omtrent verwaarloozing van den proportioueelen lengte- duur der noten valt af te leiden, dat er vóór 1100 anders gezongen werd dan volgens die vaststaande latere traditie. De tweede factor, gunstig voor de Solesmen- ser theorie, zou gelegen zijn in de behoeftig heid der neumen (dit zijn de ons bekende ma nuscripten, waarin de Gregoriaansche melo dieën zijn vastgelegd). Naast de zuivere, bloo- te neumen heeft men weliswaar andere, waar in episemata oftewel rhythmische teekens zijn aangebracht, maar zij geven den tijdsduur dei- noten nauwelijks en in ieder geval onregelma tig aan. Ook deze factor wcrdt echter door Cuypers gewogen en te licht bevonden. Hij wijst op het primitief karakter der neumen en hun se condaire beteekenis bij de uitvoering. De no tatie van den Middeleeuwschen cantus mensu- rabilis toont overigens aan, dat men in maten en in korte en lange noten zong, zonder dat dit alles in de neumen stond uitgedrukt. De factoren daarentegen, die voor het men suralisme pleiten, zijn van heel wat beslissen der strekking. Daarvoor gaat de schrijver te rade bij Dom J. C. Jeannin O.S.B., dien hij noemt „thans de erkende leider van de men- suralistische school". De strijd, dien Jeannin aanbond tegen de theorieën van zijn ordebroeder, Dom Mocque- reau, gaat over de rhythmische neumen en wel over de interpretatie der episemata. Mocquereau en de neo-Solesmensers zagen in die episemata namelijk slechts een rhythmi sche lengte-nuanceering („sfumatura", „Schat- tierung") te vergelijken met de annotaties door moderne uitgevers van klassieke meesters. Maar de mensuralisten vatten ze c.q. op als een verdubbeling der tijdswaarde. Cuypers acht het psychologisch eenvoudig ondenkbaar, dat een primitieve en behoeftige notatie als die der neumen, zou afdalen in finesses als de nuanceeringen zijn. Wat de ver gelijking der episemata betreft met moderne annotaties, verwijst hij naar Jeannin, die de onhoudbaarheid van deze vergelijking heeft aangetoond. De moderne annotaties spreken elkaar herhaaldelijk tegen, omdat zij afhan kelijk zijn van smaak en tradities bij den uit gever. De episemata uit verschillende landen en eeuwen, kloppen echter met elkaar. Deze episemata moeten dus een veel funda- meuteeler rythmische beteekenis hebben en dat er inderdaad de lengte van den notenduur door wordt aangeduid, wordt niet alleen be vestigd door het feit, dat soms in het eene handschrift een episema staat, waar het an dere een z.g. „pressus" of dubbele noot heeft, maar vooral ook door het eenstemmig gyiiu- IUBERT CUYPERS genis van alle schrijvers over kerkmuziek van vóór 1100. Tot zoover het betoog van Hubert Cuypers. Wij hopen hem ook in zijn nog komende uit eenzettingen te volgen, waarna wij een vak man, die buiten de „partijen" staat, de gele genheid zullen geven zijn licht over deze zaak te laten schijnen. SYSTEMATISCHE SCHOLING EN VORMING De ontwikkelingscentrale nog dezen winter in werking In „Het Orgaan', weekblad van den Ned. R.K. Grafischen Bond, wijst Pater mr. D. Beaufort O.F.M., in een artikeltje getiteld „Onze plan nen" óp het nieuwe instituut van het R. K. Werkliedenverbond, de Ontwikkelingscentrale, die vooral beoogt de systematische scholing en vorming van de toekomstige leiders en verte gen woord igers der R. K. Arbeidersbeweging. De Centrale wil dezen winter nog beginnen om de vóóropleiding der jeugdige arbeiders (van IS tot 25 jaar en in deze overgangsjaren na tuurlijk ook ouderen) ter hand te nemen. Onder hen schuilen de toekomstige leiders en vertegen, wcordigers. Maar willen zij berekend zijn voor hun vaak moeilijke en steeds verantwoordelijke taak, dan dient in ieder geval een algemeene en systematische vóóropleiding te worden ge schonken. De plannen zijn ais volgt: op verschillende plaatsen des lands, overal waar een voldoend aantal geschikte candidaten zich aanbiedt, wor den cursussen georganiseerd, die alles bijeen drie jaren zullen duren en waarin bevoegde krachten onderwijs zullen geven in godsdienst en zedenleer, taal- en stijlleer, geschiedenis, be ginselen van economie en sociologie, staatsin richting, enz. Een program, dat twee lesavonden per week en bovendien de noodige eigen studie van de deelnemers vordert, maar dan ook een algemeene ontwikkeling schenkt, voldoende om desgewenscht verdere studies met succes te kunnen volbrengen. N zderlczdsche zal.cn zijn erbij betrokken Gevolgen van de geweldige malaise Onze Antwerpsche correspondent schrijft ons: Het was sedert lang bekend, dat verschil lende Antwerpsche diamantfirma's in zeer ernstige moeilijkheden verkeerden ten gevolge van de geweldige malaise in de zakèn. Gisteren is voor één der grootste firma's, S. Tolkowsky, het faillissement aangevraagd. Het passief zou 1 yx millioen gulden bedragen, ter wijl het actief slechts op 10 procent wordt ge schat. Een andere diamanthandelaar, een zekere M., is gearresteerd wegens bedrieglijke hande lingen. Hier zou het tekort 700.000 gulden be dragen. Geruchten loopen, dat nog een andere firma haar betalingen zou staken. Bij de Antwerpsche krachs zijn verschillende Nederlandscbo zaken betrokken. HET LAND- EN TUINBOUWBEDRIJF Crisis- of seizoenwerkloosheid? „B. en W. dryven op deze wijze de menschen naar de Armenzorg" Te Goes werd een door enkele raadsleden aangevraagde spoedeischende raadsvergadering gehouden. In de vorige vergadering was aan genomen een voorstel-Simons (R.K.) om de werkverschaffing aan de werkloozen evenais vorige jaren weder te doen geschieden door het gemeentebestuur en de uitvoering op te dragen aan een commissie bestaande uit B. en W., enkelei Raadsleden en vertegenwoordi gers van de vakcentrales. B. en W. hadden echter, zooals aan enkele Raadsleden bleek, aan dit besluit geen uitvoe ring gegeven en de werkverschaffing conform hun voorstel opgedragen aan het Burg. Arm bestuur, zich daarbij beroepende op een missive van Ged. Staten. In de Dinsdag gehouden vergadering onder wierp de heer Simons (R.K.) de houding van B. en W. aan scherpe critiek. Volgens spr. is er geen tweede plaats in Zeeland of in overig Nederland aan te 'Wijzen, waar de werkver schaffing zoo geschiedt als in Goes. B. en W. drijven op deze wijze de menschen naar de Armenzorg. Door deze wijze van handelen wordt ernstig afbreuk gedaan aan de verhou ding tusschen B. en W. en den Raad. Spr. diende een voorstel in, om een post voor werk verschaffing op de begrooting te brengen (ad 3000)teneinde een duidelijke uitspraak van de Kroon uit, te lokken. De heer Simons stelde voor de productieve werken zelfstandig als werkgeester door de ge meente te doen uitvoeren en bij voorkeur daarbij werkloozen te werk te stellen en verzocht B en W. daarvoor een commissie, evenals vorige jaren, te benoemen. Tevens werd aan B. en W. op gedragen om in overleg met het Burgerlijk Armbestuur op te stellen een verdeeling van de meerdere kosten als de uitvoering in 't belang der werkloozen improductief geschiedt. De voorzitter verdedigd© het beleid van B. en W. Volgens hem is er in Goes geen crisis, maar wel seizoen-werkloosheid. B. en W. blij ven van meening, dat seizoen werkloozen naar het Burg. Armbestuur behooren te worden verwezen. Van verschillende zijden werd op heftige wijze dat betoog van den voorzitter bestreden. Volgens de sprekers is er wel degelijk crisis werkloosheid in Goes. De werkloosheid is er grooter dan ooit. Nadat de heer Van Vloten (V.B.) op een ern stig bezwaar dat aan het voorstel van B. en W. vastzit had gewezen, werd het voorstel- Crucq met 10 tegen 2 stemmen verworpen en het voorstel-Simons met 7 tegen 5 stemmen. De werkverschaffing is dus opgedragen aan het Burg. Armbestuur. In Westelijk N. Brabant Te Leiden KLAPPEN MET DE BLANKE SABEL Gisterenmiddag hebben te Leiden werkloo- zenrelletjes plaats gehad, die ontstonden, door dat een 40-tal leden van het Communistische Werkloozen-Agitatie-Comitê een werkloozen- demonstratie van het P.A.S. probeerden in de war te sturen. De politie had moeite beide groepen van eikaar. gescheiden te houden en zag zich ten slotte genoodzaakt met dé blanke sabel eenige klappen uit te deelen. Een der Delhamels werd naar het politiebureau overgebracht. Nadat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt, is bij op vrije voeten gesteld. Te Amsterdam In noodtoestand STEUNMAATREGELEN VAL OVERHEIDSWEGE In zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid van der Sluis, betreffende steunmaatregelen van overheidswege ten be hoeve van noodlijdende boeren en tuinders, zegt minister Ruys de Beerenbrouck, dat het hem bekend is, dat het provinciaal bestuur van Noord-Holland maatregelen heeft geno men, waardoor noodlijdende boeren en tuin ders worden te gemoet gekomen, dat het pro vinciaal bestuur van Zuid-Holland de vraag overweegt, of aan noodlijdende tuinders in die provincie steun ware te verleenen en dat enkele leden van de Provinciale Staten van Limburg een voorstel hebben ingediend, strekkende tot het verleenen van steun aan noodlijdende akker- en tuinbouwers in die provincie. Wat betreft de vraag wat door zijn Depar tement zal worden gedaan, verwijst de mi nister naar de reeds genomen maatregelen, zcoals de verlaging van vrachttarieven voor het verteer van aardappelen, de heffing van een compsnseerend invoerrecht op suiker, de indiening van de ontwerp-Tarwewet en van een ontwerp van wet tot het verleenen van steun aan de aardappelmeelindustrie, terwijl voorts de invoering van andere maatregelen wordt onderzocht. HENK NOORT TE BERLIJN Onze landgenoot, de tenor Henk Noort, uit de school van Cornelie van Zanten, thans eerste tenor aan de opera te Barmen, is naar ge meld wordt na een geslaagd eerste optreden als Manrico in Troubadour, voor drie jaar ge- engageerd aan de Staajtsopera te Berlijn. Gisteren vergaderde te Bergen op Zoom de commissie voor werkverruiming in West Noord- Brabant ter bespreking van de op handen zijn de werken aan de Boomvaart. Op deze vergadering, welke onder leiding stond van burgemeester van Aken uit Zeven bergen, waren aanwezig -de burgemeesters van Bergen op .Zoom, Halsteren, Dinteloord en Fijnaart, de Wethouders Kiepe van Bergen op Zoom, Ridders van Roosendaal, Gielen van Oudenbosch, het bestuur van Kruisland» pol ders, het Tweede Kamerlid de heer Loerakker en afgevaardigden van enkele landarbeiders bonden. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mede, dat dank zij de flinke medewerking van het bestuur en d-e ingeland-en van Kruislands polders, verwacht wordt dat men einde dezer maand, aan het werk zal kunnen gaan. Van verschillende tijden werd aangedrongen op een loon van 30 cent per uur. Een loon van 26 cent werd te gering geacht, terwijl een der gelijk laag loon tevens moeilijkheden oplevert voor de gemeenten, waar hij de werkverschaf fing b.v. 35 cent wordt betaald. Deze gemeen ten zullen alsdan genoodzaakt zijn een flinken toeslag op het loon te geven. De voorzitter en ook andere aanwezigen meenden, dat hierin door het Rijk wel zou worden bijgedragen. De burgemeester van Bergen op Zoom wees nog op enkele bezwaren voor zijn gemeente. Door de gemeenten, welke werkloozen aan de Boomvaart plaatsen, zal n.l. in totaal een be drag van 15000 moeten worden betaald. Daar bij komt mogelijk een toeslag op het loon ten gevolge waarvan de kosten wel wat hoog wor den voor een werk, waarbij de gemeente geen belang heeft. De lieer Ridders uit Roosendaal meende, dat niet uit het oog mocht worden verloren, dat het hier een streekbelang geldt. Algemeen bleef men tenslotte aandringen om te trachten het loon van 24 tot 30 cent te brengen. Na afloop der vergadering werd een excursie naar de Boomvaart gemaakt. Te Deventer EEN BRUILIGE REVOLUTIE Toen de werkloozen, die zich gistermiddag omstreeks half twee op hét Kadijksplein hadden verzameld, uit elkaar waren gejaagd, kwamen ze weer allemaal samen op den Dam op den hoek van den Nieuwendijk. Hier herhaalden zich dezelfde tooneelen, die we nu reeds drie dagen hebben meegemaakt. De politie bleef uiterst zachtmoedig, vermaande plechts tot doorloopên, als 'het een beetje erger werd, trok ken de agenten eens de sabel of stapten een paar bereden agenten over den Dam, de troepjes werkloozen stoven uiteen -om tien meter verder opnieuw te worden gevormd. Een keer vluchtten een paar belhamels de Bijenkorf in, waaruit de politie hen natuurlijk weer ver joeg. Zoo bleef het den geheelen middag. De werkloozen maakten een druilige revo lutie, Maar het bleef rumoerig in de stad, wat vermoedelijk ook wel hun bedoeling zal zijn geweest. En talrijke voorbijgangers, maar nog meer de schooljeugd, die een vrijen middag had, deden den onruststokers het genoegen in dichte drommen, zich aan de schamele vertoo ning te blijven vergapen. Wat de wanorde nog vergrootte. UIT HET ZEEVISSCHERIJBEDRIJF OVEREENSTEMMING TUSSCHEN GEMEENTEBESTUUR EN RIJK Het gemeentebestuur van Deventer heeft met het rijk overeenstemming verkregen inzake het egaliseeren van gemeentegronden langs den Raalterweg, waar 40 tot 50 werkloozen arbeid kunnen vinden. Het werk zal worden uitge voerd door de Ned. Heidemaatschappij en het rijk zal hiervoor een belangrijke subsidie ge ven, zich echter de vaststelling der arbeids voorwaarden voorbehouden. Van nog meer ge wicht is, dat binnenkort ook de werken tot ver betering van de Schipbeek enz. een aanvang zullen nemen, waar een 100-tal werkloozen ar beid zullen vinden. Het gebeele werk zal 4 tot 5 jaar in beslag nemen. Het conflict BEVREDIGENDE OPLOSSING MOGELIJK l Over een bemiddelingsvoorstel dat Dinsdag zooals reeds gemeld is gedaan in een con ferentie tusschen werknemers en werkgevers in het zeevisscherijbedrijf, welke onder leiding stond van den rijksbemiddelaar, den heer v. IJsselstein, heeft Dinsdagavond de looncom- missie uit de reeders langdurig vergaderd. Van die zijde weigert men inlichtingen te geven over de resultaten dier bijeenkomst. Wij ver nemen echter, dat de looncommissie dit bemid delingsvoorstel aanvaard heeft, zoodat het verder in de ledenvergadering kan worden be handeld. Deze kwestie is nu in een phase gekomen, waarin een bevredigende oplossing mogelijk schijnt. Door de voorruit geslagen en in een huis tegen een baar gevallen, waarop een lijk lag Naast het lijk op den grond Te Tiel werd gisterenmiddag een familiefeest gevierd. Een der familieleden, die uit Kesteren zou komen, ontbrak nog en daarom werd een auto uitgezonden om den betrokkene in Kes teren af te halen. De chauffeur van dezen wagen beleefde, volgens de „Tel.", onderwe-g een hoogst sinister avontuur. De dijk, die op sommige plaatsen een respectabels hoogte heeft, was glad en glibberig en nabij IJzendoorn kon de Bestuurder den wagen niet meer houden, in volle vaart tuimelde de auto dén dijk af en botste tegen een aan den voet van den dijk staand huis. Met kracht werd de chauffeur dooi den voorruit geslingerd, om vervolgens door de vensterruiten in een der vertrekken van de woning te belanden. Het toeval wilde, dat hier juist een lijk stond opgebaard. Door den schok viel de baar om, zoodat de verongelukte chauffeur en het lijk tezamen over den grond rolden. Men zal zich s mans ontzetting kunnen voorstellen, toen hij tot bezinning kwam en bemerkte, dat hij naast een lijk las. Met een gebroken pols en in overspannen toe stand werd de autobestuurder naar liet zieken huis te Tiel overgebracht. DE EIERMARKT TE BARNEVELD. In het afgeloopen jaar zijn ter markt te Bar- neveld aangevoerd 70.845.000 eieren, die 4.068.956,25 of gemiddeld ruim 5.74 per 100 stuks hebben opgebracht. De aanvoer in 1930 heeft dien van 1929, toen de marktaanvoer 47.695.000 stuks bedroeg, met niet minder dan ruim 23 millioen eitjes overtroffen. In 1929 was de prijs echter aanzienlijk liooger dan in het thans afgeloopen jaar. Toen toch werd gemid deld per ei besteed ruim 7,19 cent, terwijl de middelprijs in 1930 slechts ruim 5,74 cent per stuk bedroeg. Bovendien kunnen aan den eier- aanvoer te Barneveld ijl het afgeloopen jaar nog worden toegevoegd de ruim 5 millioen stuks, die in dat tijdsverloop ter markt te Voorthuizen (gem. Barneveld) zijn verhandeld, zoodat de totale marktaanvoer van eieren in de gemeente Barneveld in de afgeloopen 12 maanden circa 76 millioen bedraagt. Ongetwijfeld mag Barneveld dan ook bogen op het bezit der grootste vrije eiermarkt van Europa, ja, wellicht der wereld. Voorts zijn in 1930 ter markt te Barneveld aangevoerd 1.206.000 stuks pluimvee. COöP. TUINBOUWVEILING DE ZUID- HOLL. EILANDEN. De omzetcijfers dezer veiling over 1930 zijn als volgt: Aan groenten en fruit 1.545.774.67 (v. j. 1.491.898.75)Eieren 88.053.87 (vorig jaar 76.380.42); Bloemen ƒ31.214.41 (vorig jaar ƒ15.781.67; Totaal 1.665.042.95 (vorig jaar 1.584.060.84). VRIJWILLIGERS BIJ DE GEN1F, EN PONTONNIERS. In een binnenkort te verwachten legerorder wordt ter kennis van de landmacht gebracht dat in 1931 bij het Regiment Genietroepen en het Korps Pontonniers en Torpedisten de ge legenheid bestaat tot het aannemen van res pectievelijk 8 en 3 vrijwilligers. Bij laatstgenoemd Korps blijft de gelegen heid tot het aannemen van vrijwilligers als dekknecht. bestendigd. DE NIEUWE BOERHAAVE Mededeelingen van curatoren Curatoren in het faillissement van de Onder linge Verzekering Maatschappij „De Nieuwe Boerhaave" te 's-Gravenhage hebben aan de leden dier Maatschappij de volgende circulaire gezonden: 1. Tengevolge van de faillietverklaring op 13 November 1930 kunnen curatoren de voldoening van nog onbetaalde premie niet meer vorderen zonder zekerheid te stellen, dat zij hunnerzijds de verplichtingen uit de verzekeringsovereen komst zullen nakomen. Deze zekerheid kunnen zij uitteraard niet geven. Intusschen volgt uit art. 21, 2e lid van het reglement, dat geen vor deringen tot schadeloosstelling als (concurrente) vorderingen in het faillissement kunnen wor den erkend over een tijdvak, waarover geen premie is betaald. De leden, die meenen over een zoodanig tijdvak echter slechts tot 13 November 1930 recht op schadeloosstelling te hebben, zullen dus, cm dit recht te kunnen doen gelden, alsnog die premie moeten betalen. WAT IEDER LID MOET STORTEN. 2. Curatoren hebben, om verschillende rede nen, reeds thans gebruik gemaakt van hun bevoegdheid, om het bedrag vast te stellen, dat door ieder lid moet worden gestort als bijdrage in de liquidatie. Onder voorbehoud van de bevoegdheid het bedrag, indien zulks noodig mocht blijken, te verhoogen, hebben zij het voor ieder lid vastge steld op een som gelük aan het tweevoud van de over het loopende verzekeringsjaar door het lid verschuldigde premie. De bedragen zullen te zijner tijd worden op- geëischt, doch kunnen desgewenscht reeds thans worden gestort op postrekening no. 170646, staande ten name van curatoren. Of een gedeelte van de' bijdrage later, inge volge het slot van het eerste lid van art. 47 zal kunnen worden teruggegeven, zal o.m. afhan gen van hetgeen curatoren zullen bereiken met de andere vorderingen, die zij voornemens zijn in te stellen. Aan de leden, die vóór 1 Februari e.k. tot storting overgaan, wordt een rentevergoeding van 6 pet- toegestaan, zoodat zij met storting van 94 pet. van het verschuldigde bedrag kun nen volstaan. Die rente-aftrek zal geen invloed hebben op het later eventueel aan de leden terug te geven gedeelte der bijdrage, daar bij de bere kening van dat gedeelte het onverminderde be drag als gestort zal worden aangemerkt. De vorderingen moeten alsnog bij curatoren worden ingediend. Zoover gij een vordering op de Maatschappij meent te hebben deelen curatoren tevens mede: a. dat de vorderingen voor 1 Februari 1931 bij hen moeten worden ingediend en wel door inzending van een gespecificeerde opgave met bijbehoorende bescheiden aan Mr. L. J. van Gelein Vitringa te 's-Gravenhage, alsook dat de verificatie-vergadering zal worden gehouden in een der zalen van het Paleis van Justitie aan het Korte Voorhout no. 11 aldaar op 24 October 1931 ,des voorrrldlags te 9 uur. b. dat zij, die hun vordering reeds aan de Maatschappij hebben opgegeven, niettemin die vordering alsnog bij curatoren moeten indienen waarbij evenwel kan worden volstaan met de vermelding van den aard en het bedrag dei- vordering, met verwijzing naar de eventueel reeds toegezonden specificatie met bescheiden Zü. die meenen, op voorrecht, pand .hypotheek of recht van terughouding aanspraak te kun nen maken moeten dat tevens opgeven. Het opnieuw indienen van de vordering is noodig met het oog op art. 110 der Faillisse mentswet, welk artikel verband houdt met art, 344 van het Wetboek van Strafrecht, hetwelk met straf bedreigt hem, die ter bedrieglijke ver korting van de rechten der schuldeischers, bij verificatie der schuldvorderingen in geval van faillissement een niet bestaande schuldvordering voorwendt of een bestaande tot een verhoogd bedrag doet gelden. LEEUWARDEN Reel. 3002 MV'SDG 11 Z. H. de Paus heeft een Kerstrede ge houden, die aan de redactie van Voor waarts'is opgevallen. Zc noemt hel „een Kerstrede van wide strekking" en ook zegt e. dat ze „meer dan andere jaren de belang stelling der wereld heeft gaande gemaakt". We zijn natuurlijk blij, dal de redactie dezen keer het woord van den Paus heeft gelezen en het van wijde strekking noemt. Dat heeft trouwens het woord van den Paus altijdal erkent men dal in andere omstan digheden niet zoo graag. En dat men aan dien kant niet erg op de hoogte is van Pauselijke stukken, blijkt vit het slot Van dat artikel onder den streep. Dit luidt aldus- „Zullen de oorlogsmakers in de Katho lieke landen dit alles willen erkennen? Zul len zij durven voortgaan de massa tegen de voorstanders van algeheele ontwape ning, legen de socialisten, op te zetten, waar deze geheel in den gedst, die uit de Kerstrede des Pausen spreekt, heloorlogs- monstcr blijven bestrijden en dien strijd met alle energie blijven volhouden, met alle middelen willen doorzetten?" Een sterk stukje, waarin de wijsheid zoek is. De Paus is hard tegen oorlog, dal is niets nieuws. De socialisten zeggen dat ze ook hard tegen den oorlog zijn: prachtig; wij vinden dat een teelcen van gezond versland en menschelijk gevoel. Is de Paus liet nu eens met het middel der socialisten: n.l. algeheele. ontwapening? Volstrekt niet! De Paus zal nooit zeggen, dat men met. „alle" middelen den strijd mag doorzetten. En als de redactie gebrand is op een Pauselijke meening omtrent dit punt, dan kan ze die lezen. Immers Paus Benedictus XV z.g. heeft indertijd heel erg tegen den oorlog gewerkt. Weet het blad dat nog? Wil het dit ook eens meedeelen? En dat in dit stuk de Paus aandringt op gelijktijdige al gemeene ontwapening?" Daar is dus heelemaal geen durf noodig, om de massa op te zetten tegen het middel der socialisten hier: algeheele ontwapening van Nederland, ongeacht wat andere lan den doen: en ook de socialisten daar. En op slag dood Gisterenmiddag reed bet 8-jarig zoontje van den heer T. te Assen in de Groningerstraat op een oude fiets. De jongen raakte op een gege ven oogenblik het stuur kwijt en kwam juist voor het voorwiel van een aldaar passeerenden woonwagen te vallen. Het wiel ging den knaap over het hoofd met het gevolg, dat de dood onmiddellijk intrad. WIEL VAN EEN AUTO AFGELOOPEN De bestuurder gewond Door het afloopen van een der wielen reed gisteren een zware vrachtauto toebehoorende aan de N.V. De Dood te Zaandam, beladen met kisten biscuit tegen een boom op den Rijks weg onder de gemeente Soest. Het voorste ge deelte van den auto werd geheel verbrijzeld, terwijl ook de motor totaal vernield werd. De bestuurder bekwam eenige diepe snijwon- den aan het hoofd en werd aan een zijner beenen verwond. VERGIFTIGING? INSTITUUT VOOR THEATERKUNST. De eoncertzanger en zangleeraar Ari Vade- sta is van heden af verbonden als leeraar in den zang aan het Instituut voor Theaterkunst, onder leiding van dr. Wynand Frans. Een 4-jarig kind overleden Zondag klaagde het 4-jarig zoontje van de familie Boren te Geleen over maagpijn en moest meermalen braken. Een geneesheer, die ontbo. den werd, achtte overbrenging naar het hos pitaal noodzakelijk. De kleine is daar overleden. Gemeend wordt, dat het kind tengevolge van vergiftiging is gestorven. Bij enkele buurkin deren doen zich dezelfde verschijnselen voor, doch ze zijn niet van ernstigen aard. MEVR. LILY PONS HEEFT HEEFT SUCCES Mevr. Lily Pons, echtgenoote van onzen land genoot mr. Aug. Mosritz, oogstte bij haar debuut in New-York een buitengewoon succes als Lucia di Lammermoor Zij is als eerste coloratuur zangeres voor vijf jaar aan de Metropolitan Opera vertinnriaft OPNIEUW 18 DE GRILLIGE MAAS BUITEN HAAR OEVERS GETREDENhet woonwagen kamp bij Roermond temidden van eindelooze watervlakten ligt als een eiland

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5