ALGEMEEN OVERZICHT. TtkUG UIT SOVJET-RUSLAND Zoo is het Kerstfeest DE VERDWAZING NABIJ De staking in de Duitsche mijn-industrie Bruüoft, die lang zal heugen ■MM VRIJDAG 9 JANUARI 1931 WAT RUSLAND OOK ONS BRENGEN WIL ROOFOVERVAL MISLUKT Slowakië 3 BANDIETEN GEARRESTEERD ALSOF IK VAN EEN ANDERE PLANEET KOM Misdadig New-York LATEN WIJ BIDDEN MISDADIG COMPLOT OP CUBA DE ONGELUKKIGE BRUID. - JA DE GASKRAAN OPEN LATEN STAAN KRANKZINNIG TEGEN WIL EN DANK VLOEDGOLF OP N.-GUINEA CARPENTIER BEROOFD Peru wenscht mill'oenenrestitutie ,,IM WESTEN NICHTS NEUES" zou kunnen (behandeld De Europeesche Unie Dan indruk, welken het vorig jaar het ver schijnen van Briands memorandum over federa tief Europa wekte, karakteriseerden wij, on middellijk na de eerste commentaren in de wereldpers als „gematigde onverschilligheid Nu, meer dan een half jaar later, bij de nade- r'ag van de eerste zitting van de studiecommis sie voor de Europeesche Unie op 16 Januari a.s. souden wij ons nog iets sterker uitdrukken en eenvoudig spreken van „onverschilligheid", bijna absolute passiviteit tegenover een voor stel. dat in zich toch zoovele mogelijkheden openbaarde. Zelfs Briand, de vader van het plan, schijnt door deze mentaliteit te zijn aangegrepen. Wel- t omdat zijn eigen regeering den laatsten tijd in deze kwestie een groote terughoudend- - - - Mussol'ni ?efd beeft betoond, waarschijnlijker echter, wijl van de Fo:Movie one ta de i waarin de duce een vrij lange vemdnus iu us kenibon de-conf er en tie worden. Een belangrijke bepaling, waarover princi pieels overeenstemming reeds schijnt te zijn ver kregen is, dat in de conventie een artikel zal worden opgenomen, waarbij de regeeringen zich zullen verhinden, ook in tijden van werk loosheid de vreemdelingen, die een bepaald aantal jaren bijv. 5 of 10 jaar, in haar land ge vestigd zijn niet bij hun werk te bemoeilijken. Bijzondere noodbepalingen voor tijden van werkloosheid zullen dan dus op vreemdelingen, die een lang aantal jaren in haar land wonen, niet meer mogen worden toegepast. Een geluidsfilm-opname van Mussolini In tal van Parijsclie bioscopen wordt op het oogenblik in liet journal een sprekende film bet onthaal, dat zijn grootsch opgezet project gevonden heeft, allesbehalve stimuleerend op zÜn geestdrift heeft gewerkt. Het feit, dat, voor zooverre tot dusverre be kend is, dertien ministers van buitenlandsche ^aken, o.w. die van Duitscbland, Engeland en Frankrijk, zullen deelnemen, kan het andere feit niet verhelen, dat op de enkele maanden geleden door den secretaris-generaal van den volkenbond tot zeven en twintig regeeringen gerichte uitnoodiging om practische voorstel len voor een werkprogram in te dienen, slechts drie nl. die van Daitschland, België en Joego slavië een antwoord hebben ingezonden, dat bovendien meer critiek dan een werkbasis be vat. Alle plannen zullen derhalve nu uit de conferentie zelf moeten voortkomen, wat voor reëele, onmiddellijke resultaten zeker niet be vorderlijk is. Opmerkelijk, hoewel geenszins verrassend, Is, dat ln volkenbondakringen zelf weinig en thousiasme voor Briands plan schijnt te be staan. Men schijnt te Genève te vreezen, dat, n Europeesche Unie een aanslag op de universa liteit van den volkenbond zou beteekenen, en ook een overneming van deszelfs functies door ®en beperkter instituut. Waar het streven van Genève juist ls, om den bond zoo algemeen mo gelijk te maken; waar men dezen ook voor de Fransehe taal aflegt, kond doende van den vredeswil van het Italiaansche volk. De „Oeuvre", die zich voor deze zaak bijzon der interesseerde, heeft een onderzoek inge steld, of deze film al of niet aan de Fransehe censuur onderworpen is geweest Het blad kwam hierdoor allereerst te weten, dat de opnamen voor het filmjournaal niet aan de censuur onderworpen behoeven te worden. Niettemin had de Fox Movietone, in verhand met het speciale karakter van de geluidsop name van Mussolini, dit filmgedeelte met ver zoek om advies naar den censor gezonden, die de film weer doorzond naar den Quai d Orsay. Drie dagen later heeft buitenlandsche zaken toestemming voor openbare vertooning e>nan gegeven. De „Oeuvre" voegt er aan toe, dat Briand tenslotte niet anders handelen kon, wanneer hij geen diplomatiek jncident wilde uitlokken, terwijl de film overigens niets bevatte, dat direct aanstoot zou kunnen geven. Inmiddels is echter een precedent geschapen, waarna men met spanning mag afwachten, wat andere staatslieden, tot wie de Fox Movie tone zich om een korte geluidsopname zal wenden, voor verklaringen zullen afleggen. Het blad voegt er aan toe, dat van Musso lini's verklaring slechts een opname in de „Vader" en „Moeder" zijn in Rusland verboden In het sovjet-Russische Orgaan,, Oganoka" publiceert de volkscommissaris Lunatscharskl éen artikel over de communistische stad der toekomst. In deze toekomststad mogen alleen mijnwerkers wonen en wel ln barakken; leder volwassene kan over een kamer beschikken, die alleen met een tafel, twee stoelen, een rustbed en een waschtafel mag gemeubileerd worden. De arbeiderskinderen worden tot aan hun 16de jaar in een staats-asyl opgevoed. In wettelijk bepaalde tijdsruimten zal den ouders een bezoek aan hun kinderen worden toegestaan. Het kind mag de namen vader en moeder niet meer bezigen. Deze woorden zul len vervangen worden door 't epiteton volwas senen.. Voor het bezoek aan hun kinderen wor. den den ouders passen verstrekt, waarop staat aangegeven uur en dag waarop de volwassene nohet kiuder-asyl mag bezoeken. Het gezin, schrijft Lunatscharski, is een bourgeois begrip het communisme zal het vervangen door bet staats-asyl der toekomst. Door verscherpt toezicht der politie Wet-Europeesché staten zoo aantrekkelijk mo- Fransehe taal is gemaakt en dat het merkwaar- I vol Ir nlriu hdov V d 11 gelijk tracht voor te stellen de reis van sir Eric Drummond naar Zuid-Amerika en het houden van hygiënische conferenties op Azia tisch gebied zijn daarvan het beste bewijs noest men het ln de volkenbondsstad als een onaangename ervaring gevoelen, dat uit Europa sterke beperkingsstrevingen kwamen, welke het aanzien van den bond bulten ons wereld deel konden schaden. Over de al dan niet juistheid van dit inzicht Valt te twisten, maar reeds in de assemlblée van September wist air Drummond, vooral gesteund door sir Arthur Salter, zijn standpunt door te ®etten, soodat de studiecommissie haar werk zaamheden vooral tot die kwesties zal moeten beperken, welke slechts door middel van een Europeesche actie kunnen opgelost worden. Het dezer dagen door het secretariaat aan de studiecommissie voorgelegde rapport is ook geheel ln dien geest opgevat. Het oriënteert de gedelegeerden naar de transport en hygiënische vraagstukken, naar den tarieven-wapenstil stand, naar de belasting-onitduiking. Het vormen van een Europeesche coalitie tegen de economische macht der Vereenlgde Staten, welk idee aanvankelijk sterk gepropa geerd werd, is aldus geheel vervallen De Euro peesche organisatie is geworden een soort pan- Amerikaansohe Unie. Maar vooral ls de pas volkomen afgesneden voor elke poging om een nieuw organisme te stellen tegenover den vol kenbond, pan-Europa zal slechts tot stand kun nen komen in het kader van het internationa le instituut van Genève. Aldus zijn de stellingen betrokken; maar daaruit volgt nog geenszins dat ze ook als zoo danig gehandhaafd zullen blijven. Vooral Daitschland heeft zich, ln zijn antwoordnota, Voorbehouden, een „nieuwe" gedachte op te Werpen. Het ls volkomen bereid aan een Euro peesche federatie mede te werken, mits ook Rusland en Turkije inderdaad uitgenood lgd Worden, een oplossing voor de minderheden- kwestie vooral in Polen wordt gevonden en waarborgen voor een ontwapening der over winnaars gegeven worden. De twee laatste kwesties staan ook op de agenda van den volken bondsraad en zullen daar de noodige conflicten verwekken. Er be staat dan ook een uiterst nauwe relatie tus schen hetgeen zich ln de studie-commissie en ln den raad zal afspelen, en het zal -vooral be langwekkend zijn na te gaan of er een terrein bestaat, waarop de Europeesche solidariteit met succes verwezenlijkt kan worden. Eerst dan toch zullen de belangen zoodanig verbon den kunnen worden, dat de moreele en poli tieke solidariteit als 't ware een noodzakelijke aanvulling van de materieele en economische solidariteit wordt. Op dit punt zullen alle krachten gericht moe ten worden, opdat de weg gebaand worde voor een Unie, welke door velen als de laatste kans beschouwd wordt om de Europeesche bescha ving te redden. dig is, dat het Italiaansche volk blijkbaar van da vredes verklaringen van zijn leider gespeend moet blijven. Albert Thomas naar Tsjecho- De directeur van het Internationaal Arbeids bureau, Albert Thomas, is gisteren naar Tsje- cho-Slowakije vertrokken, om met de regeering te Praag en verschillende Tsjecho-Slowaksche autoriteiten, besprekingen te voeren over een nauwere samenwerking tusschen Tsjecho-Slo- wakije en het Internationaal Arbeidsbureau. Eveneens zal hij besprekingen voeren met vertegenwoordigers der Tsjecho-Slowaksche werkgevers en met de vakbeweging. De strijd in China Te Hongkong vindt 'n conferentie plaats tus schen d© verschillende Ohineesche generaals. In die conferentie worden vredesonderhandelin gen gevoerd tusschen de Kwamgsd- generaals eu de generaals van Kwantoeng. Echter la één der voornaamste leiders der Kwangsi-generaals door de Fransehe autori teiten aan de grens van Tonking bij Nankwan aangehouden. De Fransehe autoriteiten willen den Ohinee- sehen generaal geen doorreas-verguumng ver- leenen, zoolang de Nankimg-regeering niet heeft voldaan aan den Franschen eisoh tot betaling van 20.000 pond sterling als schadevergoeding voor de plundering van het Fransehe con sulaat te Loeugfejau in het vorige jaar. De opstand op Formosa Volgens een bericht uit Tokio, ls de opstand op het eiland Formosa thans geheel onder drukt. De verliezen der Japansche troepen hij het onderdrukken van den opstand worden op 150 a 200 man geraamd. Ongeveer- 500 opstandelingen zijn gevangen genomen en zullen voor een krijgsraad terecht staan. De staat van beleg, die over het eiland was afgekondigd, is thans weer opgeheven. Amerika en Guatemala Het Amerikaamsch© staatsdepartement heeft medegedeeld, dat. de Vereenlgde Staten bereid zijn, de regeering van den voorloopigem presi dent Andrade, die door de jongste revolutie in Guatemala aan het bewind kwam, te erkennen. Op de spaarbank te Sandenberg in Lauen- berg is een mislukte roofoverval gepleegd. Woensdagavond kwam voor 't gebouw van de spaarbank een auto met 6 inzittenden aange reden, die stopte. Enkele mannen stapten uit en gingen het gebouw van de bank binnen. In verband met de talrijke overvallen op spaarbanken ln den laatsten tijd, oefenen echter de gendarmerie en politie verscherpt toezicht uit, wat ook hier het geval was. Een gendarme bemerkte, dat er onraad was en kwam direct met eenige collega's toegeschoten. De mannen, die nog in den auto zaten namen, daarop de vlucht, doch de 3 overige konden worden gearresteerd, nadat eerst no.g van de revolvers was gebruikt gemaakt. Niemand werd echter door de schoten ge deerd. Nog een klein perentage stakers ESSEN, 8 Januari. (H.N.) Naar van werk geverszijde wordt medegedeeld, staakte van daag een gedeelte der arbeiders nog slechts op drie mijnen, n.l. op de mijn Lohberg te Dinslaken 55 pCt., op de mijn De Wendel te Hamm 18 pCt. en op de mijn Westphalen te Ahlen 13 pCt. In totaal waren van de 2246 mijnwerkers vandaag slechts 663 man niet opgekomen. KATTOW1TZ, 8 Januari. (H.N.) De commu nistische wilde staking in Opper-Silezië be gint meer en meer te verloopen. Er staken nog 7.430 mijnwerkers, of 16.2 pCt. van het totaal. ESSEN, 8 Januari. (V.D.) In den nacht op heden werden op verschillende punten der stad en op vele gebouwen van mijnbedrijven manifesten der stakers aangeplakt, waarin de politie tot ongehoorzaamheid aan de wet wordt aangespoord. Er wordt een onderzoek ingesteld. ESSEN, 8 Januari. (V.D.) De bemiddelaar prof. Brabn heeft de betrokken partijen in de kolenindustrie in het Roergebied op Zaterdag morgen half tien te Essen bijeengeroepen voor nieuwe bemlddelingsonderhandelingen. Noodverordening inzake arbitrage? BERLIJN, 8 Januari. (H.N.). Naar de Democratische persdienst mededeelt, is in een ministerconferentie het plan overwogen, den rijkspresident voor te stellen, door een nood verordening een wijziging te brengen in de bestaande procedure voor het vellen van een scheidsrechterlijke uitspraak bij arbeids conflicten, teneinde de positie van den be middelaar onafhankelijker te maken. Hierdoor zou de mogelijkheid worden geschapen, dat de bemiddelaar alleen uitspraak kan doen. Men achtte dezé wijziging noodig, om het conflict in het Roergebied tot oplossing te kunnen brengen, aangezien by een uitvechten van het conflict de gevolgen niet te overzien zijn. Door een uitspraak van het rijksarbeids- gerechtshof van twee jaar geleden was tot nu toe de mogelijkheid uitgesloten, dat de be middelaar alleen uitspraak kon doen. De rijkskanselier is door den rijksminister van arbeid op de hoogte van het boven omschreven plan gebracht en, indien ook hij zijn toestemming daaraan hecht, zal de nood verordening door den rijkspresident ten spoedigste worden uitgevaardigd. Volgens de vroegere 'beslissing van het rijksarbeidsgerechtshof kan een uitspraak door den bemiddelaar slechts worden gedaan, in dien ten minste een der beide partijen daar aan haar goedkeuring heeft gehecht. ,,Geen lach gehoord, dan den hoonenden lach, die den communisten eigen is" -Vat in 13 jaren bij de kinderziel bereikt is Het na vele jaren terugzien van plaatsen, waar men gelukkig is geweest, wekt altijd eene zekere ontroering. Aan den geest gaan aller lei herinneringen uit het verleden voorhij; men verheugt er zich op oude vrienden en bekenden terug te zien; in de huizen te komen waar men gewoond heeft en gastvrijheid ontvangen; de straten en pleinen, de akkers en de bosschen weer te bezoeken, die ook na langen tijd zoo levendig voor oogen staan. Zoo zal ik dan, in weinige uren, weer zijn op Russlschen bodem, in het lanJ, waar ik tal van jaren gewoond heb, waar ik vele vrienden had, waar ik de steden en het platteland beter ken dan In eenig ander land en welks taal ik als een ingeborene spreek. En wel maakt zich een ontroering van mij meester, als ik spoor door de Poolsche vlakten in den slaapwagen, die van Parijs gaat tot Njegoreloje, het eerste Russische station. Maar het is niet diezelfde ontroering, die weet dat een blij weerzien zal volgen. Want een blij weerzien kan het niet zijn. Het land, dat ik ga betreden, heeft zelfs zijn ouden naam niet behouden; het woord „Rusland" is gebannen; het heet thans S.S.S.R. of wel Bond van Socialistische Sovjet Repu blieken (Sajoes Sotsialistitsjeskich Sawjetsklch Respubiiek). Oude vrienden en bekenden zal lk niet terugzien, want de meesten van hen zijn niet meer in dit leven; velen leven als émlgrês ln het buitenland en van anderen is het spoor verloren. De huizen, waar ik ver toefde, zijn genationaliseerd. Alles zal veran derd zijn. Met het verstand is Rusland niet te hegrijpen, Met den meter is het niet te meten, Rusland heeft een hijzonderen maatstaf, In Rusland kan men slechts gelooven. Kan men in Rusland gelooven? Dat te onder zoeken Is mijn taak. Voorop staat dat ik alleen dat zal verhalen wat ik zelf gezien heb, zelf waargenomen heb. Als m«n Iets sensationeels verwacht, dan doet men beter dit stuk ter zijde te leggen en de volgende niet te lezen. De zaak is te ernstig om jacht te maken op stijl-effecten. Verantwoorde lijk voor dat wat ik bericht, wil ik niets op smukken, wil ik niet werken naar een climax en verwacht ik niet dat er gezegd zal worden: ,die man schrijft goed" of „die man schrijft slecht", maar alleen dat er gevoeld zal worden, dat „die man de waarheid schrijft". De trein stopt te Stolpce, het laatste Poolsche station. De passen worden nagezien en, als ze door de ln donkerblauw gekleede Poolsche gen darmen zijn teruggegeven, mag men den trein niet meer verlaten. Het kapitalistisch Europa heeft met ons afgedaan; wij betreden het ge bied der Socialistische Raden-Republieken. TROTZKY NIET NAAR NOORWEGEN? CONSTANTINOPEL, 8 Januari. (R.O.) Trotz- ky's zoon Iwan verklaarde, dat er geen enkele hoop bestaat, dat zijn vader naar Noorwegen gaat, zooals hij dit wenschte. Hij was van plan, een aantal conferenties te geven voor Noorsche studenten, maar het was hem onmogelijk, de noodige visa te verkrijgen. Inmiddels heeft het volkenbondssecretariaat een nota ontvangen van de regteerinig van Denemarken over het werk van de volkenbonds- commissie voor de bestudeering van de kwestie der Europeesche unie. De tekst van de Deensehe nota zal eerst over enkele dagen bekend gemaakt worden, maar ln volkenbondskringen verklaart men dat aan deze nota een bizondere bet eekenis toekomt en dat de voorstellen vooral betreffen de methode die zal moeten aangewend worden bij de be handeling eenerzijds van de Europeesche poli tieke kwesties en anderzijds van de Europee sche economische kwesties. Voor de zitting van de studiecommissie voor de Europeesche unie hebben thans reeds onge veer twintig ministers van buitenlandsche za ken van Europeesche landen medegedeeld, dat 2'j persoonlijk zullen komen. De behandeling van vreemdelingen Sinds Maandag zijn te Genève 'wederom bijeengekomen de vertegenwoordigers "Van de regeeringen van Nederland, België, Duitschland, Frankrijk, Italië en Zwitserland voor de voortzetting van hun besprekingen van September en Novem/ber over de 'behandeling van vreemdelingen. Zooals men weet, hopen deze regeeringen een ïiieuw ontwerp-conventle te redigeeren, dat tot •hondslag van de behandeling kan dienen bij een voortzetting van de Parijsche volkenbonds conferentie van November 1929 over deze kwestie. De vertegenwoordigers dezer zes regeeringen «ij a het reeds vrijwel eens geworden en men Skoopt, dat zij thans in staat sullen zijn. in ge- lijkluideniden zin voorstellen aan het volken- hondssecre tar iaat te doen omtrent een nieuw $atw«rjKoaventie, dat op nieuw door een vol- HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN J O FF RE passeert GaJlienl's standbeeld De politie is een krachtige actie begonnen In verband met het in den laatsten tijd weer steeds toenemend aantal beroovingen, overval, len, schietpartijen, en. andere misdrijven is de New Yorksche politie een krachtige actie begonnen, zij heeft in de laatste dagen ver schillende verdachte personen en bekende mis dadigers, ook zonder dat er een directe aan klacht tegen hen hangende was, gearresteerd Alle suikerplantages zouden aan de vlammen worden prijsgegeven TJlt Havanna wordt gemeld, dat de Cubaan- sche regeering een complot heeft ontdekt waar van het doel was om tegen het midden van deze maand alle suikerplantages op geheel Cuba in brand te steken en te verwoesten. Strenge maatregelen zijn getroffen om de plantages te beschermen. NEW-YORK, 8 Januari. (V. D.) Uit Havanna wordt in verband met het reeds gemelde ver- nielingscomplot nader gemeld, dat gisteren, ten gevolge van brandstichtingen, die door de syste matische wijze, waarop zij plaats vonden, het vermoeden wekten, dat het initiatief ertoe was genomen door een complot van een groep sa menwerlcende personen, in de provincie Ma- tanzas op Cuba in totaal 4500 ton suikerriet op het veld werden vernield. De regeering van president Machado is in het bezit van een uitvoerig documenten-mate riaal, waaruit blijkt, dat de deelnemers aan het complot willen trachten, vóórdat op 15 Januari a.s. de oogst begint, al het te velde staande suikerriet te vernielen. Postbode krijgt in plaats van likeur, carbol te drinken Tijdens een bruiloft te Gerhardsfelde bestelde een postbode aan het feestmaal een geluk- wenschtelegram. De bruid, die het telegram in ontvangst nam, reikte den postbode een glaasje likeur, dat door den man ln één teug geledigd werd. Op hetzelfde oogenblik zakte de postbeambte echter, tot groote consternatie der bruilofts gasten, in elkaar. Het bleek, dat de man, in plaats van likeur carbol had gedronken. Het ongeluk is hier aan te wijten, dat een likeurflesch, waarin car bol bewaard werd, tengevolge van een vergis sing, tusschen de voor de bruiloft bestemde likeur- en wijnflesschen was gekomen. Pogin gen, om den man in het leven te houden, mochten niet baten. De ongelukkige bruid trachtte uit een der ramen te springen, doch werd door de aanwe zigen tegen gehouden. %>v; De bewakers van Tiet nieuwe Rusland Soldaat van het Roode leger En wat de gevolgen waren In een dwangbuis onder de koude douche Het misverstand opgehelderd In een Fransch krankzinnigengesticht is Woensdag door een misverstand een persoon, wien niets mankeerde, geïnterneerd. Deze had een krankzinnig familielid naar het gesticht begeleid. De kranzinnige Am echter de vlucht en werd gedurende langen tijd achter volgd. In dien tusschentijd kwamen andere oppas sers, die den gezonden man beetpakten. Daar deze zich als een razend© verweerde, meende men dat hij een aanval van woede had, zoodat hij in een dwangbuis werd gestoken en hem een koude douche werd toegediend en hij tenslotte in een geblindeerde cel werd opge sloten. Eerst later, toen men den werkelijken krank zinnige had gervat en terugvoerde, werd het misverstand ontdekt. Missiegebouwen verwoest MELBOURNE, 8 Januari. (R.O.) Een ge weldige vloedgolf overstroomde de Noordkust van Nieuw-Guinea. De golven bereikten een hoogte van drie en twintig voet. De missiegebouwen te Sapora en de handels kolonie van Madang werden verwoest. Zes personen werden gedood en drie gewond. Een persoon wordt vermist. Daad van een levensmoede? Woensdag heeft te Hamburg een hevige gas. ontploffing plaats gehad in een woning, gele gen in het nieuwe blok panden van de coöpera tie van boekdrukkers. In het pand werden groote verwoestingen aangericht. Bij het ingesteld© onderzoek bleek dat ln de keuken van de woning een gaskraan open stond en het gas daaruit stroomde Daar in de keuken vuur brandde, kon een ontplof fing niet uitblijven. De 55-jarige bewoner van de wening werd dood op den grond liggende gevonden. Of men met een ongeluk, dan wel met een daad van een levensmoede heeft te doen, kon niet worden vastgesteld. Ook een bokskampioen heeft respect voor een revolver Met zijn dame ontvoerd Een buitengewoon brutale ontvoering heeft te New-Yorlc plaats gehad. Toen de vroegere bokskampioen Carpentier met een dame na afloop van een theatervoor stelling in een auto plaats nam, drongen eenige mannen den auto binnen. Een hunner stuurde den wagen in volle vaart buiten de stad, terwijl de andere mannen het paar met hun revolvers in bedwang hielden en 'het dwong al het geld, dat zij bij zich hadden en ook alle juweelen, ter waarde van ongeveer 25.000 over te geven. Vervolgens werden Carpentier en zijn bege leidster ver huiten de stad uit den auto gezet, zoodat zij te voet moesten terugkeeren. Eerst tegen den morgen slaagde het paar er in, New York te bereiken. 'in het gedrang bij het uitgaan van den schouwburg was de ontvoering geheel onopge merkt gebleven. Iemand, die Rusland thans voor het eerst ziet en er niet met oude herinneringen komt, zal het natuurlijk anders beschouwen dan ik, die er jaren lang gewoond heb. Maar de nieuwe bezoeker zal het verschil tusschen het oude en nieuwe niet kunnen opmerken, zal niet zien wat verbeterd en wat verslechterd is en juist dat verschil tusschen voorheen en thans zal een waar inzicht kunnen geven ln den werke lijken toestand van den Sovjet-Staat. Dat ls het wat ons blad wenscht voor zijn lezers. Het goede mag niet verzwegen wor den om alleen het kwade te noemen; evenmin mag het kwade verbloemd worden om slechts het goede te vermelden. En dat is, helaas, de methode, die meestal gevolgd wordt door hen, die over Rusland berichten. Als men de hoeken leest van de vijanden van het bolschewisme, en die zijn talrijk, dan komt men alras tot de conclusie, dat het Russische volk getyrannl- seerd wordt en dat er niets tot stand gebracht is in die dertien jaar bèwindvoeren. Leest men daarentegen de boeken der vrienden van het bolschewisme, en ook die zijn talrjjk, dat is de S.S.S.R. de heilstaat, waar ontzettend hard wordt gewerkt ten bate van het proletariaat, dat alle arbeidenden omvat. Een onpartijdig oordeel vond ik nergens. Natuurlijk overdrijven beiden, zoo denk ik in mijn slaapcoupé, die nu gaat door velden, die met Russisch, Poolsch en Duitsch bloed gedrenkt zijn in het groote drama, dat zich hier van 1914 tot 1921 afspeel de. Regen wisselt af met sneeuw, die nog smelt, maar die straks wel beginnen zal het witte ge waad te vormen, waarin Rusland van Novem ber tot April gekleed is. Natuurlijk overdrij ven beiden, denk ik. En ik wil trachten meer te zien dan de gewone bezoeker, die wordt rondgeleid; ik wil trachten vrij te spreken met hen, die vóór en die tegen het régime zijn, met den arbeider, met den boer, met' den be ambte, met den priester. Daar schiet mij een gedicht te binnen van Toetsjef, een Russischen dichter uit het mid den der 19de eeuw, en dat in de vertaling al dus luidt: AARDVERSCHUIVINGEN GRIEKENLAND IN Tengevolge van de voortdurende aardschok, ken, hebben bij het Kanaal, door de landeng te van Corinthe loopend, op verschillende plaat sen aardverschuivingen plaats gehad, waar door het Kanaal voor de geheel© scheepvaart is versperd. Dat schreef lk eenige weken geleden. En nu ben ik terug en het is geheel anders dan ik had kunnen denken. Het is niet, of ik uit een vreemd land terug komhet is alsof ik van een andere planeet kom. En dat niet omdat ik weer hel-verllchte winkels met allerlei koopwaar zie, goed geplaveide straten, net onderhouden hui zen, maar vooral omdat ik opgewekte menschen en vreolljke kinderen zie en bovenal omdat ik zie lachen. In Rusland heb ik geen lach ge hoord, dan den hoonenden lach, die den com munisten eigen is. Ja zeker, Rusland heeft „een hijzonderen maatstaf". Maar gelooven ln Rusland kan ik niet. Neen duizendmaal neen. En nu aan het werk, om te trachten alles juist weer te geven, Rusland zoo te bespreken, dat men het duide lijk voor zich ziet, en het goede niet te verzwij gen en het kwade evenmin. God geve er mij de kracht toe en helpe mij de eenvoudige woorden te vinden, die slechts waarheid en niets dan waarheid bevatten. Maar alvorens te beginnen met die beschrij ving, kan ik niet vergeten, dat wij nog in den Kersttijd zijn, dat de Kribbe met het Kindeke Jesus in onze kerken staat, dat de lichten aan den Kerstboom ontstoken zijn, dat er feest werd gevierd om de geboorte van den Verlosser te herdenken. Feest vooral voor de kinderen. In Rusland was geen feest; daar werd geen Kerstmils gevierd. Daar lagen geen kerst boompjes, waaraan de lichtjes ontstoken moes ten worden, op de maiktpleinen te koop. Elke dag ls er als een andere; met de vijf-dagen- week ls de Zondag afgeschaft; men werkt vijf dagen en men rust een dag, onverschillig wel ken. De eenige feestdagen in het jaar zijn: 22 Januari (herinneringsdag aan Lenin)1 Mei (dag der Internationale) en 7 November (her inneringsdag der Proletarische Revolutie). In het leeshoek dat op de 2de groep der stads scholen in de Sovjet-Republiek gebruikt wordt (Uitgave der Staatsdrukkerij te Moskou en Le ningrad 1930) leest men op de bladzijden 174 en volgende hoe op de school het niet vieren van Kerstmis beoordeeld wordt. De onderwij zeres laat op aandrang der „pionieren" d.i. der communistische schooljeugd de kinderen opstellen maken over dat onderwerp en ziehier eenige antwoorden, die ik letterlijk vertaal: „Ik houd niet van feesten. Als er hij ons thuis feest is, wordt er gedronken en gerookt en onzedelijke liedjes gezongen en dan kan ik niet slapen", schrijft Katja. „Als er bij ons thuis feest gevierd wordt, wordt er altijd gevochten en ik loop dan weg naar de huren", is in het kort wat Manja schrijft. Anderen schreven, dat op feestdagen gewoon lijk de priester werd uitgenoodigd en dat er na het gebed veel gedronken werd en dat de priester dan tegen de nieuwe orde van zaken sprak. En het geheele huls rook dan naar wierook. En de pionieren besloten: „Het huis moet er altijd netjes uit zien, alsof er feest is, d.i. alles moet schoon en rein zijn. En daarvoor hebben we geen Kerstfeest noodig. Het is heter dien dag te arbeiden, opdat het verdiende geld ten goede kome aan bouw van fabrieken en aankoop van machines. Daarom noemen wij voortaan dien dag; Dag van Industrialisatie". Zoo is dus het Kerstfeest in Rusland. Dat is een der overwinningen der revolutie van het proletariaat. Dat is bereikt hij de kinderziel in 13 jaren. Laten wij, Katholieken, God danken, dat hij ons de kinderziel nog niet zoo ls. En als wij, vooTal in dezen Kersttijd, bidden voor on ze kinderen, laten wij dan ook bidden voor het Russische kind, dat geen vroolijk Kerstfeest kent en dat niet meer weet, dat het Kindeke Jesus, dat ook voor hem op aarde is gekomen, dien dag in de Kribbe heeft gelegen. Ex-president en zoons daartoe veroordeeld Uit Lima wordt gemeld, dat het onderzoek, dat ingesteld is naar de handelingen van den ex-president van Peru, Leguias en zijn drie zoons tijdens het presidentschap van Leguias, tengevolge heeft gehad, dat Leguias en zijn drie zoons veroordeeld zijn, een bedrag van 25.000.000 pesos in de staatskas terug te stor ten. Op ministerieel verzoek te Weenen verboden WEENEN, 8 Januari. (H.N.) De avondver- tooning van de film „lm Westen nichts neues" Is verboden. Da minister van binnenlandsche zaken had tot burgemeester Seitz een schrij ven gericht, waarin hij dringend verzocht, de noodige maatregelen te treffen om vordw# vertooningen achterwege te doen blijven, daar andeTS buitengewoon hooge kosten voor politie toezicht hij de vertooning veroorzaakt zouden worden, terwijl ook de cultureele waarde TM de film in geen verhouding staat tot het eco nomische nadeel, dat door de vertooning sof kunne» ontstaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9