DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS SSsïo JAARGANG WOENSDAG 14 JANUARI 1931 No. 15924 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 R. K. VROUWENBOND VAN HET KANTONGERECHT UIT KETHEL DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bU vooruitbetaling Per drie maanden 3.25; per maand 1.10; Per week 25 cents. Dü bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bi) vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. SCHIEDAM De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prüsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Llefdadlg- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën6 regels 0.60; 10 regels ƒ1.—; 15 regels ƒ1,50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Onsrevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten of oogen; ƒ250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; 75.— bij verlies van een wijs- ringer; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. Opvoering Kersitableaux De opvoering van een groot aantal Kerst- Jableaux door jongens van het Sint Franciscus- üefdewerk te Rotterdam, is een groote ver rassing geworden. De groote zaal van den K. Volksbond was stampvol, toen pater J. <3- Laarschot den avond inleidde met een vorte uiteenzetting van het doel van het mooie, sware, van teleurstellingen niet ontbloote, blaar vaak tot zulke heerlijke resultaten lei dende Sint Franciscus-liefdewerk, het werk ^at zich de jongens aantrekt van de straat, bij onder de ruwe schors dikwijls zulk eeo bfooie ziel huist. Pater C. Knell leidde vervolgens de tableaux biet een enkel woord in, waarna met de voor telling een aanvang werd gemaakt. Achtereenvolgens werden een groot aantal épisoden betrekking hebbend op de geboorte eu het leven van Christus voor het. voet.icht aanschouwelijk voorgesteld, te beginnen met het oogenblik, dat God aan Mozes zijn T en Geboden geeft op den berg Sinai. Dan zagen we David met de harp, den prj. feet Micheas, de boodschap des Engels; kortom a'le tafereelen, die met Jesus' komst op aarde 'n verband staan. Een groote slotapotheose, de Verrijzenis, zette een schitterende kroon op de reeks van tableaux. De tafereelen wei-den opgeluisterd door zang van pater Knell, mej. Maassen en den jonge heer H. 't Hart, aan de piano begeleid door mej. Paula van 'Alphen en mevr. Pluym. Het was een mooie, ook voor den Vrouwen bond welgeslaagden avond. Bif den aanvang werd door mej. Maassen meegedeeld, dat de voorzitster, mevr. Steojs, om gezondheidsredenen zich genoopt had ge- Zien voor het presidentschap te bedanken. Zij zal echter voor het bestuur behouden kunnen blijven. BESTRATING VAN HET ROZENBURGER PLEIN OF PLANTSOENAANLEG Een adres aan den Raad Dooi het bestuur der buurtvereeniging Ro- zsenburgerplein ,,'t Centrum" is het navolgende adres aan den Raad gezonden: „Ondiergeteekende neemt de vrijheid Uwen Raad namens vierhonderd zeven en vijftig (457) bewoners der naaste omgeving van het Rozenburgerplein beleefd te verzoeken: bij B. en W. met klem er op aan te dringen, van het Rozsnburgerplein plantsoen te ma ken, en in geen geval tot bestrating over te gaan." (w.g.) C. L. SIMONS, Voorzitter Aan de memorie van toelichting ontleenen "e, dat in het afgeloopen seizoen vijf ver- eenigingen weigerden in de tent op het plein te conoerteeren wegens het te groote lawaai; Wanneer het plein bestraat wordt, zal, vreest men, in het komende seizoen in het geheel geen concert meer verkregen worden. Ais er tot platsoenneering overgegaan wordt, zullen de luisteraars ongeveer vijf meter uit de tent moeten blijven, dit zal er toe leiden dat de jeugd (welke de grootste stoornis ver oorzaakt) niet naar voren kan dringen, en de leden der vereenigingen niet gehinderd wor den, tevens zullen de omstanders meer kun nen genieten van muziek en zang daar dit dan beter tot zijn recht komt, ook zal het dan niet meer voorkomen, dat, daar door het vele leven het schoone van den muziek verloren gaat, wij een weigerend antwoord zuilen ont vangen. Opgemerkt wordt dan nog voor plantsoen- aanleg in de Swammerdamschestraat en de Buys Ballotstraat 24000 is uitgetrokken Zulk een bedrag is voor het Rozenburgerplein niet noodig; maar waar de bewoners zelf een mooie tent bij elkaar hebben gebracht, daar meent de vereeniging op de medewerking van de gemeente te mogen rekenen om aan de om geving een beter aanzien te geven. VEREENIGING VERJAARDAG Gistermiddag heeft de vereeniging „Ver- Jaardag" haar eerste vergadering in 1931 ge- houden, ten huize van de voorzitster mevr. S. Hijman. De voorzitster deelde mede, dat bij haar was ingekomen een gift van 55.24 zijnde hes aldo de rekening van de ontbonden coöperatieve telefoonvereeniging ,,Het streek het voor de Beneden-Maas". Bij het openen der busjes werden de damesbestuursleden zeer Verrast, omdat de inhoud zoozeer de verwacb ting had overtroffen. Ook het bedrag der bon. nen uit de busjes, geplaatst bij de winkeliers, leverde een bevredigend resultaat op. Mede- deeling werd gedaan, dat twee patiënten, ver pleegd in 't Zeehospitum te Katwijk aan Zee We Or hersteld in de familiekring waren terug gekeerd. Daarna werden behandeld drie aanvragen om financieelen steun t.w. een mannelijke patiënt Verpleegd in het R. K. Sanatorium te Berg en Bosch en een mannelijke en vrouwelijke Patiënt verpleegd in 't Sanatorium te Hellen- doornalle aanvragen werden goedgekeurd, waardoor de vereeniging aan 15 patiënten, die la Sanatoria genezing zoeken, financieele steun Wordt verleend. SCHIETEN Binnenkort zal de echietvereenigins ,,Da Roos", alhier haar zevenjarig bestaan herden ken. In verhand daarmee heeft zij voor haat leden weer een onderlinge schietwedstrijd ge durende 4 weken uitgeschreven. Tevens zal dan ook weer de Miss Blanche- Wisselbeker verschoten worden. De wedstrijd vangt aan op Vrijdag 16 Jan. Morgen houdt de vereeniging haar jaarl. alg. ledenvergadering I» De Harmonie, Nleuwstraat Mercedes en Continental hadden In 1930 ba de rennen reuzen successen. Beide bergkampioen- schappen werden op Conti-banden behaald. Stuck rb'dt geen Austro-Daimler meer doch een Mercedes. Stuck en Caracciola zweren bü de absoluut veilige Continental banden. Ook wiel- r ij der 3 berijden graag Conti banden. (Adv.). Zitting van 13 Januari Uit Kethel Ook In het vreedzame, rustige, landelijke Kethel worden nog wel eens dingen gedaan, diie het daglicht niet mogen zien. En als die dingen per ongeluk het daglicht wél zien, dan trachten de bedrijvers van de ongerech tigheid de schuld zoover mogelijk van zich af te schuiven. De veehouder H. v. d. E. beeft ook zoo iels begaan. Hij had 'n koe die ziek was, wat men noemt; op sterven na dood. Dal beteekende een sichadëpost voor v. d. E. Om zich nu eenigs- zins schadeloos te etelöen voor dit verlies, ont bood hij C. W. S. die zich hoofdzakelijk met het linkoopen van ziek vee onledig houdt. Hij bood 25 gulden voor de koe en zou haar des morgens voor dag en dauw bij v. d. E. komeu wegheden. Zoo gebeurde, maar ongelukkiglijk kwam de politie er achter eu het handeltje was mislukt. Dé eerste getuige, Cbr. V., knecht hij v. d. E., had „gemoedslbeizwarein" tegen het afleggen van den eed en meende zoo langs de waarheid heen te kunnen glippen. Wamt wat de kantonrechter vermoedde, bleek waarheid: v. d. E. had zijn knechts eerst gron. dag geintjerueerd wialt zij zouden veirkilarer. Toen het vervangende stuk geteekend was, wei gerde V. te zeggen: „diat beloof ik". Eerst na heel veel praten en uitleggen kreeg men het .gedaan, hem de drie woorden te doen uitbrengen. Toen ging de kantonrechter vis- schem naar de waarheid, die echter heel diep op deu bodem zat en er niet dian met veel moeite uitkwam. De ziaa.k was nu voor v. d. E. geheel bedor ven. Ook de tweede getuige, de 14-jarige J. G. sidderdo onder den blik vain verdachte en hier duurde het eveneens heel lang voor de waarheid voor den dag kwam. De ambtenaar, unir. G. ICuyper Boone, achtte het bewezen dat de koe „zoo dood was als 'n pier" en noemde het gedrag van verd. meer dan schandelijk. Hij elschte een il.raf van twee weken hechtenis. Het vonnis luidde conform. Vervolgens stond terecht C. W. S. uit Kethel, die de koe had gekocht en vervoerd en maar hij zei, aan de varkens had gevoerd. De ambtenaar vond het m dezen verdachte te loven, dalt hij rond voor de waarheid uit kwam, al is het vergrijp zeer ernstig Hij eisch- te tegen S. eeng eldlboeite van 1500 subs. 100 dagen hechtenis. Het vonnis was 600 subs. 100 dagen. Uit Overschie Het is nu de tijd da,t de vruchtbare Hot- liandscbe grond weer een levenskracht-dn-fec- tie krijgtde tijd dat de zuivere Hollandsche poidervlucht bezwangerd is met de feeërieke en exotische geuren va.n pulp en mest. Het laatste is een directe levenskracht-toediening aan het uitgeputte land en het eerste een in directe: Een toediening van vruchtbaarheid vla de koe. En met sehuitemwol wordt dat tweede voed sel gedistribueerd over de landen, zoodialt mem nu en dan op de buitenwegen zoo'n mesttrein- ije den weg ziet oversteken, een balsemieken- geur rond zich verspreidend. Op een keer was ©r een melkboer met zijn auto over den Over- KichJiesdhen weg komen rennen en zondier ont zag voor den geestrijken inhoud tegen zoo'n wagon mest aangebotst 'n Ongemakkelijk ge val, de kostelijke substantie die het midden houdt tusschen vloei- en vaste stof stroomde over den weg en de auto's sulsdein er sipet. terend doorheen. Om van den geur nog maai' niet te spreken. De wagon was met drie men- schen bemand en alle drie kwamen ze voor het hekje, benevens de melklboer. Zoo wa ren er vier verdachten, die tegelijk alle vier .getuige" waren,. De drie stonden terecht, omdat ze de vrijheid en veiligheid van het verkeer belemmerd hadden door geen roode vlag te plaatsen en de melkboer had ziiich voor hetzelfde feit te verantwoorden, omdat hij te gen den wagen was gebotst. J. W. is vrij gesproken; B. B. en J. de K. kregen ieder 3 boete of 2 dagen en tegen den melkboer C. H. v. V. word ƒ25 of 10 da. gen geëischt. Uitspraak over S diagen. Een oude bekende Ai ie de II. een oude bekende kan zijn kwaal maar niet te boven komen. Telkens weer opnieuw komt hij wegens dronkenschap voor het hekje. En telkens gaat hij weer voor u paar dagen naar den Noordsingel uit lo- geeren. Want boeten betaalt bij niet, hij be paalt zich tot het uitzitten van de hechtenis- straf. Nu was hij weer dronken geweest, dat bekende hij volmondig. De eisch was 15 of 15 dagen van met de bedreiging voortaan naar Hoorn te sturen inplaats van naar den Noord singel. Arie ging weg. Vier kameraden deden hem uitgeleide. Want buiten op de Lange Haven wachtte de oelauto, die hem naar het Huis van Bewaring bracht voor het uitzitten van zijn vorige 15 dagen. Ja, Arie is een oitde bekende! Uitspraken R. S. uit Maasland, schiten met knalpistool 3 of 1 dag en J. M. idem 2 of 1 dag; E. K., Rotterdam, parlevinken z. vergunning, ont slag van rechtsvervolging; J. W. B., Permis, overtreding arbeidswet 2x/2o£2xl dag;- H. v. d. E., fiets onbeheerd laten staan, schul- dfg verklaard zondier oplegging van straf; C. J. W. O., R'dam zonder liqht gereden 5 of 2 d.J. A. V., Vlaardingen, links rijden 2 of 2 d. ALGEM. R. K. PROPAGANDACLUB In de gisteravond gehouden bestuursraad vergadering van de Algem. R. K. Pröpaganda- club is, waar de heer J. Nijssen wegens drukke werkzaamheden ontslag had genomen als secretaris, tot secretaresse gekozen mej. J. Th. M. Joore, Alberdingh Thijmstraat 41. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur HINDERWET Ingekomen is een verzoek van de N.7. Bataafsche Import Maatschappij te 'u Gva- venbage om vergunning tot oprichting van een benzinebewaarplaats met een onder. grondsch reservoir, inhoudende 6000 L., in het pand Vlaardingerdijk 147, kadaster Sectie M. no. 4502, met een bovengrondsche aftapinrich ting in het trottoir vóór genoemd pand. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secreta rie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag 28 Januari 1931, des namiddags ten 2 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd kan op de secretarie der ge. meente van de schrifturen, die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeen komstig art. 7 dier Wet voor het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn ver schenen, teneinde hun bezwaren mondeling tie te lichten. SCHIEDAM, 14 Januari 1931. RIJWIEL VERMIST Door don heer P. P., wonende Aleidastraat is bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van zijn rijwiel, dat hij Zaterdag op een werf aan de Kethelstraat alhier had geplaatst. Een soortgelijk rijwiel was daar later in dé plaats gesteld, zoodat zijn fiets vermoedelijk per abuis is meegenomen. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 13 Jan. Aangekomen: Eng. s.s. Harpenden, van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 13 Jain. Vertrokken: Franseh s.s. Baoulé, naar Rotterdam; Duitsch s.s. Alster, met stukgoederen naar Hamburg. SCHIEDAM, 14 Jan. Vertrokken: Eng. s.s. Coronda, naar Willemstad Curasao. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 12—13 Januari GEBOREN: Lucie Rombout, dochter van W. E. R. van Herwijmen en L. Schut, Louise de Colignystraat 37 Simon J., zoon van F. van Pelt en M. Rood bol, Grofbaan 25 Emma E., dochter van K. F. Vermeulen en J. E. va'n den Hoek, Weezenbuurt 4. OVERLEDEN: J. J. van Walterop, 60 jaar, Rotterdamschedijk 32. KALI-FILM Vanwege de R. K Vereeniging van Oud- cursisten werd gisteravond in het Vereeni- gingsgebouw alhier een vergadering gehouden waarin die heer II. Balk, vertegenwoordiger van het Landbouwkundig Bureau der N.V. Ver. Kali Mij., een voordracht hield over het doelmatig gebruik van kali-meststoffen en door een viertal wetenschappelijke en humoris tische films het nut van kalibemesting aan toonde, TIJDELIJK ONDERWIJZERES Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier is benoemd mej. J. H Huurman uit Rijswijk. DIENSTPLICHT Voor de lichting 1932 ziju ingeschreven 22 personen, waarvan niet minder dan 15 vrij stelling wegens broederdienst hebben. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK (Zitting van 13 Januari.) Een psychopatische pleegzuster De 26-jariige Oostenrijksclie K. H., thans zonder beroep heeft zich te verantwoorden ge had ter zake van diefstal van een fiets en post wissel verval selling. Zij was in Mei pleegzuster geweest geweest in de psychiatrische inrich ting Maasoord. Op een dag werd zij plotseling naar Utrecht geroepen waar haar pleegoudere wonen. Haar eigen fiets was toen defect en daarom maakte zij gebruik van de vergunning dia zij van zuster Leer had gekregen, om met haar fiets naar Rotterdam te gaan. Zij had zich echter in de fiets vergist en nam die van zuster Nienhuis. In Rotterdam gekomen, had zij de fiets daar gestald. Bij de terugreis van Utrecht naar Poor- tugaal had zij van Rotterdam af gebruik ge maakt van de autobus, zoo was de fiets in de stalling te Rotterdam gebleven. De volgende week had zij Maasoord voor goed veriaten en zij was toen op haar eigen fiets naar Rotter dam gegaan. De fiets van zuster Nienhuis had zij toen verkocht „omdat zij met Maasoord niets meer uitstaande wilde hebben". Den 20en Mei had zij van Utrecht uit aan haar adres te Poortugaal een postwissel gezon den ten bedrage van 2. Het formulier had zij vervalscbt zoodat haar in plaats van 2 een bedrag van 25 was uitbetaald. Ook dit mis drijf bekende verdachte volledig. Zij had de post- wisselvervalsohing gepleegd, om haar pleeg moeder, die een zaak wilde beginnen te helpen. Dr. H. J. Overbeek heeft verdachte psychia trisch onderzocht. Zijn conclusie is, dat ver dachte behoort tot de groep meurasthenioi en hysterici. Zij is volgens hem niet volkomen toerekenbaar. De conclusie grondt getuige op de fantasieën van verdachte en haar plotse linge driftbuien. De pleegzuster M. A. Nienhuis had haar fiets uit de stalling vermist. Verdachte heeft de koopsom aan den kooper teruggegeven, zoodat de fiets thans weer te harer beschikking is. De kantoorhouder van het postkantoor te Poortugaal, L. van Schee, verklaarde den ver- valschten postwissel te hebben uitbetaald. Des avonds heeft getuige de vervalsching bemerkt. Getuige G. L. de Roodt een broer van ver- dachte's pleegmoeder, die als getuige a de charge werd gehoord, verklaarde, dat thans alles goed gaat met verdachte. Haar driftige buien zijn verdwenen, en zij doet baar werk in den winkel van haar pleeg moeder uitstekend en verpleegt deze op liefde rijke wijze. Hat O.M. waargencmen door mr. J. F. Hoeffelman wees in zijn requisitoir op de eigenaardige persoonlijkheid van verdachte. De inlichtingen uit Maasoord spreken ervan, dat verdachte haar werk zeer vluchtig deed en zeer zenuwachtig was. Zij had veel geld noo dig en besteedde dit veelal voor overbodige dingen. Het O.M. meent, dat geldzucht de drijfveer is geweest. Het O.M. sluit zich aan bij ue conclusie van het psychiatrisch rapport, dat verdachte is van een degeneratieve psy chopatische constitutie, en dat zij beschouwd moet worden als een gevaar voor do maat schappij. Daarom eischt het O.M. 10 maanden gevangenisstraf, door te brengen in een bijzon dere strafgevangenis en daarna ter beschik kingstelling der regeering, waarbij het O.M. de wenschelijkheid uitspreekt, dat verdachte als zij weer vrijkomt, over de grens zal worden gezet. De verdediger, mr. M.O. van Booven heeft in een uitvoerig pleidooi de levensomstandig heden van verdachte geschetst, die den oorlog en den na-oorlogstijd in Oostenrijk heeft door gebracht en die nu 4 jaren in Nederland was, waar zij liefderijk was opgenomen in het gezin van een kinderloos echtpaar. De cenigszins ziekelijke verhouding van verdachte en haar pleegmoeder verklaarde pleiter en hij deed een beroep op de rechtbank geen scheiding tus schen beiden te brengen en verdachte een voor waardelijke straf op te leggen. Uitspraak 27 Januari. Met een auto van den dijk gore len De 37-jarige koopman J. E. had op 26 Sep tember een auto bestuurd op den Molendijk te Spijkenisse. Hij had daarmee op zoodanige wijze gereden, dat de auto bij een bocht van den dijk was gevallen, waarbij W. van 't Hof en D. Rijs- dijk, die in den auto zaten er uit geslingerd werden, tengevolge waarvan beiden ernstig wa ren gekwetst en tijdelijk ziek en bedlegerig waren geweest. Thans had E. zich voor de rechtbank te verantwoorden ter zake van het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Dr. A. Collee gaf eenige inlichtingen omtrent de kwetsuren, die de beide slachtoffers hadden hekomen. Verdachte beweerde met een gewoon gangetje t.e hebben gereden. Dat gewone gangetje zou zoo ongeveer 60 K.M. hebben bedragen. Het was dien avond slecht weer; Het regende bij stioomen. Ongeveer 100 meter voor de hoclit had verdachte wel gezien dat er een bocht in den weg was, maar vlak bij gekomen kwam er plotseling zooveel water over zijn wagen, dat hem alle uitzicht werd benomen. Volgens hem was het slechte weer oorzaak van het ongeluk geworden en hij wilde maar niet inzien, dat hij, wanneer hij met een snelheid van b.v. 20 K.M. had gereden, het hem heel goed moge lijk zou zijn geweest de bocht naar behooren te maken. De beide slachtoffers, die ook als getuigen werden gehoord, verklaarden dat verdachte zeer hard had gereden. Ht O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoef felman achtte de wijze van rijden van verdach te onverantwoordelijk. Zijn schuld bewezen achtend, eischte het O.M. 14 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 1 jaar. Zijn collega's bestolen De 25-jarige seheepsteekenaar C. M. v. D., thans te Haarlem bekende zich in Juni, toen hij werkzaam was aan de scheepswerf van de firma Smulders te Schiedam te hebben schudig ge maakt aan diefstal van een portefeuille met f 145 ten nadeele van een collega, uit wiens kleeren in de garderobe hij de portefeuille had weggenomen. Een aannemelijke reden, waarom hij dezen diefstal had gepleegd, kon verdachte niet opgeven. Hij verdiende een goed weekloon. De scheepsteekenaar H. v. d. Krans had uit zijn kleeren, die hij in de garderobe had opge hangen een portefeuille met 145 vermist. Ook vroeger is er wel eens het een en ander ver mist en ook na dien diefstal wel. De reclasseeringsambtenaar J. H Botter heeft een rapport toegelicht, dat tot een voor waardelijke straf adviseert. Het O.M. zeide slechts buitengewoon aarze lend met dit rapport te zullen meegaan. Het eischfe 8 maanden gevangenisstraf vöorwaarde- lijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, mr. W. A. Hoek uit Schiedam drong er bij de rechtbank op aan verdachte nog een kans te geven door een voorwaardelijke veroordeeling. Om een vrouwenruzie Op 28 Juni hadden de vrouwen van W. D. 37 jaar los werkman te Hoogvliet en van F. v. d Engel ruzie gekregen, want de laatste had de eerste een leelijk scheldwoord naar het hoofd geworpen. Dat kon D. niet op zich laten zit ten en zoo was hij naar de woning van P. v. d. Engel gegaan, met de bedoeling hem te vragen zijn vrouw daarover eens onderhanden te ne men. Toen hij naar v. d. Engel gegaan was, was hij onder den invloed van alcohol. Vond u dat wel het goede moment om een dergelijk kiesch verzoek te doen vroeg de presi dent, jhr. mr. van Vierssen Trip. Verdachte vond dit niét zoo bezwaarlijk. Van den Engel was op 'hem afgestormd en zoo wa ren zij slaags geraakt. Verdachte gaf toe daarbij zijn mes te hebben gebruikt en v. d. Engel te hebben gestoken in het gelaat. Twee getuigen hadden het mes in verdach- te's handen gezien en hem een stekende bewe ging zien maken. Het O.M. eischte 4 maanden gevangenisstraf. Overtreding van de Arbeidswet De 41-jarige bedrijfsleider Ph. J. S. uit Maas sluis was ter zake van een overtreding van de Arbeidswet door den kantonrechter te Schie dam veroordeeld tot S dagen hechtenis. x Van dit vonnis was zoowel hij als de ambte naar van het O.M. in appèl gekomen. Volgens de dagvaarding zou verdachte als bedrijfsleider niet hebben gezorgd, dat een 13-jarige jongen in de kuiperij Electra geen arbeid verrichtte. De zaak was daarom zoo zwaar gestraft, om dat verdachte reeds eerder wegens overtreding van de Arbeidswet was gestraft, en omdat zijn nalatigheid in dit geval zeer ernstige gevolgen had gehad. De 13-jarige A. Wijgerse toch was met zijn linkerhand in een duigenstrijkmaehine bekneld geraakt, ten gevolge waarvan dit lichaamsdeel was verminkt. Verdachte gaf toe den jongen in dienst te hebben gehad. Hij was er pas een paar dagen, toen het ongeluk ge beurde. Hij had hem opgedragen do duigen van de duigenstrijkmaehine te halen en die naar de sorteerafdeeling te brengen. Uitdrukkelijk had hij hem verboden aan de machine te komen, maar van een oogenblik, dat de arbeider, die met de bediening van die machine was belast, zich verwijderd had, heeft Wijgerse gebruik ge maakt toch aan de machine te komen. Deze machine is goed beveiligd, maar de jongen heeft zijn hand gestoken in de buis, die de krullen moet afvoeren en is zoo met zijn hand in aan raking gekomen met de zich heen en weer be wegende beitel. Plet slachtoffer beweerde, dat verdachte hem de opdracht gegeven had de machine te bedie nen. Op het oogenblik krijgt de jongen een uit- keering van de rijksverzekeringsbank en aan den controleur heeft hij ook opgegeven, dat de arbeid aan die machine hem opgedragen was. Getuige E. Paalvast bedient de duigenstrijk maehine. Wijgerse had tot taak de uit de ma chine komende duigen op te rapen en naar de sorteerafdeeling te brengen. Het ongeluk heeft getuige niet zien gebeuren. Hij was toen juist even weg om een glas water te drinken. Voordat arbeiders aan een machine worden ge zet, worden hun inlichtingen omtrent die ma chine gegeven. Getuige E. Bravenboer heeft gezien, dat Wijgerse zijn hand stak in de buis. Hij heeft hem toen gewaarschuwd dit niet te doen, daar dat gevaarlijk is. Even later zag hij weèr, dat Wijgerse zijn hand in de buis stak. Hij heeft hem toen nogmaals gewaarschuwd. Eenige oogeniblikken later is het ongeluk gebeurd. Er worden nog eenige getuigen a déharge gehoord uit wier verklaringen bleek, dat ook zij gezien hadden, dat Wijgerse herhaaldelijk gewaar schuwd was. Het O.M. meende, dat de overtreding van de Arbeidswet, die trouwen® door verdachte wordt toegegeven, bewezen is. Het O.M. kan echter niet aannemen, dat verdachte Wijgerse de op dracht gegeven heeft aan de machine te gaan staan. Daarom achtte het de opgelegde straf te hoog en eischte het bevestiging van het von nis van den kautonreohter, behalve wat betreft de straf, die het O.M. bepaald wilde zien op 75 boete subs. 15 dagen reebtenis. De verdediger mr. J. H. Welcker meende, dat verdachte niet gestraft mag worden naar de gevolgen. Hij concludeerde tot oplegging van een geringe geldboete. Uitspraken 27 Januari. Uitspraken H. H. 22 jaar electricieu te Schiedam, gede tineerd en recidivist, wegens diefstal door mid del van inklimnüng van sigaretten, een porte feuille en een doosje met geld uit de woning van J. Zwitser te Vlaardingen, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. A. G. v. d. H. 26 jaar chauffeur die terecht gestaan had ter zake het aan zijn roekeloos rijden te wijten hebben, dat zijn auto op den Rotterdamschen Weg te Overschie in aanrij ding is gekomen met een voor hem uit rijden de auto, waarop de 14-ja.rige G. Kruithof, die achter de eerst-rijdende auto hing tusschen beide wagens was beklemd geraakt, tengevolge waarvan Kruithof beide beeneu had gebroken, werd vrijgesproken. A. v. d. H. 28 jaar timmerman, gedetineerd en recidivist, wegens diefstal van verschillen de bedragen aan geld uit woningen van pension houdsters, bij wie verdachte zich als pension gast had voorgedaan, tot 1 jaar gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere strafgevan genis en daarna ter beschikking stelling der regeer ing. J. M. 19 jaar expeditieknecht en G. A. v. L. 19 jaar loopknecht wegens 'diefstal vam een be drag van 50 benevens een aantal zegels uit hot kantoor van Krupp's kasregistermaatschap pij, tot hetwelk zij zich met behulp van valsche sleutels toegang hadden versohaft, tot resp. 4 en 2 maanden gevangenisstraf, ieder voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. BEURZEN VOOR MUZIEKSTUDIE. De Minister van Onderwijs, K. en W. brengt ter algemeene kennis, dat in 1931 van Rijkswe ge beurzen voor muziekstudie zullen worden beschikbaar gesteld ten behoeve van on- of min vermogende jongelieden van Nederlandsc.he na tionaliteit, cn wel: a. twee beurzen, elk groot ten hoogste 1500, b. twee beurzen, elk groot ten hoogste 750. Verwacht wordt: Meest matige wind uit Westelijke richtin gen, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijn, lijk enkele Tegen- of sneeuwbuien, iets zachter Fietsers en motorrijders lichten op yan 's avonds 4.42 tot 's morgens 7,37. lederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuur van den N. R. IC. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams» Mannenkoor" (dirigent Paul Y. d. Putten), Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur In den R. K. Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de Theresia-vereenl- ging. lederen Woensdagmiddag van 3—3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. Gymnastiekzaal van de R. K. School aan de Warande. Aanvang 8 uur. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken ,,St. Antonius". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Woensdag 1-4 Januari Missiefilm. Spreker Pater Oyen, R. K. Volks bond, 8 uur. Donderdag 15 Januari Feestavond afd. Schiedam Bijz. Vrijwillige Landstorm. Musis Sacrum. 8 uur. Vergadering Dekenale Jeugdraad Patronaats gebouw H. Hartkerk. Aanvang 3 uur. Vrijdag 16 Januari Concert kon. zangvereeniging „Schiedam's Mannenkoor Orpheus". R. K. Volksbond; 8 uur R. K. Metaalbewerkersbond St. Eloy. R. K. Volksbond, 8 uur. Zaterdag 17 Januari Feestavond gymnastiekvereeniging Thor. Musis Sacrum. Aanvang 8 uur. Feestavond gymnastiekvereeniging Thor, Musis Sacrum, 8 uur. Zondag 18 Januari Receptie Gemengd Koor, Musis Sacrum. R. K. Schiedamsche Tooneelclub. Opvoering van 'n Partijtje Poker. R. K. Volksbond. 8 uur Dinsdag 20 Januari Jubileumconcert „Gemengd Koor" ter ge. legenheid 60-jarig bestaan. R. K. Volksbond. Aanvang 8 uur. Jaarfeest Propagandaclub St. Clemens. Parochiehuis. Acht uur. Donderdag 22 Januari Slotfeest Gemengd Koor, Musis Sacrum, 8 uur. Zaterdag 7 Februari ,,Waitersportvereeniging Schiedam". Feest avond voor de leden. Opvoering van ,,Adam en Eva", door U. D. Musis Sacrum. Half acht. TANDHEELKUNDIGE EXAMENS. De minister van Onderwijs, K. en W. brengt ter algemeene kennis, dat 3 Februari 1931 eu volgende dagen te Utrecht gelegenheid zal wor den-gegeven tot het afleggen van de practische en theoretische tandheelkundige examens, be doeld in de artt. S en 9 der wet van 25 Decem ber 1S78, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 24 November 1928. 14 Jan.: Groote Schouwburg, Rigoletto (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen. 15 Jan.: Groote Nutszaal, piano-avond Jaap Callenbach, 8 uur. 16 Jan.: Groote Schouwburg, De ziel van Nicolaas Snijders (Amsterd. Tooneel) 8 uur. 17 Jan.: Groote Schouwburg, Butterfly (Ital. Opera) 8 uur (voor volwassenen) Geb. v. K. en W„ 6e pop. Zaterdagmiddagconcert, Rott. Philh. Orkest, half 4. 18 Jan.: Groote Nutszaal, liederen-matinée Alexandra Triamti, half 3. D a g e 1 ij k s: Tivoli schouwburg, Champagne (Bouwmeester-revue), 8 uur, Zondag ook 2 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 dezer in: Royal, Watt en Half Watt als mannequins (voor volw.) Grand théatre, The big pond (voor volw.); Scala, Syncopation; W. B.-theaterSay it with ruiter (voor volwassenen). City-theater: Say It with songs (voor volwassenen; Centraal, De gemaskerde ruiter (voor volwassenen). SCHIEDAM, 14 Jan. Officieele noteering van do commissie uit de Kamer van Koophandel, Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 11.4 HERMAN JANSnV Spoeling L40. Spoeling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1