VAN AMSTERDAM NAAR AMSTERDAM, VIA NAPELS DONDERDAG 15 JANUARI 1931 DE LIBERALEN EN DE REGEERING DE STAKING IN Z.-WALES EEN GRANAAT OP WIELEN DE HANDEL IN NARCOTICA AMERIKAANSCHE INTERMEZZI AMERIKAANSCH KAPITAAL VOOR BORNEO VIJFDAAGSCHE KOORTS HET WETSONTWERP OP DE ARBEIDSGESCHILLEN Onderschatten de liberalen hun aanhang in het land? (I an onzen correspondent.) Londen, 9 Januari 1931 In een „open brief" heeft mr. Ramsay Muir, de voorzitter der liberale partij-organisatie, de betrekkingen zijner partij ten opzichte van de beide partijen als volgt geformuleerd: „Terwijl het labour-regime volstrekt om» vredigend is, kunnen de liberalen niet de ver antwoordelijkheid op zich nemen ,de conserve- tieve partij op den troon te brengen". Dit is het standpunt, dat in den loop de laatste maanden meer dan eens verkondigd is door mr. Lloyd George, en dat waarschijnlijk door de groote meerderheid der liberale poll tici gedeeld wordt. De waarheid, die er achte steekt, is deze dat de liberalen tot eiken, of tot bijna eiken prijs algemeene verkiezingen vermijden willen, zoolang de kieswet niet op zoodanige wijze herzien wordt, dat de partijen meer dan thans in verhouding tot het op el harer uitgebrachte totaal-aantal stemmen in het parlement vertegenwoordigd zullen zijn. Zelfs indien de liberale partij, door de labour- partij nog gerulmen tijd aan het bewind te laten, een groot aantal stemmen mocht in boeten, zou zij met een kleiner totaal aantal stemmen waarschijnlijk veel meer zetels krij gen dan zij thans inneemt. Daarentegen neemt men aan, dat algemeene verkiezingen, onder het bestaande kiesstelsel gehouden, haar nood lottig zouden worden. Hierbij wordt evenwel geen rekening gehouden met een verschijnsel dat zich ook reeds bij tusschentijdsche verkie zingen voorgedaan heeft, n.l. dat klaarblijke lijk zeer veel kiezers, die in 1929 op den labour- candidaat stemden, thans hun stem uitgebracht hebben op den liberaal, en niet op den conser vatief. De algemeene verkiezingen van 1924, waarbij de conservatieven en liberalen min of meer samengingen tegen de labours, hadden niet alleen een zware nederlaag van laatstgenoem den, maar een nog zwaardere nederlaag van de liberalen ten gevolge, 't Waren alleen de conservatieven die van de overwinning profi teerden, en rijkelijk 1 Maar er is een groot verschil tussehen het heden en ruim zes jaren geleden. Het is mogelijk, dat de labour-regee- ring zich even onpopulair gemaakt heeft als in 1924 (al moet men rekening houden met de rol, die de vermaarde brief van Zinovieff toen gespeeld heeft), maar terwijl toen de conser vatieven, na in 1923 zwaar geslagen te zijn, hun populariteit in verwonderlijk korten tijd herwonnen, is van een zoo sterke zwenking der openbare meening in de richting van mr. Baldwin's partij ditmaal heel weinig, en in leder geval veel minder, te bespeuren. Meer en meer gaat men zich afvragen of de liberale leiders hun aanhang in het land niet sterk onderschatten. Zou bun partij, bij thans ge houden algemeene verkiezingen, niet op zeer veel stemmen kunnen rekenen, die onder de in 1924 bestaande omstandigheden op de con servatieven uitgebracht werden Het ten val brengen der regeering zou, van liberaal partijstandpunt bezien, thans een ge waagde onderneming zijn, maar wanneer één leider den moed en de avontuurlijkheid bezit iets dergelijks te riskeeren, dan is het mr. Lloyd George. En in dit verband rijst een andere vraag in ons op: is deze staatsman, die sterk was door zijn eeuwige jeugd, niet meer de oude, d.w.z. de jonge Lloyd George, die zich steeds aangetrokken heeft gevoeld tot het ge vaar De houding, welke hij sinds zoovele maanden reeds aanneemt, zou in iederen anderen staats man verklaarbaar zijn, maar alleen in hem niet, tenzij hij werkelijk zijn jeugdig élan be gint te verliezen. Volgens mr. Ramsay Muir zullen de liberalen de regeering blijven steunen tot de kieswet herziening er door is, maar ook hierbij zal zich een groote moeilijkheid voordoen. Tegenover de kieswetherziening staat als „ruilobject" het wetsontwerp op de arbeidsgeschillen, dat beoogt de wet van 1927 te herzien. Deze wet verklaart algemeene stakingen onwettig, en bepaalt dat leden van vakvereenigingen alleen dan aan een politieke partijkas zullen bij-dra gen, indien zij hiertoe schriftelijk den wensch te kennen geven. De labourregeering wil het verbod op algemeene stakingen opheffen, en de bepaling betreffende bijdragen tot partij kassen zoodanig herzien, dat zij weer wordt, gelijk zij vóór 1927 was, toen vakvereenigings- leden alleen dan niet aan een partijkas bij droegen, indien zij hiertoe schriftelijk den wensch te kennen gaven. Sir John Simon heeft zich reeds op de on- dubbelzinnigste wijze tot tegenstander van wij ziging der wet-1927 verklaard, en verscheidene liberalen staan achter ham. Volgens de „Daily Telegraph" zouden ongeveer 25 liberale leden bereid zijn een conservatieve motie tot verwer ping van het regeerings-ontwerp te steunen. Twee of drie zouden zich onthouden, en de rest ongeveer 30 zou met de regeerin-gspartij meestemmen. Verder verneemt de „Daily Telegraph" dat „indien de regeering, met de hulp van liberale stemmen, de tweede lezing haalt, de liberalen zich bij de artikelgewijze behandeling hard nekkig zullen verzetten tegen het voorgestelde systeem van bijdragen aan de partijkas, en ook tegen de bepaling, welke organisaties van rijks beambten zou toestaan zich aan te sluiten bij algemeene federaties". Van belang is het verder, dat het algemeen bestuur van de nationaal-Iiberale club een reso lutie tegen het regeeringsontwerp aangenomen heeft; ook dit zou invloed kunnen uitoefenen op de houding der lagerhuis-fractie. Zelfs in het gunstigste geval zou het prestige der liberale partij een nieuwen en harden slag krijgen, indien ongeveer 5/12 der fractie stemde in strijd met het officieele parool, en daar iedere maand de algemeene verkiezingen (wanneer zij ook mogen „uitbreken") een maand nader komen, is het voor de partij van mr. Lloyd George zaak haar prestige te ver- Sterken. Alles waardoor de onderlinge ver deeldheid naar bonten toe gedemonstreerd wordt, kan haar noodlottig worden. Nog geen oplossing LONDEN, 14 Januari (V.D.) Ook heden had den op het departement van arbeid langdurige onderhandelingen plaats tussehen de vertegen woordigers der arbeiders en mijneigenaren in de mijnindustrie van Zuid-Wales. Jpt dusverre werd geen basis voor gemeen- IChappeljke onderhandelingen gevonden. Bij Lticullus te Gast {Van onzen Brusselschen correspondent Sorrento, 5 Januari 1931. Wij waren er heelemaal niet over verwon derd, toen wij Zaterdagmiddag te Amsterdam in de Riviera Papoli Express stapten, te den ken aan „de reis naar de maan", het boek van Jules Veme, dat onze jeugd met avontuur lijke droom-en heeft vervuld en ons in onzen jongen overmoed heeft doen betreuren, dat wij er net niet bijwaren om in die fameuse granaat medegeslingerd te worden naar het geheimzin, nige hemellichaam, onweerstaanbare magneet van dichters en verliefden en andere lunatie- ke-rs, op het moment, dat het in zijn sidertschen omloop het dichtst bij moeder-aarde stond, wat in afstand neerkwam op de bagatelle van 381.750 K.M. Wij dachten aan dat boek en aan die reis omdat wij ons niet konden ontdoen van de zach. te obsessie, dat eindelijk een stukje van voor goed van de baan gewaand^ jeugd-ideolen ging verwezenlijkt worden. Want wat was, au fond, o n ze enorme Pullman anders dan een fantas tische granaat, waarmede wij een tocht naar de zon gingen ondernemen Lichaam van staal, bezield met stoom en electriciteit, vliegt hij over de wereld, over bergen en dalen, door regen en wind, sneeuw en zon. En in zijn binnen ste voert hij met zich mede menschen die hongerig zijn naar wetenschap, afleiding en schoonheid. Er waren geen duizenden kilogram buskruit, toluol of andere springstoffen toe noodig,. om ons met het geweld van een machtige catapult, te slingeren naar het doel. Geen buskruit, dus ook geen lawaai. Een signaal, een paar gestes met de hand op blinkende wieltjes en elegante hePboomen en wij gleden, gleden op de dubbele stalen baan zoo zacht en geruischloos, dat wij op de steenen van het perron tranen hadden kunnen hooren opeaspatteren.... indien er om ons vertrek zouden gestort zijn geweest. Dit laatste nu was echter niet het geval, want alles geschiedde in den grootsten eenvoud, zonder tralala van speechen of de figuratie van afsoheid-wuivend© kennissen. Er was niet eens een klankfilm apparaat om onze laatste woor den op te nemen, die beslist historisch moeten zijn geweest. Met een knipoogje en een monkelenden glim lach tot bekende steenen silhouetten, namen wij afscheid van Amsterdam. De ruim tweeduizend kilometers verre reis in het binnenste van een bolied was begonnen. De geest van Jules Verae vroeg, of wij tevre den waren. Wij waren bet inderdaad. En zeg gen, dat toen het mooiste en het beste nog moest komen Wij verlieten de wintersehe guurheid ,om zo- merwaarts te rijden en daar rezen voor onze verbeelding, eindeolos hoog, de parallelle stalen banen van slechts enkele centimeters breed, die over zich voelen heen stormen, tot aan het einddoel, de hom'a 'dduizen-djen kilo's zware vracht van onzen Pullman, die als een gigan- teske pijl van Amsterdam naar Napels werd ge schoten. Daar verspreidde zich de aroom van lekkere sigaren, symbool van huiselijke gezelligheid en wij voelden ons thuis. De bre-ede bank in den luxueusen éénpersoons- coupé lokte, om eventjes gemakkelijk te gaan zitten en zelf ook een sigaar op te steken, nadat wij eerst met onze medepassagiers uit andere coupé's kennis hadden gemaakt. Dan hebben wij de situatie opgenomen en ons zeer confortabel geïnstalleerd, wat in een Pullmanwagen van allerjongste creatie nu juist geen kuns<t is, zijnde deze daar totaal op inge richt. De reis rond onzen coupé is anders gauw gemaakt: de breede bank, met afneembare rug kussens, zachte armleuningen links en rechts; een tafeltje en daaronder, als men het deksel optilt een lavabo met warm en koud stroomend water; een nachtkast en verder ook een wand kastje voor toiletvoorwerpen; breede netten om er de valises in te plaatsen; twee vensters aan de een© zij-de, waarvan één met luohtverver- soher, vier lampen aan het plafond en een sche merlamp; kapstokken en spiegels en tenslotte een compleet afsluitbare deur, die uitkomt op den couloir. Het geheel is uitgevoerd ia gepolijst teakhout, met fijne ingelegde frise waarin het groen domineert Des avonds wordt de bank omgekeerd en men heeft dan een uitsteltend bed, van waaruit men door de lage vensters in liggende houding de schoonheid der bergstreken kan bewonderen als, wel te verstaan, de maan haar medewerking wil verleenen. Is men echter liever knus chez soi en wil men niets met de buitenwereld te maken hebben, dan kan men de vensters ma-skoeren met oprolbare persiennes en met zwaar tocht- doek, dat elke insijpeling van stations-licht of andere, die het slapen zouden verhinderen radi- kaa-1 onmogelijk maakt. Het boudoir van een onge dame kan nie-t knusser ingericht zijn. Onze verkenningsreis voortzettende, komen wij in den langen, met dikke tapijten bekieede-n gestyleerden couloir, met boven eiken coupé roods en witte sinjaallichten, als men de dien sten wil inroepen van den wagonchef. Een element van groote beteekenis in een internationalen trein isi naast de wagonli-t, de restauratiewagen. Wij hebben reeds gezegd, dat bet met den eerste in orde is; laten wij nu eens zien wat den tweede ons biedt. Om dit te doen, weten wij niets beters te bedenken, dan even een paar spijskaarten voer den dag te halen. De eerste lunch gebruikten wij op Neder- landscih grondgebied, ergens tussehen Utrecht en Zevenaar. Het apéritif.uurtje bracht ver mouth en porto, maar de meeste passagiers deden het maar liefst met een' stevigen Hol. landschen borrel, ook wel pie-renverschrikker genaamd. De serie hora d'oeuvres variés werd gevolgd door een vol au veut ris de veau, sma kelijk naar binnengewekt met een sec Braune- bergerwijntje 1925. Een fiiet mignon werd ge- savoueerd met Hochhelmer en Margaux, deze "natste klaarblijkelijk om de petits pois en de pommes allumettes wat te doen afsmaken. Een Charlotte de pommes, Cliaudeau en fruit, dienden als nagerecht, dat besloten werd met moka en sigaren. Men zal moeten toegeven, dat dit voor een lunch er wel zijn mag. Het diner kwam ons in het hartje van Duitschland verrassen, terwijl onze granaat op rails koers zette naar Zwitserland, na ons eerst uren lang in de romantiek der Rijnlandschap, pen en -legenden te hebben gevoerd, die wij achter de ruiten in de duisternis aanvoelden. Old sherry scheen de gewenschte introductie te zijn voor een bord klare Scbildkrötensuppe. Een filet de sole hollandaise werd te zwemmen gelegd in een miniatuurmeertje van Graves su périeur, Wij waren te Baden-Baden, meenen wij, toen Getrüffelter Puter mit Salat werd opgediend en wij daar een scheutje Rüdeshei- mer bij dronken, afgewisseld met wat Chateau Fortia bourgogne. Champignons in Sahnentunke lieten zich ook goed eten. Er werden enkele fleschjes Schaumwein Schulitz Gtrüalaek ge- t kraakt bij het Fiir-st Pückler Eis, de Kase en de Englischer Sellerie. Na het fruit en de koffie werden likeuren geserveerd en toen werd het een Duitsch collega te machtig, want hij begon een speech af te steken, ons inziens met do uitsluitende bedoeling zijn spijsvertering wat te bevorderen, want hij schonk meer aandacht aan het gesticulair dan aan het oratorische deei van zijn praatje. Het culinair aspect van ons ver-slag zou niet objectief zijn, indien wij het aandeel dar Italiaansche koks in onze reis naar de zon zouden onvermeld laten. De colazione oftewel de lunch, die wij namen tussehen Bologna en Firenze, bestond uit Antipasto assortito, Piilaff di aragosta reggenza, Polio novello gratellato all americana in salata di stagioae, Carciofi all Italiana, Soffiato Palmira, Formaggi, Irutta, koffie en likeuren. Als wijn dronk men Capri en Chianti stravecchio. Aan het dessert werden wij te Firenze aangenaam verrast door het bezoek van den heer E. Zenuti, consul-generaal van Nederland aldaar, die de Nedenlandsche delegatie op haar doorreis kwam begroeten en ons verliet met den kreet „Vive la Hollande Het diner vond ons aan tafel korten tijd nadat wij Rome hadden verlaten. Het menu bestond uit Crema favorita, Trota al corboglione, salsa veneziana, patate all'inglese, Cuore di filet-ti di bue al-Ia G-odard, asparagi di riviera, salsa maltese, spuma oriëntale, Bisootti, Formaggi, Frutta, Caffé, likeuren en Capri- en Chianti- wijnen. Deze opsommingen zijn welsprekend voor zichzelf. Wij zien lezers de schouders ophalen bij al deze vreemde namen en bij zichzelf zeg gen van deze of gene plat versta ik de Italiaansche benaming niet. Wij zijn niet slim mer dan die lezers, want ook wij wisten aan vankelijk niet best wat het allemaaJ wilde zeg gen. Maarwhat is in a name Wij hebben die dingen geproefd en alles buitengewoon lekker gevonden. Twee dagen lang in de heen reis hebben wij werkelijk den indruk gehad, dat wij gedurende de inhuldigingstrip van de Riviera Napoli Express, hij Lucullus te gast zijn geweest. Er zullen natuurlijk menschen gevonden wor den, die deze eethis-torie vreeseiiijk banaal zullen vinden wij vragen ons soms wel eens af, waarom menschen, die eten en drinken en rooken uit den booze vinden, eigenlijk leven maar dan mogen zij in hun critiek tegen de spijs wagen-gastronomen toch niet vergeten, dat Lucullus, die bekend was om zijn goeden sier en lekkere tafel, nu juist geen imbeciel was. Deze Romeinsche de Ruijter was blijkbaar van oordeel, dat een goed gevulde menschelijke accu heel wat meer weerstandsvermogen heeft om groote daden te verrichten dan iemand, die met een ledige maag over de wereld loopt. Nu worden van Pullman-reizigers weliswaar doorgaans geen victories te land of ter zee verwacht, zooals Lucullus zich die wel offreer de, maar feit is, dat men, goed gevoed zijnde, gemakkelijker weerstand kan bieden aan ver moeidheid. Wat zou men hebben aan een verre reis als men, aan het einddoel gekomen, uit geput en ziek in een kamer zou moeten blijven.... Onze rollende granaat nadert meer en meer baar doel. De eeuwige stad zijn wij gepasseerd, terwijl de zon achter de bergen wegzonk en de lucht groen en paars en rood was gekleurd. In geweldige vaart worden de laatste kilo meters afgelegd. Wij hebben te véél gezien onderweg en kunnen het niet allemaal ver werken. De thuisreis zal ons meer en kalmere gelegenheid daartoe geven. Nu stormen wij Napels binnen. Wij hebben 2041 kilometers afgelegd, van Amsterdam naar de groote stad aan den voet van den Vesuvius en wij zijn aangekomen juist op het uur, de minuut en de seconde, die in het spoorboekje zijn vermeld Hier, onder de rookpluim van den Vesuvius, beeft Mignon het land gevonden, waar „ein sanf-ter Wind von -blauen Himmel weht, die Myrtbe still und hoch der Lorbeer steht Welken indruk zal het op ons maken De besprekingen in de opium- commissi te Genève Welke Staten zullen verdooende middelen fabriceer en? GENEVE, 13 Januari. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Sinds verleden week Vrijdag vergadert te Genève de opium-commissie van den volkenbond, die voornamelijk dit maal tot doel heeft de voorbereiding van de wereldcon ferentie, einde Mei, over de beperking van de fabricage van verdoovende middelen. De commissie heeft vandaag het belangrijk ste artikel van het ontwerp-conventie behan deld, waarin bepaald wordt, dat alleen enkele met name genoemde staten morphine, heroine, cocaine en hun preparaten mogen fabriceeren en waarin verder voor ieder van die staten het bepaalde percentage van de totale fabricage za' worden vastgesteld. De gedelegeerden van België en Spanje be streden dit artikel, omdat zij er tegen zijn, dat een monopolie voor de fabricage van verdoo vende middelen ten gunste van enkele staten in het leven zal worden geroepen. Zij gaven de voorkeur-aan het z.g. Amerikaansche plan, volgens hetwelk iedere verbruikende staat ieder jaar tevoren moet opgeven, in welke lan- len hij de noodige verdoovende middelen wil bestellen. Hieruit zal dan voor Ieder fabricee- rend land vanzelf voortvloeien, hoeveel het voor den uitvoerhandel mag vervaardigen. De groote meerderheid der commissie gaf echter de voorkeur aan het voorgestelde ar tikel, zoodat de conventie zelf voor iederen staat zal vaststellen het hem toekomende maximum aandeel in de wereldfabricage. Aan welke staten de conventie het recht zal toekennen voor den uitvoerhandel te fabricee ren is nog onbeantwoord gelaten. Het is zeker, dat Duitschland, Engeland, Frankrijk en Zwit serland het recht zullen krijgen zoowel mor phine en heroine alsook cocaine te fabriceeren. en dat Nederland het recht op de vervaardiging van cocaine verkrijgen zal. Misschien zullen echter ook Japan, Turkije en Zuid-Slavië een dergelijk recht eveneens verkrijgen. De gedelegeerden van Zuid-Slavië en Tur kije verklaarden vandaag beslist aanspraak te maken op een percentage in de wereldfabrica ge voor den uitvoerhandel. De percentages, die in de conventie worden vastgesteld, zullen slechts voor twee jaar gel den. Daarna zullen de fabriceerende landen opnieuw overwegen, of er aanleiding bestaat, prijtfjripg van hun aandeelen. Nieuwjaar in New-York (Van onzen H.-correspondent) N e w-Y o r k. 2 Januari 1931. New-York vond het vanmorgen nogal hard, weer aan liet work te gaan. Er waren er heel vat met haarpijn en er werd bijzonder hard gegeeuwd, toen de wekkers hun gebiedend er uit! riepen. Nieuwjaarsdag was alweer voorbij en alleen een gescheurde, papieren muts ge tuigde in een hoek van de kamer van het feest. Alles bijeen genomen is het een alleszins net feest geweest. Er werd met veel enthousiasme <1P het nieuwe jaar gedronken, maar niemand stierf aan alcohol-vergiftiging; slechts 75 drin kers moesten in de hospitalen behandeld wor den. Dat is vier minder dan verleden jaar. Heiaas waren de auto-ongelukken buitenge woon talrijk. Voorts moesten we een dozijn schietpartijen noteeren, acht steekpartijen, even veel aanrandingen en verscheiden© valsche brandalarm s. Er is verder een jongen door een hond geheten. Maar afgezien van deze inciden ten is Nieuwjaarsdag ordelijk ve-rloopen. Dat de alcohol geen enkel slachtoffer heeft geeiseht, wordt door de politie als een record beschouwd. Het vorige jaar waren er nog drie dood-en. Men vermoedt, dat er Nieuwjaarsdag een beter merk aan de markt was. Maar het is ook mogelijk, dat de magen van de drinkers meer aan bocht gewend zijn geraakt Bovenstaand is ontleend aan het Nieuwjaars dag-overzicht van „The New-York Sun", een respectabel blad. We mogen dus gelooven, dat New-York zich braaf heeft gehouden. Trouwens, de genoemde cijfers zijn waarlijk ndet schrik barend voor een stad van zeven millioen in woners. Het zou dan ook niet de moeite waard ge weest zijn, het overzicht hier weer te geven, indien uit bovenstaand niet duidelijk bleek, hoe het in Amerika met de prohibitie gesteld is. En hoe d9 massa er over denkt. De prohibitie-wetten zijn practisch een quanti-té negligeable. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat reeds vöör de feestdagen weird aangekondigd, dat de politie geen raids zou houden. Alleen op den iaatsten dag van 1930 werden voor den vorm eenige drankhui zen geinspecteerd. Daar bleef het bij. En deze Nieuwjaarsdag is de natste Nieuwjaarsdag sinds de drooglegging geworden. De kranten hebben dit trouwens voorspeld. Ze wisten te vertellen, dat de whisky twintig dollar per kist minder noteerde dan verleden jaar. En champagne, die vorig jaar 85 dollar deed, kostte nu 65 dollar. Desondanks is Nieuwjaar heilig gebleven in vergelijking met jongstleden Kerstmis. Toen waren er twaalf doodetn door alcoholvergifti ging te betreuren. Onder de zestig personen, die in ee,n ziekenhuis moesten worden opgeno men, bevond zich een jongen van zestien jaar. Neen, „The New-York Sun" heeft gelijk. New-York heeft dezen Nieuwjaarsdag heel net jes gevierd. Zeker wanneer men de massa feest vierders in aanmerking neemt on de hoeveel heden drank, die haar ter beschikking stonden. De Mayfairclub had 700 Nieuwjaarvierders, het Roosevelt Hotel 1750, St. Regis 1400, het Astor Hotel 3000 enz. enz. De bekende Chllds' restaurants zagen bijna een kwart millioen feesteters tussehen hun muren. Er is ondanks de malaise met geld gesmeten. De couverts in de hotels liepen van vijf tot vijftien dollar. De kosten voor de Nieuwjaars viering varieerde per persoon van twintig cents tot twee duizend dollar. Die van twintig cents omvatten een tocht heen en teurg naar Times Square met den subway, een papieren muts en een papieren hoom. Die van twee duizend dol lar hielden een gang in het Central Park Casino, de Lidoclub, Hotel Ritz-Carlton of Hotel Pierre, waar dollars wegvliegen als valu tamarken. Times Square, het centrum van de Nieuw jaarsviering, is tot vier uur 's nachts als het ware gedempt geweest. Met papieren hoorns, bellen, kapotte ketels en dergelijke muziekin strumenten werd het nieuwe jaar verwelkomd. En het rumoer hiervan overstemde het geloei van de schepen in de haven. New-York heeft netjes feest gevierd. En al heb ik in de laatste week van 1930 meer dron ken menschen gezien dan de laatste jaren in Europa, New-York kan tevreden zijn. Al was het maar alleen wanneer het ziich zelf verge lijkt hij Mexico-City, waar op den avond vöör Nieuwjaar negentien menschen het leven ver loren en de magen van 392 drinkers in de ziekenhuizen moesten worden leeggepompt Olie, olifanten en Chineesche soep In de „Borneo-Post" vinden we een brie' cW DE SCHELDE-TUNNELS Het dubbel-tunnelstelsel voordeeliger en veiliger Onze Antwerpsche correspondent schrijft ons De intercommunale maatschappij is dan tot de gunning van de Schelde-tunnel overgegaan. Het groote werk werd opgedragen aan de Luik- sche firma Cie. Intern, des Pieux Armés Fran- kigusul, die zich de hulp heeft verzekerd van enkele Amerikaansche specialisten op het ge bied van tunnelbouw. Zooals gemeld, bedraagt de aannemingssom voor beide tunnels 280 millioen franken. In tegenstelling met het eerste plan, waarin slechts een tunnel voorzien werd, zullen er nu, in verband met de lage inschrijvingen, twee gebouwd worden. De eerste is uitsluitend bestemd voor het ver keer met allerlei voertuigen. Hij zal in de stad Antwerpen 'beginnen op de Ankerrui, vlak bij de Rijnplaats, en verder loopen langs de Anker- rui, de Oude Leeuwenrui, de Brouwersvliet en vervolgens onder de Schelde door. De tunnel, die zal gebouwd worden in den voTm van me talen kokers en betonversterkingen met onder en boven horizontale vlakken, zal uitmonden op de Ringlaan, welke ontworpen is op de nog u„ braak liggende gronden, maar die reeds voor dat in Amerika olifanten en rhin-oeexoss-en een groot gedeelte op normale hoogte werden wel zijn uitgestorven, gebracht. De doorsnee van deze tuninel bedraagt 9.4 meter, de wegbreedte 6,75 M., de lengte 2200 meter. Het begin der helling zal in de open lucht liggen en eerst dicht bij de Schelde begint de eigenlijke tunnel. De tweede tunnel, de kleine, is er een voor voetgangers en wielrijders. Hij begint bij de Waterpoort en mondt uit op het St. Anneke vlak bij de aanlegplaats der overzetbooten. De diameter beloopt 8,4 M., de wegbreedte 3,8 M. Deze tunnel heeft slechts een lengte van 500 M. en wordt aan in- en uitgang 'bediend door liften. De grootste tunnel zal 27 M. onder laag wa ter worden aangelegd, de kleine op 24 M. Wanneer het werk zal begonnen worden is niet bepaald, maar het bestuur der intercom munale heeft zich het recht voorbehouden, binnen de veertien dagen te laten beginnen. Natuurlijk zal het werk in de stad Antwer pen met veel moeilijkheden gepaard gaan. Men heeft daar eerst alle mogelijke leidingen en de riolen te verleggen, een onderneming, welke al leen reeds op 7 millioen franken geschat wordt. Het dubbel-tunnel stelsel werd aangenomen, omdat het voordeeliger is dan één tunnel. Bo vendien: het is veiliger en een korte tunnel is aangenamer voor de voetgangers. Wat het reizigers vervoer door de tunnel betreft, die zal waarschijnlijk verzekerd worden door autobus-diensten en niet door trams. Naast de nieuwe verbindingen tussehen beide Schelde-oevefs zal Antwerpen ook zijn overzet booten, de z.g. St. Annekens-booten behouden. Het is nog heelemaal niet zeker, of het vervoer met paardeai-trekkracht door de tunnel zal mogen passeeren. Dit zou dan in de toekomst nog aangewezen blijven op de overzetbooten. afgedrukt, afkomstig uit Louisville, KentU' U. S. A., gezonden aan den „Gouverneur Borneo". De Post, die geen gouverneur v3 Borneo wist thuis te brengen, bezorgde brief aan den resident van West-Borneo. Het schrijven, dat een aanbieding inhoudt o1® Borneo te doen deelnemen aan de wereld-ja31', beurs te Chicago, in 1933, is zoo'n mengel®00' van ernst en nonsens, dat we onzen lezers de" inhoud niet willen onthouden. Het luidt als volgt „Indien U dezen brief beantwoorden zU"' vergeet dan niet, mij tevens op te geven of e wilde kamferboomen op Uw eiland zijn. In het bevestigend geval kan ik daarvo® belangstelling opwekken bij het Amerikaanse'1 groot-kapitaal. Wil me tevens laten weten of er rhinocef0^ sen en olifanten voorkomen. Jacht op groot wild zal n.l. veel rijke Ai®e' rikaansche jagers trekken tot uw eiland, Indien U een groot oppervlak land in M' den-Borneo wilt ter beschikking stellen, zal een maatschappij oprichten, om dat land op®® te leggen en te civiliseeren, Ik hoor, dat er nu 20.000 Europeanen iü POSITIE DER EMPLOYE'S IN DE INDISCHE BERGCULTURES tV Borneo wonen, maar er kunnen er best 200.0'® komen. Daarbij verwacht ik dan, dat U den Inlaw zult leeren, om zich behoorlijk te gedragen, het belang van de open/bare veiligheid van blanken. Naar mijn meening zijn de Chineezen e' sommige andere buitenlanders een veel 2r°°' ter gevaar dan de Inlandsche stammen. Het is jammer, dat de zendelingen de bsv° king nog niet heelemaal hebben gekerstend- Er is bier in Amerika een massa ougebru'" kapitaal, en onze bankiers willen, bij behoor' lijke zekerheid zeker gelden in Borneo leggen. Aangezien Borneo ook rijke oliegronden he® kan ik daarvoor gemakkelijk veel kapitaal Vs' krijgen, omdat olie de bron van alle vaart is. Bedenk wel, dat ik U geen geld vraag, ff®9 alleen een groote uitgestrektheid grond. Voor een oppervlak van 40 vierkante wil kan ik b.v. 27 millioen dollar bijeen krijëel1 voor het openleggen daarvan. De door mij op te richten maatschappij ook als nevenbedrijf olifanten kunnen vang®9' temmen en africhten voor plantage-werk. Ook andere wilde dieren kunnen gevang®0 worden voor circus of zoölogischen tuin. Ook voor goed^opgezette insecten, vooi'3 vlinders, is hier een willige markt te vind®1^ Verder kunnen Chineesche soep, vögelre jes en allerlei natuurlijke meikwaaTdighed®"' gemakkelijk verkocht worden aan die ëx° van Amerikanen, die er steeds op uit is zooveel mogelijk merkwaardigheden en heden te verzamelen. U zult het met me eens zijn, dat een goed® vertegenwoordiging van de Bocrneo-produd op de wereldjaarbeurs in 1933 te Chicago v° buitengedone reclamewaarde zal zijn. Ik heb niet gehoord van goud, maar wel gele diamanten van Uw eiland, die een g handelswaarde hebben. Indien de zekerheid kan worden verkrege van behoorlijke winst, zijn overal in Ameri'"1 bankiers te vinden, die geld in vreemde lande!l willen beleggen. Ik hoop, dat U dit aanbod onmiddellijk ei0' stig zult overwegen." DE OPERA IN LETLAND. Waar alle werken van het wereldrepertoire worden opgevoerd Aan het Letland-nummer van „De Kunst" ontleenen we het volgende over de positie der opera-kunst in Riga Wie in de operawereld thuis is zal zich herinneren, dat onze landgenoote Louise Mul der, de beroemde Wagnerzangeres, reeds meer dan dertig jaar geleden een der sterren van de Rigasche Opera was. En bij de model-opvoe ringen die onze Wagner vereen iging gaf heeft meer dan eens een lid van de Opera te Riga medewerking verleend. Riga heeft zijn Nationale Opera zoo goed als zijn Nationaal Theater. En in deze Opera wor den alle werken van het wereld-repertoire in de Letsche taal gezongen. Als zoodanig bestaat do Nationale Opera eerst sedert ruim tien jaar. Vroeger werden de werken namelijk in het Duitsch of in het Russisch opgevoerd. Doch Letland, méér dan Nederland, voelt voor zijn taal en heeft nationaal gevoel, en het gevolg is dat in den loop der jaren vele oorspronkelijk Letsche opera's door samenwerking van Let sche dichters en componisten in de Nationale Opera ten tooneele werden gebracht. De knappe dirigent Theodors Reiters heeft er de muzikale leiding. Naast hem werkt de ook ten onzent welbekende prof. Schnéevoigt ais eerste kapelmeester. Voorts zijn dirigenten J. Medins en Otto Karls het orkest bestaat uil de voornaamste instrumentalisten der hoofd stad. En beroemd is het Rigasche Opera-ballet, dat onder de meesterlijke leiding staat van mevrouw Feodorowas. Hierbij worden al de tradities gevolgd van do beroemde Russische balletschool, zoodat dit ensemble ver bqven bet peil der gewone opera-balletten uitsteekt. De Nationale Opera te Riga, die zoowel dooi den staat als door de stad belangrijk financieel wordt gesteund, is een brandpunt van de hoofd stedelijke muziekwereld. En vaak komt het voor, dat beroemde gasten uit het buitenland hier optreden .Zoo dirigeerde Max von Schil lings nog niet lang geleden er zijn opera „Mona Lisa" en traden ook Anna Pawlowa en Karsa- wina er op. Ook worden er vaak concerten gegeven, met solisten als Henri Marteau, Huber- bann, Orloff, Borowski. De componist Paul Hindemith trad er op met zijn Amar-Kwartet Casella en Prokofleff speelden er hun eigen Een en ander, dat nogal te wenschen overlaat In Augustus 1929 diende de toenmalige leider van de I. K, P.-fractie in den Volksraad, dr. Schmutzer, een motie in tot het instellen van een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden zoowel van Europeesche employé's als van In disch werkvolk in de bergcultures. Langen tijd heeft het geduurd eer tot dit onderzoek is overgegaan. Eerst eenige maanden geleden zijn de heeren Pastor en v. d. Reijden op inspectie getrokken, waarbij zij bezoeken hebben gebracht aan Kediri, Pare, Blitar W'lingi, Toeloengagoeng, Trenggaleh en Ralang (gedeeltelijk). Aan een onderhoud, dat het „Nieuws' heeft gehad met den heer Pastor ont leenen we het volgende: Bij het onderzoek is komen vast te staan, dat de rechtspositie der administrateurs en em ployé's nog wel wat te wenschen overlaat. Er zijn ondernemingen waar de employé's absoluut niet in het bezit zijn van eenige schrif telijke aanstelling of van schriftelijke arbeids voorwaarden. Op de vraag, hoe het gesteld is met de em ployé's die met minstens een aanstellingsbrief uit Holland komen, deelde de heer Pastor mede. dat van de vele die met zoo'n geschrift voor een bepaalde onderneming worden uitgezonden er nog maar weinig werkzaam zijn op de onder, nemingen, waarvoor ze zijn uitgekomen. Het meerendeel gaat na korteren of langeren tijd naar een andere onderneming over en wordt dan, zonder eenige garantie, daar aangenomen Dan komen er zeer velen op eigen risico naar Indië, om op goed geluk hier in de cultures werk te vinden. Van eenige schriftelijke aan stelling voor dezulken is nagenoeg geen sprake. Ondernemingen, waar werkelijk veel minder employé's werkzaam zijn dan vroeger, heeft i gmetstof, in bet bloedserum aanwezig, de heer Pastor in de bergcultures niet aange- zeer resistent, zoodat het, evenals zulks bij g®'0 troffen. "VVel zijn er rubberondernemingen, die koorts-virus het geval is, zeer lang bewar«fl BATAVIA, 14 Januari. (ANETA'" Dr. W. K. Mertens, de ontdekker van de gers der vijfdaagsche koortsbacillen, echrij£t aan „Aneta" naar aanleiding van zijn jong®'0 ontdekking; „Bij mijn proefnemingen in Tjif1®' hi bleek tot nu toe dat de smetstof der vi)'' daagsche koorts vooral gedurende de eerst0 dagen der ziekte in het bloedserum der ziek®11 aanwezig was, om tegen het einde der aa°' doening steeds meer daaruit te verdwijn®0' Deze smetstof behoort tot de filtrabeie vir^®" soorten en is dus zoo klein dat het de poTl®0 van Chamberlands porcelelnen filters passé®1'''' Z-e kon dan ook tot dusver niet microscopi3®'1 worden waargenomen. Een en ander werd aangetoond door het "1" spuiten van vrijwilligers met een serum zieken, lijdende aan Van der Schoersche koort®' Dit waren personen, die eerst korten tijd u' Europa waren aangekomen, das nog het gevo0, ligst waren voor deze infectie. Al naarmate ('0 doseering, vertoonden de vrijwilligers na tw®0 tot 5% dagen de eerste ziekteverschijnsel®11' Slechts 16 pet. (vier van de vijf-en-twintig) kod den niet besmet worden, hetgeen aan mogelijk natuurlijke onvatbaarheid of geringe niet voren opgemerkte infectie moet worden toeg®" L schreven. verscheidene employé's tegen 1 Janari hebben ontslagen. Maar hun aantal is klein en het meerendeel der directies van cultuur-maat schappijen, ook die rubber-ondernemingen ex- ploltéeren, is nog niet tot ontslag van employé's overgegaan. De ondernemingen werden zonder vooraf gaande aankondiging bezocht. In gezelschap van mr. Vreede en den ass- resident van Banjoewangi, werd ook een bezoek gebracht aan de onderneming Paal IV, waar intertijd de employé Groeneboom werd ver moord en nu, in Augustus, om een uitbetalings kwestie, een mandoer is vermoord. Er werd een speciaal onderzoek ingesteld naar het boetestel sel en de uitgifte van werk. Men wil nu trachten het zoover te brengen, dat de stukken grond in dagtaken verdeeld worden. Ook wil men verandering brengen In het Twetestelsel. Correctie-middelen zijn natuur lijk noodig, maar men wil trachten het boete stelsel zoodanig te wijzigen, dat de koelies niet zijn overgeleverd aan de willekeur en de sym pathieën en antipathieën van de mandoers. werken. Van de oorspronkelijke Lettische opera's heb ben vooral succes gehad „Vuur en Nacht" van J. Medins, op tekst naar liet nationale helden drama van den dichter Rainis, dat de Letti sche zonnemythe en de nationale sage van den berendooder tot inhoud heeft. Voorts „Eiland bewoners", van Alfred Kalnins, dat vooral door de muziek grooten indruk heeft gemaakt. Maar te Riga worden als gezegd alle werken van het wereld-repertoire opgevoerd. En zoo gingen o. a. „Turandot" van Puccini en de' bekende zéér moderne jazz-opera „Jonny spielt auf" in de Letsche taal Voor Nederland om er jaloersch op te worden! En alleen hierom reeds zijn de Letten te benjjden verdraagt (ten -minste 50 dagen bij een temP®' ratuur van 18 graden Celsius) en ook het b"' drogen in vacuo goed verdraagt, waarbij de smetstof, practisch, net zoo lang als men 3V kan worden bewaard. Dit is van groot belah© voor de studie van deze ziekte buiten Nod*' Indië en de vergelijking van deze ziekte mc analoge ziektebeelden, zoo bijv. van de deng11®' zooals dat in 1928 epidemisch in Griekenla® voorkwam en daar een veel ernstiger ziekt®' beeld bleek te geven dan hier hij nog zeer voelige vrijwilligers kon worden opgemerkt. U0 natuurlijke wijze van besmetting werd ook na' gegaan. De beste overbrenger bleek de steg0, myia fasciata en, iets minder goed, de aid110 albopitus. De culex fatigans daarentegen bi®®0 slechts eenmaal nauwelijks waarneembare zi®"' te verschijnselen to kunnen opwekken. Met ah' der© muggensoorten zullen nog proeven den gedaan. Bij de muggeninfecties bleek ('a bovengenoemde soorten de infectie eerst neg®0 tot tien dagen na den steek bij zieken kunn®0 overbrengen op een gezond persoon. Nagega®11 werd dat dit niet aan de cyclische ontwikk®' ling van de smetstof in het muggenlichaain '9 toe te schrijven, zooals bij malaria het geval >s' doch moet worden toegeschreven aan in "a tijdstip optredende vermenigvuldiging dez®1" smetstof in het muggenlichaain. Bij besmetting met te geringe hoeveelh®'® virus wordt deze smetstof door de verweerm'1'* delen van het lichaam onschadelijk gemaakt 0,1 treedt geen ziekte op. Ook aangaande de onvatbaarheid werd reed® inzicht verkregen. Deze bleek namelijk na eenmalige injectie gering, zoodat na veertieI1 dagen en een maand re-infecties mogelijk b'0" ken met besmette muggen, hoewel deze re-inf®®" tie-ziektebeelden meestentijds zeer licht war®0' Proeven aangaande de verkrijging van ktib® matige onvatbaarheid zijn aan den gang. Tot nu toe werd voor de infectie- c.q. re-i*" fectie proeven gebruik gemaakt van de bereid" willigheid van 63 vrijwilligers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10