HET „TRIBUNE" ARTIKEL Een rumoerige raadszitting oorwegen en Landbouw crisis DONDERDAG 15 JANUARI 1931 V HET OUDE GELUID als een communist zijn ziy NIET KAN KRIJGEN 'N COMMISSIE VAN ONDERZOEK BENOEMD de economische TOESTAND IN het westland R. K. ONDERWIJZERSDAG DE STRIJD OM ONS GREGORIAANSCH DE RADIOTELEFOONVERBINDING MET INDIE PETRUS DONDERS' GEBOORTE HUISJE ZIEKENAUTO TEGEN EEN BOOM GEBOTST MENSCHEN EN MEENINGEN Daar EN HIER. TWEEJARIG KINDJE VERBRAND DE ONTVLUCHTE PSYCHOPATHEN. mm Dr. Hintzen, een bekend man in de geld- wereld, is een oude man, oud van jaren. Zijn vrienden hebben hem beleest, nog heel kort geleden, en iedereen wee, dat er bij zoon gelegenheid veel vriendelijke woor den worden gezegd. Wat bewijst, dat de ruenschen het nog zoo kwaad niet meenen niet elkaar. Dr. Hintzen heeft toen natuurlijk ook wat geantwoord op zooveel prijzende woorden. En zooals het een oud man betaamt het bleek, dat hij het niet eens is met den tegenwoordigen tijd. Het oude geluid komt natuurlijkerwijze boven, zeker bij zulk een gelegenheid. En dit tot troost als wij allien dien leeftijd bereikt hebben, zullen wij ook belmoren tot bet taaie gilde van men- schen, die zweren bij bun tijd. Laat dat. Doch daar loopen van die gezegden door, velke wijzen op een ander oud geluid, cc» opvatting uit lang verleden dagen- Voorwaarts" wijst op zoo'n zin: „Vroeger stonden de belangen der stad voorop, nu hiot meer".... Volgens dien mijnheer strijden nu aller lei kleine politieke geschillen om den voor rang alvorens het algemeen belang word' gediend. Dr- Hintzen zal hiermee wal bedoelen, dat he liberale tijd, toen er niets en niemand b°n kikken zonder verlof van die eenige Partij, de ideale tijd was. Anderen denken haar anders over. Hier treft ons echter het meest do opvat Vlug, alsof de liberale richting eigenlijk de eenige richting is, welke het algemeen ba lang voorstaat. Datzelfde grapje komt terug in de op vatting: dat de liberale, openbare, neutrale School als de eenige school voor het ééna Nederland mag gelden, de andere scholen borden geduld, meer niet. Met de bonden Is het precies hetzelfde; en met den gods- hienst juist eender. Volgens dat vastgegroeide dwaasheMje, is iedere godsdienst een soort sectarisme, die ïieh niet laat wringen in den willekeurigen °pzct: godsdienst moet in het openbare le ven overal buiten blijven. Wij ontleenen ten eerste zóó sterk moge lijk, dat vroeger „alleen" het algemeen toe ing in het oog werd gehouden. Vroeger had men het zoover gebracht, dat „alge- hteen belang" en „liberale partij" twee na- toen voor één ding waren. Daar zijn wij bo venuit gegroeid. En al staat men een politie ke partij voor, en al is men overtuigd van he juistheid zijner beginselen, al komen ze heelemaal niét overeen met die uiit den ouden tijd, dan kan men nog heel gerust zeggen, dat men juist door zijn eigen begin selen voor te staan, het best het algemeen belang dient. Langs alle kanten trachten oude heeren het oude geluid weer in eere te doen koman. Laat ze hun geheugen opfrisschen, dan we ten ze wellicht, dat, als er nu fouten gemaakt borden, het ook vroeger in zeker zoo groote tnate gebeurde. Door B. en W. van Haarlem besloten het blad uit de openbare leeszal te verwijderen EEN MOTIE IN DEN GEMEENTE RAAD .Val maar niet flauw, hazenhart De uitvoertarieven te hoog? Een optimistisch geluid „Er moet vrijheid zijn, geen bandeloosheid M^n meldt ons uit Haarlem Door bet cLr-liist. raadslid Job. Visser waren aan B. en W. vragen gesteld over de ter lering inging van "^e^iterlijke ar*- waarin opgenomen was nei b" tik cl We»- met het Kerstfeest Bezien werden in de Woensd^mtddag gehouden raadsvergadering antwoordde, Wethouder Roodenburg (C.H.) an^owdoe, dat B en W. bekend waren met de ter l&zing leggingen met den godslasterlijken inhoud Voor de Smmissie voor de Stadsbibliotheek u het de Gommiss tijdschriften, die ter geen doen, alle boekenen niet Wimw lii^^en. na te reaen, j rai te voren kennis genomen heeft van den inhoud van het bedoelde artikel. B. en VA rtaan op het standpunt, dat het bewuste artikel er- senuï is en dat het de gevoelens van een groot deel der bevolking kwetst. Daarom heeft de deel der Mvoiau^ bealoten, „De Tribu m&önderbeLd van h. en w. j... in^iYin tC ICOQGM OC 1>CGS~ ne" niet meer ter lezing ie «i/y aal. Deze mededeeling werd door een deel van den raad met applaus en bravogeroep ont- Tangen. Wethouder Gerritsen (S.D.A.P.) deelde mede, dat wethouder Slingenberg (V.D.) en bij ran oordeel waren, dat het beter was geweest, als dit besluit niet genomen was. De heer Keerwolf (S.D.A.P.) gaf toe, dat het artikel godslasteringen bevatte, maar de S. D. A P meent, dat geen censor gespeeld moet worden over het publiek. Slechts datgene moet niet in de leeszaal komen wat in strijd is met de wet. De heer Doosjes (V.B.) geloofde wel dat nie mand in den raad het godslasterlijke van het artikel zou ontkennen, maar het is nu de vraag of B. en W. het recht hebben, „De Tribune" uit de leeszaal weg te nemen. 19 Maart 1930 besloot de raad, het Wad in de leesizaal te handhaven. Hebben B. en W. nu het recht daar tegen in te gaan. De Vrijheidsbond keurt het artikel af, maar de Communistisdhe partij is een politieke partij met een orgaan, vam welks uitingen men kennis moet kunnen nemen. De heer Joosten (S.D.A.P.) diende een motie in, waarin B. en W. gevraagd werd, geen maatregelen te treffen tegen het ter lezing leg gen van „De Tribune" in de openbare leesizaal. De heer Van Liemt (R.K.) betoogde, dat het betreffende artikel was een hemeltergende scheldpartij van min allooi. Wie nog in een God Almachtig gelooft, kan niet toelaten, dat zoo'n blad ter lezing gelegd wordt. Do heer Bijvoet (R.K.) legde er den nadruk op dat de „Tribune" het er op toelegt de hei ligste gevoelens van een groot deel der bevol king te beleedigen. Dat dit niet toegelaten wordt door B. en W. van Haarlem, juicht spr. toe. Br moet vrijheid zijn, maar geen bandeloos heid. Nadat nog verschillende andere leden het woord hadden gevoerd werd over de motie- Joosten gestemd. De stemmen- staakten met 17—17, zoodat in de volgende -vergadering op nieuw gestemd zal worden. Politie en recherche moesten eraan te pas komen Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad van een gedeelte van Haarlem onder voorzitterschap van den heer C. Maarschalk, burgemeester. Nog in een gedeelte van het vorig nummer konden wij melden dat het raadslid Pefn, com munist, zicli niet aan do leiding van den voor zitter wilde onderwerpen en uit de raadszaal werd verwijderd. In den loop van den middag geschiedde hetzelfde met het andere communis tische raadslid, Oversteegen, toen hij debatteer de over de werkverschaffing die de gemeente zal uitvoeren te Castricum. Ook hij wenlchte zich niet aan de leiding van den voorzitter te onderwerpen. Ondanks het gehamer van den voorzitter, da verde hij door en verzekerde, dat niets zijn woordenvloed zou kunnen stuiten. „Dan stel ik voor den heer Oversteegen voor den duur dezer zitting uit de raadszaal te ver wijderen", zeide de voorzitter. Ik laat me er door jou niet uitzetten en door den heelen raad niet. Ik zal zeggen, wat ik te zeggen heb," riposteert van O. De voorzitter bracht onder een groeiend la waai en geloei het voorstel in stemming Over steegen schreeuwt naar de „sociaal-fascisten", de aangevallen sociaal-democraten schreeuw, den terug. Anderen mengden zich in het koor. De stem van den gemeentesecretaris, die de namen van de raadsleden aflas, ging in het rumoer verloren. Het was niet te verstaan wie vóór of tegen stemden. De publieke tribune begon zich ook te roeren en te trappelen met de voeten en te huilen; „Rocd Pront" werd herhaaldelijk geroepen. Ook werd gezongen. De burgemeester gelastte de tribune te ont ruimen, waaraan de aanwezige rechercheurs en te hulp geschoten politie direct begonnen. Een oogenblik werd het toen kalm in de raadszaal omdat alle raadsleden en zelfs Over steegen met groote nieuwsgierigheid het ontrui men van de tribune bekeken. Ze waren er even stil van. Van deze betrekkelijke rust profiteerde de burgemeester met de strategie, die hij zijn naam (Maarschalk) past, om den raad hij zit. ten en opstaan over het voorstel te laten stem- men. Alle raadsleden gingen er mee accoord en de voorzitter schorste de vergadering. „Stakkers", bleef Oversteegen schreeuwen. Op de Markt regeert de politieknuppel, liier de voorzittershamer." Vlegel, kwajongen, hazenhart, praatjesma ker", werd hem toegevoegd. De burgemeester riep de rechercheurs om Oversteegen, die maar door bleef schreeuwen, uit de zaal te verwijderen. „Val maar niet flauw", schreeuwen de sociaal democraten, „hazenhart". Toen Overstegen nog wat tegensputterde, na men de rechercheurs hem bij den arm. Ten slotte ging hij gewillig met de politie mede. Principiëele beschouwing van de grondslagen der tariefspolitiek De vorige week maakten wij er melding van, dat de Minister van Waterstaat voornemens was een onderzoek te doen instellen naar de huidige goederentarieven der Ned. Spoorwegen, meer in het bijzonder naar die voor den uit voer van land- en tuinbouwproducten. Naar wij vernemen, is deze commissie thans benoemd. De taak, die haar is opgedragen, is als volgt omschreven Beu onderzoek in te stellen naar de vraag a. of en in hoever het peil van de tarieven der Ned. Spoorwegen voor uitvoer vau land en tuinbouwproducten, ook in vergelijking met de tarieven van -landen, waarmede Nederland, wat dien uitvoer betreft, moet concurreeren, ge rechtvaardigd is, dan wel verlaging behoeft b. of en in hoever ook overigens het spoor- wegbeleid hier te lande ten aanzien van de goederentarieven wordt en moet worden be- heerscht door commej-cieele en financieel© over wegingen, dan wel behoort te zijn gegrond op economische overwegingen van anderen aard. Tot lid en voorzitter der commissie is be noemd mr. F. de Vries, hoogleeraar aan de Ned. Handeishoogeschool te Rotterdam, tot leden de heeren A. Donker, directeur der Stoomvaart- Maatschappij „Noordzee" en lid van den Spoor, wegraad, Baarn, jhr. dr. Elias, chef van den dienst van handelszaken en goederentarieven hij de Ned. Spoorwegen, Bilthoven W. G. A. M. v. d. Lugt, ondervoorzitter der K. v. K. voor Rotterdam L. H. Mansholt, lid van Ged. Sta ten van Groningen, Glimmen ir. Th. M. B. van Marle, inspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen, 's-Gravenhage en F. V, Valstar, lid van den Spoorwegraad, Naaldwijk. De heer L. Slagter, oud-referendaris bij het Departement van Waterstaat, Den Haag, is tot secretaris benoemd. Vrijdagmorgen, te 11 uur zal de commissie door Minister Reymer worden geïnstalleerd. EEN INTERIEUR van het gereconstrueerde Pptrps Donders huis In het Bisdom Haarlem „En zoo is het mogelijk, om met opgewektheid het nieuwe jaar in te gaan" Gisterenmiddag kwam de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Delft en Omstreken In openbare vergadering bijeen. De voorzitter, de heer H. W. Mauser heeft in zijn nieuwjaars rede omtrent den toestand in het gebied der Kamer medegedeeld, dat ook hier de gevolgen der depressie krachtig voelbaar zijn geweest. Gelukkig leed het Westland niet zoo sterk ouder de crisis, als andere tuinbouwstreken. La belangrijkste producten hielden zich vrij goed, zoodat de toestand over het algemeen gezond te noemen is. Desondanks zal voor velen, vooral voor degenen, die zonder vol doende vakkennis en zonder eigen kapitaal in den goeden tijd een bedrijf zijn begonnen, de toestand verre van rooskleurig zijn. De veiling- omzetten zijn iets gestegen ten opzichte van het voorgaande jaar, doch wanneer men reke ning houdt met de uitbreiding der productie, welke heeft plaats gevonden, vooral door het aanbrengen van verwarmingsinstallaties, is het zeer de vraag, of de aangewende arbedds- en kapitaalskosten een voldoende belooning voor den ondernemer hebben opgeleverd. Bij de toenemende concurrentie op de buiten- landsehe markten zal het wel vooral de prima kwaliteit der Westlandsche specialiteiten moe ten zijn, die deze streek door de moeilijke tijden heen kan helpen. De grondige vakken- Dis en jarenlange ondervinding in het West land verkregen, zal zeker een belangrijken voorsprong blijken te geven op die landen, waar men thans analoge cultures tracht te vestigen. Gelukkig ontbreken, althans voor het gebied van de Kamer, de lichtpunten niet. Als zoo danig noemde spr. de vestiging van een groot vliegveld in de nabijheid van Delft. Het ver voer van primeurs uit het Westla.nd zal onge twijfeld daardoor worden bevorderd en de teelt, vooral ook van bloemen, zal een stimulans daarvan ondervinden. Daarnaast is dit vlieg veld van zoo buitengewoon belang, omdat de groote verkeerswegen zich zeker naar dit cen trum zullen richten en ook Delft aandoen. Ver der wees sp.r op de wegenverbetering in het Westland en op het feit dat te Delft thans een haven zal worden gemaakt, bestemd voor da overlading van goederen naar het Westland Zoo valt te verwachten, dat, als na korter of langer tijd ook deze economische depressie zal zijn voorbijgedreven, het district gereed zal staan van de nieuwe opleving zoo krachtig mogelijk partij te trekken en zoo is het moge lijk om ondanks de lieerscheude malaise, met opgewektheid het nieuwe jaar in te gaan, waar Dcg belangrijk werk wacht. NAAR DE MISSIE TERUG. De zeereerw. pater Pillot, die eenigen tijd hij zijn familie in Princenhage doorbracht, vertrekt Vrijdag a.s. wederom naar zijn Missie t» Lolo in Congo, Waarom niet in het „St. Gregoriusblad 1-Iet heeft vrij algemeen de aandacht getrok ken, dat de publicaties van Hubert Cuypers ir.zake den strijd over het Gregoriaansch ver schenen zijn in een neutraal muziektijdschrift, en niet in het „St. Gregoriusblad", dat toch het aangewezen orgaan is om zulke belangrijke kwesties betreffende onze kerkmuziek te behan delen. Is bet al jammer, dat de controverse, die reeds eenige jaren hangende is, niet eerder in het daartoe bijzonder geëigende tijdschrift aan de orde werd gesteld, het moet nog meer opvallen, dat nu op een toevalligen datum de polemieken naar ons land zijn overgebracht, deze worden voortgezet in een algemeen muziek- tijdsebrift. Theo van der Bijl meent, dat Hubert Cuypers daar zelf een verklaring van geeft. Hij schrijft daarover het volgende in „De Tijd" „In het Januari-nummer van „Caecilia en het Muziekcollege", begint Hubert Cuypers zijn aangekondigde uiteenzettingen over Men- suralistne of cantus planus. Hij begint als volgt „Kan een verhandeling over den stand van het Gregoriaansehe vraagstuk aanspraak maken op belangstelling in een algemeen muziektijdschrift Of is het alleen van den nood (t. w. het ontbreken eener andere vrije tribune) een deugd maken, als de verhande ling hier gegeven wordt Uit den tusschen haakjes geplaatsten regel blijkt, dat H. C. het ontbreken eener „andere vrije tribune" geconstateerd heeft. Anders toch zou hij dien „nood" niet vermelden. M. a. w. C. heeft zijn verhandeling aangeboden aan de redactie van het eerst aangewezen tijdschrift, in dezen n.l. het „St. Gregorius blad" en dit is hem geweigerd. (De andere conclusie, dat hij het niet heeft aangeboden en het „zoo maar zegt", kan ik niet aannemen). Dit is toch jammer. Ik herhaal als er ergens plaats moet zijn voor een dergelijke studie, dan is het in het ,,St Gregoriusblad", dat bovendien een der gelijke verlevendiging van den inhoud best kan gebruiken. Zooals C. zijn artikelen opzet, zal de Soles- menser richting in elk geval zich moeten verdedigen en niets werkt zoo vermoeiend voor den belangstellende als een polemiek in twee verschillende tijdschriften". Het komt ons voor, dat deze lezing van Cuy pers' artikel nog niet juist behoeft te zijn. Het is ook mogelijk, dat de schrijver een weigering niet geriskeerd, maar (en dan wellicht ten on rechte) verwacht heeft. Maar jammer blijft het, dat de behandeling van zoo'n belangrijke strijdvraag, die een tijdschrift belangrijk maken kan, aan het orgaan der St. Gregoriusvereehï- ging voorbij is gegaan, Alles moet gekerstend worden Gister Is te Den Haag de eerste R. K. Onder wijzersdag gehouden, georganiseerd door de afdeelingen den Haag, Delft en Westland der St. Augustinusvereeniging in het bisdom Haar lem. Des morgens om half 10 werd voor de zeer talrijke deelnemers aan dezen dag door den Hoogeerw. deken, kanunnik H. A. Th. van Dam, in de kerk van den H. Jacobus aan de Park straat een plechtige H. Mis opgedragen. Spreken ook in de morgenuren mogelijk Een bezwaar, vooral voor het zakenleven was nog steeds, dat de gesprekken met Indië niet vóór 1 uur 's middags aanvingen, een tijd, waar op de kantoren in lndië bereids gesloten zijn. Voortaan zal nu, voorloopig als proef reeds van 9 uur 's morgens (Amsterdamsche tijd) af, kunnen worden gesproken. De spreektijd is thans op werkdagen vastge steld van 910 en van 1314 uur (A. T.) met dien verstande, dat de dienst om 10 uur en 14 uur niet wordt gesloten voor alle aanwezige gesprekken zijd afgewikkeld. De aanvragers kunnen bij de aanvrage van het gesprek opgeven of zij 's morgens dan wel 's middags wenschen te spreken. Gereconstrueerd en plechtig ingezegend Gister op den sterfdag van den Berbiedwaar digen Dienaar Gods Petrus Donders is zijn ge reconstrueerd geboortehuisje op den Heikant te Tilburg plechtig ingewijd. Het huisje is ouder de deskundige leiding van den architect H. Frankefort te Tilburg door de aannemers C. Laro en M. v. Tongeren, aldaar, opnieuw opgebouwd. Van buiten m^akt het gehoel den indruk een ouderwetsch arbei dershuisje te zijn en milde gevers hebben door het schenken van antieke meubelen van het interieur iets bijzonders weten te maken. Vele geloovigen zijn getuigen geweest van de plechtige inzegening van het huisje. Gistermorgen 9 uur droeg de weleerw. kape laan J. A. v. d. Wildenberg, in de parochiekerk van den Heikant een H. Mis op, die door tal van vereerders van den Dienaar Gods werd bijgewoond. De weleerw. Pater H. v. d. Sande C.ssR. oud-missionaris in Suriname, hield een korte predikatie. Na de H. Mis trokken geeste lijken en geloovigen naar het huisje, dat gele legen is naast de aan den Dienaar Gods toege wijde kapel, waarna de zsereerw. heer H. v. d. Veerdonk, pastoor der parochie, de inzegening van het gebouwtje verrichtte. Tevoren had Pater van de Sande in een korte toespraak dank gebracht aan den heer Franke fort, die geheel belangeloos de reconstructie van het huisje had verzorgd. Ook dankte spr. allen, die geschenken hadden gegeven voor dit werk. Spr. sprak' de hoop uit, dat dit huisje zal worden tot een heiligdom, waar op de voorspraak van den Eerbiedwaardige Gods rijke overvloed van genaden over de bezoekers zal worden uitgestort. Met een korte dankoefening in de Petrus- Donderskapel werd de plechtigheid besloten. In de kapel hing het nieuwe portret, dat Anton van Welie van den Dienaar Gods schil derde. Gistermiddag om 3 uur werd in de kerk van den Heikant een plechtig Lof gecelebreerd. Des avonds heeft Pater v. d. Sande een voor dracht met evende beelden gehouden in bet Patronaatsgebouw. De inliggenden zonder letsel Morgenvergadering Om kwart voor 11 begon de morgenvergade ring in „Diligentia". De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Velen konden zelfs geen plaats bekomen. Onder de aanwezigen was een groot aantal eerw. Zusters en eer#. Broeders. De voorzitter, de heer P. C. Waardijk, zette in zijn openingswoord uiteen, dat het doel, aan dan onderwijsdag ten grondslag liggend, is de ontwikkeling van den onderwijzer op alle ge bied. De ontwikkeling is in liet belang van het onderwijs van het kind en van de plaats, die de onderwijzer in de maatschappij inneemt. De onderwijsdag bevordert voorts de saam- hoorigheid van allen, die hij het onderwijs be trokken zijn. Hierna opende de voorzitter de vergadering men den ohristeiijken groet. Nadat door de aanwezigen slaande het Bonds lied was gezongen, voerde een strijkje onder leiding van J. Nowee Adagio Cantabile van L van Beethoven uit. Rede Pater H. de Greeve S.J. Hierna was het woord aan de zeereerw. Pa. ter H. de Greeve S.J.. die zou spreken over het cok op den Amsterdamsehen R.K. Ondeirwij- zersdag door hem reeds behandelde, onderwerp: de «tementen van den komenden strijd. In 1914 grepen twee groote wereldgebeurte nissen plaats, n.l. een groote algemeene missie beweging en de wereldoorlog, een uiting van wereldliefde en wereldhaat. Wij moeten leeren van het verleden. Daarom behandelde spreker eerst het wereldgebeuren van vóór 1914, vervol gens de elementen, die een nieuwe tijd voor bereiden om dan ten slotte te komen tot het Daar: dat is in Engeland en Duitschland en wel bij de sociaal-democraten of bij hen, die door de sociaal-democraten van hier. voor partijgenooten doorgaan. Hier: dat is in Nederland, dal is in de houding van onze sociaal-democraten te genover andere, vooral rcchtsche partijen. Een gedeelte der officieel-aangeslotenen bij de S. DA. P. gaat nog al te keer: zij vindt de partijgenooten in Engelandj en Duitschland niet de ware soort, niet van het ware karakter, doch: burgerlijk. Ze vindt oolc, dat de S. A. Phier den zelfden weg opgaat, al een heel eind op is en dus ookburgerlijk. Dat is niet malsch. En de andere, ook-officicele en de-macht- in-handen-hebbende S. D. A. P.'ers schrij ven in hun kranten, dat die klagers en schelders hel mis hebben. In die landen kunnen de partijgenooten niet anders handelen. Ze moeien wel zóó doen. Want ze zijn niet alleen baas. Ze moe ten rekening houden met de omstandighe den. Ze kunnen het kapitalisme niet in het hart aanpakkenZc moeien zich daar wel beperken als verstandige menchen. Goed, zeer goed, opperbest gezegd! Als men die beginselen huldigt voor zich zelf, mogen anderen zc zich ook wel toe- eigenen in den praktijk. Inderdaad, ook de katholieken kunnen niet altijd wat ze willen; ze kunnen niet altijd hun beginselen ten volle in den praktijk brengen; ze moeten rekening houden met andere wnschen en andere meeningen, o.a. die van a'e sociaal democraten. Dus mag men het ook aan de Katholieke Kamerleden niet als een fout aanrekenen, maar als een zeer verstandige daad, dat ze niet door dik en dun. met moties aan komen, die toch niets uithalen, doch in hun richting zooveel mogelijk voordeelcn zien te behalen met den hulp van anderen Inderdaad, voor verstandige menschen bestaat er geen andere weg. Gisteren is nabij den Lan@en.berg te Ede een militaire ziekenauto bij het passeeren van eein vrachtwagen tegen een boom opgereden, na eerst tegen den vrachtwagen te zijn aan- i eigenlijke conflict van deze tijd en de oplossing gebotst. De ziekenauto, waarin drie zieken lagen, werd aan de voorzijde geheel vernield. Noch de chauffeur noöli de inliggenden bekwa men verwondingen. De vrachtwagen werd eveneens beschadigd. Het paard sloeg op hol doch kon spoedig tot staan worden gebracht. Kokend water gedronken Een 2-jarig kind van G. Smit te Drachten dronk uit een ketel met kokend water, die dooi de moeder op een fornuis was geplaatst. De kleine stierf na hevige pijnen. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het 7e retourvliegtuig te Djask Het 7e retourvliegtuig vertrok gisterenoch tend om 4.59 uur uit Jodhpur en landde om 8 32 uur in Karachi. Het vertrok van daar we der om 10.08 uur en arriveerde om 14.01 uur in Djask. Het 9e vliegtuig te Allahabad Het 9e postvliegtuig is gisteren te 6 uur uit Karachi vertrokken, te 9.55 uur te Jodhpur ge land, vandaar te 10.25 uur weer opgestegen en te 13 uur te Allahabad aangekomen. Een der ontvluchte psychopathen uit het ge sticht te Heiloo, de 23-jarige van G., is te Mui. den in een café aangehouden. HET „PETRUS DON-P&NP MSM' te Tilburg, dat gisteren flktfdijiK vwrd geopend. daarvan. In zijn historische beschouwing greep spr. te. rug, tot in de tweede helft van de 18de eeuw om 'de groote bewegingen aan te wijzen, welke den tegenwoordigen tijd hebben voorbereid. Dan ziet spr. daar een toenemend en oerhard egoïsme en uitbuitingssysteem, de Fransche revolutie, en de industrieele revolutie, die bet pauperisme gebracht heeft. In 1914 brak de wereldoorlog uit, maar werd cok een groote missiebeweging ter hand geno men. Maar al zou de Katholieke Kerk iedereu vierkanten centimeter van de wereld verove ren, dan zou zij haar taak nog niet hebben volbracht, zoolang ook iedere uiting ran men- schelijke activiteit niet gekerstend is. Na de voor-oorlogsche historische beschou wing ging spr. de grond-elementen van den nieuwen tijd na. Spr. zag hier twee voorname categorieën: le. de bewegingen, die de heele wereld omvatten, zooals het nationalisme, het internationalisme, het rassenvraagstuk en de jeugdbeweging; 2e de bewegingen, die de niet- christelijke wereld omvatten, namelijk de in dustrialisatie van het Oosten, Afrika toegan kelijk, de wereld-school jeugd en de val van den Fan-Islam, omdat deze zich niet kan aanpassen aan de moderne toestanden. Ziedaar de elementen, waaruit de conflicten van de toekomst geboren zullen worden, maar waaruit wij toch zullen moeten trachten een nieuwe maatschappij op te bouwen. Hoe zal dit moeten geschieden? De oorzaak van het conflict is één en we reld-omvattend. De overheersching van den geest door de stof. Wanneer het egoisme de partijen tegenover elkaar zet, wordt het conflict uitgevochten in het krijt van alle menschelijke activiteit. Kunst, wetenschap, industrie werkten wel samen, maar datgene dat aan dat alles hooger leven had moeten geven, het Christendom, stond daaTvan geïsoleerd. Het christendom verzoent allé tegenstellingen maar dan moet het ook alles en allen doordeesemen. Om dat te bereiken is noodig een wereld-missionee- ring en -bekeering. We moeten daarmee begin nen in en met onze eigen omgeving en ons eigen land. Wanneer het moederland liberaal is en denkt, zal de kolonie ook zoo zijn. Onze ideeën en onze geest zullen beslissend zijn voor de vraag, hoe onze kinderen zullen den ken en handelen. De geweldige conclusie van spr.'s betoog is, dat alles moet gekerstend worden, kunst, we tenschap, handel, industrie, euz. Wat kunnen wij aan de wereldbeweging doen Veel en alles. Wij moeten beginnen met internationaal te denken en onze kinderen in ternationaal te leeren denken. Op het internationalisme heeft het onderwijs grooten invloed door den geest, waarin het gegeven wordt. De grenzen van het begrip „Vaderland" zijn tot nog toe veel te eng getrokken. Hierdoor is een gevaarlijk nationalisme gekweekt. Het onderwijs moet zich ook interesseeren voor de internationale Vredesbeweging. De ouders en opvoeders hebben practisch de jeugd en daardoor de toekomst in handen. Ieder rayon van de wereld moet genomen wor den en gewonnen voor de christelijke gedachte en den ohristeiijken geest. De blijde boodschap van een volk aan een ahder volk is een stuwing van het heele natio nale leven. De missie-boodschap van de Kerk is de mis sie-boodschap van de natie. Iedereen is mede pionier van de toekomst. Spr. eindigde met deze gedachte, dat wij veel meer kunnen dan wij denken, want het rijk van den menschelijken geest is een ge heimzinnig gebied. Wij moeten werken met een kosmische intentie, want in de bovenzinnelijke wereld gaat niets verloren. Een geestdriftig applaus volgde op deze ma gistrale inleiding, waarvoor de voorzitter den spreker hartelijk dank zegde. Hierna weid gepauzeerd. Tijdens de pauze werd door talloos velen een bezoek gebracht aan de in gangen en bovenza len van „Diligentia" ingerichte tentoonstelling van boeken en leermiddelen. De middagvergadering De middagvergadering was geheel gewijd aan de kunst. De heer Albert Vogel en zijn echtgenoote Ellen Vareno deden van hun declamatie en woordkunst genieten. Het strijkje onder leiding van den heer J. Nowee zorgde voor muzikale afwisseling. Met het lied „Aan U, o Koning der eeuwen", door allen gezongen, werd deze prachtig ge slaagde R.K. Onderwijzersdag gesloten. BEROOYYNG VAN EEN 7Ö-JARIGEN LANDBOUWER De man was in beschonken toestand Het O. M. hij de Rechtbank te Arnhem eischte Dinsdag tegen de arbeiders W. A. W. en A. J. uit Eist ieder een jaar gevangenisstraf wegens berooving van den 70-jarigen landbouwer W. F. Op 30 October hebben zij F., die in beschon-, ken toestand verkeerde, in een auto meegeno men en hem daarin van 1400.beroofd. Tegen den chauffeur W. D. werd wegens medeplich tigheid y, jaar gevangenisstraf geëischt. Uit spraak over 8 dagen. POGING TOT MOORD. Tot 3 jaar gevangenis veroordeeld SOERABAJA, 13 Jan. (ANETA). De heer S. werd door dien Raad van Justitie alhier, wegens poging tot moord op den assis- tent-wedana van Banjoeanjer veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. VERDACHT VAN OPLICHTING Acht maanden gevangenis geëischt Voor de Amsterdamsche rechtbank Btond een 25-jarige koopman terecht; verdacht van oplichting. Verdachte was in 1929 in dienst bij een groot handel in olie als reiziger. Hij bad opdracht standolie te verkoopen tegen een vastgestelden prijs. De man stelde zich in verbinding met cliënten van de zaak en verkocht een vijftal vaten tegen lager prijs dan in zijn opdracht genoemd. Verd. liet de vaten afhalen, inde het geld en bovendien de provisie, want ten zijnen kantore had hij den overeengekomen prijs op-, gegeven. Op deze wijze benadeelde hij de firma, in wier dienst hij was, voor pl.m. 1100. De Officier van Justitie mr. Massink eischte een gevangenisstraf van acht maanden. Mr. la Croix pleitte clementie. Uitspraak 28 Januari. DOOR EEN AUTO OVERREDEN Aan de gevolgen overleden Op den Zuidwal te 's Hage is gister t 8-ja- rig meisje J. Lëgriep, wonende in de Jan Steen-: straat 58, door een auto overreden. Na door dei^ Gen Dienst in het gem. ziekenhuis te zijn ge* bracht, is het kind vrij spoedig aan de gevol gen van de aanrijding overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5