i DE TKERAPI-RAMP VRIJDAG 16 JAN JaRÏ 1931 V EEN ENCYCLIEK l EEN KATHOLIEK SCHRIJVER SOCIALIST GEWORDEN Malaria-explosie in de Oos MENSCHEN EN MtENINGEN En wij voelen ons menschelijkerwijze al Hmtig in een omgeving, die zoo'n massaal &eheei vormt. STEUNT DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE WENSCH EN WAARHEID BALONG EN KLAMPEAN ZIJN ONGESTOORD ONTRUIMD WERKVERRUIMING TE A'DAM VOOR DE A.S. GEMEENTERAADS- VERKIEZINGEN DE OPENBARE SCHOOL VERDRONKEN AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN- PROF. DR- S. DE VRIES GAAT HEEN. Paus Pius XI heeft aan de katholieken ^ah heel de wereld, drie-honderd-vijftig •hdlioan menschen, een schrijven gezon den over het huwelijk en de vragen, die daaraan vast zitten. Pe leiders der Katholieke Kerk zijn niet jïewoon de geloovigen dn liet onzekere te aften. Natuurlijk richten zij zich eerst tot e katholieken en geven aan waaraan zij jUk houden hebben in hun leer en hun e\en, doch vanzelf komen die woorden ook t nietkatholieken; en ze kunnen ziich zooveel ze willen van den domme houden en zeggen, dat de Katholieke Kerk geen in- oed heeft ze weten drommels goed, dat J efm Wacht in de wereld is, die zoo'n grooten invloed heeft als de Katholieke ^e' oor een katholiek staat er niets *^en rondzendbrief over het hu- ehjk. Oude waarheden: de oude leer wordt °g eens gezet in het licht van nieuwe «standen en vooral tegenover opvattingen Van anderen kant. Het eerste, wat bij zoo'n schrijven opvalt, de eenvoudige, eerlijke rustigheid, waar- r'lede he Katholieke Kerk haar eigen gang SaaJt> haar eigen houding bepaalit en zich aiot laat verwikken door de meemingen van dag. Onherroepelijk vonnist zij meeningen, als dwaling, als verboden, als togennatuur- onmeedoogend wijst ze praktijken af a's misdadig, tegen do wet van God, en a^'en zeker en vasthoudend blijft zij den h 'cht voorschrijven aan de katholieken, die 011 leven. Aan alle katholieken: dat is het tweede °Pvallende feit. Ze zondert geen land uit, ?®en taal, geen leeftijd, geen stand en geen ezit. Voor haar gelden alle menschen, als Zlelen, als schepselen Gods, als kinderen der Katholieke Kerk. Zij houdt rekening alle omstandigheden, maar kent geen hhhele moraal'. Kleur of beschaving heeft 6een invloed op haar oordeel. rijken millionair zoo goed als den a'hiaten kampangbewoner, den meest ont wikkelden geleerde, zoowel als den meest geletterde landlooper vat ze samen in één ahd en één wet. Pa het derde feit: de Kerk wil heel graag beschuldiging dragen, tegen de weten- Schap van den tijd te zijn, liever dan den eeretitel te krijgen en georganiseerde moord- Partij op kinderen en toekomstige kinderen 106 te laten. Ze vreest volstrekt niet ziich °hberninnelijk' te maken door haar harde e'schen, wat de zedenwet betreft. Ze dingt ®l' biet naar, het katholiek geloof te maken een zoet en tam gedroom, geïdealiseer, eh geredeneer in de ruimte: Ze vraagt en a!scht van allen de ^daad, al is ze moeilijk, al brengt ze opofferingen. Tot zoo n kerk behooren beteekent iets meer dan zich moeten schamen. In zoo'n Sodsdienstig-sociale eenheid zich thuis voe heeft vooral in onze dagen meer dan ge- Wone beteekends. Minister Ruys richt zich tot de gemeentebesturen Werkverschaffing en werkverruiming - Pe Minister van Binnenlandsche Zaken en ^ndbouw heeft aan de gemeentebesturen een ail'cuiaire gezonden, waarin voor het volgende 9 Mjzondere aandacht van die besturen wordt êevraagd. Tengevolge van de buitengewone omstandig- ®den wat het economische leven betreft, doet meer en meer de noodzakelijkheid gevoe- en> dat nog meer dan tot dusverre, gelet op ahdere er 'bij betrokken belangen, wordt be ften zooveel mogelijk opdrachten, welke de 9verheld heeft te verstrekken, aan de Neder- afdsche nijverheid ten deel te doen vallfen. h® Minister aebt het in dit verband wen selijk, naast bet vorenstaande, met nadruk de aandacht der gemeentebesturen te vestigen het groote belang, dat zal worden gediend, 'adien in deze moeilijke tijden niet alleen zoo Weinig mogelijk tot ontslag van personeel Werdt overgegaan, doch daarnaast beproefd Wordt, zooveel mogelijk arbeidsgelegenheid te vinden, opdat meer werknemers te werk ge steld kunnen worden. Tevens verdient het ten heerste aanbeveling, dat, alvorens tot bet DUatsen van orders in het buitenland wordt overgegaan, de Rijkscommissie voor Werk verruiming in de gelegenheid wordt gesteld haar gevoelen ter zake te doen kennen. De Minister stelt het op hoogeu prijs indien gemeentebesturen, met het bovenstaande, daarvoor reeds in het algemeen bij meer dan 6eh gelegenheid de belangstelling van die be sturen door den Minister werd gevraagd, zoo- Veel mogelijk rekening zouden willen houden. DE R. K. UNIVERSITEIT Reeds ruim 500 studenten Het aantal studenten aan de R. K. Universi teit te Nijmegen bedraagt thans: Voor de faculteit der Godgeleerdheid 54, daaronder 5 vrouwen; Voor de faculteit der Rechten 161, waaronder *3 vrouwen; voor de faculteit der Letteren, en Wijs begeerte 233, waaronder 57 vrouwen. Totaal dus 488, waaronder 75 vrouwen. Daarenboven zijn nog ingeschreven alleen a's student, zonder recht om colleges te volgen ■H personen, waaronder geen vrouwen. Tot ^eze laatste groep behooren degenen, die exarnen of tentamen wenschen af te leggen, doch geen colleges volgen. Omze Weensche correspondent schrijft ons: Het ligt voor de hand. dat de wijze, waarop do partij der christelijk-socialen in den laat- sten tijd politiek heeft ge-maak, niet overal, on verdeelde instemming vindt. Dat er ontevrede nen zijn, ook in de rijen der christelijke en bur gerlijke bevolking, spreekt vanzelf, liet is een verschijnsel, dat zonder eenige moeite in alle partijen valt te constateierem, dat, ook buiten Oostenrijks' grenzen, aan de orde is van den dag. Dat de tegenstanders i.e. de Oostenrijkscbe socialisten, al het mogelijke hebben gedaan, om die ontevredenheid een beetje op te stoken, ligt voor de hand en. is, hij de mentaliteit der hee- ren, toeelemaal niet te verwonderen. Dat zij personen, die bij zulke gelegenheden dei' partij den rug toekeeren, als succes voor hun eigen partij en richting bo-eken, is ook nog te verde digen; niet echter je verdedigen is dat men, om de zaak nog een beetje mooier te maken, de omstandigheden verdraait en van een leu gentje om bestwil niet vies is. Zoo wordt door de socialisten de „bekeering" van den Katho- Jieken schrijver dr. Aurel Kolnai tot de sociaal- democratie, wel in zeer scheef licht geplaatst en het „Volk" in Amsterdam haastte zich de berichten uit Weenen aan zijn Nederlandsche lezers voor te zetten; het moge mij geoorloofd zijn, enkele rectificaties te geven, om de zaak tot de ware proporties te reduceeren. Het bericht in het „Volk" spreekt van een „békende" Katholieke schrijver. Er zijn in Oos tenrijk, en zelfs in Weenen, duizenden Katho lieken, die den naam van den schrijver nooit gehoond hebben, en daar m-e-n aan de andere zijde, het catholdca non legumtur ook hier ter dege huldigt ,ls er geen sprake van, dr. Kol nai, een bekend Katholiek schrijver te noemen. Het dient te worden toegegeven, dat de man enkele kee-ren ge-schreven heeft in Katholieke periodieken, dat zelfs een artikeltje van zijn band voorkomt, in het laatste OetabeMHU-mmer van „Volkswohl", -een tijdschrift, dat "oor den Katholieken Volksbond wordt uitgegeven en dat den Katholieken leiding wil geven, op sor ciaal-economisch en maatschappelijk gebied. Wat het „Volk" verder zegt, dat Kolnai jaren lang" redacteur was van het groote Katholieke tijdschrift „Schonere Zukunft", is bezijden de waare-id. De man is nooit in de redactie van bedoe-ld tijdschrift geweest en alles, wat hij er voor lveeft gepresteerd, bestaat daarin, dat hij enkelo keere-u een en an-de-r heeft vertaald uit het Hongaarsc-h e-n enkele and-ere talen, welk vertaalwerk de uitgever van „Schonere Zukunft", de inderdaad bekende dr. Eberle dan heeft opgenomen. Geheel bezijden de waarheid is echter de tirade van het Volk, dat „deze vrome katho lieke schrijver uit het bondgenootschap van de Katholieken met.de fascisteil de consequentie heeft getrokken: hij is sociaal-democraat ge worden". De redenen, welke den schrijver er toe brachten tot het socialisme over te gaan zijn heel and-ere. De m-an heeft in Hongarije het levens-licht aanschouwd, waar zijn ouders nog in Boedapest wonen, in welke stad zijn vader directeur van een bank is. Zijn ouders zijn Israëlieten en ook hij zelf behoorde, tot het jaar 1922, tot de joodsohe religie. Heeft hij al de jaren van zijn jeugd de verschrikkingen van den oorlog met al den aankleve van dien mee gemaakt, na den oorlog moest hij nog de tijden beleven, waarin de roode terreur van het com munisme afgewisseld 'werd door de witte ter reur, die misschien in kleur een beetje verschil de, maar voof de menschen, die er mee in aan raking kwamen, niet minder onaangenaam was. Er zijn mensc-hen, die het wel eens hebben beleefd, dat de bliksem vlak in hun nabijheid is ingeslagen. Zulke menschen blijven, in den gewonen regel, overgevoelig voor den bliksem, zij sidderen, wanneer een onweer komt, ja het is voldoende slechts aan onweer en bliksem te denken of er va.n te spreien, om hun de vrees om het hart te doen slaan. Een dergelijke gemoedsgesteltenis is het niet-benijdenswaardig deel van den man in kwestie. Een soort van vervolgingswaanzin, die hem overal putsch en terreur doeit zien en doet vreezen. Deze vrees is ook een der redenen geweest, waarom hij zich in het jaar 1922 in de Katholieke Kerk liet opnemen. Hij geloofde, daar beveiligd te zijn tegen zulke gevaren, omdat bij ervan overtuigd was, dat goede Katholieken geen oproer maken. Des te gemakkelijker werd hem het afscheid van ijn lsraëile-tlsche gelo-ofsgenoote-n gemaakt, naar mate hij uit eigen aanschouwing het groot aan deel kende, dat zij bij de beroeringen in Hon garije hadden gehad! Toon de man Katholiek was geworden, en het moet hier worden geconstateerd, prakii- soarein-d Katholiek, moest er voor hem een baantje worden gezocht, waardoor hij in zijn onderhoud kon voorzien, daar zijn ouders niets moer voor hem ded-en. Hij vertaalde nu enkele opste-llen, gelijk ik bo-ven reeds zei, voor de „schonere Zukunft" en schreef een en ander, wat in „Volkswohle" werd opgenomen. Ook moeit er van zijn hand een boek bestaan, dat bij Herder of Scböningh is uitgegeven. Het ligt in den aard der zaak, dat liij heel dikwijls in aanraking kwam met den Katho lieken geleerde dr. Eberle van de „Schonere Ziukunft" en den christelijk-socialen dr. Hans Sohmits, een broeder van den minister. Beiden poogden herhaaldelijk, hem zijn ziekelijke vrees uit lief hoofd te praten en hebben kost bare uren er aan besteed, hem te overtuigen, dat er niet fret minste ge-vaar voor terreur en putsch was in Oostenrijk, dat alles, wat daar omtrent in Weenen wordt gezegd, terug te voeren is op bangmakerij der socialisten, die er natuurlijk belang bij hebben, de Heimwehren als de feitelijke rustverstoorders en de eigen lijke putschisten voor te stellen. Alle pogin gen zijn echter vergeefsch geweest. Zijn vrees voor putsch en terreur hebben hem naar het socialisme gedreven, waarin hij hoopt, althans voor d-e nadeelige gevolgen va.n terreur en putsoh, bewaard te blijven. Dat deze overgang groot opzien beeft gebaard is absoluut uit den duim gezogen; dat hij 'v DE IIANDELSKLEUR VAN DE KONINKLIJKE SHELLGROEP: GE EL-ROOD had in den laats ten tijd een concurrente gekregen me* een gerechtelijke actie als gevolg; daar ook dit zelfs raiet hielp, trok de heer Drenth van de Shell er dezer dagen meit eenige schilders op uit en hiel p een handje; de concurrentie werd er chocoladebruin van! De godsdienst van den kiaji iemand meeneemt naar het andere kamp, is ook niet waar, daar bij feitelijk alleen staat zonder den minsten invloed op zijn mede-Katholieken. Voor 's mans geestesgesteldheid is bet teeke nend. dat hij, tot heden toe althans, ook als socialist, een even goed practisee-rend Katho liek schijnt te willen blijven, als hij tot dus verre was. GRONDAANKOOP VOOR DE VLUCHTELINGEN. MAGELANG, 14 Januari. (ANETA). D-e ontruiming van de desa's Balong en Klam- peau is zonder incidenten geschied. D-e kiaji is gisteren bij den assistent-wedana van Sroem- boeng gekomen, waarna bij zich per auto naar Magelang begaf, alwaar hij een onderhoud had niet dein resident, den regent en den psychiater dr. van Andel. De kiaji weigert positief Hoóg- Javaansch te spreken ofschoon zijn houding noch onbeleefd no-eh onbeschaafd genoemd kan worden. Toen hem gevraagd werd, welken godsdienst hij beleed, antwoordde hij, dat zijn godsdienst was: --goed eten, waarop hem werd medege deeld dat het gouvernement zorgt voor eten, gronden, etc., waarmede de kiaji zich ten volle tevreden verklaarde, t Hierop werd hem medegedeeld dat hij, wan neer hij zdch rustig hield, zich bij zijn volge lingen mocht voegen. Intus-sche-n waren de volgelingen door overreding door den assistent- wedana, naar Sroemboeng gevoerd waar zij direct naar den kiaji vroegen. Toen hun werd medegedeeld, dat de kiaji zich te Magelang be vond gingen de menschen zonder verdere be zwaren verder naar beneden, waarna zij met wagons van de N.I.S. naar Magelang werden vervoerd, waar zij thans, met den kiaji, zijn ondergebracht in een go-edang, naast de'woning van den assistent-ivedana, die nauwlettend toe zicht op han houdt. Getracht zal worden hen met andere vluchtelingen samen te brengen teneinde hen uit het isolement van geestdrij verij te krijgen De resident zond heden een rapport aan den Gouverneur va.n Middan-Java oveV de maat regelen van lie-t B.B. neerkomende op de ves tiging van alle daklooze gezinnen, circa 1950. hetiij in het regentschap Temanggoe-ng, hetzij in het regentschap Magelang. De regenten zijn reeds bezig gronden op te koopen van de bevol king, hetgeen tot dusverre een vlot verloop heeft in het Te-manggoengsc-he, dat nie-t dicht bevolkt is. In het Magelangsohe is de streek wel diolit bevolkt, doch de rand-desas bieden nog de mogelijkheid om circa 250 gezinnen onder te brengen, terwijl ook de streek Goe- noeng Gemibol gelegenheid biedt voor de ves tiging van 250 gezinnen. Er zijn geen gronden beschikbaar voor gratis afstand door het gou. vernememt. 150.000 VOOR DE SLACHTOFFERS NAAR INDIE VERZONDEN De secretaris van het „Merapi Comité" deelt mede, dat gisteren telegrafische honderd vijf tigduizend gulden ter beschikking is gesteld aan den gouverneur van Midden-Java. met verzoek deize en nog late-r te remitteeren gelden aan te wenden ter leniging van de nooden van de slachtoffers van de Merapi-uitharsting. Binnen enkele dagen zal een tweede verant woording van de later ingekomen gelden plaats vinden. Het Gironummer van het comité waarop men bijdragen kan storten is 172700. REEDS 430 GEVALLEN GECONSTATEERD DJEMBER, 15 Januari (ANETA) Te Poeger (res. Besoeki) is een malaria-exploi siie uitgebroken. Er werden 450 gevallen ge conetateerd. Dr. J. Overboek uit Soe-rahaja is de bestrij ding begonnen door toediening van kinine. Toeslag van gemeentewege voor vervroegd binnenwerk 1000 Werkloozen van de straat Naar de „Volkskrant" verneemt heeft ten stadhuize te A'dam een spoedvergadering plaats gehad op uitnoodiging van wethouder De Miranda met de vertegenwoordigers der ver schillende vakcentralen. Besproken werd het moeilijke probleem der werkverruiming Een voorstel werd geformuleerd, bestaande hierin dat aan den raad zal worden gevraagd een bedrag van 375.000 gulden beschikbaar te stellen om daaruit te betalen een toeslag van 25 percent op uit te voeren binnenwerken in de huizen der woningbouwverenigingen en gemeentegebouwen Hiermee moet dan zoo spoedig mogelijk wor den begonnen. Als tijdstip werd genoemd 2 Februari Dit voorstel wordt beschouwd als een prikkel ook voor de particulieren, aan wie men zich voorstelt dat door de gemeente eveneens bij zulk vervroegd werk een toeslag zal worden gegeven. Berekend werd dat uitvoering van een zoo danig door den raad te nemen besluit duizend werklooze arbeiders van de straat zou helpen, zijnde in hoofdzaak behangers, schilders, stu- cadoors, witters en eenige timmerlieden Dit voorstel zal, naar het blad voorts ver neemt, in de eerstkomende raadsvergadering aan de orde worden gesteld. UIT HET SCHILDERBEDRIJF De staking te Venlo EEN UITSPRAAK VAN DE ARBITRAGE. COMMISSIE: DE KATHOLIEKE BOUW- VAK ARBEIDERSBOND IN HET GELIJK GESTELD Het aantal raadsleden en wethouders wordt bepaald in verband met het zielental EEN MINISTERIEELS CIRCULAIRE De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin voor zooveel noodig, de aandacht wordt gevestigd op de be paling,' dat, met betrekking tot de dit jaar te houden verkiezingen van genie-enteraden en wethouders, do bevolking eener gemeente wordt geacht te bestaan uit bet ge-tal inwoners, aan gewezen door den voo-rloop-igen uitslag der volkstelling, zooals die door het gemeentebe stuur wordt vastgesteld. Volgens do desbetreffende voorschriften moet deze uitslag uiterlijk 8 Maart a.s. worden opgemaakt." Zoo zullen de gemeentebesturen dus tijdig met betrekking tot de o-p 12 Mei te houde-n ca-ndidaatstelling voor de gemeente raadsverkiezingen met bet in d-e gemeentewet voorgeschreven aantal raadsleden kunnen reke ning houden. Volgens deze we-t telt de raad, onverschillig of de burgemeester er al dan niet lid van is, 7 leden in gemeenten beneden de 3000 zielen; 11 van 3000 tot 6000; 13 van 6001 tot 10.000; 15 van 10.001 tot 15.000: 17 van 15.001 tot 20.000: 19 van 20.001 tot 25.000: 21 van 25 001 tot 30.000; 23 van 30.001 tot 35.000; 25 van 35.001 tot 40.000: 27 van 40.001 tot 45.000: 29 van 45.001 tot 50.000: 31 van 50.001 tot 60.000: 33 van 60.001 tot 70.000: 35 van 70.001 tot 80.000: 37 van S0.00.1 tot 100.000: 39 van 100.001 tot 200.000 en tenslotte 45 bo-ve-n de 200.000. Wat de wethouders be-treft: in gemeente van 20.000 zielen en daarbeneden zijn er twee, van 20.000 tot 100.000 naar goedvinden van den raad drie of vier: van meer dan 100.000 naar goedvinden van den raad vier, vijf of zes. Het orgaan van den katholieken bouwvak, arbeiders publiceert de volledige conclusies der arbitragecommissie gevo-rmd door de heeren pater mr. D. Beaufort O.F.M., mr. C. M. J. F. Geseling, de voorzitter van de R. K. Staats, partij, en mr. J. H. van Maarseveen, drie voor aanstaande katholieken, inzake de in Mei van het vorig jaar door den bond geproclameerde staking in het schildersbedrijf te Venlo, Blerick en Tegelen Die staking ging tegen een door de patroons aldaar toegepaste loonsverlaging van 6 cent per uur. De R. K. Schilderspatroonsbond St. Lucas heeft indertijd vele bezwaren geopperd tegen de door den arbeidersvakbond geproclameer de staking en was het met de uitspraak van de centrale commisisie niet eens. De bond zou toen niet hebben mogen staken, volgens het bestuur van St. Lucas. Over deze kwestie heeft bovengenoemde commissie beslist. Haar conclusies luiden in antwoord op de voorgelegde vraag: Kunnen in moreel en/of juridisch opzicht zoodanige gegronde bezwaren worden gemaakt tegen het proclameeren van de staking te Venlo, Blerick en Tegelen door het bestuur van den R. K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph op 5 Mei j.l., dat deze staking uit moreel en'of juridisch oogpunt als niet-rechtmatig of on geoorloofd kan worden beschouwd, „dat uit juridisch oogpunt geen bezwaar tegen de door St. Joseph gepioelameerde sta., king kan worden aangevoerd en zeker niet zoo danig gegrond bezwaar, dat deze staking uit dat oogpunt bezien, als ongeoorloofd kan wor den beschouwd; ..dat wat de moreele zijde betreft, weliswaar de aan de commissie voorgelegde vraag recht streeks alleen op de staking betrekking heeft, doch dat het moreele oordeel niet mogelijk is, als niet tevoren vaststaat, hoe van moreel standpunt, over het voorafgaand gedrag der Venlosche patroons, waarop de staking feite lijk een reactie was, moet geoordeeld worden; „dat, gezien alle feiten en omstandigheden liet aau de stalling vooragaande gedrag der Venlosche patroons naar objectieven maatstaf gemeten, moreel ontoelaatbaar moet woiden geacht; waarbij de commissie er prijs op stelt, nadrukkelijk te verklaren, dat haar niet is gebleken en zij ook niet aanneemt, dat het gedrag der patroons ook in subjectievon zin moreel onloeiaatbtaar zou zijn; dat, gezien alle bovenomschreven feiten en omstandigheden, genomen in onderling ver band, tegen de op 5 Mei te Venlo, Blerick en Tegelen door St. Joseph geproclameerde sta king geen bezwaren van zoodanigen aard kun nen worden ingebraeht, dat genoemde staking uit moreel of juridisch oogpunt als niet recht vaardig of ongeoorloofd kan worden beschouwd. Verslagen van bijeenkomsten, die voor de openbare school belegd wordenvervelen heel gauw. Altijd hetzelfde: de openbare school is de éénige school voor een vol bloed-Nederlander; ijveren daarom de sociaal-democraten er zoo voorde open bare school is de eenige school, die de wa re opvoeding voor slaat, want ze leidt de jeugd op tot geen enkele richting en geen enkel geloof; de openbare school bezit alleen het karakater van vrijheidDat laat ste vooral vinden ze buitengewoon goed ge zegd; zoodat de bijzondere school alleen maar uit dwang bestaat, n.l. uit dwang van geestelijken en van de Kerk. De ouders zijn niet vrij, de kinderen zijn ook al niet vrij. Nu meenen wij, dat zelfs op een open bare school het kind niet vrij is, men vraagt het kind niet, wat het wil leeren, noch hoe veel, of hoelang per dag en volgens welke methode. Dat doen zelfs de openbare onder wijzers niet. Doch het zit hem in de ouders: die der openbare school zijn vrij, die der bijzondere nietl Veronderstel een vader en moeder, die meenen aan zich zelf en aan hun kind ver plicht te zijn, dat kind naar de openbare school te zenden: een plicht. Ze meenen, dat het moet! Best- Neem een vader en moeder, die hetzelfde denken over de bijzondere school: een plicht. Dus moeten! Waarom is het bij de openbare school vrij heid, en bij de bijzondere dwang? Ze kunnen het allebei laten, doch dan gaan zc tegen hun plicht in. En dat mag niemand. Doch: den opcnbare-scliool-ouders wordt dat door niemand opgelegd of voorgepraat: niet? die der bijzondere school hebben de pastoor, de Kerk- Och ja: de Katholieke Kerk leert, dat het een plicht is voor katholieke ouders hun kinderen, als het kan, katholiek onderwijs te geven. Dat leeren de geestelijken. Die ma ken dus bekend, dat zoo'n vader en moeder een plicht hebben, en wel dien plicht, om dat ze katholiek zijn. Ze maken dien plicht niet, maar leeren, dat het plicht is. Welk verschil bestaat er dan toch met dien dwang? NA DEN ROOFOVERVAL TE ECHT Te Zwolle ls door onbekende oorzaak in de Stadsgracht verdronken de 28-jarige v. G., al- ^®ar. Schippers vonden zijn lijk drijvende, SUIKERSMOKKELAARS De marechaussee te Rijen heeft onder Gilze aangehouden J. H. en W. M., die een hoeveel heid suiker van 100 K.G. ongedekt vervoerden. De suiker en de rijwielen, waarmede deze werd vervoerd, zijn in beslag genomen, VISSCHERIJ. VALSCHE COLPORTEUR Ln l»3t Algemeen Politieblad verzoekt die- Commissaris van Politie 5e sectie te Amster dam namens den Officier van Justitie aldaar aanhouding en voorgeleiding van Hendrik Borgers, geboren te Amsterdam 12 April 1910 wonende aldaar van Wous-traat 190 IX als ver dacht. van oplichting van geld. Hij geeft zich uit voor colporteur van den Katholieken Radio Omroep en inde ais zoo danig gelden. Hij noemde zich ook van Gemert NEDERL. KUNST-TENTOONSTELLINGEN IN HET BUITENLAND. Bij beschikking van den minister van Onder wijs, K. en W. zijn voor het tijdvak van 1 Ja nuari 1931 tot 1 Januari 1935 benoemd tot lid van het Comité voor Nederlandsche kunstten toonstellingen in het buitenland A Golnot kunstschilder te Bergen (N.-H.), en G Rueter kunstschilder te Amsterdam. De m'inistei' van Binnenlandsche Zake-n en Landbouw heeft ingetrokken zijn beschikking van 14 Maart 1930, waarbij werd bepaald, dat het verboden is in de wateren, gelegen in den Hoekschen- en Schuwachtsehen polder onder de i gemeente Lekkerkerk, met andere vischtuigen dan aal- of palingfuiken te visschen. Eenige weken geleden reed een auto tenge volge van den mist in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. De inzittenden, een viertal jongelui uit Haarlem, werden gered. Thans echter is een hunner, de heer Z., ^rer. leden. Twee verdachten aangehouden Als verdacht van den in September 1923 te Echt ten huize van de toen 71-jarige Maria Appels gepleegden roofoverval, waarbij de vrouw door een der kerels bij de keel werd ge grepen en met doodschieten bedreigd, doch. waarbij tenslotte de indringers met een gerin gen buit van enkele guldens aftrokken, zijn thans te Sittard gearresteerd zekere L. M., P. P. en J. R. allen in die plaats woonachtig. UIT HF.T BOEKBINDERSBEDRIJF De C.A.O. verlengd In het Boekbindersbedrijf is, volgens ,,De Courant", de loopende collectieve arbeidsover eenkomst voor den tijd van twee jaar en drie maanden verlengd, met dien verstande, dat de loonregeling gelijk is geworden aan die, welke thans in het boekdrukkersbedrijf geldt. De groepsindeeling der gemeenteklassen werd ge handhaafd, zooals deze in de vroegere C.A.O. luidde. De eerste loonsverhooging val-t begin Februari 1931 de tweede half November 1932. KON- NED- HOOGOVENS STAAL FABRIEKEN. Verlading van piekijzer. Met bet Engelsch s.s. „The Duke" werd gis teren een in de zeehaven van het hoogoven- bedrijf te IJmui-den in,genomen lading piekijzer naar Llanelly (Gr. Britt.) verscheept. HILLEN'S SIGAREN- EN TABAKSFABRIEK Gunstige verwachtingen m Gisterenmiddag werd te Delft de gewone jaar- lijksche algemeen-e vergadering van aandeel houders gehouden. In antwoord op een vraag van den heer Blatt omtrent den gang van zaken, deelde de voor zitter, mr. J. van den Hoek, mede, dat het be. stuur over de behaalde resultaten tevreden is, doch niet voldaan. De productie is regelmatig gestegen zulks in verband met den toenemenden afzet. De vooruitgang blijkt uit het winstcijfer van 14.000, welk cijfer geenszins geflatteerd is. De verwachtingen omtrent de toekomst zijn gunstig. De aftredende commissaris ir. J. A. Stoop werd herkozen. Op voorstel van den heer Blatt werden de heeren F. C. W. Noorduin te Rotterdam en C F. Overhoff te Rotterdam tot commissarissen gekozen. PATER PH. HÜLSEBOSCH. De Weleerw. pater Philemon Hulsebosch O. F. M. is benoemd tot Kapelaan aan de nieu we St. Antonius-kerk, in de Huskens-Kolonie, te Heerlen. LIMBURGSCHE BEDEVAART NAAR LOURDES. De Limburgsche Bedevaart naar Lourdes zal dit jaar van uit Maastricht vertrekken den 16 en 17 Juni a.s. en aldaar terugkeeren 25 en 26 Juni daaropvolgend. Prof. dr. S. G. de Vries, buitengewoon hoog leeraar in de Middeleeuwsche handschriftkunde aan de Leidsche Universiteit, zal, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd op 16 Juni a.s., aan het einde van dezen academischen cursus het hoogleeraarsambt moeten neerleggen PROF. DR. P. VAN ROMBURGH. Prof. dr. P. van Romburgh, oud-hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, die op 22 Jan. a.s den dag hoopt te herdenken, waarop hij voor vijftig jaar aan de Leidsche Universiteit werd bevorderd tot doctor in de scheikunde, verzoekt ons te melden, dat hij dien dag liefst onopgemerkt zou zien voorbijgaan en dat hij op dien dag afwezig zal zijn. DE PLUTOS VLOTGEBRACHT. De IJrouiider stoomtrawler Plutos, die, zooals wij meldden, dezer dagen nabij Helgoland is gestrand, is thans door een sleep-boot vlot-ge- bracht. EXAMEN VOOR RADIOTELEGRAFIST In de maand Februari a.s. en voor zooveel noodig in aansluiting daarop ook in Maart a.s. zal een examen worden gehouden voor het ver krijgen van certificaten voor s^heepsradiotele- grafist le of 2e klasse en voor scheepsradio- telefonist. Verzoeken om te worden toegelaten moeten vóór 3 Februari a.s. tot den Directeur-Generaal der P. T. T. te 's-Gravenhage worden gericht. UIT HET RAAM GEVALLEN. Woensdagavond is de 17-jarige v. H., 'n loop jongen der firma Bouman van Bergen, in de Kerkstraat, te Den Bosch, uit het raam van een magazijn gevallen. Hij kwam op zijn hoofd terecht en kreeg een hersenschudding. In bewusteloozen toestand is de jongen naar het ziekenhuis overgebracht. Vanmorgen was hij nog steeds niet hij kennis. BESTRIJDING VAN DE BISAMRAT Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet vaS 29 November 1930 (Stbl. 443) houdende bepalin gen tot wering en bestrijding van de bisamrat in werking treedt met ingang van 19 JAn,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5