ALGEMEEN OVERZICHT. REGEERING, PARTIJ EN OPPOSITIE s Pausen encycliek Alleen de partij heerscht m VEERTIG JAREN RERUM NOVARUM Met den dood voor oogen STORM EN NOODWEER MAANDAG 19 JANUARI 1931 HULDE AAN DEN GROOTEN SOCIALEN PAUS EEN VREEMDELING LAAT ZICH GEMAKKELIJK OM DEN TUIN LEIDEN „ONDER DEN DRUK DER ONTEVREDENHEID" DE AARDBEVING IN MEXICO UITSLUITING IN DE ENGELSCHE KATOENNIJVERHEID Twee SENSATIONEELE REDDING VAN EEN SKIëR OP EEN IJSSCHOTS NAAR ZEE AFGEDREVEN De Europeesche Unie Het Zaterdag in de studie- ®omm.issie voor de Europeesche Unie niet zoo vlot gegaan met de kwestie van de uitnoodi- aS aan sovjet-Rusland en Turkije, als men sla^f8^ grond van de voorloopige beraad- aoingen Ju (je agenda-commissie bad gemeend ®wgen verwachten. Weliswaar heeft zich Zaterdag niemand prin verzet tegen de gedachte van een samen- er mg mgj Europeesche niet-leden van den er uent>ond in den een of anderen vorm, doch tg "Wani een vrij sterk verzet tegen de gedach- van een onmiddellijke uitnoodiging en voor- egeu de gedachte dat sovjet-Rusland en Tur- sch °P Drecies denzelfden voet in de Europee- de 3,c<)IaTQissie zouden mogen samenwerken als aten, die wel lid van den volkenbond zijn. eea Henderson, Curtius en Grandi hebben .«Middellijke uitnoodiging aan sovjet-, ten 611 Turk«e verdedigd, waarbij zij ook pleit- T.,, T<10r een gelijkberechtiging van de niet- Vd'kenbondsleden. aai"dig was, dat geen enkele van de klei- ve staten zich bij hen heeft aangesloten. Zelfs randstaten van Noord-Europa hebben geen weidooi voor de onmiddellijke en gelijkberecb- 'sae toelating van sovjet-Rusland gevoerd. Er bestond Zaterdag een zeldzame overeen- j tusschen de kleinere staten. Zoowel Scandinavische als de Balkan-staten waren j met elkaar eens, en al heeft minister Bee- rts van Blokland niet aan de discussies deel- t ®0lnen> nien mag wel aannemen, dat de ver- ®®n*OOTdlger van een regeering, die tot dus- «rre geweigerd heeft sovjet-Rusland te erken de^ rouwig is om den loop, die discussies genomen hebben, j. 'hlesco bestreed vooral het recht van de commissie om aan sovjet-Rusland Turkije in principe dezelfde rechten toe te j^Men, een betoog waarmee Zaterdagmiddag Uand het ook volkomen eens verklaarde te «in. Munch, de Deensche minister van buiten- idsche zaken, wilde ook een splitsing maken tschen de verschillende kwesties, die ter ^ake zouden komen. Hij achtte het ongewenscht, dat sovjet-Rus- bd thans reeds zou meespreken in economi cs kwesties, gegeven het verschil in econo- 'sche structuur van sovjet-Rusland en de an- Europeesche landen. Ook Motta heeft zich in een krasse rede te- 6h de onmiddellijke uitnoodiging aan sovjet- «bslana verzet. j Zoo fcreeg dus de Duitsch-Italiaansche reso- "Ws alleen steun van Henderson. Daarop stelde Titulesco een nieuwe resolutie volgens welke de Europeesche commissie ®t volkenbondssecretariaat zou udtnoodigen, «bi aan de Europeesche staten, die niet lid van eh volkenbond zijn, den tekst toe te zenden aa de resolutie van den volkenbondsvergade- J'hg van September, waarbij ook over de Mogelijkheid van een "samenwerking met hem Mordt gesproken. Het volkenhondssecretariaat zou daarbij den Mt-leden van den volkenbond moeten verzoe- ®a, de vraagstukken te willen aanduiden, daaromtrent zij meenen, dat een samenwerking Met de Europeesche Unie wenschelijk zou kun- Mn zijn. He ze metis zou waarscbijulijk wel reeds van middag zijn aangenomen, indien niet Hender son wederom was gekomen met zijn allerzon- ^'dingst denkbeeld, dat men gelijktijdig ook eh dergelijke mededeellng zou moeten zenden San alle niet-Europeesche staten. Henderson bepleitte de noodzakelijkheid om de eoonomische kwesties op een universeelen hondslag te behandelen. Dit moge volkomen juist zijn, doch het is zeker niet de taak van een speciale com missie vam Europeesche samenwerking, om alle Met-Europeesche staten tot deelneming aan de "^brekingen uit te noodigen. Terecht wees Briand er op, dat men aldu3 20,1 komen tot een volkenbond, die umiverseeler 2011 zijn dan de tegenwoordige volkenbond, iets ^at wellicht mooi kan zijn, doch dat toch ze- er in strijd zou zijn met bet karakter van de ^solutie van de volksbondsvergadering van ■^Pternber, waaraan deze studie-commissie ^°br de Europeesche Unie baar bestaansrecht «ntleent. &ebat over de rede van Colijn Hierna ging de commissie in openbare ver gadering over tot de discussie over de groote ^e, die Colijn Vrijdag over de economische Misis gehouden bad. Henderson bracht warme buide aan Colijn ®n verklaarde ronduit nog nimmer te hebben bgezlen, boe groot de gevaren zijn, waarin Uropa op het oogenblik in economisch opzicht verkee.rt. Hij -was het volkomen met het betoog van ^oli.iu eens en hoopte, dat de ministers naar hun 'and zouden terugkeeren met het vaste voor enen om de handelsoonventie in werking te °en treden en door hi-laterale onderhandelin- §ea tot tariefverlagingen bij te dragen. Harinkowitsch, de minister van buitenland- s°ke zaken van Zuid-Slavië toonde uitstekend d» hoogte te zijn van de economische toe binden. Hij gaf opnieuw een uiteenzetting van de kenschen van Zuid-Oost Europeesche landbouw- siten naar voorkeur-rechten en betreurde bet, dat de staten, die zoo op den vrijhandel aan gingen door hun dogmatisch vasthouden aan meest-hegunstigingsclausule het Zuid-Oost- -uropeesch denkbeeld van een practisehe sa- Menwerking zoo hadden bemoeilijkt. Marlnkowitscb gaf toe, dat Colijn gelijk beft met zijn sombere voorspellingen, dat, Manneer niet spoedig verbetering in de econo mische betrekkingen tot stand komt, een alge meens tarieven-oorlog volgen zal met de meest Catastrofale gevolgen voor geheel Europa, doch Manneer men terstond op dit oogenblik in ^uid-oost-Europa de tolmuren zou naar bene- halen, zou onmiddellijkieen catastrofe daar '"treden. Daarom geven deze staten nog de voorkeur ®an een mogelijke catastrofe in de toekomst '-ven een zekere catastrofe van het oogenblik. Intusschen hoopte ook spr., dat de ministers J'an buitenlandsohe zaken de gevaren van den iestand zouden inzien en zouden werken v°°r een practisohe samenwerking, uitgaande Van de gedachte dat een staat bet best doet, «M de vereischten van andere staten mogelijk 10 tnaken, waardoor bij ook zelf rijker zal wor den. Colijn antwoordde onmiddellijk in 'n improvi satie, die opnieuw grooten indruk maakte, door bblderheid en zakenkennis, den Zuid-Slaviscben Minister. Hij zette nogmaals uiteen bet standpunt der M'Ühandelsstaten in de kwestie van de pre- JMentieele rechten en verklaarde te gelooven, ®t het laatste woord hierin nog niet gespro- *'!n is. Colijn voelde zich genoodzaakt om nogmaals an te dringen op de inwerkingtreding van de andelsconventie van Genève als de onontbeer- r* 6 grondslag voor verdere economische sa- menwérWng. ■Rus Verder wees Colijn er op, dat het protection- nisme er toe geleid had, dat de productie van tal van artikelen in veel grootere mate is toe genomen, dan wenschelijk is. Hjj hoopte, dat de staten ook zouden overwe gen de mogelijkheid van een inperking der productie, zooals thans met betrekking tot de suiker-productie is overeengekomen. Colijn zou het zeer toejuichen, indien een overeenkomst tot beperking van de productie van tarwe zou tot stand komen. Poullet over intern, politiek In aansluiting op een vorig bericht, laten wij enkele passages volgen uit het rapport, door oud-minister Poullet, naar aanleiding van de begrooting van het ministerie van buitenland- sche zaken uitgberacht. In een voordracht voor de „Académie diplo matique internationale" welke onlangs te Rome bijeengekomen is, heeft uw verslaggever, voor een Internationaal publiek, een uiteenzetting gegeven van bet statuut van België. In deze studie wees ik, allereerst, erop dat, sedert den oorlog, de verplichte en eeuwigdu rende neutraliteit van België opgehouden had te bestaan. Maar ik liet er onmiddellijk op volgen: Door bet traditioneel regime op te geven en haar bewegingsvrijheid terug te nemen, lag het geenszins in de bedoeling van de regeering, van deze vrijheid gebruik te maken om zich voortaan inniger aan te sluiten bij de opvat tingen, de politiek, de internationale gedrags lijn van een bepaalde mogendheid of van een groep bepaalde mogendheden, eerder dan bij de opvattingen en bet streven van andere mo gendheden of groepen van bepaalde mogend- beden. Het Is geen onmisbaar vereischte neutraal te zijn om feitelijk een onzijdige politiek te voeren. Onder de bronnen van bet internationaal rechtsstatuut van België, vermeld ik niet bet defensief accoord, in September 1920, met de instemming van bun wederzijdsehe regeerin gen, gesloten tusschen de Belgische en Fransche legerstaven Immers, het gaat hier met dit accoord niet om een eigenlijk alliantie-verdrag. Het gaat bier om een accoord hetwelk louter van tech- nischen aard is en uit zichzelf de betrokken staten ntet voor bijzondere verplichtingen stelt. De eenige conventies, door België geteekend, welke internationale rechtskundige verplich tingen voor en tegenover België ten gevolge hebben, zijn, ik herhaal het, het Handvest van den volkenbond, het Rijnland-pact en de andere overeenkomsten van Locarno, alsmede het Kei logg-pact. Hier ontleedde de rapporteur de draagkracht van deze overeenkomsten. Daarna had bij het ook over de economische politiek van België, om vervolgens vrij uitvoe rig stil te staan bij het hoofdstuk „Betrekkin gen met Nederland". In dit verband zeide de rapporteur het vol gende: „Evenals de vorige jaren, drukt de com missie den wensch uit, dat de hangende moei lijkheden zoo spoedig mogelijk opgelost worden Zij vernam met genoegen, dat 's Gravenhage en Brussel steeds in verbinding zijn betreffende da oplossing, welke dient gegeven te worden aan de Hollandsch-Belgische vraagstukken, en: zij is er van overtuigd, dat de koninklijke re- geering er zal voor waken, dat bet vraagstuk van de verbinding Antwerpen-Rijn, een vraag stuk van essentieel belang voor ons land, een oplossing krijge, die heelemaal voldoening geeft. Niets kan deze oplossing meer bespoedigen, dan op wederzijdsch vertrouwen steunende be trekkingen tusschen de beide regeeringen evenals tusschen de openbare opinies van beide landen. tige logenstraffing goedkeuren, welke de Bel gische regeering, bij monde van den heer Lip pens, minister van verkeerswezen, liet volgen op sommige geruchten, in buitenlancische bla den verspreid, en volgens welke er sprake zou zijn van de oprichting, op ons grondgebied, van zoogenaamde strategische spoorlijnen, gericht tegen Nederland, alsmede van betonnen schuil plaatsen in het Noorden van Vlaanderen. Een ieder weet, in België, dat er geen sprake is van iets dergelijks. Doch is bet noodig, dat men zich, in het buitenland en voornamelijk bij onze Noorderburen, niet zou vergisjen over onze bedoelingen? Te dien einde achten wij het nuttig de verklaringen over te nemen, die aan de Nederlandscbe pers, op 10 en 26 Novem ber 1.1., gedaan werden door den beer Lippens. De achtbare minister heeft, eens te meer, de draagwijdte uiteengezet van de technische maatregelen van defensieven aard, waarover de Belgische en Fransche staven, in 1920 het een3 geworden zijn voor 't geval van een niet ultgelokten aanval van Duitschland op België en Frankrijk". De beer Poullet liet hier den tekst volgen van de verklaring in kwestie, die eigenlijk meer in het bizonder bet departement van defensie aan gaat, doch dio door het ministerie van buiten- landsebe zaken werd geredigeerd, om via bet departement van spoorwegen in de wereld te worden gezonden op de slinkscbe wijze, welke wij destijds hebben gesignaleerd. De beer Poullet mist nog steeds de noodige objectiviteit, samen met de Belgische regee ring, om te erkennen, dat de kwestie der stra tegische spoorwegen en van de betonnen schuil plaatsen nabij de Nederlandscbe grens, het eerst in de Belgische pers aanhangig is ge maakt. Het feestprogram vastgesteld Men meldt ons uit Rome d.d. 15 dezer: Het fe-es-tprogram voor de herdenking van het veertigjarig jubilé van de encycliek Rierum Novarum" is thans definitief vastge steld. Den dertienden Mei heeft de groote verga dering plaats van de Italiaansehe groepen en de deelnemers aan de internationale bede-vaart. Den veertienden Mei zal een plechtige H. Mis worden gecelebreerd in de St. Jan van Late- ranen, waarna allen in optocht naar bet graf van Z. H. Paus Leo XIII zullen trekken, al waar kransen zullen worden neergelegd en een gedenksteen zal worden onthuld. In den namiddag van den-zelfden dag zal op het plein van de Apostolische Kanselarij een groote meeting worden gehouden, waarop ver tegenwoordigers van de verschillende nationa liteiten, die aan de bedevaart zullen deel nemen, het woord zullen voeren. Den vijftienden Mei zal de H. Vader een H. Mis celebreeren in St. Pie.ter en i-n den namiddag zal Zijne Heiligheid alle deelnemers in audiëntie ontvangen op bet Damasusplein in het Vaticaan. Den 16en Mei hebben sectievergaderingen plaats. Den 17en Mei zal de feestelijke herdenking van het ju-bilë plechtig worden besloten met een „Te De-um" in de basiliek van Santa Maria Maggiore, waarbij dan tevens het con cilie van Ephese plechtig zal worden herdacht. Tot nog toe hebben zich bedevaarten van werkgevers en werknemers aangemeld uit de Vereenigde Staten, België, Nederland, Duitsch land, Frankrijk, Polen, Tsjeoho-Slowakije, Hon garije, Argentinië en Spanje. De Italiaansehe regeering verleent voor deze reizen een reductie van 50 pCt. op de spoor wegtarieven van de Italiaansehe grens af. Alleen van de leiders der bedevaarten zal voor deze gelegenheid een pas worden ver langd. ,Voor hem, die Rusland vroeger gekend heeft en het terug ziet, voor hem die er lang woont en alles meemaakt, is Rus land het treurigste land ter aarde" die als norm zal dienen voor ons geheele leven, in 't bijzonder voor dat van onze organisaties", zegt de Bisschop van Cleveland INSTEMMENDE TELEGRAMMEN Men meldt ons uit Rome d.d. 15 dezer. De bisschop van Cleveland in de Vereenigde Staten, mgr. Sohrembs, richtte na het verschij nen van de pauselijke encycliek over bet chris telijk huwelijk een telegram aan den H. Vader, dat al-s volgt luidt: Als president van het bestuur van den katho lieken vrouwenbond in Amerika leg ik namens den bond, waartoe 1700 plaatselijke bonden be- hoor-en, aan de voeten van Uwe Heiligheid de blijken neer van onze innige dankbaarheid voor de laatste encycliek over het christelijk huwe lijk, waardoor een helder licht wordt geworpen op dit hoogstbelangrijke vraagstuk en die als norm zal dienen voor ons geheele leven, in bet biaonder voor dat van onze organisatie-s". Soortgelijke telegrammen komen sinds het verschijnen van de encycliek in grooten getale ten Valicane binnen. Als blzondevheid deelen wij nog mede, dat de aartsbisschop van Milaan, kardinaal Schus- zoodra de pauselijke encycliek in Zijn be zit was, do besturen van de katholieke mannen- v-ereeni'gingen in Milaan in het aartsbisschop pelijk paleis bijeen liet komen, om dezen zelf den inhoud en de beteekenis van het pauselijk document te verklaren. De kardinaal liet daarna onder de MUanee- sche gezinnen een speciale Italiaansehe verta ling van de encycliek verspreiden. De K.W.P. constateert, op grond van talrijke telegrammen, welke het agentschap uit Ameri ka bereiken, dat bet Pauselijk document wel op bet geschikte oogenblik verschenen ls.^ Alle groote dagbladen in de Vereenigde Sta ten brachten den volledigen tekst van de en- cychek. De voorstanders van de geboortebeperking en van het huwelijk-in-kameraadschap zijn uit het veld geslagen en verontwaardigd. Mevrouw Margaretha Sanber, een der vu rigste voorstanders van de geboortebeperking in de Vereenigde Staten kreeg het blijkbaai zeer te kwaad bij de lectuur van het verheven document en noemt de encycliek »eela_ bespot ting aan bet adres van, het vrouwelijk ver stand!" Een verklaring, welke Benjamin B. Lindsy en dr. Ben F. P. Ivins, n bisschop van de episcopale kerk te Milwaukee zich geroepen gevoelen in ietwat rauwer bewoordingen tot de hunne te maken. Er blijkt in ieder geval uit, hoe ontzettend het kwaad, buiten de katholieke kerk reeds al gemeen is verbreid, en hoe noodzakelijk het was, om al deze valsohe voorstellingen en ver keerde begrippen omtrent het christelijk hu welijk, waarmede z.g. intellectueele de massa voorlichtten, te weerleggen. Als de opposanten onschadelijk gemaakt zijn. IS ER WAT IN HET KREML GEBEURD? In de inleiding, die professor Goerwitsj, lioogleeraar in het Staatsrecht aan de Universi teit van Moskou, voor een nieuwe uitgave (1928) der Grondwetten der S.SS.R. en R.S.F.S.R. (Unie der Sovjet-Republieken en Russische Sovjet-Republiek) heeft geschreven, zegt hij: „Sedert de stichting der Sovjet-republiek hebben de staten der wereld zich in twee kamp-en gesplitst: het kamp der kapitalisten en dat der socialisten. Daar in het kamp van het kapitalisme, heerschen nationale haat en ongelijkheid, koloniale slavernij, chauvinisme, nationale onderdrukking en pogroms, imperia listische wreedheden en oorlogen. Hier, in het kamp van het socialisme heerschen weder zijdsch vertrouwen en vrede, nationale vrijheid en. gelijkheid, vreedzame gemeenschap eu broederlijk samenwerken der volken". Ik voeg er dadelijk bij, dat de bedoelde uit gave van de „Woks" bedoeld is als export artikel en ook dient om vreemdelingen, die Rusland bezoeken, voor te lichten; zij ver scheen dan ook in het Duitsch. Voor Rusland zelf zouden de uitdrukkingen van den professor wat al te kras zijn geweest. Zij zijn dan ook alleen bedoeld voor enthousiaste vreemdelingen, die een dag of wat naar het Rijk der Proletariërs komen om den „Heil staat" te bewonderen, die daar volgens professor Goerwitsj bestaat. Dat men tot zulk een bewondering kan komen, wil ik geenszins ontkennen. Dat het enthousiasme, waarmede soms ook nie-t-com- munistische schrijvers en schrijfsters, die een paar weken in Rusland rond toerden, af en toe berichten, niet geveinsd en niet betaald is docfr de Sovjets, ontken ik geenszins. "SVant voor hem, die Rusland voor het eerst ziet en di© geen Russisch spreekt en zich door vriendelijke gastheeren nieuwe interessante dingen laat tooneu, zich den nieuwen, frissclien geest laat wijzen, kan Rusland iets aantrekke lijks hebben. Voor hem, die Rusland vroeger gekend heeft en het terug ziet, voor hem, die er lang woont en alles meemaakt, is Rusland het treurigste land ter aarde. Maar, zooals gezegd, een vreemdeling laat zich gewoonlijk waar hij komt, gemakkelijk om den tuin leiden, of, zooals de Franschen het noemen, „ëpater". 't Wordt goedkooper in Amerika Volgons bericht uit Washington heeft de senaat, onder den druk van de algemeene on tevredenheid over het hooge peil der prijzen, in de Vereenigde Staten, een onderzoek gelast naar de hooge prijzen van brood en suiker. De commissie, die dit onderzoek gaat in stellen, staat onder leiding van senator Capper en zal nagaan, waarom de prijzen niet gedaald zijn in overeenstemming met de daling der prijzen van tarwe en meel aan d-e beurs. Later zal het onderzoek ook worden uitge strekt tot de vleeschprijzen en die van an dere levensmiddelen. O.a. zullen de eigenaars van de groote bakkerijen door de commissie warden verhoord. Men ve-rwaoht, dat dit onderzoek algemeen een daling der prijzen der levensmiddelen tengevolge zal hebben. MEXICO, 17 Januari (R.O.) Sinds de groote aardbeving van 15 dezer, zijn in Zuid-Mexico veertien nieuwe aardschokken waargenomen. Volgens berichten uit Oaxaca, zijn. te Misuatlan op 150 K.M. ten Zuiden van Oaxaca, twintig personen gedood. CONFLICT IN FRANKRIJKS SCHOENINDUSTRIE Uitsluiting van 6000 arbeiders PARIJS, 17 Januari (V.D.) In de schoen industrie te Limoges is een arbeidsconflict uit gebroken. Reeds geruimen tijd werd tusschen de werk gevers en de arbeiders ónderhondeld over een nieuwe loonregeling, zonder dat er echter eenig resultaat werd bereikt. Teneinde aan hun eisolien kracht hij te zet ten traden de arbeiders gistermorgen 1-n een proteststaking van twaalf uren. Deze actie werd door de twee groote fabrieken beant woord met e-en uitsluiting, waardoor meter dan 6000 arbeiders op straat staan. Men vreest, dat de arbeiders in de andere bedrijven een sympat'hiestaking zullen afkon digen. LONDEN, 17 Januari (R.O.) De algemeene uitsluiting der wevers in de katoenindustrie van Lancashire is heden middag begonnen. Vam de 700.000 werklieden zijn er meer dan 200.000 werkloos geworden. Het grondgebied der Sovjets omvat een zesde van de gcheel-e aard-oppervlakte. 1-Iet draagt thans den naam van S.S.S.R. (Bond van Socialistische Sovjet-republieken) en bestaat uit de volgende Sovjet-republieken: de Russische met 100 millioen inwoners (hoofdstad Moskou) de Oekrainsche met 29 millioen inwoners (hoofdstad Charkof)de Witrussisclie met 5 millioen Inwoners (hoofdstad Minsk)de Transkaukasische met 6 millioen inwoners (hoofdstad Tiflis)Toerkmens-tan met 1 millioen inwoners (hoofdstad Asjchabad) Oezbekstan met 5 millioen inwoners (hoofd stad Tasjkent) en Tadsjinstan met 1 millioen inwoners (hoofdstad Stalinbad). Vele dezer republieken zijn weer onderverdeeld in repu blieken en in autonome gebieden. Het is een Bond of Unie van vrije republieken, die zich, indien zij willen, kunnen afscheiden. Zoo zegt Oe Grondwet het, die dateerend uit 1918, op 6 Juli 1923 eigenlijk eerst in kracht trad. Er bestaat een algemeens Grondwet voor de Unie; vervolgens heeft elke Bepubliek de hare. In artikel 1 der Grondwet der Russische Sovjet-Republiek heet het, dat zij als taak heeft „de dictatuur van het Proletariaat te garandeeren door onderdrukking der boui geoisie, door afschaffing van het uitbuiten der menschen en door verwezenlijking van het communisme". In artikel 2 staat, dat „de gansche macht in de Republiek behoort aan de Sovjets van arbeiders-, boeren-, kozakken- en roode soldaten-afgevaardigden De gansche macht, uitvoerende, wetgeven de en rechterlijke behoort dus aan deze afgevaardigden, wier verzameling men he Sovjet-Congres (Sjezd Sawjetof) noemt en dat bestaat uit de vertegenwoordigers der stedelijke Sovjets (1 afgevaardigde op 25.000 kiezers) en der gouvernements-sovjet-congressen (1 afge vaardigde op 125.000 kiezers) volgens do artikelen 9 en 10 der Grondwet. Een traps gewijze verkiezing dus, daar deze sovjets ook niet rechtstreeks gekozen worden; het is een heele trap voor men aan den dorps-sovjet komt. Het Congres bestaat uit ongeveer^ 1500 leden en het komt grondwettelijk eens in de twee jaar tezamen (artikel 11), terwijl artikel 12 bepaalt, dat die hijeenroeping uitgesteld kan worden. Volgens de Grondwet bezitten alle personen zonder onderscheid van geslacht, geloof, ras, nationaliteit actief en passief kiesrecht, zoodra, zü hun achttiende jaar bereikt hebben en zij hun levensonderhoud door arbeid verdienen of als soldaat of matroos in het leger of op de vloot dienen. De census voor het kiesrecht is dus de arbeid. Artikel 69 bepaalt wie van het actief en passief kiesrecht zijn uitgesloten. Het zijn zij, die tot winstbejag personen in dienst hebben of van arbeidsloos kapitaal leven, privé-kooplieden, monniken en geeste lijken van alle godsdiensten en secten, agenten der voormalige politie, krankzinnigen en zekere categorieën van gestraften. Gedurende den tijd, dat liet Congres niet zetelt, practiscli dus steeds behoort de opperste macht aan het Centraal Uitvoerend Comité (Tsik)dat 3 maal 's jaars vergadert en dat Kalinin tot voorzitter heeft, wiens positie men eenigazins vergelijken kan met die van een president eener republiek. De Tslk bestaat uit twee lichamen: Bondsraad (Sajoezny Sovjet), gekozen door het Congres uit de ver tegenwoordigers der bondsrepublieken in ver houding tot het bevolkingsaantal; deze raad telt ongeveer 420 leden; en uit den Nationalen Sovjet, gekozen uit de vertegenwoordigers dei- bondsrepublieken (5 leden voor elke nationale republiek) en der autonome gebieden (1 lid per autonoom gebied), tezamen ongeveer 100 leden. Wanneer de Tsik niet vergadert, practiscli dus weer altijd, regeert het Presidium, dat uit 21 leden en vier voorzitters bestaat, en dat steeds bij elkaar is. Het geeft decreten en verordeningen uit, het stelt de wetten vast en bezit alle macht. Hetgeen het Presidium besluit, moet door den Tsik worden goed gekeurd, die op zijn beurt weer gecontroleerd wordt door liet Congres. Naast het Presidium bestaat de Raad van Volkscommissarissen, 18 in aantal. Voorzitter was tot voor kort Rykof; hij is afgezet en vervangen door Molotof; Syrstof, voorzitter van den Russischen Sownarkom, een creatuur van Stalin, Is ook afgezet en vervangen door D. E. Soelimof, die misschien ook al weer afgezet is, hoewel ik zijn benoeming in Moskou in de laatste dagen van November gelezen heb en de krantwaar zij in staat, liier voor mij heb. Verschillende raden staan er naast den Raad van Volks commissarissen (Sownarkopi), als t PPfTS Gerechtshof, de Hooge Economische Raad, de Krijgsraad en de Gepeoe. Officieel en theoretisch staat de Communis tische Partij (WKP-b) en de lilde Internati<> nale (Komintern) in geen enkele betrekking tot de Sovjet-regeering. Natuurlijk wordt u in de Grondwet niet vermeld. Zij is n politieke partij, - de eenige -, en zij heeft haar zetel te Moskou. Beklaagt het buitenland zich dus over door de lilde Internationale gevoerde propaganda, dan antwoordt de Russische Regeering heel consequent, dat zij met die vereeniging niets gemeen heeft. Maar in werkelijkheid, in de praktijk, is n -eheel anders. Alle leidende persoonlijkheden der regeering zijn lid der partij en hekleeden daar invloedrijke functies. In werkelijkheid, in de praktijk, zorgen de cellen (jatsjeki; der partij, die overal bestaan, voor de verkiezingen, zoodat alleen partij-leden in de Sovjets en comité's komen. In werkelijkheid, in de practijk, is de partij-organisatie zoo schitte rend en de discipline zoo streng, dat alleen de leiders der Partij alles beheerschen. Elke eerlijke Russi sche communist zal dat toegeven. Het Centraal Comité der Partij (Tseka, dit woord heeft niets te maken met „Tcheka") bestuurt alles en wel in hoofd zaak door zijn alge- meenen secretaris Stalin, den wezen lijken dictator van Rusland, Lenin's op volger. Stalin is ook lid van het Polit bureau, orgaan van liet Centraal Comité, dat uit 7 vaste en 4 candidaatsleden be staat. Het Polit - bureau is oppermach tig; geen gewichtige benoeming geschiedt zonder het Polit - bureaugeen decreet wordt zonder toe stemming van het Politbureau uitge - vaardigd en de Gepeoe is praotisch —een instrument in handen van 't Polit bureau. Het is dus niet de eigenlijke lilde Internationale, waarin ook vreemdelingen zitten, maar Stalin en zijn Politbureau, die de macht In handen hebben en die de macht houden door een ijzeren discipline. Kan men nu van oppositie spreken in de Regeering en in de partij? Ja, en dat wel van den dag af, waarop Lenin zijn Nep-politiek proclameerde; Lenin veranderde daarmede, door nood gedreven, het geheele stelsel. Hij had gelijk, maar hij werd toch eigenlijk, een ver rader der revolutie. Trotsky wilde de zuivere leer, was dus in oppositie en werd uitgestooten en verbannen. leden niet naar Rusland terug: de zoogenaamd» „njewozwrastjenstsy". Men beweert dikwijls, dat de geheele macht in Rusland in handen der Joden is; dit is niet waar. In den aanvang waren er veel Joden in het bestuur en wel onder aangenomen Russische namen. Thans is dit niet meer zoo. Stalin zelf is Georgiër. De meeste leden van het Politbureau zijn Russen. In het Commissariaat van Buitenlandsclie Zaken zijn nog veei Joden; Litwinof's werkelijke naam moet Finkelstein zijn. De Jood Weinstein van de commissie voor handel met het buitenland is plotseling bij een der laatste zuiveringen uit de Partij gezet. Eenige weken geleden heette het plotseling in de buitenlandsche pers, dat Stalin vermoord was en dat er revolutie te Moskou was uitge broken. De gezantschappen te Moskou ontvin gen telegrammen van hun regeeringen, die om inlichtingen vroegen. In Moskou was het echter volkomen kalm gedurende die dagen; het ingenieurs-proces werd voorbereid. Geruchten loopen er altijd in Rusland; niemand houdt meer van geruchten dan een Rus. Is er die dagen wat in het Kreml gebeurd? Ieder, die, zooals ik, die dagen als particulier in Moskou rondwandelde, zal gelooven, dat er niets ge beurd is. En hoe het ook zij, Stalin is en blijft oppermachtig dictator en tot hoe lang, vermag geen sterveling te zeggen. uur hangende boven een gapenden afgrond BLUDENZ, 16 Januari. (W.B.) De 27-jarige boekhouder, Gustarv Holzer, uit Winterthur vertrok gisterochtend uit Klosters voor het maken van een skitocht naar Wdesbadener- Hütte, ten Noorden van de Piz Buïn. Hij wilde zich, hij het vallen der duisternis naar het Sil- v.retta-Haus hegeven, doch kon dit niet vinden en zag zich aldus genoodzaakt, den nacht in de openlucht door te hrengen. Nadat hij hedenochtend vroeg den Silvretta- gletscher zonder ongelukken was overgestoken, haakte hij met zijn rechter ski in een kloof van den Vermunt-gletscher en bleef aan de linker ski, die dwars over de kloof te liggen kwam, met het hoofd naar heneden hangen. In deze wanhopige houding bracht Holzer on geveer twee uur door. Ten slotte begon hij in heide kanten van de kloof met zijn ijshouweel gaten te haikken; toen hij deze groot genoeg achtte, trok hij zich met het houweel aan de ski omhoog en wist zijn rechtervoet, die hij intusschen van de ska had bevrijd, en zijn hoofd in de gaten te stop pen. Verder kon hij zich echter niet uit zijn benarde positie bevrijden. Tot tien uur in de? ochtend bleef hij zóó hangen. Op dat uur maak te een gids met zijn gezelschap een tocht op de Piz Buln. Hij hielp den ongelukkige, die dank zij deze tusschenkomst van een wissen dood gered werd. Een windsnelheid van 120 K.M. Stalin, de dictator Rusland, De Storm, die Vrijdagnacht en Zaterdag boven Engeland woedde, heeft Vrijdagavond ook Schotland zwaar geteisterd. De orkaan had nu en dan een snelheid van 120 K.M. per ur. Hij breidde zich naar miid- den-Engeland uit en bereikte in den nacht Zuid-Engeland. Op de Noord-Westkust van Schotland is een visschersvaartuig op de rotsen geworpen. Eerst na buitengewone inspanning van de opvaren den van versohillende reddingbooten gelukte het de bemanning van het visschersvaartuig te redden. Te Hull is een man door een windstoot op de spoorrails geworpen, juist op het oogenblik, dat een trein passeerde. Een been werd den ongelukkige afgereden. Ook van verschillende plaatsen in Duitsch land wordt stormschade gemeld. Op de spoorlijn Perleberg tusschen de stations Garz en Hoppenr ade werd een locaal- treintje uit de rails geslagen. De machinist werd gedood. De telefoonlijnen zijn vernield, zoodat mea niet weet, of er meer slachtoffers zijn. Bij Bróbergen is een Ostedijk doorgebroken, de omgeving staat onder water. In Stade en op Krautsand is de schade met zoo groot, maar Krautsand is al sinds drie dagen zonder electrisoh lioht. Bij Wechtem woei een hakkersgezel van zijn fiets, hij kwam tegen een auto terecht en werd zwaar gewond. BERLIJN, 17 Januari (H.N.) In het Kurische Haff aan de grens van het Memelland en Oost Pruisen zijn gisteren ongeveer 100 visschers op een ijsschots naar zee afgedreven. De visschers hadden zich op het ijs hegeven om daar te visschen, toen het ijs door een plotseling opkomenden storm in beweging ge raakte. Slechts twee man konden terstond worden gered. Vanmiddag is de ijsschots ech ter weer aangedreven, zoodat alle geied kon den worden. Een groot gedeelte van hun net ten is intusschen verloren gegaan. Toen de toestand gezuiverd was, werd weer op de oude lijn, de generale linie, voortgebouwd, dus eigenlijk volgens Trotsky's ideeën. Zoo is het voortdurend met de oppositie, of het nu een oppositie betreft van Boecharin, lid van het Politbureau, die nu weer berouw heeft getoond en in genade is aangenomen, of van Rykof, oud-voorzitter van den Sownarkom, of zoogenaamde linksche oppositie als die van Syrtsof, ook voormalig voorzitter van den Russischen Sownarkom of rechtsche oppositie van Lominadze. Al die oppositie gaat om de beginselen van de generale linie en men ziet het dikwijls gebeuren, evenals in het Trotsky- geval dat, als de opposanten onschadelijk ge maakt zijn, de door hen aangegeven lijn door Stalin wordt gevolgd. In de Partij heeft telkens een zuivering, tsjistka plaats en in de practijk worden zij er uit gezet, die mede dingers naar de macht zijn. Er is geen aanzien des persoons en er wordt niet op gelet of die partijleden hooge ambten in de Regeering h&- kleeden, zooals vooral in den laatsten tijd ge bleken is; het partijbelang gaat voor alles, een bewijs ui weer voor het feit dat het Centraal Comité in den persoon van Stalin alles be stuurt. Bij die zuivering wordt uiterst streng SLACHTOFFERS VAN 'T VERKEER Te Berlijn 'n duizend kinderen per jaar De K.W.P. meldt uit Berlijn: Door het drukke verkeer in de Duitsche hoofdstad zijn in de eerste negen maanden van 1929 bijna 700 kindereu verongelul^:, terwijl m de eerste negen maanden van het afgeloopen jaar 735 kan de ren het slachtoffer werden van het moderne verkeer. In tegenstelling met deze betrekkelijk gerin ge stijging van het aantal ongelukken staat het aantal ongelukken met doodelijken afloop, dat in 1930 beduidend hooger was. In de eerste negen maanden van 1929 werden 30 kinderen gedood (21 jongens en 9 meisjes). In 1930 steeg dit aantal tot 46 kinderen (33 jongens en 13 meisjes). Van deze 46 kinderen waren er 28 nog leerplichtig (dus van 614 jaar) terwijl de 18 andere kinderen nog geen 6 jaar oud waren. De 689 andere kinderen werden meer of mi» der zwaar gewond. opgetreden; daarom keeren zoovele partij- gen opgetreden. GROOTE OVERSTROOMINGEN 01 ALGIEÏÖR- In Algiers zijn tengevolge van de hevig» gens van den laatsten tijd groote overstroom#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9