RIJKSSTEUN AAN DE AARDAPPELMEEL- 1N0ÜSTRIE Baandag 26 Telefoontarieven in België De crisis en het inter nationaal handelsverkeer Hoest, Keelpijn MENSCHEN EN MEENINGEN LOTERIJ R. K. HERSTELLINGS OORDEN. RADIOTELEFONIE EN -TELEFONIE IN INDIE Het eene bedrijf mag niet boven het andere bevoordeeld VOORDRACHT PROF. V. NIEUWEN BURG. SCHEEPSRAMPEN OP DE BINNEN- WATEREN, RANGEERDER VERONGELUKT VRACHTAUTO DOOR TRAM GEGREPEN VERDRONKEN. ^®dceltelijke terugkeer tot het vaste abonnement Men STREEKNETTEN schrijft ons Taa r>'let Handelsoverzicht Nederland-België Kam ecem'5er J-h het Orgaan der Nederl. al(laSr Van Koophandel in België, blijkt, dat 'arier December 1930 nieuwe telefoon- jje®a 'werking zijn getreden. Eerwaardige bij deze herziening is, dat 4er t'i Kat men in België ten aanzien t« j e'°°npolitiek gaat in de richting hier he'4 en door de kringen van Handel, Nijver- Landbouw, voorgestaan en lijnrecht ^ev°'gd'e°en ^e'e^00nPolitiek in Nederland *s vau te meer belang, omdat België tot telej0fn'Je'e Jaren zeer ver bij Nederland op met "Sebied achterstond, maar inmiddels *ome8r<)0te spronSetl Nederland is op zij ge- j) 11 en mogelijk reeds is voorbij gestreefd, lajjj ^rste tegenstelling is wel, dat in Neder ig Per jaar per abonné tientallen guldens Ttjjj w°rdt behaald. In België besteedt men de Verb •tea vo"e en zelfs meer dan dat, voor mJ^King van de telefoon. In een tijd van tte^Ise ia dit trouwens een zeer juiste poli- ta^Plsch is voorts, dat in België bij de nieuwe Ve" van December 1930, het gesprekken- Kostbaar cadeau van Z. H. den Paus. Men meldt ons uit Rome: Door de R. K. Herstellingsoorden voor Long lijders is een loterij georganiseerd met goed keuring van het Episcopaat. Aan den H. Vader was verzocht een cadeau te willen geven voor de loterij. Z. H. heeft hierop gunstig beschikt en een praclitigen Rozenkrans van jaspissiee- nen met gouden schakels ter beschikking ge- steld en Zijn specialen zegen voor het werk verleend. Aflössingsterniijn van het «edict later gesteld Ontwikkeling gedurende de laatste jaren ^ï"i «H Toor een groot deel weer is losgelaten 8hr.^eaeelteliik is teruggekeerd tot een vast jhhement. kej'j metten met minder dan 300 abonné's A's men nu weet, dat volgens de laatst "ei jaarabonnement gesteld op 375 franc k- '25L met recht op 400 kostelooze gesprek- men nu weet, dat volgens de laatst schatting van het Hoofdbestuur het ij. al gesprekken in de netten met minder 300 aane-pslntenpn in Nederland en dat aangeslotenen, Pgj,er Ke werking van het vaste abonnement, las, ,3aar gemiddeld 514 bedroeg, dan blijkt wel, in hoe groote mate men in België Eaet vaste abonnement is teruggekeerd. achVeneens merkwaardig is nog dat, in zoo j tegenstelling met wat hier te lande tor 0V€ral groote streeknetten zijn ge- y. Onder locaal gesprek wordt n.l. niet <leTa Verstaan het gesprek, afgewikkeld op °cale centrale, maar ook de interlocale ge- Va tusschen abonné's van nstten, waar- öe centrales hoogstens 10 K.M. van el- yj11, verwijderd zijn. Dergelijke streeknetten men tegenwoordig trouwens in het bui- d6 meer. Hier te lande wordt voor een ^geljjfc gesprek 10 cent berekend, waarbij y slechts drie minuten mag spreken tegen aar onbeperkt of hoogstens 6 minuten als ander op de aansluiting wacht, yHet is te hopen, dat spoedige uitvoerige vters, o.a. ook omtrent de vermindering van locaal telefoonverkeer gepubliceerd zullen 0r<ien, opdat zal kunnen worden nagegaan, y Ka „proef" met het gesprekkentarief (want j is het gelukkig nog niet, volgens de uit- Ckkelijke en herhaalde verklaring van den 'bister van Waterstaat) al of niet als ge- a"ëd moet worden beschouwd. ^.Hoofdzaak is, dat de groote achterstand van JjKarland op telefoongebied zoo spoedig moge- jp moet worden ingehaald door, evenals in ®t buitenland, de winst te gebruiken voor >1; a8ing der tarieven en verbetering van den "«hst. KINDERBESCHERMING IN HET BISDOM BREDA Een kwarteeuw vruchtbare arbeid Ik April van dit jaar zal het een kwart *kw geleden zijn, dat de R.-K. Vereeniging °°r Kinderbescherming in het bisdom Breda "rd opgericht, met de aanvaarding der voogdij de duurzame verzorging van Katholieke ?«'sjes en jongens uit het geheele diocees, in- Je" de ouders of voogden uit de ouderlijke acht of voogdij worden ontzet, voor doel. Het bestuur der vereeniging heeft plannen r^aamd om dit feest op waardige wijze te !?eten, ook oin de aandacht opnieuw te ves- 8en op dit zoo heilzame en vruchtbare liefde werk. Een herdenkingscomité is reeds geïn- #talleerd. MUZIEKCONSERVATORIUM R.-K. LEERGANGEN. DER Op Maandag 9 Februari a.s. zal het 12% r^'s bestaan van bovengenoemd Conservato- um worden herdacht. teneinde aan deze herdenking een feestelijk l"Takter te geven, heeft zich onder leiding der Ke Directeuren W. v. Kalmthout en prof. A. A. Smijers een comité gevormd, be- "ande uit leeraren, studenten en oud-studen- «h van het Conservatorium. Het programma der feestelijkheden zal nog "der worden bekend gemaakt. MERAPI-COMITé. Hoor het Merapi-Comité is sedert de vorige ®£ave nog ontvangen een bedrag van jJM.050,83, zoodat thans in het geheel is ge bekt een som van ƒ188.348,99. Een groot toekomstplan Het Ned. Radio-Genootschap hield te Am sterdam zijn 37e zitting. Wegens het periodieke aftreden van den voorzitter dr. Baith v. d. Pol en den penningmeester den heer A. Dubois werden benoemd in deze functies resp. prof. ir. C. L. v. d. Bilt eu dr. ir. N. Koomans. Het lid ir. W. F. Einthoven, te Bandoeng, hield een voordracht over „Radiotelegrafie en .telefonie in Ned. O. Indië gedurende de laat ste jaren". In het begin van 1928, aldus spr., waren er twee telefoonzenders in Indië aanwezig. De eerste zender was ANH op plm. 17 meter. Deze was door dr. de Groot gebouwd in zeer korten tijd en bestond uit twee zelf-genereerende wa- tergekoelde Philipsbuizen met Heising-modu- latie. De voorversterkerinstallatie was reeds aanwezig op Malabar; dit was een eenigen tijd tevoren bestelde Lorentz versterker, die oorspronkelijk bestemd was voor telefonieproe- ven op een der boogzenders. De tweede zender, ANE, was op het radiolaboratorium gebouwd en opgesteld. Deze zender was kristalgestuurd, had een trap, waarin de frequentie vervijfvou digd werd en een trap met verdubbeling van de frequentie. Naar aanleiding van vele bezwaren, die zich met deze zenders hebben voorgedaan, is men overgegaan tot een heel andere constructie van zenders en wel tot den direct met wisselstroom gevoeden vijftrapszender, bestaande uit een kristaltrap, drie frequentie-verdubbellngs-trap- pen en de eindtrap. Deze laatste trap bestaat uit vier groote watergekoelde zendlampen; de modulatie is op de laatste trap aangebracht. Het eerste proefexemplaar van dit type zen der was gereed tegen het einde van 1928. Op initiatief van dr. Koomans zijn toen in Koot wijk in een bewonderenswaardig korten tijd overeenkomstige zenders gebouwd, die echter, als vanzelf spreekt, in vele punten afwijken van de zenders in Indië. Op het oogenblik zijn vier van de bovenbe schreven zenders opgesteld en regelmatig in bedrijf De oude ANH, nu PLF geheeten, is bijna uitsluitend voor telegrafie in bedrijf en da oude ANE heeft een goed plaatsje in het museum gekregen. Tevens is een aantal kleinere zenders ge bouwd voor telefonie.doeleinden. Verder is er in Indië veel gedaan op het gebied van constructie van beam-antennes. De eerste beam, die op Tjinundi geplaatst werd, was draaibaar om een horizontale as, met de bedoeling den opstralingshoek te bepalen, die het gunstigste resultaat gaf in het verkeer met Nederland. Tevens kan de stralingsrichting worden omgekeerd, zoodat Nederland wordt bereikt door in Zuidoostelijke richting om de aarde te stralen in plaats van Noordwestelijk. Verder is nog een aantal groote en kleine beams opgesteld, zoowel voor de zenders als voor de ontvangers. Op ontvanggebied zijn ook regelmatig vor deringen gemaakt. De ontwikkeling van goede lioogfrequende versterkers voor de korte gol ven werd eerst goed practisch mogelijk na de verbeteringen van de schennroosterlampen Fadingregelaars voor telefonie en telegrafie zijn geconstrueerd. Tenslotte maakte spr. nog melding van de proeven die nog steeds gaande zijn om meer dan een telefoniekauaal gelijktijdig op een zender te modulceren. Voorloopig gebeurt dit met twee kanalen op den PLE-zender. De laatste resultaten zijn zeer bevredigend, zoo dat van Indië uit nu vier goede telefonie-kana- len ter beschikking kunnen worden gesteld Er worden nu regelmatig telefoongesprekken gevoerd met vele plaatsen in de wereld, waar van de meeste bereikt worden langs kabels en lijnen, van Amsterdam uit doorverbonden Tooh heeft men ook een directe draadlooze verbinding met Australië en Berlijn. Er ligt tenslotte in Indië een groot toekomst plan klaar, n.l. om alle eilanden van den Ar chipel radio telefonisch onderling te verhin den en tevens de mogelijkheid te openen van daaruit met zooveel mogelijk plaatsen in de wereld te spreken. Met de uitvoering van dit plan zal echter moeten worden gewacht op betere tijden. BIJKERK BIJ DE KAAG WIJZIGING AMERIKAANSCHE LUCHTPOSTDIENST. is De luchtdienst Buenaventura—Guayaquil °°rloopig opgeheven. Luchtcorrespondentie voor Ecuador kan der- "Ive tot nader bericht niet meer met de Colum- '^nsche luchtlijnen, doch uitsluitend via New ark met Amerikaansche luchtverbindingen °i"den overgebracht. Öe directeur-generaal der P.T.T. is verhin- "«ïd op Vrijdag 30 Januari zijn gewone weke- 'Jksche spreekuur te houden. Plechtige inzegening op 2 Februari a.s. Op 2 Februari zal de bijkerk behoorend bij de parochie van de H. H. Engelbewaarders te Lisse en gelegen bij de Leegwater in de Haarlemmermeer, door den Z.E.W. Deken van Noordwijk plechtig worden ingezegend. Voor de omwonenden, vooral voor de Kagers en voor de Katholieke sportlui een ware uitkomst om hunne godsdienstplichten gemakkelijk te kunnen vervullen. DE REIS VAN MINISTER DECKERS Blijkens een hij het Departement van Defensie '"gekomen telegram bevond Hr. Ms. torpedo- ?"t>tjager „Witte de With" met minister Beckers aan boord, zich Zaterdagochtend 7 uur ^"ór het kanaal naar Tunis. NAAR DE MISSIE. Op 5 Maart a.s. zal de Eerw. frater Fellx (J. Botman) van Bovenkarspel met „de Prins der Nederlanden" vertrekken naar de Missie op Ned. O.-Borneo, van de Congregatie der H. Familie te Kaatsheuvel. LOUTERENDE WERKING FREDERIK VAN EEDEN Naar wij vernemen, was de toestand van ','derik van Eeden de laatste dagen station- nair. 25 JAAR BADPLAATS. Ia Juni zal het 25 jaar geleden fcijn, dat 8 badplaats Bergen a/Zee werd gesticht. Er heeft zich een comité gevormd om dit feestelijk te herdenken. jKijnhardt's Hoesttabletten. Doos 30 et* ^Ünhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth, en Drogisten. Reel. 3091DGVS 7 HET NEDERLANDSCH TOONEEL. In de Zaterdag gehoudem Commissaris-verga dering van de Kon. Vereeniging „Het Neder- iandsch Tooneel" zijn de Vrijdag bij den Am- sterdamsöhen wethouder voor de kunstzaken ter sprake gebrachte punten, ter onderhande ling aangenomen. DE BURGEMEESTER VAN SLIEDRECHT Wij vernemen, dat de heer J. A. Drijber, bur gemeester van Sliedrecht, met ingang van I Mei a.s. ontslag als zoodanig zal nemen. DE POSITIE DER BANKE.v Aan de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp tot wijziging en verhooging van het Ve hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1930 (Crediet ten behoeve van de aardappelmeel- industrie in de Veenkoloniën) wordt het vol gende ontleend. Ook de minister is van meening, dat de land bouwers in de Veenkoloniën ernstig worden ge troffen door de heerschende crisis in de akker bouwbedrijven. De conclusie is gewettigd, dat het kernpunt van de crisis in de Veenkoloniën is gelegen in de moeilijkheden van het aard- appelmeelbedrijf en dat langs dien weg in de eerste plaats verbetering van den toestand moet worden gezocht. Hoofdbeginselen voor de regeling De Regeering heeft zich bij het overwegen van de vraag op welke wijze aan het aard- appelmeelbedrijf hulp verleend zou kunnen worden door twee hoofdbeginselen moeten laten leiden. Het eerste en belangrijkste is, dat de na- deelen, welke thans als gevolg van de wereld crisis worden geleden, met geld uit de Staats kas niet opgeheven kunnen worden, of m.a.w.: de Overheid kan helpen om de ergste gevolgen van de crisis te keeren, maar met financieelen steun, in welken vorm ook, de kwaal genezen, kan zij niet. Het tweede hoofdbeginsel houdt verband met den plicht der Regeering om tegenover takken van bedrijfsleven eenzelfde beleid te voeren zoodat zij rekening heeft te houden met het feit, dat tal van andere takken van bedrijf, die op eigen krachten zijn aangewezen, even eens en soms in niet mindere mate in moeilijk heden verkeeren. Deze twee hoofdbeginselen voorop stellende en rekening houdende met het feit, dat de Veenkoloniale Aardappelmeel-industrie op zichzelve een gezond bedrijf vormt, dat alleen door een toevallig zeer groote productie in twee achtereenvolgende jaren, samenvallende met de algemeene crisis, tijdelijk in moeilijk heden is geraakt, kwam de Regeering tot de overtuiging, dat hier de hulp der Overheid zich kon en moest beperken tot een verge makkelijking van de financiering van den onverkochten voorraad aardapp elmeel. Daar hij het bedrijf zelf reserves, om in deze tijde lijke moeilijkheden te voorzien, bleken te ontbreken, doch anderzijds een voorraad aardappelmeel beschikbaar is, waarvan de waarde in normale omstandigheden de schul den ruimschoots kan dekken, lag het min of meer voor de hand, dat de Staat in oveyleg met de banken, door het geven van een tijdelijk voorschot op den onverkochten voor raad aardappelmeel, de liquidatie van dien voorraad hielp vergemakkelijken. Het spreekt echter vanzelf, en hiermede komt de minister tot he-t in de eerste plaats tegen het Regeeringsvoorstel geuite bezwaar, dat in dien gedachtengang het Rijkscrediet met het goed-koope geld laag moet worden gesteld, maar een renteloos voorschot zou een subsidie inhouden en dus tegen de hoven uiteengezette hoofdbeginselen ingaan Bedrag van hét crediet Het tweede hoofdbezwaar betreft het bedrag dat uit 's Rijks kas beschikbaar zal worden gesteld. Er wordt op gewezen, dat de com missie-Lovink een bedrag van 6 milüoen noo-dig oordeelde, terwijl de commissie-Bruins volgens haar berekening komt op een bedrag van 4.5 millioen. Het verschil, waarvan een verklaring wordt gevraagd, spruit voort uit de verschil lende doelstelling der commissies. De com missie Lovink toch stelt zich op het standpunt, dat het Rijk in dit geval steunend moet optreden, waarmede ook de renteloosheid van het voorschot nauw verband houdt. Een nadere berekening van het bedrag in verband met de behoeften van het bedrijf is in het voorstel van deze commissie dan ook niet opgenomen De commissie-Bruins daarentegen zag zich gesteld voor de vraag, op welke wijze het Rijk met crediet kon helpen. Deze commissie legde bij de uitwerking van haar beperkte opdracht een nauw verband tusschen de voorziening in de behoefte aan geid bij de landbouwer: en de zich voordoende moeilijkheid: den onver kochten voorraad, en kwam langs dezen weg tot een lager bedrag. Naast een algemeenen toeslag, hij wijze van voorschot, tot bepaalde grens over den oogst 1929, waardoor zij die aardappelen leverden aan de A.V.B. Coöperaties, op één lijn komen te staan met leveranciers van andere fabrie ken, is er in de ontworpen regeling plaats voor het verleenen van bijzondere voorschot ten in gevallen, waarin dit het meest noodig mocht blijken te zijn. Hierbij kan aan aan vulling van hetgeen reeds over 1930 is uitge keerd worden gedacht. Een uitkeering in het algemeen van 0.50 per H.L., gelijk volgens het Voorloopig Verslag door de fabrieksbesturen noodig werd geacht voor 1930 (de berekening van het benoodigde bedrag, volgens welke op practische gronden met 6 millioen zou kunnen worden volstaan bij een op 7,3 millioen berekende behoefte is wel eenigszins ruw opgezet), zou niet kunnen wor den gegeven, zonder dat groote ongelijkheid werd geschapen. Over 1930 toch zijn in het al gemeen reeds uitkeeringen gedaan, wisso'end tusschen 0.50 en 0.80 per 100 kg., hetgeen per H.L. uitmaakt 3/5 van dat bedrag. Slechts door een tweetal fabrieken is over 1930 in het geheel niets uitgekeerd. Vervolgens zou een algemeene voorset:ot- uitkeering van 0.50 uit 's Rijks kas moeilijk heden veroorzaken met het oog op de belangen van de bankinstellingen. Immers de uitkeerin gen over 1930 zijn beperkt of in één enkel ge val achterwege gebleven juist omdat de bankeu in die gevallen verdere credieten aan de betrok ken fabriek niet meer veilig achtten. Zuiverder past daarom het stelsel van het onderhavige ontwerp zich bij den toestand aan, volgens hetwelk aanvulling van het reeds over 1930 uitgekeerde kan geschieden -in de geval len, waar zulks, individueel beoordeeld, drin gend noodig is, een en ander In overleg met de credietgevers. Met inachtneming van dit alles Is een bedrag als daarvoor in de regeling be stemd, voor voorziening in de meest dringende behoefte voldoende. De aflossingsvoorwaarden Als gewichtigste bedenking werd ln de derde plaats naar voren gebracht, dat de aflosslngs voorwaarden, aan de credietverleening verbon den, veel te zwaar zouden zijn. Eenerzijds werd de termijn, waarbinnen de aflossing zou moe ten aanvangen, te kort geacht, anderzijds werd do aflossing met 4 per baal te hoog geoordeeld Het beginsel, waarvan de ontworpen regeling uitgaat, is, dat de schuld aan de regeering moet zijn afgelost, als het surplus aan meel is ver dwenen; verleening en aflossing zijn dus ge heel vastgehecht aan den bestaanden niet ver kochten voorraad, waarmede men de campagne 1930 aanving. Een tweede vraag is, of de aflossing (waar- an de begintermijn afhankelijk is van de snel heid, waarmede de eerste 409.000 balen kunnen worden afgezet), niet zou lutnnen worden ge steld op een voor belanghebbenden gunstiger oogenblik. Deze tijdwinst kan echter worden verkregen door wijziging van de afbetalings- egeling in dien zin, dat na verkoop van de eerste 880.000 balen de aflossing begint, m.a.w. bij een voorraad van 1.000.000 balen. De minis ter is bereid deze verruiming toe te passen. In de ontwerpregeling moet mitsdien in punt 3 in de plaats van 1.800.000 balen worden gelezen: 1.000.000 balen. Op deze wijze wordt aan den ge- heelen oogst van het jaar 1930 vrije afzet ge laten. Het is te verwachten, dat daardoor tenzij oj) den voorraad reeds dit jaar wordt ingeloopen, de terugbetaling zal beginnen in een volgend jaar. Tegen het denkbeeld van bet toekennen eener rerkooppremie heeft de minister priucipieele en praktische bezwaren. Ook heeft hij bezwaren tegen het stelsel van volledige overneming van bet risico door het Rijk. Gelijk terecht in bet Voorloopig Verslag wordt opgemerkt, zou liet voor de belangheb benden een ramp zijn, indien de banken zou den overgaan tot opzegging van de verleende credieten. Zekerheid voor de banken Het standpunt van den minister ten aanzien van de zekerheid voor de banken Is het vol gende: de regeling mag er niet toe leiden, dat de positie der banken verbetert, evenmin echter mag bet gevolg zijn, dat dis positie door de af lossingsregeling zal worden benadeeld. Overigens moet in dit verband niet worden vergeten, dat elke maatregel, die de richtige voortzetting van het bedrijf steunen kan, ook aan de banken ten goede komt. In dezen zin is nog nader met de bankinstel ling, waarmede geen overeenstemming was be reikt, gesproken. De door een aantal leden aanbevolen vorm van rechtstreeksche credieten aan de landbou wers komt den minister niet uitvoerbaar voor. Ten slotte sluit de minister zich gaarne aan bij de opmerking, dat het spoedig tot stand komen van een bevredigende regeling tot steun van het aardappelmeelbedrijf gewenscht is. Nog lang zal de crisisbacterie haar verwoestend werk kunnen verrichten In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Zeeuwscbe eilanden te Middelburg wees de voorzitter, de heer C. Bo-udewijnse, direc teur der N. V. The Vitrite Works te Middel burg in zijn nieuwjaarsrede erop, dat ook in het district der kamer de wereldcrisis zich doet gevoelen, o.a. ten zeerste in den landbouw, met name in den akkerbouw. Het is echter opval lend, dat, al is er naast de seisoenwerkloosheid ook crisiswerkloosheid, in de grootere stede„ do meeste winkelzaken nog geen reden tot kla gen hebben. Of, waar er nog geen teekenen zijn van crisisherstel, van 1931 hetzelfde zal kun nen worden gezegd, moet worden afgewacht. In het deel van zijn rede, waarin spr. meer in liet bijzonder de toestanden in het district naging, zei de hij o.a. dat bij The Vitrite Works slapte heers-cht, gedeeltelijk in verband met de malaise, maar vooral als gevolg van de hooge invoerrechten, welke in tal van landen van haar product worden geheven. Dat de tegenwoordige crisis remmend zou werken op het bereiken van economische toe nadering, kan spr. niet aannemen, immers juist omdat zij algemeen is en dus a.h.w. de op be scherming gegronde verwachtingen in duigen doet vallen, gelooft spr. eer, dat deze crisis op ds benevelde inzichten in het internationale handelsverkeer louterend zal werken. En uit gaand© van d-e stelling, dat overproductie de oorzaak van de wereldcrisis is, en overtuigd zijnde, dat de economische wedijver tusschen de volken opvoering der productie stimuleert, wil het spr. toeschijnen, dat geen anticrisis- maatregeleu doeltreffend zouden kunnen zijn, indien geen zuivering van het internationale ruilverkeer daaraan vooraf zou zijn gegaan. Nog verder staan wij van een gezuiverd ruil verkeer af, nog lang zal de crislsbacterie haar verwoestend werk kunnen verrichten. Al zou dit jaar eenig herstel intreden, een herstel van meer blijvenden aai'd zal het nog niet kunnen zijn, overwinning van de oneconomische ver dwazing door gezondere inzichten zal hieraan vooraf moeten gaan. Als een uiting van pessimisme mag dit niet worden beschouwd, want spr. heeft vertrouwen in het bestaan van cene wereldorde, waarin de verdwazing ten slotte hot onderspit zal moe ten delven. Maar niet gelooft hij in eene sug gestie, welke men in Amerika heeft geprobeerd met te zeggen „business is zaken slecht gaan. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het telegram der Zeeuwsche landbouwmaatschap- pen aan den minister van Binnenlandsche za ken en aan dien van Financien inzake steun aan de suikerbietenteelt. de meening van PIUS XI De eerste plicht om door het leven te komenrust op de ouders. Die plicht van vooruitzien en vooruit zorgen begint al lang vóór het huwelijk. Dat men pas gaat sparen als men verloofd is, of nog later, als men denkt te gaan trouwen wat niet hetzelfde schijnt I'M op krankzinnigenwerk. Maar ouders kunnen niet altijd zorgen. Ze kunnen niet altijd zich zelf helpen. In het leven komen moeilijke omstandigheden voor. Dan, zegt de Paus, moeten degenen, die in gelijke omstandigheden verkeeren, zich aaneensluiten in particuliere enpubliekc cer- eenigingen oprichten om aldus in hun levensbehoeften te worden bijgestaan. Kunnen ze dan nog niet rond komen, om dat het gezin nog al groot is, of minder weerstandsvermogen bezit, door ziekte, zwakte of wat dan ook, dan is het volstreut een eisch van christelijke naastenliefde, dat de christelijke liefdadigheid aanvult, wat aan de hulpbehoevenden ontbreekt Die meening moeten we vasthouden. Men wil het van sommige kanten voor stellen alsof geholpen-worden-door-liefdadig heid in ieder geval een schade is, iets min derwaardigs, iels menschonleerends. Dat is niet waar. Alleen dan zou er nooit van schande ge sproken kunnen worden, als door eigen ge drag, door drinken, verkwisten of lioe dan ook, iemand zijn gezin in 'f ongerecde brengt. Wat heel vaak voorkomt. Gelijk ook nu nog lij die ellendige omstandigheden som mige heeren der schepping van het weinige, dat ze krijgen of verdienen, zoo'n ontzettend groot gedeelte voor zich zelf noodig hebben, voor drank, voor sigaren en voor andere ontspanningen". En zouden we er niet eens aan gaan den ken. dat zoo iets heel veel schade doet aan een massa hulpbehoevenden? Laat degenen, die moeten helpen, het hoof 1 'zoel houden, de oogen open en het hart warm Doch, laat degenen die geholpen moeten worden, ook in het niet-noodige offers weten te brengen. good" wanneer de WEÏENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN OVER HET KATHOLICISME. Door den ZeerEerw. Pator Mr. E. v. d. Helm O. F. M., directeur van het Willibror- dus-College te Katwijk aan den Rijn, zal dezen winter een serie wetenschappelijke voordrach ten worden gehouden, die georganiseerd zijn door het Comité ter Bevordering der Kennis van het Katholicisme, te Leiden. ZILVEREN KLOOSTERJUBILEA. i De Eerw. Zusters Nicoletta en Pia van de St. Hippolytusstichtiug te Delft, vierden Vrij dag onder vele blijken van belangstelling haar zilveren profegsiefeest BRON VAN CHRISTELIJKEN GEEST. Het wekelijksch missaal Bron van Christe- 1 ij ken Geest, dat reeds in de diocesen Utrecht en Haarlem wordt verspreid, zal met Septua gesima ook voor de bisdommen Roermond en 's-Hertogenboscli en met den eersten Zondag van Quadragesima voor het bisdom Breda ver schijnen. INT. CONGRES VOOR ONGEVALLEN EN ZIEKTEN DOOR DEN ARBEID. Van 3S Aug. komt te Genève het 6e Int Congres bijeen. Voor nadere inlichtingen wen de men zich tot den secr. van heit Ned. Nat. Comité, den heer v. Gravestein, Pieter de Hooclistraat 55 te Amsterdam (Z.) Prof. dr. ir. C. .T. van Nieuweuburg zal Don. derdag 29 dezer, des n.m. 8 uur, voor den Che- mischen Kring een voordracht met demonstra ties houden in het laboratorium voor Analy tische Scheikunde der T. H. te Delft, over de nieuwe systematische kwalitatieve analyse, met behulp van moderne druppelreacties, zoor als die thans in zijn laboratorium worden uit gevoerd. INBRAAK TE BARENDRECHT. Geen lasten van staatswege op het bedrijf gelegd. HENR1ETTE VAN BREEMEN. Zondag 1 Februari a.s. zal ouze landgenoote mej. Henriette van Brecmeu (van Overscliie) bij de Kon. Vlaamsche Opera te Antwerpen do partij van Micaëla in Carmen zingen. „Op het verkeerde pad, doch geen misdadigers-aanleg'» De 26-jarige los-werkman Jan P., de 37-jarige Ios-werkman I. de J., de 23-jarige Duitscher W. A. K., de 23-jarige metselaar H. P. en de 29-jarige fabrieksarbeider P. P-, hebben in den nacht van 26 op 27 September een bezoek gebracht aan het stille Barendrecht, met de bedoeling in de villa van den heer de Klerk aldaar inbraak te plegen, na de plannen daartoe gezamenlijk te hebben beraamd. Afgesproken werd, dat de beide eerstgenoem- den het buis zouden binnendringen, nadat K. de ramen, welke met rolluiken gesloten waren met een beitel geopend zou hebben en de ge broeders P. op den uitkijk zouden staan. Toen de beide inbrekers echter er in geslaagd waren binnen te komen, werd de bewoner wak ker en deze vertoonde zich spoedig daarop met een revolver in de hand in het vertrek waarin de inbrekers zich bevonden. Deze trachtten door het geopende raam te vluchten, doeh juist op het oogenblik toen J. er uit wilde klimmen, viel de beitel er onder uit en hij zag zich als gevangen man tegenover den heer de K. staan, die hem „hands up" gelastte. De J. kon op dat oogenblik niet bevroeden dat de revolver ongeladen was. Wegens poging tot diefstal in vereeniging, heeft de Rechtbank te Dordrecht bet vijftal veroordeeld tot gevangenisstraffen van 2 jaar, 1 jaar en 6 m., 2 jaar en 1 m. en 1 jaar gevan genisstraf. Van dit vonnis zijn beklaagden, die een vol ledige bekeutens aflegden, in hooger beroep gekomen bij het Haagsche Gerechtshof. Er waren geen getuigen gedagvaard. De procureur-generaal, mr. J. A. de Visser, achtte het door de Dordtsche Rechtbank gewe zen vonnis juist. De uitgebrachte reclasseerings- rapporten gaven spr. aanleiding bevestiging van dit vonis te vragen. Verdachten verzochten een lichtere straf. Bij monde van I. de J. verklaarden zij ingezien te hebben, op het verkeerde pad te zijn, doch geen misdadigers aanleg te bezitten. Zij kunnen weer geregeld werk krijgen en zouden weer als eerlijke menschen door de wereld willen gaan. De verdedigers van verd. pleitten voor ieder van hen clementie. Beter inzicht in de veiligheidi Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp houdende bepalingen omtrent onderzoek naar scheeps rampen op de binnenwateren, wordt ontleend, dat aanneming van het ontwerp op zichzelf niet de beteekenis zal hebben van een eersten stap op den weg der Staatsbemoeiing, welke lasten op het bedrijf zou leggen. Het ontwerp vergt geen finaneieele offers van het bedrijf en dient alleen om een beter inzicht te krijgen in de mate van veiligheid in de binnenvaart. De mogelijkheid is intusschen niet uitgesloten, dat de uitkomsten van de te houden enquetes feiten aan het licht zullen brengen, welke in de toekomst tot ingrijpen zouden kunnen nopen. Het ligt niet in de bedoeling onder de wer king van deze wet te doen vallen zeeschepen, waarop de Schepenwet van toepassing is en welke, terwijl zij de binnenwateren bevaren te zamen met binnenschepen hij een ramp worden betrokken. Bij Nota van wijziging is alsnog in het ont werp opgenomen hoewel zulks den minister niet noodzakelijk voorkomt een bepaling in den geest van art. 6 van de Mariniescheeps- ongevallenwet. PREMIEBETALING INVALIDITEITSWET- Met ingang van IS Januari 1931 is eenige wijziging gekomen in het Koninklijk besluit inzake de premiebetaling volgens de Invalidi teitswet. Voor de vrouwelijke arbeiders, werkzaam ten behoeve van het binden en linieeren van boeken en bij het vervaardigen van cartonnages, zoo lang zij den leeftijd van 18 jaar nog niet heli- ben bereikt, moet geplakt worden niet 40 cent, maar 30 cent per week. De bepaling, dat voor de vrouwelijke arbei ders in deze branches van 18- tot en met 20-jarigen leeftijd 50 cent per week geplakt moet worden, is tevens vervallen, zoodat nu ook voor hen geldt het tarief van 40 cent per week. De algemeene regeling blijft gelden, te we ten dat er geplakt moet worden naar geslacht en leeftijd en wel als volgt: 1417 jaar 40 ct. per week mannen, 40 ct. per week vrouwen; 1820 jaar 50 ct. per week mannen, 40 ct. per week vrouwen; 21 jaar en ouder 60 ct. per week mannen, 50 ct. per week vrouwen. Hierop zijn eenige uitzonderingen, omtrent welke de Raad van Arbeid inlichtingen geeft. NACHTELIJKE EXCURSIES Voor de tweede maal in een paar weken tijd is Zaterdagnacht ingebroken in het gebouw der Coöperatieve Winkelvereeniging „De Een dracht" te Aaiten. Door het maken van een gat in het dak heeft de dief zich toegang verschaft tot den zolder; hij is verder door uitbreken van een paar ruit jes van een deur in den winkel gekomen. Hier heeft hij de toonbanklade opengebroken en bet aanwezige kasgeld ongeveer 15 meegenomen. Getracht werd nog met een mes uit de bak kerij de deur naar het kantoor open te bre ken. Dit gelukte echter niet. Alles wijst erop, dat de dief zeer goed met de situatie op de hoogte moet zijn geweest. Verschillende vingerafdrukken zijn gevonden Te Delft its Zaterdagnacht ingebroken in het kantoor van de fa. P. aan de Soheepmakerij. Een bedrag van 60 aan contanten en een hoeveelheid postzegels werden ontvreemd. ELSE OTTEN f Onze landgenoote, Else Otten, is overleden. In Berlijn wonende, heeft zij zich zeer ver dienstelijk gemaakt met de vertaling van Ne derlandsche letterkunde in het Duitsch. Met het hoofd tegen een plank gestooten Zaterdagmorgen had op het spoorwegempla cement van de Buurtspoorweg Maatschappij te Baarn een droevig ongeluk plaats. De rangeer der G. van Kesteren stond op de treeplank van een rangeerendem trein, toen hij met het hoofd in aanraking kwam met een plank, die uit een der langs de lijn staande kolenloodsera stak. Deze plank wordt gebruikt als rijplanfc' bij het lossen van cokes en men heeft haar blijkbaar vergeten weg te halen. De rangeerder viel van de treeplank. Hij bekwam ernstige verwondingen en bezweek weldra. Het slacht., offer dat te Baarn woonachtig is, laat een vrouw en eenige kinderen achter. Bestuurder zwaar gewond Bij het passeeren van de spoorlijn op een 25-tal meters van het station gelegen, is te Apeldoorn de vrachtauto van den heer Dui velshof door een vrachtstoomtram, welke juist van het station was vertrokken, gegrepen en een tiental meters meegesleurd. Van onder den totaal vernielden auto werd de eigenaar, de 40-jarige Duivelshof, zwaar gewond, te voorschijn gehaald. De ongeluk kige is met zware inwendige kneuzingen en een groote hoofdwonde door het treinpersoneel vervoerd naar zijn woning, die in de onmid dellijke nabijheid is gelegen. Tijdens s tormiweer is Zaterdag op de Wester- schelde de Duitsche schipper Haas, varende op het Fransche sleepschip „Maine", overboord geslagen en verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden- Te Middeiibug is Zaterdag uiit 't kanaal op gehaald het lijk van den 27-jarigen K. uit Vlissingen, die sedert de vorige week aldaar werd vermist. H- L. TEEPE t Op Sl-jarigen leeftijd is te 's Hage over leden de heer H. L. Teepe, lid van het R. K. parochiaal Armbestuur der St. Jozefparochia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5