ALGEMEEN OVERZICHT. Goudmaker Tausend voor het gerecht MOSKOU'S DRAADLOOZE- PROPAGANDA HOE GOEDGELOOVIG DE MASSA IS De Anglo-kathoJieken en het Sacrament HET GEVAL GEEN UNICUM MAANDAG 26 JANUARI 1931 AMERIKA'S ECONOMISCHE CRISIS DE HOUDING VAN DEN BISSCHOP VAN LONDEN ZELDZAME NERVEUSE STORING I. V. V. EN S. A. I. DE TEXTIELSTAKING IN ENGELAND SCHEPEN OPGEBRACHT Troebelen op Cuba STAKING BIJ DE FRANKF. ZTG. VLIEGTUIGEN ALS TELEGRAAF- KANTOREN THEORIE OVER TRILLENDE ATOMEN Kabinetscrisismet 'n luchtje jjj^6 Va£ vaO het ministerie-Steeg wordt alge- eu als een noodzakelijk zuiveringsproces "Pgevat. ntet^h Tn*n*s'er'e Steeg was tot stand gekomen zek van het overloopen van eenige on diepe6 e'ementen van de Tardieu-meerderheid, slechts hunne herkiezing mogelijk achten Don'neer 26 'n £roe,ke£ water kunnen visschen. lot r.6etl zeer te apprecieeren speling van het a z'^n liet juist de overloopers geweest, die het ministerie noodlottig zijn geworden. 5>ejjf kabinet Steeg, dat door de „persoonlijk- van den minister-president een ministe- - zon<ler leiding was, is neergestort door twee Mat*?11611" ^en aaiüiat^r van financiën Germain- Wa Tan ket voriSe kabinet naar dit s °vergeloopen, en den minister van land- 0vU*' ®oret, die ook overlooper was. De derde Qjer °°Per, die het ministerie noodlottig was, jj. ster Chéron, was tijdig ziek geworden om kat ministerie den doodsteek te geven, «et ministerie heeft drieërlei werkzaamheid a den dag gelegd: de bemoeilijking en ontred- r'n§ van de Oustric-enquête, waarin het voor zeer groot deel is geslaagd. een o»wi, vicci ia 5Cöiaa&u. 6 Practijken, daarbij gebruikt grenzen aan ongelooflijk Nog Vrijdag beproefde minis- Germain Martin beschuldigingen te lan- sren tegen leden van de rechterkamerhelft, aar ook zelfs tegen Herriot, om het te doen a°rkomen, dat zij gecompromitteerd waren in tinancleele schandalen. De bedoeling was, - °vp®l namen terecht en ten onrechte in het koliëk te gooien, dat het parlement gedwongen u Worden, de heele zaak te begraven. Die anoeuvre, die gedekt werd door Chéron, Bar- °U en Steeg, heeft fiasco gemaakt door de horgieke houding van een Marin, een Tai- en een Mandel, maar is geslaagd in dat ©zicht, dat de enquête-commissie nog slechts tuiSen kan vinden, die weigeren iets te zeg- en hun geheugen verloren hebben, tweede zaak was de kwestie van de na- °nale bewerktuiging en de wijze, waarop die °®£inanicierd zou worden. Germain Martin, zijn oegere houding verloochenend, toonde zich t9 gewillige dienstknecht van het kartel door te keeren naar de leeningspolitiek en de '"''Harden vau de scbatkist te bewaren voor dekking,der budgettekorten, waardoor de °cialisten weer de gelegenheid zouden krijgen, 9 uitgaven op te drijven en de radicalen alle k'higheid zouden kunnen laten varen. Oud- mister Reynaud heeft daar tegen stelling ge- °men op een wijze, waardoor aan het ministe- 16 zijn laatste greintje gezag werd ontnomen. De genadeslag was het aan de kaak stellen de politiek van den minister van landbouw, 9 zijn voornemens in dienst stelde van een ""^treurigste speculatie, welke aan de boeren 9 voordeelen der beschermende maatregelen "htfutgelde en de speculatie de vrije hand gaf. Steeg, die zijn volslagen ongeschiktheid om 99h ministerie te leiden, op een wijze gedemon teerd heeft, die hem voorgoed alle gezag ont gint, heeft dus zijn trekken thuis gekregen, dist zijn overloopers zijn hem noodlottig ge worden en zijn afzichtelijke anti-clericale Manoeuvre van het uiterste moment, treft niet ""«en hem, maar ook den senaat, die, op order VaP de vrijmetselarij, het kabinet-Tardieu had "^geworpen. D9 gemodereerde partijen hebben dit tus senspel van anderhalve maand niet te betreu- 9h- In de eerste plaats is het een les geweest, ant zij hebben kunnen zien, dat haar gebrek "ah discipline en homogeniteit, noodlottig is J°°r het land, dat er door wordt blootgesteld 1911 een kartelbewind. klaar bovendien hebben toevallige omstandig- 9den bewijzen gegeven, dat zij over de "oodige mannen beschikten om het bewind te Oeren. Doordat Tardieu wegens ziekte afwe es Was, is het Flandin geweest, die als leider oppositie kon optreden om den beslissenden aS te slaan. Flandin is buitengewoon flink ?eWeest en toonde in zijn beheersching, in de mistheid van zijn aanval, de stof te bezitten °°r een staatsman. Gok de Interpellatie van Buyat, jong advo- 9aat van de balie van Grenoble, is een revelatie ïeweest. Dit eerste publieke optreden van dezen 6I>uté trof zeer, en ontredderde zelfs de linker zijde. inmiddels heeft de president der republiek '5a consultaties beëindigd, hfa beleefdheidshalve de opdracht tot kabi- Ptsformatie aan Briand te hebben aangeboden, '6' zooals begrijpelijk is, weigerde, heeft hij S9Pator Laval bij zich doen komen. Laval heeft hem meegedeeld, onmiddellijk ,JP consultaties te zullen aanvangen en een sPelle oplossing van de crisis te beproeven. Ga val, die, leerling van Briand en Caïllaux, 9t de meest soepele onderhandelaars mag wor- pP gerekend en het voordeel heeft, zeer jong 9 zijn, mag in 't bezit van de beste kansen Worden geacht Ga val kan ooik het gemakkelijkst den senaat een afstand houden. De Hnksche partijen rekenen te veel op het 'Pksche overwicht in den senaat. Senator Gëon Bérard heeft in dat opzicht verklaard, at de senaat niet gemakkelijk een nieuwe Crisis zal veroorzaken. Inderdaad heeft de S9Paat er zich wel wat laat rekenschap van ®e8even, in welke moeilijkheden hij het land 66£t gestoken. ,kVat de moeilijkheden voor de crisis-oplos- s'nS betreft, kan men dus zeggen, dat de ®6®st van conoiliatie nog niet is gekomen en ,aü de partijverhoudingen nog precies dezelfde z'iP als op het oogenblik, dat het kabiuet- ^Prdleu viel. De crisis van thans belooft hetzelfde moei- "ike verloop te hebben en het woord van Bé- ra''d wordt bewaarheid, dat zoo niet een 'P'Pisterie wordt gevormd, overeenkomstig "eP verkiezingsuitslag, de ministeries, die z*°h aan de kamer zullen presenteeren, nog 8^chts interessant zijn uit een oogpunt van stPtistiek. Memel en Litauen Zaterdagavond om 7 uur is de 62ste zitting a-P den volkembondsraad gesloten. Deze raadszitting is een der meest succes sie geweest gedurende het bestaan van den °'kenbond. De raad behandelde vervolgens het con- l'Pt tusschen Memel en Litauen, waarbij Cur- Pp de belangen van Memel verdedigde, klohwinckel was rapporteur en moest helaas "PPstateeren, dat op vele punten overeen- Ï^Piming met Litauen niet mogelijk is. Het *vP Vooral juridische kwesties, waarover Me- f9"'' en Litauen strijden, en daarom had Moh- *'Pckel geprobeerd, Zaunius te overreden, zijn "PPdheuring te geven, om over de juridische Pgen het advies van het hof in te winnen. Zaunius weigerde dit en hield ook in den Ppi aan dit standpunt vast, niettegenstaande jPp Warm beroep van Mohwinckel op Litauen °er op energieke wijze te verklaren, dat Li. jPPen zich geenszins zal onteeren, door het van het hof in te winnen, hoewel volgens het volkerenrecht niet op ge heel gelijken voet als zelfstandige staat als Litauen staat. Zaunius bleef weigeren en daardoor werd het inwinnen van advies bij het Haagsche hof onmogelijk, aangezien de volkenbondsraad de gewoonte heeft, ook een advies alleen een stemmig en met goedkeuring van beide par tijen in te winnen. Curtius probeerde toch een rechterlijke uit spraak te verkrijgen door voor te stellen, dat een kleine juristencommissie de juridische vra gen zou bestudeeren. De raad had dit voorstel eenvoudig met meerderheid van stemmen kunnen aannemen, doch Henderson wilde blijkbaar zulks niet riskeeren, zoodat de geheele aangelegenheid tot Mei werd uitgesteld in de hoop, dat Moh winckel in den tusschentijd de partijen ten minste tot overeenstemming omtrent de proce dure gebracht zal hebben. Hierop volgde een aangename verrassing voor de vrouwenbeweging, doordat de volken bondsraad op voorstel van de gedelegeerden van Guatemala, Peru en Venezuela besloot, de kwestie van de nationaliteit der getrouwde vrouwen op de agenda van de a.s. volkenbonds vergadering te plaatsen en een comité van ver tegenwoordigsters der internationale vrouwen verenigingen te benoemen, om den volken bondsraad in te lichten over het standpunt der vrouwen. De incidenten in Silezië Nadat de raad een aantal onbelangrijke min- derhedenpetities had afgehandeld, ging hij over tot de voornaamste der minderheden- kwesties, n.l. de incidenten van November in Poolsch Opper-Silezië. Het is den Japanschen rapporteur Yoshisawa gelukt, een rapport op te stellen, waarmede Zaleski en Curtius zich beiden konden vereeni gen, zonder hieraan eenige verklaring toe te voegen. Het rapport is vooral een succes voor Curtius, door de onomwonden veroordeeling door den volkenbondsraad van den toestand in Poolsch Opper-Silezië. Het is zeer prijzenswaardig, dat Zaleski dit rapport heeft aangenomen, hoewel waarschijn lijk onder den druk van Briand en Henderson. Door de aanneming van het rapport van Yoshisawa verklaart de volkenbondsraad, dat in Opper-Silezië talrijke en ernstige overtredin gen der Geneefsche conventie hebben plaats gehad. Polen wordt verzocht, in de Meizitting rap port uit te brengen over het eindresultaat der ingestelde enquête, over de genomen sanctie- maatregelen en over de schadeloosstellingen aan de betrokken peysonen der Duitsche min derheid. Het belangrijkste is wat de raad zegt over de indirecte verantwoordelijkheid voor de inci denten: in het belang van den internationalen vrede moet vooral in streken zooals Opper- Silezië, alles vermeden worden, wat de stem ming der bevolking zou kunnen prikkelen. Deze noodzakelijkheid geeft een groote ver antwoordelijkheid aan de autoriteiten en vergt een absoluten eerbied voor de minderheden- rechten. De autoriteiten, hoe hoog geplaatst ook, mo gen in geen geval de verdenking op zich laden, aan den politieken strijd mee te doen en vooral niet als die strijd tegen de minderheden ge richt is. Na deze veroordeeling van den "VVojwode Krasinski volgt de blaam van den volkenbonds raad op de insurgentenorganisatie, waarover wordt verklaard, dat deze organisatie bezield is door een geest, die de toenadering tusschen de verschillende groepen der bevolking niet vergemakkelijkt. De volkenbondsraad verklaart, dat in stre ken, zooals Opper-Silezië, een dergelijke natio nalistische organisatie in geen geval bevorderd mag worden, waardoor zij de belangen der min derheden zou kunnen schaden. Het zou daarom nuttig zijn, wanneer de Poolsche regeering vooral den band tusschen de ambtenaren en de insurgentenvereeniging zou kunnen doen verdwijnen. De Poolsche regeering moet de Duitsche min derheid in Poolsch Opper-Silezië haar gevoel van vertrouwen, dat thans werd geschokt, weer teruggeven. De raad noodigt de Poolsche regeering uit, in de aanstaande zitting rapport uit te bren gen over de maatregelen, die zij in dien zin genomen heeft. Zooals men ziet, kan Curtius voldaan zijn over deze onverwachte scherpe veroordeeling van de in Polen bestaande toestanden en de voorgevallen incidenten. Tenslotte wenschte Henderson Yoshisawa, Curtius en Zaleski geluk met de aanneming van het rapport, dat, zooals Henderson ver trouwt, een betere stemming in Opper-Silezië zal wekken en allen minderheden vertrouwen in den volkenbond zal geven. Hiermede was de zitting van den volken bondsraad tot een bevredigend einde gekomen. Britsch-Indië Patel, de Indische nationalistenleider en vroegere president der wetgevende vergadering van Britsch-Indië, heeft scherpe critiek ge oefend op de round table-conferentie. Hij verklaarde, dat de voorstellen van Mac- Donald onaannemelijk zijn. Door het aanbod van Mac-Donqld te aanvaarden, zou Indië slechts in schijn de positie van dominion ver werven, aangezien het niet soeverein zou zijn voor de financiën, het leger en de douane rechten. De rede van Mac Donald is een beleediging voor het Indische volk geweest. Bij een volksstemming in Indië zou de overgroote meerderheid van het Indische volk zich voor losscheuring van Indië van Enge land verklaren. Intusschen wordt doo>- een verklaring van den onderkoning van Indië officieel bevestigd, dat Gandhi en de andere sinds 1 Januari 1930 gearresteerde leden van de congrescommissies in vrijheid zijn gesteld, teneinde gelegenheid te geven de verklaring van den premier van 19 Januari j.l. in volkomen vrijheid te be spreken. NEW-YORK, 24 Januari (H.N.l De gouver neurs der zeven voornaamste industrioele stagen zijn voor een conferentie ter bespreking van maatregelen tot bestrijding van de econo mische crisis bijeengekomen. De economische deskundigen, die uitgenoo- digd waren, om advies uit te brengen, verklaar den zich eenstemmig voor een bespoedigde in voering van een verzekering tegen de werk loosheid. In welken vorm deze verzekering tot stand moet komen, is nog onzeker. Sommige deskundigen verklaarden zich voor staatsverzekering, doch de meerderheid sprak zich uit voor particuliere verzekeringsmaat- söhappijen onder staatstoezicht, die dan ook subsidie van staatswege zullen ontvangen. Onze Londensche correspondent schrijft ons d.d. 19 Januari: De Anglicaansche bisschop van Londen, dr. Ingram, heeft aan de geestelijken van zijn dio cees een mededeeling doen toekomen, waarin hij zijn houding omschrijft met betrekking tot „devotions". Dit is het Anglicaansche equiva lent van het Nederlandsche „Lof." De katho lieken spreken eveneens van „devotions", maar voegen hier aan de woorden „and Benediction" toe. Bij het aflezen in de kerk worden dus for meel aangekondigd „Devotions and Benedic tion", doch in het spraakgebruik bezigt men kortheidshalve alleen het laatste woord, daar dit het hoogtepunt van de „vespers" weergeeft. Dat de Anglicanen daarentegen van „devotions" spreken, vindt o.a. zijn oorzaak hierin dat in hun kerken de zegen met het Allerheilgste niet gegeven wordt. Eigenlijk is een Lof in strijd met den geest van het oqde Prayer Book, en de evangelische sectie kant zich tegen dezen dienst, dien zij ais een soort afgoderij beschouwt. De lof immers wordt gebracht aan de hostie (wij willen verder uitsluitend dit woord bezi gen ter aanduiding van de ongeldig gewijde hostie, die wij bezwaarlijk als een sacrament of Allerheiligste kunnen voorstellen) omtrent welker beteekenis, geheel afgezien van de on geldigheid der wijding, de Anglicanen denk- beelden hebben, waarmede inderdaad een aan bidding en vereering in Katholieken zin onver- eenigbaar lijkt. Die denkbeelden evenwel wor den niet gedeald door de Anglo-Katholielcen, die in het Londensche diocees talrijk zijn. Het Lof is in Anglicaansche kerken van Londen eerst in het begin van den oorlog in gebruik gekomen, onder invloed van Belgische rêfugés, maar het is een der twistpunten in de staats kerk gebleven, daar het houden van een Lof ten nauwste samenhangt met de leerstelling betreffende de werkelijke tegenwoordigheid van Christus in het Sacrament. Tot nu toe had Bisschop Ingram het houdeu van een Lof toegestaan onder voorwaarde dat niets geschiedde dat niet gebeurd zou zijn, in dien de hostie niet gereserveerd geworden was. Zoo was het veroorloofd dat wierook opgezon den werd, doch niet in de richting der hostie. Thans heeft de Bisschop den nadruk gelegd op het feit, dat reservatie der hostie voor de zieken en stervenden steun vindt bij de groote meerderheid der bisschoppen en hij de beide huizen van convocatie. Hij verklaart zich be reid zijn goedkeuring te hechten aan een spe- cialen lofdienst (service of devotions), indien „de Anglo-Katholieken zich onthouden willen van 't uitstallen van het Sacrament, of van 't geven van den zegen met, en het in proces sie ronddragen van het Sacrament". Nadrukkelijk drukt Bisschop Ingram zijn ge loof uit in de leer der Werkelijke Tegenwoor. digheid. Hij is zelfs bereid een verandering aan te brengen in den Communie dienst, indien „alle andere ongeautoriseerde veranderingen en toe voegingen jn het diocees Londen ter zijde ge steld werden." Volgens de „Daily Express" wordt de hou ding van den Bisschop in kerkelijke kringen druk besproken. S-Jarige door schrik kaalhoofdig Eenigen tijd geleden speelde de 5-jarige Henry Mapes uit Washington met een terrier op straat. Het kind had heel veel pret, totdat de hond plotseling uit speelschheid naar den neus van den kleinen Henry hapte. Ofschoon de jongen heelemaal niet gekwetst was, schrok het ventje toch zóó, dat hij een luiden gil gaf en bevend en doodsbleek naar zijn moeder liep. Mevr. Mapes bracht het. kind direct naar bed. Toen zij haar Henry geruststellend over het hoofd streek, hield zij tot haar grooten schrik heele bosjes haren in de hand. Er was nauwelijks een uur verloopen of de jongen was heelemaal kaai. Een medisch onderzoek wees uit, dat men hier te doen had met een bijzonder zeldzame nerveuse storing, waarbij de haarwortels blijk baar absoluut gedood waren. Het staat; nog te bezien of deze vroegtijdige kaalhoofdigheid te genezen zal zijn. De besprekingen te Zürich ZURICH, 24 Januari (H.N.) Het bestuur van liet internationale vakvereenigingsverbond heeft gisteren in zijn vergadering te Zürich verschillende besluiten genomen. Na een uitvoerig debat werd overeengeko men, gemeenschappelijk met de socialistische arbeidersinterationale stappen te doen, om in vloed te oefenen op de besluiten der aanstaande ontwapeningsconferentie van den volkenbond. Verder werd besloten, in Italië de beweging tegen het fascisme te organiseeren. Voorts werd over de vakvereenigingsbeweging in Zuid- Amerika gesproken, waarbij men tot de opvat ting kwam, dat in de Zuid-Amerikaansehe sta ten een veld van grootere werkzaamheid voor de internationale vakvereenigingsbeweging voorhanden is. De eerstvolgende bestuursvergadering zal einde April te Madrid worden geliouden. Opnieuw verscherping van het conflict LONDEN, 24 Januari. (V.D.). Bij de stem ming in de Engelsehe textiel-industrie werden er 90.770 stemmen tegen en 44.990 stemmen vóór hervatting der onderhandelingen uitge bracht. Het stakingsconflict wordt hierdoor opnieuw verscherpt. Het IJslandsche inspectievaartuig „Aegir" heeft acht Engelsehe visschersvaartuigen opge bracht, die binnen de souvereine wateren vau IJsland netten hadden uitgezet, die niet aan de voorschriften voldeden. De schepen zijn in beslag genomen en' naar de haven van Patriksfjord gebracht. Een vaartuig, waarop zich twee leden der be manning van de „Aegir" bevonden, heeft de vlucht genomen. De vaartuigen zijn afkomstig uit Grimsby, In strijd met afspraken „Het dulden van deze propaganda zou de meest funeste gevolgen kunnen hebben" BERLIJN, 24 Januari (W.B.) De „Germania" wijdt een uitvoerig artikel aan de sovjet-pro- paganda per radio in Duitschland. Reeds eenigen tijd geleden, aldus bet blad, is openlijk gewezen op de buitengewone activiteit van 'n aantal sovjet-zenders, die door hun sterkte alle landen van Europa bestrijken en in alle talen een systematische en steeds feller propaganda over ons werelddeel uitzenden. Op die technisch en propagandistisch zoo per fect geoutilleerde Russische radio-uitzend-or- ganisatie correspondeert in Duitschland een communistische ontvang-organisatie, de z.g. „Vrije radiohond", geheel op samenwerking mét den Russischen zender ingesteld. Genoemde bond organiseert luisteravonden, waar de uitzendingen der sovjets worden „geno ten" en besproken. Ook anderszins ontwikkelt deze hond een merkwaardige activiteit; op groote schaal wordt er b.v. les gegeven in het opnemen en seinen van morse-teekens. Het is hoog tijd, betoogt het blad, dat de openbare opinie in Duitschland omtrent deze actie wordt ingelicht en dat de rijksregeering zich met alle diplomatieke en politieke midde len, waarover ze beschikt, te weer stelt tegen een toestand, het rijk onwaardig en onduldbaar. Het dulden van deze propaganda zou de meest funeste gevolgen kunnen hebben. Aard en inhoud dezer uitzendingen zijn in flagranten strijd met de vroeger tusschen Duitschland en Rusland getroffen overeenkom sten. Verleden jaar nog hebben tusschen beide landen langdurige gedaclitenwisselingen plaats gehad, waarbij de kwestie der Russische com munistische propaganda andermaal besproken werd. Resultaat dier onderhandelingen was een van 14 Juni gedateerd gemeenschappelijk communi qué der beide regeeringen, waarin plechtig de verplichting wordt aanvaard, ieder pogen, om de binnenlandsche aangelegenheden van 't ander land actief te beïnvloeden, achterwege te laten. De sovjet-regeering zal wellicht weer voor den dag komen met een oeroude „truc" en zeg gen, dat zij die verplichting, wat haar zelf be treft, erkent en naleeft, maar dat die verplich ting niet kan gelden voor de Russische en in ternationale communistische organisaties. Het schijnt ons dringend noodzakelijk, be toogt het centrumsorgaan, dat de Duitsche autoriteiten laten blijken, dat zij aan deze be lachelijke uitvlucht, die trouwens een leugen is, geen waarde hechten. Radenregeering, communistische partij van Rusland, communistische internationale en de andere roode organen, hoe ze ook heeten mogen, zijn in werkelijkheid één en onafschei delijk. Reeds het uitzenden der roode propaganda in de Duitsche taal, waartegen de overweldigende meerderheid van het Duitsche volk zich scherp kant, is een actieve inmenging in Duitsche aan gelegenheden. Wij protesteeren ertegen met klem, dat door de Russische draadlooze een soort boven de staten uitgaande communistische gemeenschap verwezenlijkt wordt. En het zou de taak van het departement van buitenlandsche zaken zijn, de Russische regeering aan het verstand te brengen, dat voortzetting van deze propaganda voor Duitschland onduldbaar is en zeer zeker ook van invloed zal zijn op de Duitsch-Russi- sche betrekkingen. De geheimzinnige brandstichtingen duren voort Verscherpte bewaking Volgens een bericht uit Havana duren de ge heimzinnige brandstichtingen op de Cubaansche suikerplantages, ondanks de verscherpte maat regelen van de regeering, voort. Vrijdag zijn in de provincie Matanzas weer ongeveer 1000 ton suikerriet een prooi der vlammen geworden, terwijl ook elders branden hebben gewoed, waarvan de omvang nog niet is te overzien. De centrale regeering heeft een verscher ping der militaire bewaking gelast. Nieuwe onderhandelingen FRANKFURT AM MAIN, 24 Januari. (W.B.) De directie van de „Frankfurter Zeitung" had haar zetterspersoneel opgezegd en tegelijkertijd verklaard, dat zij bereid was, iederen af zonderlijken zetter wederom in dienst te nemen, na zijn loon verlaagd te hebben. Het zetterspersoneel ging hiermede echter niet accoord en verzocht de directie, het ontslag onmiddellijk in te trekken. Daar tusschen de partijen geen overeen stemming kon worden bereikt, gingen de zetters in staking. Het eerste ochtendblad van de „Frankfurter Zeitung" van heden is niet meer verschenen. Morgen vroeg zullen onderhandelingen tusschen de directie en het zetterspersoneel plaats hebben. Den eersten Februari a.s. zal, op de lucht lijn BerlijnDresdenPraag—Weenen, een door het reizend publiek sinds lang begeerd novum worden ingevoerd. De mogelijkheid zal n.l. worden opengesteld, om telegrammen uit de vliegtuigen te verzenden. In de vliegtuigen zullen tot dat doel tele gram-formulieren van de Duitsche rijkspost verkrijgbaar zijn. Reizigers, die tijdens de luchtreis een telegram willen verzenden, be hoeven slechts een formulier in te vullen en dit aan den marconist te overhandigen, die het onmiddellijk doorseint. VIJF JAAR DEPORTATIE De opzichter der Italiaansche kunstzijdemaat schappij „Suia Viscosa", Gualino, die onlangs werd gearresteerd, is tot 5 jaar deportatie naar de Liparische eilanden veroordeeld. Hij blijft echter ter beschikking van de rechtbank en den Franschen rechter van instructie, voor zoover het zijn betrekkingen tot de Oustrlc-zaak be treft. Honderdduizenden marken bijeengezwendeld Zulke fantasten loopen bij duizendtallen rond Voor de rechtbauk te Munchen begon dezer dagen het proces tegen den goudmaker, Tau send. die in de jaren 1923-1925 langs chemi- schen weg kunstmatig goud wilde fabriceereu en voor deze lucratieve onderneming ettelijke honderdduizenden marken ontving van ver schillende personen, iotdat tenslotte een proces tegen hem aanhangig gemaakt werd wegens be- drog. j Op de bank der beklaagden van het gerechts hof te Munchen zit een man van ongeveer vijf- kens welke men kunstmatig goud kaïn fabricee- gekleed. Hij doceert over een onderwerp, dat een leek wellicht interessant kan vinden, maar waarover de deskundige glimlachend zijn schouders ophaalt. Een phanfast, die ook thans nog na een hechtenis van twee jaar den indruk wil wek ken, dat 'hij met vaste overtuiging aan zijn theorie gelooft en die den geleerden het verwijt maakt, hem te bestrijden, omdat hij geen be roepschemicus eu wetenschappelijk ondeilegd man is. Den tegenwoordigen matlieniatischen grond slag der chemie moet hij verwerpen, liet z.g. periodieke systeem is onjuist. Hij heeft echter een eigen mathematische basis voor de chemie gevonden en wanneer een chemicus muzikaal was aangelegd zou hij ook zijn theorie begrijpen. Deze theorie bestaat hierin, dat evenals in de muziek iedere toon, zoo ook ieder atoom een vast aantal trillingen heeft. Wanneer verschil lende stoffen met een verschillend aantal tril lingen in een bepaalde verhouding tot elkaar worden gebracht, moet een nieuwe stof ont staan. Tausend wordt aangeklaagd wegens bedrog. Doch terwijl de officier van justitie hier slechts kon vaststellen, dat Tausend onder valsc'he voorspiegelingen, honderdduizenden marken heeft bijeengezwendeld kwamen er in dit proces ook nog andere dingen ter sprake en nog wel zeer ingewikkelde vraagstukken, zoo als de vervaardiging van goud langs syntheti- schen weg. Bij den tegenwoordigen stand der weten schap, in een tijd, waarin de eene uitvinding de andere verdrijft, waarin schijnbaar voor eeuwig vaststaande wetenschappelijke theorieën als een vergissing worden verlaten en nieuwe daar voor in de plaats worden gesteld, zou bet geen wonder zijn, wanneer wederom iets nieuws werd uitgevonden. Of de man in kwestie een geraffineerde zwen delaar, een ziekelijke phantast of een onbegre pen uitvinder is, zal de rechtbank wellicht kun nen uitmaken. Steeds meer dringt zich echter ook nu reeds de vraag op, hoe het toch mogelijk is, dat een aantal menschen met hoogstaande ontwikke ling, onder wie industrieëelen, die juist in den tegenwoordigen tijd toch zeker geen neiging hebben tot phantastische droomerijen, bij Tausend hebben kunnen zweren, d.w.z. over tuigd waren, dat de fabricage van goud langs synthetitischen weg niet alleen mogelijk maar zelfs gelukt was? Het geval Tausend is in Duitschland geen unicum. Ik kende hier een man, die vele jaren voordat Tausend met zijn goudtheorieën kwam, beweerde, een theorie te hebben gevonden, vol- en-veertig jaar, goedkoop maar toch elegant ren. Op zekeren dag las ik eens in een humoris tisch blad te Munchen een korte vertelling over een Duitschen chemicus, wien het lot van het Duitsche volk na het verdrag van Versailles zoo na aan het hart lag, dat hij al zijn kennis en energie aanwendde, om kunstmatig goud te fabriceeren, om aldus de schulden van zijn va derland te kunnen betalen. Zijn pogingen hie ven niet vruchteloos. Eenige dagen later las ik tot mijn groote verbazing in een Duitsch'dagblad een uit Enge land afkomstig bericht, dat de Duitscliers er in geslaagd waren, het geheim om langs ckemi- schen weg goud te fabriceeren, te ontdekken, en (het Engelsehe blad gaf woordelijk alle bij zonderheden weer, die ik reeds vroeger in een humoristisch blad als een eenvoudig verhaaltje gelezen had. Ik vertelde dit geval aan den schrijver van dit verhaaltje, die het daarop uitwerkte tot een phantastischen roman. In dezen roman werden reeds het geheele proces der goudfabricage en zelfs de uitgebreide installaties, die daarvoor noodig was en die zich ergens in een Russisch woud bevond, uitvoerig beschreven. De man, die deze uitvinding deed, werd eenige jaren later beroemd en is verleden jaar als slachtoffer van zijn „uitvinding" gestorven. De levensloop van den goudmaker Tausend is dezelfde als die van den genoemden man. De rechtbank kwam tenslotte tot de bevin ding, dat Tausend geen volledige schooloplei ding genoten heeft. Hij bezocht een kweekschool maar voltooide zijn studies niet, later bezocht hij een school voor opleiding tot onderofficier, begaf zich daarna naar het buitenland. Eenige jaren later nam hij de koperslagerij van zijn broer over en daagde vervolgens te Zurich weer op als vioolbouwer, waar bij niet alleen nieuwe violen vervaardigde, maar boven dien nog op een of ander geheimzinnige manier goedkoope violen in „meesterviolen" wist om te tooveren. Tausend hield zich niet alleen bezig met het probleem van den vierkanten cirkel maar hij heeft ook getracht morfine uit keukenzout en aluminium uit gewone klei te fabriceeren. Hij meent ook een proces te hebben gevon den, om nikkel te fabriceeren en staal te ver edelen. Hij schrok er zelfs niet voor terug een tijd lang geneesmiddelen te fabriceeren tegen mond- en klauwzeer. Dergelijke phantasten loopen er in Duitsch land bij duizendtallen rond. Het eigenaardige is alleen, dat de meesten hunner steeds weer naar Munchen komen, om vandaar uit de we reld te veroveren. Zoo ken ik hier sinds jaren een „zeer ern stig" man, die het geheim meent te hebben ontdekt, om den menschen eeuwig te doen leven. Urenlang sprak hij mij over zijn uitvin ding, over het serum der eeuwigheid, dat hij echter voorloopig niet aan de menschheid kon prijs geven, daar hij de tegenwoordige genera tie niet waardig acht, om het leven te behou den. Hij, de uitvinder, is reeds onsterflijk, zelfs geen granaat kan zijn leven meer deren. Zijn laboratorium stelt de alchimistische laboratoria der middeleeuwen in de schaduw. De man, waarover ik straks sprak, was acht tien jaar oud, toen de oorlog uitbrak. Hij had nauwelijks de lagere school doorloopen. Tijdens den oorlog bevond hij zich ergens in de Dolomieten, toen hij plotseling op een sterrenwacht kwam, waar hij eenige maan den kon blijven. Toen het einde van den oor log daar was, bracht het lot hem naar Weenen, waar hij als krantenventer zijn brood ver diende. Ook hij echter kwam tenslotte naar Mun chen, waar ik hem in 1923 leerde kennen. In dien tijd hield hij reeds in de Beiersdhe pro vinciestadjes voordrachten over de geheimzin nige sterrenwereld. De eerste successen, die hij daarbij behaalde, gaven hem moed, hij kon zich al heel spoedig een smoking aanschaffen en ook in Munchen dergelijke voordrachten houden.Tenslotte bracht hij het al zoover, dat hij zijn voordrachten op goedkoop papier liet drukken en door zijn vrouw liet verkoopen. Na verloop van een jaar kon men reeds in de voornaamste Duitsche bladen en tijdschrif ten zijn essays over Mars en de andere pla neten lezen en kort daarop verscheen van zijn hand een lijvig boekdoel van 6600 pagina's over astronomie. De man had zielfs geen schoolopleiding geno ten. Toen ik hem leerde kennen, wist hij het verschil nog niet tusschen astronomie en astrologie en binnen den tijd van een jaar werd hij een in geheel Duitschland bekende astroloog, die met zijn phantastische artikelen reusachtige sommen gelds verdiende. De man leerde een romanschrijver kennen, aan wien hij zijn ideeën mededeelde en die dezeh in zijn romans verwerkte. Natuurlijk werd ook zijn naam genoemd en zoo werd hij ook als romanschrijver bekend, hoewel hij geen zin zonder taalfouten kon schrijven. Na de astronomie en astrologie ging hij een nieuwe wetenschap bestudeeren. Hij wilde niet meer over de sterren schrijven, zonder ze te kennen. Juist in dien tijd viel hem een bro chure van een Zevenburgschen professor in handen. Deze professor, eveneens een Duit- scher, zocht naar de mogelijkheid, om de maan te hereiken door middel van. het z.g. „rnaan- raket". Nu zal Ik ook zijn naam maar noemen. Max Vallier, de vroegere krantenventer, astronoom en astroloog, begon vermakelijke artikelen te schrijven over een reis naar de maan. Hier in Munchen engageerde hij een armen teekenaar, die naar deze beweerde, het maan- raket niet alleen nauwkeurig teekende, maar ook een aan de phantasie van Jules Vernes grenzende afbeelding gaf van het vertrek naar de maan en van het in Munchen te "bouwen station voor het maanraket. Niemand kon nagaan, wanneer en hoe uit den eenvoudigen soldaat, vliegerofficier, een astronoom enz. gegroeid was. Plotseling echter was de naam Max Vallier een begrip geworden, zijn phantasieën werden als ernstige wetenschappelijke ontdekkingen opgevat en men geloofde er ook werkelijk aan. Evenals in het geval Tausend werden er per sonen gevonden, die zich hiervoor interesseer den, industrieelen van naam, ingenieurs enz. die bereid waren, geld te geven, ja zelfs hun leven te wagen om met het in de phantasie van dezen man ontstane werel'lruimraket voor de Duitsche wetenschap een nieuwen roem te verwerven. Max Vallier experimenteerde maar nooit zelf. Stfeeds liet hij zijn phantasieën door an dere menschen in .„praktijk omzetten". Men herinnert zich wellicht nog de proeven, die in dit verband genomen werden op de „Arris- bahn" en bij Fritz Opel. Toen Opel tot het inzicht kwam, dat dit alles slechts een droom was, wist Vallier wel weer andere personen te vinden, die zich voor zijn uitvindingen interesseerden en tenslotte waagde hij zich zelf in den raketwagen, want intusschen zag hij toch wel in, dat het, voordat men naar de maan kan worden afgeschoten, toch raadzaam is, zich eerst op de aarde van de mogelijkheid te overtuigen, om zich in be weging te zetten. De eerste de beste maal, dat Max Vallier persoonlijk zijn uitvinding wilde beproeven, vloog hij in stukken de lucht in en stierf als „held" van de wetenschap, ais „uitvinder", wat hij nooit geweest is. Men behoeft zich daarom niet te verwonde ren, wanneer in Duitschland mannen van naam werden gevonden, die een man met hypnotiseerende oogen, die bovendien brutaal optrad, ten slachtoffer vielen. Zij allen wilden hun geld duizendvoudig terugverdienen. Het geloof aan de mogelijkheid van de ver wezenlijking zijner ideeën en het innig ver langen om hun vermogen uit te breiden, maak ten hun oogen blind. Nu weten zij, waar zij aan toe zijn. Voor het gerecht tracht thans een tengere man den rechters geloofwaardig te maken, dat hij werkelijk het groote geheim van het goud ontdekt heeft en hij zal waarschijnlijk eenige jaren tijd krijgen, om zijn theorie over de tril lende atomen aan een grondig onderzoek te onderwerpen. JAPAN DOOR GRIEP GETEISTERD Per dag 60 dooden in Tokio Volgens een bericht uit Tokio, heerscht Ia Japan de griep in hevige mate. Volgens een verklaring van de geneesheer*» moet de griep sedert 10 jaar niet zoo ernstig zijn opgetreden. In Tokio zijn den laatsten tijd 60 personen per dag aan de griep overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9