ALGEMEEN OVERZICHT. TEGEN DE KERK EN DE CULTUREELE ORGANISATIE Catastrofe voorkomen DE OORLOGSVERKLARING DE OUSTRIC-AFFAIRE Moskou achter de schermen Wm - DONDERDAG 29 JANUARI 1931 TARDIEU DOOR DE ENQUÊTE COMMISSIE GEHOORD PIONIER DER CHRISTELIJKE BESCHAVING Roerige studenten in Spanje DE STRIJD IN LIT ADEN NEEMT STEEDS DREIGENDER afmetingen AAN KULTUURKAMP IN DEN VOLLEN ZIN DES V/OORDS OPSTAND IN EEN TUCHTHUIS MISDADIGE AANSLAG BEWEZEN CHINA'S ONTWAPENING HET LOONCONFLICT BIJ VER. STAHLWERKE Zedenverwilder'ng van dezen tijJ DE JUWEELEN DER ROMANOFF'S DE SING SING IN OPSCHUDDING BEZUINIGINGSVELDTOCHT NAAR LABRADOR SPOORWEGBOTSING IN RUSLAND V «i. De Vlamingen en de Staat In een artikel, dat voor allen, die de binnen- en 1' .litenlandsche politiek van Bslgië de laatste jaren nauwlettend gevolgd hebben, een bijna sensationeel tintje beeft, heeft de Brus- selsche „Standaard", liet groote in lezerstal en invloed steeds groeiende Katholieke orgaan, zijn standpunt in zake het Vlaamsche vraag stuk uiteengezet op een wijze, welke geen on duidelijkheden of dubbelzinnigheid meer toe laat. Reeds de twee titels geven de strekking van het artikel aan: „De Vlamingen en de Belgi sche staat" en „Niets anders dan wat het Vlaamsch belang ons voorschrijft", terwijl de onderteekening „De Standaard" er op wijst, dat de richting, welke lang reeds te bespeuren nu definitief ingeslagen zal worden, de volle goedkeuring van hoofdredactie en beheersraad, waarin mr. Frans van Cauwelaert en prof. Sap de hoofdrollen spelen, wegdraagt. De thesis van het artikel kan men in de volgende woorden vinden: „Het is anti-vader- landsch, anti-Belgisch, wat sommigen, om de laamsche fierheid te tergen, meenen te moe ten doen om de grootheid van het Vlaamsche volk te kleineeren of zelfs der verachting prijs te geven: België kan niets winnen bij een neerhalen van Vlaamsche grootheidBelgië kan slechts verliezen bij alle kwijning en onderdrukking van den Vlaamschen volksaard en van de Vlaamsche beschaving: dan moge België wellicht op stoffelijke voordeelen roe men, maar de hoogere goederen, die alleen een staat waarlijk groot maken, moeten er on vermijdelijk bij verloren gaan. België kan slechts winnen bij alle ontplooiing van Vlaam sche schoonheid en Vlaamsche grootheid; te meer, daar het juist door zijn Vlaamsche cultuur zich ten beste onderscheiden kan onder de naties van Europa en niet tot sieep- diagen gedoemd wordt van een uitheenische cultuur, waarin het verloren gaat. In zijn Vlaamsche cultuur bezit België zijn meest eigen, nationale grootheid, zoo in het ver leden als in de toskomst. De splijtzwam der Franseh-sprekende minderheid, haard van tweedracht en ontbinding, en geenszins cement der nationale eenheid zooals zij grootsprakerig roemt, moet uit ons volkslichaam worden geweerd". Dat hetgeen hier gezegd wordt, een reactie, een sterke en fiere reactie is op de onder drukking, waaraan het Vlaamsche deel van België van de zijde van het franskiljonisme tientallen jaren heeft blootgestaan, behoeven wij nauwelijks te zeggen. De bewustwording van Vlaanderen, het besef van zijn cultureele en politieke machtspositie zijn geleidelijk gegroeid. Zij zijn nu een feit, een diepe over tuiging geworden, welke zich naar builen uiten, zoo sterk, dat van frans'kiljonsche zijde tegenweer noodzakelijk werd geacht. De lich telijk belachelijke aanmatiging der Brussel- sche liberalen in de kwestie van het dubbele professorschap te Gent sprak te dezer zake een duidelijke taal. Vlaanderen in België, zooals de Belgiclsten willen, of Vlaanderen desnoods bulten België, gelijk do Vlaamsche extremisten verkondigen, is een strijdvraag geworden, beangstigend om de gevolgen, welke daaraan voor het geheele Europeesche leven verbonden kunnen en zeker zullen zijn. De „Standaard" volgde tot dusverre de eerste leuze. Nu schijnt het blad de tweede mogelijkheid evenzeer te stellen. „Wij willen een einde zien komen aan het rijk der halfslachtigheid, zegt het blad. Wij stemmen onze journalistiek op den nieuwen toon. die Vlaanderen past; niet langer meer deze van den gewillige, den ondergeschikte; den toon echter van hem die zijn macht in dienst kan stellen van zijn recht. De Katho lieke Vlamingen hebben het lot van België in handen; zij hebben steeds uit beredencering voor België geopteerd, niet uit kleinmoedig heid. Als het noodzakelijk was om Vlaanderen vrij en groot te laten leven, zouden wij voor de likwidatie van België niet mogen terug- echrikken. Ook niet enkel uit de Europeesche noodzakelijkheid, waarop de socialistische flaminganten meermalen den nadruk leggen, maar eenvoudig eu oprecht uit zuiver Vlaamsch belang, uit overweging van hun nauwgezet Vlaamsch geweten. Vlaanderen heeft voor zijn omgang, voor zijn cultureele en economische opvlucht alle belang bij het behoud van het Belgische staatsverband". De „Standaard" spreekt zich hier niet voor scheiding uit; het erkent de eenheid van België, wil Vlaanderen groot maken in het bestaan-dis staatsverband, maar zal, als van andere zijde die oplossing onmogelijk ge maakt wordt, „niet voor de likwidatie van België mogen terugschrikken". Dat is een program, hetwelk in de regee- ringskringen zeker als een dreigende, een laatste waarschuwing zal gevoeld worden. En ook de Katholieke partij zal, na dit artikel, niet meer aan het vraagstuk kunnen voorbij gaan. Reeds bij de militaire debatten, waarin over Belglë's grensverdediglng en over het Belgisch-Fransch militair verdrag zal gespro ken-, en wellicht beslist worden, zal men den weerslag van dit artikel kunnen waarnemen. Zal de eenheid der Vlamingen, de eenheid in de Katholieke partij bewaard kunnen blijven Het zijn vragen, waarover ook de Walen te beslissen hebben. Voor velen van hen zal de keuze tussohen Parijs en Brussel zeer moeilijk zijn; en toch hangt daarvan, nu meer dan ooit, het lot van het ééne België af, als de „Standaard" met zijn volgelingen de eenmaal gestelde thesis töt het bittere einde kan en wil doorzetten. België's defensie In de kamer-commissies voor de verdediging en de financiën is het debat voortgezet over do supplementaire credieten voor de fortifi caties. Minister de Broqueville verklaarde, dat tie luchtverdediging 700 millioen zou kosten. De voor de vestingwerken voorziene uitgaven wa ren 500 millioen. Indien de credieten thans werden goed gekeurd, zouden de werken la 1035 voltooid kunnen zijn. De socialist Bologne verzette zich tegen het aanbrengen der voorgenomen versterkingen. Devèzo liberaal oud-minister van oorlog, be tuigde instemming met hot regeeringsontweirp. In antwoord op een desbetreffende vraag her haalde minister de Broqueville, dat het dwaas heid zou zijn van Antwerpen een nationaal ré- duit te maken. Devèze oefende vervolgende critieik op het ontbreken van verdedigingswerken in het voor terrein van Luik. De Broqueville handhaafde zijn verklaringen Inzake de vestingwerken van Koningsbergen. De forten van Luik, zeide hij, zouden als basis dienen voor een manoeuvre, waardoor bet Jeger in staat zou zijn, voorwaarts te ruk ken maar de gr en; in geval van een aanval op België De minister legde verder den nadruk op de noodzaak Luxemburg te verdedigen De verde- digings ontwerpen waren door den generalen staf bewerkt. Wat Devèze's denkbeeld tot grensversterknng betreft, zelde de minister, dat de staf wel voo-r dit plan zou voelen, als de noodige ore- dieten maar werden verleend De forten van Luik zouden bovendien Bel gië en Frankrijk in de gelegenheid stellen, het offensief naar den Rijn over te brengen Voor het gebied van Luik zijn acht forten voorzien, voor Namen zeven en zestien voor de lijn van Antwerpen naar zee Het totaal der uitgaven thans voor de for tificaties is 57 millioen De koeten der bewa pening der fouten zijn vervat in de gevraagde 600 millioen In antwoord op een vraag verklaarde de Bro queville, nog, dat geen enkele militaire poor ly'11 was aangelegd, om het Fransohe leger In staat te stellen, zijn troepen naar de Belgi sche grens te brengen De katholiek Poullet steunde de regeerings- omtwerpen en motiveerde zijn houding met de verklaring, dat vestingwerken mensdhenlevens kunnen beschermen De amnestie in Britsch-Indië De prinsen en de andere Indische gedelegeer den ter ronde Tafel-conferentie hebben, vanaf 't stoomschip, waarmede zij de terugreis naar Indië maken, aan den onderkoning een tele gram gezonden, waarin zij hun volle instem ming betuigen met het van wijs beleid getui gend besluit, om Gandhi en de andere congres leiders in vrijheid te stellen, en de ernstige hoop uitspreken, dat de nationalisten de ronde rafel-conventie thans zullen bestudeeren met den zelfden geest, als de ontwerpers ervan be zield heeft. Inmiddels is het te Bombay tot ernstige bot singen gekomen. Een groote menigte was daar samengestroomd om Gandhi, die een toespraak zou houden, te hcoren spreken. De aandrang was zoo sterk, dat de weg naar de tribune, van waar Gandhi het woord zou voeren, geheel ver sperd was, zoodat hij van zijn plan om te spre ken moest afzien. Bij de botsingen en in het gedrang werden tal van personen gewond, 31 zoo ernstig, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgeno men. Een vrouw is daar aan haar verwondingen overleden, Gandhi is in den loop van den avond, in ge zelschap van verschillende leiders der nationa listen, naar Allahabad vertrokken. De Vakvereenigingswet in het Lad er kuis In het agerhuis vond 't aangekondigde debat plaats over de vakvereenigingswet in tweede lezing. Churchill verdedigde in een uitvoerige rede het voorstel der conservatieven tot verwerping van het ontwerp: „Het binnenhalen van de vakvereenigingen in den politieken strijd, zei- de hl), is een der meest merkwaardige ontwik kelingen van het sociale eu politieke leven van onzen tijd.. De algemeene staking in 1926 was een uit daging geweest, een openlijk verzet tegen de grondwet van Engeland; daarom had de toen malige conservatieve regeering de noodige be perkingen der vakvereenigingsrechten over wogen. Van het oogenblik, dat de vakverenigingen een actief wapen van den partijstrijd werden, was de toestand ondraaglijk geworden. Het feit ook, dat conservatieve of liberale arbeiders gedwongen worden, bij te dragen in de onkosten van verkiezingscnndidaten, tegen wie zij willen stemmen, is een beleediging van de arbeiders en volkomen in strijd met de alge meene opvatting van gelijke burgerrechten." Over de introductie der. aandeelen op de Parijsche beurs De Fransche kamercommissie, welke een on derzoek instelt naar de Oustric-zaak, heeft gisteren minister Tardieu gehoord over de in troductie der aandeelen van de Snia Viscosa op de Parijsche beurs. Het voorstel, om Tardieu te hooren, was uit gegaan van den socialist Renaudel, die door verschillende vragen trachtte vast te stellen, dat de vroegere minister-president door zijn medewerkers, die in de Oustric-zaak betrokken zijn en door Besnard, den vroegeren gezant te Rome, is misleid. Renaudel stelde zich op het standpunt, dat Tardieu, als leider van de regeering, nauwkeu riger op de hoogte moet zijn geweest. Tardieu deelde mede, dat hij in, November 1930, toen de zaak der Snia Viscosa-aandeelen een onderwerp van debat in de kamer uitmaak te, over geen andere Inlichtingen beschikte dan do regeeringsrapporten, die overigens reeds en kele jaren oud waren en dat hij zich vroeger als minister-president en als minister van bin- nenlandsche zaken nooit met deze zaak heeft behoeven bezig te houden. Vervolgens stelde Renaudel de vraag, wat aan Tardieu bekend was over de betrekkingen van zijn vroegeren kabinetschef Moysset en zijn medewerker Goyarü tot Oustric. Tardieu verklaarde daarop, dat zijn kabinets chef voor zoover hij wist, steeds alle aanbiedin gen van de Oustric-bank heeft afgewezen. Hij stelt dan ook nog steeds ten volle vertrouwen in hem en heeft hem ook thans in het minis terie van landbouw opnieuw tot zijn kabinet chef benoemd. Wat zijn assistent Millot betreft, verklaarde Tardieu, dat deze eerst na zijn (Tardieu's) af treden, commissariaten heeft aangenomen. Ten opzichte van Goyard verklaarde Tar dieu, dat Goyard een zakenman is en verder, dat zijn onderstaatssecretarissen Lantier en Falcoy hem niet do volle waarheid hebben ge zegd, teen hij hen ondervroeg. Zoodra hun be trekkingen tot Oustric hem bekend werden, heeft hij deze onderstaatssecretarissen te ver staan gegeven, dat zij uit het kabinet moesten treden. Standbeeld voor e^n Missionaris Wordt geplaatst in Amerika's kapitool In Washington is men bezig, voorbereidende maatregelen te treffen voor de huldiging van de nagedachtenis van een groot Katholiek mis sionaris, die een der pioniers geweest is van de christelijke beschaving in de Vereenigde Staten, Pater Junipera Serra. In de eersite dagen van Februari zal zijn standbeeld geplaat® worden in de beeldengalerij van diegenen, die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor het Amerikaan-sche volk. Deze beelden staan in het Kapitool, het na tionale monument van de hoofdstad. Pater Serra was een Carm-eliet, die in de 18e eeuw een missiepost stichtte in Zuid-Cali- fornië in de buurt van Monterez. Deze priester heeft zich zoo verdienstelijk gemaakt voor het volk dat de faam van zijn apostolische-n ijver thans na twee eeuwen nog voortleeft in die streek. Het beeld van Pater Serra heeft een hoogte van 2 M. 40 c.M. Vele universiteiten gesloten Buitengewone regeerings- maatregelen Volgens berichten uit Madrid heeft de sta king der studenten zicht thans tqt bijna alle Spaansche universiteiten uitgebreid, zoodat in verschillende siteden de universiteiten zijn gesloten. Te Madrid is de sluiting voorloopig voor 3 dagen door de overheid gelast. De regeering heeft buitengewone maatregelen getroffen om de orde te handhaven. Agenten ba paard patrouilleeren door de hoofdstraten van de etad, terwijl overal manschappen in ge reedheid worden gehouden. In Sevilla is het tuschen studenten van ver schillende politieks richting tot vechtpartijen gekomen. De politie maakte vap traangassen gebruik. GENERAAL BERTHELOT f (B. T. A.) Generaal PARIJS, 28 Januari. I Bertheiot is overleden. Protest tegen beschuldiging demagogische woelingen van ,,Erfüllungspolitik" Het Walter Rathenau-genootschap publiceert een verklaring, waarin o.a. gezegd wordt: Het is gewoonte geworden, om de buiten- landsche politiek, die door minister Walter Rathenau werd ingeleid en sindsdien wordt voortgezet, aan te duiden met den naam van „Erfiillungspolltik". Door de tegenstanders van deze politiek wordt aan dit woord echter een verkeerde be teekenis gegeven, alsof het doel en streven van deze politiek is, de herstelbetalingen te doen, zonder ook maar in het minst rekening te houden met de gevolgen, die hieruit voor Duitschland kunnen voortvloeien Het V, alter Rathenaugenootsehap protesteert tegen een dergelijke opvatting. Geen zedelijke plicht maar de harde noodzaak, het feit, n.l. dat Duitschland den oorlog heeft verloren, dwingt het om de oorlogsschulden te betalen. Door de opgenomen verplichtingen nauw keurig na te komen, moet deze Erfüllungs- politik" tijd winnen, om daardoor het duide lijk bewijs te leveren, dat het voor Duitsc-h land onmogelijk is, de opgelegde lasten te dragen. Deze politiek heeft reeds herhaalde malen succes gehad o.a. werd het Rijnland ontruimd, de huitenlandsche organen voor financleele controle werden opgeheven en ook de oorlogs schaden zelf werden aanmerkelijk verminderd. Van vijf milliard werden zij resp. tot twee en een half milliard en volgens het Young-plan tot 1.8 milliard rijksmark verminderd. Zeven gevangenen ontsnapt NEW-YORK, 28 Januari (H, N.) In het tucht huis van den staat New Jersey hebben gisteren 400 gevangenen de oppassers aangevallen met het doel uit de gevangenis te ontsnappen.' Er ontstond een verbitteid gevecht, waarbij negen gevangenen gewond werden. Aan zeven gevangenen gelukte het, uit de gevangenis te ontsnappen. Met behulp van de militie werd de orde weder hersteld. POINCARé'S GEZONDHEIDSTOESTAND VERERGERD? PARIJS, 28 Januari. (V.D.) In den afge- loopen nacht verspreidde zich het gerucht, dat de gezondheidstoestand van oud-president en -minister-president Poincaré wederom ver ergerd was. AMERIKA'S DRANKSMOKKELAARS NEW-YORK. 28 Januari (R.O.) De prohibitie, agenten hebben beslag gelegd op een clandes tiene distilleerderij te Kingston. De waarde van den buit wordt op meer dan een half mil lioen dollars gesohat. Vier personen werden gearresteerd. De gebeurtenissen in Litauen, waaruit dui delijk blijkt, dat de regeering een openlijken strijd voert tegeu de Katholieke Kerk en de Katholieke cultureele organisaties, nemen steeds dreigender afmetingen aan en daarom kan het van belang zijn, nu een hoogtepunt bereikt schijnt te zijn, een algemeen overzicht van wording en groei van dezen Kulturkampf te geven. De oorlogsverklaring der regeeringsorganen aan de Katholieke Kerk begon met een verbod van de katholieke studentenclubs, scholieren- vereenigingen eu jeugdorganisaties, die door priesters en leden van de Christelijk Democra tische partij werden geleid en die door de regeering als staatsgevaarlijk worden be schouwd. Volgens de opvatting van het hoofd der crimineele politie overste Rusteika, heb ben de Katholieke jeugdorganisaties geen cul tureele bateekenis, maar zij zijn politieke oog merken die onvereenigbaar zijn met de doel einden die door de tegenwoordige Tautinikai- regeering (de nationalistische regeering) wor den nagestreefd. Toen van Katholieke zijde gevraagd werd om eenig bewijs voor deze lasterlijke aantij ging, verklaarden de regearingsvertegenwoor digers: de Katholieke jaugdorganisaties en de Katholieke Actie in Litauen steunen bij haar politieke overtuiging op de Katholieke wereld beschouwing, en deze is krachtens haar wezen onvereenigbaar met den bestaanden staats vorm in Litauen Uit deze verklaring blijkt duidelijk, dat de regeering in Kowno niet alleen de katholieke jeugdorganisaties maar ook den Katholieken godsdienst en Kerk beschuldigt van demago gische woelingen. Het is natuurlijk begrijpe lijk, dat de bisschoppen van Litauen en de Katholieke geestelijkheid alsmede ook de Christelijke democratische partij (die met het Duitsche centrum en de Katholieke staats partij in Nederland vergeleken kan worden) ten sterkste protesteerden. Het gevolg hiervan was, dat de regeering hare maatregelen tegen de Katholieken nog verscherpte, en daar in Litauen de staat van beleg is afgekondigd worden deze maatregelen buitengewoon streng gehandhaafd. Op aanwijzing van het hoofd der crimineele politie werden enkele priesters, leiders en leden van de Katholieke jeugd- vereenigingen gevangen genomen en naar de concentratiekampen - verbannen. Daar verblijven thans prof. dr. Rankelis, een theoloog, die ook ver buiten de grenzen van Litauen beroemd is, verder Je oud-minis- ter van Financiën, en tegenwoordig de leider van de Katholieke Actie in het aartsbisdom Kowno dr. P. Karvelio, alsook de algemeene secretaris der Katholieke student.cn, ir. Staupas en de voorzitter van de katholieke stuüentenclub te Kowno, I. Merkauskas en nog veie anderen. Een groot aantal geestelijken is onder voortdurend politietoezicht gesteld en zij mogen hun standplaats absoluut niet ver laten. Tegelijkertijd is een strenge censuur ingesteld tegen de Katholieke dag- en week bladen. De dagbladen van een andere richting zijn niet aan de censuur onderworpen. De Katholieke bisschoppen van Litauen hebben toen een gezamenlijk Schrijven uitge vaardigd, waarin in korte woorden werd ge wezen .op het onwettige en onrechtvaardige optreden der Tantinikai-regeerlng die absoluut in strijd was met de grondwet en de bepalin gen van het concordaat met het Vaticaan. waarbij bepaald was dat de Katholieke Kerk en het Katholieke volk van Litauen het recht kregen om zich op cultureel en politiek gebied ongehinderd te ontwikkelen. Dit bisschoppe lijk schrijven werd geheel wederrechtelijk op bevel der regeering in beslag genomen. Des ondanks werd het op vele plaatsen van den kansel voorgelezen. Tegen al de priesters die dit herderlijk schrijven hebben voorgelezen (ongeveer 53 in getal) heeft de regeering een rechtsvervolging ingesteld wegens staatsge vaarlijke woelingen. Bovendien zijn vier gees telijken en zeven leden der Katholieke jeugd organisatie voor den krijgsraad gebracht wegens het organiseeren van staatsgevaarlijke woelingen. Midden Januari verklaarde de regeering, dat zij alle priesters, jeugdleiders, of leden der Katholieke Actie, die het zonden wagen om de regeering van Litauen te betichten, dat zij handelde in strijd met de grondwet of de be palingen van het concordaat naar het concen tratiekamp zou verbannen; dezelfde bepalin gen zouden worden toegepast tegen diegenen (onverschillig van welken rang of stand zij ook zouden zijn) die zouden durven beweren, dat de regeering van Litauen de Katholieken behandelde als staatsburgers van den tweeden rang. De politie heeft opdracht gekregen om strenge controle uit te oefenen over de Katho lieke godsdienstoefeningen en alle preeken en toespraken der Katholieke geeste.Ijken moeten stenografisch worden opgenomen. Ditzelfde geldt ook voor Katholieke vergaderingen, zelfs wanneer deze een absoluut particulier karak ter dragen. Ook de Katholieke congregaties genieten in Litauen niet de vrijheid meer die haar bij het Concordaat gewaarborgd is. Bij besluit van 15 December 1930 werd be paald, dat buitenlanders een bijzondere toe stemming der regeering zouden noodig hebben wanneer zij eenig werk in Litauen zouden aan vaarden ook (zielzorg óf eenige werkzaamheid in een klooster). Deze verordening was uitsluitend gericht tegen de Katholieke organisaties. Daardoor werd ineens een eind gemaakt aan de activi teit van die leden eener congregatie, die geen burgerrecht hadden in Litauen. Het protest van den generaal der Jesuieten, dat steunde op de bepalingen van het Concor daat, werd niet ontvankelijk verklaard. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk, dat er in Litauen een kuituurkamp heerscht in den vollen zin van het woord: de Katholieken worden belemmerd In de vrije uitoefening van hun politieke en cultureele rechten. Priesters en leeken worden verbannen vanwege hun politieke overtuiging. De wettelijk bestaande organisaties worden geheel wederrechtelijk ontbonden En dat alles in een staat die met het Vaticaan een Concordaat heeft gesloten De regeering be kommert zich niet om het Concordaat: „de Paus heeft Immers toch geen leger", schreef het regeeringsorgaan „Musu Krastas", en de regeering kan gerust het godsdienst-onderwijs ln de scholen verbieden Deze strijd der regeering met de Katholieke Kerk heeft een politieken achtergrond en men kan gerust zeggen, dat Moskou de drijfveer is; want de tegenwoordige Tautinikai-regee- ring sympathiseert buitengewoon sterk met sovjet-Rusland, waar men met lede oogen den groei der Katholieke beweging in Litauen gadeslaat. Door buitengewone koelbloedigheid van een machinist De rails waren losgeschroefd PARIJS, 28 Januari. (H.N.) Het nadere on derzoek naar de oorzaak van het spoorwegon geluk bij Moutiers heeft, volgens een bericht uit Bordeaux, aangetoond, dat men werkelijk met een mis-dadigen aanslag heeft te doen. De rails waren over een afstand van 10 dwars liggers losgeschroefd en ook d-e verbindings stukken wairen verwijderd. De daders, die nog onbekend zijn, hebben de werktuigen, waarvan zij zich bedienden, waar schijnlijk op het station van Moutiers gesto len. Het verkeer over die lijn moest worden ge staakt, totdat de noodige herstellingen zullen zijn verricht. Onze Parijsche correspondent schrijft ons nog: De sneltrein no. 24 Parijs-Bordeaux die gis terochtend vroeg dicht bij Angoulëme derail leerde, is door de buitengewone koel-bloedig- h-eid van den machinist aaneen ware cata strophe ontkomen. Toen de machinist n.l. voelde, dat de weg bezweek, heeft hij langzaam wete-n te rem men, waardoor de trein niet ineengedrongen werd, en binnen de 150 meter tot staan kwam zij 't dan ook buiten de rails. De machine, tender, bagage en postwagens helden wei zeer over en hadden de telegraafpalen langs den weg weggemaaid, doch alleen een enkele perso nenwagen was omgeworpen. Daar de reizigers sliepen, werd slechts een enkele vrouw gewond, die zich in een couloir bevond. Da machinist kon tevens het naastgelegen spoor op onveilig zetten, waardoor d>e nade- rendo sneltrein, die van Bordeaux kwam, tijdig kon stoppen op 500 meter van de plaats des onheils. Het spoorwegpersoneel uit Angoulème, spoe dig ter plaatse, was ze-er onder den indruk van het feit, dat het ongeluk zich voordeed op de zelfde plaats, waar twee jaar geleden ook een groote ontsporing plaats greep, die aan kwaad willigheid was te wijten en nam dus den toe stand, terdege op. De conclusies ziju bekend. Er is niets anders dan moedwil in het spel geweest. De losgemaakte rail was die van den bui tenkant van een lichten bulging in den weg, z-o-o dat het passeren van een zwanen trein nood zakelijk de los,geschoeide rail moest doen weg glijden. Dit is dan ook geschied e-n eenmaal uit het spoor geloopan, heeft do zware trein over grooten afstand den weg volkomen vernield. Een zeer streng onderzoek ia ingesteld naar deze sabotagedaad. FABRIEKSONTPLOFFING TE KLEEF Wolff seint ons uit Kleef: In de schoenfabriek Gustav Hoffmann ont plofte een ketel. Da kracht der explosie was zoo groot, dat da ketel door het dak vloog en alle vensters van het betr-oklceu lokgal verbrijzeld werden. Twee arbeiders werden zwaar, een derde arbeider werd licht gewond. Een conferentie te Koeling SJANGHAI 28 Januari (N.T.A.) Onder voor zitterschap van Tsjang Kai Sok is te Koeling een conferentie gehouden, waarop een ontwa pen ingsprograni werd geformuleerd dat het afdanken van duizenden Gliineesciie soldaten beoogt. De strijd tegen de communisten PARIJS, 28 Januari (N.T.A.) Volgens be- ictot van het Indo Pacific-age-nts-oimp heeft de Ohineesühe opperbevelhebber versoh-elden divi sie-commandanten teruggeroepen, wijl zij en door tastend zijn geweest in den strijd tegen de communisten. Thans is ord-er gegeven tot algemeen offen sief tegen de roode troepen. Verwerping van voorstellen BERLIJN, 28 Januari (W. B.) Inzake 11 loonconfliot bij de Ven-oen igte Stall! werke wee het „Beri. Tageibl.'' te meld-en, dat de vier bil "e aangelegenheid betrokken vakbonden het vo®1' stel van den directeur Poensgen der Ver. Stal' w-erke bobben verwerpen. Zooa-ls men zich herinnoren zal, hiell o' voorstel een loonsverlaging van 20 percent 111 teneinde aldus stillegging van het bedrijf Ruhrort-Meiderioh te voorkomen. 16-jarig meisje zet twee mannen tot moord aan Sensationeel proces te Berlijn is BERLIJN, 28 Jan-uari. (H.N.) Vanmorgen onder ze-er groote belangstelling van de zi. van het publiek het procas tegen ds-n 22-jariS«fl Stolp-e, den 21-jarige-n Beuzinger e.n de 16 F" rige Lui-se Neumann begonnen, beschuldig van moord op den horlogemaker Uibric-h diefstal. Deze moord heeft indertijd veel opzien Se' wekt eu is weer een bewijs van d-e zedenv®r' wildering van deze-n tijd. D-e voorzitter van de rechtbank deed voor het begin van liet proces ean beroep op de talrtP6® vertegenwoordigers van de pers, om bij 'lU11 verslaggeving d-e noodige terughoudendheid ia acht te nemen, daar hier ook een 16-jarige tfi' recht staat, die eigenlijk voor den jeugdrecbteT terecht moest staan. Ook werd het verboden tijdens het pro®8® foto's of teekeningen te maken. Ulbricli werd verleden jaar in diens wo-ni^ door de 2 manne-lijke beklaagden verm-oo1^' daartoe aangezet door de 16 jarige Luis-e Neu* rnann, die geregeld omgang met Ul-brich had 611 daardoor van al-Ie omstandigheden op de toooê' te was. Naar een Reuter-telegram uit New-Yori' meldt, hebben de vertegenwoordigers van de grootvorstinnen Xenia en Olga Romanoff' zusters van den vermoorden Tsaar van Ro land, te New-York stappen gedaan, om een verbod te verkrijgen van het aldaar verkoop®11 vau juweelen en kunstvoorwerpen, die, naar hun zeggen, door de bolschewisten uit het paleis van den Tsaar gestolen zijn. „EnSeland's vermogen grooten- deels verkwist" LONDEN, 28 Januari. (H.N.) Gi-stere-navo-nd '■s de propaga n da veldtocht, weike men in ge heel Engeland wil voeren voor bezuiniging op de openbare uitgaven, geopend met een groote vergadering te Londen, welk-e door po-liti-ci en zakenlieden va-n verschillende politieke rich tingen we-rd bijgewoond en waarop zoowel con servatieve als liberale sprekers -het woord voer den. De sprekers betoogd-en dat liet nationale ver mogen va-n Engeland voor een groot deel tenge volge van de tegenwoordige financiee-le politiek vau staat en gemeenten wordt verkwist en dat handel en nijverheid al te zwaar zijn belast door den druk der -belastingen eu door de so ciale lasten. Alle partijen moeten samengaan om de uitgaven van staat en -gemeenten te beperken. Wie stal het geld uit de brandkast? NEW-YORK, 2S Januari (R.O.) De Sin® Sing-gevangenis is in opschudding tengevolSe van de ontdekking, dat in de brandkast vau den gouverneur dor gevangenis is ingebroke11' waarschijnlijk door een der gevangenen, die» na zich van 250 dollar te hebben meestere®* maakt, weer onopgemerkt naar zijn cel moet ziju teruggekeerd. Men heeft in alle cellen een streng onder zoek ingesteld, echter niets gevonden. Nieuwe expeditie van Mac Millan LOS ANGELES, 28 Januari (N.T.A.) De Pool* vorsoher Mae Millan is voornemens, dezen 2b* m-er ©en expeditie te ondernemen naar het Üs* gebied #©n Noorden van Labrador. Hij heeft te Los Angeles eem Vlleig-tuig be steld, van waaruit hij het gebied in. kaart wil brengen. Hij hoopt de groote ijskaap van Baf- finsland te bereiken. Twee dooden, verscheiden zwaar gewonden KOWNO, 28 Januari (V. D.) Op den Siberi- sCh-en spoorweg heeft nabij het station Mys&o* waja een botsing tussohen een posttrein en eed goederentrein plaat® gehad. Zeven wagons en -beide locomotieven we-rde® vernield. Twee personen werden gedood en ver scheidene ernstig gewond. TRAGISCH EINDE VAN 'N SPELER En de nog ernstiger gevolgen In Kani-s-za bij Zanta (Joe-go-Slavië) li-eeft een verschrikkelijk familie-drama afgesp*®®"' Ongeveer twee maanden geleden had daar ®0" koopman, na zijn geheele geldelijk bezit één nac-ht bij het kaartspel -te hebben verlor®11' zelfmoord gepleegd. Zijn plaat-s werd nu inS®* nomen door den 15-jarigan zoon, die het 8e' -heele, uit moeder en 8 kinderen 'bestaand®' gezin moest onderhouden. Ook hij schoot zich een kogel door het hoofd' De m-oeder en de oud-s-te dochter maakten daar* op, de wanhoop nabij, een einde aan haar le" ven door in d-e rivier de Theias te spring' Hoewel visschers nog trachtten haar te red-d®11' mocht dit niet meer gelukken. BENIGE LEVEN VAN HET NIEUWE MINIS T ERIE.LAV AL, hij het verlaten van het palei* van Doumergue, aan wlen zij werden voorgesteld; op den voorgrond v. 1. n. r, Maginot, Brian<L Laval en .Tardieu,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2