ALGEMEEN OVERZICHT. m STRIJD OM DE SCHOOL IN FRANKRIJK I Gesprongen Handen De weg van nieuwe offers Vrijdenkers- buitensporigheden PANTSERKRUISER B. De Katholieken-vervolging in Litauen DUITSCHLAND EN RUSLAND DONDERDAG 12 MAART 1931 DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK VERKLARING VAN SEVERING EEN BEVREDIGENDE OPLOSSING? GEMAKKELIJK SPEL VOOR DEN RAPPORTEUR SLINKSCHE HANDELWIJZEN DE HOUDING DER SOCIALISTEN TERUG NAAR HET LAND' VERKIEZINGSTOEBEREIDSELEN IN SPANJE Ue rust weergekeerd OM HOOVER'S POSITIE TE VERSTERKEN Wat de een te veel heeft DE BOM IN DE INRIJPOORT Werkloozensteun in Frankrijk DE GENEEFSCHE HANDELS CONVENTIE RAOL'L peret en de oustriczaak GE.N EKAAL-MAJOOR BUTLER OP TOURNéE NA 83 JAAR OM LOCOMOTIEVENORDERS POLITIE-CONFERENTIE Het Fransch-Italiaansch vlootaccoord Etet Fransch-ItaLiaansch vlootaccoord is gis pten gepulMceerd. Xtsir- OT€re®nkonist bepaalt, dat Frankrijk en t-oT vo<>r 31 December 1936 respectievelijk J^öe ölagsclhepgn bouwen met een ton- ^amaajt, welke de 23.333 ton en een geschut- döJt de twaalf inölies ndeit oversdhirijdit. BÜ de voltooi iug ervan aal Frankrijk een schip «-r iwu J^cvi d& de klasse van de „Diderot" afschaffen, ®^ljl ItaJlië telkens ongeveer 16.820 ton aan T^'i'cr*!© kruisers der eerste klasse aail af stoffen, in totaal 33.640 ton. Zonder vooruit te ioopen op die algemeene ®P2iening van de tounemmaat der slagschepen, ®®hjk deze door bet verdrag van Washington j* vastgesteld, zal de totale tonnenmaat van ^©sabepen, aan Frankrijk ©n Italië krach- Jtos het nieuwe acooord toegestaan ,van 157.000 IS1.000 ton worden verhoogd. lq^k,-ijk en italië kunnen voor 31 December "6 vier en dertig duizend ton aan moeder- hepen voor vliegtuigen bonwen. De Fnansdhe en Italiaansche regeeringen Uilden. elkaar zoo lang mogelijk van tevoren ^Fitbiigen van bun voornemens om schepen e 'hoeven in elk der bovengenoemde categoriën. Deen aanbouw van nieuwe duikfoooten zal ge oorloofd zijn, tenzij voor de voltooiing van bet ®1,Qlgraintna van 1930 en ter vervanging van 6 "Verouderde tonnen maat Onder voorbehoud van een algemeen» herzie- op de ontwapeningsconfereinitie in 1932, de inbond der Fransobe duikbooten op 31 •Oecemiber 1936 de 81.989 ton niet te boven Kaan. Engeland en zijn dominions achten dit cijfer l6 hoog in vembanid miet den tonneninhoud. 76r torpedo-jagers, nJ. 150.000 ton, toegestaan het verdrag van Domden. Het zal echter niet ®ijn toevlucht nemen tot artikel 21 van heit ver- ^S, in afwaohitiing van de algeheele herzie ning. Oroot-Brtiititanmdë behoudt het recht de torpe- dojagems uiit te breiden, indien er op de con- Gemta© van 1932 geen bevredigend evenwicht V'omdt bereikt tussolien den tonmeminhoud der Bransche duikbooten en dien van de Britsche Gpedojaigems. Na voltooiing van het program 1930 zullen Bbamkrijk en Italië geen kruisers meer bouwen Gt kanonnen van meer dan 155 millimeter. De nieuwe kruisers zullen kanonnen van 155 ^llitneteir of minder hebben en de torpedo- Gers zullen den voor 31 December 1936 ver enigbaren tonneninhoud niet te boven gaan. Net aooooirid besluit met de verklaring dat, ^Vaaneer deze overaenkomlst gfetieekeud is, Droot-Brittannië, Frankrijk, Italië of alle todeirteekemaairs van het traotaat van Doinden Gelijkertijd een „entente" zullen onderfcee- kenen, voligens welke „de tegenwoordige over- tonkamet geenerlei duurzame verhouding in "'vslke categorie van schepen ook vaststelt en Evenmin tussdhen het Britsche rijk, Frankrijk to Italië in het bijzonder een precedent wordt Kevestiigd voor de definitieve oplossing van de kwestie, of en hoe do tonmenmaat ,die op 31. December 1936 boven den leeftijdsduur over- hlijtt, definitief vervangen kan worden. In een memorandum van de Britsche minis ters Henderson en Alexander heet het verder, «lat de voorwaarden der regeling met opzet aan de goedkeuring van alle onderteekenaren Van het verdrag van Londen. onderworpen zijn. Het memorandum wijst op de billijkheid van de vermeerdering van touneumast der kapitale ®dbepen met 6000 tan en meent, dat dit op ai oh Seen aanleiding zal geven tot nieuwen aanbouw Zolang de overeenkomst van kracht is De Fransobe en Italiaansohe regeeringen zul len bet kaliber der kanonmen van hun ontwor- to® kapitale schepen van 13 tot 12 duim ver- Ge® en de Britsche regeering zal schriftelijk verklare®, dat zij voorstander is van kanon- ben met een maximum-kaliber van 12 duim en Van een vermindering van liet tegenwoordig hiaximum-waterverplaajfcsiing van 35.0000 ton. Tenslotte erkennen, de Franscbe en Itaiiaan- ®che regeeringen, de bepalingen van deel III Va® bet Londensob vloot verdrag, zooals door Lnigetta-nid, de Ver. Staten en Japan is toege past en aanvaarden zij de bepalingen inzake algemeene toepassing, welke met. het thans ge sloten verdrag niet in strijd zijn. Inmiddels beeft de Japansche re- Keering bet tusscben Engeland, Frankrijk en Dalië tot stand gekomen vlootverdrag goed- Kekeurd en afgezien van het maken van for- "leele reserves. In een. memorandum worden alleen de bezwaren van bet Japansche merinebestuur kenbaar gemaakt, welke vooral be trekking hebben op de grootte der Fransehe onderzeeërstonnage en op de aan Frankrijk Kegeven machtiging tot het in dienst houden van twee linieschepen. Behalve dit, beeft de Japansche regeering Witing gegeven aan de vrees, dat de door Drankrijk en Italië voorgenomen bouw van twea groote slagkruisers niet in overeenstem ming te brengen zal zijn met het Londensche Vlootaccoord. De Japansche regeering behoudt zich voor, op dteze kwtesties terug te komen op de aan staande ontwapeningsconferentie. De Ontwapeningsconferentie Betreffende de plaats van samenkomst dier ontwapeningsconferentie, welke in het jaar 1932 zal worden gehouden, is thans een heftige strijd ontbrand. Zooals men weet, zijn te Genève vertegen woordigers van het stadsbestuur van Barcelona Aangekomen, Iteneindie met de ibevoegde in stanties van het volkenhondseecretariaat be sprekingen te voeren, over de mogelijkheid, de conferentie in Barcelona te doen houden. Aan deze onderhandelingen ligt 'n grootsch opgezet aanbod van de stad Barcelona ten ©rondisilagj, waarbij behalve dat, zooals ge hield, de tentoonstellingsgebouwen van Bar celona kosteloos ter beschikking zullen wor den gesteld ook kostelooze overtocht en logies Bun alle ambtenaren van het volkenhandisse- cretardaaf, zoomede gratis bezoeken aan de Balearen worden in het vooruitzicht gesteld. Behalve Barcelona hebben intusschen ook Lausanne, Biarritz, Cannes en Weenen ver- tocht in aanmerking te kunnen komen als conferemtiestad. De definitieve beslissing zal genomen war den tijdens de bijeenkomst van den raad van den volkenbond, welke in Mei a.s. zal worden Behouden. Tumult in België's parlement In de Belgische kamer werden de biespr.|kin- Sen hervat over de begrooting van buiten- lattdscbd zaken. Carton de Wiart aanvaardde Bonder voorbe houd de Interpretatie van het verdrag van Lo carno, door Hijimans gegeven, maar, zeide spa-e. her, 1914 bewees, dat België een militair ac toord noodig had. Ongetwijfeld hebben wij redenen om te trach ten ook tot een mtiifeiii.T accoord te komen met Nederland en Luxemburg. Imtmera dte verkla ringen van Vandervelde, betreffende de her ziening der verdragen, in het bizonder van het verdrag van Versailles, schijnen zeer gevaarlijk. Dit is eveneens het geval met zijn verklarin gen betreffende de verantwoordelijkheid voor den oorlog van andere landen dan Duitsch- land en Oostenrijk. België overdrijft de waarde niet, die men moet hechten aan bepaalde aanvallende mani festaties van den kant van Duitschland. Als Duitschland zich geheel en al concentreert op het artikel van het verdrag van Versailles, waardoor zijn verantwoordelijkheid voor den oorlog bevestigd wordt, dan is dit, omdat het de schade moet herstellen, die het ons aandeed, krachtens deze verantwoordelijkheid. Wordt die verantwoordelijkheid ontkend, dan verdwijnt daarmede ook de plicht tot herstel. Ziet men nu in, in wat voor debatten men ons wil meesleuren en hoe uit deze discussies een nieuwe haat zou kunnen geboren worden? Spreker uitte tenslotte zijn 'beste wenscben voor hef welslagen van het werk der ontwape ningscommissie, want zou dit mislukken, dan zou dit echec, wie weet, voor Duitscband een moreele reden kunnen zijn, om zich van de ver plichting van het verdrag van Versailles, om zijn bewapening te beperken, ontheven te ach ten. Daarna nam Devèze het woord. In het Fransch-Belgisch accoord, aldus spreker, vin den we een kostbaar bewijs van de helderziend heid en de noblesse tevens van onze buitenland- sohe politiek sinds den wapenstilstand, want dit acooord bedoelde een veiligheidswaarborg te scheppen, welken Locarno eerst vijf jaar la ter ons bracht. En daarom moeten wij aan het met Frankrijk gesloten verdrag vasthouden. Een algeheele ontwapening is nog slechts 'n magnifiek ideaal, waarvan de verwezenlijking nog twijfelachtig en veraf lijkt. Wij. mogen nog slechts hopen, dat de bewa peningen beperkt zullen worden en moeten in tusschen zorgen voor onze veiligheid en reke ning houden met dte gevaarlijke aardrijkskun dige liggin gvan ons lajnd. Vandervelde eischt ontwapening, wijl de so cialistische internationale ontwapening eischt, maar intusschen geven de Duitsche socialisten hun 'Stem aan een belangrijk militair budget. Of Vandervelde hoopt, hij ons gehoor te vin den en dan staat België eerlang alleen en on gewapend in een wereld, waar niemand ont wapend heeft, want degenen, die Vandervelde napraten in het buitenland, zullen daar geen gehoor vinden en zullen, evenals in Duitschland daden stellen, die met hun woorden niet over eenkomen (heftige protesten hij uiterst links, levendige toejuichingen bij de liberalen en katholieken. Langdurig tumult. Als de kalm te een weinig is teruggekeerd, gaat Devèze voort:) ófwel Vandervelde begrijpt, dat de meerderheid dezer vergadering zal weigeren hem te volgen, zoolang de andere naties niet eveneens den weg opgaan, dien hij met 'Zooveel welsprekendheid aanwijst en dan verzoek ik hem eens na te denken over het karakter dier politieke houding, waarbij hij de welsprekend heid en het grootsche gebaar voor zijn reke ning zou nemen, dien anderen echter die zorg voor de veiligheid en den ast der verantwoor delijkheid zou laten. (Onbeschrijfelijk tumult) De voorzitter heft de zitting een kwartier op. ,Na hervatting van de zitting, zeidie Devèze, dat men overgems ook niet luistert naar de socialisten. Men zou op los zand bouwen, wan neer men aan de ontwapening een andere in ternationale basis gaf dan die der bestaande verdragen, die een volledige kracht van ver plichting en juridische waarde hebben. Omtrent de eerbiediging der verdragen zeide Devèze: het is een gevaarlijk spel, om in het verdrag van Versailles onderscheid te maken tus'S'dhen clausules, die onschendbaar zijn en anderen, die voor herziening vatbaar zijn. Waaraan kan men deze uit elkaar kennen? 'Steeds nog antwoordend on de verklaringen van Vandervelde, zeide Devèze Verder dat met het onderscheid, dat Vandervelde maakte in de clausules van het verdrag van Versailles, ver bonden is de ontkenning van het 'beginsel, dat Duitsbhland en zijn bondgenooten uitsluitend verantwoordelijk zijn voor het uitbreken van den oorlog. Ongetwijfeld zijn er altijd Duitschers geweest, die tegenstanders zijn van dien oorlog, er zijn er geweest, die door de regeering bedrogen werden, maar zeker is, dat degenen, die Duiischland regeerden, de wereld hebben over geleverd aan den gruwel van den oorlog. Ook al heeft Duitschland in 1919 verklaard, dat het de materieels schade, die het België aandeed, zou herstellen, dit lean ons niet vol doende zijn, want onophoudelijk tracht men ons te treffen in onze eer. Laat Vandervelde daarom van de Duitsche socialisten eischen, dat zij de misdadige campagne staken, die tegen onze eer wordt gevoerd. Devèze verklaarde vervolgens, dat de liberale partij allereerst nationale veiligheid wensckt en zich geen ontwapening kan denken dan een geleidelijke en gelijktijdige onder controle. Aan het einde van zijn rede werd de spreker herhaaldelijk door interrupties van de uiterste linkerzijde onderbroken; de president dieiigde opnieuw de zitting te schorsen. Onder een hevig lawaai riep Devèze uit, dat ■het noodzakelijk is, dat van de nationale tri bun© verkondigd wordt, dat Dultschlamd schul dig was. Toen Devèze zijn rede beëindigd had, brak op de banken der liberale en katholieke afge vaardigden een stormachtig applaus los. ruwe en schrale huid, springen de lippen, verzacht men direct en geneest men spoedig met Doos 30 en 60, tube 80 ct. Reel. 3323 DGVS S In geheel Frankrijk is het weer buitenge woon slecht. Op sommige plaatsen lieeft het 23 graden gevroren. In den hoogenwaterstand van de Seine is nog steeds geen verandering gekomen, zoodat nog groote oppervlakten in de omgeving van Parijs onder water staan. Voor verscheidene huizen hestaat gevaar van instorting. Ook de Loire en de Somme zijn op verschil lende plaatsen buiten haar oevers getreden. Uit Grenoble wordt gemeld, dat in Savoye vele lawines naar 'beneden komen. Twee hul zen zijn ten gevolge van het vallen der lawines ingestort. Daarbij werden verscheidene personen ge wond, twee zóó ernstig, dat zij op sterven lig gen. „De meeningsvrijheid heeft haar grenzen, waar het gevoelen van andersdenkenden gekwetst wordt" BERLIJN, 11 aart. (W.B.) In de hoofdcom missie van den Pruisischen 'ianddag zeide mi nister Severing, o.a., dat de op zich gerecht vaardigde meeningsvrijheid van de organisa ties van vrijdenkers haar grenzen heeft, waar het gevoelen van andersdenkenden gekwetst wordt. De grove beschimping van kerk of godsdien stige kringen kan niet langer geduld worden. Hij (Severing) zelf heeft hij den rijksminis ter van binnenlandsche zaken het voorstel in gediend, om een conferentie van de ministers van binnenlandsche zaken der verschillende landen bijeen te roepen, om aan die vrijdenkers- buitensporigheden een einde te maken en even tueel nieuwe wetten uit te vaardigen. Drie arbeiders, die op een geëlectrificeerde spoorlijn in de buurt van Napels werkzaam heden verrichten, kwamen in aanraking met den hoogspanningskabel. Zij waren onmiddel lijk dood. De resultaten van het hezoek der Duitsche industrieelen BERLIJN, 11 Maart (V.D.) Na den terug keer van de vertegenwoordigers der Duitsche industrie van hun reis naar Rusland, vond hedenmorgen in de commissie van bet Reiohs- verband der Duitsche industrie een bespreking plaats, waarbij bleek, dat er waarschijnlijk een oplossing gevonden is voor de vraagstukken van de organiseering van het Duitsch-Rus- sisch zakenverkeer en de financiering daar van, waarbij men slechts op het bezwaar stuit, dat van Russische zijde betrekkelijk lange ter mijnen gevraagd worden. In politieke kringen te Moskou betreurt men ten zeerste, dat geen vertegenwoordigers van andere Duitsche industrieën en van Duitsche banken de reis hebben meegemaakt, omdat men dan wellicht spoediger tot een oplossing der verschillende problemen zou zijn gekomen. BERLIJN, 11 Maart (W.B.) Eenigen der uit Rusland teruggekeerde Duitsche industrieelen hebben heden den rijkskanselier dr. Brüning rapport uitgebracht omtrent hun indrukken en onderhandelingen in Rusland. „Tegenover de belasting, door den bouw veroorzaakt, moet een ont lasting voor de arbeidende klassen gesteld worden" P a r ij s, 12 Maart 1931 De kamer heeft gisteren een der belangrijk ste parlementaire dagen gekend van haar wet gevende periode en, waar het ging om de school, daar kan het niet verwonderen, dat de debatten op menig oogenblik buitengewoon ge- paseianneeird zijn geweest en de zitting „geil. lustreeird" werd door zeer heftige incidenten. Men is bij eenvoudig ibegrootingsartikel den weg op gegaan van het kosteloos verstrekken van het middelbaar onderwijs en daardoor met de wegbereiding voortgegaan voor de unieke school en het staatsmonopolie van het onder wijs. Deze slinksdie wijze van doen beeft voor de linksche partijen het voordeel, den strijd tegen haar onderwijsiideëen voor te stellen als een eenvoudige centenkwestie, terwijl de meest in grijpend© principleele hervormingen, waar het gros van de publieke opinie zou tegen protes teeren, eenvoudig in vermomming de poort passeeren. Verleden jaar heeft men de kosteloosheid van het middelbaar onderwijs voorgesteld als een proef, waarbij alleen het eerste leerjaar (hier zesde klasse) van schoolgeld werd vrijge steld, onder de motiveering, alle kinderen, die voor dat onderwijs geschikt zijn en er lust in hebben, toe te laten, zonder dat de draagkracht der ouders een beletsel zou zijn. Vóór de aanvaarding van die proef werd aan de rechterzijde en het kamenmidden een breed debat over de principieele kwestie beloofd tij dens bet parlementaire jaar. Onmoedig te zeggen, dat die discussie niet heeft plaats gehad. Ook de regeering heeft men in dat opzicht maar laten begaan. Om den se naat tevreden te stellen, beeft Laval immers den radicalen senator Roustan de portefeuille van onderwijs gegeven. Steeds weet men die portefeuille in radicale handen te laten en de radicaal-socialistische onderwijsrevolutie vol trekt zich sinds jaar en dag voetje voor voetje, door het ..openlijk vorderen, als links haas is, en het voorbereiden en vermomd opdringen, als de regeering reehisch is. Wij hebben bij de begrootingsbehandeling, alvorens de begroeting van onderwijs in be spreking zou komen, een overzicht van de kwestie gegeven. Men heeft toen het debat uit gesteld door de behandeling van het hoofdstuk betreffende de kosteloosheid van de 5de klasse, het tweede studiejaar dus, uit te stellen, tot de wet op de middelen. Dientengevolge is het vandaag aan de orde gekomen ©n daarmee tevens het buitengewoon lijvige rapport van den radicalen rapporteur Duclos. Resunieeren wij dus in 't kort waar het om gaat. H«t lager onderwijs is reeds volkomen kosteloos natuurlijk voor zoover het openhaar onderwijs is, de bijzondere school ontvangt van de overheid geen cent en alleen een deloyale concurrentie, die zelfs zoo ver gaat, dat de kinderen der „openbare" die ver van school verwijderd wonen, door de auto's worden afge haald, doch de kinderen der bijzondere school maar aan den vyeg moeten blijven staan. Met de uitdeeling van het middagmaaltje gaat 't precies zoo. De radicalen maken er geen geheim van, dat zij het geheel© middelbaar onderwijs en ook het geheele hooger onderwijs kosteloos willen maken. Ze zoeken het geheele onderwijs in een complex te smelten, waarbij zoogenaamd de ge schiktheid alleen de deuren voor den nieuwen graad van onderwijs opent, aldus alle be moeiing van de ouders uitsluitende en de be slissing geheel in handen leggend van de pu blieke organen. Het is dus de vertreding van het ouderrecht en de daadwerkelijke vestiging van het staats monopolie. Maar die woorden wil men niet uit spreken en niet uitgesproken zien, om de ouders niet te verschrikken. Nu moet men één ding toegeven en dat is, dat tal van tegenstanders van het onder- wijsmonopolie en van de steeds meer in revolu tionaire handen gekomen overkeidssckool, den strijd niet principieel opvatten, doch de radi caal-socialistische bedreigingen zijdelings be strijden door bijvoorbeeld de aan de hervor ming verbonden kosten aan te vallen. Helaas heeft ook in dat opzicht de rechter zijde zich door haar tegenstanders laten ma- inoeuvreeren, waardoor de strijd vaak op dat terrein moet worden gevoSnd en de demagogie der radicalen en gogMtaftpn, feet bfll het yollk kan doen voorkomen alsof het een strijd om dubbel tjes is en een conservatieve gierigheid, die aan het volkskind het voortgezet onderwijs wil ont houden. De argumenten van den rapporteur De rapporteur heeft onder die omstandigheid ©en gemakke^k spel met te 'beweren, dat de kosteloosheid zoo weinig verschil maakt. Als men het verwéer gebruikt: wie betalen kan moet betalen, dan is het duidelijk, dat de te genstanders zeggen: ja, maar zelfs de meest betalenden 'betalen nog niet het tiende deel van wat de leerling kost, dus is het niet van beteekenis, dat hij dat tiende ook nog cadeau krijgt, vooral, als daarmee het bezwaar wordt weggenomen, dat voor zwakke beurzen dat ééne tiende een reden is om het kind niet naar de middelbare school te sturen. De rapporteur en zijn radicale en socialisti sche medestanders geven natuurlijk toe, dat de kosteloosheid het middelbaar onderwijs met verregaande overbevolking bedreigt. Maar dat is juist, wat in hun kraam te pas komt. Im mers dan wordt de selectie noodig, waarmee zij juist den ouders allen invloed gaan ont nemen. Men kan huiten beschouwing laten het groote gevaar van partijdigheid in de selectie, het 'bezwaar, dat men een „intellectueeie élite" wil vormen zonder sociale basis is natuurlijk hier heel wat ernstiger. De heer Autrand wees daarop hij interrup tie. Maar de radicalen hebben hun antwoord gereed en men weet, hoe demagogisch zij daar bij op de lichtgeloovigheid van de massa spe- culeeren. Een „intellectueeie aristocratie, soit, maar een aristocratie door verdienste en door arbeid, in plaats van een aristocratie van geboorte en fortuin" riep de rapporteur uit, den doodoener aanwendend, die altijd de revolutionnairen en radicalen samendrijft. Maar gesteld, dat men het eens kon worden over een gewaarborgde selecti», meent men dan, dat alle factoren, die wegen, zich kunnen doen gelden De aap is hier ook weer uit den mouw gekomen, want de radicale rapporteur kwam heel duidelijk vertellen, dat de selectie moet geprepareerd worden door de lagere school, door den onderwijzer en den school opziener. Duidelijker kan het gevaar niet gesignaleerd. Het zijn dus de voor 9/10 roode onderwijzers en de voor 10/10 linksche inspecteurs, die over het kind gaan beslissen. En die selectie heeft links weer noodig om zijn ideaal door te zetten de rapporteur zegt het zelf van de unieke en dus uniforme formatie van allen, die de jeugd onderwijzen. De rapporteur besloot zijn rede met de liefe lijkheid aan de regeeringsmeerderlieid: ver leden jaar hebt ge door de kosteloosheid van de zesde klasse (eei-ste leerjaar) het principe aanvaard, thans de bevestiging, onder de leuze gelijkheid voor het onderwijs van alle kinde ren van de Franscbe democratie. Bestrijding van den rapporteur De bestrijding werd geopend door den recht- schen onafhankelijke, den bekenden woordvoer der van de liga de Castelnau, den heer Xavier Vallat, die de afkoppeling van het artikel begon voor te stellen, om niet een zoo belang rijke kwestie hij begrootingsartikel af te doen, doch de belofte te houden van een principieel debat. Bij voorbaat was dit een verloren bestrijding bij de huidige politieke constellatie ia een ka mer, waarvan de leden van het midden er niet aan zouden denken, hun kinderen aan de unieke school toe te vertrouwen, doch uit kie zersvrees het liefst zich niet over de zaak uit spreken. Spreker had dan ook mooi wijzen op de ware sociale en economische revolutie, die de radi calen beoogen, zelfs van de regeeringstafel was geen steun te verwachten. De minister van onderwijs mag zelfs geen ministerieele saam- hoorigheid overwegen, hij is de vertegenwoor diger der radicalen. In zijn zeer krachtige rede wees de spreker er op, hoe voor de roode onderwijzers en de socialisten de unieke school niet anders is dan 'het voorbereiden van de collectivistische maatschappij en hoe hun woordvoerders niet hebben verborgen, dat zij door de unieke school de sociale revolutie willen bereiken. Zelfs Francois Albert, de zeer heftige radi caal, heeft dat durven zeggen op een onder- wijscongres in een rede, die hij uitsprak na die van den sociaiistischen voorman Léon Blum. Frangois Albert ontkent, dat nu wel en beweert, dat hij alleen de woorden van Blum beeft „geciteerd", maar het congres was in jubel over zijn instemming. Ook de volkomen onbekendheid met de kos ten werd ingeroepen en de heer Marin wees op de snelle stijging der kosten, die onvermij- delljk igt maar niets hielp l Bij de beraadslagingen gisteren in de Duit sche rijksbegrootingscommissie lieeft bij de beraadslagingen over den bouw van den pant serkruiser B. de sociaal-democratische afge vaardigde Hiining, uit naam van zijn fractie, de verklaring afgelegd, dat er voor de sociaal democraten geen aanleiding hestaat, om tegen over den pantserkruiser B eeu andere houding aan te nemen dan bij den bouw van den pant serkruiser A. De fractie herinnert er aan, dat de rijks- weerminister in 1930 verklaard heeft, dat hij afzag van het vragen van een eersten termijn voor den bouw, met het oog op den gespannen financieelen toestand. Waar de toestand nu nog meer gespannen is, hestaat er te meer aanleiding, om ook thans van den bouw af te zien. Hoewel de regeering en de burgerlijke par tijen den bouw verlangen en de sociaal-demo eraten prijs stellen op het behoud van de de mocratie tegenover fascisme en communisme, moeten uit den tegenwoordigen toestand de noodige gevolgtrekkingen worden gemaakt en stellen de sociaal-democraten den eisch, dat tegenover de belasting, door den bouw van den pantserkruiser B veroorzaakt, een ont lasting voor de arbeidende klassen gesteld zal worden. De sociaal-democraten behouden zich derhalve het recht voor op het gebied der belastingpolitiek nadere voorstellen in te dienen. Zoolang deze kwestie niet geregeld is, be houden de sociaal-democraten zich hun stand punt voor, zoodat zij zich, hij de stemming in de commissie, van stemming zullen onthouden. Bij de verdere debatten verklaarde de rijks- weerminister, dr. Groener, nog, dat hij met de eenmaal aanvaarde vlootpolitiek zou staan of vallen; een terugweg bestond en voor hem niet meer. De eerste termijn voor het pantserschip werd vervolgens goedgekeurd. Tegen stemden de communisten; de socia listen onthielden zich. De landelijke bevolking in de Ver. Staten toegenomen WASHINGTON, 11 Maart (R.O.) Voor het eerst sinds tien jaar heeft de „terug naar het land" beweging eenig succes gehad; in 1930 n.l is de landelijke bevolking toegenomen. Het departement van landbouw schrijft dit toe aan den toestand in de industrie. In 1930 vertrokken 1.392.000 personen van de steden naar boerderijen, hetgeen het hoogste cijfer is sedert 1924, toen 1.396.000 personen naar het platteland migreerden. Het departe ment schat de plattelandsbevolking op 1 Januari j.l. op 27.430.000, of een vijfde van de totale bevolking, tegen 27.222.000 een jaar geleden. Hoe een journalist in vrijheid gesteld werd SCHANDELIJKE BEHANDELING Na een hechtenis van drie weken werd den 5en Maart j.l. de hoofdredacteur van het ka tholieke blad „Rytas", P. Radzeviciua, uit de gevangenis vrijgelaten. Dit geschiedde 's morgens vroeg om 6 uur in alle stilte, om den katholieken geen gelegen heid te geven, hem een openbare ontvangst te bereiden. Na zijn in vrijheid stelling werd hij echter onmiddellijk naar het recherchebureau ge bracht en daar, in strijd met de bestaande be palingen, als een gewone misdadiger door de politie gefotografeerd. Daar de reeds op vrije voeten gestelde jour nalist tegen dezen onteerenden en ongemoti- veerden maatregel protesteerde, werd hij door een groep politiemannen met geweld voor het toestel geplaatst. Daarbij werd hij zóó mishan deld, dat hij zicli terstond door den officieelen arts moest laten behandelen. Hij heeft bij het openhaar ministerie een protest ingediend tegen een dergelijke sdhan- delijke behandeling van een katholieken staats burger en Journalist, Volgens een bericht uit Madrid heeft de nationale bond van Spaansche monarchisten, welke uit aanhangers der dictatuur bestaat, aan de regeeringscoalitie hij de a.s. verkiezin gen samenwerking voorgesteld. Dit is echter geweigerd op de overweging dat het niet aangaat samen te werken met aanhangers van de dicatuur tot het herstel van grondwettelijke toestanden. Santiago Alva wordt binnenkort te Madrid verwacht, waar hij weer actief deel zal nemen aan de politiek. Zamorra, de leider der republikeinsch socia listische partij, heeft tot zijn aanhangers een boodschap gericht, waarin hij de reden uit eenzet, waarom de partij aan de verkiezingen moet deelnemen. De eerste regen na zeven maanden droogte Na een droogte van ongeveer zeven maanden is in de Spaansche provincie, Badajoz, de eerste regen gevallen. De regen werd met uit bundig gejuich begroet. Arbeiders, die zich in een café bevonden, hieven een daverend applaus aan en organi seerden onmiddellijk feestvergaderiugen. Dooi de boerenbevolking werden in verschillende dorpen bals georganiseerd. Een daad van zelfmoord? In de Inrijpoort van het Spaansche gezant schap te Havanna is Dinsdagmorgen 'n hom ontploft. Toen de politie een onderzoek instel de, vond zij het lijk van een man, wiens iden titeit nog niet kon worden vastgesteld. Men vermoedt, dat men met een daad van zelfmoord heeft te doen, welke in verhand staat met de arrestatie van een officier, die kort te voren had plaats gehad. In de woning van dezen officier is eeu groo te hoeveelheid wapenen gevonden. „Politieke vacantie" in de V. S.? NEW-YORK, 11 Maart (V.D.) Een vergade ring van het bestuur der republikeinscbe partij lieeft de wenschelijkheid uitgesproken, dat gedurende eenigen tijd de politieke licha men niet bijeen zullen komen, opdat het land gedurende een „politieke vacantie" gelegen heid krijgt, zich te herstellen. In politieke kringen ziet men hierin een poging tot versterking van de positie van pre sident Hoover, die in het huis van afgevaar digden en in den senaat nederlaag op neder laag lijdt. Dit vermoeden wordt nog versterkt door een mededeeling van den voorzitter der vergade ring, den republikednschen senator Simeon Fess, die een campagne ten gunste van pre sident Hoover aankondigde. De senaat neemt terug, wat de kamer gaf PARIJS, 11 Maart. (H.N.) De financieele commissie van den senaat heeft met 14 tegen 10 stemmen het crediet voor de werkloozen, dat door de kamer tot 100 mjjlioen francs was verhoogd, weer tot 25 millioen teruggebracht. Door 15 staten geratificeerd GENèVE, 11 Maart (VAN ONZEN CORES PONDENT). De Nederlandsehe ratificatie-oor konde van de hamdelsconventae van 24 Maart 1930 is vandaag op het volkentocmdssecreta- riaat gedeponeerd. Twaalf staten hebben thans deze conventie geratificeerd terwijl de ratificatie van Duitseb- land, Frankrijk en Spanje, naar men hoopt, nog voor a.s. Maandag, wanneer de derde economische conferentie-Galijn geopend zal worden, zullen binnenkomen. Een strafvervolging? In den Franschen senaat heeft de minister van justitie Dinsdag een voorstel ingediend om een strafvervolging te doen instellen tegen senator Raoul Peret, in verband met diens wei gering te verschijnen voor de kamercommis sie,, die een onderzoek naar de Oustric-zaak in stelt. Een commissie uit den senaat zal het voor stel overwegen. WASHINGTON, 10 Maart (N.T.A.) Generaal majoor Smedley D. Butler, bekend om zijn uit latingen over Mussolini, heeft meegedeeld, dat hij tegen October ontslag zal vragen uit den dienst. Hij heeft maanden geleden een con tract gesloten, om na dien datum spreekbeur ten te vervullen. Reeds Maandag a.s. gaat hij drie weken lang in 20 verschillende steden voordrachten houden, om geld hijeen te bren- gen voor de werkloozen in Philadelphia, Gaat de „Kreuzzeitung" verdwijnen Volgens het „B.T." zal de „Kreuzzeitung", het oudste Berlijnsche blad der rechtsche par tijen, dat thans 83 jaar bestaat, met ingang van 1 Juli niet meer verschijnen. Tegen dien datum is aan alle redacteurs en medewerkers ontslag aangezegd, daar geen middelen meer beschikbaar zijn, om de uit gaaf voort te zetten. 'Intusschen worden nog onderhandelingen gevoerd, om het blad als een kopblad van een ander orgaan te doen ver schijnen. Württemberg tegen het rijk Nadat reeds vele jaren lang tusschen Würt temberg en het Duitsche rijk onderhandeld is over een andere verdeeling van de locomo tieven orders van de rijksspoorwegen, welka besprekingen echter steeds zonder resultaat bleven, lieeft thans de staat Württemberg hij het staatsgerechtshof een klacht tegen het rijk ingediend. Gevraagd wordt de interpre tatie van paragraaf 23 van het staatsverdrag inzake de spoorwegen van 1920. Württemberg krijgt tot dusverre slechts 1.41 pet. van de locomotievenorders en maakt op grond van tal van overwegingen aanspraak op minstens 4 pet. Ter bestrijding der valschmuntery Aan de volkenbondsconferentie van verte- gentvoordigers der centrale politiebureaux te» bestrijding der valschmunterij nemen 25 lan den deel. De heer K. H. Broekhoff, hoofdin specteur van politie te Amsterdam en commis saris van rijkspolitie, is de Nederlandsehe ver tegenwoordiger. Voorts is uit ons land ook aanwezig de heer A. H. Sirks, hoofdcommis saris van politie te Rotterdam, dia de inter nationale politieeommissie te Weenen verte genwoordigt. De conferentie heeft besloten een nota vnn den heer Broekhoff over een nauwere samen werking tusschen de verschillende centrale politiebureaux als grondslag van haar discus sies te aanvaarden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9