n. GOUDEN JUBELFEEST VAN DEN STILLEN OMGANG. ill, Plechtigheden in de Mirakelstad. ONTROERENDE STONDEN. Kerktelefonen HET NEDERLANDSCH PRIESTERCOLLEGE TE ROME. MAANDAG 16 MAART 1931 eid' zijl1' luisterrijke herden kingsbijeenkomst. igevf* richt*1" gc-v»« slag®1" eng* Ov®t' A Pastoor L. Stolk eerekanunnik. Pauselijke onderscheidingen. PONTIFICALE HOOGMIS. Predicatie Mgr. Aengenent. IN HET CONCERTGEBOUW, Openingswoord dr. G. C. v. Noort. Herdenkingsrede Pastoor F. X. Duynstee 0. E. S. A. Toespraak mgr. Aengenent. „HET VOLKOMEN HUWELIJK- VAN DR. TH. H. v. d. VELDE DE TITULATUUR VOOR ONZE BISSCHOPPEN DE „TRIBUNE"-KWESTIE DE DOODELIJKE AANRIJDING ONDER ZWIJNDRECHT OP 'N ONBEWAAKTEN OVERWEG Oude man op slag dood -- jvat®* j ituisterrijke wijze en onder ontzaglijke be- J®8SitetUing uit aille idee-len wan Nederland, is adag in hoofdstad het gouden jubelfeest het Gezelschap wan den Stillen Omgang ge- Zoo ooit, dan lis 'bij deze gelegenheid wel dui- Ntfe gebleken, boe 'groot en bloeiend alom de ^rotie is tot ihet H. Sacrament -van Mirakel hoe heerlijk Amsterdam bet middelpunt is ^'o^den to n deze machtige devotie, bijzondere luister werd aan de feestelijkke- ea op dezen jubeldag verleend, door de hooge ."^awioordigheid van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. en,genent, (Bisschop van Haarlem. tVa/nt naJdat des nachts duizenden en duieen- j n ©elgrims nit alle oorden van ons vader- ,aad den traditioneelen bedetocht door Amster dam hebben gemaakt, heeft Z. H. Exc. in de Catharina-kerk een pontificale Hoogmis op. ««dragen. Tot in ide uiterste boeken was bet ke-rkge- gevuld toen Haarlems Bisschop door de ?^®telijklheid werd ingehaald en geleid naar rijkversierde hoogaltaar. 2. H, Exc. werd bij het opdragen TOn het H. ^teoffer geassisteerd door den hoogeerw. heer ^s-bunnik Dr. G. C. van Noort, deken van Am- JJwöaan, als presbyter ossistens, de zeereerw. ^toren L. P. Stolk, pastoor ider St. Catharlna- en J. Th. Lagerwey, pastoor der Kerk van L. Vróuw Onbevlekt Ontvangen als troon- dlakens, den zeereerw. heer P. A. M. Lucas sen, kastoor der Kerk van de H.H. Engelbewaarders J8 's-Gnavenhage als ddalken en den zeereerw. keer ID. J. J. de Kok. pastoor der J&rk van de jf-H. NiooJ&as en (Barbara (De Liefde) als sub- ^aken. Cantores waren de zeereerw. heer J. M, Lu- bassen deken van Beverwijk en de weleerw. keer J. N. A. Beenakker, kapelaan der St. Ca- thurdnakerk. 'De ovemlge functies waren als volgt verdeeld: ad Mltram de zeereerw. beer IH. N. P. J. Berk hout rector van het Maagdenhuis, ad Baculam 4® zeereerw. pater D. IHeggelmans O.Carm., "testoor te Aalsmeer, ad libram de weleerw. »ater H. J. M. Wesseling O.E.S.A, directeur 'teiï bet 'Eucharistisch Bureau, ad candelaim de k'eloerw. heer J. C. de Groot, Kapelaan aan ..Dg Voorzienigheid", ad gremiale do welee.rw. heer W. A. G. van RJhijn, kapelaan der St. Ca- kharmakerk, Thuriferarius de weleerw. heer N. F. Pronk, eveneens kapelaan der St. Ca- ^harinak.erk en ceremoniariius de zeereerw. heer Th. Pdchot, secretaris van den bisschop. De R. Mig werd gediend door twee kleinzoons van <ten oprichter van den Stillen Omgang, de JOfflgeheeren J. en Fr. Elsenlburg. Het zangkoor voerde onder de leiding van de heeren P. v. d. Velde en B. Bak de nnissa Pon tificalia II van Perosd op uitnemende wijze uit. 0 Na het evangelie besteeg Mgr. Aengenent met shaf en rnyter den kansel en hield een korte Predikatie. Z. H. Exc herinnerde aan het evan gelie TOn den dag waarin verhaald wordt van de wonderbare vermenigvuldiging der broaden. Wij kunnen begrijpen, aldus Monseigneur, dat dg menschen met dankbaarheid en vereering opzagen tot den Wonderdoener en Hem Koning ^liden melken. Doch Jesus trok zich. in de hergen terug, daar Zijn Rijk niet van deze Gereld was. Doch wat Christus wel verlangt, is dat wij Hem uitroepen als den Koning van onze Har ten en onze Bleien. Want als zoodanig is Hij baarlijk Koning, zooals bij voor Pilatus' rech terstoel getuigde. Vanuit bet Tabernakel oefent Hij Zijn invloed uit. Van daaruit behaalt HÜ 2ijn triomfen op de harten der imenschen. Thans op dezen feestdag, willen wij opnieuw Erkennen dat Hij onze Koning ia. Want bet is 'inderdaad een bijzondere triomf die God viert over de harten der menschen. Zij hunnen God niet met de oogen aanschouwen. Onze verwanten kunnen wij liefhebben omdat Wij ibeq, zien. Onze vooronders kunnen wij hoog achten, doch wij kunnen hen niet liefhebben yWdat wij ze niet gezien hebben. Doch God beeft dit begrepen en Hij is menseh geworden. Hij is tot ons afgedaald en de menschen hebben Hem zinnelijk kunnen waarnemen. Doch boe wel de menschen God reeds vele eeuwen lang niet meer zintiuigelijk kunnen Waarnemen, toch zijn er nog mllliarden die Hem beminnen en daarom juist is Zijn triomf *°o -groot en zoo heerlijk. Elke eeuw zingt een eigen hymns tot God en Amsterdam heeft zijn eigen hymne aangeheven, ■*"an-t in deze stad heeft de Eucharistische God ttool.e triomfen gevierd. Die hymne van Am sterdam is de Stile Omgang. Dezen dag willen wij aan onzen Koning trouw ®h'er-en wij wUlea Hem heden zweren, dat Hij Wizo Koning zal zijn nu en in alle eeuwen, dat Wij onze Koning zal zijn in den hemel. 'Hiermede was de kerkelijke viering van het Souden jubileum va.n bet Gezelschap van den Stillen Omgang geëindigd. Des middags c-m twee uur ving in de groote ^al van toet Concertgebouw de massale herden- biiigsrbijeenltom'st aan. Het gebouw was reeds voor den aanvang van de vergadering tot in de biterste boeken bezet. Onder de aanwezigen *agen wij de vertegenwoordigers van de meeste katholieke ve-reenigingen van de hoofdstad, v&n verschillende afdeelingen van het Gezel schap van den Stillen Omgang benevens een Ktoot aantal geestelijken. In waarheid kon ge bigd worden, dat heel het katholieke volk bij - ingekomen was om het gouden jubelfeest ten, den Stillen Omgang op waardige wijze Sferen, j Op liet podium waar bet zevenhonderd man tellende leger van Amsterdamsche kerkzangers onder leiding van Anton ter Steege stond opge steld, was een met roode rozen versierde tafel geplaatst, waaraan mgr. Aengenent en het be stuur van het Gezelschap zouden plaats nemen. Voorts was het podium versierd met een om lijsting van donkerrood© azalia's. Een luid applaus steeg uit de rijen op toen om twee uur Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent, gevolgd door Z. Exc. mra T. J. Verschuur minister vain Handel, Landbouw en Nijverheid, het bestuur van bet Gezelschap van den Stil len Omgang en den zeereerw. heer L. Stolk, pastoor der St. Oatharinakerk de zaal binnen trad. Feestelijk ruischten de orgeltonen van Jan Nieland's, voor deze gelegenheid gecomponeer de „Ma-rche Pontificale" door de zaal, terwijl de bisschop zekenend langs de rijen schreed. Eerst toen Z. II. Exc. en zijn gevolg bet po dium liedden beklommen en achter do versier de tafel hadden plaats ge-nomen, bedaarden de toejuichingen langzamerhand. Onmiddellijk daarop trad de moderator van het Gezelschap van den Stillen Omgang, den hrr-geerw. heer kanunnik dr. G. C. van Noort, deken va.n Amsterdam naar voren om liet ope ningswoord uit te spreken. Monseigneur, Excellentie, dames ne heeren, aldus ving spr. aan, tengevolge van den lioo- gen leeftijd van den voorzitter van den Stillen Omgang en tengevolge van de bescheidenheid van onzen vice-voorzitter velt vanmiddag aan mij de eer te beurt deze heerlijke vergadering te -mogen openen van enthousiaste vereerders van den Zaligmaker in Zijn Aanbiddellijk Sa crament. God heeft onzen grijzen voorzitter, den heer Gare! Elsenburg, zoolang gespaard, dat hij op dezen dag kon waarnemen wat er onder Gods zegen geworden is van het kleine plantje, dat hij -vijftig- jaar geleden met zooveel zorg heeft opgekweekt. Ik ben er dan ook zeker van, aan uw aller verlangen te voldoen, door een heil- wen-sch -uit -te spreken tot onzen hoog bedaag den en verdienstelijken voorzitter. En aan de zen heilwensch zou ik de vorm w-illen geven van een bede voor hem en zijn nageslacht, die gij allen 'honderden die gij Ihier zijt met een krachtig „amen" zult ondersteunen: God geve U, verdienstelijken voorzitter die het ini tiatief hebt genomen tot dezen heerlijken ar- bead, God zegen© u en uw nageslacht! „Anten" rolde het antwoord op deze bede door de stampvolle zaal. Het is mij, Vervolgde dr. van Noort, ook een groote eer U, Mgr. Aengenent het welkom te mogen toeroepen. Het verheugt ons dat onze bisschop zoo goed heeft willen zijn om van morgen voor ons een pontificale Hoogmiis cip -te dragen, en ons thans weer verblijdt met zijn hoog© tegenwoordigheid. Het zal U allen wel bekend zijn dat Z. H. Excellentie gisteren zijn acht en vijftigsten verjaardag heeft gevierd. Wee-r 'bij Ik overtuigd uit aller naam te spre ken, wanneer ik u nog vele jaren toewensch, onder Gods 'besten en rijksten zegen op de bis schopsstoel in Haarlem. Zoolang Mgr. Aengenent onze bisschop is, heeft hij telkenjare in hef gezelschap van zijn secretarissen den Stillen Omgang meegemaakt. Monseigneur, vanmborgen hebt U gezegd dat Amsterdam een benzonder lied gezongen heeft dn het koor der steden. Welnu, u hebt dit lied van Amsterdam medegezongen. IJ be ut ons voorgegaan -in stillen eenvoud. Wat ds hiet dus heerlijk, dat wij ttoans U, die meer dan een uwer voorgangers getoond hebt een warm hart te 'bezitten voor Amsterdam, in ons midden zien. Wij 'hebbe-n vandaag ook het voorrecht Z.Exc. minister Verschuur in ons midden te zien, als de vertegenwoordiger der vier katholieke mi nisters. Ook hem heeten wij va.n harte welkom. Spr. besloet zijn openingsrede met de mede- deeling dat Z. H. Exc. Mgr. Aengenent, den zeereerw. heer L. P. Stolk, pastoor de CatharJ- na kerk dien morgen had begiftigd met het paarse kleed van eere-kanun-nik van het Haar- lemech diocees. De Amsterdamsche zangers zongen hierna he^ „Hoec Dies" van Alph. Vranken en het „Jesu dulcis memoriia" van Th. v. d. Bijl na. Daarna was het woord aan den feestredenaar den zeereerw. pater F. X. Duynstee O.E.S.O, pastoor te Utrecht voor het uitspreken van de groote herdenkingsrede. Na gewezen te hebben op de diepe beteeke- nis der aanwezigheid van mgr. Aengenent, die ook in allen eenvoud ons eenvoudige sterve lingen wilt volgen op onzen aanvoudigem tocht, wees spr. erop, dat de vier mannen, die den eersten stoot gaven aan deze door den stillen eenvoud zoo merkwaardige en plechtige hulde, behooren tot onzen degelijken doch eenvoudi- gen burgerstand. God doet wondere dingen door Zijn meest eenvoudige dienaars. De goddelijke Voorzienigheid heeft echter gewild dat een van hen dezen gouden jubeldag zou beleven. Wel uitgeput van lichaamskracht doch niet van geest, is de heer Karei Elsenburg heden in ons midden. Het moet voof dien grijsaard wel een dankbare voldoening zijn, dat God hem dezen dag deed beleven. De eenvoud van zijn persoon en der ontslapen vrienden blijve steeds de erfenis van onze „Stille ommegan- gers". Als we heden dit gouden feest vieren dan denken wij onwillekeurig aan het veelbespro ken processieverbod. Men zij echter eerlijk en verstandig in de eischen. Het zou onredelijk zijn, ook zelfs van een christelijke regeering de opheffing van dit verbod te eisclien, indien de gemengde bevolking in ons vaderland daar voor een struikelblok mocht blijken te zijn. Principieel blijkt echter waar, dat den Koning- Christus daardoor onrecht wordt aangedaan, want Hij, en Hij alléén beeft recht op alge- meene, openbare hulde. Dan wees spr. erop, dat Christus leven hier op aarde zich kenmerkte door stillen eenvoud, zoodat men erkennen moet, dat Christus den stillen omgang door deze wereld verkoos ver boven elke openbare koningshulde. Christus werd geboren in het vergeten Bethlehem, en wel -bulten de muren, niet in' een menschwaardige woning, doch in een hoiirtrwrtaL fcs 4e «UUe wen- 4en nagM; ver ge! er. onbekend. Niet de grooten der aarde werden 't eerst naar de kribbe geroepen, doch de arme herders, In dien heiligen nacht hiel den deze eenvoudige herders den eersten „Stillen Omgang" naar den Koning Christus. Daarna riep Hij de grooten dezer wereld de koningen uit het Oosten. Doch God wilde niet, dat de koningen in Jerusalem's straten de ge boorte van den Chris:us'plechtig zouden pro- clameeren; per aliam viam, langs een anderen weg keerden zij naar hun land terug. Teeke nend! Van de 33 levensjaren bracht Jesus 30 jaren door in 't verborgen leven te Nazareth. Spr. verhaalt dan, hoe Hij bij zijn schitteren de wonderen de geestdriftige joden het zwij gen oplegde: hoe Hij eens Zijne Koninklijke glorie wilde manifesteeren op den berg Thabor. Zelfs de êëne zegetocht van den Koning- Christus binnen Jerusalem's muren met de wuivende palmen en jubelende zegekreten moest toch het karkater van Christus' stillen omgang door de wereld bewaren. Doch met den dood hield de „Stille Omgang" op. Aan het kruis reeds begon de openbare plechtige omgang van den zegevierenden Koning. De „stille omgang" van Christus nam een einde, de glorievolle omgang begon. Zijn op standig werd een zegepraal, de grafsteen viel te pletter -ter aarde; de steenen rotsen van den Olijfberg zongen haar zegezang bij Christus' hemelvaart, de plechtige intocht in het hemelsch Jeruzalem. En wij, stille ommegan- gers, wij brengen den Koning-Christus onze stille hulde, doch eens doen ook wij onze plech- tigen omgang in het hemelsch Jeruzalem; hier zeggen wij liet in stilte, daar in eeuwige ont- sterfelijke jubelzangen: „Waarlijk, deze is de Zoon van God". Niet alleen wij, maar ook de Christus-haters. Op Golgotha's kruin verdrongen zich de zwij genden, de nieuwsgierigen; daar stonden de pharizeeërs al honend en spottend; „l'histoire sa répête". Daar staan bij den' „stillen om gang" aan de boeken der straten en. op de plei nen de zwijgenden, medelijdend de schouders ophalend; daar staan de Christus-haters, ons overlatend met boon e-n spot. Doch als wij/in aaneengesloten onafzienbare rijen voorbijtrek ken, ontplooiend een krachtig geloof, een alles trotseerenden heldenmoed, met voeten tredend elk menschelijk opzicht, den Koning-Christus huldigend in een stil maar diepgeloovig gebed, dan moeten die zwijgers, dan moeten de Christus-haters, -al is liet met wrok in 't hart, erkennen, dat het rijk van den Eucharistischen Koning machtig is en geweldig, dan moeten zij wei, al is het tusschen de knersende tanden gedwongen de eeuwig ware geloofsbelijdens af leggen: „Waralijk, deze is de Zoon van God". Christus heeft dus op aarde den stillen om gang verkozen boven elk uitwendig praalver toon. Ditzelfde karakter vindt men terug in de H. Eucharistie. Evenals bij Zijn plechtigen •intocht binnen Jerusalem wil Hij nu en dan de glorie van zijn Eucharistisch Koningschap toonen, opdat de menschheid Zijn oppennacht erkenne. Wie denkt hier niet aan de openbare plech tige processies in Roomsche landen jaarlijks met Sacramentsdag gehouden; wie denkt hier niet aan de dertig Internationale Congressen der laatste 50 jaren, wie denkt hier niet met trots in 't hart terug aan den dag waarop onze zegenrijke regeerende Paus Pius XI, om ringd door een adellijken staf hoogwaardig- heidsbekleejjers, voor 't eerst na 60 jaren huiten het Vaticaan en St. Pieter ten aanscltouwe van duizenden toeschouwers den Koning Eucha- risticus rondleidde langs het ontzaggelijk St. Pietersplein; wie denkt -hier niet aan de tijden van weleer, vóór de rampzalige Reformatie in ons vaderland, toen bij de jaarlijksch-e herden king van het hoogheilig Mirakel van Amster dam heel de stad zich tooide in feestgewaad om götuige te zijn van den. openbaren, feeste- lijken omgang van Christus Koning door Am sterdam's straten. Die jaarlijksche hulde aan het hoogheilig Mirakel gebracht, bewerkte de eer en de op komst van ons zoo dierbaar Amsterdam. Het hoogheilig Mirakel is de eer en de opkomst van Amsterdam; het nageslacht heeft die keizerskroon geplaatst op haar stadswapen ja haar geplaatst -hoog op de ranke torenspits der Westerkerk, welke aan heel de stad en ver daarbuiten verkondigt de glorie van het hoog heilig Mirakel van Amsterdam! Toch heeft de Koning Eucharisticus buiten dat openbaar eerbetoon dein stillen omgang boven alles liefgehad. Heel de geschiedenis der H. Eucharistie is daarvoor een sprekend bewijs. Reeds de instelling van het H. Sacrament droeg bet karakter van stillen eenvoud. Even sprekend is Christus' verhouding tot de Em maüsgangers. Toen de Eucharistische Koning zich openbaarde, verdween Hij uit hunne oogen. Nu en dan wordt het H. Misoffer in pracht en praal opgedragen, doch in den regel worden da H.H. Missen opgedragen volgens de meest eenvoudigen vorm van ons kerkelijk ceremo nieel. Koningen en keizers wonen en zetelen in weelderige paleizen, de Eucharistische Koning daarentegen in het armste en meest verlaten kerkje; in de kunstvolle kathedralen zoowel als in het kleine, eenvoudige kloosterkapel letje, in liet hutje van den armen missionaris. Zelfs het glorievolle Mirakel van Amster dam dankt zijn ontstaan aan het meest nederige alle-daagsche feit. Een arme zieke wierp met het braaksel de H. Hostie uit;1 Ce eenvoudige vrouw werpt het in het haardvuur; de Eucha ristische koning straalt ongedeerd boven de vlammen. In het kleinste kerkje van Amsterdam her denken wij jaarlijks, ja dagelijks, bet alombe- k-ende Mirakel. Juist de stilte en eenvoud van dit bedehuisje koos Christus uit voor Zijn „mirabilia". Hier viert de Ko-ning-Eucharisti- cus Zijn „stillen omgang" in den meest spre kenden en zielroerende zin des woords. 1 „Als allen zwijgen, dan zullen de steenen spreken". Hier in het Bagijnenkerkje, waar eiken dag aanbidding is, verstomt het luidruch tig gewoel van de nabije Kifcverstraat; bier zwijgen zelfs de biddende scharen, in diepe stilte stijgen hunne gebeden omhoog. De „stille omgang" is niet iets nieuws; dateert reeds uit de dagen, toen het -hoogheilig Mirakel van Amsterdam jaai'lijks in openbare processie werd gevierd. In vergetelheid geraakt, heeft men het vóór 50 jaren weer in eere hersteld. Wat wij doen, deden dus reeds onze voorvade ren. Ook al zou het processieverbod worden opgeheven, wij Amsterdammers, wij Katholie ken van Nederland, blijve trouw aan die eeuwen oude heilige traditie. „Als dezen zwijgen, dan zullen de steenen spreken"! Daar gaan de „stille ommegangers"; zij 'zwijgen, de duizendtallen in het nachtelijk uur langs de straten der Groot-stad; zij zwij gen, geen lofzangen jubelen door de grauwe luchten, geen luide gebeden wellen op uit die diep geloovige harten; alles zwijgt. Ze komen en gaan in dichte drommen, vurige Amster- damers, onvermoeide provinciemannen, stoere Volendammers; ze kome nuit het hooge Noor den en uit het Katholieke Zuiden; ze komen, priester en leeken jong en oud, elke stand, en j Tang fondom des Mtustratt persoon w» aden «je- liefdenBisschop. Zij zwijgen, maar de geweldige voetstappen op het harde plaveisel spreken, ja galmen in vasten maatzang het eindeloos: sanctus, sanctus, sanctus, heilig, heilig, heilig Hoort, hoort, de steenen spreken! De straatsteenen juichen en jubelen, den Eucha ristischen Koning ter eere! De echo's klinken, ja dreunen langs de huizen der straten; de steenen der huizen en de steenen der straten beginnen te zingen, te jubelen, en zoo weer klinkt eindelijk van huis tot huis, van straat tot straat, van plein tot plein, in vasten maat zang de blijde jubelzang: heilig, heilig, heilig, hosanna den Zoon van David. Amsterdam, ja gij zijt groot en machtig, on ze trots en glorie; doch dierbaar zijt gij ons alléén om uw beroemd, zegenrijk, onsterfelijk, nooit volprezen „Hoogheilig Mirakel", De vice-voorzitter van bet Gezelschap, de heer L. A. P. M. v. d. Broek, deelde vervolgens mede, dat een telegram was ingekomen van Z. Em. Kardinaal van Rossum, waarin de kerk vorst vertelaarde in den geest deel te nemen aan de herdenkingsbijeenkomst en Gods ze-gen af te smeeken over bet gezelschap in 't bijzon der over den stichter en presiden-t, den heer C. Elsenlburg Voorts werd medegedeeld, dat een telegram van hulde en aanhankelijkheid was verzonden aan Z. H- den Paus, waarop Zijne Heiligheid ihad geatnwoord met den Pauselijkeu zegen te -geven aan den medestichter van bet gezelschap, den -heer C. Elsenburg. Deze Ihad in de artistenloge boven bet podium -plaats genomen en toen zijn grijs hoofd boven in de zaal even zicthlbaar werd steeg er een donderend applaus op uit de overvolle zaal. fl Na een korte pauize werd de herdenkingsbij eenkomst voortgezet. Het zang-koor zette het tweede deel der ver gadering in met bot Ave Verumi van Dr. C. Hu'igens O.F.M., waarna de heer K'uulke-rs, voorzitter van den Stillen Omgang te 's-Graven_ hage, gelegenheid kTeeg om namens alle lan delijke afdeelingen van het Gezelschap zijn ge- lukwensc'hen over te brengen. Adhtereenvolgens bracht spr. hulde aa.n den heer C. Bisenibu-rg en aan het ibestiuur va-n den Stillen Otngang. 'Spr. hoopte dat de familie Elsenburg steeds vertegenwoordigd zou blijven in -het bestuur van het Gezelschap en besloot met den wensch, dat het Gezelschap van den Stillen Omgang de schoon© traditie ongerep-t bou bewaren. Namens de katholieke Amsterdammers sprak de heer J. IV. Smit liet bestuur van hel. Gezel schap toe. Spr. herinnerde aan de eerste jaren van den Stillen Omgang, toen de vereerders van het Mirakel van Amsterdam in groepjes van twintig door de stad trokken. Thans, aldus spr., gaan wij in drommen, hij duizend tallen tegelijk. Dit alles is naast Gods zegen, te danken aan het werk van het bestuur. Daarvoor bracht spr. dit bestauur hulde eu oprechte dankbaarheid. Het zangkoor zette na het tweede deel van de rede van pater Duynstee, dat wij om wille van ide overzichtelijkheid van het geheel d-irect ach ter het eerste hebben doen aansluiten, het „Qua-in Di'lecta" van Ph. Loots in. OHm-iddeJ.lij'k daarna .hield Z. H. Exc. Mgr. J. D, J. Aengenen-t een toespraak tot de aanwezi gen. Wie -zou niet vervuld zijn van heilig enthou siasme, aldius Z. H. Exc., waaneer meu deze 'heerlijke bijeenkomst mag bijwonen, die niets anders is dan een prachtige manifestatie van ons diep geloof In de werkelijke tegenwoordig heid van Jesus Christus in het H. Sacrament des Altaars. Wanneer men deze bijeenkomst heeft mogen bijwonen en geboord heeft met welk een enthousiasme de feestredenaar werd toegejuicht, dan gevoelt men een diepe vreugde e-n -dankbaarheid jegens God, omdat zooveel dieip geloof leeft dn de harten van mijn Amster dammers en in de harten van de velen die van •verre zfj-n gekomen. Wanbeer ik op diit ©ogenblik de gedachten en de gevoelens zou -mogen ontleden van hen, die op -dit oogenblik hier aanwezig zijn, wat zo-u ik dan ee -n rijkdom -van diep godsdienstige ge voelens en idealen te zien krijgen. Met mij hebt gij gejubeld in uw hart, toen het zangkoor bet „Haec Die^" aanhief: „Dit is de dag dien de Heer voor ons gemaakt heeft". Welke rijkdom van gevoelens ons allen, ook mog-en bezielen, drie gevoelens, waartoe de li turgische gebeden der Kerk vandaag aanspo ren, zijn op dit. jubelfeest ons aller deel. De Misgelbeden vian dezen Zondag wekken ons op tot gevoelens van blijdschap, vertrouwen en dankbaarheid jegens God. Wanneer de Kerk vandaag het „Laetar© Je rusalem" aanclhft, dan mag du 't bijzonder wel gezegd worden: „Verblijdt u Amsterdam en gij die Amsterdam en zijn Mirakel liefbebt, houdt een f-eestvergadering". In het Graduale der H. Mis wet-t de Kerk op tot vertrouwen in God. „Die ver-trouwen op God zullen zijn hls de -berg Sion, onwankelbaar. Berg-en staan om hem been a-is om hem te beschermen en God de Héér Zelf etaat om hen heen, die op Hem willen 'betrouwen." Is 't niet aiscf deze woorden ia 't bijzonder geschreven zijn voor de stad Amsterdam. In deze stad bloeit de, devotie tot het H. Sacra ment. Mogen wij daarom -niet vertrouwen dat God ons zal blijven beschermen? Wlij leven in een moeilijken tijd. Soms vreezen wij dat alle 'grondslagen van deze wereld zullen worden om gewoeld. Wij hebben andere wetten noodig, roe ipen sorpim 1-genwij willen een andere eoonomi- sahe orde, roepen anderen en weer anderen verwachten alleen heil van een revolutie. God echter zegt, dat de menschen nieuwe harten noodig hebben, die zullen opvlammen van liefde tot Hem. Wanneer wij Gods stem hoorem en zien hoe dn Amsterdam het hart van duizenden klopt van liefde voor Jesus dn het H. Sacrament, dan mag men vertrouwen, dat God Amsterdam en ons gansdhe vaderland op een bijzondere wijze za-1 blijven beschermen. In het Offertorium der H, Mis van dezen Zondag roept de Kerk eenieder op tot dank baarheid: „Looft en dank den Heer, omdat Hij zoo goed ds voor ons en zingt een hymne te Zijner eere omdat Hij goed is." Dit woord is eveneens -bijzonder toepasselijk. Wij moeten God dankbaar zijd voor de instelling van he-t H. Sacrament des Altaars, voor het Mirakel, dat Hij in deze stad wrochtte en voor de devo tie, diie Hij heeft Ingeplant dn onze harten. Maar naast God zijn wij dankbaarheid ver schuldigd aan enkelen in ons midden, die veel gearbeid hebben voor den bloei en de versprei ding van deze schoone devotie. Daarom is het mij bijzonder aangenaam te kunnen mededeelen dot het Z. EL. den Paus heeft behaagd de heeren Alph. Elsenburg, T, Kristen en J. Taikes te begiftigen met het gou den eerekruis Pro Ecclesia et Pon-tifico. Onder luide toejuichingen uit de zaal overhandigde Monseigneur de onderscheidingen aan de drie haaspen. •- Ik zie Amsterdam, aldus vervolgde Z. H. Exc., zooals David Jerusalem zag. Ams-terdam, gij zijt de stad, wiaar de huizen dicht aaneen-ge- bouwd zijn, waarin de katholieken allen teza men een reusachtige en sterke eenhei-d vormen dn de devotie tot het H. Saoraimen-t. Tot u trek ken jaarlijks de -dichte drommen van heel Ka tholiek Nederland. Mogen die drommen aan groeien met duizend- en tien-duizendtallen en moge deze massale devotie den Koning Eucha risticus bewegen om nog -duizenden en tiendui zenden hetzelfde g-e-luk te doen deelachtig wor den, opdat eens heel Nederland -zal opgaan tot Jesus Christus in zijn Heilig Sacrament. Feestelijk en sonoor klonken daarna do woor den van bet Mirakellied gezongen door Jan Neliissen, door -de zaa-1, en het l-aatste refrein werd door allen staande meegezongen. De waarn. voorzitter, d-e heer L. A. P. M. v. d. Brocke bracht nog dank aan Mgr. Aenge nent »n Z.Exc. minister Verschuur voor hun ■tegenwoordigheid, dankte ook de zangeres die zich onder de leiding 'van den heer Ter Steege uitstekend van -hun .taak hadden gekweten en richtte zich daarna tot alle menschen in de zaal, _wier aanwezigheid zeer o-p prijs werd ge steld. Tenslotte gaf Z. H. Exc. zijn bisschoppelijken zegen, waarna de bijeenkomst gesloten werd. Heel de vergadering is door den K. R, O. draadloos uitgezonden. (Ongecorrigeerd.) MACHTIGING VOOR AANSLUITING VEREISCHT De Minister van Waterstaat heeft beslist, dat een machtiging vereischt is voor net gebruik van z.g. kerktelefonen, ten doel hebbende bet voor personen in de aangesloten perceelen mo gelijk te maken de kerkdiensten te volgen. Jn deze machtiging, welke in voorkomende gevallen door liet betrokken kerkbestuur moet worden .aangevraagd, zijn de voorwaarden om schreven, welke aan het hebben van een derge lijke telefonische aansluiting zijn verbonden. Op den Index geplaatst De Congregatie van het H. Officie heeft op den Index van verboden boeken geplaatst bet werk „Het volkomen Huwelijk" van den Ne- derlandschen auteur dr. Th. H. v. d. Velde. Van officieele zijde woixlt ons medegedeeld, dlart. de titel van Hoogwaardige Excellentie, welke volgens het pauselijk decreet van 31 December 1930 aan alle Aartsbisschoppen en Bisschoppen moet wo-rden toegekend, ook in de Nederlandsche Kerk-Provincie behoort te worden ingevoerd. PATER DR. VRIJMOED Viering van het zilveren priesterfeest Zooals reeds is gemeld, zal de viering van het zilveren priesterjubileum van pater Vrijmoed O.F.M. te Delft, hetwelk valt op 25 Maart a.s., wegens den H. Vastentijd worden uitgesteld tot 19 en 20 April a.s. Zondag 19 April zal het feest kerkelijk wor den gevierd; onder de plechtige H. Mis van dankbaarheid zal de feestpreek worden gehou den door den zeereerw. pater H. Caminada, eer tijds kapelaan der parochie, thans directeur van het Missiecollege „St. Franciscus Solanus" te Sittard. Maandagavond 20 April zal de jubilaris wor den gehuldigd in de groote zaal van Stads Doe len, alwaar ais spreker zal optreden prof. dr. Alph. Steger, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. TASTOOR JAC. VAN GINNEKEN Vrijdag is in den ouderdom van 80 jaren, voorzien van de H.H. Sa-cramenten der Ster venden, overleden de ZeerEsrw. Heer J. van Gi-nneken, pastoor van Riel. OUD-MINISTER DE WAAL MALEFI.TT f Te Katwijk aan Zee is Zaterdagmorgen half 4, op 79-jarigen leeftijd, overleden de heer J. H. de Waal Malefijt, oud-minister van Ko loniën, oud-lid van de Tweede en Eerste Ka mer en oud-burgemeester van Katwijk. ALEX FAASSEN f Te 's.Gravenhage is gisteren i-n den ouderdom van 91 jaar overleden de bekende oud-tooneel- speler Alex Fa assen. DE HEER NIVARD EERSTE KAMERLID Het Centraal Stembureau heeft van den heer F. L. D. Nivard te Rotterdam bericht ontvan gen, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer (vacature wijlen J. J. G. bacron van Voorst tot Voorst) aanneemt. DE RAMP VAN DE „NOORDPOOL" Buitenlandsche deelneming Bij de directie van het Staatsvisschershaven- tedrijf te IJmuiden is een brief ingekomen van den heer A. Stephen, havenmeester te Fraser burgh, die schrijft, dat de bevolking van de havenplaats Fraserburgh aan de bevolking van de havenplaats IJmuiden haar innigste deel neming betuigt bij het verlies van den stoom- treiler Noordpool op de rotsen van Roseliearty op den eersten dag van Maart. De havenmeester geeft als zijn meening te kennen dat de roerganger van de Noordpool door een zee uit het stuurhuis is geslagen, waardoor het schip onbestuurd een speelbal der woeste golven werd en op de rotsen sloeg. De rest van de bemanning zal toen aan dek gekomen, doch direct door ds overkomende golven weggeslagen zijn. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN h Het elfde retourvliegtuig Wij ontvingen ten bate van het Nederlandsch Priestercollege „Pius XI", onder patronaat van. den Heiligen Wiiiibrordus, te Rome, de navol gende giften: Mej. L. L. Amsterdam N. N. Roermond. N. N. Workum D. V. Amsterdam N. N. te Leeuwen ƒ10.— - 2.— - 2.50 10.— -10.— Totaal 34.50 Te Delft DE VERWIJDERING UIT DE LEESZAAL In antwoord op de interpellatie van bet com munistische lid van den gemeenteraad van Delft S. M. StikkelmanBogaard, betreffende het verwijderen van „De Tribune" uit de Open bare Leeszaal door het 'bestuur dier iniriclhtang, deelen B. em W. o.a. mede, dat zij de beslissing van genoemd bestuur slechts kunnen toejui chen, zoodat van ben geen maatregelen zijn te verwachten. Behandeling in hoogcr beroep Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, melden de dat. het 11e retourvliegtuig Zaterdag niet Is vertrokken, wegens eenige herstellingen aan de metaren. Hst yajtagtsfa; fesvindi vlch. ta Cairo. MOET VERDACHTE WORDEN VRIJGESPROKEN? In hooger beroep heeft Zaterdag voor het Haagsch Gerechtshof terechtgestaan de 31-ja- rige chauffeur A. J. A. Kuiters uit Dordrecht, die door de Rechtbank aldaar is veroordeeld tot zes weken hechtenis, en 6 maanden intrek king van liet rijbewijs, wegens het feilt, dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn dat op 21 Juli 1930 de 23-jarige student van het Groot Seminarie te Warmond Leo Kraakman, uiit Haarlem, die zich met een collega nabij de pont te Zwijndreobt bevond op een rijwiel, met een door verd. bestuurden auto is aangereden, tengevolge waarvan K. bijna onmiddellijk, is overleden. De procureur-generaal mr. de Visser meent na getuigenverhoor dat de schuld van den verd. door de Dordtsche Rechtbank terecht Is aan vaard en hij vraagt bevestiging van bet vonnis. Volgens den verdediger staat verd's schuld geenszins vast en zal hij moeten worden vrij gesproken. Zaterdagmiddag its op den ombewaakten over weg nabij de spoorbrug over de haven te Beverwijk de 79-jarige K. G. F. door een uit de richting Uitgeest komenden trein over reden en gedood. Hoewel de machinist, die het ongeval zag aankomen nog remde, kon de trein, niet meer tijdig tot stilstand worden gebracht. De trein had zes minuten vertraging. Het lijk is naar het lijkenhuisje op de Al- gemeene Begraafplaats te Beverwijk overge bracht. DE PACHTWET Verzoek ran den Bond van Landpachters In de Harmonie te Alkmaar werd een. groote provinciale vergadering van den Bond van Landpachters gehouden, waar ongeveer 200 boe ren, tegenwoordig waren en de pachtwet be sproken werd. Een motie werd aangenomen, waarin de Eerste Kamer verzocht wordt het wetsontwerp ten spoedigste in behandeling te nemen en aan te nemen. STAKING VOORKOMEN Er is een regeling getroffen De dreigende staking bij de firma Nico te» Kuil© en Zonen, te Enschede, waar de karn- inhangers, op heden het werk zouden neer leggen, als de firma niet aan de wenedhen der arbeiders tegemoet kwam, gaat niet door. Er is een regeling getroffen tusschen de firma en de arbeiders, waardoor de kam-inbangers aan het werk kunnen blijven. ERNSTIGE BRAND IN EEN INDISCHE ONDERNEMING Een schade van 3 ton. MED AN, 14 Maart. (ANETA). Gisterenmiddag brak brand uit op de onder neming Arnhemia, van de Deli-mij. in de afd. Deli; 80 pintoes, 3 pasarloodsen en een bios coopgebouw werden verwoest. De schade wordt geschat op 300.000. VLAK VOOR ZIJN WONING GEGREPEN EN OVERREDEN Men meidt uit Ten-Boer (Gr.): Zaterdagmiddag ongeveer 2 uur reed ënn auto, waarin iwee personen waren gezeten, met groote snelheid over den Rijksweg in de rich ting Delfzijl. Even voorbij de brug over het Damsterdiep reed de brievenbesteller Jan Broeksema, die met de post uit Groningen teruggekomen, zich naar buis begaf. Bij het uitwijken voor een kruiwagen m-et pulp werd de brievenbesteller, vlak voor zijn woning gegrepen en tegen deu grond geslingerd. Zwaar gewond aan de borst werd hij in zijn woning binnengedragen, waar dr. v. d. Meer de eerste hulp verleende. De ge wonde weid naar het Academisch ziekenhui» te Groningen overgebracht. De bestuurder van den auto, die door krach tig remmen een aanrijding trachtte te voorko men en de medeinzittenden werden in 't ge» heel niet gewond. De auto jverd zwaar jg<* hayead, -rr

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5