ALGEMEEN OVERZICHT. DE RUSSISCHE VERVOLGING ERICH TETZNER TER DOOD VEROORDEELD Sproeten komen vroeg ia De ramp van de „Viking" Sprutol. Bij RUSLANDS KRANTEN WEZEN Lloyd George dreigt -Jet plan voor den moord AMERIKA'S BEDRIJVIGE KUSTWACHT DONDERDAG 19 MAART 193Ï Het échec te Genève GRUWELIJKE MISHANDELINGEN CANADA PROTESTEERT TE WASHINGTON DE AARDVERSCHUIVING IN SAVOYE het voorjaar, koop tijdig een pot alle Drogisten. HET GEHEIM VAN DE GROOTE SUCCESSEN Werkloosheid in Engeland NOG STEEDS GROOTE WANORDE SCHERPE DISCUSSIES VERWACHT WAT DE DESKUNDIGEN TE VERKLAREN WISTEN DE ROL VAN TREURENDE WEDUWE Europa's werkloosheid TEGEN DE ACTIE DER GODLOOZEN LOONCONFLICT IN DUITSCHE BOUWBEDRIJVEN VI e>mettingen in Katholieke en lrt niet-Katholieke landen Ie?6 H- Vader neemt telkens weer iedere ge- Senheid te baat om op menschelijke gebreken, <3Walingen en verkeerde stroomingen van tee ^en vinSer te leggen en er ernstig te waarschuwen. Zoo ook dezer dagen, 11 2. H. (jg professoren en studenten aan het «Selicum»( d6 Dominicaner universiteit, Hl® ?en generaal der Dominicaner Orde in ««tige audiëntie ontving. e Paus sprak over besmettingen, die tegen- «ordig in piet-katholieke landen op gods- ^e«stig gebied gevonden worden en op andere, ««•"inee Katholieke landen hesmet zijn. "at de eerste betreft, sprak Z. H. over het «genaamde Pan-christendom, dat weliswaar c.ee«t de gedachten, in leer en in levenswijze J'stus te volgen, maar geen lid wil zijn van Kerk van Christus en haar leer niet belieft 6 v°tgen. v -6CUS de opmerkingen van den H. Vader v. *t'gt men in andere landen, waar de Katho- Kerk de algemeene kerk van het volk slagwoord om zich aan de Kerk en haar ^schriften te onttrekken. Men zegt, dat men «1 Katholiek is, maar niet clericaal wil zijn. De Paus noemt dit een leelijk woord en zegt, er zelfs menschen zijn, die aan anti- >.c'r'calisme doen, zonder daardoor tegen de k te willen ageeren, naar hun zeggen. ö«ze dwaling en de slechte wil dier anti- Aicalen, (de te goeder trouw misleiden niet ,6 «a gesproken) is zoo openbaar duidelijk, d6 Paus Z0 niet nader omschrijven wilde, iedereen ze kent: „Intelligentibus pauca", ^'de z. H. Wie eenigszins op de hoogte is )a« de tegenstellingen en polemieken van den atsten tijd tusschen Vaticaan en Italiaansche Staatsautoriteiten (ze zijn zeer talrijk) begrijpt, :at onder deze karakteristieke beschrijving van ?e« Paus ook een eigenaardige geestesrichting .«doela wordt, die door eenige richtinggevende Aoistische regeerings-organen ingeslagen is. Ih. den laatsten tijd hebben opvattingen als 6 hunne vasten vorm aangenomen, terwijl ze Voeger slechts min of meer onbewust werden êedeeia. °nlangs hield de onderstaatssecretaris van ?et ministerie van binnenlandsche zaken in de «hier een redevoering, die heel eigenaaidige 0pVattingen verkondigde omtrent vragen van ïuhlieke orde en moraal. Onorevole Arpmati ^ende dat by de verzorging van hulpbehoeven- 6 moeders en kinderen de onwettige juist Zoveel rechten hadden als de wettige en t0emde er op, dat het nationale werk van loederschap alleen de hulpbehoevendheid als 'Aatstaf nam bij de verpleegden. Het Giornale d'Italia", dat noch vóór noch het'opkomen van het fascisme erg sterk in de zedenleer, gaf Arpinati overvloed van Selijk, want het eenige te bereiken doel was Volksvermeerdering. Arpinati ging nog verder, door in zijn rede '««spelingen en opmerkingen te maken tegen 116 bekende toespraak van den H. Vader tot de Vastenpredikers, waarin Z. H. opkwam tegen het schenden van verschillende punten van het Concordaat, vooral tegen het dulden van Hgenlijke misstanden en schandaalblaadjes «tt op variété en cinema-gebied. Het leek wel, of de Onorevole nooit van een Concordaat gehoord had en hij verzekerde, dat dagbladpers nooit meer dan in onze dagen heli beijverd had rechtschapen te zijn. Het «loge waar zijn, dat zy niet zoo scandaleus f«eer is als vroeger, maar dat is nog slechts ««er relatief goed. Arpinati durfde zelfs beweren, dat de Zon dagsrust heelemaal volgens de bestaande wet- Ifitt geobserveerd wordt. Eigenaardige opvat- hng van rust. lederen vreemde en ook velen Italianen is het tot groote ergernis te zien, hoe «taats- en stadsbestuur geregeld op Zondagen '«ten. arbeiden. Erger nog was het te hooren, dat men mo- Belijk nog komen zou tot eene hervorming van de Zondagsrust, wijl de wekelijksche rust op denzelfden dag (n.l. Zondag) aan allen gegeven, !«t moeilijkheden enz. aanleiding geven kon. Deze opmerking heeft in hooge kerkelijke kringen begrijpelijkerwijze groote ontstemming Sebracht en de „Osservatore Romano" vraagt ia een artikel, getiteld „Voor de publieke mo- raal", of dit Damocles-zwaard nog moet neer- vallen op de hoofden dergenen, die eerbied ver engden voor het goddelijk gebod der Zondags heiliging, of op hen, die zich onderwerpen wil- 'en aan den steeds stijgenden rhythmus van het leven. Het blad, dat, zooals hekend, op polemisch Sebied, zeer sterk is, weerlegt Arpinati, vooral «iet aanhalingen uit vroegere redevoeringen «'an Mussolini, o.a. uit een rede, in de kamer Behouden op 13 Mei 1929, waarin de Duce den Italiaanschen staat als Katholiek kenmerkte en °ok uit artikelen uit het Lateraansch verdrag «h het concordaat. De „Osservatore" neemt overigen Arpinati Onderhanden over zijne ongepastheden tegen over „de leeraars der zedelijkheid" en de „mo ralisten van beroep", en geeft hem goed te ver staan, dat het Vaticaan zijn onvriendelijkheden legen pastoors, bisschoppen, ja tegen den Paus «elf, niet duldt. Het Indisch probleem Gandhi heeft een bespreking met de leiders her Indische moliamedanen gehad over de toe homstige constitutie van Indië en de waar horgen voor de godsdienstige minderheden. De leider de moliamedanen verklaarde na afloop van de besprekingen, dat overeenstem- hiing over de voornaamste vraagstukken reeds «oo goed als bereikt is. Een definitieve over. oenkomst zal waarschijnlijk-binnenkort geslo ten kunnen worden. Gamdhi voerde Dinsdag ook 't woord voor een druk bezochte vergadering te Bombay Waar hij de resultaten van zijn onderhande lingen met den onder-koning besprak. Hij verklaarde, dat de strijd zal worden hei- fat, als de wapenstilstand niet het gewenschte «esultaat oplevert. De Indische bevolking zal «ich echter niet afzijdig mogen houden bij de pogingen, om tot een eervollen vrede te geraken. Spïnnenspatroona uit verschillenidie deelen fan Indië bespraken met Gandhi zijn plan om den handelaars in buitenlandsche stoffen hulp te verleenen voor de liquidatie van hun bestaande voorraden buiten Indië en deze te f ervan-ten door in Indië vervaardigde stoffen, Het plan werd wait de voornaamste punten «rvan betreft aanvaard. Men meent te weten, dat Gandhi's plan voor ziet in de oprichting van een corporatie met een maatschappelijk kapitaal van 187.000 pond sterling voor (het wederuitvoeren van de voor- kaden fouiteniandsahe stoffen met het risico foor hun eigenaars. Het nationaal congres zal een deel van het verlies dragen, dat uit. de kosten van den her- export voort vloei t. Gisteren is de cooiftere-nltie-Coiijn gesloten met de aanneming van het protocol, waarin de mislukking dei" conferentie wordt vastge. steld. Coiijn zeide in zijn sluitingswoord, dat hij geen lijkrede over de handelsconventie wil de uitspreken. Waar datgene wat hij nog over de conventie zou kunnen zeggen, echter niet anders dan een lijkrede zou kunnen zijn, wil de hij maar liever heelemaal hierover zwijgen, hetgeen in dit geval de heste welsprekend heid was. Coiijn wilde echter van de conferentie geen afscheid nemen, zonder iets in het algemeen te zeggen over het economische leven van thans bijna vier jaren. Coiijn meende dat iedereen zal moeten erkennen dat men heele maal gefaald heeft in de pogingen om de aanbe velingen der economische wereldconferentie te verwezenlijken. Wat de toekomst betreft kon Coiijn slechts een hoop uitspreken, dat de landen die thans met 1 April de vrijheid zullen hebben terug gekregen, om handelsverdragen op te zeggen, van die vrijheid geen gebruik zullen maken. Indien de regeeringen, ofschoon zij niet lan ger tot de handhaving van de handelsverdragen verplicht zijn, deze thans toch vrijwillig hand haven, behoeft men alle hoop nog niet op te geven, dat de Europeescbe commissie in haar zitting van Mei de middelen nog zal vinden, om het doel te bereiken, waarin deze conferen tie niet is geslaagd. De Engeische en Fransche gedelegeerden hebben hierna de hoop uitgesproken, dat het w-oord van afscheid van Coiijn niet beteeken- de een woord van vaarwel, doch slechts een tot weerziens. Coiijn heeft de gedelegeerden in vier jaren tijd zoo gewend aan zijn wijze, krachtige ver trouwensvolle en geduldige leiding dat zij den voorziter, in wien allen het grootste vertrou wen stellen, niet kunnen missen. Coiijn antwoordde, dat niemand zeggen kan wat de naaste toekomst brengen zal, dat de toestand nog belangrijk zal moeten verbeteren voordat nieuwe pogingen ondernomen kunnen worden. Hierna werd de conferentie gesloten. Als in den tijd der eerste Christenen Het vloot-accoord Ofschoon niet in staat deel te nemen aan de bijeenkomst van vlpatd-eskundiigen, die heden te Londen begint, heeft de Japansche regee- rimg Woerijama, attaché bij de Japansche ambassade te Parijs, last gegeven, zich als waarnemer naar Londen te begeven en zoo noodig voorstellen te doen. Men -meent te weten, dat de Japansche am bassadeur te Londen Henderson gepolst heeft betreffende een uitstel van de bijeenkomst in afwachting van een nieuw onderzoek van de betrokken kwesties, doch Henderson kon daar op niet ingaan. De voornaamste reden van de aarzeling der Japansche regeerin-g ten aanzien van het Frausoh-Italiaansdhe vlootapcoord schijnt te lig gen in de kwestie der tonnage voor de slagsche pen die -het bij het verdrag van Washington toegelaten totaal overschrijdt. De bijzondere Romeinsche correspondent van de Petit Parisien seint 'n langdurig onderhoud van den Fransc.hen ambassadeur te Rome met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Grandi. Het onderhoud, waaromtrent de strengste geheimhouding wordt bewaard, zou in hoofd zaak betrekking hebben gehad op de aanstaan de zitting van de Europeesche commissie te Parijs, en in dit verband zou de wenscbelijk- heid van een bezoek van Grandi aan Parijs ter sprake zijn gekomen. De schrijver w-eet mede te deelen, dat de Italiaansche regeering hieromtrent nog geen beslissing heeft genomen. Te Rome acht men het tamelijk onwaarschijnlijk, dat Grandi de Italiaansche hoofdstad juist nu zou verlaten, nu d-e internationale landbouw.conferentie al daar zal worden geopend, die zal worden bijge woond door ministers van verschillende landen. Middel-Europeesche Economische Conferentie Gisterenmorgen werd de 6e Middel-Euro- peesohe Economische bijeenkomst te "Weenen door den voorzitter Tilgner geopend. Er namen 200 deelnemers uit de meeste Europeesche sta tten, vertegenwoordigers van handel en in dustrie, aan deel. De OostenrijkS'dhe hondspresident Miklas hield een korte openingsrede, waarin hij her innerde aan het woord, dat een staatsman tij dens een bezoek aan Weenen kortgeleden had gezegd: „Hier in Weenen slaat de pols van middel-Europa". Hier kunnen dus de mannen van het be drijfsleven een waardevolle en zekere diagnose stellen en daardoor te makkelijker de maatre gelen heramen, die noodig zijn tot herstel van den economisohen toestand in middel-Europa. Bondskanselier Dr. En-der wees erop, dat de Oostenrijksehe landbouw in dit jaar juist vocw zeer -belangrijke beslissingen stond. De Duitsche rechtsche opposistie lil een verklaring van Duitsch-nationale en na ti on aa 1 - sodalis t is chet zijde wordt gezegd, dat <le rechtsche oppositie in den rijksdag zal terugkeer en, als liet Duitsch-Pools-clie handels verdrag in deze zitting dn behandeling mocht komen. In dat geval zullen de 151 afgevaardigden der rechtsche oppositie hij de stemming aan wezig zijn en tegen het handelsverdrag stem men. Daarna zullen zij den rijksdag weder ver laten. Terwijl het groote publiek slechts de econo mische zijde van het Russische vijfjarenplan beschouwt en de uitwerking daarvan reeds aan den lijve ondervindt, wordt de strijd tot uitroeiing van den godsdienst in Rusland systematisch voortgezet. In December en Januari heeft men wederom 204 kerken, vijf kloosters en 31 synagogen ge sloten, meldt de Weensche „Reichspost". In Malkop is naast de orthodoxe kathedraal ook de Katholieke kerk aan den eeredienst onttrokken en voor profane doeleinden inge richt. In Leningrad is de kerk der Verrijzenis, die gebouwd werd op de plaats, waar tsaar Alexander II het slachtoffer werd van een homaanslag der „volkssocialisten", eveneens gesloten. De gedenktafels werden door anderen ver vangen, waardoor de geschiedenis van de ontwikkeling der .volkssocialistische partij" en de namen van de moordenaars van den tsaar verheerlijkt worden. Op hevel van de regeering werd deze kerk ter beschikking gesteld van den hond van vroegere politieke tuchthuisgevangenen, die de kerk als bioscoop heeft laten inrichten. Ook de Joodsche godsdienst wordt op schande lijke wijze vervolgd. In Kiew bijv. zijn op het oogenblik alle synagogen gesloten. De rabbijn, Abramski van Sloetsk (gouvernement Minsk, Wit-Rusland) is naar Siberië verbannen. Op het bureau der gepoe werd hem met geweld zijn haard afgeschoren en zijn lichaam wérd zoolang met gloeiende naalden geprikt, totdat hij bewusteloos neerviel. In Armawir, Rostow aan de Don, Kiew, Rachew en Wjasjma werden orthodoxe geeste lijken, wien de regeering de uitoefening van hun ambt verboden heeft, lichamelijk verminkt. Sowjet-beambten, van wie men kan be wijzen, dat zij ook maar eenmaal een bezoek aan een kerk hebben gebracht, worden on middellijk ontslagen en „om zich te beteren' naar de hosschen aan de Karelische grens gezonden, om daar hout te hakken en dit voor den uitvoer gereed te maken. Op Zon- en feestdagen waagt iemand het slechts zelden, een godsdienstoefening hij te wonen. Daarentegen zijn op de door de weeksche dagen, waar door de bolschewisten niet zoo'n scherpe controle wordt uitgeoefend, de kerken, die nog open zijn, steeds goed bezet. Uit de nissen der particuliere woningen zijn de iconen zoo goed als geheel verdwenen. Men houdt ze verborgen onder hoofdkussens en in koffers en haalt ze slechts bij het morgen- en avondgebed te voorschijn. In het geheim, brandt echter nog menig lichtje voor een icoon, dat achter kisten op den grond of in den kelder verborgen is, waar buren dikwijls gezamenlijk hun gebeden ver richten. Dit alles herinnert aan den tijd der catacomben, die zich thans in Rusland herhaalt. Verder werden vijf kloosters opgeheven. In 1929 heeft men den monniken, aan wie deze kloosters toebehoorden, eerst hun kerk ont nomen, daarna hun cellen en tenslotte hun refter. Op verzoek der bevolking liet men hen echter wonen op hun landerijen. Twee jaar lang hebben de monniken de opbrengst van hun oogst aan den plaatselijken sovjet afgeleverd en de staat was hiermede tevreden. Thans echter heeft men hun ook het recht ontnomen, om den grond te bebouwen. Op het einde van het vorig jaar werden de landerijen van deze monniken met geweld onteigend en gingen zjj over in het bezit der collectieve landbouwbedrijven, terwijl men de monniken als landloopers de wereld instuurde. De bevolking wordt gedreigd met verbanning naar Noord-Rusland, als zij het waagt, hun onderdak te verschaffen. Een gedeelte heeft z-ich naar Nizjni Nowgorod en Moskou be geven, om op de plaatsen, waar de heiligen en martelaren van hun kerk hegraven liggen, te sterven of achter de muren van de Loebjanka- gevangenis der gepoe de rest van hun leven te slijten. De anderen begaven zich in de bosschen, om daar als kluizenaars te leven en zich met de planten, die zij daar vinden, te voeden. NEW-YORK, 18 Maart (V.D.) De Cana- deesche regeering heeft aan het staatsdeparte- ment te Washington een nota doen overhan digen, waarin wordt geprotesteerd tegen het beschieten en in beslag nemen van Cana- deesche schepen door de Amerikaansche kust wacht, zooals in Januari j.l. voor de kust van New-Jersey met den rumschoener „Josephine" het geval is geweest. Geprotesteerd wordt voorts tegen het dooden van den gezagvoerder van den schoener Strip per (kapitein William Cluett)/, die door een der booten van de Amerikaansche kustwacht was beschoten. Wanneer geen bevredigende toezeggingen worden verkregen zullen diplomatieke stappen worden gedaan evenals indertijd bij het ge val van het tot zinken brengen van den Cana deesehen schoener „I'malone", welke kwestie thans hangende is in onderzoek hij een inge stelde commissie van arbitrage, welke proce dure misschien zal leiden tot belangrijke wijzi- ingen in de alcohol-overeenkomst voor sche pen tusschen Groot-Brittanië en de Vereenigde Staten. Nog meer overlevenden op het drijf ijs? Reel. 3359DGVS 7 Thans tot stilstand gekomen PARIJS, 18 Maart. (H.N.) De aardmassa in da Alpen van Savoye is thans tot stilstand ge komen, zoodat op het oogenblik geen verder gevaar voor de bevolking bestaat. Het water, waardoor de aardmassa één groote massa slik was geworden, heeft een uitweg naar de rivieren gevonden, zoodat men het grootste gevaar thans geweken acht. WONDERBAARLIJKE REDDING NEW-YORK, 17 Maart (N.T.A.) De tot hei filmgezelschap op de „Viking" behoorende Amerikaansche onderzoeker Henry Sargent is niet twee anderen levend van het wrak ge haald. Naar Reuter meldt zijn ook de marconist, de stuurman en een filmoperatuur gered. Thans worden nog 17 personen vermist. Men hoopt, dat er nog meer overlevenden op drijfijs het Horse-eiland zullen bereiken. Het stoomschip „Beothic" heeft op een af stand van 10 zeemijlen vijf personen op een ijsschots zien drijven en later vijf anderen in een kleine boot waargenomen. Het stoomschip zou heden bij het aanbreken van den dag maatregelen nemen, om deze tien schipbreukelingen op te pikken. Geneeskundige hulp en levensmiddelen voor de overlevenden op het Horse-eiland kunnen eerst bij zonsopgang aan land worden gebracht. ST. JOHNS (Newfoundland), 18 Maart, (R.O.) Henry Sargent, het vierde lid van de filmgroep, is op bijna wonderbare wijze aan den dood ontsnapt. Hij werd door de reddings boot ontdekt in den achtersteven, die door de explosie van het schip werd losgereten. Hij zat daar ineengedoken met den stuurman en den marconist. Volgena een draadloos bericht werden tal van personen gevonden. Allen zijn meer dood dan levend. De marconist heeft beide beenen gebroken en is ernstig bevroren. Men hoopt thans, dat het aantal slachtoffers niet meer dan twintig zal bedragen. RADEN-CONGRES DER SOVJETUNIE Het radencongres der sovjet-unie is Dinsdag geëindigd. Een nieuwe executieve is gekozen en er werden moties aangenomen, waarin het regeeringsbeleid inzake de staatsondernemin gen en de landbouwcoöperaties werd goedge keurd. De vergadering sloot met een groote betoo ging voor Stalin. Een recordcijfer behaald LONDEN, 17 Maart. (R.O.) De werkloosheid behaalde in Engeland den 2den dezer het re cordcijfer 2.691.737, hetgeen 571.63 meer is dan de voorafgaande week, en 1.127.930 meer dan verleden jaar begin Maart. In Italië is in Februari het aantal werkloo- zen met 36.000 gestegen tot 756.000, van wie er ruim 200.000 ondersteuning ontvangen. Het spoorwegwezen in de Oekraine Ondanks alle besluiten en maatregelen der sovjet-regeering, bevindt zich het spoorwegwe zen in de Oekraïne nog steeds in de grootste wanorde. Dat de treinen 24 of zelfs 36 uur te laat aankomen is geen zeldzaamheid. De wagons zijn dikwijls niet verwarmd, noch verlicht. Nieuwe draconische verordeningen dreigen de spoorbeambten -met de strengste straffen voor nalatigheid. „CHEMISCH BROOD" Iïavas seint uit Parijs: In antwoord op een verzoek der Fransche regeering om advies inzake de broodbereiding heeft de académie de médecine zich uitgespro ken tegen de toevoeging van z.g. producten tot verbetering van het meel, of chemische stof fen voor het „witter maken" van het brood, Nieuwe scheuring bij de Engeische liberalen? In de Engeische liberale partij dreigt een crisis. Met zekerheid wordt in Engeische par lementaire kringen verwacht, dat het in de partij vergadering, die vanavond wordt gehou den, tot scherpe discussies zal komen, welke van beslissenden invloed zuilen zijn voor de toekomst van de partij en de ontwikkeling van den binnenlandschen politieken toestand in het algemeen. De vergadering vindt plaats naar aanleiding van de stemming, die Maandag in het lager huis over een artikel van de nieuwe kieswet heeft plaats gehad en waarbij 19 leden der li berale partij voor en 166 tegen de regeering hebben gestemd, terwijl 6 leden afwezig waren De speaker der liberale partij heeft naar aanleiding daarvan zijn ontslag ingediend Reeds bij de aanvaarding van zijn ambt had hij verklaard, dat hij zou aftreden, indien mocht blijken, dat een grooter aantal leden zich niet zou houden aan de hesluiten der partij. Volgens de Engeische ochtendbladen heeft Lloyd George besloten, een einde aan den be- staanden toestand te maken en een ultimatum aan de partij te stellen. Volgen-s een der bladen kan men thans verwachten, dat binnenkort een overeenkomst tot stand zal komen tusschen de regeering en die leden der liberale partij die haar tot nu toe gesteund hebben, terwijl aan den anderen kant de leden van den rech. tervleugel der liberale partij naar de conserva. tieven zouden overioopen. Door de samenwerking der liberalen en der regeering zou dan een omvangrijk werkpro. gram vastgesteld kunnen worden, waardoor het voortbestaan van de arbeidersregeering voor 2 jaar verzekerd zou zijn. Volgens sommige geruchten zouden Lloyd George en misschien ook enkele andere libera len dan in de regeerins worden opgenomen. Was tusschen beide echtgenooten uitvoerig besproken Van d-e deskundigen-verklaringen, die gis teren bij de slot-behandeliug van het moord- procestTetzner werden afgelegd, geven be richten uit Regensburg de volgende samenvat ting: De als eerste deskundige gehoorde gerechts arts Dr. Bunz uit Regenshurg, gaf een schilde, ring van het vreeselijk schouwspel, dat de verbrande auto met het lijk geboden had. Teekenen, die er op wezen, dat het slacht offer van tevoren was duodgesehoten of neer geslagen, heeft hij op het lijk niet kunnen vin den. Ten aanzien van mevrouw Tetzner ver klaarde Dr. Bunz, dat zij in het begin zeer zelf bewust was geweest en tegen hem gezegd had: Ik heb ook mijn deel aan de schuld en wil daarvoor mijn straf ondergaan. Maar het p-lan voor den mo:rd is van mijn man uitgegaan en niet van mij". Bijzonder intelligent acht dr. Bunz mevrouw Tetzner niet. Hij geloofde ook niet, dat Tetzner eeniige magnetlsch-e of hypnotische kracht bezat.. Het plan voor den moord was tusschen beide echtgenooten uitvoerig besproken. De vrouw had zich ertegen verzet en andere plannen voorgesteld. Zij wist waarom het ging; aan willoosheid lijdt zij niet. Zij heeft zioh laten overreden en heelt haar rol als treurende weduwe voortreffelijk ge- speeid. Moreel staat zij hooger dan haar man. Omtrent de mogelijkheid, of Tetzner een menseh levend of dood heeft verbrand, kan de getuige geen beslissende verklaring afleggen Psychologisch acht hij den beklaagde in staat vooraf den moord te hebben gepleegd. Vervolgens werd als deskundige gehoora prof. Dr. Kockel van de universiteit te Leipzig, die op 30 November de sectie op het lijk van den onbekenden in den auto verbranden man verr-ichtte. Het grootste gedeelte van het lijk was verbrand, zoodat de getuige voornamelijk slechts den romp te onderzoeken had. De borst kast was doorgebrand, in de luchtpijpen was roet en in het bloed koolmonoxyde gevonden, De doode moet klein en fijn gebouwd zijn ge woest. Conoludeerende gaf prof. Kockel als zijn meening te kennen, dat hier een lijk was ver brand en n-iet een levend mensch, waarvoor hij verschillende bewijzen aanvoerde. Prof. Molitoris uit Erlangen protesteerde tegen de verschillende mededeelin-gen in de pers over zijn verklaringen. In zijn ter plaatse opgemaakt proces verbaal wordt de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de onbekende mam in den door beklaagde bijgesiclvilderden auto verbrand is. In tegenstelling tot prof. Kockel voert prof, Molitoris bewijzen aan, dat de man ook levend verbrand kan zijn. Een mensch kan levend verbranden zonder dat koolmonoxyde in -het bloed -en dn de longen gevonden behoeft te worden. De eerste verklaring van beklaagde bélioeft niet waar te zijn, maar kan zeer goed waar zijn. I>e -vierde deskundige In het moord-procee Tetzner, Dr. Vierzigmann uit Regensburg, be vestigde, dat mevrouw Tetzner geenszins wil loos genoeimd k-on worden. Zij had bij de daad an haar -man meegeholpen. Hij achtte de vrouw niet zwakzinnig, eerder intelligent. De laatste deskundige, dr. Lackerbauer uit R-agensburg, had even-min 'bij m-evTOUiw Tetz ner eenige ziekelijke afwijking kunnen vinden. Zij heeft geen psychische defecten, die op bui tengewone zwakte wij-zen. Zij was vlug van be grip en haar wijze van redeneeren was uit stekend. Zij was zeker niet critiekloos wel mak kelijk te 'beïnvloeden dodh n-ie-t hysterisch. Tetzner heeft zijn vrouw onder -zijn invloed gebracht. Mevrouw Tetzner w-ist, da-t het om een moord ging. Ook hij het comed-ieapel tijdens de z.g.n. begrafenis van -haar man gaf zij een bewijs van haar doorzettingsvermogen. Alle deskundigen zijn het er over eens, dat mevrouw Tetzner ten volle verantwoordelijk geacht kan worden. Het requisitoir Vervolgens hield de ambtenaar van 't O. M., dr. Hebauer, zijn requisitoir. HU noemde het -geval zonder voorbeeld in de geschiedenis der criminologie. Uitvoerig schilderde hij het verloop van de misdaad en van de ophelde-rlng van de zaak. Vervolgens bes-prak 'hij de personen van de beide beklaagden, wier financleele positie niet slecht was. He-t zon-der moeite verkrijgen van het bedrag van tienduizend mark uit de verzekering van zijn schoonmoeder verleidde Tetzner tot meer dergelijke zaken. Ook mevrouw Tetzner wist waarom het ging. Tetzner moest er zeker van zijn, dat zijn Volkomen het instrument geworden van de ideeën en methoden van 't bolsjewisme y Men schrijft ons uit Rome d.d. 14 dezer: De „Osservatore" deelt een aantal interes sante 'bizon-derheden mede over de organisatie der Russische pers. Deze bijzonderheden heeft de „Osservatore" op zijn (beurt ontleend aan het Poolsohe iblad, „Pnzeglad katolicki". Het geheim van de groote successen, die door de Russische pers werden Ibetoaa-ld, schuilt hierin, dat de Russische bladen volkomen het instrument geworden zijn van de ideeën en methoden van het bolsjewisme. Toen de sovjets met alle „andersdenkende" bladen hadden afgerekend, zagen zij zioh ge plaatst voor nog twee bij-kans onoverkomelijke moeilijkheden, n.l. het analfabetisme van het groote g-edeel-te van het Russische volk en de bijna totale onverschilligheid van de groote volksmassa voor boeken en couranten. Een an-d-er probleem was de verspreiding der bladen bij zulke ontzaglijke afstanden en slechte verkeerstnogelijkheden. Ondanks alles valt het niet te ontkennen, dat de Russische pers er in geslaagd is, deze moei lijkheden voor zoo ver mogelijk was, op te los sen. In 1920 bedroeg de totale oplage van de 7 in Moskou verschijnende bladen 396 milldoen en die der tijdschriften 2 mi-llioen. (De totale oplage van de in dat jaar ver schenen (boeken bedroeg 53.806 en de oplage van de in 1920 gepubliceerde manifesten 10 mil ldoen. Daarenboven ds sindsdien het orgaan der godloochenaars, de „Benbozjndk" in dubbel zoo groote oplage verschenen. Men kan zeggen, dat de oplage van alle door de sovjets gepubliceerde bladen, boeken en tijdschriften zich verviervoudigd heeft. Dit succes is vooral te danken aan de buiten gewone organisatie d-er Russische pers, die te vens over groote önancieele middelen beschikt, om de bladen ook technisch te vervolmaken. De Russische pers heeft haar corresponden ten op alle fabrieken en in alle collectieve land bouwbedrijven, ofschoon het aantal beroeps journalisten slechts zeer gering is. iDe correspondenten worden voorgelicht door de z.g. „offdcieele inspecteurs", die hen helpen, om de volksmassa voor de bolsjewistische ideeën te -winnen. Niet alleen het kapitalistische systeem, maar ook de verkeerde dingen in den sovjetstaat worden in de Russische bladen becritiseerd, om het volk te overtuigen, dat alleen het zui vere communisme in staat i«» alle menschelijke ellende weg te nemen. Alle correspondenten zijn tevens ij-verige spionnen. Zij zijn ver-plicht lijsten te publi- ceeren van alle personen, die fouten begaan te gen de communistische leer en methoden, of daartegenover vijandig staan. Xntnsschen heeft men speciale journalisten scholen ingericht, -waar de correspondenten hun opleiding ontvangen. In de fabrieken heeft men Z.g. „kweekscholen" voor arbeiders, die jour nalistieke neigingen hebben. Hee-le legers van communistische journalisten komen uit deze scholen voort. -v 3 John Leary moet een studie schrijven Uit Washington wordt gemeld, dat presi- dent Hoover den voormaligen redacteur van de „World", John Leary, opdracht heeft ge geven tot het samenstellen van een studie over de Europeesche werkloosheid en haar hestrij* ding. Leary zal zich tot dit doel naar Engeland en Zwitserland begeven en geruimen tijd in Duitschland doorbrengen. NA 30 UUR VERGADEREN Heeft de krijgsraad te Jaca zijn werkzaamheden beëindigd JACA, 17 Maart. (B.T.A.) De krijgsraad heeft zijn werkzaamheden beëindigd, na dertig uren te hebben beraadslaagd. Naar verluidt, zou slechts ééu doodvonnis gehandhaafd blijven: dat tegen kapitein Se. dilez. In plaats van de andere door den advocaat- vrouw met zijn plan accoord ging om het te I generaal geëischte doodstraffen zou de krijgs- kuunen uitvoeren. Zijn vrouw heeft dan ook raa(j yeVenslange gevangenisstraffen hebben nauwkeurig zijn aanwijzingen gevolgd. Uit de verhandeling is liet volgende gebleken: 1. dat Tetzner reeds door een advertentie een op hem gelljkenden begeleider voor op reis had gezocht, waarin -hij echter niet ge slaagd was; 2. dat hij Ortner hij zioh in den auto had ge nomen, met 'het vaste voornemen om hem te ver moorden. De poging tot moord was mislukt door den tegenstand, di'en Ortner bood. 3. dat hij zijn vrouw ervan op de 'hoogte had gesteld, dat -hij zijn slachtoffer zou trachten te vermoorden. Vijf maanden lang had hij dezen moord bekend en eerst later had hij zijn beken tenis -herroepen. Wa-t hij thans meedeelde was aan ook niet te gelo-oven. Het O. M. stelde vast dat Temer hij zijn eerste bekentenis d-e volle waarheid had ge sproken, die ht) eerst naderhand weer had in getrokken. Evenals Tetzner zelf was ook zijn vrouw ten volle voor de misdaad verantwoor delijk. Zooals reeds gemeld, eisohte de ambtenaar ten slotte tegen Tetzner de doodstraf en twaalf jaar -tuchthuisstraf en tegen mevrouw Tetzner zes jaar tuoh-thulsstraf. De veroordeeling REGENSBURG, 18 Maart. (H.N.) De recht bank beeft heden, overeenkomstig den elsch, -oen ko-o-pman Erioh Tetzner wegens moord em poging tot oplichting van een verzekerings maatschappij ter dood en tot 12 jaar tuchthuis met verlies van burgerlijke eererechten veroor. neeld. Zijn vrouw werd wegens medeplichtigheid tot 4 jaar tuchthuis veroordeeld, waarbij een Jaar tn mindering komt, wegens den tijd, in voor- loopige hechtenis doorgebracht. opgelegd. Actie om verwildering der zeden tegen te gaan BERLIJN, 18 Maart. (H.N.) Vanmorgen is in het rijksminist-erie van binnenlandsche za ken een bespreking der ministers van binnen landsche zaken der landen begonnen. Er zal o.a. beraadslaagd worden over de bestrijding van de actie der godloozen en van de politieke terreur iu Duitschland. Men acht het diingend noodig, de verwildering der zeden in Duitsch land tegen te gaan. Uitspraak van de arbitrage-kamer HALLE, 17 Maart. (V.D.) De arbitrage-ka mer voor de bouwbedrijven in. de provincie Saks-en en den vrijstaat Anhalt heeft uitspraak gedaan inzake het loonconflict i-n de bouwbe drijven in genoemde districten. Volgens deze uitspraak zullen de loonen, met 15 pet. worden verlaagd, terwijl de buitengewo ne toeslagen met ingang van X April a.s. var- vallen. De nieuwe overeenkomst zal gelden tot S Maart 1932. De arbeiders.organisaties hebben verklaard, dat zij deze uitspraak niet zullen aanvaarden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9