„M Roem TM' i MINDEROP'S I DR. W. MENGELBERG Begrooting van Waterstaat goedgekeurd De Woningwet afgehandeld Oud-Minister Aaiberse 60 jaar Communisme in theorie ZATERDAG 28 MAART 1931 V DE GOEDE WEEK HEDEN 60 JAAR! DE SENATOREN OP VACANTIE Vasten voor de werkloozen MENSCHEN EN MEENINGEN HIJ GING NIET! 15 ets, per V, ons DIRECTIE VAN DEN LANDBOUW ,DE TRIBUNE"-KWESTIE Ieder jaar opnieuw worden we omwille- Keurig onder de bekering gebracht, die van 'de Goede Week uitgaat op den katholiek. Hij, leeft mee met datgene, wat voor 1900 jaren gebeurd is. Een feit, dat heel de wereld bezig houdt: dat Gcds Zoon memsch werd, leefde op de wereld, eerde welken weg een tnensch moet gaan, en ten slotte Zijn leven eindigde met het verraad van zijn Apostel, de verwerping door zijn volk. den dood aan het kruis Dat Lijden vooral met al zijn bijna on mogelijke omstandigheden, als men den toensoh niet kent en God niet kent. woidt door de Katholieke Kerk ons dramatisch Voor den geest gevoerd Zondag: Palmzondag brengt de wijding van dan palm met de herinnering aan den intocht van Jesus in Jeruzalem dien in tocht van zoon groote zielkundige betcekems - in 't begin van de lijdensweek. Hoe worden de feiten in verband gebracht met elkaar, en ook tegenover elkaar gesteld. De heele Katholieke Kerk juicht en treurt en bidt deze Week nog duidelijker dan ooit, terwijl tegelijk ieder katholiek in persoonlijke betrekking wordt gebracht met dien lijdenden Josus, hij weet, dat hij in het innigste, geestelijke ver band staat met den lijdenden Godmensch. Palmaandag juicht vóór de Hoogmis, maar het evangelie dier zeifde H. Mis verbaalt het geheele lijden. Dat lijdensverhaal gaat door op de andere dagen der week. Alle vier de Evangelisten komen aan t woord. De laatste drie dagen der Goede Week ontstellen bijna met hun treffende gedeelten «it de H. Schrift in het brevier- en koor gebed' Als niet-katholieken, die jammeren dat in 'het gebed der Katholieke Kerk de H. Schrift zoo'n geringe plaats inneemt, deze week eens ter controle namen, wat zouden ze een "anderen kijk krijgen op den geest dier Kerik. Wat een dagen Voor een katholiek, die gelooft in het H. Sacrament des Altaars, - letterlijk neemt de instelling van H. Mis, H. Communie en Priesterschap, op den avond van Witten Donderdag dus weet, dat de Godmensch met hem is; die gelooft in de Godhead van Christus, in de kracht van Jesus1 verzoenend lijden, en de persoonlijke liefde van God voor hem, een liefde tot den dood des kruisen! Dat moet iedereen, die eenigszins kan, er toe brengen, die dagen mee te maken en mee te leven in de Kerk. Men moet er op staan, zich een deel te toonen van het geheel. De veile werMooaen hebben nu de gelegen heid, die zij zoo dikwijls gemist hebben, om ook eens de Goede Week te vieren. Met recht en reden mag dan ook iedereen verwachten, dat de Goede Week ook voor ban geestelijk een goede week mag zijn. Ze hebben het in eigen handen. ,,De herschepper van het Nederlansch muziekleven" Ook Dr. Willem Mengelberg is heden den zestig'jarigen leeftijd ingegaan. Heden dus gaan onze gedachten naar het geen Mengelberg Wist te doen in dat ovar- gevulde en vruchtbare leven, dat nu een mijl paal bereikt Hij is de herschepper van het Nederiandsohe muziekleven, hij heeft het opge haald, ontwikkeld, tot bloei gebracht, hij heeft het in gestagen arbeid verbeven tot het peil vain de groote nationale centra in de cultuur van het Westen. EERSTE KAMER ZUIDERZEEFONDS- EN WEGENFONDS- BEGROOTING AANGENOMEN TWEEDE KAMER Wat op de helling kwam Een maatregel met twee kanten Wat van verschillenden kant de laatste maanden is geopperd, is in Schiedam een feit geworden. Daar heeft de kerkeraad der Evan gelische Lutihers-eh-e Gemeente een vasten af gekondigd. De bedoeling ervan is, dat in de Goede Week alle gemeenteleden ai-eih van be paalde voedings- en genotmiddelen als vdeesóh, visoh, tabak e.d. zullen ontbonden en het aldus bespaard bedrag zullen storten in de ddaoondekas ten bate van do werkloozen. Van deze Protestantsöhe vasten zegt dr. J, 3. Meyer van Enkhuizen in „Kerk en Volk": jpaar ait iets moois in deze poging tot ver- sobering en weldadigheid te zaam vereenigd. Het ia een werkelijk offer: men onthoudt zich van genietingen en schenkt het -bespaarde geld weg voor de minder bedeelden. Tooh is er een maar aan verbonden. De industrieën en de handel in waren, welke men een week lang mijden wil zullen vrij gevoelig worden ge troffen. Vleest men niet, daar wérk-loozen te maken." De sdhrijvèr zal waarschijnlijk eerder mee gaan met een ander idee, dat we naar voren gebracht zagen. Dat wilde geen beperking doch verdubbeling van uitgaven. Zooveel geld als men gedurende een bepaalde periode voor luxe en genotmiddelen uitgaf moest bovendien worden weggeschonken ten ba-te van de werk loozen. Op die manier zouden de 1-aatsten even zeer gebaat en industrie en handel eerder be voordeeld dan geschaad worden, terwijl ten slotte toch ook nog van een offer zou kunnen worden gesproken. EEN SYMPATHIEKE GEDACHTE Zwakken en ouden per aulo naar de kerk Op initiatief van enkele autobezitters, zc meldt de Gereformeerde Kerkbode van Delft, wordt in die kerk een organisatie ingeri-cht met het doel, dat zwakke en oude menschen die niet meer naar de kerk kunnen loopen, per auto door particulieren worden afgehaald en thuis gebracht. Een sympathiek idee, dat navolging ten volle verdient. DR. WILLEM MENGELBERG NAAR DE MISSIE De WolEcrw. Pater P. de Koning ss.S. Van het klooster van bet Allerh. Sacrament op Brakkenste-m bij Nijmegen is door zijn Over sten be-stemd voor de missie in Zuid-Amerlka. Mengelberg leefde nog in ©en tijd, dat men niet schuwde exm groote verantwoordelijkheden te leggen in handen van zeer jonge menschen. Hij was vier en twintig jaar, toen hij orkest leider werd in de hoofdstad als opvolger van Willem Kes. Hij werd ui-t Euzern weggehaald waar hij, na zijn studie-jaren in Keulen, een werkkring gevonden had. Het vaderland bood een arbeidsveld, dat ruimer was maar ook zwaar te bewerken I-Iet Nederlan-dsohe muziekleven moest geheel vanaf het peil der publieke vermakelijkheden worden omh-ooggeheven. Men musiceerde in den -tuin en 's winters in de zaal werden de klas sieken genoten o-nder een glas hier of een kop koffie en kon zelfs Beethoven de opgewekte conversatie aan de tafeltjes n-iet steeds doen stokken. Kes was begonnen met dezen onm-o-gelijken toestand te breken. Hij eisckte eerbied voor het werk, maar daarbij zo-rgde hij dan o-ok dit werk waardevol te maken en te perfeoti-o-nneer-en. Hij heeft -de musici gevormd en het samenstel ge schapen, dat de kern was van het ensemble -dat Mengelberg te leiden kreeg. Met dit orkest en met dit publiek toog de jonge musicus aan den arbeid. Het was een kans uit duizenden die hem hier gegeven was het is waar, maar hoe heeft hij die benut Amsterdam werd een muziekstad, de belang stelling en liefde voor do symphoei-sohe muziek stroomde van de hoofdstad over heel 't land ui-t, elders ontst-onden orkesten die in het Ams-ter- damsche het begeesterend model vonden. Maar daarmee bleef het niet. Het was of Mengelberg de profetie van den dichter waar zocht te maken en Holland hoog op wilde stooten in de vaart der volkeren. Heit lukte hem, den kleinen man meit het kleine stokje. Als een veldheer nam hij Europa in, als een veroveraar kwam hij naar de Nieuwe Wereld. De perfectie van het Concertgebouworkest en de geniale persoonlijk heid van den leider hebben Amste-rdam tot een centrum gemaakt, da-t meetelt al-s het gaat over de brandpunten van internationaal muziek leven. Orkest en dirigent worden het kleine Holland benijd. Wat Mengelberg deed, het behoeft niet op nieuw te worden gezegd wat hij hier hekend maakte en deed beminnen, is nog altijd hekend en wordt steeds weer genoten. Het zilveren feest van den dirigent, het jubileum van het Concertgebouw acht jaar late-r, waren momenten in het na-oorlogsche leven, dat alles nog eens kon worden overzien. Wie wil weten wat Mengelberg was en i-s, ,sla het lij vig gedenkboek op van het jaar 1920, dat krachtig getuigenis van de levenden over een levenswerk. Aam twee dingen wilden wij enkel herinneren aan den Beethoven-c.ultus en aan de Mahler-propaganda. Dat het orkest voor de vertolking van Beet hoven eigenschappen bezit, die bet maken tot een menschelij'korwijze volmaakt instrument voor deze bijzondere taak, daar wordt niet over getwist. En Mahler is door Mengelberg „ge maakt". Hij heeft hem in Amsterdam gebracht, toen het publiek van deze symphonieën nog weinig of niets moest hebben. Het is een lang zaam dóórdringen geweest met deze nieuwe muziek, tot bet Malilerfeest van 1920 bewees dat de slag was gewonnen. Dr. Willem Mengelberg aanvaarde op zijn feest de hulde en geiukwenschen van muzikaal Nederland, van zijn heele volk Alle vragers en klagers bij het hoofdstuk „Waterstaat" kregen hun legitieme portie toe gemeten in het antwoord van minister Reijmer. Of ze daarmee veel wijzer zullen zijn geworden, is echter een andere vraag. Op slechts enkele punten kon de minister de vragers tevreden stellen, n.l. den heer van Sasse van Ysselt voor wat betreft de door hem gevraagde subsidie voor bet Waterschap Her. wen, Aerdt en Pannerden en den heer Smeenge terzake van de spoedige verbreeding van bet Noord'zee-kanaal. Op de vraag van den heer Moltmaker om maatregelen ter beveiliging van het autobus- verkeer kregen we van de regeerings-tafel te hooren, dat, voor zoover deze maatregelen met den arbeidstijd van het personeel verhand hou den, deze van het departement van Arbeid zou den moeten uitgaan; wat echter andere ver keersmaatregelen betreft meende de bewinds man, dat daaraan wel iets te doen zou zijn. Juist gisteren bad hij bet verslag van de com missie tot wijziging van het motor- en rijwiel reglement ontvangen, waarin blijkbaar ook dit onderwerp onder de oogen is gezien. De beer Koster kon het met Excellentie Rey- mer maar niet eens worden over de vraag, of de spoorwegverbindingen van de mijnen naar het Julianakanaal door de Nederlandsche spoor wegen of door de, mijnen moesten worden ge exploiteerd. De minister meende, dat de mijnen zelf voor die verbindingen moesten zorgen, ter- wijl de heer Koster van oordeel was, dat di-t tot de taak der spoorwegen behoorde. Om aan het debat een einde te maken, beloofde de mi nister ten slotte de zaak nog eens te zullen be. kijken. Hierna werd de begrooting van Waterstaat zonder hoofdeiijke stemming aangenomen. Het heeft weinig gescheeld, of we hadden d-eze stereotype formule: „zonder hoofdelijke stemming aangenomen", niet kunnen gebrui ken voor de begrooting Zuid-erzeefonds 1931 Zonder da-t er bij de schriftelijke behandeling van deze begrooting ook maar met een enkel woord op was gezinspeeld, en zonder dat zich sindsdien een enkel novum lia-d voorgedaan, kwam de lieer Polak warempel midden in de discussies plotseling verklaren, diait hij tegen deze begrooting zou stemmen. Een donderslag bij helderen hemel! Het door den heer Polakt aangekondigde voornemen om tegen de begrooting te stemmen veroorzaakte onder de weinig talrijke aanwezi ge senatoren heel 'wat beroering, maar er was niemand, die zich met hem homogeen ver klaarde. Toen de heer Polak zag, dat hij alleen stond voor zijn w-e zouden bijna zeggen „Wan hoopsdaad", haalde hij bakzeil. Hij zag er van af om over deze begrooting stemming te vra gen. Zoo kon ten slotte toch ook de-ze begrooting zonder hoofdelijke stemming worden aangeno men, na-dat minister Reymer op verzoek van meerdere Kamerleden nog had toegezegd spoe dig aan de Staten Generaal de noodige gegevens over kosten en vooruitzichten van de droog making der Zuiderzee te zullen overleggen, zoo- dat zij nog dit jaar zullen kunnen heslissen, wat er verder zal moeten gebeuren. Het laatste punt op de agenda was de be grooting van het Wegenfonds. De heer Hendrik vond de hij het Wegenplan gevoegde wegprofielen voor de verschillende categorieën van wegen wel wat erg breed opge zet, wat zijns inziens de uitgaven van het We genfond-s slechts zou opdrijven. Minister Reijmer stelde hem echter gerust. Volgens d-eze profielen wordt wel onteigend, maar bij de uitvoering wordt de breedte der wegen naar behoefte bepaald, zoodat niet meer kosten worden gemaakt don noodig zijn. De bieeren v. d. Land-e en v. Ciittens, die er bij den minister op aandrongen respectievelijk om Deventer en Doesburg spoedig ook vaste bruggen te geven, kregen te hooren, dat deze beide plaatsen 's ministers volle belan ling had-den, maar dat hij niet van plan was om zich van zijn eenmaal op goede gronden vastgesteld werkplan te laten afdringen. Niemand verlangde stemming over de be grooting van het Wegenfonds, zoodat de voor zitter ook dit laatste punt van de agenda met een enkelen hamerslag voo-r aangenomen kon verklaren. Na een even aangenaam als vruchtdragend samenzijn van meerdere weken ging de senaat nu naar huis: Scheiden doet wee, zei de voor. zitten, maar, voegde hij er lichtelijk ironisch aan toe: ik kan u het troostrijk vooruitzicht openen, dat he,t mijn bedoeling is de Kamer te gen 14 April weer bijeen te roepen! BOLSJEWISTISCHE PROPAGANDA- ZIEKTE Nu d-e heer de Viseer al wekenlang we-g is naar Moskou? schijnt de heer Wijnkoop zich dubbel in te spannen. Zoo pas diende hij een wetsvoorstel tot steun aan werkloozen in, dat hem in Moskou dadelijk den kogel zou be zorgen vanwege de daarin tot uiting komende contra-revoluConnair-e sabotage. Deze schrifte lijke onzin werd gistermiddag zoo mogelijk nog overtroefd door een schreeuw-concert teg-em den soc. den. ir. Cramer. Want ofscho» 11 de heer Wijnkoop, naa.r eigen bekentenis, niets wist va-11 de zaak, waar bij zich over opwond de vraag of de Kamer d-an wel de Volksraad zich over een Maleiisch verzoekschrift zou uit spreken verkondigde de communist, in te- TERUG UIT DE MISSIE De Z. E. pater G. Janssen is, 11a een 8-jarig verblijf in de missie van Sbiré, met vacant-ie in den kring zijner familie te Beek (L.) aange komen. RIJKSWEG HOORNBRUG—DELFT. ARNOLD BENNETT f De Engelsche auteur Arnold Bennet, die ernstig aan typhus lijdende was, i-s gisteren avond te Londen overleden. WILLY DERBY NAAR INDIK. In Mei a.s. vertrekt -de humorist Willy Derby naar Intdië voo-r het ana-ken van een tou-rnée door de Oost. Verbetering verzocht De kanten van den Rijksweg Hoornbrug Delft zijn niet scherp gemarkeerd, hetgeen hij duisternis en mist gevaar kan opleveren voor het verkeer. In verhand daarmede hebben de A. N. W. B. en de K. N. A. C. dan de-n betrok ken hoofdingenieur-directeur van den Rijks Waterstaat om verbetering verzocht. De-ze hoofdingenieur deelt thans mede, dat dit bezwaar reeds zijn aandacht had en dat er daarom langs een deel van dezen weg als proef wit geschilderde betonplanken in de hermen zijn geplaatst, die wel aan het bezwaar schijnen tegemoet te komen en een goede leiding schij nen te geven. Ook ligt het in het voornemen meer verkeerss-tirepeu aan te brengen waarvoor de weersgesteldheid tot nu toe- ongunstig was. MR. F. I. J. JANSSEN Morgen wiordt mr. E. I. J. Janssen, lid der Eerste Kamer, zestig j-aar. De heer Janssen werd 29 Maart 1871 te Raath_Bingelrade (L.) geboren. Hij studeerde te Rolduc en Amsterdam en promoveerde op 9 November 1893 tot doctor in de rechtswetenschap. Hij vestigde ziieh daarop als advo caat en procureur te Maastricht, waar hij in 1899 tot lid van den raad en in 1902 tot lid der Tweede Kamer werd gekoaen, ook werd hij afgevaar digd naar de Prov. Staten, waar hij evenals in den ge meenteraad voor zitter der Kaïth. fractie is geweest. Na zijn benoeming tot rechter in de arroudis6e- ments rechtbank stelde hij zich niet meer her kiesbaar voor de Tweede Kamer. Evenwel werd hij in 1922 geko-zeu tot lid van de Eerste Ka mer, welke functie hij ook thans waarneemt naast, diie van vicepresiidemt der Maastricht- sChe rechtbank. De heer Janssen is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Janssen genrteHing met den s-oc. dem. afgevaardigde, die althans Mal-eisch kent en den klager naai den Volksraad verwees, dat de Kamer zich niet met de zaak moest bemoeien. De Kamer, nau welijks een half dozijn menschen tellende, die het Maleisch machtig zijn, was natuurlijk wijzer. Maar het gevalletje feekent de bolsje wistische propaganda-ziekte, welke zich vooral bij den beer Wijnkoop zoo nu en dan in ver schrikkelijke scb-ree-uw-vlagen uit. De waardebepaling bij de onteigening, die zoowel in de Commissie van voorbereiding als in d-e Kamer het groote struikelblok bleef, is n'iet zoo geformuleerd kunnen worden, dat minister Verschuur en de radicale fracties te vreden waren te stellen. De Minister stelde een nieuw art. 92a voor, luidende: „Bij de bepaling van de waarde van grond als bouwgrond wordt rekening geh-ouden met de in de gemeente geldende regelen betreffen de afstand van grond voor openbaar verkeer alsmede betreffende kosten van hetgeen noodig is om grond voor bebouwing naar de plaatse lijke voorschriften gereed te maken". Het s-oc. dem. lid v. d. B-ergh hij alleen en niet mr. Marchant, al verdedigde deze ook de .socialistische zienswijze wilde art. 92a aldus lezen: „Bij de bepaling van de waarde van grond als bouwgrond wordt ten volle rekening ge houden met de in de gemeente ten tijde van de nie-derteggiing in art. 80, tweede li-d bedoeld, geldende voorschriften (en bij gebreke daar van met de aldaar op dat tijdstip geldende re gelen) betreffende het in exploitatie brengen van gronden als bouwterrein door particu lieren". De verdedigers van het amendement vrees den, dat de Regeeringslezing het den Rechter mogelijk maakt aa.n onteigenden grootere scha devergoeding toe te kennen dan hun grond ■waard is. Grondeigenaars krijgen zoo, aldus drakte mr. Marchant het uit, eadeaux van de gemeenschap. Maar hiertegenover staat, dat de gemeenschap, dooi* middel van haar execu tieve, bepalingen kan maken, die de waarde van den grond zeer verminderen. Als een eigenaar zijn 'grond wordt ontnomen ten bate van de volkshuisvesting, b.v. voor stratenaanleg, dan begrijpt men, dat de grond juist waardevoller -wordt. Maar als gemeentelijke bepalingen zul ten grond nu aanwijzen voor een speeltuin? Dan willen de sec. dem,. en de vrijz. dem. frac ties den eigenaar uitsluitend laten restitueeren wat de grond waard is, onafhankelijk dus van de waardevermindering, welke zulke gro-nd juist door de gemeente bepalingen onderging. Mr. Knottenbelt had Donderdag nog een amendement ingediend om in art. 92a te lezen voor „afstand van grond voor open-baar ver keer":" „afstand van grond voor Apenbare ver keerswegen". De strekking van dit, door den Minister niet onwelgevallig beschouwde amendement was, duidelijker te zeggen, dat bij de bepaling van de waarde van den grond ?„ls bouwgrond alleen rekening wordt gehouden met de in de ge meente geldende regelen voor afstand van grond voor werkelijk openbare wegen, niet dus van grond voor een park of speeltuin. Daar 't debat over 't artikel gesloten was, had meteen de stemming plaats. De meerder heid van de Kamer was blijkbaar met den Mi nister van meening, dat bepalingen als te Am sterdam gel-den, niet in de wet thuis behoorden. Met 51 te-gen 24 stemmen won de min-isterieele redactie het van die van mr. v. d. Bergfh. De Kamer had er ook geen bezwaar -tegen de regee- ringsredaotie nog te verbeteren met de termi nologie van mr. Knottenbelt. Het hielp den heer v. d. Bergh niet, dat de c. h. mr. Rutgers van Rozen-burg zijn amende ment op art. 31c steunde. De Minister vond de bevoegdheden der gemeenten zóó behoorlijk af gerond, dat deze de gevreesde lintbebouwing kunnen voorkomen als ze slechts willen. Zij die. nen daarmee rekening te houden hij hun uit breidingsplannen. De groote meerderheid van de Kamer (22—47 stemmen) dacht weer Ins gelijks. Mr. van Hellenberg Hubar had nog eenige amendementenwaarvan de bedoeling was de bepalingen omtrent de streekplannen (art. 32a) te wijzigen met de bedoeling om de samen- werkingsregeling tusschen de gemeenten vol gens art. 122 van de Gemeentewet te laten ge schieden. Maar het verdedigen van dit soort amendementen in een Kamer vol reces-stem- ming de heer v. H. H. had dit sinds verleden jaar kunnen weten! valt niet mee. De Katho lieke afgevaardigde trok zijn amendementen maar in. Tegen half 5 uur was de moeilijke materie, althans in eerste lezing, doorworsteld en gingen verschillende Kamerleden Minister Verschuur oomplimenteeren. Deze laat de Volksvertegen woordiging intusschen niet met rust. De Voor zitter kondigde aan, da-t na het reces behandeld zullen worden: de drankwet, de ziekenfondsen- wet; de auteurswet en de visscherijwet. Onder het huiswerk der afgevaardigden bevindt zich ook het lnitat-Iefvoorstel-v. d. Be-rgh betreffen, de de regeling van het geldschietersbedrijf. 28 April zou de Kamer weer bijeenkomen. De Voorzitter had bij het beengaan zeer veel han den te drukken en hetzelfde was 't geval met den zestigjarigen professor AaJlberse, die van alle kanten geiukwenschen ontving, nu hij toe vallig wel in de Kamer moest zijn als voorzitter der Commissie van Voorbereiding op de Wijzi ging der Woningwet. ENORME BELANGSTELLING De belangstelling, welke oud-minister, prof. mr. P. J. M. Aaiberse bij zijn zestigsten ver jaardag ondervonden heeft, was zeer groot. Onder d-e ongeveer 150 telegrammen bevon den er zich zeer vele van organisaties. Uit de groote hoeveelheden noemen we de gefukwen sdhen van d-e R. K. Kamerclu-b, den R. K. Bond van Metaalbewer kers, den Ned. R. K. Bond van fa brieksarbeiders „S't. Willetorord", den R. K: Lamdar- beidersbond, den R. K. Bouwvakarbei- dersbond, den Ned. R. K. Bond van Spoor -en Tram- 'wegrisrtsoneel „St. Raphaël", den R. K. Steenfabrieks- tir-beidsibon-d ,,St. Stefanus", dien R. K. Bakikersgezellen- bon-d, den Ned. R. K. Boeren- en Tuin- dersibond, het hoofd -best-uur van den Ned. Grafischen Bond, he-t hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bo-nd van Overheidspersoneel „St. Paul us", van het be stuur der Rijiks-ver-zekeri-ngbank, van het be stuur. directie en leerlingen der vroedvrouwen school te Heerlen, van de-n Frieschem bond R. K. Kiesvereemiginigen)van de R. K. Oud-Minister Mr. P. J. M. Aaiberse. (van Kiesvereenigingen te Culemborg, Zwolle en Al melo, van de-n Nederlandschen Journalisten kring, van bet bestuur van de Ned. R. K. Jour- nalisten-vereeniging, van de Haagsch© Journa listen vereeniging en de journalisten van de perstribune in d-e Staten Generaal, van den senaat der R. K. Hamdelsh-oogeschool te Til burg, van de voorzitters van Raden van Ar beid 'in Gelderland en Overijssel, en van die uit het Zuiden, van den Provincialen Boud van kiesveff-eenigingen in Overijssel, van het Graal- bestuur, van de professoren van 't gioot-semi- -nari-e W-armon-d, van d-e „De Maasbo-de", van de redactie van „De Tijd", van de Eindlhovensche en Meyerij-scihe Courant^ van commissarissen en directie van „De Grondwet", van d-irectie en redactie van „Het Centrum" van de ddreotm der Leidsöhe Courant en van Philips Gl-o-ei- kum-pemfaJbrieik. Bij de vele persoonlijke geiukwenschen wa ren er van deken H. A. Tb. van Dam, van den Provinciaal der Franciscanen, van minister Deckers mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-gene raal van het bisdom Haarlem, mgr. Poels, ir. Felber en Phdli-psfaibrieken. Bloemstukken wa-ren gezonden door het R. K. Werkliedenverbond, van hoofdambtenaren en chefs van het departement van Artbedd, Handel en Nijverheid, van d-e R. K. Studentenvereeni- gim-g „St. Augusti-nus" te Leiden, van de s Hanze in 't bisdom Haarlem, van den Ned. R. K. Middenstandsbond eu minister van Staat H. Colijn. Ter receptie verschenen Z, II. Exc. de Bis schop van Haarlem, mgr. J. D. J. Aengenent, met zijn secretaris, den zeereerw. heer Th. Pi- ch-ot, mgr. dr. W. H. Nolens, Staatsraad Kooien, mej.' Anne M-eijer, nu*. A. baron van Wijnbergen pastoor N. J. van de Ven, mr. Scholtens, van het derpartement van Arbeid, mr. N. M. Josepbus Jiitta, voorzitter -van d-en Gezondheidsraad, minister Verschuur, dr. Fehmers, uit Rotter dam, mr A. de W-ild-e, namens de Ballast Mij. te Amsterdam, dr. Sikkel, namens den Medi- solien TucMraajd, de iheerem Mediorst en FoT- -mer namens d-en Hoogen Raa-d van Arbeid, rector Aaiberse uit Haarlem, broeder van den jubilaris en ten slotte bet voltallig© bestuur d-er Harnize in bet bisdom Haarlem. Paschen houden?Hij ging niet!Hij wou niet gedwongen zijn... Hij zou dat wel doen, als hij er behoefte aan had... Hij was niet van plan te huichelen als zooveel ande ren ...De geestelijken hadden zich niet te bemoeien met zijn hond of zijn huiselijk leven Hij had nog enkelr moeilijkheden meer. Die toch allemaal tot twee teruggebracht konden ivorden. Ofivcl hij geloofde niet meer als katholiek; hij geloofde niet, dal hel een zware verplich ting was om waardig Paschen te houden: een goede biecht te spreken en de II. Com munie te ontvangen in de vercischte ge steltenis; hij geloofde niet. meer, dat hij in geweten verplicht wus tot gehoorzaamheid aan Paus en Bisschavpen; hij geloofde niet meer, dat de Katholieke Kerk in naam van God oordeelt en veroordeelt over het gedrag van menschen in hun privaat, hun echtelijk, en openbaar leven: m a.w. dat hen in geweten niet mag doen en laten, wat hij wil; hij geloofde niet meer, dat de priester va.n Gods wege de macht bezit om de zonden te ver geven, die met berouw beleden worden. Of een tweede geval is mogelijk, Dat hij heel goed weet, niet te leven als een katho liek, dat hij heel goed weet voor God in staat van zonde te leven, maar niet van plan is, om dat te laten. Natuurlijk, wie zor.de deed, en die zonde wil blijven doen; wie het le zwaar acht de zonde te laten, of om welke reden dan ook zich niet beteren wil, kan zelfs geen Paschen houden, want die kan niet waardig biechten of communiceeren. Heel dikwijls zijn zulke lieden er als de kippen bij, om andere .menschen te beschul digen van huichelarij Het zijn dezelfden, die \s Zondags niet naar de H. Mis gaan, omdat menschen, die ook naar de H. Mis gaan, op andere punten niet deugen; of die er niets aan doen om een of ander geestelijke eens dwars te zitten. Om die twee redent.n gaan ze niet. Dat is de oorzaak van al die. groote heldhaftigheid. ^tllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllin AFTREDEN VAN DR. SWAVING De waarneming van zijn functies Op 1 April a.s. zal dr. Swaving aftreden als inspecteur van het zuivelwezen, hoofd van de 5e afdeeling (ZuivelaangelegenheJen) van de Directie van den Landbouw, als Rijkszuivelm- specteur (uitvoering Boterwet) en als wnd. Di- recteur.Generaal van den*Landbouw. Mr. Frederiks, secretaris-generaal van bet Departement van Binnenlandsche Zaken en landbouw, die als juridisch ambtenaar een reeks van jaren aan de Directie van den Land bouw is werkzaam geweest, wordt vanaf dien datum met de waarneming van het Directoraat an den Landbouw beiast. Mr. Wintermans, inspecteur van bet Land bouwonderwijs, hoofd van de le afdeeling (on derwijs) van de Directie van den Landbouw, wofd-t met ingang van den zelfden datum be last met de waarneming van de beide inspec teursfuncties en met de leiding van de afdee ling zuivelaangelegenheden. Te Alkmaar HET BLAD UIT DE LEESZAAL VERWIJDERD Onlangs besloot h-et bestuu-r vau de Alk- maarsdhe Openbare Leeszaal met op één na al-gemeene stemmien „de Tribuneniet meer op de leestafel ter lezing te leggen, doch on- Wijnkoop's voorstel betreffende de werkloozenzorg BEN LESJE AAN ZIJN RUSSISCHE „KAMERADEN" Ingediend is, zoQals bereids werd medege deeld, een voorstel van wet door den heer Wijnkoop houdende regeling ter bestrijding van de nadeelige gevolgen van de economi sche crisis voor de arbeidersklasse. In artikel 1 van het voorstel wordt voorge steld, dat iedere arbeider, die werkloos is, een uitkeering ontvangt op den grondslag van zijn volle loon. De heer Wijnkoop wil onder een arbeider, die werkloos is, ook verstaan ieder een, die zijn werk vrijwillig heeft opgegeven wegens redenen, die gebillijkt worde-n door de volgens zijn ontwerp is te stellen plaatselijke commissies, gekozen door de arbeiders, of hij, die werk niet wil aanvaarden wegens soort gelijk© redenen. In art 2 wil de voorsteller bepaald zien, dat het gezinsinkomen geen invloed, heeft op liet recht op de grootte van de uitkeering. Geen wachtdagen mogen worden ingesteld, terwijl de uitkeering moet worden verstrekt gedurende den geheeïen duur der werkloosheid. Voorts wenscht d© heer Wijnkoop in art. 4 bepaald te zien, dat aan ieder, die in den zin van zijn voorstel werkloos is, bij he-t in weiking treden van de door hem voorgestelde wet, wanneer de werkloosheid reeds 3 maanden of langer heeft geduurd, wordt verstrekt een uit rusting in kleeding en schoeisel voor zich zelf en voor hen, voor wie hij te zorgen heeft. In art. 5 wenscht de voorsteller opgenomen te zien, dat in alle werken, zulks in den ruim- sten zin des woords die in welken vorm ook ondemömen worden met het doel van werk verschaffing, het loon ten minste gelijk moest zijn aan het loon, dat voor dergelijke werken of daarmede overeerikomenden arbeid in de plaats van inwoning van den betrokken arbei der geldt. Verder mag volgens den heer Wijn koop tewerkstelling niet worden afgedwongen, noch door bedreiging met inhouding of ver mindering van uitkeering van den betrokken der couvert -beschikbaar -te houden. Op advies van den Inspecteur der Centrale arbeide-L noch door eenige andere bedreigm» Vereemgiing voor Openbare Leeszalen is thans het abonnement met ingang van het 2de kwar taal opgezegd, teneinde niet de kans te loopen dat het Rijkssubsidie wordt ingetrokken. KON. NED. HOOGOVENS- EN STAAL FABRIEKEN. HET EERSTE KIEVITSEI VOOR PRINSES JULIANA. Gisteren is aan Prinses Juliana op het Huis ten Bosch aangeboden het eerste kievitsei, dat gevonden isi door d-en heler E, Geitenbeek, jachtopzichter o-p het kasteel 'Duiven-voorde ouder Voorschoten, HET GRENSVERKEER. Een overeenkomst met Duitschland Naar wij vernemen, is tusschen de Neder landsche en Duitsehe regeering een overeen komst gesloten, waarbij bepaald wordt, dat per. sonen, in het bezit van een geldig paspoort, ook op de z.g. kleine wegen de grens mogen over schrijden. Vervoer van goederen van welken aard ook. is alleen geoorloofd langs de groote grenswegen, waaraan douanekantoren zijn ge legen. Verzending van piekij zei- Donderdag is het Noorsche s. Primo (1840 bruto-reg. tons) met een in de zeehaven van het hoogovenbe-drijf ie IJmuiden ingenomen yolle lading piekiizer naar Bridgeport (Noord- Amerika) vertrokken. Het Zweedsche s. Flandria vertrok gisteren met een aan de terreinen van de hoogovens te IJmuiden ingenomen party piekyzer, via Am sterdam naar de bestemmingshaven Gothenburg. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het twaalfde retourvliegtuig Het 12e ret-ourvliegtuig vertrok gisteren te 5.04 uit Cairo en landde te 8.04 te Mersama- truli vanwaar het te 8.53 naar Athene vertrok. Aankomst aldaar te 14 27. van gelijk karakter. De heer Wijnkoop wil art. 7 als volgt for muleeren. „De werktijd in alle bedrijven, zulks genomen in den ruimsten zin des woords mag voor personen boven de 18 jaar ten hoogste 7 uur, voor personen van 1618 jaar hoogstens 6 uur, en voor personen van 1416 jaar hoog stens 4 uur bedragen. In voor de gezondheid schadelijke bedrijven en in mijnen worden deze normen nog met een uur verminderd. Over- werkvergunningen kunnen niet worden ver leend. Overwerkvergunningen, die reeds ver leend zijn worden geacht vervallen te zijn b® het in werking treden dezer wet". De zorg voor de naleving van de door den voorsteller gedachte wet wenscht hij op te dra gen aan plaatselijke commissies, gekozen door de arbeiders, welke commissies worden geko zen voor den tijd van zes maanden. Ten slotte wilde de heer Wijnkoop in art. 9 bepaald zien, dat de in zijn voorstel genoemde uitkeerimgem worden betaald uit de openbare kassen, en dat daartoe in de eerste plaats worden aangewend' de gelden, die thans voor leger en vloot zijd aangewezen, terwijl hij het dan nog ontbre kende wil verkrijgen door verhooging van dal belasting op het vermogen en de successie, alsmede door andere kapitaalsheUingen. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5